LIETUVOS RESPUBLIKOS VYRIAUSYBĖ
N U T A R I M A S
DĖL ĮVAIKINIMO APSKAITOS LIETUVOS RESPUBLIKOJE TVARKOS PATVIRTINIMO
1995 m. spalio 16 d. Nr. 1344
Vilnius
PATVIRTINTA
Lietuvos Respublikos Vyriausybės
1995 m. spalio 16 d. nutarimu Nr. 1344
ĮVAIKINIMO APSKAITOS LIETUVOS RESPUBLIKOJE TVARKA
BENDROSIOS NUOSTATOS
1. Lietuvos Respublikoje nustatoma bendra įvaikinimo apskaitos tvarka, kuria siekiama geriau organizuoti vaikų našlaičių ir kitų likusių be tėvų globos vaikų įvaikinimą ir tobulinti jų teisių apsaugą.
2. Pageidaujančių įvaikinti šeimų ir pavienių piliečių, galimų įvaikinti ir įvaikintų vaikų apskaitą bei informaciją apie juos pagal savo kompetenciją tvarko Vaikų teisių apsaugos tarnyba prie Socialinės apsaugos ir darbo ministerijos (toliau vadinama Vaikų teisių apsaugos tarnyba), miestų (rajonų) vaikų teisių apsaugos tarnybos kartu su kitomis institucijomis, vadovaudamosi Lietuvos Respublikos kodeksų Santuokos ir šeimos kodekso, Civilinio proceso kodekso normomis, reguliuojančiomis įvaikinimą, taip pat šios tvarkos nuostatomis.
3. Informaciją apie galimus įvaikinti, įvaikintus vaikus ir pageidaujančias įvaikinti šeimas bei pavienius piliečius Vaikų teisių apsaugos tarnybai teikia miestų (rajonų) vaikų teisių apsaugos tarnybos.
PAGEIDAUJANČIŲ ĮVAIKINTI LIETUVOS RESPUBLIKOS ŠEIMŲ
(PILIEČIŲ) APSKAITA
5. Pageidaujančios (-tys) įvaikinti Lietuvos Respublikos šeimos (piliečiai) registruojasi pagal gyvenamąją vietą miestų (rajonų) vaikų teisių apsaugos tarnybose, o šios gautus rašytinius prašymus per 3 dienas persiunčia Vaikų teisių apsaugos tarnybai, kuri įtraukia šias (šiuos) šeimas (piliečius) į norinčiųjų įvaikinti sąrašą.
6. Lietuvos Respublikos šeimos (piliečiai) turi teisę tiesiogiai kreiptis į Vaikų teisių apsaugos tarnybą, pateikdamos (-i) rašytinius prašymus įtraukti jas (juos) į norinčiųjų įvaikinti sąrašą.
Apie tai Vaikų teisių apsaugos tarnyba per 3 dienas informuoja miestų (rajonų) vaikų teisių apsaugos tarnybas pagal šeimų (piliečių) gyvenamąją vietą.
7. Lietuvos Respublikos šeimos (piliečiai) prašymuose įtraukti jas (juos) į norinčiųjų įvaikinti sąrašą turi nurodyti, kurios lyties, kokio amžiaus vaiko pageidauja, ar įvaikintų tik vieną vaiką, ar kartu ir jo brolius bei seseris.
8. Lietuvos Respublikos šeimų (piliečių) prašymai įtraukti jas (juos) į norinčiųjų įvaikinti sąrašą (toliau vadinama prašymai) registruojami eilės tvarka pagal jų pateikimo datą.
9. Miestų (rajonų) vaikų teisių apsaugos tarnybų darbuotojai supažindina būsimuosius įtėvius su įvaikinimo tvarka Lietuvos Respublikoje.
10. Pageidaujančios (-tys) įvaikinti Lietuvos Respublikos šeimos (piliečiai) kartu su prašymais pateikia vaikų teisių apsaugos tarnyboms šiuos dokumentus:
10.3. būsimojo įtėvio sutuoktinio (jeigu įvaikinti pageidauja tik vienas iš jų) notariškai patvirtintą sutikimą;
PAGEIDAUJANČIŲ ĮVAIKINTI UŽSIENIO PILIEČIŲ APSKAITA
11. Pageidaujantys įvaikinti užsienio piliečiai pateikia Vaikų teisių apsaugos tarnybai rašytinius prašymus įtraukti juos į norinčiųjų įvaikinti vaiką (-us) iš Lietuvos Respublikos (toliau vadinama prašymai) sąrašą.
12. Užsienio piliečiai prašymus rašo savo valstybės kalba ir prideda vertimą į lietuvių kalbą. Šie prašymai registruojami eilės tvarka pagal jų pateikimo datą.
Užsienio piliečiai prašymus gali pateikti asmeniškai arba per savo įgaliotą asmenį.
13. Prie prašymo užsienio piliečiai prideda šiuos dokumentus (jų kopijas):
14. Jeigu būsimųjų įtėvių interesams atstovauja įvaikinimo agentūra, be nurodytųjų dokumentų, būtina:
14.1. įvaikinimo agentūros turimo leidimo (licencijos) dirbti tarptautinio įvaikinimo srityje kopija. Leidimas turi būti išduotas valstybinės įstaigos ir patvirtintas šalyje, kuriai priklauso agentūra, laikantis toje šalyje nustatytos atitinkamų dokumentų tvirtinimo tvarkos;
15. Jeigu piliečių interesams atstovauja konkretus asmuo, turi būti pridedama įgaliojimo, kad asmuo atstovauja jų interesams, iki įvaikinimo prašymas bus perduotas teismui, kopija.
INFORMACIJOS APIE GALIMĄ ĮVAIKINIMĄ RINKIMAS IR TVARKYMAS
17. Vadovaudamosi Lietuvos Respublikos santuokos ir šeimos kodekso nuostatomis, miestų (rajonų) vaikų teisių apsaugos tarnybos nuolat teikia Vaikų teisių apsaugos tarnybai informaciją apie galimus įvaikinimo atvejus.
PRANEŠIMAI SUINTERESUOTOMS ŠEIMOMS (PILIEČIAMS) APIE
VAIKUS, KURIUOS GALIMA ĮVAIKINTI
19. Vaikų teisių apsaugos tarnyba, atsižvelgdama į suinteresuotų Lietuvos Respublikos šeimų (piliečių) pageidavimus, išdėstytus prašymuose, raštu informuoja jas (juos) eilės tvarka apie vaikus, kuriuos pagal įstatymus galima įvaikinti. Šią informaciją ji siunčia į miestų (rajonų) vaikų teisių apsaugos tarnybas pagal nurodytųjų šeimų (piliečių) gyvenamąją vietą.
20. Jeigu Lietuvos Respublikos šeima (pilietis), raštu išdėstydama (-as) motyvus, atsisako įvaikinti siūlomą vaiką, jis siūlomas kitoms sąraše esančioms Lietuvos Respublikos šeimoms (piliečiams).
21. Atsisakymo įvaikinti kopija ne vėliau kaip per 3 dienas turi būti išsiųsta Vaikų teisių apsaugos tarnybai. Lietuvos Respublikos šeima (pilietis), atsisakiusi (-ęs) įvaikinti vaiką, paliekama (-as) sąraše.
22. Neatsiradus Lietuvos Respublikoje šeimos (piliečio), norinčios (-io) įvaikinti konkretų vaiką, jis, laikantis įstatymų, gali būti įvaikintas užsienio piliečių eilės tvarka. Apie tai jiems ar jų įgaliotam asmeniui (agentūrai) pranešama raštu, jie pakviečiami atvykti susipažinti su vaiko asmens dokumentais, juo pačiu.
IŠVADŲ IR KITŲ ĮVAIKINIMO DOKUMENTŲ RENGIMAS
23. Miestų (rajonų) vaikų teisių apsaugos tarnybų darbuotojai, gavę suinteresuotų šeimų (piliečių) prašymus, tiria jų gyvenimo ir buities sąlygas, renka informaciją apie juos kaip asmenybes, jų tinkamumą ir pasirengimą būti įtėviais.
24. Miestų (rajonų) vaikų teisių apsaugos tarnybų darbuotojai kiekvienam įvaikintinam vaikui turi parengti jo nuotrauką ir šiuos dokumentus (jų kopijas):
24.4. teismo sprendimus apie tai, kad vaiko tėvams atimtos tėvystės (motinystės) teisės, kad vaikas atskirtas nuo šeimos teismo sprendimu, kad tėvai pripažinti nežinia kur esantys arba neveiksnūs;
25. Priklausomai nuo aplinkybių miestų (rajonų) vaikų teisių apsaugos tarnybos turi pasirūpinti ir kitus dokumentus (jų kopijas):
25.1. jeigu vaikui yra skirta nuolatinė globa (jis globojamas šeimoje, valstybinėje ar nevalstybinėje vaikų globos įstaigoje), globos skyrimo dokumentus, rašytinį globėjų sutikimą atiduoti įvaikinti;
25.2. vaiko tėvų ir jų įstatyminių atstovų rašytinius sutikimus atiduoti įvaikinti (jeigu tai būtina), vadovaujantis Lietuvos Respublikos santuokos ir šeimos kodeksu;
25.3. aktus ir rašytinius patvirtinimus apie nesėkmingas vaiko tėvų paieškas, jeigu įvaikinamas vaikas yra pamestinukas (rastinukas);
25.4. vaiko sveikatos būklę patvirtinančius dokumentus (persirgtos ligos, patirtos traumos, duomenys apie skiepijimus). Kartu su šiais dokumentais, jei įmanoma, svarbu gauti dokumentus apie vaiko tėvų sveikatos būklę (persirgtas ligas, patirtas traumas, žalingus įpročius, ligas, kuriomis jie serga šiuo metu). Būsimieji įtėviai su būsimojo įvaikio ir jo tėvų asmens dokumentais turi būti supažindinami iš anksto, iki įvaikinimo prašymas bus perduotas teismui;
INFORMACIJOS APIE ĮVAIKINTUS VAIKUS TVARKYMAS
26. Informaciją apie Lietuvos Respublikoje įvaikintus vaikus, jų ugdymo ir gyvenimo sąlygas Vaikų teisių apsaugos tarnybos pavedimu renka miestų (rajonų) vaikų teisių apsaugos tarnybos.
27. Informacija apie užsienio piliečių įvaikintus vaikus iš Lietuvos Respublikos, jų ugdymo ir gyvenimo sąlygas renkama atitinkamose užsienio valstybėse per Lietuvos Respublikos diplomatines ir konsulines atstovybes, kurios savo ruožtu kreipiasi į atitinkamas tų užsienio valstybių institucijas.
______________