LIETUVOS RESPUBLIKOS VYRIAUSYBĖ
N U T A R I M A S
DĖL VIETINIŲ RINKLIAVŲ NUSTATYMO
1992 m. lapkričio 23 d. Nr. 882
Vilnius
Atsižvelgdama į tai, kad vietinių rinkliavų nustatymo tvarka nėra reglamentuota įstatymų, Lietuvos Respublikos Vyriausybė nutaria:
1. Iki bus priimtas vietinių rinkliavų įstatymas, patvirtinti Vietinių rinkliavų nustatymo ir savivaldybių nebiudžetinių fondų, sudaromų iš vietinių rinkliavų, lėšų naudojimo tvarką (pridedama).
2. Nustatyti, kad vietinės rinkliavos, nustatytos iki šio nutarimo įsigaliojimo dienos, gali būti taikomos ir toliau, jeigu jos atitinka šiuo nutarimu patvirtintos Vietinių rinkliavų nustatymo ir savivaldybių nebiudžetinių fondų, sudaromų iš vietinių rinkliavų, lėšų naudojimo tvarkos 11 punkto nuostatą.
Kitos vietinės rinkliavos turi būti suderintos su šia tvarka iki 1993 m. vasario 1 dienos.
3. Pripažinti netekusiais galios:
Lietuvos Respublikos Vyriausybės 1990 m. rugsėjo 27 d. nutarimą Nr. 293 „Dėl savivaldybių nebiudžetinių lėšų ir fondų sudarymo ir naudojimo tvarkos“ (Žin., 1990, Nr. 29-701);
Lietuvos Respublikos Vyriausybės 1991 m. sausio 8 d. nutarimą Nr. 19 „Dėl kurortinės rinkliavos iš asmenų, atvykstančių ilsėtis į Lietuvos Respublikos kurortines vietoves, nustatymo tvarkos“ (Žin., 1991, Nr. 3-101).
PATVIRTINTA
Lietuvos Respublikos Vyriausybės
1992 m. lapkričio 23d. nutarimu Nr. 882
Vietinių rinkliavų nustatymo ir savivaldybių
nebiudžetinių fondų, sudaromų iš vietinių rinkliavų, lėšų
naudojimo tvarka
Vietinių rinkliavų nustatymo tvarka
1. Vietinė rinkliava – savivaldybės tarybos nustatyta įmoka juridiniams ar fiziniams asmenims už savivaldybės, jos struktūrinių padalinių ir tarnybų teikiamas ne ūkines paslaugas arba už teisę naudotis savivaldybės nuosavybėje, jos teritorijoje, reguliavimo ar interesų sferoje esančiais objektais.
2. Vietines rinkliavas gali nustatyti tik savivaldybių tarybos savo sprendimais, suderinusios su Finansų ministerija.
3. Prieš nustatant vietinę rinkliavą turi būti parengtas ir pateiktas Finansų ministerijai vietinių rinkliavų ėmimo nuostatų (taisyklių), kuriuose nurodomi subjektai, iš kurių bus imamos rinkliavos, rinkliavų tarifų dydžiai, taip pat, kas šias rinkliavas rinks, ir kitos rinkliavos rinkimo sąlygos, projektas. Kartu turi būti pateiktas ir savivaldybės nebiudžetinio fondo, sudaromo iš vietinių rinkliavų, nuostatų projektas.
4. Vietinių rinkliavų ėmimo nuostatų (taisyklių) ir savivaldybės nebiudžetinio fondo, sudaromo iš vietinių rinkliavų, nuostatų projektų ekspertizę atlieka Finansų ministerija per mėnesį nuo šių projektų pateikimo. Kartu ekspertizei turi būti pateiktas sprendimo dėl vietinės rinkliavos nustatymo projektas ir paaiškinamasis raštas, kuriame išdėstyti šios rinkliavos nustatymo motyvai.
5. Šios tvarkos 4 punkte nurodytos ekspertizės išvadas Finansų ministerija per mėnesį raštu privalo pateikti savivaldybei.
6. Jeigu savivaldybės taryba nesutinka su Finansų ministerijos atliktos ekspertizės išvadomis, klausimą dėl vietinės rinkliavos nustatymo sprendžia Lietuvos Respublikos Vyriausybė.
7. Vietinė rinkliava galioja tik savivaldybės teritorijoje ir gali būti nustatoma visiems juridiniams ir fiziniams asmenims, išskyrus iš savivaldybės biudžeto ar Lietuvos valstybės biudžeto išlaikomas bei labdaros organizacijas.
8. Savivaldybės taryba savo sprendimais negali keisti Finansų ministerijos ar Lietuvos Respublikos Vyriausybės aprobuotos vietinės rinkliavos nustatymo tvarkos ir esminių sąlygų.
10. Vietinių rinkliavų tarifai gali būti indeksuojami atsižvelgiant tik į oficialaus Statistikos departamento skelbiamo vartojimo kainų indekso kitimą. Sprendimą indeksuoti vietinių rinkliavų tarifus gali priimti tik savivaldybės taryba.
11. Be Finansų ministerijos išvadų ar Lietuvos Respublikos Vyriausybės leidimo savivaldybės taryba gali nustatyti vietinę rinkliavą tik už tokias ne ūkines paslaugas, kurias savivaldybės teritorijoje teikia ir kiti paslaugų teikėjai.
Vietinės rinkliavos už paslaugas gali būti nustatytos ir iš savivaldybės biudžeto ar Lietuvos valstybės biudžeto išlaikomoms bei labdaros organizacijoms.
12. Savivaldybės negali nustatyti papildomų vietinių rinkliavų (mokesčių) juridiniams ir fiziniams asmenims, jeigu jiems už tuos objektus, veiksmus arba paslaugas jau nustatyti valstybiniai mokesčiai arba rinkliavos.
Savivaldybių nebiudžetinių fondų, sudaromų iš vietinių
rinkliavų, lėšų naudojimas
14. Gavusi teigiamą Finansų ministerijos ekspertizės išvadą arba Lietuvos Respublikos Vyriausybės leidimą nustatyti vietinę rinkliavą, savivaldybės taryba priima sprendimą nustatyti vietinę rinkliavą, patvirtina jos tarifus, rinkimo taisykles, taip pat patvirtina savivaldybės nebiudžetinio fondo, sudaromo iš vietinės rinkliavos, nuostatus bei šio fondo lėšų naudojimo sąmatą. Pasibaigus finansiniams metams, savivaldybės taryba privalo patvirtinti savivaldybės nebiudžetinio fondo, sudaromo iš vietinės rinkliavos, lėšų naudojimo ataskaitą.
15. Lėšoms, gautoms iš vietinės rinkliavos, kaupti banke turi būti atidaryta speciali sąskaita. Lėšų apskaitą tvarko ir lėšų kaupimo bei naudojimo apyskaitas pagal savivaldybių tarybų pavedimus sudaro miestų (rajonų) valdybos, vadovaudamosi biudžetinių įstaigų ir organizacijų nebiudžetinių lėšų apyskaitos metodika.
16. Savivaldybių nebiudžetiniai fondai, sudaryti iš vietinių rinkliavų, gali būti naudojami tik pagal jų nuostatus ir patvirtintas išlaidų sąmatas.
Nepanaudotos tais metais pagal paskirtį savivaldybių nebiudžetinių fondų lėšos į biudžetą nepervedamos ir gali būti naudojamos ateinančiais metais pagal tą pačią paskirtį.
17. Iš savivaldybių nebiudžetinių fondų lėšų leidžiama padengti vietinių rinkliavų rinkimo bei kitas išlaidas.
Išlaidos, susijusios su darbo užmokesčiu, nustatomos laikantis biudžetinių įstaigų ar specifinės paskirties valstybinių įmonių darbuotojams taikomų tarnybinių atlyginimų, tarifinių atlygių ir darbo užmokesčio normatyvų.
Išlaidos, susijusios su pagrindinių priemonių ir kitų materialinių išteklių įsigijimu, gali būti nustatomos Lietuvos Respublikos Vyriausybės nustatyta tvarka.