LIETUVOS RESPUBLIKOS SOCIALINĖS APSAUGOS IR DARBO MINISTRO

ĮSAKYMAS

 

DĖL DARBO IR SOCIALINIŲ TYRIMŲ INSTITUTO ĮSTATŲ PATVIRTINIMO

 

2008 m. lapkričio 17 d. Nr. A1-371

Vilnius

 

Vadovaudamasi Lietuvos Respublikos mokslo ir studijų įstatymo (Žin., 1991, Nr. 7-191; 2002, Nr. 68-2758) 20 straipsnio 1 dalimi bei atsižvelgdama į Lietuvos Respublikos Vyriausybės 1991 m. liepos 31 d. nutarimą Nr. 307 „Dėl Darbo ir socialinių tyrimų instituto įsteigimo“ (Žin., 1991, Nr. 23-633):

1. Tvirtinu Darbo ir socialinių tyrimų instituto įstatus (pridedama).

2. Pavedu Darbo ir socialinių tyrimų instituto direktoriui B. Gruževskiui teisės aktų nustatyta tvarka pateikti Juridinių asmenų registrui šio įsakymo 1 punkte nurodytus įstatus.

3. Laikau netekusiais galios:

3.1. Lietuvos Respublikos socialinės apsaugos ir darbo ministro 2003 m. rugpjūčio 26 d. įsakymą Nr. A1-134 „Dėl Darbo ir socialinių tyrimo instituto įstatų patvirtinimo“;

3.2. Lietuvos Respublikos socialinės apsaugos ir darbo ministro 2005 m. gruodžio 30 d. įsakymą Nr. A1-341 „Dėl socialinės apsaugos ir darbo ministro 2003 m. rugpjūčio 26 d. įsakymo Nr. A1-134 „Dėl Darbo ir socialinių tyrimo instituto įstatų patvirtinimo“ pakeitimo“.

 

 

SOCIALINĖS APSAUGOS IR DARBO MINISTRĖ                  VILIJA BLINKEVIČIŪTĖ

 

_________________


PATVIRTINTA

Lietuvos Respublikos socialinės

apsaugos ir darbo ministro

2008 m. lapkričio 17 d.

įsakymu Nr. A1-371

 

DARBO IR SOCIALINIŲ TYRIMŲ INSTITUTO ĮSTATAI

 

I. BENDROSIOS NUOSTATOS

 

1. Darbo ir socialinių turimų institutas (toliau vadinama – Institutas) yra mokslinių tyrimų įstaigos statusą turinti biudžetinė įstaiga, teikianti visuomenei naudingas mokslo paslaugas socialinės apsaugos ir darbo srities klausimais.

2. Instituto steigėja – Lietuvos Respublikos socialinės apsaugos ir darbo ministerija.

3. Institutas yra viešasis juridinis asmuo, turintis antspaudą su Lietuvos valstybės herbu ir Instituto pavadinimu, savarankišką balansą ir sąskaitų bankuose.

4. Institutas savo veikloje vadovaujasi Lietuvos Respublikos Konstitucija, Lietuvos Respublikos mokslo ir studijų įstatymu (Žin., 1991, Nr. 7-191; 2002, Nr. 68-2758), kitais Lietuvos Respublikos Seimo priimtais įstatymais bei teisės aktais, tarptautinėmis Lietuvos Respublikos sutartimis, Respublikos Prezidento dekretais, Lietuvos Respublikos Vyriausybės nutarimais, Ministro Pirmininko potvarkiais, socialinės apsaugos ir darbo ministro įsakymais, kitais teisės aktais, taip pat šiais įstatais.

5. Instituto buveinės adresas: Rinktinės g. 48, LT-09318 Vilnius.

 

II. INSTITUTO VEIKLOS TIKSLAS IR UŽDAVINIAI

 

6. Instituto veiklos tikslas – vykdyti mokslinius tyrimus.

7. Instituto veiklos uždaviniai:

7.1. vykdyti mokslinius tyrimus (teorinius metodologinius ir taikomuosius) darbo santykių, darbo apmokėjimo, socialinės partnerystės, darbuotojų saugos ir sveikatos, darbo rinkos ir užimtumo, žmogiškųjų išteklių plėtros ir profesinio mokymo, profesinių kvalifikacijų ir jų poreikio nustatymo, valstybinio socialinio draudimo, pensijų, valstybinių šalpos išmokų, šeimos, vaiko teisių apsaugos, jaunimo, skurdo ir socialinės atskirties mažinimo, socialinių paslaugų, socialinės integracijos bei integracijos į darbo rinką paslaugų, lygių galimybių, lyčių lygybės bei ekonominės migracijos srityse;

7.2. teikti mokslo tiriamųjų bei taikomųjų darbų paslaugas, rengti atitinkamas mokymo programas bei vykdyti mokymus.

 

III. INSTITUTO TEISĖS IR PAREIGOS

 

8. Instituto teisės:

8.1. vykdyti mokslinius tyrimus pagal sutartis su Lietuvos Respublikos, taip pat užsienio fiziniais ir juridiniais asmenimis;

8.2. savo nuožiūra naudoti mokslo darbuotojų ir kitų Instituto darbuotojų intelektualaus darbo produktus, sukurtus vykdant Instituto mokslinių darbų planus (kiek tai nepažeidžia autorių teisių);

8.3. gauti iš valstybės ir savivaldybių institucijų ir įstaigų, nevyriausybinių organizacijų, iš kitų įmonių, įstaigų bei organizacijų informaciją ir dokumentus, reikalingus Instituto veiklai vykdyti;

8.4. vykdyti mokslo populiarinimo veiklą, skleisti mokslo žinias visuomenėje, nagrinėti ir apibendrinti pasaulio mokslo laimėjimus, rūpintis jų skleidimu ir naudojimu Lietuvoje;

8.5. pirkti ar kitokiais būdais įsigyti savo veiklai reikalingą turtą, jį valdyti, naudoti ir disponuoti įstatymų nustatyta tvarka;

8.6. leisti mokslinius žurnalus, monografijas ir kitus leidinius, organizuoti konferencijas, kongresus, simpoziumus;

8.7. gauti paramą Lietuvos Respublikos labdaros ir paramos įstatymo (Žin., 1993, Nr. 21-506; 2000, Nr. 61-1818) nustatyta tvarka.

9. Instituto pareigos:

9.1. vykdyti mokslinius tyrimus pagal socialinės apsaugos ir darbo ministro patvirtintas užduotis;

9.2. kasmet pateikti Lietuvos Respublikos socialinės apsaugos ir darbo ministerijai savo veiklos ataskaitą;

9.3. pagal Lietuvos Respublikos įstatymus tvarkyti savo ūkinės ir finansinės veiklos apskaitą;

9.4. Lietuvos Respublikos įstatymų nustatyta tvarka organizuoti raštvedybą ir dokumentų tvarkymą, saugojimą, naudojimą ir perdavimą valstybės archyvams ar atitinkamiems jų funkcijų ir teisių perėmėjams.

10. Institutas turi kitas Lietuvos Respublikos įstatymų ir kitų teisės aktų suteiktas teises bei nustatytas pareigas.

 

IV. INSTITUTO VALDYMAS

 

11. Instituto valdymo organai yra Instituto taryba ir Instituto direktorius.

12. Instituto taryba yra Instituto savivaldos organas. Instituto tarybos narių skaičių (ne mažiau kaip 7 narius) nustato socialinės apsaugos ir darbo ministras. Instituto mokslo darbuotojai slaptu balsavimu renka 2/3 Instituto tarybos narių, 1/3 Instituto tarybos narių deleguoja socialinės apsaugos ir darbo ministras. Instituto direktorius yra Instituto tarybos narys pagal pareigas. Instituto direktorius ir Instituto tarybos pirmininkas negali būti tas pats asmuo. Jeigu išrinktas Instituto tarybos narys nebegali juo būti arba yra išrenkamas Instituto direktoriumi, skelbiami naujo Instituto tarybos nario rinkimai. Ne mažiau kaip 2/3 Instituto tarybos narių turi būti mokslo darbuotojai. Instituto tarybos kadencija – 5 metai. Instituto taryba renka savo pirmininką, jo pavaduotoją ir sekretorių.

13. Instituto taryba:

13.1. nustato pagrindines Instituto mokslinės veiklos kryptis;

13.2. tvirtina Instituto direktoriaus pateiktą Instituto veiklos 5 metų planą;

13.3. viešo konkurso būdu slaptu balsavimu renka Instituto direktorių;

13.4. tvirtina Instituto struktūrą ir jos pakeitimus;

13.5. nustato Instituto mokslo darbuotojų kvalifikacijos reikalavimus, jų atestavimo ir konkursų pareigoms eiti organizavimo tvarką;

13.6. svarsto ir teikia socialinės apsaugos ir darbo ministrui metines Instituto veiklos ataskaitas, taip pat metines pajamų ir išlaidų sąmatų įvykdymo ataskaitas.

14. Instituto taryba nutarimus priima posėdžiuose. Posėdžius ne rečiau kaip kartą per pusmetį šaukia Instituto tarybos pirmininkas. Neeilinis posėdis gali būti sušauktas, jeigu to reikalauja ne mažiau kaip 1/3 Instituto tarybos narių arba Instituto tarybos pirmininkas, arba Instituto direktorius.

15. Instituto tarybos posėdis yra teisėtas, jeigu jame dalyvauja daugiau kaip pusė jos narių. Instituto tarybos nutarimai laikomi priimtais, jeigu už juos balsuoja daugiau kaip pusė visų jos narių.

16. Instituto taryba dirba pagal jos patvirtintą reglamentą.

17. Instituto veiklai vadovauja, veikia jo vardu ir jam atstovauja Instituto direktorius.

18. Instituto direktorius:

18.1. atsako už tai, kad Instituto veikla atitiktų Lietuvos Respublikos įstatymus, šiuos įstatus ir kitus teisės aktus;

18.2. leidžia įsakymus ir kontroliuoja jų vykdymą;

18.3 sudaro sandorius Instituto vardu;

18.4. tvirtina darbuotojų pareigybių sąrašą, neviršydamas darbo užmokesčiui nustatytų lėšų; priima į darbą ir atleidžia iš darbo Instituto darbuotojus, juos skatina bei skiria jiems drausmines nuobaudas;

18.5. atsako už Instituto finansinę veiklą, tinkamą Institutui perduoto valstybės turto valdymą, naudojimą ir disponavimą juo;

18.6. kontroliuoja mokslinių tyrimų kokybę, jų atlikimo terminus;

18.7. tvirtina Instituto vidaus darbo tvarkos taisykles, finansų kontrolės taisykles ir kitus teisės aktus;

18.8. teikia Instituto tarybai pagrindines Instituto mokslinės veiklos kryptis, Instituto veiklos 5 metų planą, metines Instituto veiklos ataskaitas, metines pajamų ir išlaidų sąmatas, jų įvykdymo ataskaitas;

18.9. vykdo kitas teisės aktų įstaigos vadovui priskirtas funkcijas.

19. Instituto direktorių iš mokslininkų 5 metų kadencijai ir ne daugiau kaip dviem kadencijoms iš eilės viešo konkurso būdu slaptu balsavimu renka Instituto taryba. Su išrinktuoju Instituto direktoriumi terminuotą darbo sutartį sudaro ir darbo užmokesčio dydį nustato socialinės apsaugos ir darbo ministras.

20. Instituto direktorius atleidžiamas iš pareigų Lietuvos Respublikos įstatymų nustatyta tvarka.

 

V. INSTITUTO STRUKTŪRA, DARBUOTOJAI, JŲ TEISĖS, PAREIGOS IR ATSAKOMYBĖ

 

21. Instituto organizacinę struktūrą tvirtina Instituto taryba, atsižvelgdama į mokslinį ir ekspertinį veiklos pobūdį. Instituto padaliniai gali būti skyriai, poskyriai ir kiti padaliniai.

22. Instituto personalą sudaro mokslo darbuotojai, specialistai, administracijos ir kiti darbuotojai. Jų darbo sąlygas ir socialines garantijas reglamentuoja Lietuvos Respublikos įstatymai ir kiti teisės aktai.

23. Mokslo darbuotojų pareigybės yra šios: vyriausiasis mokslo darbuotojas, vyresnysis mokslo darbuotojas, mokslo darbuotojas ir jaunesnysis mokslo darbuotojas. Mokslo darbuotojų ir specialistų pareigybių kvalifikacinius reikalavimus nustato Instituto taryba, vadovaudamasi Lietuvos Respublikos teisės aktais. Asmenys mokslo darbuotojų ir specialistų pareigoms skiriami viešo konkurso būdu.

24. Instituto tarybos nutarimu gali būti rengiamas neeilinis mokslo darbuotojų ir specialistų atestavimas. Neatestuoti mokslo darbuotojai ir specialistai atleidžiami iš pareigų Lietuvos Respublikos teisės aktų nustatyta tvarka.

25. Jeigu mokslo darbuotojo ar specialisto pareigybė steigiama konkretaus projekto vykdymo laikotarpiui (konkretiems moksliniams tyrimams vykdyti ir panašiai), viešą konkursą laimėjęs asmuo pareigoms skiriamas laikotarpiui, kurio reikia tam konkrečiam projektui vykdyti.

26. Instituto direktorius įstatymų nustatyta tvarka ne ilgesniam kaip vienerių metų laikotarpiui gali be konkurso priimti dirbti mokslininkus pagal terminuotą darbo sutartį. Šiems asmenims taikomi atitinkamoms pareigoms numatyti reikalavimai.

27. Instituto administracijos darbuotojai yra Instituto direktorius ir vyriausiasis finansininkas.

28. Vyresni kaip 65 metų mokslo darbuotojai ir specialistai gali dirbti Institute, jeigu Instituto taryba pritaria, kad su jais būtų sudaryta terminuota darbo sutartis ne ilgesniam kaip 3 metų laikotarpiui. Tokia sutartis Instituto tarybos nutarimu gali būti sudaroma pakartotinai.

29. Į Instituto direktoriaus ar jo pavaduotojo pareigas gali būti renkami (skiriami) ne vyresni kaip 65 metų asmenys.

30. Instituto administracijos darbuotojai turi teisę Instituto tarybos nustatyta tvarka dirbti mokslinį darbą Institute.

31. Instituto mokslo darbuotojai turi teisę:

31.1. rinkti atstovus į Instituto tarybą;

31.2. dalyvauti sprendžiant ar nagrinėjant bet kurį su jų kompetencija, pareigomis ar darbu susijusį klausimą;

31.3. kreiptis į padalinio vadovą, Instituto direktorių, Instituto tarybą, jeigu mano, kad pažeidžiamos jų teisės ar teisėti reikalavimai;

31.4. tobulinti profesinę ir mokslinę kvalifikaciją;

31.5. savarankiškai skelbti savo mokslo darbus.

32. Mokslinius tyrimus privalo vykdyti visi Instituto mokslo darbuotojai. Mokslo darbuotojai privalo dalyvauti Instituto akademinėje veikloje.

33. Instituto darbuotojai privalo laikytis Lietuvos Respublikos įstatymų, kitų teisės aktų ir šių įstatų.

 

VI. INSTITUTO TURTAS, LĖŠOS IR FINANSINĖS VEIKLOS KONTROLĖ

 

34. Instituto turtą sudaro daiktai, pinigai ir vertybiniai popieriai, kitas turtas, turtinės teisės, intelektinės veiklos rezultatai, informacija, veiksmai ir veiksmų rezultatai, taip pat kitos turtinės ir neturtinės vertybės.

35. Institutas jam perduotą valstybės turtą valdo, naudoja ir disponuoja juo neatlygintinai patikėjimo teise teisės aktų nustatyta tvarka ir sąlygomis.

36. Turtą, kuris įsigytas iš nebiudžetinių lėšų, gautas dovanų, priimtas kaip palikimas ar įgytas kitu teisėtu būdu, Institutas valdo, naudoja ir disponuoja juo nuosavybės teise pagal Lietuvos Respublikos civilinio kodekso (Žin., 2000, Nr. 74-2262) nuostatas.

37. Instituto lėšas sudaro:

37.1. Lietuvos Respublikos valstybės biudžeto skiriami asignavimai;

37.2. pajamos, gautos iš mokslinės, ūkinės veiklos ir teikiamų paslaugų;

37.3. lėšos, gautos kaip parama, dovana ir kitos teisėtai įgytos lėšos.

38. Instituto buhalterinė apskaita organizuojama ir finansinė atskaitomybė tvarkoma Lietuvos Respublikos buhalterinės apskaitos įstatymo (Žin., 2001, Nr. 99-3515), Lietuvos Respublikos valstybės biudžeto ir savivaldybių biudžetų sudarymo ir vykdymo taisyklių, patvirtintų Lietuvos Respublikos Vyriausybės 2001 m. gegužės 14 d. nutarimu Nr. 543 (Žin., 2001, Nr. 42-1455; 2004, Nr. 96-3531), Biudžetinių įstaigų buhalterinės apskaitos taisyklių, patvirtintų Lietuvos Respublikos finansų ministro 2001 m. kovo 16 d. įsakymu Nr. 70 (Žin., 2001, Nr. 30-978; 2006, Nr. 2-16), Biudžetinių įstaigų buhalterinės apskaitos organizavimo taisyklių, patvirtintų Lietuvos Respublikos finansų ministro 2005 m. gegužės 25 d. įsakymu Nr. 1K-170 (Žin., 2005, Nr. 67-2431), ir kitų teisės aktų nustatyta tvarka.

39. Instituto vidaus auditą atlieka Socialinės apsaugos ir darbo ministerijos Vidaus audito skyrius teisės aktų nustatyta tvarka.

40. Instituto valstybinį (finansinį (teisėtumo) ir veiklos) auditą atlieka Lietuvos Respublikos valstybės kontrolė.

 

VII. ĮSTATŲ KEITIMAS

 

41. Šių įstatų pakeitimus rengia Instituto direktorius ir teikia svarstyti Instituto tarybai. Šių įstatų pakeitimus tvirtina socialinės apsaugos ir darbo ministras.

 

VIII. INSTITUTO VEIKLOS PABAIGA IR PERTVARKYMAS

 

42. Institutas pertvarkomas, reorganizuojamas ar likviduojamas įstatymų ir kitų teisės aktų nustatyta tvarka.

 

SUDERINTA

Instituto tarybos pirmininkas                               Direktorius

prof. habil. dr. Algis Šileika                                doc. dr. Boguslavas Gruževskis

2008 m. lapkričio 6 d.                                          2008 m. lapkričio 6 d.

 

_________________