LIETUVOS RESPUBLIKOS SOCIALINĖS APSAUGOS IR DARBO MINISTRAS

 

Į S A K Y M A S

DĖL SOCIALINIO DARBUOTOJO PROFESINĖS KVALIFIKACIJOS VERTINIMO KOMISIJOS IR JOS NUOSTATŲ PATVIRTINIMO

 

2003 m. sausio 6 d. Nr. 1

Vilnius

 

Vadovaudamasi Lietuvos Respublikos Vyriausybės 2000 m. birželio 1 d. nutarimo Nr. 624 „Dėl profesinės kvalifikacijos vertinimo ir pripažinimo nuostatų ir profesinės kvalifikacijos vertinimą ir pripažinimą vykdančių institucijų ir reglamentuojamų profesijų sąrašo patvirtinimo“ (Žin., 2000, Nr. 46-1319) 3 punktu:

1. Sudarau šios sudėties socialinio darbuotojo profesinės kvalifikacijos vertinimo komisiją (toliau – komisija):

Algimantas Augulis – Socialinių darbuotojų rengimo centro prie Socialinės apsaugos ir darbo ministerijos direktorius (komisijos pirmininkas);

Ernesta Platūkytė – Socialinių darbuotojų rengimo centro prie Socialinės apsaugos ir darbo ministerijos specialistė (komisijos sekretorė).

Ieva Adomaitytė – Socialinių darbuotojų rengimo centro prie Socialinės apsaugos ir darbo ministerijos direktoriaus pavaduotoja;

Valentinas Kavaliauskas – Lietuvos darbo rinkos mokymo tarnybos Mokymo programų skyriaus vedėjas;

Daina Urbonaitienė – Socialinės apsaugos ir darbo ministerijos Socialinio darbo ir socialinių paslaugų skyriaus vedėjo pavaduotoja;

Marius Navadunskis – Socialinės apsaugos ir darbo ministerijos Socialinio darbo ir socialinių paslaugų skyriaus vyresnysis specialistas.

2. Tvirtinu Socialinio darbuotojo profesinės kvalifikacijos vertinimo komisijos nuostatus (pridedama).

3. Įpareigoju Socialinių darbuotojų rengimo centrą prie Socialinės apsaugos ir darbo ministerijos parengti ir patvirtinti kvalifikacinio testo formą iki 2003 m. sausio 31 d.

4. Pavedu įsakymo vykdymą kontroliuoti Socialinės integracijos departamento direktoriui Alfredui Nazarovui.

 

 

SOCIALINĖS APSAUGOS IR DARBO MINISTRĖ                           VILIJA BLINKEVIČIŪTĖ

______________

 


PATVIRTINTA

socialinės apsaugos ir darbo ministro

2003 m. sausio 6 d. įsakymu Nr. 1

 

SOCIALINIO DARBUOTOJO PROFESINĖS KVALIFIKACIJOS VERTINIMO KOMISIJOS NUOSTATAI

 

I. BENDROSIOS NUOSTATOS

 

1. Šie nuostatai reglamentuoja Socialinio darbuotojo profesinės kvalifikacijos vertinimo komisijos (toliau – komisija) veiklą.

2. Komisijos veiklos tikslas – vykdyti asmenų, užsienyje įgijusių socialinio darbuotojo profesinę kvalifikaciją ir norinčių Lietuvos Respublikoje dirbti socialinį darbą, profesinės kvalifikacijos vertinimą.

3. Užsienyje įgytą profesinę kvalifikaciją, suteikiančią teisę dirbti socialinio darbuotojo darbą, vertina komisija, jei reikia, tam pasitelkdama atitinkamos kvalifikacijos ekspertus.

4. Socialinio darbuotojo profesinės kvalifikacijos reikalavimus reglamentuoja Socialinių paslaugų įstatymas, socialinės apsaugos ir darbo ministro 2001 m. spalio 25 d. įsakymu Nr. 135 „Dėl Socialinių darbuotojų kvalifikacinių reikalavimų ir atestavimo tvarkos patvirtinimo“ (Žin., 2001, Nr. 92-3216) patvirtinti Socialinių darbuotojų kvalifikaciniai reikalavimai bei kiti teisės aktai.

 

II. SVARBIAUSIOS SĄVOKOS

 

5. Šiuose nuostatuose vartojamos sąvokos:

5.1. Socialinis darbas – tai profesinė veikla, padedanti patenkinti asmens gyvybinius poreikius, atkurti jo ir visuomenės santykius, kai pats asmuo to padaryti nepajėgia;

5.2. Profesijos, išsimokslinimo (išsilavinimo) dokumento, išsimokslinimo (išsilavinimo) pripažinimo dokumento, profesinės kvalifikacijos, kvalifikacinio egzamino ar testo sąvokos apibrėžtos Lietuvos Respublikos Vyriausybės 2000 m. birželio 1 d. nutarime Nr. 624 „Dėl profesinės kvalifikacijos vertinimo ir pripažinimo nuostatų ir profesinės kvalifikacijos vertinimą ir pripažinimą vykdančių institucijų ir reglamentuojamų profesijų sąrašo patvirtinimo“ (Žin., 2000, Nr. 46-1319);

5.3. Profesinės kvalifikacijos vertinimas – Socialinės apsaugos ir darbo ministerijos vykdomas profesinės kvalifikacijos žinių ir gebėjimų lygmens, kurio reikia socialiniam darbui atlikti, nustatymas;

5.4. Profesinės kvalifikacijos pripažinimas – formalus (raštiškas) socialinės apsaugos ir darbo ministro suteiktas profesinės kvalifikacijos pripažinimas, suteikiantis teisę suinteresuotam asmeniui (pareiškėjui) dirbti socialinį darbą.

 

III. SOCIALINIŲ DARBUOTOJŲ PROFESINĖS KVALIFIKACIJOS VERTINIMAS

 

6. Užsienyje profesinę kvalifikaciją įgijęs socialinis darbuotojas laikosi socialinio darbuotojo profesiją reglamentuojančių teisės aktų, kaip ir Lietuvos Respublikoje profesinę kvalifikaciją įgijęs socialinis darbuotojas ir turi tokias pačias teises bei įsipareigojimus teikti paslaugas.

7. Socialinis darbuotojas, norintis, kad būtų pripažinta užsienio valstybėje įgyta profesinė kvalifikacija, pateikia socialinės apsaugos ir darbo ministrui prašymą dėl profesinės kvalifikacijos pripažinimo ir 7.1–7.8 punktuose nurodytus dokumentus. Pareiškėjas nurodo profesinės veiklos sritį bei trukmę ir šias dokumentų kopijas, kurių vertimas į lietuvių kalbą yra patvirtintas notaro:

7. 1. asmens dokumentą (pasą ir (ar) leidimą gyventi Lietuvoje);

7. 2. atitinkamą dokumentą, jeigu pakeista pavardė;

7. 3. užsienio valstybės pripažintą socialinio darbuotojo diplomą, sertifikatą ir (ar) kitus išsimokslinimą ir socialinio darbuotojo kvalifikaciją patvirtinančius dokumentus bei jų priedus su išklausytų disciplinų pavadinimais ir valandų skaičiumi;

7. 4. išsilavinimo pripažinimo dokumentą;

7. 5. užsienio valstybės, kurioje vertėsi socialinio darbo praktika, išduotą dokumentą (kuris galioja 12 mėnesių nuo jo išdavimo dienos), patvirtinantį socialinio darbuotojo teisę verstis socialinio darbo praktika toje valstybėje;

7. 6. užsienio valstybės, kurioje vertėsi socialinio darbo praktika, Socialinių darbuotojų asociacijos rekomendaciją (pageidautina);

7. 7. asmens sveikatos pažymėjimą;

7. 8. dokumentai, nurodyti 7.6 bei 7.7 punktuose, galioja 6 mėnesius nuo jų išdavimo dienos.

8. Komisija turi teisę pareikalauti ir papildomų dokumentų, susijusių su socialinio darbuotojo profesinės kvalifikacijos pripažinimu.

9. Socialinės apsaugos ir darbo ministras per 3 kalendorines dienas nuo prašymo įregistravimo perduoda jį ir 8 punkte išvardytus dokumentus komisijai.

10. Komisija, gavusi socialinio darbuotojo dokumentus, per 30 kalendorinių dienų nuo visų reikalingų dokumentų įregistravimo dienos privalo juos išnagrinėti ir pateikti profesinės kvalifikacijos vertinimo išvadą socialinės apsaugos ir darbo ministrui. Socialinis darbuotojas gali pateikti komisijai papildomus profesinę kvalifikaciją patvirtinančius dokumentus per 3 mėnesius nuo prašymo svarstymo dienos. Šis laikotarpis gali būti pratęstas, tačiau ne ilgiau kaip 6 mėn., jeigu asmuo informuoja komisiją, kad stokoja reikiamos informacijos apie užsienio valstybės, kurioje įgytas socialinio darbo išsimokslinimas ir profesinė kvalifikacija, švietimo bei studijų sistemą. Apie termino pratęsimą socialinis darbuotojas informuojamas papildomai.

11. Pareiškęs pageidavimą raštu, socialinis darbuotojas gali dalyvauti komisijos posėdyje. Tokiu atveju prieš 14 kalendorinių dienų komisijos sekretorius raštu informuoja socialinį darbuotoją apie komisijos posėdžio datą, laiką ir vietą.

12. Komisija, socialiniam darbuotojui prašant, privalo pateikti informaciją apie socialinių darbuotojų profesinės kvalifikacijos vertinimą ir pripažinimą reglamentuojančius Lietuvos Respublikos teisės aktus.

13. Turėdama informacijos apie socialinio darbuotojo, kurio profesinės kvalifikacijos pripažinimo klausimas yra svarstomas, profesinius nusižengimus iki atvykimo į Lietuvos Respubliką, komisija turi teisę prašyti užsienio valstybės pateikti profesinius nusižengimus patvirtinančius ar paneigiančius dokumentus, užtikrinti siunčiamos ir gautos informacijos konfidencialumą.

14. Komisija per 10 kalendorinių dienų nuo papildomų dokumentų gavimo pakartotinai apsvarsto pareiškėjo prašymą įvertinti profesinę kvalifikaciją ir per 5 kalendorines dienas pateikia išvadą bei kitus dokumentus socialinės apsaugos ir darbo ministrui.

15. Nustačius, kad užsienyje įgyta profesinė kvalifikacija nepakankama, asmeniui, kurio kvalifikaciją reikia įvertinti, siūloma laikyti kvalifikacinį egzaminą, tinkamumo testą arba jam paskiriamas adaptacijos laikotarpis įstaigoje, kurioje ketina dirbti (arba jau dirba). Savo apsisprendimą dėl kvalifikacinio egzamino ar testo laikymo asmuo pateikia raštu. Pasiruošti kvalifikaciniam egzaminui ar testui komisija paskiria terminą, ne trumpesnį kaip 2 savaitės ir ne ilgesnį kaip 2 mėnesiai, arba nustato ne ilgesnį kaip 6 mėnesių adaptacijos laikotarpį nuo sprendimo priėmimo dienos. Asmeniui, nesutikusiam laikyti kvalifikacinio egzamino ar testo, nesuteikiama teisė dirbti socialinio darbuotojo darbo.

16. Asmuo, išlaikęs kvalifikacinį egzaminą, įvykdęs tinkamumo testo užduotį ar baigęs adaptacijos laikotarpį, per 10 kalendorinių dienų nuo įvertinimo dokumento gavimo pateikia socialinės apsaugos ir darbo ministrui prašymą (prašymą gali pateikti ir darbdavys) dar kartą vertinti jo profesinę kvalifikaciją, pridėjęs kvalifikacinio egzamino, tinkamumo testo ar adaptacijos laikotarpio įvertinimo dokumentą.

17. Socialinės apsaugos ir darbo ministras, gavęs prašymą dar kartą vertinti profesinę kvalifikaciją, per 3 kalendorines dienas nuo prašymo įregistravimo perduoda komisijai, kuri per 10 kalendorinių dienų apsvarsto jį ir pateikia išvadas socialinės apsaugos ir darbo ministrui.

18. Komisija, socialiniam darbuotojui (asmeniui) prašant, privalo pateikti informaciją apie socialinio darbuotojo profesinės kvalifikacijos vertinimą ir pripažinimą reglamentuojančius Lietuvos Respublikos teisės aktus.

 

IV. SOCIALINIŲ DARBUOTOJŲ PROFESINĖS KVALIFIKACIJOS PRIPAŽINIMAS

 

19. Socialinės apsaugos ir darbo ministras, gavęs socialinio darbuotojo dokumentus su komisijos išvada, per 10 kalendorinių dienų raštu atsako pareiškėjui, priimdamas vieną iš šių sprendimų:

19. 1. pripažinti profesinę kvalifikaciją;

19.2. profesinės kvalifikacijos pripažinimą atidėti ir paskirti (nustatyti) suinteresuotam asmeniui kvalifikacinį egzaminą, tinkamumo testą ar adaptacijos laikotarpį pagal Nuostatų 15 punkte nustatytus reikalavimus;

19. 3. atsisakyti pripažinti profesinę kvalifikaciją.

20. Socialinės apsaugos ir darbo ministras, gavęs socialinio darbuotojo pakartotinio vertinimo dokumentus bei komisijos išvadą, per 5 kalendorines dienas priima vieną iš šių sprendimų, kuriuo:

20. 1. pripažįstama profesinė kvalifikacija;

20. 2. atsisakoma pripažinti profesinę kvalifikaciją.

21. Socialinės apsaugos ir darbo ministras per 5 kalendorines dienas nuo sprendimo priėmimo raštu informuoja apie jį pareiškėją. Jeigu atsisakoma pripažinti profesinę kvalifikaciją, nurodomos atsisakymo priežastys arba sąlygos, kurias būtina įvykdyti.

 

V. BAIGIAMOSIOS NUOSTATOS

 

22. Komisijos sprendimai per 1 mėnesį nuo sprendimo gavimo dienos gali būti apskųsti profesinės kvalifikacijos vertinimo ir pripažinimo veiklą Lietuvos Respublikos Vyriausybės nustatyta tvarka paskirtai koordinuojančiai institucijai.

23. Komisijos veiklą organizuoja bei socialinių darbuotojų profesinės kvalifikacijos vertinimą koordinuoja Socialinių darbuotojų rengimo centras prie Socialinės apsaugos ir darbo ministerijos.

______________