LIETUVOS RESPUBLIKOS VYRIAUSYBĖ

N U T A R I M A S

 

DĖL LIETUVOS ŽEMĖS ŪKIO BANKO STATUTO PATVIRTINIMO

 

1992 m. spalio 31 d. Nr. 821

Vilnius

 

Lietuvos Respublikos Vyriausybė nutaria:

1. Reorganizuoti valstybinį Lietuvos žemės ūkio banką į valstybinį akcinį Lietuvos žemės ūkio banką (toliau vadinama – Lietuvos žemės ūkio bankas) ir perduoti jam buvusio Lietuvos agropramoninio banko aktyvus bei pasyvus, įskaitant juos į valstybei priklausančią pagrindinio kapitalo dalį.

2. Patvirtinti Lietuvos žemės ūkio banko statutą (pridedama).

3. Nustatyti, kad Lietuvos žemės ūkio banko pagrindinis kapitalas yra 2 milijardai piniginių vienetų – talonų. Valstybei priklausanti pagrindinio kapitalo dalis, sudaranti 51 procentą šio kapitalo, turi būti suformuota per dvejus metus nuo banko įregistravimo.

4. Pateikti Lietuvos Respublikos Aukščiausiajai Tarybai pasiūlymus dėl privatizavimo fondo lėšų panaudojimo Lietuvos žemės ūkio banko pagrindiniam kapitalui (valstybei priklausančiai jo daliai) formuoti.

5. Įpareigoti Vilniaus miesto valdybą:

5.1. pateikti Lietuvos Respublikos Vyriausybei pasiūlymus dėl Lietuvos žemės ūkio banko aprūpinimo tarnybinėmis patalpomis;

5.2. perduoti į Lietuvos žemės ūkio banko balansą 1240,23 kv. metro bendrojo ploto patalpas (Vilnius, Skydo g. 30), kurias naudoja šio banko Naujosios Vilnios skyrius.

 

 

LIETUVOS RESPUBLIKOS MINISTRAS PIRMININKAS            ALEKSANDRAS ABIŠALA

______________

 


PATVIRTINTA

Lietuvos Respublikos Vyriausybės

1992 m. spalio 31 d. nutarimu Nr. 821

 

LIETUVOS ŽEMĖS ŪKIO BANKO STATUTAS

 

I skyrius. Bendrieji nuostatai

 

1. Lietuvos žemės ūkio bankas (toliau vadinama – bankas) yra valstybinis akcinis bankas. Jo steigėja yra Lietuvos Respublikos Vyriausybė. Banko akcininkai yra Lietuvos Respublikos Vyriausybė (Lietuvos valstybė) ir Lietuvos Respublikos fiziniai ar juridiniai asmenys.

2. Bankas savo veikloje vadovaujasi Lietuvos Respublikos komercinių (akcinių) bankų įstatymu, kitais Lietuvos Respublikos įstatymais, Lietuvos Respublikos Vyriausybės nutarimais bei potvarkiais, visuotinių banko akcininkų (jų įgaliotinių) susirinkimų nutarimais ir šiuo statutu.

3. Banko buveinės adresas: Totorių g. 4, 2600 Vilnius, Lietuvos Respublika.

4. Bankas yra juridinis asmuo, turi savarankišką balansą ir antspaudą su pavadinimu „Lietuvos žemės ūkio bankas“.

5. Akcininkai ir steigėjas už banko prievoles atsako tik įsigytų (pasirašytų) akcijų verte. Steigėjas neatsako už banko komercinės veiklos prievoles, o bankas neatsako už steigėjo ir akcininkų prievoles, išskyrus atvejus, kai bankas pats prisiima tokią atsakomybę arba kai tokią banko atsakomybę nustato Lietuvos Respublikos įstatymai.

Saugomus gyventojų indėlius bankas ir valstybė garantuoja savo turtu. Valstybės garantijų dydis nustatomas atskiru Lietuvos Respublikos Vyriausybės sprendimu.

6. Banko komercinę veiklą valstybė ir Lietuvos bankas reguliuoja ekonominėmis priemonėmis, subsidijomis, palūkanomis už kreditus, paskolas ir depozitus.

7. Bankas aptarnauja fizinius ir juridinius asmenis ir laiko paslaptyje savo klientų komercinių operacijų bei jų sąskaitų turinį.

Bankas teikia informaciją apie savo klientų komercines operacijas ir sąskaitas tik patiems klientams (jų įgaliotiems asmenimis), taip pat teismo ir tardymo organams bei Lietuvos Respublikos valstybės kontrolės departamentui – Lietuvos Respublikos įstatymų numatytais atvejais, notarinėms kontoroms – paveldėjimo reikalais, mokesčių inspekcijoms – mokesčių klausimais.

Banko darbuotojai privalo laikyti paslaptyje banko ir jo klientų bei korespondentų sąskaitas, indėlius, komercinius reikalus ir sudaromus sandėrius. Banko darbuotojai, pradėdami eiti pareigas, tai pasižada raštu.

8. Banko įstaigose saugomas turtas gali būti areštuotas ir tam turtui pateiktas ieškinys tik įstatymų nustatyta tvarka.

9. Bankas įstatymų nustatyta tvarka gali steigti savo skyrius ir filialus Lietuvos Respublikoje ir užsienyje.

 

II skyrius. Banko veiklos reglamentavimas, operacijos ir teisės

 

10. Bankas turi tirti ir prognozuoti klientų, pirmiausia žemės ūkio srities, ekonominę ir finansinę būklę, rinkos konjunktūrą, vykdyti aktyvią kreditų ir depozitų politiką, pelningai panaudoti kredito išteklius.

11. Bankas vykdo šias operacijas (teikia šias paslaugas):

11.1. teikia kreditus įmonėms, organizacijoms, ūkininkams, kitiems gyventojams ir bankams;

11.2. leidžia įkaito paskolos lakštus nekilnojamojo turto įkeitimu laiduotų paskolų pagrindu;

11.3. sudaro kilnojamojo ir nekilnojamojo turto įkeitimo sandėrius;

11.4. vykdo operacijas su mokamaisiais dokumentais ir vertybiniais popieriais (čekiais, vekseliais, akcijomis, obligacijomis ir kt.);

11.5. leidžia, perka ir parduoda mokamuosius dokumentus bei vertybinius popierius, laikydamasis Lietuvos Respublikos įstatymų;

11.6. vykdo biudžeto aptarnavimo operacijas;

11.7. priima terminuotus ir neterminuotus indėlius iš Lietuvos Respublikos ir užsienio fizinių ir juridinių asmenų;

11.8. ima paskolas iš Lietuvos banko ir kitų kredito įstaigų, o Lietuvos banko leidimu – ir iš užsienio bankų;

11.9. atidaro klientams ir bankams korespondentams atitinkamas sąskaitas, vykdo atsiskaitymus ir kasos operacijas;

11.10. pagal dvišales ir daugiašales sutartis su investitoriais ir rangovais kontroliuoja visą investicinį konkrečių statybų arba kai kurių darbų ciklą, atlieka projektinių sprendimų ekspertizę, kai teikiamas ilgalaikis kreditas;

11.11. nuomoja klientams saugykloje individualius seifus vertybėms ir dokumentams saugoti;

11.12. teikia garantijas ir vykdo kitokius piniginius įsipareigojimus už trečiuosius asmenis;

11.13. teikia klientams konsultacijas.

12. Bankas vykdo operacijas užsienio valiuta įstatymų ir Lietuvos banko nustatyta tvarka bei šio banko leidimu, laikydamasis įstatymų, atlieka operacijas su tauriaisiais metalais ir brangakmeniais.

13. Banko kreditiniai santykiai su klientais grindžiami sutartimis, sudarytomis vadovaujantis Lietuvos Respublikos civiliniu kodeksu ir Lietuvos Respublikos komercinių (akcinių) bankų įstatymu.

14. Bankas turi šias teises:

14.1. leisti normatyvinius aktus klientų aptarnavimo klausimais;

14.2. nustatyti palūkanų dydį ir jų mokėjimo sąlygas pagal Lietuvos Respublikos įstatymus;

14.3. nustatyti įkainius už banko operacijas ir paslaugas;

14.4. pareikalauti iš klientų (kredito gavėjų) kredito naudojimo laiku teikti informaciją ir dokumentus, kurių reikia jų ūkinei ir finansinei būklei įvertinti;

14.5. gauti iš hipotekos knygų išrašus apie savo klientus;

14.6. įstatymų nustatyta tvarka pripažinti klientą – kredito gavėją nemokiu (spaudoje paskelbti skolininką, negrąžinantį suteiktos paskolos, esant nemokiu). Apie tai bankas pirmiausia informuoja pagrindinius kreditorius, steigėją ir įregistravusią įstaigą;

14.7. diskontuoti vekselius ir kitus komercinių operacijų įsipareigojimus ne ilgesniam kaip 12 mėnesių laikotarpiui;

14.8. priimti kreditams apdrausti neįkeistas kituose bankuose prekes, vekselius, vertybinius popierius, lydimuosius prekių dokumentus, valiutines ir kitas materialines vertybes. Užsienyje esančias prekes ir kitas materialines vertybes bankas kredituoja tik tuo atveju, jeigu jos nustatytąja tvarka apdraustos draudimo įstaigoje.

Už įkeistą bankui auksą suteikiama paskola neturi viršyti 90 procentų, už įkeistą sidabrą ir valstybės vertybinius popierius – 80 procentų, už įkeistus kitus vertybinius popierius ir materialines vertybes – 70 procentų rinkos kainos;

14.9. reikalauti iš skolininko papildomų garantijų arba, nelaukdamas skolos grąžinimo termino, reikalauti grąžinti atitinkamą skolos dalį, jeigu bankui įkeisto turto vertė sumažėja tiek, kad jo gali nepakakti skolai apmokėti;

14.10. parduoti bankui įkeistą turtą nesikreipdamas į teismą arba arbitražą, jeigu skolininkai laiku negrąžina skolos.

Kliento pastatai, statiniai, įrengimai ir kitas turtas, priskirtas pagrindinėms priemonėms, gali būti įkeičiamas tuomet, kai klientas pagal įstatymus atsako už savo prievoles visu jam priklausančiu turtu. Šis turtas turi būti apdraustas.

Skolininkas, paslėpęs, pardavęs arba sunaikinęs paliktą jam naudotis ar saugoti įkeistąjį turtą, atsako už jį įstatymų nustatyta tvarka;

14.11. pirmumo tvarka panaudoti banke laikomus skolininko pinigus laiku negrąžintam kreditui padengti. Apie tai turi būti raštu pranešama skolininkui ne vėliau kaip prieš 10 dienų iki kredito padengimo iš banke laikomų skolininko pinigų.

15. Bankas turi ir kitas teises, nustatytas įstatymų (pavyzdžiui, bankas gali įsigyti teisę reikalauti apmokėti už pateiktas prekes ir atliktas paslaugas).

 

III skyrius. Banko valdymas

 

16. Banko valdymo organai yra visuotinis akcininkų (jų įgaliotinių) susirinkimas (toliau vadinama – visuotinis susirinkimas), banko taryba ir banko valdyba.

17. Į įgaliotinių susirinkimą renkami įgaliotiniai: vienas įgaliotinis atstovauja akcininkams, turintiems 500 balsų. Akcininkų, renkančių įgaliotinius, susirinkimas yra teisėtas, jeigu jame dalyvauja akcininkai, turintys ne mažiau kaip 250 balsų.

Visuotinis susirinkimas yra aukščiausiasis banko valdymo organas. Visuotiniai susirinkimai yra eiliniai ir neeiliniai. Eiliniai susirinkimai šaukiami kartą per metus (ne vėliau kaip iki kovo 31 dienos). Banko tarybos, banko valdybos, banko revizijų tarnybos ar akcininkų (jų įgaliotinių), turinčių ne mažiau kaip 1/20 akcininkų balsų, reikalavimu šaukiami neeiliniai visuotiniai susirinkimai.

18. Visuotinis susirinkimas:

18.1. teikia pasiūlymus dėl banko statuto pakeitimų ir papildymų;

18.2. renka, tvirtina ir atleidžia (prireikus – ir prieš laiką) banko tarybos, valdybos, revizijų tarnybos narius (revizorius), iš jų ir tarybos pirmininką, valdybos pirmininką, revizijų tarnybos vadovą, kuris yra pavaldus banko tarybai;

18.3. nustato ir keičia banko pagrindinio kapitalo dydį;

18.4. tvirtina banko valdybos pateiktą metinę apyskaitą, metinę banko pajamų ir išlaidų sąmatą ir skirsto jo pelną;

18.5. svarsto ir sprendžia banko tarybos, valdybos ir revizijų tarnybos pasiūlytus klausimus;

18.6. sprendžia banko reorganizavimo ir likvidavimo klausimus;

18.7. nagrinėja akcininkų pasiūlymus ir skundus dėl banko tarybos, valdybos darbo ir priima atitinkamus sprendimus;

18.8. svarsto ir priima sprendimus visais svarbiausiais banko veiklos klausimais;

18.9. tvirtina tarybos pasiūlytą valdybos pirmininko kandidatūrą.

19. Viena akcija, kurios nominali vertė yra 10000 (dešimt tūkstančių) piniginių vienetų – talonų, suteikia jos savininkui vieną balsą visuotiniame susirinkime. Vienas akcininkas, išskyrus Lietuvos Respublikos Vyriausybę, negali turėti daugiau kaip 10 procentų visų banko akcininkų balsų nepriklausomai nuo turimų akcijų skaičiaus.

20. Nutarimai dėl banko statuto, banko reorganizavimo ir likvidavimo, banko tarybos, valdybos ir revizijų tarnybos narių atšaukimo, kapitalo padidinimo ir sumažinimo priimami visuotinio susirinkimo dalyvių 2/3 balsų dauguma. Nutarimai kitais klausimais priimami paprasta balsų dauguma.

21. Visuotiniai susirinkimai yra teisėti, jeigu juose dalyvauja 1/2 visų akcininkų (jų įgaliotinių). Jeigu nėra kvorumo, susirinkimas neįvyksta, ir per 15 dienų pranešama nauja susirinkimo data. Antrasis susirinkimas laikomas teisėtu, kad ir kiek būtų dalyvių. Tokiame susirinkime svarstomi tik tie klausimai, kurie buvo įrašyti neįvykusio susirinkimo darbotvarkėje.

22. Prieš kiekvieną visuotinį susirinkimą sudaromi akcininkų (jų įgaliotinių) sąrašai bei nustatomas jų turimų balsų skaičius. Visuotinis susirinkimas išrenka mandatų komisiją (iš 3 žmonių) dalyvių įgaliojimams patikrinti.

23. Akcininkas, negalintis dalyvauti visuotiniame susirinkime, turi teisę raštiškai įgalioti balsuoti kitą akcininką. Notaro paliudyti įgaliojimai pridedami prie susirinkimo protokolo. Vienas akcininkas negali turėti daugiau kaip du tokius įgaliojimus. Įgaliotiniai negali perleisti jiems suteiktų įgaliojimų kitam asmeniui.

24. Akcininkams visuotiniame susirinkime gali atstovauti jų įgaliotiniai, kurie renkami banko skyriuose.

25. Apie akcininkų įgaliotinių susirinkimo sušaukimą banko valdyba praneša akcininkams ne vėliau kaip prieš 30 dienų ir pakviečia akcininkus per dvi savaites išrinkti įgaliotinius.

Akcininkų įgaliotinių susirinkimui pirmininkauja banko tarybos pirmininkas, pirmininko nesant – jo pavaduotojas.

26. Banko valdybos veiklai prižiūrėti 4 metams renkama banko taryba iš 11 narių. Tarybos nariais gali būti tik veiksnūs fiziniai asmenys, turintys banko akcijų.

27. Banko tarybos nariu negali būti to paties banko valdybos narys arba asmuo, kuris yra daugiau kaip dviejų kitų Lietuvos Respublikoje įregistruotų įmonių (komercinių bankų) stebėtojų ar bankų tarybų narys, taip pat Lietuvos Respublikos Vyriausybės nariai, Lietuvos Respublikos valstybės kontrolierius ir Lietuvos banko valdybos nariai ar buvę jais asmenys, kol nėra suėję vieneri metai nuo jų pasitraukimo iš šių pareigų, ir asmenys, kuriems įstatymų nustatyta tvarka atimta teisė eiti šias pareigas.

28. Banko tarybos posėdžiai šaukiami ne rečiau kaip kartą per ketvirtį arba kai to reikalauja 1/3 tarybos narių, banko valdybos pirmininkas, valdyba ar revizijų tarnyba.

Banko tarybos posėdžius šaukia jos pirmininkas.

29. Banko tarybos posėdžiai yra teisėti, jeigu juose dalyvauja daugiau kaip 1/2 tarybos narių. Tarybos sprendimai priimami paprasta balsų dauguma.

30. Banko taryba:

30.1. pateikia pasiūlymus visuotiniam susirinkimui dėl beviltiškų skolų nurašymo;

30.2. nustato kredito, kuris gali būti išduodamas tik tarybai pritarus, dydį ir rūšį;

30.3. tvirtina banko valdybos nustatytas kredito ir diskonto sąlygas;

30.4. nustato kainas už banko vykdomas operacijas (teikiamas paslaugas);

30.5. nustato, kurias operacijas gali atlikti banko skyriai;

30.6. skiria banko tarybos pirmininko pavaduotojus ir atsakingąjį sekretorių;

30.7. pateikia tvirtinti visuotiniam susirinkimui banko valdybos pirmininko kandidatūrą ir nustato jam tarnybinį atlyginimą;

30.8. tvirtina valdybos pirmininko teikimu banko valdybos pirmininko pavaduotojus, narius ir atsakingąjį sekretorių;

30.9. steigia banko įstaigas, skyrius, filialus arba paveda tai daryti banko valdybai.

31. Banko valdyba renkama 4 metams. Ji yra vykdomasis organas ir susideda iš pirmininko, pirmininko pavaduotojų, valdybos narių bei atsakingojo sekretoriaus.

32. Valdybos nariais negali būti renkami to paties banko tarybos nariai arba asmenys, esantys bet kurio kito Lietuvos Respublikoje įregistruoto banko valdybos nariais, taip pat Lietuvos Respublikos Vyriausybės nariai, Lietuvos Respublikos valstybės kontrolierius ir Lietuvos banko valdybos nariai ar buvę jais asmenys, kol nėra suėję vieneri metai nuo jų pasitraukimo iš šių pareigų, ir asmenys, kuriems įstatymų nustatyta tvarka atimta teisė eiti šias pareigas.

33. Banko valdyba vadovauja bankui, tvarko jo reikalus, atstovauja jam ir pagal įstatymus atsako už banko operacijų vykdymą.

34. Valdybos posėdžiai kviečiami prireikus, bet ne rečiau kaip kartą per mėnesį. Posėdžius kviečia ir jiems pirmininkauja valdybos pirmininkas, o pirmininko nesant, jo pavedimu – vienas iš pavaduotojų.

35. Banko valdybos darbo tvarka nustatyta jos darbo reglamente.

36. Banko valdybos posėdžiai yra teisėti, jeigu juose dalyvauja ne mažiau kaip 2/3 valdybos narių.

Valdybos darbo reglamentas priimamas 2/3 balsų dauguma. Kiti valdybos sprendimai priimami paprasta balsų dauguma. Balsams pasidalijus po lygiai, lemia valdybos posėdžio pirmininko balsas.

Valdybos sprendimai įforminami jos nutarimais arba valdybos pirmininko įsakymais.

37. Banko valdyba:

37.1. vykdo visuotinio susirinkimo ir banko tarybos priimtus nutarimus;

37.2. tvirtina banko turimų savų ir jame laikomų (investuotų, pasitelktų) išteklių panaudojimo projektus;

37.3. nustato kreditų struktūrą;

37.4. teikia banko tarybai pasiūlymus dėl beviltiškų skolų ir nuostolių nurašymo;

37.5. vadovaudamasi 9 ir 30.9 punktais, nustato banko organizacinę struktūrą, steigia, reorganizuoja ir likviduoja bankui pavaldžias įstaigas, skyrius ir filialus, nustato jų teisinį statusą;

37.6. tvirtina banko darbuotojų (išskyrus valdybos pirmininką, kuriam tarnybinį atlyginimą nustato banko taryba) darbo apmokėjimo fondą ir mokėjimo tvarką;

37.7. tvirtina priemones banko darbuotojų darbo, buities ir poilsio sąlygoms gerinti, sprendžia dalyvavimo labdaroje klausimus.

38. Banko valdybos pirmininkas:

38.1. organizuoja banko darbą;

38.2. be atskiro įgaliojimo atstovauja bankui Lietuvos Respublikoje bei užsienyje ir atlieka visus su tuo susijusius veiksmus;

38.3. įstatymų nustatyta tvarka skiria į darbą ir atleidžia iš darbo banko struktūrinių padalinių vadovus, specialistus bei kitus tarnautojus, pavaldžių įmonių, įstaigų bei organizacijų vadovus, skatina gerus darbuotojus, prireikus skiria drausmines nuobaudas;

38.4. nustato pirmininko ir jo pavaduotojų valdymo funkcijas ir tai, kokiu mastu jie atsako už vadovavimą atskiroms banko veiklos sritims;

38.5. išduoda įgaliojimus, nustato banko įsipareigojimų pasirašymo tvarką;

38.6. tvirtina banko struktūrinių padalinių nuostatus.

39. Banko valdybos pirmininko nesant, pirmininko pareigas jo pavedimu eina vienas iš pavaduotojų.

40. Banko valdybos pirmininko pavaduotojai, valdybos nariai pagal savo kompetenciją be atskiro įgaliojimo atstovauja bankui santykiuose su kitomis įmonėmis, įstaigomis bei organizacijomis.

41. Banko skyriai yra tiesiogiai pavaldūs banko valdybai, turi savo antspaudą su banko ir savo pavadinimu.

42. Banko skyrių kompetenciją nustato banko valdyba.

43. Visuotinis susirinkimas renka revizijų tarnybos vadovą ne ilgesniam kaip 4 metų laikotarpiui. Revizijų tarnybos vadovas turi būti banko akcininkas. Revizijų tarnybos vadovu negali būti banko tarybos ar valdybos nariai, jis negali eiti kokių nors pareigų kituose bankuose.

44. Revizijų tarnyba tikrina metinę banko apyskaitą bei balansą ir tikrinimo rezultatus praneša akcininkų susirinkimui.

Revizijų tarnyba turi teisę prireikus daryti banko turto ir apskaitos registrų reviziją. Banko darbuotojai privalo pateikti revizijų tarnybai visus tikrinimui reikalingus dokumentus ir vertybes.

45. Administracijai vadovauja banko valdybos pirmininkas. Banko valdybos pirmininkas priima į darbą ir atleidžia iš jo darbuotojus, nustato jų pareigas bei atlyginimus. Administracijos darbuotojai vykdo akcininkų įgaliotinių susirinkimo, banko tarybos ir valdybos nutarimus.

46. Banko akcininkai yra Lietuvos Respublikos fiziniai ir juridiniai asmenys, banko statuto 50 punkte nustatyta tvarka išpirkę banko akcijas. Valstybei atstovauja Lietuvos Respublikos Vyriausybė.

47. Banko akcininkai privalo:

47.1. laikytis banko statuto ir įstatymų nustatyta tvarka apmokėti akcijas;

47.2. neskleisti komercinių banko paslapčių ir kitos informacijos apie jo veiklą.

48. Banko akcininkai turi teisę:

48.1. rinkti banko tarybą, valdybą, revizijų tarnybą ir būti į jas renkami;

48.2. teikti visuotiniam susirinkimui pasiūlymus banko veiklos klausimais, dalyvauti juos svarstant;

48.3. nustatytąja tvarka asmeniškai dalyvauti balsuojant (arba įgalioti dalyvauti kitą asmenį);

48.4. apskųsti banko tarybos sprendimus teismui;

48.5. gauti iš banko valdybos informaciją visuotiniuose susirinkimuose svarstomais klausimais, apskųsti banko valdybos sprendimus banko tarybai;

48.6. gauti pajamų dalį (dividendus) proporcingai savo lėšų daliai, esančiai pagrindiniame kapitale;

48.7. gauti visuotinių susirinkimų protokolų nuorašus.

49. Akcininkai gali pirmumo teise naudotis banko paslaugomis. Kreditai ūkininkams, žemės ūkio bendrovėms ir bendrijoms – banko akcininkams teikiami už mažesnes palūkanas.

 

IV skyrius. Banko kapitalas

 

50. Banke sudaromas pagrindinis kapitalas, atsargos kapitalas ir indėlių draudimo kapitalas. Pagrindinis banko kapitalas yra 2 milijardai piniginių vienetų – talonų.

Pagrindinis kapitalas yra padalytas į du šimtus tūkstančių (200000) akcijų. Kiekvienos akcijos nominali vertė yra dešimt tūkstančių (10000) piniginių vienetų – talonų.

Penkiasdešimt tūkstančių devyni šimtai dvidešimt (50920) akcijų, kurių bendra vertė – penki šimtai devyni milijonai du šimtai tūkstančių (509200000) piniginių vienetų – talonų, yra privilegijuotosios, iš jų keturiasdešimt devyni tūkstančiai du šimtai dvidešimt (49220) akcijų, kurių bendra nominali vertė – keturi šimtai devyniasdešimt du milijonai du šimtai tūkstančių (492200000) piniginių vienetų – talonų, nuosavybės teise priklauso valstybei, o tūkstantį septynis šimtus (1700) akcijų, kurių bendra nominali vertė – septyniolika milijonų (17000000) piniginių vienetų – talonų, gali įsigyti tik banko darbuotojai ir buvę banko darbuotojai pensininkai.

Šimtas keturiasdešimt devyni tūkstančiai aštuoniasdešimt (149080) akcijų, kurių bendra nominali vertė – vienas milijardas keturi šimtai devyniasdešimt milijonų aštuoni šimtai tūkstančių (1490800000) piniginių vienetų – talonų, yra paprastosios vardinės.

Penkiasdešimt du tūkstančiai septyni šimtai aštuoniasdešimt (52780) paprastųjų vardinių akcijų nuosavybės teise priklauso valstybei, o devyniasdešimt šešis tūkstančius tris šimtus (96300) paprastųjų vardinių akcijų gali įsigyti fiziniai ir juridiniai asmenys.

50 procentų akcijų vertės akcininkai apmoka per 14 dienų po akcijų pasirašymo, o kita dalis apmokama per 6 mėnesius.

Privilegijuotųjų akcijų savininkai turi teisę gauti privalomuosius kaupiamuosius dividendus, tačiau neturi balsavimo teisės.

Privilegijų atšaukimo tvarką valdybos teikimu nustato banko taryba.

51. Iš banko pelno kasmet formuojamas atsargos kapitalas, atskaitant ne mažiau negu Lietuvos banko nustatyta minimali lėšų norma. Lėšos iš banko pelno atskaitomos tol, kol atsargos kapitalas susilygina su pagrindiniu kapitalu. Atsargos kapitalas naudojamas galimiems nuostoliams padengti. Dalį jo panaudojus, vėl atskaitoma iš pelno į šį kapitalą, kol jis susilygina su pagrindiniu kapitalu.

52. Sumokėjus mokesčius ir visuotiniam susirinkimui patvirtinus metinį balansą, likęs banko pelnas susirinkimo nustatytais dydžiais skirstomas šia eilės tvarka:

52.1. atsargos kapitalui;

52.2. indėlių draudimo kapitalui;

52.3. nepaskirstytam pelnui;

52.4. dividendams mokėti;

52.5. metinėms išmokoms (tantjemoms), kurios skiriamos banko tarybos ir valdybos nariams.

53. Dividendai akcininkams išmokami kasmet proporcingai jų turimų akcijų nominaliai vertei. Jeigu akcijos nevisiškai apmokėtos, tai dividendai mažinami proporcingai neapmokėtų akcijų kainos daliai. Privilegijuotų akcijų dividendai negali būti mažesni kaip 10 procentų akcijų nominalios vertės.

 

V skyrius. Banko likvidavimas

 

54. Bankas likviduojamas visuotinio susirinkimo nutarimu arba Lietuvos banko įsakymu.

55. Visuotinis susirinkimas, nutaręs likviduoti banką arba gavęs tokį Lietuvos banko įsakymą, renka likvidacinę komisiją. Išrinkus šią komisiją, banko valdyba nustoja veikti.

56. Likvidacinė komisija baigia tvarkyti einamuosius banko reikalus, būna ieškovė ir atsakovė banko reikalais teisme ar arbitraže, daro ir gauna banko vardu išmokas, parduoda turtą.

57. Nekilnojamąjį banko turtą likvidacinė komisija gali parduoti tik steigėjui ir visuotiniam susirinkimui sutikus.

58. Likviduojant banką, pirmiausia atsiskaitoma su banko indėlininkais, darbuotojais ir kreditoriais.

Likusieji pinigai paskirstomi tarp akcininkų proporcingai jų turimoms akcijoms.

59. Banko taryba prižiūri likvidacinės komisijos veiklą.

60. Likvidacinė komisija, baigusi darbą, pateikia visuotiniam susirinkimui tvirtinti tarybos patvirtintą banko likvidavimo apyskaitą.

61. Patvirtintą banko likvidavimo apyskaitą ir likviduojamojo banko einamųjų metų balansus likvidacinė komisija siunčia Lietuvos bankui. Šiuos balansus ir apyskaitas ji skelbia ir spaudoje.

______________