LIETUVOS RESPUBLIKOS

APLINKOS MINISTRO

ĮSAKYMAS

 

DĖL LIETUVOS RESPUBLIKOS APLINKOS MINISTRO 2004 M. GRUODŽIO 14 D. ĮSAKYMO Nr. D1-645 „DĖL REIKALAVIMŲ GAMTOTVARKOS PLANO TURINIUI APRAŠO PATVIRTINIMO“ PAKEITIMO

 

2011 m. rugsėjo 6 d. Nr. D1-684

Vilnius

 

Pakeičiu Reikalavimų gamtotvarkos plano turiniui aprašą, patvirtintą Lietuvos Respublikos aplinkos ministro 2004 m. gruodžio 14 d. įsakymu Nr. D1-645 „Dėl Reikalavimų gamtotvarkos plano turiniui aprašo patvirtinimo“ (Žin., 2004, Nr. 184-6807; 2006, Nr. 124-4711; 2009, Nr. 41-1593):

1. Išdėstau 8.1 punktą taip:

8.1. saugomos teritorijos, jos dalies (zonos, vietovės) arba vietovės, atitinkančios buveinių ar paukščių apsaugai svarbios teritorijos atrankos kriterijus, kuriai parengtas gamtotvarkos planas, pavadinimas. Taip pat nurodoma: apskritis, savivaldybė, kurioje yra saugoma teritorija;“.

2. Įrašau 10.5.1 punkte vietoje žodžių „raudonąją knygą įrašytų“ žodį „Respublikos“, po oficialaus paskelbimo šaltinio „Žin., 2007, Nr. 36-1331;“ skaičius ir žodį „2010, Nr. 20-949“, septintajame sakinyje vietoj žodžių „Lietuvos raudonoji knyga“ žodžius „Saugomų rūšių sąrašas“, devintajame sakinyje vietoj žodžių „Lietuvos raudonąją knygą“ žodžius „Saugomų rūšių sąrašą“.

3. Įrašau 10.5.2 punkte vietoje žodžių ir skaičių „1979 m. balandžio 2 d. Tarybos direktyvos Nr. 79/409/EEB dėl laukinių paukščių apsaugos (OL 2004 specialusis leidimas, 15 skyrius, 1 tomas, p. 98)“ žodžius ir skaičius „2009 m. lapkričio 30 d. Europos Parlamento ir Tarybos direktyvos Nr. 2009/147/EB dėl laukinių paukščių apsaugos (OL 2010 L20, p. 7)“, ketvirtajame sakinyje vietoj žodžių „Lietuvos raudonąją knygą“ žodžius „Saugomų rūšių sąrašo“, septintajame sakinyje vietoj žodžių „Lietuvos raudonąją knygą“ žodžius „Saugomų rūšių sąrašą“.

4. Įrašau 10.6.2 punkte po žodžio „žemės“ žodį „(miškų)“.

5. Išdėstau 17 punktą taip:

17. Gamtotvarkos metodų alternatyvų parinkimas. Jeigu įmanoma, kiekvienam uždaviniui įgyvendinti parenkamas ir aprašomas vienas ar keli alternatyvūs gamtotvarkos metodai. Siūlomos alternatyvos turi būti įvertintos nurodant galimas teigiamas ir neigiamas pasekmes. Be to, įvertinami socialiniu-ekonominiu požiūriu priimtiniausi metodai, sukuriantys ekonomiškai pagrįstą gerą buveinių būklę palaikantį mechanizmą: naujos verslo idėjos, tradicinių amatų skatinimas ir kitos galimybės, teigiamai veikiančios gamtotvarkos plano objekto būklę ir užtikrinančios nuolatinį tos būklės palaikymą. Pasirinktam gamtotvarkos metodui turi būti pateikta trumpa jo pasirinkimo motyvacija.“

6. Įrašau 24.5 punkte vietoj žodžių „Lietuvos raudonosios knygos“ žodžius „Saugomų rūšių sąrašo“.

7. Išdėstau 31 punktą taip:

31. Gamtotvarkos planas turi būti periodiškai tikslinamas, atsižvelgiant į tai, kiek ir kokių numatytų priemonių yra įgyvendinta (neįgyvendinta), į realų gamtotvarkos plano priemonių poveikį, atsiradusius naujus veiksnius ir siekiant įvertinti plano įgyvendinimo rezultatus ir efektyvumą. Gamtotvarkos planas peržiūrimas ir tikslinamas parengiant peržiūrėjimo ataskaitą (gamtotvarkos plano peržiūros ataskaitos rekomendacijos pateikiamos Reikalavimų aprašo 3 priede). Šiame Pagrindžiamosios informacijos skyriuje pateikiamos atitinkamos rekomendacijos institucijai, kuri bus paskirta atsakinga už gamtotvarkos plano peržiūrą ir rengs pasiūlymus dėl gamtotvarkos plano patikslinimo.“

8. Išdėstau 32.1 punktą taip:

32.1. gamtotvarkos plano peržiūrų atlikimo periodiškumas (paskutinė gamtotvarkos plano peržiūra numatoma kitais metais, pasibaigus gamtotvarkos plano įgyvendinimo laikotarpiui);“.

9. Papildau šiuo 3 priedu „Gamtotvarkos plano peržiūros ataskaitos rekomendacijos“ (pridedama).

 

 

Aplinkos ministras                                                          Gediminas Kazlauskas


Reikalavimų gamtotvarkos

plano turiniui aprašo

3 priedas

 

GAMTOTVARKOS PLANO PERŽIŪROS ATASKAITOS REKOMENDACIJOS

 

1. Gamtotvarkos plano peržiūros ataskaitoje (toliau ? Ataskaita) rekomenduojama nurodyti ne mažiau informacijos, kaip yra nurodyta šio priedo 2–7 punktuose. Ataskaita gali būti papildyta kita svarbia informacija ir dokumentais.

2. Gamtotvarkos plano peržiūros atlikimo laikas.

Nurodoma po kelių gamtotvarkos plano įgyvendinimo metų nuo jo įgyvendinimo pradžios rengiama Ataskaita.

3. Gamtotvarkos plano uždavinių ir priemonių įgyvendinimas.

Informacija pateikiama užpildant šią lentelę:

 

Uždavinio įgyvendinimo rodiklis

Priemonės, kurios turėjo būti įgyvendintos iki peržiūros datos

Informacija apie priemonių įgyvendinimą, taikytas alternatyvas arba neįgyvendinimo priežastis

1. Gamtotvarkos plano uždavinio formuluotė:

 

1.1.

 

1.2.

 

Uždavinio įgyvendinimo įvertinimas:

2. Gamtotvarkos plano uždavinio formuluotė:

 

2.1.

 

2.2.

 

Uždavinio įgyvendinimo įvertinimas:

 

Uždaviniai lentelėje išvardinami tokia pačia eilės tvarka kaip ir gamtotvarkos plane, nurodant uždavinių įgyvendinimo rodiklius (pagal peržiūrimo gamtotvarkos plano pagrindžiamosios informacijos skyriaus „Gamtotvarkos plano uždaviniai ir jų įgyvendinimo rodikliai“ informaciją). Į lentelę įrašomos tik tos priemonės, kurios turėjo būti pradėtos įgyvendinti iki Ataskaitos parengimo momento. Nurodomi realiai atlikti darbai, taikytos gamtotvarkos alternatyvos. Pateikiamos nuorodos į Ataskaitos rengėjo saugomą dokumentinę medžiagą, įrodančią priemonių rezultatus (pvz., sudarytos sutartys, parengtų straipsnių pavadinimai ir jų publikavimo šaltiniai, susirinkimų protokolai, skelbimai, kviečiantys į susirinkimus, seminarus, nuotraukos ir pan.). Jeigu priemonės neįgyvendintos, nurodomos konkrečios priežastys.

Po kiekvieno uždavinio priemonių apžvalgos pateikiamas vertinimas, kaip įgyvendintas uždavinys. Neįgyvendinimo atveju nurodomos žinomos ar numanomos to priežastys.

4. Gamtotvarkos plano priemonių finansavimas.

Informacija pateikiama užpildant šią lentelę:

 

Gamtotvarkos plano priemonės

Planuota lėšų pagal gamtotvarkos planą

Panaudota lėšų

Pastabos apie išlaidas mato vienetui

tūkst. Lt

lėšų šaltinis

tūkst. Lt

lėšų šaltinis

 

1.1.

 

 

 

 

 

1.2.

 

 

 

 

 

...

 

 

 

 

 

2.1.

 

 

 

 

 

2.2.

 

 

 

 

 

 

Lentelė pildoma naudojant duomenis apie lėšų poreikį gamtotvarkos plano priemonėms įgyvendinti pagal gamtotvarkos plano pagrindžiamąją informaciją. Taip pat nurodomos realios išlaidos, panaudotų lėšų šaltiniai ir išlaidos darbų vienetui atlikti.

5. Gamtotvarkos plano gamtos vertybių būklė.

Informacija apie gamtotvarkos plano gamtos vertybių būklę pateikiama vadovaujantis šių objektų stebėsenos rezultatais. Rekomenduojama naudoti ir palyginti dviejų paskutiniųjų stebėjimų duomenis (jeigu tokie duomenys surinkti) ir įvertinti pagrindinių rodiklių tendencijas (pvz., natūralių buveinių ploto, rūšių buveinių ploto, rūšių vietinių populiacijų pokyčius). Paskutiniojo stebėjimo rezultatai palyginami su Gamtotvarkos plano skyriuje „Gamtotvarkos plano tikslai ir uždaviniai“ nurodytomis siektinomis skaitinėmis vertėmis. Jei gamtotvarkos plano objektų būklė blogėja, aptariamos žinomos blogėjimo priežastys. Įvertinama, ar blogėjimo priežastys gali būti realiai valdomos ir ar gamtotvarkos plano priemonės yra tinkamai į tai orientuotos.

6. Suinteresuotų asmenų indėlis ir veiksmų derinimo rezultatai.

Aprašomas institucijų ir asmenų bendradarbiavimas, nurodoma geroji skleistina praktika, pasiekti susitarimai įgyvendinant gamtotvarkos plano priemones.

7. Išvados.

Pateikiama trumpa išvada apie galimybę tęsti gamtotvarkos plano įgyvendinimą arba būtinybę pakeisti vykdomus gamtotvarkos plano uždavinius ir priemones. Pateikiant būtinybės keisti gamtotvarkos planą išvadą, kartu teikiama gamtotvarkos plano teksto lyginamojo varianto (naudojant pakeitimų paryškinimo funkciją Track Changes) elektroninė versija. Pateikiant siūlymus pakeisti numatytų tvarkymo plotų lokalizaciją ar gamtotvarkos plano teritorijos ribas, pateikiama atitinkama grafinė medžiaga (GIS duomenys ir grafiniai failai).

 

_________________