LIETUVOS RESPUBLIKOS SVEIKATOS APSAUGOS MINISTRO

 

Į S A K Y M A S

DĖL STACIONARIŲ ASMENS SVEIKATOS PRIEŽIŪROS ĮSTAIGŲ VERTINIMO PAGAL NAUJAGIMIAMS PALANKIOS LIGONINĖS REIKALAVIMUS LAIKINŲJŲ TAISYKLIŲ PATVIRTINIMO

 

2004 m. rugpjūčio 27 d. Nr. V-613

Vilnius

 

Siekdamas saugoti kūdikių ir mažų vaikų sveikatą, įgyvendindamas kūdikių žindymo skatinimo iniciatyvas Lietuvoje ir vykdydamas Lietuvos sveikatos programos, patvirtintos Lietuvos Respublikos Seimo 1998 m. liepos 2 d. nutarimu Nr. VIII-833 (Žin., 1998, Nr. 64-1842), III skyriaus 1.2 punktą ir IV skyriaus 1.2 punktą, Valstybinės maisto ir mitybos strategijos įgyvendinimo priemonių 2003–2010 metų plano, patvirtinto Lietuvos Respublikos Vyriausybės 2003 m. spalio 23 d. nutarimu Nr. 1325 (Žin., 2003, Nr. 101-4556), 3.1 ir 3.2 priemones bei Vaikų sveikatos metų programos, patvirtintos Lietuvos Respublikos Vyriausybės 2004 m. gegužės 27 d. nutarimu Nr. 651 (Žin., 2004, Nr. 87-3177), įgyvendinimo 5 priemonę:

1. Tvirtinu Stacionarių asmens sveikatos priežiūros įstaigų vertinimo pagal Naujagimiams palankios ligoninės reikalavimus laikinąsias taisykles (pridedama).

2. Pavedu ministerijos sekretoriui pagal kuruojamą sritį įsakymo vykdymo kontrolę.

 

 

SVEIKATOS APSAUGOS MINISTRAS                                                            JUOZAS OLEKAS

______________


PATVIRTINTA

Lietuvos Respublikos sveikatos apsaugos

Ministro 2004 m. rugpjūčio 27 d.

įsakymu Nr. V-613

 

STACIONARIŲ ASMENS SVEIKATOS PRIEŽIŪROS ĮSTAIGŲ VERTINIMO PAGAL NAUJAGIMIAMS PALANKIOS LIGONINĖS REIKALAVIMUS LAIKINOSIOS TAISYKLĖS

 

I. BENDROSIOS NUOSTATOS

 

1. Šiose taisyklėse vartojamos sąvokos ir jų apibrėžimai:

1.1. Naujagimiams palanki ligoninė (NPL) – Pasaulio sveikatos organizacijos ir Jungtinių Tautų vaikų fondo Naujagimiams palankios ligoninės tarptautinius reikalavimus (toliau – NPL reikalavimai) atitinkanti stacionarinė asmens sveikatos priežiūros įstaiga (toliau – įstaiga), kurioje apsaugomas, skatinamas ir remiamas kūdikių žindymas;

1.2. įsipareigojusi tapti naujagimiams palankia ligonine – stacionarinė asmens sveikatos priežiūros įstaiga, atitinkanti ne visus NPL reikalavimus ir įsipareigojusi ne ilgiau kaip per 6 mėnesius pašalinti trūkumus;

1.3. išorinis vertintojas – asmuo, specialiai parengtas vertinti pagal NPL reikalavimus, turintis Jungtinių Tautų vaikų fondo NPL vertintojo pažymėjimą ir nesusijęs su vertinamąja įstaiga darbiniais ar kitais santykiais;

1.4. savitarpio pagalbos grupė „Mama mamai“ – neformali žindančių moterų savitarpio pagalbos organizacija, kuriai vadovauja specialiai parengtos žindyvės;

1.5. išimtinis žindymas – naujagimio ar kūdikio maitinimas tik motinos pienu ir nemaitinimas iš buteliuko;

1.6. motinos pieno pakaitalas – naujagimių ir kūdikių maitinimui skirtas produktas, galintis pakeisti motinos pieną kūdikiui iki 6 mėnesių amžiaus, ir visi pramoniniu būdu pagaminti pieno ir sojos mišiniai;

1.7. dirbtinis maitinimas – naujagimio ar kūdikio iki 6 mėnesių amžiaus maitinimas bet kokiais motinos pieno pakaitalais per zondą, šaukšteliu, iš buteliuko ar kito indo;

1.8. dirbtiniam maitinimui skirti gaminiai – gaminiai, kurie nesiderina su žindymu ir slopina laktaciją: buteliukai, žindukai, antspeniai, pientraukiai ir kt.;

1.9. žindukas – bet kokios formos ir paskirties čiulptukai, dirbtini speneliai, antspeniai, pagaminti iš kaučiuko ar silikono.

 

II. NPL REIKALAVIMAI

 

2. Pirmas reikalavimas: įstaiga turi turėti raštišką programą (politiką) apie žindymą ir jo rėmimą, su kuria supažindinami visi įstaigos darbuotojai ir kuri prieinama pacientams.

3. Antras reikalavimas: visas įstaigos personalas – administracija, personalas, kuris tiesiogiai rūpinasi pacientais – pagal kompetenciją turi mokėti įgyvendinti programos apie žindymą ir jo rėmimą priemones.

4. Trečias reikalavimas: visos nėščiosios, kurios lankosi įstaigoje, turi būti informuojamos apie žindymo privalumus kūdikiui, motinai, šeimai ir dirbtinio maitinimo trūkumus bei pavojus. Visos nėščiosios turi būti mokomos, kaip taisyklingai žindyti ar prireikus rankomis ištraukti pieną.

5. Ketvirtas reikalavimas: įstaigoje turi būti sudarytos sąlygos motinai pradėti žindyti naujagimį per pirmąjį pusvalandį po jo gimimo ir palikti jį su motina (prižiūrint personalui) neribotam laikui, iki naujagimis pirmą kartą pažįs krūtį. Jei tuoj po gimimo dėl motinos ar naujagimio būklės to padaryti neįmanoma, naujagimis turi būti glaudžiamas prie krūties tuoj pat, kai tai leidžia jo ar motinos sveikatos būklė.

6. Penktas reikalavimas: įstaigos sveikatos priežiūros personalas turi paaiškinti ir parodyti motinai, ką ji turi daryti, kad nemažėtų pieno, jei ji yra atskirta nuo naujagimio.

7. Šeštas reikalavimas: naujagimiai ir kūdikiai turi būti tik išimtinai žindomi, jei gydytojas dėl priimtinų medicininių indikacijų nėra nurodęs kitaip. Žindomiems naujagimiams ir kūdikiams neturi būti duodama jokio papildomo maisto ar gėrimo.

8. Septintas reikalavimas: įstaigoje turi būti sudarytos sąlygos motinai būti su naujagimiu ir kūdikiu visą parą.

9. Aštuntas reikalavimas: naujagimiai ir kūdikiai turi būti žindomi tiek kartų, kiek jie nori, ir taip ilgai, kiek jie nori, – ir dieną, ir naktį.

10. Devintas reikalavimas: įstaigoje naujagimiams ir kūdikiams neturi būti duodami žindukai. Jei yra būtina, naujagimiai ir kūdikiai turi būti maitinami kitais būdais, bet ne iš buteliuko.

11. Dešimtas reikalavimas: išrašomos iš įstaigos žindančios motinos turi būti informuojamos apie savitarpio pagalbos grupes „Mama mamai“ ir kaip su jomis susisiekti.

 

III. PASIRENGIMAS IR PARAIŠKOS PADAVIMAS

 

12. Įstaiga, siekianti būti pripažinta pagal NPL reikalavimus, turi įvertinti savo praktiką pagal Įstaigos praktikos vertinimo anketą (šių taisyklių 1 priedas) ir užpildyti Įstaigos duomenų anketą (šių taisyklių 2 priedas). Įstaiga bendrame Gydymo ir Slaugos tarybų susirinkime turi priimti sprendimą dėl įstaigos pasirengimo išoriniam vertinimui. Įstaiga gali prašyti būti vertinama pagal NPL reikalavimus, jei:

13.1. visi Įstaigos praktikos vertinimo anketos atsakymai yra teigiami;

13.2. bent 75 proc. iš įstaigos išvykstančių moterų savo naujagimius ir kūdikius žindo išimtinai;

13.3. vertinimo metu bent 80 proc. įstaigos sveikatos priežiūros personalo išklausė 18 valandų trukmės žindymo ir laktacijos valdymo kursą, įskaitant 3 valandas kuruojamos klinikinės praktikos, o kiti darbuotojai numatyti vykti į kursus 6 mėnesių laikotarpiu.

14. Įstaiga užpildytas minėtas anketas, Gydymo ir Slaugos tarybų susirinkimo, kuriame bendrai sutariama dėl įstaigos pasirengimo išoriniam vertinimui, protokolo kopiją kartu su paraiška pateikia Nacionaliniam kūdikių žindymo skatinimo iniciatyvų įgyvendinimo komitetui (toliau – Komitetas) (Sveikatos apsaugos ministerija, Vilniaus g. 33, LT-01506 Vilnius).

15. Komitetas per 30 dienų nuo paraiškos gavimo dienos ją išnagrinėja, priima sprendimą dėl įstaigos vertinimo pagal NPL reikalavimus ir persiunčia paraišką į Respublikinį mitybos centrą, kuris skiria išorinius vertintojus ekspertizei atlikti.

16. Jei minėtose anketose yra užfiksuota programos apie žindymą ir jo rėmimą nuostatų nesilaikymo atvejų, įstaigai Komitetas rekomenduoja ištaisyti trūkumus, mokyti personalą ir įdiegti naujus nėščiųjų, gimdyvių, motinų ir naujagimių priežiūros principus.

 

IV. IŠORINIS VERTINIMAS

 

17. Įstaigos vertinamos pagal NPL iniciatyvos vertinimo metodus bei procedūras.

18. Įstaigos praktikos atitiktį NPL reikalavimams vertina išoriniai vertintojai.

19. Respublikinis mitybos centras pagal įstaigos darbo apimtį nustato išorinių vertintojų skaičių. Vienas išorinių vertintojų paskiriamas grupės vadovu.

20. Išoriniai vertintojai, suderinę su įstaiga laiką, vyksta į vietą ir atlieka vertinimą (ekspertizę) pagal NPL reikalavimus ir Pagrindinį įstaigos vertinimo klausimyną (skirtą tik išoriniams vertintojams). Vertinimo metu apklausiamos atsitiktiniu atrankos būdu pasirinktos nėščiosios ir motinos, įvairaus lygio įstaigos darbuotojai iš Ikigimdyminio ir Akušerijos skyrių, stebima Ikigimdyminio ir Akušerijos skyrių, gimdyklų praktika ir surašomas įstaigos išorinio vertinimo protokolas.

21. Išorinio vertinimo protokolą pasirašo visi išoriniai vertintojai.

22. Išorinių vertintojų grupės vadovas įstaigos darbuotojų susirinkime pristato vertinimo rezultatus ir paskelbia, kokią rekomendaciją dėl įstaigos statuso išoriniai vertintojai pateiks Komitetui.

23. Įstaigų vertinimo anketos ir protokolai saugomi Respublikiniame mitybos centre.

 

V. PRIPAŽINIMO IR STATUSO SUTEIKIMO PROCESAS

 

24. Išoriniai vertintojai per 3 darbo dienas po įstaigos vertinimo pateikia Komitetui įstaigos vertinimo protokolą ir rekomendacijas dėl įstaigos statuso. Įstaiga, kurios išorinio vertinimo (ekpertizės) rezultatai atitinka NPL reikalavimus, yra siūloma pripažinti NPL. Įstaigai, kuri neatitinka visų NPL reikalavimų, siūloma suteikti Įsipareigojusios tapti Naujagimiams palankia ligonine statusą.

25. Įstaigai, atitinkančiai NPL reikalavimus, Komitetas suteikia NPL statusą, įteikia tai pažyminčią lentelę ir apdovanojimą bei apie tai paskelbia „Valstybės žinių“ priede „Informaciniai pranešimai“.

26. Įstaigai, kuri neatitinka visų NPL reikalavimų, įteikiamas Įsipareigojusios tapti Naujagimiams palankia ligonine pažymėjimas.

VI. PAKARTOTINIS VERTINIMAS

 

27. Įstaigos, kurioms suteiktas NPL statusas, pirmą kartą pakartotinai vertinamos po metų, o vėliau kas 2 metus pagal Pakartotinio vertinimo vadovą (skirtą tik išoriniams vertintojams). Laikotarpiu tarp pakartotinių vertinimų, pagal Komiteto sudarytą tvarkaraštį, įstaigose atliekama NPL reikalavimų vykdymo stebėsena, kurią vykdo Respublikinis mitybos centras.

28. Jei pakartotinai vertinant įstaigoje yra NPL reikalavimų neatitikimų ir ji per rekomenduojamą laikotarpį trūkumų nepašalina, įstaiga Komiteto sprendimu netenka NPL statuso ir apie tai paskelbiama „Valstybės žinių „ priede „Informaciniai pranešimai“.

29. Įstaiga, kuriai suteiktas Įsipareigojusia tapti Naujagimiams palankia ligonine statusas, turi būti pakartotinai vertinama ne vėliau kaip po 6 mėnesių. Jei pakartotinai vertinant įstaigoje randama neatitikimų NPL reikalavimams, įstaiga Komiteto sprendimu netenka Įsipareigojusios tapti NPL statuso ir gali šiose taisyklėse nustatytas procedūras kartoti iš naujo ne anksčiau kaip po metų.

 

VII. APMOKĖJIMO TVARKA

 

30. Už pirmą kartą atliekamą įstaigos vertinimą (ekspertizę) NPL reikalavimams išoriniams vertintojams teisės aktų nustatyta tvarka pagal Valstybinės akreditavimo sveikatos priežiūros veiklai tarnybos prie Sveikatos apsaugos ministerijos teikiamų paslaugų įkainius, patvirtintus Valstybinės akreditavimo sveikatos priežiūros veiklai tarnybos prie Sveikatos apsaugos ministerijos generalinio direktoriaus 2004 m. vasario 9 d. įsakymu Nr. T1-20 (Žin., 2004, Nr. 23-732) apmokama iš Vaikų sveikatos metų programos, patvirtintos Lietuvos Respublikos Vyriausybės 2004 m. gegužės 27 d. nutarimu Nr. 651 (Žin., 2004, Nr. 87-3177), įgyvendinimo 5 priemonei „Plėsti naujagimiams palankių ligoninių tinklą“ skirtų lėšų. Iš minėtų lėšų apmokama už pirmą kartą atliekamą pakartotinį įstaigų, kurioms NPL statusas buvo suteiktas iki 2004 metų, vertinimą.

31. Už Įsipareigojusios tapti Naujagimiams palankia ligonine įstaigos pakartotinį vertinimą (ekspertizę) moka pati įstaiga teisės aktų nustatyta tvarka.

 

VIII. BAIGIAMOSIOS NUOSTATOS

 

32. Įstaigos administracija, nesutinkanti su Komiteto sprendimu, per 30 kalendorinių dienų nuo sprendimo gavimo jį gali apskųsti Lietuvos Respublikos sveikatos apsaugos ministrui.

______________


Stacionarių asmens sveikatos priežiūros įstaigų

vertinimo pagal Naujagimiams palankios

ligoninės reikalavimus laikinųjų taisyklių

1 priedas

 

ĮSTAIGOS PRAKTIKOS VERTINIMO ANKETA

 

1-as reikalavimas. Įstaiga turi turėti raštišką programą (politiką) apie žindymą ir jo rėmimą, su kuria supažindinami visi įstaigos darbuotojai ir kuri prieinama pacientams.

 

Taip

Ne

1.1. Ar įstaiga turi programą apie žindymą ir jo rėmimą, į kurią įtraukti visi dešimt NPL reikalavimų?

 

 

1.2. Ar programa apsaugo žindymą, uždraudžia grupinį instruktažą apie tai, kaip vartoti pieno mišinius, maitinti iš buteliuko ir naudoti žindukus?

 

 

1.3. Ar su programa supažindinti visi įstaigos darbuotojai ir jie vadovaujasi programos nuostatomis, rūpindamiesi motina ir naujagimiu bei kūdikiu?

 

 

1.4. Ar programa yra paviešinta įstaigoje ar jos padaliniuose, kuriuose rūpinamasi motinos ir kūdikio sveikata?

 

 

1.5. Ar yra priemonių, kaip įvertinti programos efektyvumą?

 

 

2-as reikalavimas. Visas įstaigos personalas – administracija, personalas, kuris tiesiogiai rūpinasi pacientais – pagal kompetenciją turi mokėti įgyvendinti programos apie žindymą ir jo rėmimą priemones.

 

Taip

Ne

2.1. Ar visi įstaigos darbuotojai žino žindymo privalumus ir yra susipažinę su įstaigos programa bei priemonėmis, siekiant saugoti, skatinti ir remti kūdikių žindymą?

 

 

2.2. Ar visi darbuotojai, besirūpinantys motinomis ir naujagimiais bei kūdikiais, vadovaujasi žindymo programa?

 

 

2.3. Ar kūdikių žindymo ir laktacijos priežiūros mokymas prieinamas visiems įstaigos darbuotojams, kurie tiesiogiai rūpinasi motinomis, naujagimiais ir kūdikiais, per 6 mėnesius nuo įdarbinimo pradžios?

 

 

2.4. Ar mokymas apima bent aštuonis iš dešimties NPL reikalavimų bei žindymo apsaugą?

 

 

2.5. Ar žindymo ir laktacijos priežiūros mokymas trunka bent 18 valandų, įskaitant mažiausiai tris valandas klinikinės praktikos?

 

 

2.6. Ar įstaiga sudarė galimybę ir papildomai išmokė kai kuriuos darbuotojus būti konsultantais žindymo ir laktacijos klausimais?

 

 

3-ias reikalavimas. Visos nėščiosios, kurios lankosi įstaigoje, turi būti informuojamos apie žindymo privalumus kūdikiui, motinai, šeimai ir dirbtinio maitinimo trūkumus bei pavojus. Visos nėščiosios turi būti mokomos, kaip taisyklingai žindyti ar prireikus rankomis ištraukti pieną.

 

Taip

Ne

3.1. Ar įstaigoje yra nėščiųjų priežiūros ar nėštumo patologijos skyrius ir ar yra skirtos nėščiosioms stacionarinės palatos ar dienos stacionaras?

 

 

3.2. Ar nėščiosios, kurios naudojasi joms teikiamomis paslaugomis, yra informuojamos apie žindymą ir jo naudą?

 

 

3.3. Ar nėščiųjų priežiūros dokumentai (duomenys) parodo, kad žindymas buvo aptartas su nėščiąja?

 

 

3.4. Ar su moters nėštumo duomenimis galima susipažinti gimdymo metu?

 

 

3.5. Ar nėščiosios yra apsaugotos nuo žodinio ir raštiško dirbtinio maitinimo skatinimo ir grupinio instruktažo įstaigoje?

 

 

3.6. Ar įstaiga atsižvelgia į motinos ketinimus žindyti, kai sprendžiama, ar skirti migdomuosius, nuskausminamuosius (ar kitus) vaistus nėštumo ir gimdymo metu?

 

 

3.7. Ar įstaigos darbuotojai žino minėtų vaistų poveikį žindymui?

 

 

3.8. Ar motinai, kuri niekada nežindė naujagimio ar kūdikio ir anksčiau nebuvo susidūrusi su žindymo problemomis, darbuotojai skiria ypatingą dėmesį bei paramą?

 

 

4-as reikalavimas. Įstaigoje turi būti sudarytos sąlygos motinai pradėti žindyti naujagimį per pirmąjį pusvalandį po jo gimimo ir palikti jį su motina (prižiūrint personalui) neribotam laikui, iki naujagimis pirmą kartą pažįs krūtį. Jei tuoj po gimimo dėl motinos ar naujagimio būklės to padaryti neįmanoma, naujagimis turi būti glaudžiamas prie krūties tuoj pat, kai tai leidžia jo ar motinos sveikatos būklė.

 

Taip

Ne

4.1. Ar motinos, kurios pagimdė natūraliu būdu, turėjo galimybę palaikyti savo naujagimį ir ar jis buvo priglaustas prie motinos per pusvalandį nuo gimdymo pabaigos ir ar joms buvo leidžiama likti su naujagimiu bent pirmąją jo gyvenimo valandą?

 

 

4.2. Ar įstaigos darbuotojai siūlo motinoms pagalbą, kaip pradėti žindyti pirmąją valandą nuo kūdikio gimimo?

 

 

4.3. Ar motinoms, kurioms gimdymo metu buvo daroma cezario pjūvio operacija, buvo leista priglausti nuogą naujagimį arba jis buvo priglaustas prie motinos per pusvalandį nuo to momento, kai jos buvo pajėgios reaguoti į savo kūdikį?

 

 

4.4. Ar kūdikiai, gimę per cezario pjūvio operaciją, lieka su savo motinomis turėdami odos kontaktą bent 30 minučių?

 

 

5-as reikalavimas. Įstaigos sveikatos priiūros personalas turi paaiškinti ir parodyti motinai, ką ji turi daryti, kad nemažėtų pieno, jei ji yra atskirta nuo naujagimio ar kūdikio.

 

Taip

Ne

5.1. Ar personalas pasiūlo visoms motinoms tolesnę žindymo pagalbą per šešias valandas po gimdymo?

 

 

5.2. Ar dauguma žindyvių moka teisingai laikyti ir priglausti naujagimius ir kūdikius prie krūties?

 

 

5.3. Ar žindyvėms yra parodoma, kaip ištraukti pieną, ar joms teikiama informacija apie tai ir ar joms patariama, kur kreiptis pagalbos, jei jos reikėtų?

 

 

5.4. Ar konsultantus, išklausiusius specialų papildomą kursą apie žindymo ir laktacijos valdymą, galima rasti įstaigoje visą parą, kad jie galėtų patarti motinoms, esančioms įstaigoje ir besirengiančioms išvykti namo?

 

 

5.5. Ar motina, kuri niekada nebuvo žindžiusi ar anksčiau turėjo žindymo problemų, susilaukia ypatingo dėmesio ir paramos?

 

 

5.6. Ar specialią priežiūrą gaunančių naujagimių motinoms ir specialią priežiūrą gaunančioms motinoms patariama, kaip pradėti ir palaikyti laktaciją?

 

 

6-as reikalavimas. Naujagimiai ir kūdikiai turi būti tik išimtinai žindomi, jei gydytojas dėl priimtinų medicininių indikacijų nėra nurodęs kitaip. Žindomiems naujagimiams ir kūdikiams neturi būti duodama jokio papildomo maisto ar gėrimo.

 

Taip

Ne

6.1. Ar darbuotojai aiškiai supranta, dėl kokių pateisinamų priežasčių žindomam kūdikiui yra skiriamas kitas maistas bei gėrimas nei motinas pienas?

 

 

6.2. Ar kūdikiai maitinami:

 

 

a) tik motinos pienu

 

 

b) šiek tiek kitu maistu/gėrimu

 

 

6.3. Ar bet kurie motinos pieno pakaitalai, įskaitant specialiuosius, kurie vartojami įstaigoje, yra įsigyjami tuo pačiu būdu kaip kitas maistas ar vaistai?

 

 

6.4. Ar įstaiga ir visi sveikatos priežiūros darbuotojai atsisako nemokamo ir pigiai kainuojančio* motinos pieno pakaitalų tiekimo, mokėdami panašią mažmeninę rinkos kainą už bet kurį motinos pieno pakaitalą?

* pigiai kainuojantis: mažiau nei 80 proc. laisvos rinkos mažmeninės kainos. Motinos pieno pakaitalai, skirti eksperimentiškai vartoti ir įvertinti, turi būti perkami už ne mažiau kaip 80% mažmeninės kainos.

 

 

6.5. Ar įstaigoje yra propaguojamas ir reklamuojamas kitas kūdikių maistas ir gėrimas, išskyrus motinos pieną, bei dirbtiniam maitinimui skirti gaminiai?

 

 

7-as reikalavimas. Įstaigoje turi būti sudarytos sąlygos motinai būti su naujagimiu ir kūdikiu visą parą.

 

Taip

Ne

7.1. Ar motinos ir naujagimiai ar kūdikiai lieka kartu (vienoje palatoje ar vienoje lovoje) visą parą, išskyrus atvejus iki vienos valandos per parą, kai atliekamos įstaigos procedūros ar būtinas atskyrimas dėl medicininių priežasčių?

 

 

7.2. Ar motina ir naujagimis lieka vienoje patalpoje jau pirmąją valandą po natūralaus gimdymo?

 

 

7.3. Ar motina ir naujagimis lieka vienoje patalpoje jau pirmąją valandą, kai gimė per cezario pjūvio operaciją?

 

 

8-as reikalavimas. Naujagimiai ir kūdikiai turi būti žindomi tiek kartų, kiek jie nori, ir taip ilgai, kiek jie nori, – ir dieną, ir naktį.

 

Taip

Ne

8.1. Ar įstaigos darbuotojai supranta žindymo pagal poreikį svarbą ir neriboja jo trukmės ir dažnumo?

 

 

8.2. Ar motinoms patariama žindyti naujagimius ir kūdikius, kai tik jie išalksta ir tiek ilgai, kiek jie nori žįsti?

 

 

9-as reikalavimas. Įstaigoje naujagimiams ir kūdikiams neturi būti duodami žindukai. Jei yra būtina, naujagimiai ir kūdikiai turi būti maitinami kitais būdais, bet ne iš buteliuko.

 

Taip

Ne

9.1. Ar naujagimiai ir kūdikiai, kurie buvo pradėti žindyti, nemaitinami iš buteliuko?

 

 

9.2. Ar naujagimiams ir kūdikiams, kurie buvo pradėti žindyti, neduodami žindukai?

 

 

9.3. Ar žindyvės mokomos neduoti naujagimiams ir kūdikiams žindukų ar maisto iš buteliuko?

 

 

9.4. Ar įstaigos darbuotojai moka parodyti, kaip vengti visų naujagimiams ir kūdikiams maitinti skirtų buteliukų, žindukų ir kitų priemonių?

 

 

10-as reikalavimas. Išrašomos iš įstaigos žindančios motinos turi būti informuojamos apie savitarpio pagalbos grupes „Mama mamai“ ir kaip su jomis susisiekti.

 

Taip

Ne

10.1. Ar įstaiga moko šeimos narius, kad jie paremtų žindyvę namie?

 

 

10.2. Ar žindyvės informuojamos apie žindyvių savitarpio pagalbos grupes?

 

 

10.3. Ar įstaiga turi sistemą, kaip paremti į namus išvykusias žindyves, pvz., ankstyvieji žindymo po gimdymo ir laktacijos patikrinimai, apsilankymai namuose, skambučiai telefonu?

 

 

10.4. Ar įstaiga ragina ir remia motinas burtis į žindyvių savitarpio pagalbos grupes ar motinų ir sveikatos priežiūros darbuotojų neformalaus konsultavimo grupes?

 

 

10.5. Ar įstaigoje leidžiama visuomeniniams apmokytiems konsultantams iš savitarpio pagalbos grupių „Mama mamai“ patarti motinai dėl žindymo?

 

 

 

Apibendrinimas

 

Taip

Ne

Ar įstaigoje vadovaujamasi visais 10 NPL reikalavimų, kad būtų užtikrintas sėkmingas žindymo skatinimas ir apsauga?

 

 

 

Jei ne, ką reikėtų pakeisti:

________________________________________________________________________________

                                                                                                                                                                

                                                                                                                                                                

                                                                                                                                                                

                                                                                                                                                                

 

 

Taip

Ne

Jei reikalingi pakeitimai, ar reikia pagalbos?

 

 

Jei reikalinga pagalba, parašyti kokia                                                                                                     

                                                                                                                                                                

                                                                                                                                                                

______________


Stacionarių asmens sveikatos priežiūros

Įstaigų vertinimo pagal Naujagimiams

palankios ligoninės reikalavimus laikinųjų

taisyklių

2 priedas

 

ĮSTAIGOS DUOMENŲ ANKETA

 

Data                      

Įstaigos pavadinimas                                                                                                                             

Adresas

Gatvė                                                                                              Nr.                                                   

Miestas                                                                                           Pašto indeksas                                 

Apskritis                                                                                                                                                 

Įstaigos (skyriaus) vadovas                                                          Tel.                                                  

                                                                         (vardas ir pavardė)

Vyr. slaugos administratoriai (kitas atsakingas personalas)

Įstaigos                                                                                           Tel.                                                  

                                                  (vardas ir pavardė)

Gimdymo skyriaus                                                                         Tel.                                                  

                                                  (vardas ir pavardė)

Nėščiųjų priežiūros                                                                         Tel.                                                  

                                                  (vardas ir pavardė)

Įstaigos tipas (pabraukti) viešoji, privati, religinės bendruomenės, mokymo,

kita (parašyti)                                                                     

Įstaigos statistiniai duomenys

Lovų skaičius                                   iš jų:                                      

gimdymo skyriuje                          

gimdyvių palatose                          

sveikų naujagimių palatose (jei yra)                                               

specialios priežiūros naujagimių palatose                                      

kitose motinų ir naujagimių palatose (jei yra)                                

Gimdymų skaičius praėjusiais metais                                            

Cezario pjūvio operacijų,                         proc.                               

Mažo svorio (<2500 g) naujagimių skaičius,                 proc.            

Specialios priežiūros naujagimių skaičius,                     proc.            

Kūdikių žindymo duomenys

Naujagimių ir motinų poros, išrašytos iš įstaigos per pastarąjį mėnesį, iš viso                         

Naujagimių ir motinų poros per pastarąjį mėnesį, kai kūdikiai buvo išimtinai žindomi

išrašant iš įstaigos, iš viso             proc.                       

Naujagimių ir motinų poros, kai kūdikiai buvo išimtinai žindomi nuo gimimo iki išrašymo

iš įstaigos per pastarąjį mėnesį, iš viso,             proc.                   

Naujagimiai, išrašyti iš įstaigos per pastarąjį mėnesį, bent kartą po gimimo buvo maitinti iš buteliuko, iš viso,                                                   proc.                          

Duomenys apie žindymą surinkti iš dokumentų (pabraukti) arba pateikė (įrašyti vardą ir pavardę)

________________________________________________________________________________

 

(Anketą užpildžiusio asmens pareigos)                  (Parašas)                          (Vardas ir pavardė)

______________