LIETUVOS RESPUBLIKOS STATYBOS IR URBANISTIKOS MINISTERIJOS

 

Į S A K Y M A S

DĖL STATINIŲ AVARINĖS BŪKLĖS PRIPAŽINIMO TVARKOS PATVIRTINIMO

 

1996 m. lapkričio 15 d. Nr. 156

Vilnius

 

Įgyvendindama Lietuvos Respublikos 1995 m. lapkričio 30 d. įstatymo Nr. I-1103 nuostatas „Dėl valstybės valdžios bei valdymo institucijų, savivaldos institucijų, valstybės ir savivaldybių įmonių, įstaigų ir organizacijų nenaudojamo ilgalaikio materialiojo turto nurašymo“ ir vykdydama Lietuvos Respublikos Vyriausybės posėdžio 1996 m. rugpjūčio 7 d. protokolo Nr. 42 (p.1) įpareigojimą,

ĮSAKAU:

1. Patvirtinti organizacinį tvarkomąjį statybos techninį reglamentą „Statinių avarinės būklės pripažinimo tvarka“, STR 1.12.01:1996 (pridedama).

2. Nustatyti, kad STR 1.12.01:1996 įsigalioja nuo 1996 m. gruodžio 1 d.

 

 

 

STATYBOS IR URBANISTIKOS

MINISTRĖ                                                                                        ALDONA BARANAUSKIENĖ


1. PATEIKĖ TVIRTINTI LR SUM Valstybinė teritorijų planavimo ir statybos inspekcija.

2. PATVIRTINO Lietuvos Respublikos statybos ir urbanistikos ministrė.

3. Pirmasis reglamento patikrinimas 2000 m.

4. Patikrinimo periodiškumas kas 5 metai.

 

STATYBOS TECHNINIAI REGLAMENTAI

 

ORGANIZACINIS TVARKOMASIS REGLAMENTAS

STR1.12.01:1996

 

STATINIŲ AVARINĖS BŪKLĖS PRIPAŽINIMO TVARKA

 

1. Taikymo sritis ir bendrosios nuostatos

 

1.1. Šis reglamentas nustato statinio, jo dalies, konstrukcijų ir inžinerinės įrangos, be kurios negalimas pastato naudojimas, avarinės būklės atsiradimo priežasčių tyrimo, jų vertinimo kriterijus ir tvarką.

Transporto statinių būklės vertinimą reglamentuoja „Transporto statinių apžiūrų nuostatai RSN 140-92“ ir jų papildymai.

1.2. Statinio ir jo inžinerinės įrangos tyrimo ir vertinimo tikslas – nustatyti pažeidimo laipsnį ir pateikti pasiūlymus dėl jų tolimesnio naudojimo.

1.3. Avarinė statinio ir inžinerinės įrangos būklė gali susidaryti dėl šių priežasčių arba jų derinio:

tiriamo ar gretimų statinių projektavimo, statybos ir naudojimo klaidų;

laiku nelikviduotų naudojimo metu atsiradusių pažeidimų;

technologinio proceso sutrikimo ir avarijų;

stichinių nelaimių ir kitų ekstremalių situacijų;

fizinio susidėvėjimo.

1.4. Statiniai pagal suirimo galimų pasekmių reikšmę ir dydį skirstomi į svarbos klases, pateiktas A priede.

 

2. Terminai ir apibrėžimai

 

Reglamente naudojamos pagrindinės sąvokos:

Statinys – pastatas, priestatas, statinio sklypas ir visa tai, kas statoma ar pastatyta naudojant statybines medžiagas, statybinius gaminius, statybos dirbinius ir yra pastoviai ir tvirtai sujungta su žeme. Tai gyvenamieji namai, pramonės, transporto, žemės ūkio, komercijos, sveikatos apsaugos, švietimo, mokslo, kultūros, sporto, valstybės valdžios institucijų, visuomeninių organizacijų ir kiti pastatai, taip pat tiltai, viadukai, pėsčiųjų perėjos, tuneliai, vandentiekio bokštai, rezervuarai, hidrotechnikos įrenginiai, vandens ir nuotekų valymo įrenginiai, pylimai, atraminės sienutės, keliai, gatvės, aikštės, inžineriniai tinklai, monumentalios skulptūros ir kt.

Avarinė statinio ir jo inžinerinės įrangos būklė – tai tokia būklė, kai tolimesnis jų naudojimas pagal paskirtį neleistinas.

Statinio ir jo inžinerinės įrangos avarinės būklės požymiai – tai tokie pokyčiai ir defektai, kurie toliau gali vystytis iki nevaldomo proceso, ir statinio konstrukcijos ar inžinerinė įranga pradeda irti arba deformuotis ir nebetinka nustatytai paskirčiai.

Defektas – tai kiekvienas statinio konstrukcijos ar jo inžinerinės įrangos neatitikimas nustatytiems reikalavimams.

Statinio inžinerinė įranga – tai statinio funkcionavimą pagal paskirtį užtikrinančios sistemos.

Statinio laikančios konstrukcijos – tai konstrukcijos, kurios atlieka vieną ar kelias statinio stiprumo, standumo ir pastovumo funkcijas.

Statinio atitvarinės konstrukcijos – tai statybinė konstrukcija, kurios funkcija atskirti statinio vidinę erdvę nuo išorės arba ją padalyti į atskiras patalpas, apsaugančias žmones, daiktus, įrenginius ir kt. nuo nepageidaujamų išorinių ir vidinių poveikių.

Susidėvėjimo laipsnis – statinio, jo konstrukcijų ir inžinerinės įrangos projektinių savybių pablogėjimas.

Naudojimas – statinio ir jo inžinerinės įrangos funkcionavimo ciklo stadija, kurios metu realizuojama, palaikoma ir atstatoma jų kokybė ir savybės.

Statinio svarbos klasė – tai požymių visuma, charakterizuojanti statinio galimo suirimo pasekmių reikšmę ir dydį.

Ekstremali situacija – tai padėtis, kai dėl ginkluotų konfliktų, technogeninių procesų ar gamtos reiškinių kyla grėsmė žmonių sveikatai, gyvybei, sutrikdoma ekonominė veikla arba ištinka ekologinė nelaimė.

 

3. Avarinės būklės tyrimo ir vertinimo organizavimas

 

3.1. Statinio konstrukcijoms arba jo inžinerinei įrangai pastebimai netenkant projektinių savybių arba įvykus staigiems jų pažeidimams, kurie gali sukelti arba sukėlė avariją, statinio savininkas arba jo naudotojas privalo tuoj pat imtis priemonių statinio ir jo inžinerinės įrangos būklei įvertinti.

Statinio arba jo inžinerinės įrangos būklės įvertinimas gali būti inicijuotas valstybinės priežiūros institucijos, vykdančios statinyje esančių potencialiai pavojingų įrenginių priežiūrą, nurodymu.

3.2. Statinio savininkas (naudotojas) arba žinybos, kuriai priklauso statinys, vadovas ir statinį prižiūrinti tarnyba rūpinasi būklės įvertinimo komisijos sudarymu.

3.3. Statinio būklės vertinimo komisijos sudėtis priklauso nuo statinio svarbos klasės, nuosavybės formos, kultūrinės vertės bei visuomeninės reikšmės ir avarinės būklės susidarymo priežasčių.

3.3.1. Pirmos klasės statinių, priklausančių valstybiniam kapitalui, būklės vertinimo komisiją skiria valstybės valdžios institucija, kurios reguliavimo sferai priklauso statinys, ar jos įgaliotas asmuo (įmonė). Kitų nuosavybės formų statiniams – statybos ir urbanistikos ministerija. Komisijos pirmininku skiriamas institucijos, kuri sudarė komisiją, atstovas, nariais – apskrities valdytojo administracijos statybos inspekcijos atstovas, savivaldybės atstovas, naudojančios įmonės arba savininko atstovas, atestuoti statinio projekto ir statinio ekspertai, laboratorijų, mokslo, tyrimo organizacijų atstovai.

3.3.2. Antros ir trečios klasių statinių ir jų inžinerinės įrangos būklės vertinimo komisiją skiria apskrities valdytojo administracijos vadovybė. Pirmininku skiriamas apskrities valdytojo administracijos statybos inspekcijos atstovas, nariais – savivaldybės atstovas, naudojančios įmonės arba savininko atstovas, statinio ekspertai ir prireikus – laboratorijų, mokslo, tyrimo bei kitų įmonių (įstaigų, tarnybų) atstovai.

3.3.3. Ketvirtos ir penktos klasių statiniams komisiją sudaro savininkas ar jo įgaliotas asmuo. Pirmininku skiriamas savininko atstovas, atsakingas už statinių naudojimą, nariais – statinyje esančių padalinių atstovai, savivaldybių institucijos atstovas, statinio ekspertas.

3.3.4. Potencialiai pavojingų įrenginių, patvirtintų 1994 m. gruodžio 14 d. Lietuvos Respublikos Vyriausybės nutarimu Nr. 1251, nepriklausomai nuo jų svarbos klasės, nurodytų 3.3.1, 3.3.2 ir 3.3.3 p., avarinės būklės nustatymui komisiją skiria valstybinės priežiūros institucija, vykdanti šių įrenginių valstybinę priežiūrą. Komisijos pirmininku skiriamas šios institucijos atstovas.

3.3.5. Jeigu statinys yra kultūros vertybė ar stovi paminkliniame senamiestyje – avarinės būklės nustatymo komisijos sudėtyje turi dalyvauti ir Kultūros vertybių departamento atstovas.

Tiltų ir viadukų avarinės būklės vertinimo komisijos sudėtyje turi dalyvauti Valstybinės tiltų inspekcijos atstovas.

3.3.6. Jeigu statinio avarinė būklė susidarė dėl technologinių pažeidimų, potencialiai pavojingų įrenginių avarijų arba stichinių nelaimių, komisijoje privalo dalyvauti atitinkamų valstybinių ar Vyriausybės įgaliotas priežiūros institucijos atstovas.

3.3.7. Jeigu statinio avarinė būklė susidarė nesibaigus statinio ir jo inžinerinės įrangos garantiniam terminui, komisijos darbe privalo dalyvauti projektuotojo atstovas, statybos rangovas, konstrukcijas ir įrangą, dėl kurių statinys yra avarinės būklės, gaminusios įmonės atstovas.

3.3.8. Bent vieno iš komisijoje dalyvaujančių narių pasiūlymu į komisiją gali būti įtrauktas atitinkamos krypties mokslo įstaigos arba akredituotos laboratorijos atstovas.

3.4. Avarinės būklės vertinimo komisijai savininkas sudaro reikiamas darbo sąlygas ir pateikia šią dokumentaciją:

statinio techninės apskaitos bylą;

statinio projektą arba išlikusią projektinę dokumentaciją;

statinio pasą;

statinio techninio naudojimo žurnalus;

vykdytų remonto ir atstatymo darbų techninę dokumentaciją.

3.5 Nustatant statinio ar jo inžinerinės įrangos avarinę būklę, reikia įvertinti:

statinio ir jo inžinerinės įrangos tipą, konstrukcinę schemą ir paskirtį;

techninius reikalavimus statiniui;

statinio ir jo dalių funkcionavimo principus;

naudotų medžiagų, konstrukcijų ir įrangos savybes;

projektines ir faktines apkrovas;

statinio ir jo inžinerinės įrangos naudojimo sąlygas;

statinio techninio aptarnavimo ir remontų būdus;

statinio ir jo įrangos būklę aplinkosauginiu atžvilgiu;

kitus faktorius, turinčius įtakos statinio ir jo įrangos funkcionavimui.

3.6. Komisija, išanalizavusi dokumentaciją ir apžiūrėjusi statinį ir inžinerinę įrangą, gali kviesti specialistus patikrinamiesiems skaičiavimams ir laboratoriniams tyrimams atlikti. Patikrinamuosius skaičiavimus atlieka projekto ekspertai arba mokslo tyrimo įstaigos, o laboratorinius tyrimus – akredituotos laboratorijos, vadovaudamosios Lietuvos Respublikoje galiojančiomis taisyklėmis ir standartais.

3.7. Mokslo tyrimo įstaigos akredituotosios laboratorijos komisijai pateikia:

laboratorinių išbandymų bei tyrimų išvadas ir aktus;

konstrukcijų laikomosios galios patikrinimo (skaičiavimo) rezultatus;

inžinerinės įrangos reikalingus patikrinamuosius skaičiavimus.

3.8. Komisija patikrina statinio projekte priimtų techninių sprendimų kokybę, jų atitikimą normatyvinių statybos techninių dokumentų reikalavimus, statybos darbų bei panaudotų medžiagų, dirbinių ir konstrukcijų kokybę.

3.9. Komisija, atlikusi pirminę statinio ar inžinerinės įrangos apžiūrą ir nustačiusi, kad avarinė būklė kelia grėsmę, nedelsdama pateikia savininkui (naudotojui) nurodymus pašalinti arba laikinai sustiprinti konstrukcijas bei imtis kitų, saugumą užtikrinančių priemonių, taip pat apriboti priėjimą ir privažiavimą arba sustabdyti statinio naudojimą.

3.10. Komisija tyrimų ir vertinimo rezultatus įformina akte (D priedas), pateikdama konkrečias išvadas apie statinio ir jo inžinerinės įrangos būklę, pažeidimo laipsnį bei rekomendacijas dėl tolimesnio naudojimo.

3.11. Vienas akto egzempliorius įteikiamas atitinkamai savivaldybei ar valstybės institucijai, kuri priima potvarkį ir pateikia jo nuorašą su akto kopija Respublikiniam inventorizacijos, projektavimo ir paslaugų biurui, kuris statinio avarinę būklę registruoja namų valdos techninės apskaitos bylose.

3.12. Komisijos pirmininkas ir nariai atsako už statinio ar jo įrangos vertinimo akte pateiktų apžiūros duomenų pagrįstumą, objektyvumą ir išsamumą.

Jeigu atskiros komisijos narys nesutinka su vertinimo duomenimis ir išvadomis, akte jis pasirašo su pastabomis ir prideda prie jo savo pastabų motyvus.

Už ekspertizės laboratorinių tyrimų rezultatus atsako atitinkamos įstaigos ar laboratorijos vadovas bei tyrimus atlikęs asmuo.

3.13. Komisijos darbo, ekspertizių bei laboratorinių tyrimų išlaidas apmoka statinio savininkas (naudotojas) arba institucija, kuriai priklauso statinys.

 

4. Statinio ar jo inžinerinės įrangos avarinės būklės požymių nustatymas

 

4.1. Bendraisiais statinio ar jo inžinerinės įrangos avarinės būklės požymiais laikoma:

visiškas arba dalinis vienos ar kelių paskirties funkcijų neišpildymas;

projektinių naudojimo rodiklių nukrypimas nuo normatyvinių statybos techninių dokumentų reikalavimų;

statinio sudėtinių dalių avarinė būklė, kuri gali nutraukti visišką arba dalinį viso statinio ar inžinerinės įrangos funkcionavimą, sukelti statinio kokybinių rodiklių žymų pablogėjimą arba leistinų projektinių reikšmių viršijimą;

procesų, kurie trukdo normaliam pastato ir jo inžinerinės įrangos funkcionavimui, atsiradimas;

nustatyto naudojimo laiko baigimasis;

techniniai faktoriai.

4.2. Statinius naudojančios tarnybos ar kiti savininko paskirti asmenys, atsakingi už statinio naudojimą, techninių apžiūrų metu vizualiai apžiūri ir įvertina statinio bei jo inžinerinės įrangos būklę. Apžiūra atliekama vadovaujantis statinių priežiūros ir naudojimo reglamentu.

4.3. Nustatyti statinio, jo dalių, konstrukcijų ir inžinerinės įrangos defektai, deformacijos ir kitokie pažeidimai surašomi statinio techninio naudojimo žurnale arba aktuose ir apie nustatytus defektus, pokyčius, deformacijas, kurios viršija leistinas ribas, informuojamas statinio savininkas ir jo paskirtas atstovas.

4.4. Vizualiai nustatant galimą avarinę būklę sukeliančius defektus ir deformacijas, vadovaujamasi B ir C prieduose pateiktais statinio konstrukcijų ir inžinerinės įrangos avarinės būklės požymiais. Statiniai ar konstrukcijos, kurie nenurodyti šiuose prieduose arba turi kitokius specifinius avarinės būklės vertinimo požymius, jų apibrėžimus ir reikšmes nustato valstybės valdymo institucijos pagal joms įstatymu suteiktą kompetenciją, taip pat Lietuvos Respublikos Vyriausybės įgaliotos potencialiai pavojingų įrenginių priežiūros institucijos, kurios nustato specialiuosius statinių projektavimo, statybos bei naudojimo reikalavimus.

 

 

STATYBOS IR URBANISTIKOS

MINISTRĖ                                                                                        ALDONA BARANAUSKIENĖ

 


A priedas

(privalomas)

 

Statinio svarbos klasės

 

Klasė

Statiniai Svarbūs energetikos statiniai (atominės, termofikacinių, hidro ir hidroakumuliacinių elektrinių pagrindiniai korpusai, užtvankos,

1

statiniai, kuriuose naudojamos arba saugomos branduolinės medžiagos, dūmtraukiai daugiau kaip 50 m aukščio, naftotiekiai, naftos produktų ir kitos talpyklos, kurių talpa daugiau kaip 1000 m3, naftos terminalai, aukštos įtampos elektros linijų atramos), valstybės strateginių pramonės šakų įmonių pagrindiniai korpusai, nuodingų medžiagų saugojimo talpyklos, tekalų valymo įrenginiai, televizijos bokštai, dengtos sporto arenos daugiau kaip 1000 vietų, bažnyčios (maldos namai), prekybos centrai, kai prekybos plotas daugiau kaip 3500 m2, koncertų ir teatrų salės daugiau kaip 1000 vietų, mokyklos daugiau kaip 500 vietų, viešbučiai daugiau kaip 50 vietų, sveikatos apsaugos pastatai, kai juose daugiau kaip 100 lovų, daugiau kaip 300 apsilankymų per pamainą, valstybiniai archyvai ir kiti valstybinės reikšmės statiniai, kurių sąrašą tvirtina Lietuvos Respublikos Vyriausybė Muziejai, mokslo ir mokymo įstaigų pagrindiniai

2

korpusai ir laboratorijos, koncertų ir teatrų salės (iki 1000 vietų), poilsio namai ir sanatorijos, prekybos centrai, kai prekybos plotas 400-3500 m2, pramonės įmonių pagrindiniai gamybos korpusai, bokštiniai statiniai iki 50 m aukščio, katilinių ir kompresorinių pagrindiniai korpusai, daugiaaukščiai (daugiabučiai) gyvenamieji namai, viešbučiai ir sveikatos apsaugos pastatai, mažesni už 1 svarbos klasės pastatus Valstybinių įstaigų statiniai, prekybos statiniai,

3

pramonės įmonių gamybiniai ir administraciniai statiniai, estakados, daugiaaukščiai garažai ir kiti panašios svarbos ir sudėtingumo statiniai, vienaaukščiai gyvenamieji namai Pramonės įmonių pagalbinių cechų statiniai,

4

sandėliai, bokštiniai statiniai iki 15 m aukščio, vienaaukščiai nemasinio žmonių susibūrimo statiniai, prekybos paviljonai ir parduotuvės iki 400 m2, vienaaukščiai garažai

5

Laikini statiniai ir statiniai, kurių avarinė būklė nekelia pavojaus žmogui ir aplinkai, neturi kultūrinės vertės ir visuomeninės reikšmės

______________

 


B priedas

(informacinis)

 

Statinių avarinės būklės požymiai

 

Eil. Nr.

Konstrukcija

Pažeidimai

Pobūdis

Kiekybinis įvertis

1

2

3

4

1.

Juostiniai, poliniai, betoniniai ir gelžbetoniniai pamatai

didelės pamatų deformacijos, ištisiniai plyšiai per visą statinio aukštį, žymus grunto išspaudimas, rūsio sienų irimas, cokolio suirimas

sienų išlinkis sudaro daugiau kaip 0,02 jos ilgio

2.

Sienos:

 

 

 

medinės (surenkamos skydinės, karkasinės, rąstų, apmūrytos)

žymios sienų deformacijos, žymūs karkaso pažeidimai, išorinio mūro sluoksnio pažeidimai, puviniai

 

 

mūrinės

plyšiai mūre, einantys daugiau negu per dvi plytų eiles ir ilgesni negu 15 cm, suirimai atskirose sienų zonose, žymūs sienų išlinkiai

išlinkiai didesni kaip 1/20 sienos storio ir 1/200 deformuojamo s sienos ilgio

 

surenkamos

žymūs sienų išsikreivinimai, vertikaliąja ir horizontaliąja kryptimis, daugelis blokų ir panelių suirę

sienų išlinkiai didesni kaip 1/200 jų ilgio; horizontalie ji poslinkiai didesni kaip 1/100 aukšto aukščio

 

sluoksniuotos- stambiaplokštės

dideli plyšiai ir deformacijos, šilumą izoliuojančio sluoksnio suirimas ir nuoslūgiai, drėkimas ir peršalimas

 

 

monolitinės

 

 

3.

Kolonos:

 

 

 

medinės

puvinys, plyšiai, atplyšę sluoksniai, įlinkiai

įlinkiai didesni kaip 1/100 kolonos aukščio

 

mūrinės

kolonų posvyriai, mūro išpūtimas, įstriži ir ištisiniai plyšiai, išbyrėjęs siūlių skiedinys

posvyriai didesni kaip 3 cm, mūro išpūtimas >1/50 kolonos aukščio, siūlių skiedinys ištrupėjęs giliau kaip 40 mm

 

gelžbetoninės

plyšiai tempiamoje zonoje per visą kolonos skerspjūvio aukštį, plyšiai gembės viršuje, tempiamos armatūros apsauginis sluoksnis nukritęs per visą kolonos aukštį, armatūros korozija; armatūros skerspjūvio plotas sumažėjęs 30%

plyšių plotis didesnis kaip 2 mm

 

metalinės

metalo korozija, plyšiai suvirinimo siūlėse

 

4.

Pertvaros:

 

 

 

mūrinės

išlinkiai ir žymūs posvyriai, ištisiniai plyšiai, iškritusios plytos

išlinkiai didesni kaip 1/100 deformuojamo s zonos ilgio, posvyris >1/100 patalpos aukščio

 

medinės

puvinys, deformacijos, išlinkiai ir išsikreivinimai, išilginiai ir įstrižieji plyšiai tinke

 

 

gipsbetonis ir šlakbetonis

supleišėjusios, žymūs posvyriai ir išlinkiai

posvyris f>1/100 patalpos aukščio

5.

Perdangos:

 

 

 

medinės

puvinys, išilginiai ir vertikalūs plyšiai, medienos atplyšimas, įskilimai ir nuskilimai sandūrose

įlinkiai f>1/50 angos ilgio

 

mūrinės- skliautinės

vietomis iškritę plytos, metalinių sijų korozija, žymūs įlinkiai, išilginiai plyšiai skliaute

metalinių sijų skerspjūvio plotas sumažėjęs >30%, įlinkiai f>1/150 sijų ilgio

 

gelžbetoninės surenkamosios

armatūra koroduoja, atsivėrę išilginiai plyšiai per visą plokštės ilgį arba armatūros inkaravimo zonoje atsivėrę normaliniai plyšiai, žymūs įlinkiai, sumažėjęs atrėmimo gylis atsivėrę plyšiai,

normalinio plyšio plotis acrc>0,5 mm, įlinkiai f>1/80 angos ilgio plyšio

 

gelžbetoninės monolitinės

žymūs įlinkiai

plotis acrc>3 mm, įlinkiai f>1/80 angos ilgio

6.

Sijos:

 

 

 

gelžbetoninės (rygeliai)

plyšiai per visą sijos ilgį ir aukštį, betonas veikiamas drėgmės ir agresyvios aplinkos, armatūra stipriai pažeista korozijos, gniuždomojoje zonoje betonas vietomis ištrupėjęs

plyšių plotis acrc>2 mm, armatūros skerspjūvio plotas sumažėjęs >30%, įlinkiai f>1/100 angos ilgio

 

metalinės (pagrindinės)

sijos įlinkusios, išklupusi sienutė arba lentyna, nutrūkusios tvirtinimo detalės, plyšiai suvirinimo siūlėse

įlinkiai f>1/300 angos ilgio

7.

Pokraninės sijos:

 

 

 

gelžbetoninės

sijos įlinkusios, pokraniniai bėgiai pasislinkę sijos atžvilgiu, pokraninė sija pasislinkusi kolonos atžvilgiu, įdėtinės detalės pajudėję

įlinkis f>1/500

 

metalinės

sijos įlinkusios, plyšiai po višutine juosta ir pačioje viršutinėje juostoje

įlinkiai f>1/500 angos ilgio

8.

Santvaros:

 

 

 

metalinės

išklupę arba išsikreivinę gniuždomi spyriai išsikreivinę tempiami spyriai

santvaros įlinkis f>1/200 angos ilgio, įlinkiai f>1/100 angos ilgio

 

gelžbetoninės

santvaros įlinkusios, atraminiuose mazguose atsivėrę išilginiai arba įstrižieji plyšiai, išilginiai plyšiai tempiamoje juostoje, skersiniai plyšiai tinklelio tempiamuose elementuose

acrc>0,4 mm

9.

Laiptai:

 

 

 

mediniai

įkirtų suirimas, puvinys, laiptotakiai įlinkę, laiptotakių virpumas

 

 

metaliniai

laiptųpakopos ir aikštelės nutrintos, dalies turėklų ir laiptų pakopų nėra, laiptasijos įlinkę, jų sandūrų mazgas su aikštelėmis pažeistas, elementai koroduoja

aikštelės pažeistos daugiau kaip 50%, laiptasijų įlinkis f>1/150

 

gelžbetoniniai

laiptų maršai ir aikštelės įlinkę, vietomis suirę, pakopų ir sijų sujungimai pažeisti, turėklai juda ir vietomis jų nėra; armatūra sukorodavusi, atsivėrę išilginiai plyšiai, apsauginis sluoksnis vietomis nukritęs

įlinkiai >1/150 angos ilgio

10.

Ryšiai (vertikalūs ir horizontalūs)

žymiai pažeisti korozijos, nutrauktos suvirinimo siūlės mazguose, ryšiai laisvi (konstrukcijų neįjungia į bendrą darbą)

 

Pastaba. 1. Konstrukcijų pažeidimų pobūdis ir jo įvertis pateikti lentelės 3 ir 4 grafose atitinka Statinio konstrukcinių elementų pažeidimo lygį, sudarantį 60...80%.

______________

 


C priedas

(informacinis)

 

Statinių inžinerinės įrangos avarinės būklės požymiai

 

Eil. Nr.

Inžinerinė įranga

Pažeidimai

Pobūdis

1

2

3

1.

Elektros įranga (tarp jų silpnos srovės)

kabelių, laidų, elektros spintų ir skydų dalies įrangos nebuvimas, žymus kabelių ir laidų izoliacijos pažeidimas, didelė elektros skydų ir elektros instaliacijos vamzdžių korozija

2.

Vandentiekis (karštas ir šaltas)

neveikia uždaromosios sklendės, didelis kiekis laikinų apkabų, daugelyje vietų keisti vamzdžiai, stipri sistemos elementų korozija, drėgsta pamatai, gausus kondensatas ant vamzdžių, nesandarūs sujungimai

3.

Centrinio šildymo sistema

stovų ir vamzdžių pažeidimai, stipri korozija, remonto darbų požymiai (apkabos, suvirinimai), pažeistos sklendės, šiluminės izoliacijos pažeidimai

4.

Kanalizacija (lietaus ir fekalinė)

sistema neveikia, pažeisti stovai, alkūnės, praleidžia sujungimai, remonto darbų požymiai (laikinos apkabos)

5.

Vidaus dujotiekis

pažeisti stovai ir vamzdžiai, siūlių pažeidimai, neveikia sklendės, remonto darbų požymiai, pažeista įranga, pastatų požeminių inžinerinių komunikacijų įvadų sandarinimo pažeidimai, mechaniniai ir koroziniai dujotiekio pažeidimai, nekokybiškai atliktas dujotiekio suvirinimas, netvarkinga dujų tiekimo sistema

6.

Ventiliacija

sistema neveikia, nesandarūs ortakiai ir įranga

7.

Šiukšlių vamzdynai

vamzdynai suirę, uždoriai neveikia

8.

Liftai

pažeistos durys ir uždarymo mechanizmai, pažeistos kabinų grindys, atskiros lynų vijos nutrūkusios, deformavosi liftų durys

______________

 


D priedas

(privalomas)

 

STATINIŲ IR INŽINERINĖS ĮRANGOS BŪKLĖS TYRIMO AKTAS

 

.................................................... 199..... m........................... mėn........... d.

                                                          (vietovė)

 

Komisija, paskirta......................................................................................................... ..............

                                                                                   institucijos pav., įsakymo, potvarkio data, Nr.)

Šios sudėties: pirmininkas...........................................................................................................

                                                                                                                          pareigos, v., pavardė)

nariai:......................................................................................................................................................

                                                                                                (pareigos, v., pavardė)

................................................................................................................................................................

dalyvaujant pakviestiems specialistams ir ekspertams............................................................................

ištyrė statinio konstrukcijų ir inžinerinės įrangos būklę..........................................................................

................................................................................................................................................................

(statinio pavadinimas, priklausomybė, adresas)

................................................................................................................................................................

................................................................................................................................................................

Techninė statinio charakteristika (matmenys, laikančiosios ir atitvarinės konstrukcijos, aukštų skaičius, kolonų tinklas ir kt.)............................................................................................................................................

................................................................................................................................................................

................................................................................................................................................................

................................................................................................................................................................

................................................................................................................................................................

Inžinerinė įranga ir jos charakteristika........................................................................................

................................................................................................................................................................

................................................................................................................................................................

................................................................................................................................................................

................................................................................................................................................................

................................................................................................................................................................

Statinį naudojanti įmonė arba savininkas....................................................................................

................................................................................................................................................................

................................................................................................................................................................

................................................................................................................................................................

................................................................................................................................................................           

 

Statinio naudojimo priežiūros specialistai...................................................................................

................................................................................................................................................................

................................................................................................................................................................

................................................................................................................................................................

................................................................................................................................................................

(vardai, pavardės, pareigos, specialusis išsilavinimas)

 

Statinio naudojimo trukmė, sąlygos, atskleisti naudojimo trūkumai ir avarinės būklės susidarymo pagrindinės priežastys................................................................................................................................................

................................................................................................................................................................

................................................................................................................................................................

................................................................................................................................................................

................................................................................................................................................................

Statinio, atskirų jo dalių ir inžinerinės įrangos atlikti remontai, pakeitimai ir jų įvertinimas.......

................................................................................................................................................................

................................................................................................................................................................

................................................................................................................................................................

................................................................................................................................................................

Konstrukcijų apkrovos, veikiančios tikrinimo metu....................................................................

................................................................................................................................................................

................................................................................................................................................................

................................................................................................................................................................

................................................................................................................................................................

Statinio techninio naudojimo žurnale užfiksuoti pagrindiniai defektai ir priimtos priemonės jų likvidavimui................................................................................................................................................................

................................................................................................................................................................

................................................................................................................................................................

................................................................................................................................................................

................................................................................................................................................................

Statinio naudojimo techninių dokumentų ir žurnalų įvertinimas................................................

................................................................................................................................................................

................................................................................................................................................................

................................................................................................................................................................

................................................................................................................................................................

................................................................................................................................................................

Panaudotų medžiagų bei dirbinių kokybės įvertinimas..............................................................

................................................................................................................................................................

Tyrimo komisijos paskirtų statybinių medžiagų ir konstrukcijų laboratorinių išbandymų, tyrimų bei konstrukcijų laikomosios galios patikrinimo (skaičiavimo) rezultatų įvertinimas...................................

................................................................................................................................................................

................................................................................................................................................................

................................................................................................................................................................

................................................................................................................................................................

Būklės įvertinimo komisijos išvados apie statinio konstrukcijų ir inžinerinės įrangos būklę ir tolesnį naudojimą, remontą, laikiną naudojimą, sustiprinimą arba nugriovimą ir kt.............................................................

................................................................................................................................................................

................................................................................................................................................................

................................................................................................................................................................

................................................................................................................................................................

 

Akto priedai:

1. Brėžiniai, konstrukcijų ir inžinerinės įrangos pažeidimų schemos, nuotraukos........... lapų

2. Laboratorinių išbandymų bei tyrimų išvados............ lapų

3. Konstrukcijų laikomosios galios patikrinimo (skaičiavimų) rezultatai........... lapų

4. Kiti dokumentai............ lapų

 

Komisijos pirmininkas.................................................................................................................

                                                                        (v., pavardė)                                                                                            (parašas)

Komisijos nariai:.........................................................................................................................

....................................................................................................................................................

....................................................................................................................................................

Ekspertai:....................................................................................................................................

....................................................................................................................................................

 

Pastaba.

 

Kai nesibaigęs statinio garantinis laikas, akte papildomai nurodoma:

 

1. Statinio projektą parengė (pritaikė statybos vietai).................................................................

................................................................................................................................................................

................................................................................................................................................................

(kas, kada)

2. Statybos genrangovas (rangovas)...........................................................................................

................................................................................................................................................................

................................................................................................................................................................

................................................................................................................................................................

(įmonės pavadinimas)

Statinio konstrukcijų projektinių sprendinių, atliktų statybos ir montavimo darbų kokybės įvertinimas................................................................................................................................................................

................................................................................................................................................................

................................................................................................................................................................

................................................................................................................................................................

Nuokrypos nuo suderinto projekto, statybos normų, taisyklių ir standartų, statinio bei įrangos naudojimo taisyklių pažeidimai................................................................................................................................

................................................................................................................................................................

................................................................................................................................................................

................................................................................................................................................................

................................................................................................................................................................

______________