Lietuvos Respublikos Vyriausybė
NUTARIMAS
DĖL LIETUVOS RESPUBLIKOS VYRIAUSYBĖS 2003 M. BIRŽELIO 12 D. NUTARIMO NR. 758 „DĖL ŽALOS, PADARYTOS BŪSTO SAVININKUI NEPAPRASTOSIOS PADĖTIES METU, ATLYGINIMO TVARKOS“ PAKEITIMO
2010 m. spalio 27 d. Nr. 1531
Vilnius
Pakeisti Lietuvos Respublikos Vyriausybės 2003 m. birželio 12 d. nutarimą Nr. 758 „Dėl žalos, padarytos būsto savininkui nepaprastosios padėties metu, atlyginimo tvarkos“ (Žin., 2003, Nr. 58-2595) ir išdėstyti jį nauja redakcija:
„LIETUVOS RESPUBLIKOS VYRIAUSYBĖ
NUTARIMAS
DĖL ŽALOS, PADARYTOS BŪSTO SAVININKUI NEPAPRASTOSIOS PADĖTIES METU, ATLYGINIMO TVARKOS APRAŠO PATVIRTINIMO
Patvirtinta
Lietuvos Respublikos Vyriausybės
2010 m. spalio 27 d. nutarimu Nr. 1531
ŽALOS, PADARYTOS BŪSTO SAVININKUI NEPAPRASTOSIOS PADĖTIES METU, ATLYGINIMO TVARKOS APRAŠAS
I. BENDROSIOS NUOSTATOS
1. Žalos, padarytos būsto savininkui nepaprastosios padėties metu, atlyginimo tvarkos aprašas (toliau – Aprašas) nustato būstų savininkų, kurių būstai institucijos, atsakingos už ekstremaliųjų situacijų valdymą, vadovo, komendanto sprendimu buvo panaudoti komendantūros pareigūnams ar asmenims, pasitraukusiems iš savo gyvenamųjų vietų, apgyvendinti ir kuriems šiais veiksmais buvo padaryta žala, prašymų atlyginti žalą pateikimo, nagrinėjimo ir sprendimų atlyginti žalą priėmimo tvarką.
2. Apraše vartojamos sąvokos apibrėžtos Lietuvos Respublikos nepaprastosios padėties įstatyme (Žin., 2002, Nr. 64-2575).
II. PRAŠYMŲ ATLYGINTI ŽALĄ PATEIKIMAS IR NAGRINĖJIMAS
3. Nepaprastajai padėčiai pasibaigus, būstų savininkai, kurių būstai institucijos, atsakingos už ekstremaliųjų situacijų valdymą, vadovo, komendanto sprendimu buvo panaudoti komendantūros pareigūnams ar asmenims, pasitraukusiems iš savo gyvenamųjų vietų, apgyvendinti ir kuriems šiais veiksmais buvo padaryta žala, turi teisę pagal patirtos žalos atsiradimo vietą kreiptis į savivaldybės administracijos direktorių su rašytiniu prašymu dėl žalos atlyginimo (toliau – prašymas). Būsto savininkai prašymą turi pateikti ne vėliau kaip per vieną mėnesį po nepaprastosios padėties pasibaigimo.
4. Būsto savininko prašyme turi būti nurodoma:
5. Kartu su prašymu pateikiami nuosavybės teisę į būstą, kuriam buvo padaryta žala, ir žalos dydį pagrindžiantys arba turėtas išlaidas patvirtinantys dokumentai.
6. Jei prašymas neatitinka Aprašo 4 punkte nustatytų reikalavimų, taip pat jei kartu su prašymu nepateikiami Aprašo 5 punkte nurodyti nuosavybės teisę į būstą, kuriam buvo padaryta žala, ir žalos dydį pagrindžiantys arba turėtas išlaidas patvirtinantys dokumentai, savivaldybės administracija ne vėliau kaip per 5 darbo dienas nuo prašymo gavimo prašymą pateikusiam būsto savininkui praneša apie būtinybę ne vėliau kaip per 20 darbo dienų nuo pranešimo gavimo ištaisyti nustatytus trūkumus ar pateikti trūkstamus dokumentus. Jei per šį laiką būsto savininkas neištaiso nustatytų trūkumų ar nepateikia trūkstamų dokumentų, jo prašymas nenagrinėjamas.
7. Institucija, atsakinga už ekstremaliųjų situacijų valdymą, arba Viešosios tvarkos apsaugos komendantūros komendantas savivaldybės administracijos direktoriaus prašymu pateikia šiam patvirtintą sprendimo dėl būsto savininko būsto panaudojimo nepaprastosios padėties metu kopiją.
8. Savivaldybės administracijos direktorius ne vėliau kaip per 3 darbo dienas nuo tinkamai surašyto pirmo pateikto prašymo ir Aprašo 5 punkte nurodytų dokumentų gavimo sudaro komisiją prašymams nagrinėti (toliau – komisija). Nagrinėdama prašymus, komisija nustato, ar žala yra patirta dėl nepaprastosios padėties, tiria aplinkybes, kuriomis padaryta žala, ir nustato žalos dydį (žala apskaičiuojama pagal rinkos kainas, buvusias prašymo pateikimo dieną).
9. Komisija išnagrinėja prašymą ir ne vėliau kaip per 20 darbo dienų nuo tinkamai surašyto prašymo ir Aprašo 5 punkte nurodytų dokumentų gavimo pateikia savivaldybės administracijos direktoriui išvadą.
10. Savivaldybės administracijos direktorius, apsvarstęs komisijos pateiktą išvadą, ne vėliau kaip per 5 darbo dienas nuo komisijos išvadų pateikimo priima sprendimą teikti Finansų ministerijai prašymą dėl lėšų žalai, padarytai būsto savininkui nepaprastosios padėties metu, atlyginti skyrimo arba jo neteikti. Priėmus sprendimą neteikti prašymo, ne vėliau kaip per 3 darbo dienas apie tai motyvuotai pranešama prašymą pateikusiam būsto savininkui.
III. PRAŠYMO SKIRTI LĖŠŲ ŽALAI ATLYGINTI TEIKIMAS IR SPRENDIMO SKIRTI LĖŠŲ ŽALAI ATLYGINTI PRIĖMIMAS
11. Savivaldybės administracijos direktoriaus prašyme Finansų ministerijai dėl lėšų žalai, padarytai būsto savininkui nepaprastosios padėties metu, atlyginti skyrimo nurodoma:
12. Kartu su savivaldybės administracijos direktoriaus prašymu dėl lėšų žalai, padarytai būsto savininkui nepaprastosios padėties metu, atlyginti skyrimo pateikiami nuosavybės teisę į būstą, kuriam buvo padaryta žala, ir žalos dydį pagrindžiantys arba turėtas išlaidas patvirtinantys dokumentai.
13. Finansų ministerija ne vėliau kaip per mėnesį nuo savivaldybės administracijos direktoriaus prašymo gavimo išnagrinėja Aprašo 11 ir 12 punktuose nurodytą informaciją ir dokumentus, parengia ir teisės aktų nustatyta tvarka Lietuvos Respublikos Vyriausybei pateikia Lietuvos Respublikos Vyriausybės nutarimo dėl žalos, padarytos būsto savininkui nepaprastosios padėties metu, atlyginimo projektą. Jeigu Finansų ministerija, išnagrinėjusi savivaldybės administracijos direktoriaus prašymą, nustato, kad prašyme nurodytos kompensuotinos žalos, padarytos būsto savininkui nepaprastosios padėties metu, sumos neatitinka dokumentais pagrįstos kompensuotinos žalos sumos, ji dėl pagrįstos prašymo dalies parengia ir Lietuvos Respublikos Vyriausybei pateikia Lietuvos Respublikos Vyriausybės nutarimo dėl žalos, padarytos būsto savininkui nepaprastosios padėties metu, atlyginimo projektą, o apie nepagrįstą prašymo dalį praneša savivaldybės administracijos direktoriui.
14. Sprendimą dėl žalos, padarytos būsto savininkui nepaprastosios padėties metu, atlyginimo priima Lietuvos Respublikos Vyriausybė.
IV. BAIGIAMOSIOS NUOSTATOS
16. Ginčai dėl žalos, padarytos būsto savininkui nepaprastosios padėties metu, atlyginimo, sprendžiami Lietuvos Respublikos teisės aktų nustatyta tvarka.