LIETUVOS RESPUBLIKOS ŠVIETIMO IR MOKSLO MINISTRAS

 

Į S A K Y M A S

DĖL TVARKOS PATVIRTINIMO

 

2002 m. sausio 21 d. Nr. 67

Vilnius

 

1. Tvirtinu Moksleivių kėlimo į aukštesnę klasę tvarką (pridedama).

2. Laikau netekusia galios Lietuvos Respublikos švietimo ir mokslo ministro 2000 12 07 įsakymu Nr. 1453 patvirtintą „Bendrojo lavinimo mokyklos moksleivių kėlimo į aukštesnę klasę, mokyklos baigimo ir dokumentų išdavimo tvarką“ (Žin., 2000, Nr. 107-3396; 2001, Nr. 33-1111).

 

 

 

ŠVIETIMO IR MOKSLO MINISTRAS                                            ALGIRDAS MONKEVIČIUS

 

PATVIRTINTA

Lietuvos Respublikos švietimo ir mokslo

ministro 2002 01 21 įsakymu Nr. 67

 

MOKSLEIVIŲ KĖLIMO Į AUKŠTESNĘ KLASĘ TVARKA

 

I. BENDROSIOS NUOSTATOS

 

1. Ši Tvarka reglamentuoja bendrojo lavinimo mokyklų moksleivių, besimokančių pagal pradinio, pagrindinio ir vidurinio ugdymo programas, kėlimą į aukštesnę klasę.

2. Vertinimas ne pažymiu – moksleivio daromų pasiekimų, lyginant su pačiu savimi, vertinimas: „įskaityta“, „neįskaityta“, padarė pažangą (pp), nepadarė pažangos (np).

3. Patenkinamais įvertinimais šioje Tvarkoje laikomi 4-10 balų įvertinimai, „įskaityta“, „atestuota“ ir „pp“ – padarė pažangą; nepatenkinamais – 1-3 balų mokomųjų dalykų įvertinimai, „neįskaityta“, „neatestuota“ ir „np“ – nepadarė pažangos.

4. Papildomas darbas – moksleiviui skiriamos užduotys likviduoti atsilikimą moksle.

5. Neatestuotas moksleivis – neatsiskaitęs (dėl pateisinamos ar nepateisinamos priežasties) už ugdymo plano privalomojo dalyko trimestro ar pusmečio kursą.

 

II. TRIMESTRŲ, PUSMEČIŲ IR METINIAI ĮVERTINIMAI

 

6. Dalyko metinis įvertinimas moksleiviui, neatestuotam I trimestre, išvedamas iš II ir III trimestrų įvertinimų, neatestuotam II trimestre – tik jam savarankiškai per III trimestrą atsiskaičius už II trimestro kursą, neatestuotam III trimestre – tik jam savarankiškai atsiskaičius už III trimestro kursą. Moksleiviui, kurio ugdymo rezultatai suvedami pusmečiais, neatestuotam viename pusmetyje, metinis pažymys vedamas tik savarankiškai atsiskaičius už to pusmečio kursą.

7. Keliamųjų klasių (6–9 ir 11 kl.) moksleiviams, kurių mokymosi pasiekimai pažymiais nevertinami, trimestrų ir metinių įvertinimų stulpeliuose įrašoma „įskaityta“ arba „neįskaityta“, pradinių ir 5 klasių moksleiviams – „pp“ arba „np“.

8. Dalykų trimestrų ir metiniai įvertinimai moksleiviams, atvykusiems iš mokyklos, kurioje jų mokymosi pasiekimai buvo suvedami pusmečiais, išvedami gavus tos mokyklos direktoriaus raštą apie šiam moksleiviui išvestus mokomųjų dalykų pažymius gruodžio 1 d. ir (ar) kovo 1 d.

9. Moksleiviui, kurio mokymosi pasiekimai suvedami pusmečiais, turinčiam nepatenkinamą antrojo pusmečio mokomojo dalyko įvertinimą, negali būti išvestas patenkinamas to dalyko metinis įvertinimas.

10. Moksleiviui trečiojo trimestro ar antrojo pusmečio pabaigoje perėjus prie dalyko aukštesnio kurso programos, trimestro, pusmečio ar metiniu įvertinimu laikomas įskaitos pažymys (įvertinimas).

11. Moksleiviams, gydytojo pažyma atleistiems nuo kūno kultūros pamokų, trimestro (pusmečio) ar metinių pažymių stulpelyje rašoma „atl.“.

 

III. KĖLIMAS Į AUKŠTESNĘ KLASĘ

 

12. Moksleiviai į aukštesnę klasę keliami mokyklos, kurioje jie nuolat mokosi (ilgalaikio gydymo įstaigose besimokantys moksleiviai – tos įstaigos mokyklos), direktoriaus (mažakomplektės pradinės mokyklos vedėjos) įsakymu.

Moksleiviai (1–9 ir 11 klasių), turintys patenkinamus visų ugdymo plano privalomųjų dalykų metinius įvertinimus, keliami į aukštesnę klasę.

13. Moksleivių, turinčių kai kurių ugdymo plano privalomųjų dalykų nepatenkinamus metinius įvertinimus, kėlimą į aukštesnę klasę svarsto pedagogų taryba, skiria papildomus darbus, nustato jų trukmę ir atsiskaitymo datą.

13.1. Pedagogų tarybos posėdyje išanalizuojamos moksleivio atsilikimo moksle priežastys, mokytojų ir klasės auklėtojo darbas su juo per mokslo metus. Pedagogų tarybos nutarimas, rekomenduojantis direktoriui moksleivį kelti į aukštesnę klasę arba palikti kurso kartoti, priimamas atsižvelgus į tėvų (išskyrus suaugusiųjų ugdymo institucijas) pateiktą pageidavimą (raštu) bei klasės auklėtojo siūlymą. Išsiskyrus pedagogų ir tėvų nuomonėms, sprendimą priima mokyklos direktorius, išklausęs direktoriaus pavaduotojo ugdymui informaciją apie dalyko mokytojo ir klasės auklėtojo darbą.

13.2. Moksleivis, atlikęs papildomus darbus ir gavęs patenkinamus įvertinimus, keliamas į aukštesnę klasę. Moksleivio papildomą darbą įvertinus nepatenkinamai, jo kėlimą į aukštesnę klasę svarsto pedagogų taryba.

14. Moksleivis, sulaukęs 16 metų ir turintis nepatenkinamą ugdymo plano privalomojo dalyko metinį įvertinimą, pedagogų tarybai pritarus į aukštesnę klasę gali būti keliamas sąlyginai. Jam suteikiama galimybė savarankiškai mokantis atsilikimą likviduoti per pirmą trimestrą (pirmą pusmetį). Moksleivis, nelikvidavęs įsiskolinimo iš dalyko, kurio mokymas tęsiamas aukštesnėje klasėje, pedagogų tarybai pritarus, direktoriaus įsakymu grąžinamas į žemesnę klasę kurso kartoti, o jam nesutikus, šalinamas iš mokyklos. Nuo grąžinimo į žemesnę klasę dienos mokymosi apskaita klasės dienyne nutraukiama, jo pavardės eilutėje įrašoma: „Direktoriaus įsakymu sugrąžintas į N klasę“ arba „Išvyko“. Jam I trimestro (pusmečio) pažymys nevedamas.

14.1. Sugrąžinto į žemesnę klasę moksleivio pasiekimų apskaita tos klasės dienyne pradedama fiksuoti nuo II trimestro (pusmečio). Metinis įvertinimas išvedamas vadovaujantis 6 ir 9 punktais.

14.2. 11-osios (3-iosios gimnazijos) klasės moksleiviams, įsiskolinimą iš ugdymo plano privalomojo dalyko, kurio kursas baigiamas 11-ojoje (3-iojoje gimnazijos) klasėje, leidžiama likviduoti per mokymosi 12 klasėje laikotarpį, bet ne vėliau kaip iki brandos egzaminų pakartotinės sesijos.

15. Moksleivis, mokęsis užsienio šalies mokykloje, į aukštesnę klasę keliamas bendra tvarka, mokyklai įvertinus mokymosi užsienyje pasiekimus.

16. Sutrikusio intelekto moksleiviai, mokomi specialiosiose mokyklose arba integruoti į bendrojo lavinimo mokyklas, gali būti paliekami toje pačioje klasėje tik tais atvejais, jei mokyklos specialiojo ugdymo komisija rekomenduoja ir tėvai ar vaiko globėjai to pageidauja.

 

IV. KLASIŲ DIENYNŲ PILDYMAS

 

17. Moksleiviams trimestrų, pusmečių ir metiniai įvertinimai klasių dienynuose surašomi vadovaujantis klasių dienynų paaiškinimais.

Neatestuoto II ar III trimestre (viename pusmetyje) ir atsiskaičiusio už dalyko kursą mokslo metų pabaigoje moksleivio įskaitos įvertinimas įrašomas stulpelyje už metinių pažymių stulpelio, ir nurodomas trimestras (pusmetis). Metinis pažymys išvedamas iš trimestrų (pusmečio) ir įskaitos įvertinimų.

18. Moksleivio papildomo darbo apskaita klasės dienyne fiksuojama taip pat, kaip ir pamokinio darbo apskaita. Papildomo darbo įvertinimui skiriamas atskiras stulpelis, kurio viršuje nurodoma „Papild. darbas“, stulpelio apačioje – data ir mokytojo pavardė. Tuo atveju, kai moksleivis savarankiškai pasirengė ir nurodytą dieną atsiskaitė už papildomą darbą, darbo su juo apskaita nevedama, o lapo dešinėje pusėje daromas įrašas „Moksleivis pasirengė savarankiškai“. Papildomojo darbo įvertinimas įskaitomas kaip metinis įvertinimas.

19. Moksleivių, sugrįžusių iš sanatorijų ar kitų gydymo įstaigų, atvykusių tęsti mokslo iš kitų mokyklų, jose gauti pažymiai į klasės dienyną neperkeliami. Dalykų mokytojai trimestrinius ar metinius pažymius išveda iš šioje mokykloje bei sanatorijoje, ilgalaikio gydymo įstaigos ar kitoje mokykloje gautų pažymių. Pažymos saugomos asmens bylose.

20. Moksleivį perkėlus į aukštesnę klasę (palikus kartoti kurso) klasės auklėtojas užpildo klasės dienyno „Mokinių mokymosi apskaitos suvestinę“, jos paskutinėje skiltyje nurodo direktoriaus įsakymo, kuriuo nuspręsta moksleivį kelti (palikti) į aukštesnę klasę, išduoti pažymėjimą datą ir numerį.

21. Sąlyginai perkelto į aukštesnę klasę moksleivio įsiskolinimo už žemesnę klasę savarankiškai mokantis likvidavimas fiksuojamas Savarankiško mokymosi, mokymo namuose ir gydymo įstaigose dienyne.

 

V. DIREKTORIAUS ĮSAKYMAI

 

22. Įsakyme „Dėl moksleivių kėlimo į aukštesnę klasę“ įrašomas keliamų į aukštesnę klasę moksleivių skaičius pagal klasės dienyną (pvz., 22, 24, 30 ir pan.) ir paliekamų kursą kartoti moksleivių vardai ir pavardės, nurodant pagrindą „Pedagogų tarybos … m. … d. posėdžio protokolas Nr…“.

23. Su direktoriaus įsakymu apie moksleivių kėlimą į aukštesnę klasę ar palikimą kurso kartoti klasės auklėtojas per 3 dienas supažindina moksleivio tėvus ar vaiko globėjus.

24. Moksleivio išvykimas iš mokyklos įforminamas direktoriaus (mažakomplektės pradinės mokyklos vedėjos) įsakymu, nurodant pagrindą (baigė mokyklą, tėvų prašymas ir pan.).

______________