LIETUVOS RESPUBLIKOS VYRIAUSYBĖ

 

N U T A R I M A S

DĖL LIETUVOS RESPUBLIKOS VYRIAUSYBĖS 2002 M. GEGUŽĖS 29 D. NUTARIMO NR. 780 „DĖL SPECIALIŲ APSKAITOS DOKUMENTŲ BLANKŲ UŽSAKYMO, GAMYBOS, TECHNOLOGINĖS APSAUGOS, PLATINIMO, ĮSIGIJIMO IR SUNAIKINIMO TVARKOS BEI MOKESČIAMS APSKAIČIUOTI NAUDOJAMŲ APSKAITOS DOKUMENTŲ IŠRAŠYMO IR PRIPAŽINIMO TVARKOS PATVIRTINIMO“ PAKEITIMO

 

2002 m. gruodžio 31 d. Nr. 2113

Vilnius

 

Vadovaudamasi Lietuvos Respublikos buhalterinės apskaitos įstatymo (Žin., 2001, Nr. 99-3515, Nr. 110-3995; 2002, Nr. 123-5548) 1 ir 13 straipsniais ir Lietuvos Respublikos pelno mokesčio įstatymo (Žin., 2001, Nr. 110-3992; 2002, Nr. 123-5517) 11 straipsniu, Lietuvos Respublikos Vyriausybė nutaria:

1. Pakeisti Lietuvos Respublikos Vyriausybės 2002 m. gegužės 29 d. nutarimą Nr. 780 „Dėl Specialių apskaitos dokumentų blankų užsakymo, gamybos, technologinės apsaugos, platinimo, įsigijimo ir sunaikinimo tvarkos bei Mokesčiams apskaičiuoti naudojamų apskaitos dokumentų išrašymo ir pripažinimo tvarkos patvirtinimo“ (Žin., 2002, Nr. 55-2185):

1.1. Išdėstyti 3.3 punktą taip:

3.3. išlaidos gali būti pripažintos sąnaudomis pagal kasos aparatų kvitus, jeigu prekių ar paslaugų, kurių įsigijimą patvirtina kasos aparato kvitas, vertė (įskaitant PVM) neviršija 500 litų. Finansų ministras turi teisę nustatyti papildomus išlaidų pripažinimo sąnaudomis pagal kasos aparatų kvitus apribojimus;“.

1.2. Išdėstyti 3.6 punktą taip:

3.6. tais atvejais, kai parduodant keleivinio transporto bilietus neprivaloma išduoti kasos aparato kvito, keleivinio transporto išlaidos gali būti pripažintos sąnaudomis pagal teisės aktų reikalavimus atitinkančius keleivinio transporto bilietus;“.

1.3. Papildyti šiuo 3.8 punktu:

3.8. išlaidos gali būti pripažintos sąnaudomis pagal 3.1 ir 3.2 punktuose nurodytus dokumentus tik tuo atveju, jeigu juose nurodytas prekių tiekėjo (paslaugų teikėjo) kodas (jeigu tai fizinis asmuo – asmens kodas) ir prekių ar paslaugų pirkėjo (kliento) pavadinimas bei kodas (jeigu šių dokumentų pagrindu sąnaudomis pageidaujama pripažinti ilgalaikio materialiojo turto, kuris nuosavybės teise priklauso ūkinių bendrijų nariams, individualių (personalinių) įmonių savininkams ir jų šeimų nariams ir naudojamas šių vienetų veikloje, eksploatavimo ir remonto išlaidas finansų ministro nustatyta tvarka, – fizinio asmens vardas, pavardė, asmens kodas)“.

1.4. Nurodytuoju nutarimu patvirtintoje Specialių apskaitos dokumentų blankų užsakymo, gamybos, technologinės apsaugos, platinimo, įsigijimo ir sunaikinimo tvarkoje:

1.4.1. Išdėstyti 22 ir 23 punktus taip:

22. Asmenys turi teisę įsigyti tik tų rūšių specialių blankų, kuriuos jie privalo ar turi teisę naudoti. Specialius blankus, privalomus naudoti užsienio vienetų ar kitų užsienio apmokestinamųjų asmenų veiklai Lietuvos Respublikoje, nustatytąja tvarka turi teisę įsigyti užsienio vieneto ar kito užsienio apmokestinamojo asmens (įskaitant nenuolatinį Lietuvos gyventoją, vykdantį veiklą per nuolatinę bazę Lietuvoje) įgaliotas Lietuvos Respublikos asmuo (įskaitant fiskalinį agentą) arba pats nenuolatinis Lietuvos gyventojas, vykdantis veiklą per nuolatinę bazę Lietuvoje.

23. Specialius blankus asmenys įsigyja tik tose teritorinėse valstybinėse mokesčių inspekcijose, kurių teritorijose jie įregistruoti kaip mokesčio mokėtojai. Asmens filialas ar atstovybė, kurių buveinė yra ne toje pačioje teritorijoje, kurioje įregistruotas juos įsteigęs asmuo, turi teisę įsigyti specialių blankų toje teritorinėje valstybinėje mokesčių inspekcijoje, kurios teritorijoje yra asmens filialas ar atstovybė, tik turėdami juos įsteigusio asmens įgaliojimą ir tik tada, kai šis asmuo pagal teisės aktus, reglamentuojančius mokesčio mokėtojų registravimą, yra pateikęs duomenis apie asmens filialą ar atstovybę teritorinei valstybinei mokesčių inspekcijai, kurioje jis įregistruotas kaip mokesčio mokėtojas. Užsienio vienetų ar kitų apmokestinamųjų asmenų įgalioti asmenys arba patys nenuolatiniai Lietuvos gyventojai, vykdantys veiklą per nuolatinę bazę Lietuvoje, turi teisę įsigyti specialius blankus tose teritorinėse valstybinėse mokesčių inspekcijose, kurių teritorijoje yra užsienio vieneto ar kito apmokestinamojo asmens filialas, atstovybė, nuolatinė buveinė, nuolatinė bazė ar fiskalinis agentas“.

1.4.2. Išdėstyti 25.1 ir 25.2 punktus taip:

25.1. paraiška. Joje nurodomi duomenys apie užsienio vienetą ar kitą apmokestinamąjį asmenį: kodas (jeigu yra PVM mokėtojas – ir PVM mokėtojo kodas), pavadinimas (fizinio asmens – vardas, pavardė), adresas, taip pat duomenys apie Lietuvos Respublikoje esantį šio užsienio vieneto ar kito apmokestinamojo asmens filialą, atstovybę arba nuolatinę buveinę, nuolatinę bazę ar paskirtą fiskalinį agentą, norimų įsigyti specialių blankų pavadinimai ir kiekis, blankus atsiimančio fizinio asmens vardas ir pavardė, paraiškos padavimo data. Paraiška turi būti pasirašyta Lietuvos Respublikos asmens, kurį užsienio vienetas ar kitas apmokestinamasis asmuo įgaliojo jo vardu išrašyti apskaitos dokumentus specialiuose blankuose (jeigu tai ne fizinis asmuo, – jo vadovo; nurodomas įgalioto asmens pavadinimas, vadovo vardas ir pavardė, uždedamas antspaudas), arba paties nenuolatinio Lietuvos gyventojo, vykdančio veiklą per nuolatinę bazę Lietuvoje;

25.2. užsienio vieneto ar kito apmokestinamojo asmens filialo, atstovybės, nuolatinės buveinės, nuolatinės bazės arba fiskalinio agento registravimo pažymėjimo originalas (jeigu toks registravimo dokumentas privalo būti išduotas);“.

1.5. Nurodytuoju nutarimu patvirtintoje Mokesčiams apskaičiuoti naudojamų apskaitos dokumentų išrašymo ir pripažinimo tvarkoje:

1.5.1. Išdėstyti 9 punktą taip:

9. Sąskaitas faktūras naudoja ir ūkininkai, nesantys PVM mokėtojais, privalantys tvarkyti buhalterinę apskaitą, tačiau tik tais atvejais, kai nenaudojamas žemės ūkio produkcijos pirkimo kvitas ar Lietuvos Respublikos pridėtinės vertės mokesčio įstatymo 98 straipsnio 3 dalyje nustatytas apskaitos dokumentas. Nesantys PVM mokėtojais advokatai prekių tiekimą ir paslaugų teikimą privalo įforminti apskaitos dokumentais, nustatytais finansų ministro patvirtintoje ir atitinkamai su Lietuvos advokatų taryba suderintoje tvarkoje, laikydamiesi toje tvarkoje nustatytų reikalavimų. Kiti gyventojai, vykdantys individualią veiklą ir nesantys PVM mokėtojais, prekių tiekimą ar paslaugų teikimą gali įforminti sąskaita faktūra“.

1.5.2. Išdėstyti 36 punktą taip:

36. Individualią veiklą vykdantiems gyventojams taikomos tik tos šios tvarkos nuostatos, kurios taikomos PVM mokėtojams, jeigu gyventojas yra PVM mokėtojas. Kitus reikalavimus šių asmenų išrašomiems dokumentams nustato jų buhalterinę apskaitą reglamentuojantys teisės aktai“.

2. Šio nutarimo 1.1–1.3 punktai taikomi apskaičiuojant 2002 ir vėlesniais metais prasidėjusio mokestinio laikotarpio apmokestinamąjį pelną.

 

 

 

MINISTRAS PIRMININKAS                                                             ALGIRDAS BRAZAUSKAS

 

 

 

FINANSŲ MINISTRĖ                                                                             DALIA GRYBAUSKAITĖ