LIETUVOS RESPUBLIKOS
KONSTITUCINIO TEISMO ĮSTATYMO PAKEITIMO IR PAPILDYMO
Į S T A T Y M A S
1996 m. liepos 11 d. Nr. I-1475
Vilnius
(Žin., 1993, Nr. 6-120, Nr. 68-1277)
1 straipsnis. 4 straipsnio pakeitimas ir papildymas
1. Pakeisti 4 straipsnio antrąją dalį ir ją išdėstyti taip:
„Konstitucinis Teismas kas treji metai atnaujinamas vienu trečdaliu. Konstitucinio Teismo teisėjus, taip pat ir atnaujinant Teismo sudėtį, skiria Seimas po lygiai iš kandidatų, kuriuos pateikia Respublikos Prezidentas, Seimo Pirmininkas ir Aukščiausiojo Teismo pirmininkas. Teisėjų kadencijos pabaiga yra atitinkamų metų kovo mėnesio trečiasis ketvirtadienis. Valstybės pareigūnai, pagal Lietuvos Respublikos Konstituciją teikiantys Konstitucinio Teismo teisėjų kandidatūras, privalo ne vėliau kaip prieš tris mėnesius iki eilinės teisėjų kadencijos pabaigos pateikti Seimui naujų teisėjų kandidatūras. Naujai paskirti Konstitucinio Teismo teisėjai Seime prisiekia paskutinę iki jų kadencijos pradžios darbo dieną. Nustatytu laiku nepaskyrus naujo teisėjo, jo pareigas eina kadenciją baigęs teisėjas tol, kol bus paskirtas ir prisieks naujas teisėjas.“
2. Papildyti 4 straipsnį nauja trečiąja dalimi:
„Kai Konstitucinio Teismo teisėjo įgaliojimai nutrūksta pirma laiko, į laisvą vietą likusiam kadencijos laikui nustatyta bendra tvarka skiriamas naujas teisėjas. Jeigu toks teisėjas šias pareigas ėjo ne ilgiau kaip šešerius metus, tai jis po ne mažesnės kaip trejų metų pertraukos gali eiti Konstitucinio Teismo teisėjo pareigas dar vieną kadenciją.“
2 straipsnis. Įstatymo papildymas 51 straipsniu
Papildyti Įstatymą 51 straipsniu:
„51 straipsnis. Konstitucinio Teismo veiklos garantijos
Konstitucinio Teismo savarankiškumą ir nepriklausomumą nuo kitų institucijų užtikrina jam įstatymo laiduojamos finansinės, materialinės-techninės bei organizacinės garantijos.
Konstitucinis Teismas yra finansuojamas iš valstybės biudžeto užtikrinus jam galimybę nepriklausomai ir deramai atlikti konstitucinės priežiūros funkcijas. Išlaidų sąmatą tvirtina Konstitucinis Teismas, kuris taip pat savarankiškai disponuoja jam paskirtomis lėšomis.
Pastatai ir kitas turtas, kuriuo naudojasi Konstitucinis Teismas, yra valstybės nuosavybė, perduota Konstituciniam Teismui valdyti, naudotis bei disponuoti turto patikėjimo teisėmis. Be Konstitucinio Teismo sutikimo šis turtas negali būti paimtas nei perduotas kitiems subjektams.
Konstitucinis Teismas taip pat savarankiškai ir nepriklausomai vykdo informacinį bei organizacinį savo veiklos aprūpinimą.
3 straipsnis. 8 straipsnio antrosios dalies pakeitimas
Pakeisti 8 straipsnio antrąją dalį – po žodžių „traukiamas baudžiamojon“ įrašyti žodžius „ar administracinėn“ ir ją išdėstyti taip:
„Konstitucinio Teismo teisėjas be Konstitucinio Teismo sutikimo negali būti traukiamas baudžiamojon ar administracinėn atsakomybėn, suimamas, negali būti kitaip suvaržoma jo laisvė. Klausimas dėl sutikimo patraukti Konstitucinio Teismo teisėją baudžiamojon atsakomybėn svarstomas pagal generalinio prokuroro teikimą.“
4 straipsnis. 9 straipsnio papildymas pirmąja dalimi
5 straipsnis. 18 straipsnio pirmosios, antrosios ir penktosios dalių pakeitimas
1. Pakeisti 18 straipsnio pirmąją dalį – po žodžių „Konstitucinio Teismo“ įrašyti žodį „teisminius“ vietoj žodžių „masinės informacijos“ įrašyti žodžius „visuomenės informavimo“ ir ją išdėstyti taip:
2. Pakeisti 18 straipsnio antrąją dalį – vietoj žodžio „piliečiai“ įrašyti žodį „asmenys“, vietoj žodžių „masinės informacijos“ įrašyti žodžius „visuomenės informavimo“ ir ją išdėstyti taip:
3. Pakeisti 18 straipsnio penktąją dalį – po žodžio „policijai“ įrašyti žodžius „ar kitiems valstybinės apsaugos darbuotojams“ ir ją išdėstyti taip:
6 straipsnis. 21 straipsnio antrosios dalies papildymas
7 straipsnis. 22 straipsnio penktosios dalies pakeitimas
Pakeisti 22 straipsnio penktąją dalį – vietoj žodžių „perskaito garsiai“ įrašyti žodį „paskelbia“ ir ją išdėstyti taip:
8 straipsnis. 23 straipsnio pirmosios dalies pakeitimas
Pakeisti 23 straipsnio pirmąją dalį – vietoj žodžių „savo sprendimu tvirtina“ įrašyti žodį „nustato“ ir ją išdėstyti taip:
9 straipsnis. 26 straipsnio pavadinimo, pirmosios ir antrosios dalių pakeitimas
1. Pakeisti 26 straipsnio pavadinimą – po žodžių „Respublikos Prezidentas“ įrašyti žodį „Seimo“, pirmojoje dalyje įrašyti žodžius „Lietuvos Respublikos įstatymas, kitas Seimo priimtas aktas“ ir pavadinimą bei šią dalį išdėstyti taip:
„26 straipsnis. Respublikos Prezidento, Seimo ir Vyriausybės aktų galiojimo sustabdymas
Tais atvejais, kai Konstitucinis Teismas gauna Respublikos Prezidento teikimą ištirti, ar Vyriausybės aktas atitinka Konstituciją, arba kai jis gauna Seimo nutarimą, kuriame prašoma ištirti, ar Lietuvos Respublikos įstatymas, kitas Seimo priimtas aktas atitinka Konstituciją, ne vėliau kaip per 3 dienas turi būti atliktas išankstinis tos medžiagos tyrimas ir tvarkomajame Konstitucinio Teismo posėdyje išspręstas klausimas, ar priimti prašymą nagrinėti Konstituciniame Teisme.“
2. Pakeisti 26 straipsnio antrąją dalį – vietoj žodžių „Lietuvos Respublikos Seimo ir Vyriausybės žiniose“ įrašyti žodžius „Valstybės žiniose“ ir ją išdėstyti taip:
„Jeigu Konstitucinis Teismas priima sprendimą priimti nagrinėti prašymą, Konstitucinio Teismo pirmininkas tuoj pat apie tai oficialiai paskelbia „Valstybės žiniose“ arba specialiame Seimo leidinyje, arba laikraščiuose per Lietuvos telegramų agentūrą (ELTA). Šiame pirmininko pranešime turi būti nurodytas tikslus ginčijamo akto pavadinimas, jo priėmimo data ir tai, jog pagal Lietuvos Respublikos Konstitucijos 106 straipsnį minėto akto galiojimas sustabdomas nuo šio oficialaus paskelbimo dienos iki Konstitucinio Teismo nutarimo dėl šios bylos paskelbimo.“
10 straipsnis. 32 straipsnio pakeitimas
Pakeisti 32 straipsnį ir jį išdėstyti taip:
„32 straipsnis. Atstovavimas Konstituciniame Teisme
Dalyvaujantys byloje asmenys savo bylas Konstituciniame Teisme gali vesti patys arba per atstovus. Paties asmens dalyvavimas byloje neatima iš jo teisės turėti šioje byloje atstovus.
Įstatyminiais atstovais laikomi atitinkamų institucijų vadovai, veikiantys pagal įstatymo jiems suteiktus įgaliojimus. Jie pateikia Konstituciniam Teismui dokumentus, patvirtinančius jų pareigas. Įstatyminiu atstovu laikomas ir Seimo narių grupei atstovaujantis Seimo narys (nariai), kurį (kuriuos) savo prašyme nurodo pasirašydami po juo visi besikreipiantys Seimo nariai, jeigu jų parašai patvirtinti Seimo Pirmininko arba jo pavaduotojo. Teismui, kuris kreipėsi į Konstitucinį Teismą, atstovauja nutartį priėmęs teisėjas (arba kolegijos pirmininkas).
Dalyvaujančių byloje įgaliotais atstovais (pagal pavedimą) Konstituciniame Teisme gali būti advokatai, mokslo laipsnius turintys teisininkai, taip pat teisinio darbo aukščiausiose valstybės institucijose patirtį turintys asmenys. Advokato įgaliojimai patvirtinami advokato orderiu. Kitiems nurodytiems asmenims įgaliojimus išduoda atitinkamų institucijų, kurioms jie atstovauja, vadovai arba Seimo narių grupės įstatyminis atstovas. Institucijos vadovas savo įstaigai atstovauti gali įpareigoti ir kitą tos įstaigos specialistą, išduodamas jam įgaliojimą.“
11 straipsnis. 34 straipsnio ketvirtosios ir septintosios dalių pakeitimas
1. Pakeisti 34 straipsnio ketvirtąją dalį ir ją išdėstyti taip:
12 straipsnis. 44 straipsnio ketvirtosios dalies papildymas ir straipsnio papildymas šeštąja dalimi
1. Papildyti 44 straipsnio ketvirtąją dalį žodžiais „išskyrus procesinių sprendimų dėl kitos bylos skyrimo nagrinėti teisminiame posėdyje ar dėl bylos nagrinėjimo termino pratęsimo priėmimą“ ir ją išdėstyti taip:
13 straipsnis. 50 straipsnio antrosios dalies pakeitimas ir straipsnio papildymas aštuntąja dalimi
1. Pakeisti 50 straipsnio antrąją dalį ir ją išdėstyti taip:
„Po to išklausomi dalyvaujančių byloje asmenų paaiškinimai pradedant pareiškėju. Šie asmenys turi teisę užduoti vienas kitam klausimų, pasakyti savo nuomonę dėl kiekvieno kito asmens pareiškimo bei prašymo. Jiems klausimų gali užduoti ir Konstitucinio Teismo teisėjai. Posėdžio pirmininkas garsiai perskaito rašytinius tų dalyvaujančių byloje asmenų paaiškinimus, kurie neatvyko į posėdį.“
2. Papildyti 50 straipsnį nauja aštuntąja dalimi:
14 straipsnis. 52 straipsnio trečiosios dalies pakeitimas
Pakeisti 52 straipsnio trečiąją dalį ir ją išdėstyti taip:
„Protokole turi būti kiek galima tiksliau ir išsamiau atspindėta Konstitucinio Teismo posėdžio eiga ir visos kalbos. Raštu pateikti ir pasirašyti liudytojų parodymai, ekspertų išvados ar kitų proceso dalyvių paaiškinimai pridedami prie protokolo kaip jo sudėtinė dalis. Žodžiu apklaustas liudytojas savo parodymus gali taip pat pateikti raštu. Jie pridedami prie protokolo.“
15 straipsnis. 58 straipsnio pakeitimas
Pakeisti 58 straipsnį ir jį išdėstyti taip:
„58 straipsnis. Nutarimo ištaisymas
Konstitucinis Teismas, paskelbęs nutarimą, gali savo iniciatyva ar dalyvaujančių byloje asmenų prašymu ištaisyti jame esančius netikslumus bei aiškias redakcines klaidas, jeigu tai nekeičia nutarimo esmės. Dėl to Konstitucinis Teismas priima atitinkamą sprendimą, kurį išsiunčia bei skelbia šio įstatymo nustatyta tvarka.“
16 straipsnis. 61 straipsnio antrosios dalies pakeitimas
Pakeisti 61 straipsnio antrąją dalį ir ją išdėstyti taip:
„Dėl Konstitucinio Teismo nutarimo aiškinimo teisminio posėdžio forma yra laisva. Apie posėdžio laiką ir vietą pranešama dalyvaujantiems byloje asmenims. Dėl Konstitucinio Teismo nutarimo aiškinimo priimamas sprendimas – atskiras dokumentas. Jis išsiunčiamas ir skelbiamas šio įstatymo nustatyta tvarka.“
17 straipsnis. 67 straipsnio antrosios dalies 5 punkto pakeitimas
18 straipsnis. 69 straipsnio ketvirtosios dalies papildymas
19 straipsnis. 84 straipsnio pirmosios dalies pakeitimas ir papildymas
Pakeisti 84 straipsnio pirmąją dalį – vietoj žodžių „Lietuvos Respublikos Seimo ir Vyriausybės žinios“ įrašyti žodžius „Valstybės žinios“, papildyti šią dalį antruoju sakiniu ir ją išdėstyti taip:
„Konstitucinio Teismo nutarimai, išvados, o prireikus ir kiti sprendimai oficialiai skelbiami „Valstybės žiniose“, atskirame skyriuje; specialiame Seimo leidinyje; laikraščiuose per Lietuvos telegramų agentūrą (ELTA). Prireikus Konstitucinis Teismas leidžia savo nutarimų ir sprendimų rinkinius, kitus leidinius.“
20 straipsnis. 85 straipsnio pakeitimas
21 straipsnis. 87 straipsnio papildymas antrąja dalimi