LIETUVOS RESPUBLIKOS VERTYBINIŲ POPIERIŲ KOMISIJA

 

N U T A R I M A S

DĖL KOLEKTYVINIO INVESTAVIMO SUBJEKTŲ PROSPEKTŲ TURINIO IR PATEIKIMO TAISYKLIŲ PAKEITIMO IR PAPILDYMO

 

2004 m. rugsėjo 30 d. Nr. 17

Vilnius

 

Lietuvos Respublikos vertybinių popierių komisija nutaria:

1. Pakeisti ir papildyti Kolektyvinio investavimo subjektų prospektų turinio ir pateikimo taisykles, priimtas Lietuvos Respublikos vertybinių popierių komisijos 2003 m. rugsėjo 25 d. nutarimu Nr. 16 „Dėl Kolektyvinio investavimo subjektų prospektų turinio ir pateikimo taisyklių“ (Žin., 2004, Nr. 110-4927):

1. Papildyti 2 punktą ir jį išdėstyti taip:

2. Šių taisyklių teisinis pagrindas – Kolektyvinio investavimo subjektų įstatymo 10 ir 52 straipsniai. Taisyklės parengtos atsižvelgiant į 2004 m. balandžio 27 d. Europos Komisijos rekomendaciją dėl tam tikrų sutrumpinto prospekto turinio nuostatų, pateiktų Tarybos direktyvos 85/611/EEB 1 priedo C priedėlyje.“

2. Papildyti 3 punktą ir jį išdėstyti taip:

3. Šiose taisyklėse vartojamos sąvokos:

3.1. paslėptieji komisiniai – ekonominė nauda, kurią valdymo įmonė gauna dėl to, kad jos valdomas kolektyvinio investavimo subjektas padengia sandorių su jo portfelį sudarančiomis priemonėmis mokesčius. Paslėptieji komisiniai paprastai gaunami iš pavedimus vykdančio tarpininko ar kolektyvinio investavimo subjekto, į kurį investuojama, valdymo įmonės;

3.2. platintojas – finansų maklerio įmonė ar bankas, pagal sutartį atstovaujantis subjektui išperkant išleistus ir parduodant subjekto išleidžiamus vertybinius popierius;

3.3. subjekto administracijos vadovas (toliau – administracijos vadovas) – subjekto administracijos vadovas arba, jeigu valdymas perduotas valdymo įmonei, valdymo įmonės administracijos vadovas;

3.4. subjekto vyriausiasis finansininkas (toliau – vyriausiasis finansininkas) – subjekto vyriausiasis finansininkas arba, jeigu subjekto finansinę apskaitą tvarko valdymo įmonė, valdymo įmonės darbuotojas ar jos įgaliotos įmonės, tvarkančios subjekto finansinę apskaitą, darbuotojas, atsakingas už subjekto finansinę apskaitą;

3.5. susitarimas dėl mokesčių pasidalijimo – susitarimas, pagal kurį šalis, kuriai tiesiogiai ar netiesiogiai mokamas atlyginimas iš kolektyvinio investavimo subjekto turto, susitaria pasidalyti atlyginimą su kita šalimi ir dėl to susidaro situacija, kai tas susitarimas sudaro galimybę kitai šaliai padengti savo išlaidas, kurios įprastai turėtų būti tiesiogiai ar netiesiogiai padengiamos iš kolektyvinio investavimo subjekto turto. Susitarimais dėl mokesčio pasidalijimo taip pat laikomi:

a) susitarimai dėl sandorių sudarymo išlaidų, pagal kuriuos kolektyvinio investavimo subjekto valdymo įmonė ir tarpininkas susitaria pasidalyti sandorių sudarymo mokesčius, kuriuos kolektyvinio investavimo subjektas sumoka tarpininkui;

b) susitarimai tarp valdymo įmonės ir kito kolektyvinio investavimo subjekto (ar jo valdymo įmonės), tuo atveju, kai vieno kolektyvinio investavimo subjekto turtas investuojamas į kitą kolektyvinio investavimo subjektą, pagal kuriuos dalį kolektyvinio investavimo subjekto, į kurį investuojama, imamų mokesčių (tiek tiesiogiai – platinimo ir (ar) išpirkimo mokesčiai, tiek netiesiogiai) pastarasis (ar jo valdymo įmonė) sumoka valdymo įmonei.“

3. Papildyti 4 punkto antrąją pastraipą ir ją išdėstyti taip:

„Visos kitos sąvokos, vartojamos šiose taisyklėse ir jų prieduose, turi tą pačią reikšmę kaip ir Kolektyvinio investavimo subjektų įstatyme, Vertybinių popierių rinkos įstatyme, Valdymo įmonių ir investicinių kintamojo kapitalo bendrovių, kurių turto valdymas neperduotas valdymo įmonėms, informacijos rengimo ir pateikimo taisyklėse.“

4. 21 punkte vietoj žodžio „protokolo“ įrašyti žodį „sprendimo“ ir jį išdėstyti taip:

„Subjektui grąžinamas vienas prospekto, kuriam pritarė Komisija, egzempliorius. Prospekto pirmasis lapas antspauduojamas Komisijos herbiniu antspaudu ir spaudu „Pritarta“, nurodoma sprendimo pritarti data, sprendimo numeris. Kiti lapai antspauduojami Komisijos spaudu. Kitas prospekto egzempliorius saugomas Komisijoje.“

5. 22 punkte išbraukti antrąjį sakinį ir punktą išdėstyti taip:

22. Atnaujintas prospektas antspauduojamas bendra tvarka.“

6. Pakeisti 27 punkto 3 papunktį ir jį išdėstyti taip:

27.3. ar yra tikimybė, kad portfelio sudėtis ar portfelio valdymo metodai gali sukelti didelius grynųjų aktyvų vertės svyravimus, jei taip, – paaiškinti;“.

7. Pakeisti ir papildyti Kolektyvinio investavimo subjektų prospektų turinio ir pateikimo taisyklių 1 priedo 4 punktą ir jį išdėstyti taip:

4. Rizikos veiksniai, susiję su vertybinių popierių įsigijimu ir investavimu (informacija apie rizikos veiksnius turi būti išdėstyta laikantis prioritetiškumo – pagal atitinkamos rizikos lygį ir reikšmingumą, kad būtų geriau atspindėta individuali subjekto rizika. Pateikiama detali informacija apie specifinius ir įprastinius rizikos veiksnius – tokius kaip rinkos rizika, kredito rizika, specifinė investavimo rizika, likvidumo rizika, sandorio šalies ir atsiskaitymų rizika, valiutos rizika, veiklos rizika, rezultatų rizika, infliacijos rizika ir kiti būdingi rizikos veiksniai. Kai subjektas veikia ilgiau nei metus, būtina pateikti bent vieną dirbtinį rizikos rodiklį, pagrįstą subjekto portfelio kintamumu ir atspindintį subjekto grąžos pasiskirstymą (pvz., standartinį nuokrypį)).“

8. Pakeisti ir papildyti Kolektyvinio investavimo subjektų prospektų turinio ir pateikimo taisyklių 1 priedo 17 punktą ir jį išdėstyti taip:

17. Išlaidos (ankstesnio laikotarpio duomenys: bendrasis praėjusių metų išlaidų koeficientas pažymint, jog apskaičiuojant šį koeficientą atsižvelgta ne į visas subjekto išlaidų rūšis, taip pat į mokesčius, kuriuos investuotojas sumoka tiesiogiai; subjekto praėjusių metų išlaidų rūšys, į kurias neatsižvelgta skaičiuojant bendrąjį išlaidų koeficientą, jų dydžiai (procentine išraiška nuo vidutinių metinių grynųjų aktyvų vertės); portfelio apyvartumo rodiklis (paaiškinti, kad šis rodiklis apibūdina prekybos portfelį sudarančiomis priemonėmis aktyvumą, todėl kuo šis rodiklis aukštesnis, tuo daugiau sandorių sudarymo išlaidų subjektas patiria); numatoma išlaidų struktūra: maksimalus išlaidų dydis, nurodyti, kokios išlaidos bus dengiamos iš grynųjų aktyvų, kokie šių išlaidų tikslai ir apskaičiavimo pagrindas, atlyginimo valdymo įmonei bei depozitoriumui apskaičiavimo metodai ir dydis, numatomas atlyginimų darbuotojams dydis (maksimalus, nurodyti, kokią dalį grynųjų aktyvų ir (ar) pelno jis sudaro), atlyginimo auditoriams bei platintojams dydis; informacija apie kompensuojamas depozitoriumo ir valdymo įmonės subjekto naudai turėtas išlaidas: jų nustatymo ir užskaitymo būdas, kompensavimo principai ir tvarka. Subjektas, didelę dalį grynųjų aktyvų investavęs (numatantis investuoti) į kitus kolektyvinio investavimo subjektus ar į tokius subjektus, kurių nereglamentuoja Kolektyvinio investavimo subjektų įstatymas, nurodo kokį didžiausią mokestį minėti subjektai gali mokėti valdymo įmonei. Jei egzistuoja susitarimai dėl mokesčių pasidalijimo bei paslėptieji komisiniai, pateikiama detali informacija apie tokio tipo susitarimus, iš kurios investuotojas galėtų suprasti, kam yra mokamos pinigai (teikiama nauda) ir kaip investuotojų naudai sprendžiami potencialūs interesų konfliktai).“

9. Pakeisti Kolektyvinio investavimo subjektų prospektų turinio ir pateikimo taisyklių 1 priedo IV skyriaus pavadinimą „Investicijų politika“ į „Informacija apie investicijas“, pakeisti ir papildyti skyrių ir jį išdėstyti taip:

 

IV. informacija apie INVESTICIJas

 

26. Subjekto veiklos istorija (pateikti kiekvienų paskutinių 10 metų veiklos rezultatus, išdėstytus palyginamojoje lentelėje – metinę grynąją investicijų grąžą, išreikštą procentais nuo metinės investicijų sumos bei absoliučiais dydžiais; taip pat pateikti 10 metų laikotarpio grynųjų aktyvų vertės ir grynųjų aktyvų vertės, tenkančios vienam vertybiniam popieriui, palyginimą; vidutinę grynąją investicijų grąžą per paskutinius trejus, penkerius, dešimt metų. Jei subjektas veikia trumpiau, pateikti visų veiklos metų rezultatus**. Būtina pabrėžti, kad ankstesnė veikla negarantuoja ateities rezultatų. Jeigu subjektas yra valdomas pagal orientacinį indeksą, siekia atkartoti indeksą arba subjekto mokesčių struktūra paremta sėkmės mokesčiu, susietu su orientaciniu indeksu, tai subjekto veiklos rezultatai turi būti palyginti su tokio orientacinio indekso reikšmės kitimu per atitinkamą laikotarpį. Pateikiant informaciją apie grąžą, būtina nurodyti (jei būdinga), kad egzistuoja platinimo ir(ar) išpirkimo mokesčiai, į kuriuos nėra atsižvelgta skaičiuojant investicijų grąžą, todėl realiai investuotojui tenkanti grąža dėl šių mokesčių įtakos yra mažesnė, taip pat turi būti pateikiamas konkretus pavyzdys, iliustruojantis visų mokesčių įtaką galutinei investuotojui tenkančiai investicijų grąžai).

27. Investicijų portfelio sudėtis (nurodyti turto rūšis, į kurias investuojama (ketinama investuoti), užsienio vertybinių popierių biržų oficialiuosius prekybos sąrašus, reguliuojamas rinkas (pavadinimas, internetinės svetainės adresas)).

28. Subjekto tikslai ir investavimo politika (šiame punkte reikalaujama informacija gali būti pateikiama ne pagal papunkčių numeraciją ir eiliškumą, o kaip vientisas tekstas, jeigu toks pateikimo būdas nėra klaidinantis ir geriau atspindi specifinius subjekto investavimo tikslus bei politiką):

28.1. finansiniai tikslai (pvz., augimo ar pajamų), investicijų politika ir kryptys;

28.2. subjekto tikslų apibūdinimas (aprašyti rezultatus, kurių siekiama kiekvienai investicijai į subjektą; pateikti informaciją apie visas trečiųjų asmenų teikiamas garantijas, skirtas investuotojams apsaugoti, taip pat tokioms garantijoms taikomus apribojimus; jei investuota (arba numatoma investuoti) pagal indeksą (indeksus), pateikti informaciją apie indeksą (indeksus), taip pat informaciją, iš kurios investuotojai galėtų suprasti, kokio indekso (indeksų) atkartojimo laipsnio ar apimties siekiama, kur skelbiamas indeksas ir jo apskaičiavimo tvarka, taip pat su kuria rinka jis susietas);

28.3. investavimo politika:

28.3.1. investavimo objektai (leistinų finansinių priemonių kategorijos);

28.3.2. investicijų specializacija (pvz., investavimas į konkrečią geografinę sritį, pramonės šaką, tam tikrą vertybinių popierių rūšį ir pan.);

28.3.3. pabrėžti (jei būdinga), kad daugiausia investuojama (numatoma investuoti) ne į vertybinius popierius ar pinigų rinkos priemones, nurodyti tokių investicijų tikslus ir dalį grynuosiuose aktyvuose;

28.3.4. įspėti (jei būdinga), kad, nepaisant to, jog faktinė portfelio sudėtis turi atitikti bendras teisės aktų nustatytas taisykles bei apribojimus, rizika vis tiek gali padidėti tam tikrų siaurų turto klasių, pramonės šakų ir geografinių sektorių atžvilgiu;

28.3.5. jeigu subjektas investuoja į skolos vertybinius popierius, nurodyti, ar tai vyriausybių ar įmonių skolos vertybiniai popieriai, kokia jų trukmė bei reitingo reikalavimai;

28.3.6. jei subjektas naudoja (numato naudoti) išvestines finansines priemones, nurodyti, kokių tikslų (rizikos valdymo, investicinių ar pan.) siekiama naudojant tokias priemones ir kokie galimi tokių priemonių naudojimo padariniai rizikos prasme;

28.3.7. nurodyti, ar subjekto valdymui numatytas koks nors orientacinis indeksas; tais atvejais, kai subjekto investavimo strategija yra siekiama atkartoti indeksą, būtina nurodyti kokios strategijos bus laikomasi to siekiant;

28.3.8. ar investuota (arba numatoma investuoti) daugiau kaip 35 proc. grynųjų aktyvų į vertybinius popierius ar pinigų rinkos priemones, išleistas ar garantuotas Lietuvos Respublikos arba Europos Sąjungos valstybių, jų savivaldybių, kitų valstybių ar tarptautinių organizacijų, kurioms priklauso bent viena Europos Sąjungos valstybė. Jei taip – aiškiai įvardyti minėtas valstybes, savivaldybes, organizacijas, nurodyti, ar gautas Komisijos pritarimas tokiai investicijai;

28.3.9. nurodyti, ar yra tikimybė, kad portfelio sudėtis ar portfelio valdymo metodai gali sukelti didelius grynųjų aktyvų vertės svyravimus, jei taip, – paaiškinti;

28.3.10. pateikti informaciją (jei būdinga) apie tai, kad portfelio valdymo metodas pagrįstas taktiniu turto paskirstymu ir dažnais portfelio koregavimais;

28.3.11. visi galimi investicinės politikos apribojimai, instrumentai ir priemonės, kurie gali būti panaudoti įgyvendinant investicinius tikslus, tų instrumentų ir priemonių panaudojimo tikslai ir tvarka;

28.3.12. skolinimosi tikslai ir galimybės.

29. Subjekto tipinio investuotojo apibūdinimas (pateikti trumpą subjekto investuotojo charakteristiką (investavimo patirtis, rekomenduojamas investicijų laikymo periodas, rizikos toleravimas).

30. Investicinė rizika ir jos valdymas:

30.1. investicijų rizika;

30.2. pasirinkti rizikos valdymo metodai;

30.3. pateikti galimus išvestinių priemonių valdant riziką panaudojimo rezultatus;

30.4. kur ir kaip galima gauti informaciją apie rizikas.

31. Investicijų konsultantai (vardai, pavardės, juridinių asmenų pavadinimai, adresai, įmonių rūšys, esminės sutarčių tarp tų konsultantų ir subjekto ar valdymo įmonės nuostatos, kurios gali būti svarbios dalyviams; konsultantų atsakomybės ribos, kita svarbi informacija).“

10. Pakeisti ir papildyti Kolektyvinio investavimo subjektų prospektų turinio ir pateikimo taisyklių 2 priedą ir jį išdėstyti taip:

„Kolektyvinio investavimo subjektų

prospektų turinio ir pateikimo taisyklių

2 priedas

 

KOLEKTYVINIO INVESTAVIMO SUBJEKTŲ

SUTRUMPINTO PROSPEKTO TURINYS

 

1. Antraštė (nurodyti, kad tai sutrumpintas prospektas, sutrumpinto prospekto paskelbimo ir galiojimo* data).

2. Trumpas subjekto apibūdinimas (visas subjekto pavadinimas, kas ir kada išdavė veiklos licenciją, įstatyminė forma, veiklos trukmė, jei veikla terminuota; valdymo įmonės pavadinimas*, depozitoriumo pavadinimas, auditoriaus pavadinimas, platintojo pavadinimas, finansinė grupė*).

3. Informacija apie investicijas (šio punkto 3.3 ir 3.4 papunkčiuose reikalaujama informacija gali būti pateikiama ne pagal papunkčių numeraciją ir eiliškumą, o kaip vientisas tekstas, jeigu toks pateikimo būdas nėra klaidinantis ir geriau atspindi specifinius subjekto investavimo tikslus bei politiką):

3.1. subjekto tipas (pinigų rinkos, indekso, akcijų fondas ar pan.);

3.2. subjekto valiuta (valiuta, kuria skaičiuojami grynieji aktyvai);

3.3. trumpas subjekto tikslų apibūdinimas (glaustai aprašyti rezultatus, kurių siekiama kiekvienai investicijai į subjektą; pateikti informaciją apie visas trečiųjų asmenų teikiamas garantijas, skirtas investuotojams apsaugoti, taip pat tokioms garantijoms taikomus apribojimus; jei investuota (arba numatoma investuoti) pagal indeksą (indeksus), pateikti informaciją apie indeksą (indeksus), taip pat informaciją, iš kurios investuotojai galėtų suprasti, kokio indekso (indeksų) atkartojimo laipsnio ar apimties siekiama, kur skelbiamas indeksas ir jo apskaičiavimo tvarka, taip pat su kuria rinka jis susietas);

3.4. investavimo politika:

3.4.1. investavimo objektai (leistinų finansinių priemonių kategorijos);

3.4.2. investicijų specializacija (pvz., investavimas į konkrečią geografinę sritį, pramonės šaką, tam tikrą vertybinių popierių rūšį ir pan.);

3.4.3. pabrėžti (jei būdinga), kad daugiausia investuojama (numatoma investuoti) ne į vertybinius popierius ar pinigų rinkos priemones, nurodyti tokių investicijų tikslus ir dalį grynuosiuose aktyvuose;

3.4.4. įspėti (jei būdinga), kad, nepaisant to, jog faktinė portfelio sudėtis turi atitikti bendras teisės aktų nustatytas taisykles bei apribojimus, rizika vis tiek gali padidėti tam tikrų siaurų turto klasių, pramonės šakų ir geografinių sektorių atžvilgiu;

3.4.5. jeigu subjektas investuoja į skolos vertybinius popierius, nurodyti, ar tai vyriausybių ar įmonių skolos vertybiniai popieriai, kokia jų trukmė bei reitingo reikalavimai;

3.4.6. jei subjektas naudoja (numato naudoti) išvestines finansines priemones, nurodyti, kokių tikslų (rizikos valdymo, investicinių ar pan.) siekiama naudojant tokias priemones ir kokie galimi tokių priemonių naudojimo padariniai rizikos prasme;

3.4.7. nurodyti, ar subjekto valdymui numatytas koks nors orientacinis indeksas; tais atvejais, kai subjekto investavimo strategija yra siekiama atkartoti indeksą, būtina nurodyti, kokios strategijos bus laikomasi to siekiant;

3.4.8. ar investuota (arba numatoma investuoti) daugiau kaip 35 proc. grynųjų aktyvų į vertybinius popierius ar pinigų rinkos priemones, išleistas ar garantuotas Lietuvos Respublikos arba Europos Sąjungos valstybių, jų savivaldybių, kitų valstybių ar tarptautinių organizacijų, kurioms priklauso bent viena Europos Sąjungos valstybė. Jei taip – aiškiai įvardyti minėtas valstybes, savivaldybes, organizacijas, nurodyti, ar gautas Komisijos pritarimas tokiai investicijai;

3.4.9. nurodyti, ar yra tikimybė, kad portfelio sudėtis ar portfelio valdymo metodai gali sukelti didelius grynųjų aktyvų vertės svyravimus, jei taip, – paaiškinti;

3.4.10. pateikti informaciją (jei būdinga) apie tai, kad portfelio valdymo metodas pagrįstas taktiniu turto paskirstymu ir dažnais portfelio koregavimais;

3.5. subjekto tipinio investuotojo apibūdinimas.

4. Subjekto rizikos apibūdinimas:

4.1. pabrėžti, kad investicijų vertė gali tiek kilti, tiek kristi ir investuotojas gali atgauti mažiau negu investavo;

4.2. nurodyti, kad čia paminėtos rizikos plačiau aptartos visame prospekte;

4.3. aprašyti rizikos veiksnius, su kuriais gali susidurti investuotojas (aprašoma tik tais atvejais, kai rizika tikrai reali ir svarbi atsižvelgiant į jos poveikį ir tikimybę; informacija apie rizikos veiksnius turi būti išdėstyta laikantis prioritetiškumo – pagal atitinkamos rizikos lygį ir reikšmingumą, kad būtų geriau atspindėta individuali subjekto rizika):

4.3.1. specifiniai rizikos veiksniai (glaustai ir suprantamai paaiškinti subjektui būdingus specifinius rizikos veiksnius, tokius kaip žemiau nurodytieji ir kitus, susijusius su tam tikra investavimo politika ar strategija, specifinėmis rinkomis ar turtu):

a) tikimybė, kad visa tam tikro turto klasės rinka patirs nuosmukį ir tai paveiks turto kainą ir vertę (rinkos rizika);

b) tikimybė, jog emitentas ar sandorio šalis neįvykdys įsipareigojimų (kredito rizika);

c) tikimybė (tik tuo atveju, kai tikrai reali), jog atsiskaitymas pavedimų sistemoje neįvyks, kaip tikimasi, kadangi sandorio šalis nesumoka ar nepateikia turto laiku ar kaip tikimasi (atsiskaitymų rizika);

d) tikimybė, jog pozicija negalės būti likviduota norimu laiku ir už teisingą kainą (likvidumo rizika);

e) tikimybė, jog investicijų vertę paveiks valiutų kursų pokyčiai (valiutos rizika);

f) tikimybė (tik tuo atveju, kai tikrai reali) prarasti saugomą turtą, galinti atsirasti dėl depozitoriumo ar subdepozitoriumo nemokumo, nerūpestingumo ar nesąžiningų veiksmų;

g) rizika, susijusi su turto ar rinkos koncentracija;

4.3.2. įprastiniai rizikos veiksniai (kiti rizikos veiksniai, galintys turėti įtakos produktui):

a) rezultatų rizika, įskaitant rizikos lygio kitimą priklausomai nuo individualaus fondo pasirinkimo, trečiųjų šalių teikiamų garantijų buvimo ar nebuvimo, tokių garantijų apribojimų;

b) kapitalo rizika, įskaitant potencialią erozijos tikimybę, galinčią atsirasti dėl vienetų išpirkimo ir (ar) anuliavimo bei paskirstymo, viršijančio investicijų grąžą;

c) paslaugos teikėjo/trečiosios šalies, kaip garanto, rezultatų neužtikrintumas, tuo atveju, kai produkto investicijas sudaro tiesioginės investicijos į paslaugos teikėją, o ne į jo turimą turtą;

d) nelankstumas tiek pačio produkto viduje (įskaitant ankstyvo pasitraukimo riziką), tiek ribojant perėjimą pas kitus paslaugos teikėjus;

e) infliacijos rizika;

f) netikrumas, jog aplinkos veiksniai, tokie kaip mokestinis režimas, išliks nepakitę;

4.3.3. kai subjektas veikia ilgiau nei metus, pateikiamas bent vienas dirbtinis rizikos rodiklis, pagrįstas subjekto portfelio kintamumu ir atspindintis subjekto grąžos pasiskirstymą (pvz., standartinis nuokrypis).

5. Veiklos rezultatai:

5.1. grynųjų aktyvų dydis (nurodyti datą);

5.2. metinė grynoji investicijų grąža, išreikšta:

5.2.1. procentais nuo metinės investicijų sumos;

5.2.2. absoliučiais dydžiais.

(Pateikti kiekvienų paskutinių 10 metų duomenis, išdėstytus palyginamojoje lentelėje. Jei subjektas veikia trumpiau, pateikti visų veiklos metų duomenis**. Būtina pabrėžti, kad ankstesnės veiklos rezultatai negarantuoja būsimų rezultatų. Jeigu subjektas yra valdomas pagal orientacinį indeksą ir siekia jį atkartoti arba subjekto mokesčių struktūra paremta sėkmės mokesčiu, susietu su orientaciniu indeksu, tai subjekto veiklos rezultatai turi būti palyginti su tokio orientacinio indekso reikšmės kitimu per atitinkamą laikotarpį);

5.3. vidutinė grynoji investicijų grąža per paskutinius trejus, penkerius, dešimt metų, kuri apskaičiuojama kaip geometrinis metinių investicijų grąžų vidurkis. Jeigu subjektas yra valdomas pagal orientacinį indeksą ir siekia jį atkartoti arba subjekto mokesčių struktūra paremta sėkmės mokesčiu, susietu su orientaciniu indeksu, tai subjekto veiklos rezultatai turi būti palyginti su tokio orientacinio indekso reikšmės kitimu per atitinkamą laikotarpį;

5.4. grynųjų aktyvų vertės ir vienam vertybiniam popieriui tenkančios grynųjų aktyvų vertės, palyginimas per 10 metų**;

5.5. nurodyti (kai būdinga), kad yra platinimo bei išpirkimo mokesčiai, į kuriuos nėra atsižvelgta skaičiuojant investicijų grąžą, todėl realiai investuotojui tenkanti grąža dėl šių mokesčių įtakos yra mažesnė;

5.6. nurodyti, ar subjektas gautą pelną kapitalizuoja, ar paskirsto dalyviams (kada ir kaip).

6. Valstybinė mokesčių politika subjekto atžvilgiu, subjekto dalyvių atžvilgiu:

6.1. mokesčių režimas, tarifai;

6.2. parodyti subjekto praėjusių metų mokesčius procentais nuo turto vertės;

6.3. nurodyti, ar dalyviai turės mokėti mokesčius nuo išmokų, gautų iš subjekto ir kapitalo prieaugio, jei taip,– nurodyti mokesčių tarifus ir mokėjimo tvarką;

6.4. perspėti, kad pajamų ar kapitalo prieaugio, tenkančio individualiam investuotojui, apmokestinimas gali priklausyti nuo investuotojo asmeninės situacijos ir (ar) vietos, kurioje kapitalas yra investuotojas, todėl kilus neaiškumų dėl jo mokestinės situacijos, profesionalios konsultacijos ar informacijos jis turėtų kreiptis į vietos organizacijas.

7. Išlaidos:

7.1. bendrasis praėjusių metų išlaidų koeficientas (nurodyti, kad apskaičiuojant šį koeficientą atsižvelgta ne į visas subjekto išlaidų rūšis bei į mokesčius, kuriuos investuotojas sumoka tiesiogiai);

7.2. subjekto praėjusių metų išlaidų rūšys, į kurias neatsižvelgta skaičiuojant bendrąjį išlaidų koeficientą ir jų dydžiai (procentine išraiška nuo vidutinių metinių grynųjų aktyvų vertės);

7.3. portfelio apyvartumo rodiklis (paaiškinti, kad šis rodiklis apibūdina prekybos portfelį sudarančiomis priemonėmis aktyvumą, todėl kuo šis rodiklis aukštesnis, tuo daugiau sandorių sudarymo išlaidų subjektas patiria);

7.4. platinimo ir išpirkimo mokesčiai (komisiniai) bei kitos išlaidos, kurias investuotojas sumoka tiesiogiai;

7.5. numatoma išlaidų struktūra (nurodyti visas galimas išlaidų rūšis ir dydžius, kad investuotojas susidarytų kuo tikslesnį įspūdį apie būsimas išlaidas);

7.6. informacija (jei būdinga) apie tai, kad egzistuoja susitarimai dėl mokesčių pasidalijimo ir paslėptieji komisiniai, bei nuoroda, kad daugiau apie tokio tipo susitarimus galima sužinoti iš viso prospekto.*

8. Kaip galima pirkti, parduoti vertybinius popierius (papildomai nurodyti mažiausią investavimo sumą, dalyvių mokamus mokesčius (komisinius) už vertybinių popierių įsigijimą ir pardavimą).

9. Papildoma svarbi informacija:

9.1. ar galima iš vieno subjekto pereiti į kitą, tos pačios valdymo įmonės administruojamą subjektą, jei taip,– paaiškinti, kokius mokesčius dalyvis turės mokėti;

9.2. kaip ir kur, kokiu dažnumu skelbiamos pirkimo ir pardavimo kainos, vienam vertybiniam popieriui tenkanti grynųjų aktyvų vertė;

9.3. valdymo įmonės*, depozitoriumo, platintojo, auditoriaus, priežiūros institucijos kontaktiniai duomenys;

9.4. subjekto veiklos pradžios data (pirma grynųjų aktyvų skaičiavimo data);

9.5. vertybinių popierių kodai*;

9.6. administravimo funkcijų delegavimas*.

10. Informacija apie tai, kur ir kada galima susipažinti su prospektu, sudarymo dokumentais, metų ir pusmečio ataskaitomis bei gauti informaciją apie kolektyvinio investavimo subjektą. Papildomai nurodyti:

10.1. kad, esant pageidavimui, visas prospektas, metų ir pusmečio ataskaitos iki sutarties pasirašymo ir ją pasirašius pateikiamos nemokamai;

10.2. informaciją apie galimybę gauti papildomus paaiškinimus (vieta, laikas, asmuo ar pan.);

10.3. investuotojams teikiamas papildomas paslaugas (pvz., valiutos keitimo, telekomunikacijų ir pan.);

10.4. kad sutrumpinto prospekto kopija subjekto vertybinių popierių pirkėjams pateikiama nemokamai iki sutarties pasirašymo.

2. Įpareigoti atsakingus asmenis pakeisti veikiančių kolektyvinio investavimo subjektų prospektus suderinant juos su šiais pakeitimais ir ne vėliau kaip iki 2005 m. kovo 1 d. gauti su tuo susijusius Vertybinių popierių komisijos pritarimus.

 

 

 

KOMISIJOS PIRMININKAS                                                                     VIRGILIJUS PODERYS



** Gali būti pavaizduota grafiškai. Būtina pažymėti, kad duomenys atitinka subjekto periodinėse ataskaitose ar reklaminėje medžiagoje pateikiamą informaciją.“

 

* Pildyti, jei taikoma.