LIETUVOS RESPUBLIKOS TARPTAUTINĖS SUTARTYS

 

S U S I T A R I M A S

LIETUVOS RESPUBLIKOS VYRIAUSYBĖS IR ČEKIJOS RESPUBLIKOS VYRIAUSYBĖS SUSITARIMAS DĖL PASIKEITIMO STAŽUOTOJAIS

 

2000 m. kovo 31 d.

Vilnius

 

Lietuvos Respublikos Vyriausybė ir Čekijos Respublikos Vyriausybė (toliau vadinamos Susitariančiosiomis šalimis), siekdamos plėtoti tarpusavio bendradarbiavimą įvairiose socialinio ir kultūrinio gyvenimo srityse,

susitarė:

 

1 straipsnis

 

(1) Šis Susitarimas taikomas Lietuvos Respublikos teritorijoje nuolat gyvenantiems Lietuvos Respublikos piliečiams ir Čekijos Respublikos teritorijoje nuolat gyvenantiems Čekijos Respublikos piliečiams, kurie laikinai įdarbinami kitos Susitariančiosios šalies valstybės teritorijoje (toliau vadinama priimančioji valstybė) jų specialybės ir kalbos žinioms gilinti (toliau vadinami stažuotojais).

(2) Stažuotojai priimančiosios valstybės teritorijoje gali būti įdarbinti bet kokioje profesijoje, kurioje pagal jos teisės aktus neapribojamas užsieniečių darbas. Tuo atveju, kai įsidarbinti pagal profesiją reikalingas specialus leidimas, tokį leidimą reikia gauti.

(3) Pagal šį Susitarimą stažuotojai yra darbuotojai, kurie turi baigtą specialybės išsilavinimą ir pradėdami dirbti yra ne jaunesni kaip 18 metų ir ne vyresni kaip 40 metų amžiaus.

 

2 straipsnis

 

(1) Susitariančiųjų šalių institucijos, atsakingos už šio Susitarimo įgyvendinimą (toliau-įgaliotosios institucijos), yra:

Lietuvos Respublikoje – Socialinės apsaugos ir darbo ministerija, ir

Čekijos Respublikoje – Darbo ir socialinių reikalų ministerija.

(2) Šį Susitarimą vykdo (toliau-atsakingosios įstaigos):

Lietuvos Respublikoje – Respublikinė darbo birža, ir

Čekijos Respublikoje – Darbo ir socialinių reikalų ministerijos Darbo tarnybų valdyba.

 

3 straipsnis

 

(1) Stažuotojų, kurie per kalendorinius metus gali būti įdarbinti kiekvienos priimančiosios valstybės teritorijoje, skaičius negali viršyti 200 asmenų.

(2) Tuo atveju, kai viena Susitariančioji šalis neišnaudoja šio straipsnio 1 dalyje nustatyto stažuotojų skaičiaus, antroji Susitariančioji šalis, remdamasi tuo pagrindu, negali savo nuožiūra apriboti suderinto stažuotojų skaičiaus. Einamaisiais metais neišnaudotas stažuotojų skaičius kitiems metams neperkeliamas.

 

4 straipsnis

 

(1) Piliečiai, norėdami dirbti stažuotojais, patys ieškosi darbo priimančiojoje valstybėje. Atsakingosios įstaigos darbo vietų paieškose gali suteikti tik paramą tinkamų priemonių forma.

(2) Atsakingosios įstaigos parengia šio Susitarimo vykdymo taisykles.

(3) Prašymą dėl stažuotės kartu su visais reikalingais duomenimis suinteresuotas asmuo pateikia valstybės, kurioje jis nuolat gyvena, atsakingajai įstaigai. Ši įstaiga patikrina, ar prašymas atitinka visus reikalavimus, ir po to jį nusiunčia priimančiosios valstybės atsakingajai įstaigai.

(4) Tarpininkavimas įdarbinant pagal šį Susitarimą ir formalumų, susijusių su leidimo dirbti išdavimu, tvarkymas atitinkamose atsakingosiose įstaigose yra nemokamas. Kitas išlaidas ir mokesčius, susijusius su buvimu šalyje, moka stažuotojai pagal priimančiosios valstybės teisės aktus.

 

5 straipsnis

 

(1) Laikydamosi šio Susitarimo 3 straipsnyje nustatyto skaičiaus, nepriklausomai nuo darbo rinkos būklės leidimus stažuotojui dirbti išduoda priimančiosios valstybės kompetentingos įdarbinimo tarnybos pagal šios valstybės teisės aktus. Šis leidimas išduodamas dvylikai mėnesių ir gali būti pratęstas dar šešiems mėnesiams.

(2) Stažuotojas negali dirbti bet kurio kito mokamo darbo ir negali būti priimtas į kitą darbą, nei tas, kuriam išduotas leidimas. Tačiau už leidimo išdavimą atsakingos įdarbinimo tarnybos pagrįstais atvejais gali patvirtinti darbo vietos pakeitimą.

(3) Leidimo dirbti stažuotojams pratęsimas arba darbo vietos pakeitimas neįtraukiamas į atitinkamiems kalendoriniams metams nustatytą asmenų skaičių.

(4) Leidimas dirbti gali būti panaikintas, jeigu:

a) stažuotojo įdarbinimas neatitinka šio Susitarimo sąlygų,

b) įdarbinant stažuotoją nesilaikoma darbo vietoje galiojančių apmokėjimo ir darbo sąlygų.

 

6 straipsnis

 

(1) Stažuotojai pagal darbo sutartį įdarbinami terminuotam laikui, kuris negali būti ilgesnis kaip šio Susitarimo 5 straipsnio 1 dalyje nurodytas laikotarpis. Darbo sutarties priede stažuotojas ir darbdavys raštiškai susitaria dėl kelionės išlaidų padengimo būdo iki priimančiosios valstybės ir atgal iki kitos valstybės.

(2) Stažuotojo darbui taikomi priimančiosios valstybės visos darbo teisės normos, įskaitant normas dėl atlyginimo, sveikatos, ligos ir pensinio draudimo, jeigu abi Susitariančiąsias šalis įpareigojančiose tarptautinėse sutartyse nenumatyta kitaip.

 

7 straipsnis

 

Šis Susitarimas neturi įtakos stažuotojų prievolėms, kurių reikia laikytis pagal visus kitus priimančiosios valstybės teisės aktus, reglamentuojančius užsieniečių įvažiavimo, buvimo ir išvykimo sąlygas.

 

8 straipsnis

 

(1) Šis Susitarimas įsigalioja nuo tos dienos, kai bus gauta paskutinė nota, patvirtinanti, kad Susitariančiosios šalys atliko valstybines vidaus procedūras, būtinas jam įsigalioti.

(2) Šis Susitarimas sudaromas trejiems metams ir po to jo galiojimas tęsis kiekvienais kitais metais. Susitariančiosios šalys gali bet kada jį nutraukti, raštiškai pranešdamos diplomatiniais kanalais. Susitarimas netenka galios praėjus šešiems mėnesiams nuo tos dienos, kai kitai Susitariančiajai šaliai buvo pateiktas pranešimas apie jo nutraukimą.

(3) Pasibaigus šio Susitarimo galiojimo laikui, pagal šį Susitarimą išduoti stažuotojams leidimai dirbti galioja iki leidimuose nurodyto termino pabaigos.

 

Sudarytas Vilniuje 2000 m. kovo 31 d. dviem autentiškais egzemplioriais, kiekvienas lietuvių ir čekų kalbomis, ir abu tekstai turi vienodą galią.

 

 

LIETUVOS RESPUBLIKOS                                                                   ČEKIJOS RESPUBLIKOS

VYRIAUSYBĖS VARDU                                                                       VYRIAUSYBĖS VARDU

______________