LIETUVOS RESPUBLIKOS APLINKOS MINISTRO IR
LIETUVOS RESPUBLIKOS ŽEMĖS ŪKIO MINISTRO
Į S A K Y M A S
DĖL NAUDINGŲJŲ IŠKASENŲ MAŽŲJŲ KARJERŲ ĮRENGIMO, NAUDOJIMO IR REKULTIVAVIMO TVARKOS PATVIRTINIMO
2002 m. rugpjūčio 1 d. Nr. 393/285
Vilnius
Siekdami gerinti naudingųjų iškasenų mažųjų karjerų (iki 0,5 ha), esančių žemės savininkų, valdytojų ir naudotojų sklypuose, skirtų savo ūkio reikmėms, naudojimo kontrolę:
1. Tvirtiname:
1.1. Naudingųjų iškasenų mažųjų karjerų, esančių žemės savininkų, valdytojų ir naudotojų sklypuose, įrengimo, naudojimo ir rekultivavimo tvarką (pridedama);
2. Šio įsakymo vykdymo kontrolę pavedame regionų aplinkos apsaugos departamentams, Generalinei miškų urėdijai prie Aplinkos ministerijos, Nacionalinei žemės tarnybai prie Žemės ūkio ministerijos.
3. Pripažįstame netekusiu galios Lietuvos Respublikos aplinkos ir Lietuvos Respublikos žemės ūkio ministrų 1999 m. sausio 26 d. įsakymą Nr. 28/38 „Dėl Naudingųjų iškasenų mažųjų karjerų, esančių žemės savininkų, valdytojų ir naudotojų sklypuose, įrengimo, naudojimo ir rekultivavimo tvarkos patvirtinimo“ (Žin., 1999, Nr. 13-334).
4. Aplinkos ministerijos informacijos kompiuterinėje sistemoje vadovautis reikšminiu žodžiu „miškai“.
PATVIRTINTA
Lietuvos Respublikos aplinkos ministro ir
Lietuvos Respublikos žemės ūkio ministro
2002 08 01 įsakymu Nr. 393/285
NAUDINGŲJŲ IŠKASENŲ MAŽŲJŲ KARJERŲ, ESANČIŲ ŽEMĖS SAVININKŲ, VALDYTOJŲ IR NAUDOTOJŲ SKLYPUOSE, ĮRENGIMO, NAUDOJIMO IR REKULTIVAVIMO TVARKA
1. Ši tvarka reglamentuoja naudingųjų iškasenų (išskyrus gintarą, naftą, dujas, kvarcinį smėlį) mažųjų karjerų įrengimą, naudojimą ir rekultivavimą žemės savininkų, naudotojų ir valdytojų sklypuose.
2. Žemės savininkai, naudotojai ir valdytojai gali kasti naudingąsias iškasenas (išskyrus gintarą, naftą, dujas, kvarcinį smėlį) savo ūkio reikmėms (ne pardavimui), neturėdami šios rūšies ūkinės veiklos leidimo ir atskirai suformuoto bei Nekilnojamojo turto registre įregistruoto kitai paskirčiai skirto žemės sklypo, jeigu tai neprieštaraus žemėtvarkos projekto ar teritorijų planavimo dokumentų sprendiniams.
3. Mažųjų karjerų, skirtų ūkio reikmėms, žemės savininkai, naudotojai ir valdytojai privalo turėti mažojo karjero pasą (pridedama) ir vadovautis jame nurodytomis taisyklėmis.
4. Įrengti mažuosius karjerus draudžiama:
4.2. kitose vietose, kur tai draudžia Specialiosios žemės ir miško naudojimo sąlygos (Lietuvos Respublikos Vyriausybės 1992 m. gegužės 12 d. nutarimas Nr. 343 (Žin., 1992, Nr. 22-652, 1999, Nr. 104-2995).
5. Žemės savininkai, naudotojai ir valdytojai, išskyrus miškų urėdijas, dėl mažojo karjero įrengimo turi kreiptis į apskrities viršininko administracijos Žemės tvarkymo departamento Rajono žemėtvarkos skyrių (toliau – Rajono žemėtvarkos skyrius).
6. Rajono žemėtvarkos skyrius kartu su regiono aplinkos apsaugos departamento rajono (miesto) agentūra per mėnesį turi parinkti mažojo karjero sklypą vietovėje, išskyrus miškų urėdijų valdomą teritoriją, pažymėti ribas žemės reformos žemėtvarkos projekto plane, skirtame žemės naudojimo sąlygų nustatymui, ir parengti mažojo karjero pasą 3 egzemplioriais – užsakovui, Rajono žemėtvarkos skyriui ir regiono aplinkos apsaugos departamento rajono (miesto) agentūrai. Šie darbai atliekami suinteresuoto žemės savininko, naudotojo ar valdytojo lėšomis.
7. Miškų urėdijoms, norinčioms įrengti mažuosius karjerus savo ūkio reikmėms, nustatoma tokia tvarka:
7.1. miškų urėdija parenka mažojo karjero sklypą vietovėje, paruošia mažojo karjero pasą, suderina jį su regiono aplinkos apsaugos departamento rajono (miesto) agentūra ir pateikia motyvuotą paraišką Generalinei miškų urėdijai prie Aplinkos ministerijos. Prie paraiškos pridedamas miško sklypo, kuriame norima įrengti mažąjį karjerą, brėžinys (M 1:5000 arba 1:10000), miško taksacinė charakteristika ir mažojo karjero pasas. Šie dokumentai pateikiami dviem egzemplioriais, kurių vienas su Generalinės miškų urėdijos išvada grąžinamas miškų urėdijai, o antras lieka Generalinėje miškų urėdijoje;
7.2. mažojo karjero pasas parengiamas 5 egzemplioriais – Generalinei miškų urėdijai prie Aplinkos ministerijos, miškų urėdijai, girininkijai, rajono žemėtvarkos skyriui bei regiono aplinkos apsaugos departamento rajono (miesto) agentūrai;
8. Žemės savininkų, naudotojų ir valdytojų, išskyrus miškų urėdijas, mažųjų karjerų pasus tvirtina Rajono žemėtvarkos skyriaus viršininkas, miškų urėdijų – miškų urėdas.
9. Mažieji karjerai žemės savininkų, naudotojų ar valdytojų teikimu registruojami Rajonų (miestų) žemėtvarkos skyriuose (miškų urėdijų mažieji karjerai – miškų urėdijose) ir regiono aplinkos apsaugos departamento rajonų (miestų) agentūrose karjerų registracijos žurnaluose. Šios registracijos pagrindu, išskyrus miškų urėdijas, padaromi atitinkami pakeitimai Nekilnojamojo turto duomenų registre apie žemės sklypo naudmenų sudėtį.
10. Įregistruotas ir išduotas žemės savininkams, naudotojams ar valdytojams mažojo karjero pasas suteikia jiems teisę pradėti eksploatuoti naudingąsias iškasenas (išskyrus gintarą, naftą, dujas, kvarcinį smėlį) savo ūkio reikmėms.
11. Rekultivavę mažąjį karjerą žemės savininkai, naudotojai ir valdytojai, išskyrus miškų urėdijas, apie tai praneša Rajono žemėtvarkos skyriui, kuris per 15 dienų sudaro komisiją rekultivuotam karjerui priimti.
13. Visais atvejais komisijose privalo dalyvauti regiono aplinkos apsaugos departamento rajono (miesto) agentūros atstovas.
14. Apie mažųjų karjerų naudojimo taisyklių pažeidimus kontroliuojantys asmenys pažymi mažojo karjero pase ir karjerų registracijos žurnale. Jei yra šiurkščių ir pasikartojančių mažųjų karjerų įrengimo bei naudojimo taisyklių pažeidimų, kontroliuojančių organizacijų teikimu jų naudojimą nutraukia apskrities viršininkas, o miškų urėdijose – Generalinė miškų urėdija prie Aplinkos ministerijos savo įsakymais.
PATVIRTINTA
Lietuvos Respublikos aplinkos ministro I
Lietuvos Respublikos žemės ūkio ministro
2002 08 01 įsakymu Nr. 393/285
TVIRTINU
(parašas, pareigos)
______________________________________
200______________________________
_______________________ rajonas (miškų urėdija)
_______________________ seniūnija (girininkija)
_______________________ kaimas (kvartalas)
_______________________ miško sklypas (kadastrinis numeris)
_______________________ miškų grupė ir kategorija
_______________________ žemės savininkas, naudotojas, valdytojas
____________________________________________________________
(vardas, pavardė, naudotojo pavadinimas)
_____________________________________________ mažojo karjero
(naudingoji iškasena)
MAŽOJO KARJERO ABRISAS
M 1:5000, 1:10000
Mažojo karjero plotas ______ ha, naudingoji iškasena
________________________________________________________________________________
(smėlis, žvyras, molis, durpės, gruntas, kreidos mergelis ir kt.)
Mažąjį karjerą numatoma rekultivuoti į
________________________________________________________________________________
(miškas, žemės ūkio naudmenos, vandenys)
Mažojo karjero pasą išdavė
________________________________________________________________________________
(Rajono žemėtvarkos skyriaus vedėjas, miškų urėdas - vardas, pavardė, parašas ir išdavimo data)
________________________________________________________________________________
________________________________________________________________________________
Mažojo karjero paso vieną egzempliorių gavau, su karjero įrengimo, naudojimo ir rekultivavimo taisyklėmis susipažinau ir įsipareigoju jų laikytis: __________________________________________________
________________________________________________________________________________
(savininko vardas, pavardė, parašas arba juridinį asmenį atstovaujančio darbuotojo pareigos, vardas, pavardė, parašas)
MAŽOJO KARJERO NAUDOJIMO TAISYKLĖS
4. Karjeras turi būti aptvertas, prie jo pastatyti įspėjamieji ženklai, prie įvažiavimo į karjerą turi būti pateikta informacija, kas yra mažojo karjero savininkas ar žemės sklypo valdytojas, paso numeris, plotas.
5. Derlingasis dirvožemio sluoksnis turi būti nuimtas, saugomas atskirai ir naudojamas mažajam karjerui rekultivuoti.
6. Baigus naudoti mažąjį karjerą, žemės savininkas, valdytojas ar naudotojas per dvejus metus savo lėšomis jį rekultivuoja. Rekultivuoto karjero šlaitų nuolydis neturi viršyti 15o (miške - 25o), o dugnas turi būti išlygintas.
Mažojo karjero patikrinimai
Tikrinimo data |
Tikrinusio darbuotojo pareigos, vardas, pavardė |
Mažojo karjero būklė ir nustatyti pažeidimai |
Tikrinusio darbuotojo parašas |
Komisija, susidedanti iš ____________________________________________________________
(vardas, pavardė, pareigos)
________________________________________________________________________________
_______________________________________________________________________________ ,
priėmė iškastą ir rekultivuotą į _______________________________________________________
____________________________________________________________________ mažąjį karjerą.
(mišką, žemės ūkio naudmenas, vandenis)
Komisijos narių parašai:
20__ m.________mėn.__d._______
______________