PATVIRTINTA
Finansų ministerijos
1994 m. balandžio 20 d. įsakymu Nr. 58
PRIDĖTOSIOS VERTĖS MOKESČIO APSKAIČIAVIMO IR MOKĖJIMO INSTRUKCIJA
Ši instrukcija išleista vykdant Lietuvos Respublikos Vyriausybės 1994 m. balandžio 15 d. nutarimą Nr. 286 „Dėl pridėtosios vertės mokesčio“ ir reglamentuoja pridėtosios vertės mokesčio (toliau – PVM) skaičiavimo ir mokėjimo tvarką.
Instrukcijoje vartojamos sąvokos, kurios nepaaiškintos kituose norminiuose aktuose:
Pirkimo PVM – mokestis, kurį ūkio subjektai, pirkdami prekes ar gaudami paslaugas, sumoka kitiems ūkio subjektams, taip pat muitinėms ar valstybinėms mokesčių inspekcijoms už importuotas materialines vertybes.
Pardavimo PVM – mokestis, kurį ūkio subjektai ima iš kitų ūkio subjektų ir vartotojų už jiems parduotas prekes ir suteiktas paslaugas.
PVM atskaita – pirkimo PVM už prekes ir paslaugas, susijusias su apmokestinamų prekių gamyba ir realizavimu bei apmokestinamų paslaugų teikimu. Apskaičiuojant į biudžetą mokėtiną PVM, iš pardavimo PVM atimama PVM atskaita.
1. Mokesčio objektas
1.1. Pridėtosios vertės mokesčiu apmokestinama:
1) prekių gamybos, atliekamų darbų ir teikiamų paslaugų procese sukurta ir realizuota pridėtoji vertė. Skirtumas tarp PVM, mokėtojo apskaičiuoto už parduotas prekes ir suteiktas paslaugas (pardavimo PVM), ir PVM už gautas prekes ir paslaugas (pirkimo PVM), tenkančio parduotoms apmokestinamoms prekėms ir paslaugoms (PVM atskaita), yra mokestis nuo pridėtosios vertės;
1.2. Prekė, kaip mokesčio objektas, yra daiktai, numizmatinės paskirties pinigai, visų rūšių energija, nekilnojamasis turtas, išskyrus žemę.
1.3. Paslaugos, kaip mokesčio objektas, yra visų rūšių darbai, patarnavimai ir kita apmokama veikla, išskyrus atliekamą darbdaviui pagal darbo sutartį, reglamentuojamą Darbo sutarties įstatyme.
1.4. Pridėtosios vertės mokesčio įstatymo 4 ar 38 straipsniuose nustatytos neapmokestinamų prekių ir paslaugų grupės, kurios detalizuotos Lietuvos Respublikos Vyriausybės 1994 m. balandžio 15 d. nutarimo Nr. 286 „Dėl pridėtosios vertės mokesčio“ prieduose. Neapmokestinamų prekių ir paslaugų sąrašai pateikti šios instrukcijos 5, 6, 7, 8 prieduose.
Šių prekių sąrašą pagal Lietuvos Respublikos muitų tarifų nomenklatūrą, suderinęs su Finansų ministerija, parengia Muitinės departamentas prie Finansų ministerijos.
Nuo šių prekių ir paslaugų pardavimo PVM neimamas visuose pardavimo etapuose.
Pirkimo PVM, tenkantis neapmokestinamoms prekėms (paslaugoms), įskaitomas į šių prekių (paslaugų) savikainą ir iš pardavimo PVM sumos, apskaičiuotos už apmokestinamas prekes (paslaugas), neatskaitomas bei negrąžinamas iš biudžeto.
1.5. PVM neimamas nuo mokesčių už dujas, vandenį, elektros ir šiluminę energiją, kanalizacijos paslaugas, kurie įskaityti į gyvenamųjų namų ir butų nuomos mokestį. Jeigu šie mokesčiai imami atskirai nuo nuomos mokesčio, PVM nuo jų imamas bendra tvarka, išskyrus 1994 metus, kuriais šios paslaugos neapmokestinamos.
1.6. Paslaugas teikiančios organizacijos – PVM mokėtojai gali iki 1996 m. sausio 1 d. neskaičiuoti PVM už gyvenamųjų namų statybos ir projektavimo darbus, įskaitant inžinerinių tinklų statybą ir teritorijos tvarkymą. Pirkimo PVM, tenkantis šiems darbams, įtraukiamas į jų savikainą bei kainą.
1.9. Konfiskuotos prekės, kreditorių parduodamas skoloms padengti iš skolininkų paimtas turtas PVM apmokestinamas bendra tvarka.
1.10. PVM apmokestinamas tik naujas, mažiau kaip metus eksploatuotas ilgalaikis turtas, įsigytas po PVM įvedimo, įskaitant gyvenamuosius namus ir kitus pastatus.
1.11. Paslaugos ir veiksmai, mokestis už kuriuos įskaitomas į privatizavimo fondus, PVM neapmokestinamos ta pačia tvarka kaip ir paslaugos bei veiksmai, mokestis už kuriuos įskaitomas į biudžetą.
2. Mokesčio mokėtojai ir jų registravimo tvarka
2.1. Visi juridiniai asmenys, juridinio asmens teisių neturinčios įmonės, užsienio valstybių ūkio subjektų padaliniai, veikiantys Lietuvos Respublikoje, ir fiziniai asmenys, gaminantys ir parduodantys PVM apmokestinamas prekes (teikiantys apmokestinamas paslaugas), kurių bendros realizacinės pajamos (be PVM), gautos per metus už parduotas prekes ir suteiktas paslaugas, neįskaitant pajamų, gautų už parduotą ilgiau kaip metus naudotą ilgalaikį turtą, viršijo 50 tūkst. litų, yra PVM mokėtojai.
2.2. Asmenys, kurių pajamos, nurodytos 2.1 punkte, sudaro nuo 5 iki 50 tūkst. litų per metus, gali tapti PVM mokėtojais, jeigu to pageidauja.
2.3. Asmenys, kurių pajamos, nurodytos 2.1 punkte, sudaro iki 5 tūkst. litų, PVM nemoka ir neregistruojami kaip PVM mokėtojai.
2.4. Privalomas PVM mokėtojų registravimas 1994 metais
2.4.1. Asmenys, numatantys, kad jų realizacinės pajamos 1994 m. (be PVM) viršys 50 tūkst. litų, privalo registruotis valstybinėje mokesčių inspekcijoje kaip PVM mokėtojai. Šie asmenys valstybinei mokesčių inspekcijai pareiškimus (forma PVM- 1) dėl įregistravimo PVM mokėtoju turi pateikti ne vėliau kaip iki 1994 m. rugpjūčio 20 dienos.
Neregistruoti asmenys, tarp jų ir pateikę pareiškimą valstybinei mokesčių inspekcijai, PVM turi skaičiuoti ir mokėti į biudžetą pradedant tuo mėnesiu, kurį realizacinės pajamos viršys 50 tūkst. litų. Jeigu ši suma buvo viršyta iki 1994 m. gegužės 1 d., tai PVM pradeda skaičiuoti nuo 1994 m. gegužės 1 dienos.
Valstybinė mokesčių inspekcija per 30 dienų po pareiškimo pateikimo, įsitikinusi, kad pareiškime nurodyti duomenys yra teisingi, išduoda PVM mokėtojo registracijos pažymėjimą (forma PVM-2).
Įregistruoti asmenys, kurių pajamos nuo metų pradžios dar nesiekia 50 tūkst. litų, PVM pradeda skaičiuoti nuo kito mėnesio, po registracijos pažymėjimo išdavimo pirmos dienos.
2.4.2. PVM mokėtojų ištisinės registracijos metu iki 1994 m. spalio 1 d. PVM mokėtojai, kurių metinės realizacinės pajamos viršija 5 tūkst. litų, turi teisę sąskaitose-faktūrose išskirti PVM ir iš pardavimo PVM sumos atskaityti PVM atskaitą nepriklausomai nuo įsiregistravimo. Po 1994 m. spalio 1 d. tik įsiregistravę asmenys turės teisę sąskaitose-faktūrose ar kituose realizavimo dokumentuose išskirti PVM ir iš apskaičiuotos pardavimo PVM sumos atskaityti PVM atskaitą.
2.4.3. Asmenys, laiku neįsiregistravę kaip PVM mokėtojai, nuo PVM mokėjimo į biudžetą neatleidžiami.
2.5. Savanoriškas PVM mokėtojų registravimas
2.5.1. Asmenys, kurių realizacinės pajamos, nurodytos 2.1 punkte, sudaro nuo 5 tūkst. litų iki 50 tūkst. litų per metus, gali registruotis PVM mokėtojais, jeigu to pageidauja.
2.5.2. Šie asmenys pateikia valstybinei mokesčių inspekcijai pareiškimą (forma PVM-1). Valstybinė mokesčių inspekcija per 30 dienų po pareiškimo pateikimo, įsitikinusi, kad pareiškime nurodyti duomenys yra teisingi, išduoda PVM mokėtojo registracijos pažymėjimą (forma-2). Šie asmenys PVM moka į biudžetą (PVM grąžinamas jiems iš biudžeto) pradedant nuo kito mėnesio, po registracijos.
2.6. Naujų įmonių registravimas
Besisteigiančios įmonės, įstaigos ir organizacijos, numatančios, kad jų realizacinės pajamos, nurodytos 2.1 punkte, per metus viršys 50 tūkst. litų, turi pateikti valstybinei mokesčių inspekcijai pareiškimą (forma PVM-1) ne vėliau kaip 20 dienų prieš veiklos pradžią. Valstybinė mokesčių inspekcija turi išduoti šiam asmeniui PVM mokėtojo registracijos pažymėjimą (forma PVM-2) per 10 dienų nuo pareiškimo pateikimo dienos, įsitikinusi, kad pareiškime nurodyti duomenys teisingi. Šie asmenys tampa PVM mokėtojais nuo pirmos veiklos dienos po jų įregistravimo.
2.7. Neregistruoti asmenys
2.7.1. Asmenys, kurių realizacinės pajamos, nurodytos 2.1 punkte, neviršija 5 tūkst. litų, taip pat asmenys, kurių realizacinės pajamos sudaro nuo 5 tūkst. litų iki 50 tūkst. litų per metus, neįsiregistravę kaip PVM mokėtojai, neturi teisės PVM imti iš prekių pirkėjų, paslaugų gavėjų. Jei šie asmenys PVM paėmė, tai jį privalo sumokėti į biudžetą per 30 dienų nuo prekių pardavimo ir paslaugų suteikimo. Šie asmenys iš sumokamo į biudžetą pardavimo PVM negali atskaityti PVM atskaitos.
2.7.2. Neįsiregistravę kaip PVM mokėtojai asmenys, kurių realizacinės pajamos per metus viršija 50 tūkst. litų, privalo PVM skaičiuoti pagal 15,25 procento tarifą nuo realizuotų prekių, suteiktų paslaugų vertės ir neturi teisės sąskaitose-faktūrose išskirti PVM, taip pat iš apskaičiuotos pardavimo PVM sumos atskaityti PVM atskaitos.
Ši nuostata netaikoma PVM mokėtojų ištisinės registracijos laikotarpiu iki 1994 m. spalio 1 dienos.
2.8. PVM mokėtojų išregistravimas
2.8.1. Asmenys, nutraukę ūkinę-komercinę veiklą, arba savanoriškai įsiregistravę ir toliau nebenorintys būti PVM mokėtojais (jeigu jų realizacinės pajamos be PVM neviršija 50 tūkst. litų), gali išsiregistruoti, pateikę valstybinei mokesčių inspekcijai pareiškimą dėl išregistravimo (forma PVM-3).
2.8.2. Jeigu per kalendorinius metus PVM atskaitos suma yra didesnė už pardavimo PVM, valstybinė mokesčių inspekcija patikrinusi gali panaikinti mokėtojo registraciją, jeigu šis skirtumas susidarė ne dėl: 1) prekių ir paslaugų eksporto; 2) ilgalaikio gamybinės paskirties turto įsigijimo ir kūrimo; 3) sezoninių prekių, žaliavų bei medžiagų apmokestinamosioms prekėms gaminti atsargų sudarymo.
3. Apmokestinamosios vertės nustatymas
3.1. Importuojamų prekių apmokestinamoji vertė nustatoma ta pačia tvarka, kaip ir muitui skaičiuoti (įskaitant į ją akcizus ir muitą).
3.2. Šalyje gaminamų prekių ir paslaugų apmokestinamąją vertę sudaro:
2) pakavimo, transportavimo, draudimo ir kitos panašaus pobūdžio išlaidos, išskyrus grąžinamos taros kainą;
3.3. 3.2 punkte nustatyta tvarka apmokestinamoji vertė nustatoma taip pat ir:
4. Mokesčio apskaičiavimo laikas
4.1. PVM už prekes ir paslaugas apskaičiuojamas:
1) pardavėjui (paslaugos teikėjui) išrašant pirkėjui (paslaugos gavėjui) sąskaitą-faktūrą arba kitą dokumentą, pagal kurį teisė disponuoti preke (paslaugos rezultatu) perleidžiama kitam asmeniui;
2) sumokant į kasą pinigus, kai prekės (paslaugos) apmokamos grynaisiais pinigais ir neišrašoma sąskaita-faktūra ar kitas prekių perleidimo (paslaugų suteikimo) dokumentas;
4.2. PVM už turto nuomą imamas atsižvelgiant į sutartyje numatytą nuomos mokesčio mokėjimo periodiškumą:
5. Mokesčio tarifai
5.1. PVM tarifai:
5.2. PVM skaičiuojamas taikant 18 procentų tarifą, nuo realizuojamų ar importuojamų prekių (teikiamų paslaugų) apmokestinamosios vertės arba – 15,25 procento tarifą, skaičiuojant nuo realizuojamų prekių ir paslaugų vertės kartu su PVM.
5.3. PVM 15,25 procentų tarifas taikomas:
2) parduotuvėms, parduodančioms supirktus naudotus daiktus, apskaičiuojant mokestį nuo pirkimo-pardavimo kainų skirtumo;
6. Mokesčio laikotarpis
PVM mokesčio laikotarpis yra kalendorinis mėnuo. Už mokesčio laikotarpį šios instrukcijos 14 skirsnio nustatyta tvarka sudaroma PVM deklaracija.
7. Importo apmokestinimas
7.2. PVM neapmokestinamos šios importuojamos prekės:
3) įvežamos fizinių asmenų, jeigu prekių įvežama ne daugiau, kaip Lietuvos Respublikos Vyriausybės leista įvežti be muitų;
7.3. PVM taip pat neapmokestinamos:
4) prekės ir kitos vertybės, įvežamos į Lietuvos Respublikos muitų teritorijoje esančias neapmuitinamas parduotuves ar muitinės sandėlius ir išvežamos iš jų už Lietuvos Respublikos muitų teritorijos;
8. Eksporto apmokestinimas
8.1. Pagal 0 PVM tarifą apmokestinamos:
2) prekės, darbai ir paslaugos, susijusios su eksportuojamų prekių vežimu, pakrovimu, iškrovimu, užsienio krovinių pervežimu tranzitu per Lietuvos Respubliką;
3) lėktuvų ir laivų, vežančių prekes ir keleivius tarptautiniais maršrutais, aprūpinimas, komplektavimas, remontas, eksploatavimas ir nuoma, taip pat užsienio laivų ir lėktuvų remontas;
4) prekės, įvežamos į muitinės sandėlius ir parduotuves, muitų požiūriu esančius ne Lietuvos Respublikos muitų teritorijoje;
8.2. Eksportuotomis prekėmis pripažįstamos prekės, kurių išvežimą į užsienį patvirtina muitinės prekių eksporto deklaracija. Teisę į 0 tarifą turi asmenys, tiesiogiai išsiuntę prekes į užsienį ir deklaracijose įrašyti kaip eksportuotojai.
8.3. Eksportui nepriskiriamas:
8.5. PVM 0 tarifas taikomas tik paslaugoms, atliktoms už Lietuvos Respublikos ribų, atsižvelgiant, kad:
1) individualia profesine veikla užsiimančių asmenų (advokatų, notarų, gydytojų, finansinių kontrolierių, buhalterių ir kt.) paslaugos laikomos atliktos ten, kur yra jų įstaiga, jos nesant, – ten, kur yra jų nuolatinė gyvenamoji vieta;
2) paslaugos, susijusios su nekilnojamuoju turtu (projektavimas, statyba, remontas ir pan.), laikomos atliktos toje šalyje, kurioje šis turtas yra ar bus;
9. PVM už importuotas materialines vertybes sumokėjimo tvarka
9.1. PVM už importuojamas materialines vertybes apskaičiuoja muitinių tarnybos ir įrašo į importuotojo prekių importo deklaraciją.
9.2. Importuotojai PVM už importuotas materialines vertybes sumoka:
9.3. PVM už importuotas materialines vertybes į miestų (rajonų) valstybinių mokesčių inspekcijų sąskaitas moka importuotojai, įrašyti į sąrašą „Už importą mokančių PVM į valstybinių mokesčių inspekcijų sąskaitas įmonių sąrašas“.
9.4. Į 9.3 punkte nurodytą sąrašą įrašomos gamybinės įmonės:
2) importuojančios ne mažiau kaip 30 procentų įsigyjamų materialinių vertybių.
Pageidaujančios būti įtrauktos į minėtą sąrašą įmonės turi kreiptis į miesto (rajono) valstybinę mokesčių inspekciją raštu, kuriame turi būti nurodyti praeito apyskaitinio laikotarpio (metų, laikotarpio nuo metų pradžios) duomenys, reikalingi šio punkto pirmoje dalyje nurodytiems dydžiams pagrįsti.
Valstybinė mokesčių inspekcija, gavusi įmonės raštą, per 15 dienų jai praneša apie įtraukimą į sąrašą ar atsisakymo įtraukti motyvus. Ginčai sprendžiami įstatymų nustatyta tvarka.
9.5. Valstybinės mokesčių inspekcijos pagal argumentuotus įmonių raštiškus prašymus gali išduoti įmonėms pažymas, pagal kurias perima iš muitinių PVM išieškojimą už importuojamą savo reikmėms gamybinės paskirties ilgalaikį turtą, kurio bendra vertė 100 tūkstančių ir daugiau litų.
Įmonėms išduodami 2 pažymų egzemplioriai, kurių vienas pateikiamas muitinei, o kitas lieka įmonėje. Šios pažymos išduodamos iki prekių įvežimo.
9.6. Importuotojai, įtraukti į sąrašą „Už importą mokančių PVM į valstybinių mokesčių inspekcijų sąskaitas įmonių sąrašas“ arba gavę valstybinių mokesčių inspekcijų pažymas, pagal kurias jos perėmė iš muitinių PVM išieškojimą, muitinių tarnybų apskaičiuotą PVM sumą už per šio mokesčio laikotarpį importuotas materialines vertybes įtraukia į šio mokesčio laikotarpio PVM deklaraciją.
10. Pirkimo PVM atskaitymas už mažmeninės prekybos įmonėse įsigytas prekes
10.1. PVM mokėtojai, įsigiję Lietuvos Respublikos mažmeninės prekybos įmonėse, įregistruotose kaip PVM mokėtojai, PVM apmokestinamų prekių, kurių įsigijimas patvirtintas juridinę galią turinčiais dokumentais, kuriuose nėra išskirtas PVM, pirkimo PVM gali apskaičiuoti patys.
10.2. Pirkimo PVM apskaičiuojamas taikant 15,25 procento tarifą nuo prekės pirkimo kainos. Apskaičiavimas įrašomas prekių pirkimo dokumente arba pridedamas prie jo. Apskaičiavimas turi būti pasirašytas jį atlikusio asmens.
11. Prekybos įmonių PVM skaičiavimo tvarka
11.1. Parduoti skirtos prekės (įskaitant ir pirktas iki 1994 m. gegužės l d.) nuo 1994 m. gegužės 1 d. į 204 sąskaitą „Pirktos prekės, skirtos perparduoti“ turi būti įtrauktos kainomis be bendrojo akcizo. Jeigu į minėtą sąskaitą iki 1994 m. gegužės l d. prekės buvo įtrauktos kainomis su bendruoju akcizu, jų kainas reikia patikslinti, t. y. bendrąjį akcizą iškelti į sąskaitą 251 „Gautinas pridėtosios vertės mokestis“.
11.2. Prekybos įmonės pardavimo PVM už prekes, išskyrus neapmokestinamas prekes, išvardintas šios instrukcijos 5, 6 ir 8 prieduose, skaičiuoja pagal 18 procentų tarifą nuo šių prekių pardavimo kainos be PVM arba pagal 15,25 procentų tarifą nuo pardavimo kainos su PVM.
11.3. Jeigu prekybos įmonės prekiauja apmokestinamomis ir neapmokestinamomis prekėmis, tai užpildydamos PVM deklaraciją, pardavimo PVM gali skaičiuoti taikydamos vidutinį tarifą nuo prekių pardavimo kainos su PVM.
Vidutinis tarifas apskaičiuojamas per mokesčio laikotarpį įtrauktų į apskaitą prekių pirkimo PVM sumą padalijus iš per tą patį laikotarpį gautų prekių vertės įskaičius ir PVM.
Pavyzdys:
|
Prekių vertė |
Pirkimo PVM |
Prekių vertė įskaitant PVM |
Gauta per mokesčio laikotarpį: |
|
|
|
apmokestinamų prekių (tarifas 18%) |
10000 |
1800 |
11800 |
neapmokestinamų prekių |
5000 |
- |
5000 |
iš viso |
15000 |
1800 |
16800 |
Vidutinis tarifas 10,71% (1800:16800 x 100)
Parduota prekių kainomis su PVM ir be PVM 14000
Pardavimo PVM 1499(14000x10,71:100)
Jeigu pagal apskaitos duomenis negalima apskaičiuoti vidutinio tarifo, pardavimo PVM apskaičiuojamas pagal 15,25 procento tarifą nuo prekių pardavimo pajamų.
11.5. Visuomeninio maitinimo įmonės laikinai, iki 1995 m. sausio 1 d., už pirktas ir savos gamybos prekes (išskyrus parduotas prekybos įmonėms) pardavimo PVM skaičiuoja pagal 15,25 procento tarifą nuo antkainio sumos.
12. PVM atskaitos apskaičiavimas
12.1. PVM atskaita apskaičiuojama iš bendros įtrauktos į apskaitą pirkimo PVM sumos už tiekėjų pateiktas prekes, suteiktas paslaugas, importuotas prekes, įskaitant PVM, apskaičiuotą šios instrukcijos 10 skirsnio nustatyta tvarka, atėmus pirkimo PVM už prekes ir paslaugas:
12.2. Pagal Pridėtosios vertės mokesčio įstatymo 19 straipsnio 2-6 punktus iš pardavimo PVM neatskaitomas pirkimo PVM už prekes ir paslaugas, panaudotas:
3) vaikų darželiams, lopšeliams, reabilitaciniams centrams, gyvenamajam plotui (gyvenamiesiems namams), poilsio namams, vasaros stovykloms, skirtoms mokėtojo darbuotojų poreikiams tenkinti, išlaikyti;
12.3. Jeigu mokėtojas gamina apmokestinamas ir neapmokestinamas prekes (teikia paslaugas), tai įtraukta į apskaitą pirkimo PVM suma, atėmus iš jos 12.2 punkte nurodytą PVM, paskirstoma:
2) tiesiogiai nustatant neapmokestinamoms prekėms (paslaugoms) tenkančią pirkimo PVM sumą, jeigu taip galima nustatyti pagal buhalterinės apskaitos duomenis. Taikant šį metodą, pirkimo PVM, tenkantį netiesioginėms išlaidoms, galima paskirstyti netiesiogiai. Kalendoriniais metais galima taikyti tik vieną paskirstymo būdą.
Tiesioginio paskirstymo pavyzdys: |
|
Realizuotų prekių ir paslaugų vertė |
50000 |
iš jos: |
|
apmokestinamų |
10000 |
neapmokestinamų |
40000 |
Atskaitomas PVM |
7000 |
iš jo: |
|
tiesiogiai tenka apmokestinamoms prekėms |
|
ir paslaugoms |
4000 |
tiesiogiai tenka neapmokestinamoms prekėms |
|
ir paslaugoms |
1000 |
iš viso: |
|
tiesiogiai paskirstytas |
5000 |
lieka nepaskirstyto PVM |
2000 |
Iš viso atskaitomo PVM tenka: |
|
apmokestinamoms prekėms ir paslaugoms (PVM atskaita): 4000+(4000:5000x2000)5600 neapmokestinamoms prekėms (paslaugoms): 7000-56001400 |
12.4. Pakeitus ilgalaikio turto, kurio pirkimo PVM atskaitytas iš pardavimo PVM, paskirtį ir dėl to netekus teisės atskaityti PVM, atskaityta suma koreguojama kalendoriniams metams pasibaigus. Koregavimas gali būti atliktas per laikotarpį, kurį skaičiuojami amortizaciniai atskaitymai, tačiau ne ilgiau kaip 10 metų už nekilnojamąjį turtą ir 5 metais už kitą ilgalaikį turtą. Metams tenkanti atskaityta PVM atskaita paskirstoma proporcingai turto panaudojimui PVM apmokestinamoms ir neapmokestinamoms prekėms gaminti (paslaugoms teikti). Pavyzdys: Įmonė 1994 m. gruodžio mėn. įsigijo ilgalaikį turtą ir atskaitė 1000 Lt PVM atskaitos. Turtas amortizuojamas per 4 metus. 1996 m. birželio mėn. buvo pakeista turto paskirtis ir jis nebenaudojamas PVM apmokestinamoms prekėms gaminti. Įmonė privalo sumokėti į biudžetą atskaitytą PVM atskaitą: 1996 m. 125 Lt(1000:4:12x6), 1997 m. – 250(1000:4) ir 1998 m. – 250 Lt.
13. Pridėtosios vertės mokesčio apskaita
13.1. Prekių pardavėjai ir paslaugų teikėjai privalo prekių (paslaugų) gavėjams išrašyti sąskaitas-faktūras arba kitus dokumentus, pagal kuriuos teisė disponuoti preke (paslaugos rezultatu) perleidžiama kitam asmeniui. Minėtuose dokumentuose turi būti Lietuvos Respublikos buhalterinės apskaitos pagrindų įstatymo 10 straipsnyje nurodyti privalomi rekvizitai ir prekių pardavėjo (paslaugų teikėjo) – PVM mokėtojo kodas.
Pirkėjo rekvizitų gali nebūti mažmeninės prekybos įmonių kasos aparatų atspausdintuose prekių čekiuose.
13.2. 13.1 punkte nurodytų dokumentų taisyti neleidžiama. Jeigu išrašius sąskaitą-faktūrą keičiamos prekių kainos ar jų kiekis, turi būti išrašoma nauja sąskaita-faktūra, patikslinanti anksčiau išrašytąją.
13.3. Jeigu išrašytos sąskaitos-faktūros ar kiti dokumentai neatitinka 13.1 ir 13.2 punktų reikalavimų, pirkėjas (paslaugų gavėjas) pagal tokias sąskaitas-faktūras ar kitus dokumentus prekių pardavėjams (paslaugų teikėjams) sumokėtino pirkimo PVM neturi teisės atskaityti iš pardavimo PVM.
13.4. Iki bus įvesta privalomas kasos aparatų naudojimas, mažmeninės prekybos įmonės prekes gyventojams gali parduoti, buitinio aptarnavimo įmonės smulkius patarnavimus gyventojams gali atlikti neišduodamos dokumento.
13.5. Jeigu mokėtojas apskaičiavo ir įrašė į sąskaitą- faktūrą PVM už prekes ir paslaugas, už kurias pagal Pridėtosios vertės mokesčio įstatymą mokestis neturi būti skaičiuojamas, į sąskaitą-faktūrą įrašytą PVM privalo nustatyta tvarka sumokėti į biudžetą.
13.6. Juridiniai asmenys, juridinio asmens teisių neturinčios įmonės ir fiziniai asmenys, parduodantys prekes ir teikiantys paslaugas, privalo pildyti pirkimo ir pardavimo žurnalus.
13.7. PVM apskaitai skirtos šios sąskaitos:
13.8. Į 251 sąskaitos debetą įtraukiamas pirkimo PVM:
1) už iš kitų ūkio subjektų gautas prekes, paslaugas, jeigu PVM įrašytas sąskaitose-faktūrose ar kituose juridinę galią turinčiuose dokumentuose, pagal kuriuos prekės (paslaugos) gautos;
2) muitinių tarnybų nurodytas prekių importo deklaracijose už įtrauktas į apskaitą materialines vertybes;
13.9. 251 sąskaitą kredituojama:
1) debetuojant 47011 subsąskaitą PVM atskaitos suma, nurodyta PVM deklaracijos 30 pozicijoje, bet ne daugiau negu 47011 subsąskaitos kredito apyvarta;
2) debetuojant atitinkamas sąskaitas, į kurias perkeliamas pirkimo PVM, nesusijęs su apmokestinamų ar eksportuojamų prekių (paslaugų) gamyba, įrašytas į PVM deklaracijos 28 ir 29 pozicijas;
3) debetuojant subsąskaitą 47012, kai mokesčio laikotarpio PVM atskaita yra didesnė už pardavimo PVM sumą, bet ne daugiau kaip šios subsąskaitos kredito apyvarta;
13.10. Į subsąskaitos 47011 kreditą įtraukiamas pardavimo PVM, apskaičiuotas:
1) už pirkėjams išsiųstas (perduotas) prekes, suteiktas paslaugas ir įrašytas į sąskaitas-faktūras ar kitus dokumentus, pagal kuriuos teisė disponuoti preke (paslaugos rezultatu) perleidžiama kitam asmeniui;
13.11. Mokesčio periodui pasibaigus, 47011 subsąskaita uždaroma (debetuojama):
13.12. Į subsąskaitos 47012 kreditą įtraukiamas pirkimo PVM už importuotas materialines vertybes, kuris į biudžetą mokamas šios instrukcijos 9.3 ir 9.6 punktuose nustatyta tvarka.
Ši subsąskaita mokesčio laikotarpiui pasibaigus uždaroma, kredituojant 27 sąskaitą, jeigu šis mokestis sumokamas į biudžetą, arba – 251 sąskaitą, kai mokesčio laikotarpio PVM atskaita yra didesnė už pirkimo PVM sumą, bet ne daugiau kaip 251 sąskaitos debeto likutis.
14. PVM deklaracijos užpildymas
14.1. Mokesčio laikotarpiui pasibaigus, PVM mokėtojai privalo apskaičiuoti mokėtiną į biudžetą PVM sumą. Mokėtina suma apskaičiuojama užpildant PVM deklaraciją.
14.2. PVM deklaracijos 11, 13, 14 pozicijose įrašoma per mokesčio laikotarpį realizuotų prekių ir suteiktų paslaugų apmokestinamoji vertė, o 12 pozicijoje – apmokestinamoji realizuotų prekių ir paslaugų vertė įskaitant PVM (šios instrukcijos 5.3 punkte nurodytais atvejais). 16 ir 17 pozicijose įrašoma per mokesčio periodą nuo 11 ir 12 pozicijose įrašytų apyvartų apskaičiuotos ir į 47011 subsąskaitos kreditą įtrauktos PVM sumos.
14.3. Įmonės, kurių pardavimo PVM už importuotas prekes sumokėjimo į biudžetą kontrolę šios instrukcijos 9.3-9.6 punktuose nustatyta tvarka iš muitinių perėmė valstybinė mokesčių inspekcija, PVM deklaracijos 21 pozicijoje parodo įtrauktą į 47012 subsąskaitos kreditą ir į biudžetą nesumokėtą PVM už importuotas per mokesčio laikotarpį materialines vertybes.
14.4. PVM deklaracijos 22 ir 23 pozicijose įrašoma per mokesčio laikotarpį gautų ir įtrauktų į apskaitą materialinių vertybių ir paslaugų apmokestinamoji vertė. Už šias materialines vertybes tiekėjams (paslaugų teikėjams) muitinėms ar valstybinėms mokesčių inspekcijoms priklausanti sumokėti ir į 251 sąskaitos debetą įtraukta PVM suma įrašoma į PVM deklaracijos 25 ir 26 pozicijas.
14.5. PVM deklaracijos 28 pozicijoje įrašoma pirkimo PVM suma, tenkanti gautoms prekėms ir paslaugoms, panaudotoms priemonėms, nesusijusioms su prekių gamyba ir paslaugų teikimu, išvardintoms šios instrukcijos 12.2 punkte.
14.6. PVM deklaracijos 29 pozicijoje įrašoma pirkimo PVM suma, tenkanti neapmokestinamoms prekėms, kuri apskaičiuojama šios instrukcijos 12.3 punkte nustatyta tvarka.
14.7. PVM deklaracijos 30 pozicijoje įrašoma PVM atskaita, t. y. pirkimo PVM suma, tenkanti apmokestinamoms vidaus rinkoje realizuotoms prekėms ir suteiktoms paslaugoms bei eksportuotoms prekėms ir paslaugoms. PVM atskaitos apskaičiavimo tvarka nurodyta šios instrukcijos 12.3 punkte.
14.8. PVM deklaracijos 31 pozicijoje įrašoma priklausanti sumokėti į biudžetą ankstesniais mokesčio laikotarpiais atskaitytos PVM atskaitos dalis, tenkanti gamybinės paskirties ilgalaikiam turtui, kai dėl šio turto paskirties pakeitimo netenkama teisės į PVM atskaitą. Šios įmokos apskaičiavimo tvarka nurodyta 12.4 punkte.
14.9. Mokesčio laikotarpiui pasibaigus, mokėtojai privalo PVM deklaraciją iki kito mėnesio 15 d. pateikti vietos valstybinei mokesčių inspekcijai. Nurodytu laiku nepateikus deklaracijos, valstybinė mokesčių inspekcija vienu procentu padidina pagal deklaraciją apskaičiuotą mokėti PVM sumą ir išieško ją į biudžetą.
15. PVM sumokėjimo į biudžetą tvarka
15.1. Pagal deklaraciją apskaičiuota mokėti į biudžetą PVM suma turi būti sumokėta per 10 dienų nuo PVM deklaracijai pateikti nustatyto termino, t. y. iki kito mėnesio 25 dienos.
15.2. 1994 metų gegužės-liepos mėnesių PVM deklaracijose apskaičiuotos mokėti į biudžetą sumos sumokamos per 30 kalendorinių dienų nuo mokesčio laikotarpio pabaigos.
15.3. PVM mokėtojai, kurių praėjusių 3 mėnesių vidutinės mėnesinės PVM įmokos į biudžetą buvo ne mažesnės kaip 100 tūkstančių litų, einamojo mėnesio 20 d., paskutinę darbo dieną ir kito mėnesio 10 d. moka po 1/3 praėjusių 3 mėnesių vidutinės mėnesinės apskaičiuotos mokėti į biudžetą PVM sumos dydžio PVM avansą.
1994 metų gegužės-liepos mėnesiais PVM avansas į biudžetą nemokamas, tačiau eksportuotojams PVM atskaita pagal mokėtojo pareiškimą grąžinama avansu šio punkto pirmoje dalyje nurodytais terminais po 1/3 praėjusių 3 mėnesių vidutinės mėnesinės grąžintos sumos.
15.4. Jeigu suėjus PVM mokėjimo terminui PVM deklaracija nebuvo pateikta, valstybinė mokesčių inspekcija laikinai, iki deklaracijos pateikimo, iš mokėtojų – įmonių, įstaigų ir organizacijų neginčo tvarka išieško į biudžetą praėjusio mokesčio laikotarpio PVM deklaracijoje apskaičiuotą mokesčio sumą, padidintą 10 procentų. Pateikus PVM deklaraciją, išieškota PVM suma patikslinama ir taikoma 14.9 punkte numatytą sankciją.
15.5. Jeigu pagal PVM deklaraciją priklauso PVM sumą grąžinti mokėtojui, ji grąžinama 15.1 ir 15.2 punktuose nurodytais terminais.
15.6. Jeigu tris mokesčio laikotarpius iš eilės pagal PVM deklaraciją PVM priklauso grąžinti mokėtojui, valstybinė mokesčių inspekcija jo gali negrąžinti iki patikrinimo.
Jei per kalendorinius metus PVM atskaitos suma yra didesnė už pardavimo PVM, valstybinė mokesčių inspekcija patikrinusi išieško nepagrįstai grąžintą PVM sumą ir gali panaikinti mokėtojo registraciją.
Šiame punkte nurodytos nuostatos netaikomos, jei PVM grąžinamas dėl:
15.7. Nustatytu laiku PVM nesumokėjus į biudžetą, imama 0,3% delspinigių už kiekvieną pradelstą dieną, įskaitant mokesčio sumokėjimo į biudžetą dieną.
Esant mokėtojo prašymui grąžinti PVM permoką, valstybinė mokesčių inspekcija, 15.1 ir 15.2 punktuose nurodytais terminais jos negrąžinusi, privalo šio punkto pirmoje dalyje nustatyta tvarka mokėtojui mokėti delspinigius.
Ši nuostata netaikoma, kai PVM negrąžinamas 15.6 punkte nustatytais atvejais.
16. Mokesčio kontrolė ir ekonominės sankcijos
16.1. Jeigu tikrinant nustatoma, kad mokėtojas PVM deklaracijoje sumažino pirkimo PVM ar padidino PVM atskaitą ir dėl to per mažą PVM sumokėjo į biudžetą, apskaičiuotą papildomą mokesčio sumą ir jos dydžio baudą mokėtojas privalo per penkias dienas po pažeidimo nustatymo dienos sumokėti į biudžetą. Delspinigiai skaičiuojami 15.7 punkte nustatyta tvarka.
17. Pridėtosios vertės mokesčio klausimais mokėtojus konsultuoja miestų ir rajonų valstybinės mokesčių inspekcijos.
18. Papildoma lengvata 1994 metams
18.1. Gamybinės įmonės, kuriose dirba riboto darbingumo asmenų, 1994 metais apskaičiuotą mokėti į biudžetą skirtumą tarp pardavimo PVM ir PVM atskaitos sumažina:
|
|
Riboto darbingumo dirbančiųjų dalis tarp visų dirbančiųjų |
Mokėtina į biudžetą PVM suma sumažinama |
daugiau kaip 50 proc. |
100 proc. |
40-50 proc. |
90 proc. |
30-40 proc. |
80 proc. |
20-30 proc. |
70 proc. |
18.2. Invalidų visuomeninių organizacijų personalinės įmonės apskaičiuotą mokėti į biudžetą PVM skirtumą sumažina 100 procentų.
18.3. Teikiant šią lengvatą, riboto darbingumo asmenimis laikomi:
18.4. Teikiant šią lengvatą, gamybinėmis įmonėmis laikomos įmonės, kurių savos gamybos prekių (paslaugų) dalis bendroje realizacinių pajamų sumoje yra ne mažesnė kaip 80 procentų. Nustatant šią dalį į bendrą realizacinių pajamų sumą neįskaitomos pajamos už realizuotas prekes, gautas mainais į savo gamybos prekes.
Forma PVM-4
Gauta
Priklauso pagal deklaracija mokėti (grąžinti) (neigiama suma – grąžinti)
Bauda už nustatytu laiku nepateiktą deklaraciją (įstatymo 33 str.)
Apskaičiavimą patikrino mokesčių inspekcijos darbuotojas
199... m. ........................ mėn. ..... d.
|
PVM DEKLARACIJA
05 |
|
PVM mokėtojo kodas
06 |
|
|
07 |
PVM laikotarpis
metai mėnuo
Įmonės, įstaigos, organizacijos pavadinimas/asmens vardas, pavardė
08 |
|
Adresas, telefonas, faksas
09 |
|
Sąskaitos Nr., banko įstaigos pavadinimas
10 |
|
Pardavimo PVM
(Apskaičiuotas PVM už parduotas prekes, suteiktas paslaugas) (Lt)
Prekės, paslaugos |
Apmokestinamoji vertė |
Tarifas, % |
PVM suma |
||
Apmokestinamos |
11 |
|
18 |
|
16 |
Apmokestinamos (vertė su PVM) |
12 |
|
15,25 |
|
17 |
Neapmokestinamos |
13 |
|
X |
X |
18 |
Eksportuotos |
14 |
|
0 |
X |
19 |
Iš viso |
15 |
|
X |
|
20 |
PVM už importuotas prekes, kurio ieškojimas perduotas VMI |
|
21 |
Pirkimo PVM
(Įtrauktas į apskaitą PVM už įsigytas prekes, gautas paslaugas) (Lt)
Prekės, paslaugos |
Apmokestinamoji vertė |
PVM suma |
||
Gautos iš kitų mokėtojų |
22 |
|
|
25 |
Importuotos |
23 |
|
|
26 |
Iš viso |
24 |
|
|
27 |
Neatskaitomas PVM (įstatymo 19 str. 2-6 p.) |
|
28 |
Tenka neapmokestinamoms parduotoms prekėms, suteiktoms paslaugoms (13: (15 – 17) x (27 – 28) |
|
29 |
Tenka apmokestinamoms parduotoms prekėms, suteiktoms paslaugoms (PVM ataskaita) 27 – 28 – 29 |
|
30 |
Atsiskaitymas su biudžetu (Lt)
Išieškoma atskaityta PVM suma, pakeitus ilgalaikio gamybinio turto paskirtį (įstatymo 17 str. |
|
31 |
Priklauso grąžinti iš biudžeto 30 – 20 – 21 – 31 |
|
32 |
Papildomos lengvatos |
|
33 |
Priklauso mokėti į biudžetą 20 + 21 – 30 + 31 – 33 |
|
34 |
Įmonės vadovas A. V. Vyr. finansininkas
(Asmuo) (Vyr. buhalteris)
199... m. ..................................... mėn. ...d.
______________
Forma PVM-1
Įmonės, įstaigos, organizacijos pavadinimas/asmens vardas, pavardė
01 |
|
Adresas, telefonas, faksas
02 |
|
Sąskaitos Nr., banko įstaigos pavadinimas
03 |
|
Įregistravimo PAREIŠKIMAS
Prašome įrašyti į pridėtosios vertės mokesčio (PVM) mokėtojų registrą ir suteikti PVM mokėtojo kodą.
Gauta pajamų už realizuotas prekes ir paslaugas (be PVM) per paskutiniuosius 12 mėnesių |
04 |
|
Lt |
Numatoma, kad realizacinės pajamos (be PVM) pasieks
5000 Lt |
|
50000 Lt |
ribą |
05 |
|
|
nereikalingą išbraukti metais mėnesį
PVM apmokestinamų prekių pirmoji realizavimo data |
06 |
|
|
metai mėnuo
A. V.
Įmonės vadovas Vyr. finansininkas
(Asmuo) (Vyr. buhalteris)
199... m. ....................... mėn. .... d.
Mokesčių inspekcijos atžyma:
Suteiktas PVM mokėtojo kodas
Įregistravimo data
metai mėnuo data
Atsisakymo registruoti motyvai: _________________________________________________________________________________ _________________________________________________________________________________ Valstybės mokesčių inspekcijos viršininkas
199..... m. ..........................mėn. ..... d.
|
______________
Forma PVM-2
LIETUVOS RESPUBLIKOS
FINANSŲ MINISTERIJA
..................................................
valstybinė mokesčių inspekcija
Pridėtosios vertės mokesčio (PVM) mokėtojo
REGISTRACIJOS PAŽYMĖJIMAS
Nr. _______________
________________________________________________________________________________
Įmonės, įstaigos, organizacijos pavadinimas/asmens vardas, pavardė
yra pridėtosios vertės mokesčio (PVM) mokėtojas(-a).
Leidžiama nuo |
|
metų |
|
mėnesio |
sąskaitose-faktūrose išskirti PVM ir iš apskaičiuotos PVM sumos už parduotas prekes ir suteiktas paslaugas atskaityti PVM sumą už pirktas prekes ir gautas paslaugas.
PVM mokėtojo kodas
|
||
PVM mokėtojo kodas turi būti nurodomas PVM deklaracijose, muitinės formose, išsiųstos produkcijos ir suteiktų paslaugų sąskaitose-faktūrose, bei kituose dokumentuose.
A. V.
Valstybinės mokesčių inspekcijos viršininkas
199... m. .......................................... mėn. .... d.
Įmonės, įstaigos, organizacijos pavadinimas/asmens vardas, pavardė
01 |
|
Adresas, telefonas, faksas
02 |
|
Išregistravimo PAREIŠKIMAS
Prašome išregistruoti iš pridėtosios vertės mokesčio (PVM) mokėtojų registro.
Išregistravimo priežastis:
03 |
|
|
|
PVM mokėtojo kodas |
|
04 |
|
Apskaičiuoto ir atskaityto PVM paskutinio mokėjimo data |
|
05 |
|
|
metai mėnuo
A. V.
Įmonės vadovas Vyr. finansininkas
(Asmuo) (Vyr. buhalteris)
199..... m. ............................... mėn. ...... d.
______________
Instrukcijos
5 priedas
PREKĖS, UŽ KURIAS NESKAIČIUOJAMAS PRIDĖTOSIOS VERTĖS MOKESTIS
1. Vaistai, vaistinės prekės, medicinos technika:
4. Tradiciniai dailiųjų amatų dirbiniai, kuriems tarpžinybinė tradicinių dailiųjų amatų ekspertų komisija nustatyta tvarka suteikė šių dirbinių statusą.
6. Cukrus ir jo žaliava, importuojami 1994 metais neviršijant Lietuvos Respublikos Vyriausybės nustatyto kiekio.
7. Privatizuojamas valstybinis turtas.
* Prekių grupių (prekių) kodai pateikti pagal Europos Ekonominės Bendrijos kombinuotąją prekių aprašymo ir kodavimo sistemą.
Šių prekių detalų sąrašą pagal Lietuvos Respublikos muitų tarifų nomenklatūrą parengia Muitinės departamentas prie Finansų ministerijos, suderinęs su Finansų ministerija.
** Knyga – neperiodinis spaudinys, ne mažesnis kaip 49 puslapių (neskaičiuojant viršelio), prieinamas visuomenei1.
Šis apibrėžimas apima:
brošiūra – neperiodinis įrištas (segtas, siūtas, klijuotas ar kt.) spaudinys, ne mažiau 5 ir ne daugiau 48 puslapių (neskaičiuojant viršelio), prieinamas visuomenei.
1 Leidinys laikomas visuomenei prieinamu, kai jis įsigyjamas perkant ar platinant nemokamai.
______________
Sudarė:
Sveikatos apsaugos ministerija,
suderinusi su Finansų ministerija
Instrukcijos
6 priedas
VAISTINIŲ PREKIŲ, UŽ KURIAS PVM NESKAIČIUOJAMAS, SĄRAŠAS
Instrukcijos
7 priedas
PASLAUGOS, UŽ KURIAS NESKAIČIUOJAMAS PRIDĖTOSIOS VERTĖS MOKESTIS
1. Medicinos ir stomatologinės paslaugos:
1.21. higieninė veikla (higieninė ekspertizė, fizikinių ir cheminių, fizikinių veiksmų, mikrobiologiniai tyrimai);
1.24. sanitarinio minimumo kursai ir vairuotojų mokymas suteikti pirmąją medicinos pagalbą nukentėjusiems keliuose;
3. Švietimo, mokslo ir studijų, taip pat nekomercinių kultūros įstaigų, įregistruotų Lietuvos Respublikos Vyriausybės nustatyta tvarka, teikiamos mokymo, mokslo, studijų ir kultūrinės paslaugos:
3.1. vaikų, jaunimo ir suaugusiųjų mokymas, švietimas, taip pat kvalifikacijos kėlimas ir perkvalifikavimas visose nustatytąja tvarka įregistruotose švietimo įstaigose bei Kultūros ir švietimo ministerijos leidimus ugdymo veiklai turinčiose įstaigose nepriklausomai nuo jų reguliavimo sferos ir veiklos formų;
3.2. švietimo įstaigose teikiamos paslaugos, skirtos vaikų, jaunimo ir suaugusiųjų ugdymui, mokymui, švietimui, taip pat kvalifikacijos kėlimui ir perkvalifikavimui organizuoti;
3.3. tradicinės kultūros ir meno renginių (spektaklių, parodų, koncertų, kūrybos vakarų ir švenčių) lankymas;
4. Maršrutinio keleivinio transporto paslaugos (t. y. keleivių vežimas bendrojo naudojimo keleiviniu transportu Susisiekimo ministerijos ir savivaldybių nustatytais maršrutais).
5. Pašto paslaugos (išskyrus siuntinių persiuntimo ir telekomunikacijų paslaugas bei kolekcijoms skirtus pašto ženklus ir vokus):
5.1. pašto siuntos:
5.2. kitos pašto paslaugos:
5.2.3. mokesčių už butą, elektrą, telefoną ir kitas komunalines paslaugas priėmimas pagal bendrąją atsiskaitymų knygelę;
5.3. periodinių leidinių prenumeratos priėmimas, apdorojimas, ekspedijavimas, pervežimas, pristatymas, peradresavimas ir anuliavimas;
6. Draudimo ir bankinės paslaugos (išskyrus bankų saugyklų paslaugas), vertybinių popierių apyvarta:
6.1. draudimo paslaugos pagal visas draudimo ir perdraudimo rūšis (įmokos ir išmokos – draudimo atlyginimas, draudimo sumos, draudimo pašalpos, draudimo pensijos);
6.2. bankinės paslaugos (išskyrus bankų saugyklų paslaugas):
7. Laidojimo paslaugos:
10. Paslaugos, teikiamos užsienio šalių diplomatinėms ir konsulinėms atstovybėms bei tarptautinėms organizacijoms.
Instrukcijos
8 priedas
IKI 1995 M. SAUSIO 1 D. NEAPMOKESTINAMOS PRIDĖTOSIOS VERTĖS MOKESČIU MAISTO PREKĖS, KURIAS LIETUVOS RESPUBLIKOS GAMINTOJAI PARDUODA GYVENTOJAMS IR PREKYBOS ĮMONĖMS
1. Duona ir jos gaminiai (ruginė, kvietinė duona, vienetiniai pyrago, dietiniai duonos ir pyrago, riestainių ir džiūvėsių gaminiai).
3. Mėsa (įskaitant paukštieną), mėsos miltai, maistiniai lydyti taukai, mėsos pusfabrikačiai, dešros, dešrelės, sardelės, koldūnai, subproduktai, rūkyti mėsos gaminiai, mėsos konservai.