LIETUVOS RESPUBLIKOS VYRIAUSYBĖ

 

N U T A R I M A S

DĖL PRIEMONIŲ JUNGTINIŲ TAUTŲ SAUGUMO TARYBOS REZOLIUCIJOMS ĮGYVENDINTI

 

2001 m. spalio 31 d. Nr. 1281

Vilnius

 

Vykdydama Jungtinių Tautų Saugumo Tarybos rezoliucijas – 2000 m. gruodžio 19 d. rezoliuciją 1333 (2000) ir 2001 m. rugsėjo 28 d. rezoliuciją 1373 (2001), – kurios pagal Jungtinių Tautų įstatų 25 straipsnį yra privalomos valstybėms Jungtinių Tautų narėms, Lietuvos Respublikos Vyriausybė  nutaria:

1. Imtis priemonių netiekti ar kitaip neperleisti ginklų ir amunicijos, karinės įrangos, transporto priemonių ir atsarginių dalių į Afganistano teritorijos dalį, kurią kontroliuoja Talibano režimas, kai tai vykdo Lietuvos piliečiai arba tai daroma iš Lietuvos teritorijos, arba Lietuvos Respublikoje registruotais orlaiviais.

2. Uždrausti valstybės įstaigoms teikti tiesioginę ar netiesioginę techninę pagalbą ir mokymus, kurie gali būti panaudoti kariniais ar saugumo tikslais, susijusiais su karine Talibano režimo veikla, į Afganistano teritorijos dalį, kurią kontroliuoja Talibano režimas, ir imtis priemonių, kad fiziniai ar juridiniai asmenys ir nevyriausybinės organizacijos neteiktų tiesioginės ar netiesioginės techninės pagalbos ir mokymų, kurie gali būti panaudoti kariniais ar saugumo tikslais, susijusiais su karine Talibano režimo veikla, į Afganistano teritorijos dalį, kurią kontroliuoja Talibano režimas.

3. Nustatyti, kad šio nutarimo 1 ir 2 punkto nuostatos netaikomos tiekimui nekovinės karinės įrangos, skirtos naudoti tik humanitariniais ar apsaugos tikslais, su tuo susijusiai techninei pagalbai ir mokymams, jeigu tai leidžia Jungtinių Tautų Saugumo Tarybos Komitetas (toliau vadinama – komitetas), įsteigtas pagal 1999 m. spalio 15 d. rezoliuciją 1267 (1999), taip pat šio nutarimo 1 punkto nuostatos netaikomos apsauginei aprangai (įskaitant neperšaunamas liemenes ir karinius šalmus), kuri įvežama į Afganistaną vien tik Jungtinių Tautų personalui, žiniasklaidos atstovams, humanitarinės pagalbos ir plėtros programų darbuotojams asmeniškai naudoti.

4. Imtis priemonių uždrausti disponuoti Osamos bin Ladeno ir su juo susijusių fizinių ar juridinių asmenų (įskaitant Al-Qaida organizaciją) lėšomis, kitu finansiniu turtu ir lėšomis, turimomis arba gaunamomis iš turto, kuris tiesiogiai ar netiesiogiai priklauso arba yra kontroliuojamas Osamos bin Ladeno ir su juo susijusių fizinių ar juridinių asmenų, ir užtikrinti, kad nei šios, nei kurios nors kitos jų lėšos ar finansiniai ištekliai Lietuvos Respublikos piliečiams, bet kuriems fiziniams ar juridiniams asmenims Lietuvos Respublikos teritorijoje padedant netaptų tiesiogiai ar netiesiogiai prieinami Osamai bin Ladenui, jo sąjungininkams, bet kuriems fiziniams ar juridiniams asmenims, kurie tiesiogiai ar netiesiogiai priklauso arba yra kontroliuojami Osamos bin Ladeno ir su juo susijusių fizinių ar juridinių asmenų (įskaitant Al-Qaida organizaciją).

5. Imtis priemonių netiekti ir kitaip neperleisti prekursorių asmenims, esantiems Talibano režimo valdomoje Afganistano teritorijoje, arba asmenims, ketinantiems imtis kokios nors veiklos, kuri kontroliuojama Talibano režimo arba vykdoma jo valdomoje teritorijoje.

6. Įpareigoti Užsienio reikalų ministeriją, Krašto apsaugos ministeriją ir Susisiekimo ministeriją neišduoti leidimo nė vienam orlaiviui pakilti, tūpti ar praskristi virš Lietuvos Respublikos teritorijos, jeigu jis yra pakilęs Talibano režimo valdomoje Afganistano teritorijoje arba rengiasi joje tūpti, išskyrus tuos atvejus, kai konkrečiam skrydžiui buvo išduotas specialus komiteto leidimas. Nustatyti, kad šiame punkte nurodytos priemonės netaikomos tais atvejais, kai skrydžiai vykdomi Jungtinių Tautų, humanitarinių ir kitų organizacijų, kurios yra įtrauktos į komiteto sudarytą organizacijų sąrašą. Šių organizacijų sąrašą atsakingoms institucijoms pateikia Užsienio reikalų ministerija.

7. Uždrausti Talibano režimo pareigūnams (viceministro ir aukštesnio rango pareigūnams, atitinkamo rango ginkluotųjų pajėgų pareigūnams), kitiems vyresniesiems šio režimo patarėjams bei pareigūnams atvykti į Lietuvos Respubliką ar vykti tranzitu per Lietuvos Respublikos teritoriją, išskyrus tuos atvejus, kai tokie pareigūnai vyksta humanitariniais tikslais, vykdyti religinių apeigų ar derėtis, kad taikiai būtų išspręstas konfliktas Afganistane.

8. Neleisti steigti Lietuvos Respublikos teritorijoje Talibano režimo ir „Ariana Afghan Airlines“ atstovybių.

9. Teikti kitoms valstybėms visą įmanomą pagalbą tiriant nusikaltimus ir vykdant baudžiamąjį persekiojimą dėl teroro aktų finansavimo bei rėmimo, taip pat renkant su baudžiamuoju persekiojimu susijusius įkalčius, jeigu jais disponuotų Lietuvos Respublika.

10. Sustiprinti pasienio kontrolę ir asmens tapatybę patvirtinančių dokumentų išdavimo procedūrų kontrolę, kad būtų užkirstas kelias teroristų ir jų grupių judėjimui, dokumentų klastojimui ar neteisėtam panaudojimui.

11. Aktyviai prisidėti prie to, kad valstybės sparčiau keistųsi informacija apie teroristinę veiklą, teroristines organizacijas, dokumentų klastojimą, ginklų, sprogmenų ir kitų pavojingų medžiagų gabenimą, teroristų naudojamas ryšio priemones ir masinio naikinimo ginklus, kuriais disponuoja teroristai.

12. Įpareigoti ministerijas ir Vyriausybės įstaigas siūlyti Lietuvos Respublikos valstybės saugumo departamentui organizacines, technines ir teisines priemones, įtrauktinas į Programą prieš terorizmą.

13. Pavesti ministerijoms ir Vyriausybės įstaigoms imtis visų reikiamų priemonių, kad būtų vykdomas šis nutarimas, ir informuoti Užsienio reikalų ministeriją apie jo įgyvendinimą.

14. Pavesti Užsienio reikalų ministerijai informuoti atitinkamas Jungtinių Tautų institucijas apie tai, kaip įgyvendinamos Jungtinių Tautų Saugumo Tarybos rezoliucijos – 2000 m. gruodžio 19 d. rezoliucija 1333 (2000) ir 2001 m. rugsėjo 28 d. rezoliucija 1373 (2001).

 

 

 

MINISTRAS PIRMININKAS                                                             ALGIRDAS BRAZAUSKAS

 

 

 

UŽSIENIO REIKALŲ MINISTRAS                                                           ANTANAS VALIONIS