VALSTYBINĖS MOKESČIŲ INSPEKCIJOS PRIE LIETUVOS RESPUBLIKOS FINANSŲ MINISTERIJOS VIRŠININKO

 

Į S A K Y M A S

DĖL LIETUVOS RESPUBLIKOS GYVENTOJŲ 2000 METŲ TURTO IR PAJAMŲ DEKLARAVIMO PAAIŠKINIMŲ PATVIRTINIMO

 

2001 m. vasario 6 d. Nr. 19

Vilnius

 

Vadovaudamasis 1995 06 28 Lietuvos Respublikos mokesčių administravimo įstatymu Nr. I-974 (Žin., 1995, Nr. 61-1525), 1996 05 16 Lietuvos Respublikos gyventojų turto ir pajamų deklaravimo įstatymu Nr. I-1338 (Žin., 1996, Nr. 50-1197, toliau – Įstatymas), Lietuvos Respublikos Vyriausybės 1996 08 21 nutarimu Nr. 990 „Dėl Lietuvos Respublikos gyventojų turto ir pajamų deklaravimo įstatymo nuostatų įgyvendinimo“ (Žin., 1996, Nr. 81-1945), Valstybinės mokesčių inspekcijos prie Finansų ministerijos – centrinio mokesčio administratoriaus nuostatais (Žin., 1997, Nr. 87-2212) ir siekdamas, kad Įstatymo nuostatos būtų taikomos vienodai:

1. Tvirtinu pridedamus Lietuvos Respublikos gyventojų 2000 metų turto ir pajamų deklaravimo paaiškinimus (toliau – Paaiškinimai) ir jų priedus:

1.1. Privalomojo registruoti kilnojamojo ir nekilnojamojo turto vertės apskaičiavimo tvarką ir pavyzdžius (1 priedas);

1.2. Deklaracijos užpildymo pavyzdį (2 priedas).

2. Įsakau apskričių valstybinių mokesčių inspekcijų darbuotojams laikytis šiuo įsakymu patvirtintų Paaiškinimų nuostatų, jeigu Įstatymas ar kitas teisės aktas nenustatys kitaip. Deklaruotojams šie Paaiškinimai pateikiami kaip rekomendacinio pobūdžio informacija.

3. Valstybinės mokesčių inspekcijos prie Finansų ministerijos anksčiau išleistų turto ir pajamų deklaravimo paaiškinimų nuostatas, prieštaraujančias šiems Paaiškinimams, laikyti negaliojančiomis.

4. Valstybinės mokesčių inspekcijos prie Finansų ministerijos skyrių viršininkams bei apskričių valstybinių mokesčių inspekcijų viršininkams su šiuo įsakymu patvirtintais Paaiškinimais supažindinti atsakingus darbuotojus ir pagal kompetenciją kontroliuoti, kad tinkamai būtų atliktas gyventojų 2000 metų turto ir pajamų deklaravimas.

5. Bendrąją šio įsakymo vykdymo priežiūrą pavedu Valstybinės mokesčių inspekcijos prie Finansų ministerijos viršininko pavaduotojams pagal kuruojamus klausimus.

 

 

L. E. VIRŠININKO PAREIGAS                                                                              M. STRUMSKIS

______________


PATVIRTINTA

Valstybinės mokesčių inspekcijos

prie Finansų ministerijos

viršininko 2001 02 06 įsakymu Nr. 19

 

LIETUVOS RESPUBLIKOS GYVENTOJŲ 2000 METŲ TURTO IR PAJAMŲ DEKLARAVIMO PAAIŠKINIMAI

 

I. BENDROSIOS NUOSTATOS

 

1. Šie Lietuvos Respublikos gyventojų 2000 metų turto ir pajamų deklaravimo paaiškinimai (toliau – Paaiškinimai) reglamentuoja gyventojų 2000 metų deklaracijų užpildymo tvarką. Paaiškinimai parengti remiantis tokiais norminiais aktais: 1996 05 16 Lietuvos Respublikos gyventojų turto ir pajamų deklaravimo įstatymu Nr. I-1338 (Žin., 1996, Nr. 50-1197, toliau – Įstatymas), Lietuvos Respublikos Vyriausybės 1996 08 21 nutarimu Nr. 990 „Dėl Lietuvos Respublikos gyventojų turto ir pajamų deklaravimo įstatymo nuostatų įgyvendinimo“ (Žin., 1996, Nr. 81-1945, toliau – Nutarimas), Komisijos privalomam registruoti turtui įvertinti prie Lietuvos Respublikos finansų ministerijos 1999 10 25 nutarimu Nr. 6 „Dėl privalomo registruoti nekilnojamojo ir kilnojamojo turto vidutinių rinkos kainų nustatymo 1999 m. lapkričio 1 d.“ (Žin., 1999, Nr. 92-2707, Nr. 99-2877, toliau – Komisijos nutarimas).

2. Atkreipiame deklaruotojų dėmesį į tai, kad pasikeitus Įstatymui (t. y. įsigaliojus 2000 07 20 Lietuvos Respublikos gyventojų turto ir pajamų deklaravimo įstatymo 2, 3, 5, 6, 10, 11 straipsnių, 1, 2 priedėlių pakeitimo ir papildymo įstatymui Nr. VIII – 1887 (toliau – Pakeitimo įstatymas, Žin., 2000, Nr. 67-2017), pasikeitė kai kurios Įstatymo nuostatos, todėl prašome atidžiai perskaityti šiuos Paaiškinimus bei tinkamai užpildyti Lietuvos Respublikos gyventojo 2000 metų turto ir pajamų deklaraciją.

3. Asmenų, kuriems pagal Įstatymą atsiranda prievolė deklaruoti turtą ir pajamas, bei jų šeimų narių 2000 metų turtas ir pajamos deklaruojamos užpildžius turto ir pajamų deklaracijos formą, patvirtintą Nutarimu, t. y. tokią pat, kaip ir deklaruojant ankstesnių (1996, 1997, 1998) metų turtą ir pajamas. 2000 metų deklaracijos turi būti pateikiamos iki 2001 m. gegužės 1 dienos.

4. Primename asmenims, kurie pagal Įstatymą privalo deklaruoti turtą ir pajamas, bei jų šeimų nariams, kad Lietuvos Respublikos gyventojai fiziniai asmenys, kurių pagrindinė gyvenamoji vieta yra Lietuvos Respublika, bei fiziniai asmenys, ataskaitiniais metais Lietuvos Respublikoje gyvenę su pertraukomis arba ištisai 183 dienas ir ilgiau (toliau – deklaruotojai), išskyrus užsienio valstybių diplomatus, diplomatinių atstovybių ir konsulinių įstaigų darbuotojus – užsienio valstybių piliečius, turtą ir pajamas deklaruoja gyvenamosios vietos valstybinei mokesčių inspekcijai pateikdami du užpildytus Nutarimu patvirtintus Lietuvos Respublikos gyventojo turto ir pajamų deklaracijos (toliau – Deklaracija) egzempliorius (pildymo pavyzdys – 2 priedas). Vienas Deklaracijos egzempliorius lieka valstybinės mokesčių inspekcijos miesto (rajono) skyriuje, o kitas (tai gali būti užpildytos Deklaracijos kopija) – grąžinamas deklaruotojui, kuriame Deklaraciją priėmęs pareigūnas įrašo priėmimo datą, savo vardo raidę, pavardę, pareigas ir pasirašo. Deklaracijas pateikia pats deklaruotojas arba jo įgaliotas asmuo. Taip pat Deklaraciją gali pateikti sutuoktinis, pateikęs santuoką patvirtinantį dokumentą. Deklaracija gali būti siunčiama paštu.

5. Informuojame, kad 2000 12 22 Lietuvos Respublikos finansų ministro įsakymu Nr. 335 (Žin., 2001, Nr. 3-49) patvirtintas Lietuvos Respublikos Vyriausybės įstaigų (departamentų, agentūrų, tarnybų, inspekcijų), prie ministerijų įsteigtų departamentų, tarnybų, inspekcijų, kitų valstybės valdymo institucijų, kurių vadovai (generaliniai direktoriai, direktoriai, viršininkai), vadovų pavaduotojai, vyriausieji buhalteriai (finansininkai) ir jų pavaduotojai privalo deklaruoti turtą ir pajamas, sąrašas.

6. Kadangi paštu atsiųstosios Deklaracijos dažniausiai būna užpildytos neteisingai ir deklaruotojai vis tiek yra priversti į valstybinių mokesčių inspekcijų skyrius ateiti jas patikslinti ir atnešti papildomus dokumentus, todėl rekomenduojame Deklaracijas pateikti asmeniškai arba per įgaliotą asmenį.

7. Lietuvos Respublikos gyventojai, nuo 2000 m. rugpjūčio 9 d. suteikę juridiniams, fiziniams asmenims bei juridinio asmens teisių neturinčioms įmonėms paskolas, kurių suma per kalendorinius metus (ataskaitiniais metais laikotarpiu nuo 2000 08 09 iki 2000 12 31) didesnė kaip 10000 Lt, arba padovanoję dovanas (pinigais ar natūra), kurių suma (vertė) per kalendorinius metus didesnė kaip 10000 Lt, savo turtą ir pajamas pradeda deklaruoti nuo tų kalendorinių metų, kuriais suteikė paskolas arba padovanojo dovanas, t. y. tampa nuolatiniais deklaruotojais, privalėsiančiais 2000 metais ir visais kitais metais deklaruoti turtą bei pajamas. Prievolė deklaruoti turtą ir pajamas nustatyta tik tiesioginiams skolintojams ir dovanotojams, bet ne jų šeimų nariams.

8. Deklaruotojai Deklaracijoje taip pat turi nurodyti per kalendorinius metus dovanotas pinigines lėšas, kai jų bendra suma didesnė kaip 2000 Lt, bei pateikti dovanojimo sutarčių kopijas arba, jei dovanojimo sutartis žodinė, paaiškinimą.

Jeigu personalios įmonės savininkas pajamoms uždirbti naudoja šeimos narių (tėvų, vaikų, sutuoktinio) asmeninės nuosavybės teise priklausantį turtą, tuomet šeimos nariai nuolatiniais deklaruotojais tampa tik tuo atveju, jeigu turto perdavimui sudaromos atitinkamai dovanojimo arba paskolos sutartys.

9. Personalios įmonės vardu įregistruotas turtas, šios įmonės savininko į ją įneštos lėšos, iš įmonės paimtos lėšos deklaracijoje nenurodomos.

10. 2000 metais išrinkti politikai, paskirti valstybės tarnautojai, 2000 metais ėję pareigas nepilnus metus, bei jų šeimų nariai privalo deklaruoti visų 2000 metų savo turtą ir pajamas. 2000 metais nustoję eiti pareigas politikai ar valstybės tarnautojai bei jų šeimų nariai taip pat privalo deklaruoti visų 2000 metų savo turtą ir pajamas.

11. Nepilnamečių asmenų ir pilnamečių asmenų invalidų bei pensininkų, kuriems paskirta globa ar rūpyba, gyvenančių kartu su šeima, turtą ir pajamas deklaruoja vienas iš tėvų, įtėvių, globėjų ar rūpintojų.

12. Informuojame, kad pagal Įstatymą turtą ir pajamas turi deklaruoti visų rūšių įmonių vadovai, jų pavaduotojai (įskaitant samdomus personalių įmonių vadovus ir jų pavaduotojus), tarybų ir valdybų nariai, vyriausieji buhalteriai (finansininkai) bei įmonių struktūrinių padalinių (filialų, skyrių, atstovybių) vadovai ir jų pavaduotojai. Įmonių (nurodytų Įmonių įstatymo 6 straipsnyje) vadovais laikomi vadovai visų rūšių įmonių (išskyrus personalių įmonių savininkus) nepriklausomai nuo to, ar pagal atitinkamus įstatymus įmonės administracija yra privalomas valdymo organas, ar neprivalomas.

Paaiškiname, kad komercinių bankų ir įmonių skyriais laikomi tokie skyriai, kurie analogiški filialams (pvz., Tiekimo skyriaus viršininkas netaps deklaruotoju).

Taip pat informuojame, kad visi valstybės tarnautojai (įskaitant valstybės tarnautojus, turinčius valstybės tarnautojų statusą ir atliekančius ūkines ar technines funkcijas), dirbantys Valstybės kontrolėje, Muitinės departamente prie Finansų ministerijos, teritorinėse muitinėse, Valstybinėje mokesčių inspekcijoje prie Finansų ministerijos, valstybinėse mokesčių inspekcijose, Vidaus reikalų sistemoje, Mokesčių policijos departamente prie Vidaus reikalų ministerijos, Valstybės saugumo sistemoje, bei jų šeimų nariai privalo deklaruoti 2000 m. turtą ir pajamas.

13. Deklaruotojai iki vasario 1 d. raštu turi informuoti juridinius ir fizinius asmenis bei juridinio asmens teisių neturinčias įmones (kurie 2000 metais jiems išmokėjo bet kokios rūšies išmokų, nemokamai išdavė turto, vertybių ar suteikė nemokamų paslaugų), kad jie iki kovo 1 d. deklaruotojui ir jo gyvenamosios vietos apskrities valstybinės mokesčių inspekcijos miesto (rajono) skyriui pateiktų atitinkamos formos pažymas apie išmokėtas sumas, išduotą turtą, suteiktas paslaugas ir sumokėtus mokesčius (formos patvirtintos Valstybinės mokesčių inspekcijos prie Finansų ministerijos viršininko 2000 12 01 įsakymu Nr. 224 „Dėl Lietuvos Respublikos gyventojams išmokėtų išmokų, nemokamai išduoto turto, suteiktų paslaugų, išskaičiuotų mokesčių pažymų formų bei jų pildymo paaiškinimų patvirtinimo“ (Žin., 2000, Nr. 107-3407) – dėl gyventojams išmokėtų išmokų, nemokamai išduoto turto, suteiktų paslaugų, išskaičiuotų mokesčių: deklaruotojui – FR 0003 forma, valstybinėms mokesčių inspekcijoms – FR 0004 forma; dėl indėlių bei palūkanų: deklaruotojui ir valstybinėms mokesčių inspekcijoms – FR 0005 forma).

14. Jei asmenys prašymą pateikia vėliau kaip iki vasario 1 d., pažyma turi būti išduota per 10 darbo dienų nuo prašymo gavimo dienos. Kai gyventojas privalo deklaruoti turtą ir pajamas pagal darbovietėje einamas pareigas, tai apie pažymų reikalingumą šiai savo darbovietei raštu pranešti neprivalo.

15. Vienas šios pažymos egzempliorius nemokamai turi būti išsiųstas deklaruotojui, o kitas – jo gyvenamosios vietos valstybinei mokesčių inspekcijai.

16. Deklaruotojų prašymu, kaip tai numatyta Nutarimu patvirtintoje Lietuvos Respublikos gyventojų turto ir pajamų deklaravimo tvarkoje (Vyriausybės 1998 02 02 nutarimo Nr. 139 redakcija), valstybinės mokesčių inspekcijos miesto (rajono) skyrius privalo per 10 darbo dienų nuo prašymo padavimo dienos išduoti Lietuvos Respublikos gyventojo turto ir pajamų deklaravimo pažymą.

17. Deklaracijoje nurodytos kalendoriniais metais gautos pajamos, įsigytas turtas, paskolintos ir negrąžintos piniginės lėšos (įskaitant ir metų pradžioje buvusias paskolintas ir negrąžintas), dovanotos piniginės lėšos, o gyventojų, deklaruojančių turtą ir pajamas pirmą kartą, – ir kalendorinių metų pradžioje turėtos piniginės lėšos, kurios viršija Komisijos nustatytą atitinkamų metų pradžioje buvusį minimalų deklaruoti privalomo turto kainos dydį, turi būti pagrįstos įstatymų reikalavimus atitinkančiais sandorių ar kitais juridinę galią turinčiais dokumentais. Jeigu minėti dokumentai nepateikiami, nuo nepagrįstos sumos skiriama 20 proc. dydžio bauda, kuri turi būti sumokėta ne vėliau kaip per 20 dienų nuo valstybinės mokesčių inspekcijos sprendimo skirti baudą gavimo dienos.

18. Kadangi kai kuriuose Deklaracijos punktuose (pvz., II skyriaus 1 punktas „Privalomas registruoti turtas“) yra mažai vietos tam tikriems duomenims įrašyti (jeigu asmuo turi kelis automobilius arba butus), prie Deklaracijos galima pridėti lapą, kuriame būtina nurodyti, kokio punkto duomenys jame yra surašomi. Lapai, kuriuose pateikiami Deklaracijos punktuose nesutilpę duomenys, turi būti sunumeruoti, taip pat turi būti nurodytas Deklaracijos teikimo laikotarpis (t. y. 2000 metai) ir deklaruotojo asmens kodas.

 

II. 2000 METŲ DEKLARACIJOS UŽPILDYMAS

 

19. Deklaracijos blanke po pavadinimu reikia nurodyti, kokių metų turtas ir pajamos deklaruojami. Šiuo atveju nurodomi 2000 metai.

20. Deklaracijos vidiniame lape (viršuje) taip pat reikia nurodyti turto ir pajamų deklaravimo metus ir deklaruotojo asmens kodą.

 

Deklaracijos I skyrius. Bendrieji duomenys

 

1. Vardas, pavardė

 

21. Šiame punkte nurodomas deklaruotojo vardas ir pavardė.

Jeigu deklaruotojas 2000 metais pasikeitė vardą ar pavardę, tai turi būti nurodoma:

a) vardas ir pavardė iki pakeitimo;

b) pakeistasis (dabartinis) vardas ar pavardė.

 

2. Asmens kodas

 

22. Šiame punkte turi būti nurodomas deklaruotojo asmens kodas. Jeigu turtą ir pajamas deklaruoja užsienio valstybės pilietis – nurodomas jo asmens tapatybę patvirtinantis identifikacinis kodas, prilygstantis Lietuvos Respublikos gyventojo asmens kodui.

 

3. Nuolatinė gyvenamoji vieta

 

23. Nuolatine gyvenamąja vieta laikoma ta vieta, kurioje turtą ir pajamas deklaruojantis asmuo registruotas arba kurioje daugiausiai gyvena (nurodomas tikslus adresas ir telefono numeris). Jeigu deklaruotojas 2000 metais pakeitė gyvenamąją vietą, tai turi būti nurodoma:

a) gyvenamoji vieta iki pakeitimo;

b) naujoji (dabartinė) gyvenamoji vieta.

 

4. Valstybinio socialinio draudimo pažymėjimo serija ir Nr.

 

24. Šiame punkte nurodoma deklaruotojo valstybinio socialinio draudimo pažymėjimo serija ir numeris.

5. Pagrindinė veiklos rūšis

 

 

25. Šį punktą turi pildyti asmenys, užsiimantys verslu ir gaunantys su darbo santykiais nesusijusių pajamų, t. y. advokatai, notarai, personalių įmonių savininkai, patentininkai ir pan. Nurodoma, kokia veikla pagal Ekonominės veiklos rūšių klasifikatorių užsiimama.

 

6. Pagrindinė darbovietė

 

26. Šiame punkte nurodoma deklaruotojo pagrindinė darbovietė.

Pagrindine darboviete mokesčiams išskaičiuoti laikoma ta, kurią pasirenka darbuotojas ir nurodo darbo sutartyje arba papildomame pareiškime, skirtame pagrindinei darbovietei. Jeigu deklaruotojas 2000 metais pakeitė pagrindinę darbovietę, turi būti nurodoma:

a) pagrindinė darbovietė iki pakeitimo;

b) naujoji (dabartinė) pagrindinė darbovietė.

Turi būti nurodomas deklaracijos pateikimo metu esantis pagrindinės darbovietės pavadinimas, adresas ir telefono numeris.

 

7. Pareigos

 

27. Šiame punkte nurodomos pareigos, kurias deklaruotojas eina pagrindinėje darbovietėje. Jeigu 2000 metais deklaruotojo pareigos pasikeitė, tai turi būti nurodoma:

a) pareigos iki pakeitimo;

b) naujosios (dabartinės) pareigos.

 

8. Ne pagrindinės darbovietės

 

28. Šiame punkte nurodomi visų deklaruotojo ne pagrindinių darboviečių pavadinimai, adresai ir telefonų numeriai.

 

9. Pareigos ne pagrindinėse darbovietėse

 

29. Šiame punkte nurodomos deklaruotojo pareigos, einamos ne pagrindinėse darbovietėse. Jeigu 2000 metais deklaruotojo pareigos ne pagrindinėse darbovietėse pasikeitė, tai turi būti nurodoma:

c) pareigos iki pasikeitimo;

d) naujosios (dabartinės) pareigos.

 

10. Šeimos narių skaičius

 

30. Šiame punkte nurodomas deklaruotojo šeimos narių skaičius.

Šeima laikomi sutuoktiniai ir kartu gyvenantys vaikai (įvaikiai) iki 18 metų. Jeigu asmuo šeimos nariu tampa arba nustoja juo būti ataskaitiniais kalendoriniais metais, jis privalo deklaruoti visų kalendorinių metų turtą ir pajamas. Jeigu vaikams (įvaikiams) ataskaitiniais kalendoriniais metais, kurių turtas ir pajamos deklaruojami, sukanka 18 metų, tai jų turtą ir pajamas vienas iš tėvų (įtėvių) deklaruoja laikotarpio nuo kalendorinių metų pradžios iki vaikams (įvaikiams) sukako 18 metų. Už nepilnamečio asmens neteisingų duomenų apie jo turtą ir pajamas Deklaracijoje nurodymą atsakomybėn traukiamas asmuo, kuriam pagal Įstatymą atsiranda prievolė deklaruoti turtą ir pajamas.

31. Į šeimos narių skaičių įtraukiamas ataskaitiniais kalendoriniais metais buvęs bei Deklaracijos pateikimo metu esantis šeimos narių skaičius (įskaitant ir Deklaraciją pildantį asmenį). Šiame punkte turi būti nurodomi šeimos narių (įskaitant ir nepilnamečius) vardai, pavardės, asmenų kodai (jei jie yra suteikti), darbovietės (mokymo įstaigos), pareigos, pagrindinės veiklos rūšys.

 

Deklaracijos II skyrius. Turtas ir piniginės lėšos atitinkamų metų pradžioje

(2000 m. sausio 1 d.)

 

32. Deklaruojant įregistruotą kilnojamąjį ir nekilnojamąjį turtą, taip pat nebaigtus statyti (rekonstruoti) ar pastatytus (rekonstruotus) statinius, būtina nurodyti turto buvimo vietą, jo identifikavimo duomenis (statybos arba gamybos metus, kvadratūrą (kubatūrą), rūšį, markę, galingumą (KW, AJ) arba variklio darbinį tūrį ir pan.), įsigijimo datą, būdą ir vertę.

33. Deklaracijoje turi būti nurodomas deklaruotojo vardu įregistruotas kilnojamasis ir nekilnojamasis turtas, kuriam nustatyta privaloma teisinė registracija, nebaigti statyti arba pastatyti, bet neįregistruoti statiniai. Pagal 1996 04 19 Lietuvos Respublikos statybos įstatymą Nr. I-1240 (Žin., 1996, Nr. 32-788; 2000, Nr. 84-2533) rekonstruojami statiniai priskiriami prie statomų statinių.

34. Deklaracijoje turi būti nurodytas tiek Lietuvos Respublikoje, tiek ir užsienyje turimas turtas.

35. Kai turtas yra įregistruotas kelių asmenų vardu, tai deklaruotojas turi rodyti tik jam priklausančią turto dalį ir šios dalies vertę.

36. Jei turtas priklauso sutuoktiniams bendrosios jungtinės nuosavybės teise, tai kiekvienas sutuoktinis savo Deklaracijoje gali įrašyti visą turtą, nurodydami, kad tas turtas deklaruotojui priklauso bendros jungtinės nuosavybės teise.

37. Tie asmenys, kurie yra deklaravę 1999 metų turtą ir pajamas, deklaruodami 2000 metų savo turtą ir pajamas, 2000 metų pradžioje turimo turto vertės iš naujo perskaičiuoti neprivalo, o gali įrašyti tą pačią 1999 metų Deklaracijos V skyriuje nurodytą metų pabaigoje turėto turto vertę.

38. Asmenys, deklaruojantys turtą pirmą kartą arba jį deklaravę tik 1998 metais, t. y. kurie nedeklaravo bent vienų praėjusių metų turto ir pajamų, 2000 metų pradžioje turimo privalomo registruoti turto vertę apskaičiuoja remdamiesi Komisijos nutarimu. Apskaičiuojant privalomo registruoti (jau įregistruoto) turto vertę, siūlome vadovautis šių Paaiškinimų 1 priede nurodyta apskaičiavimo tvarka.

39. Tie asmenys, kurie 2000 metų turtą ir pajamas pagal Įstatymą deklaruoja pirmą kartą, kalendorinių metų pradžioje kredito ir ne kredito įstaigose turimas pinigines lėšas (įskaitant turimas pasiskolintas), taip pat kitiems asmenims paskolintas, t. y. tas, kurios nurodomos Deklaracijos II skyriaus 3 ir 4 punktuose, didesnes už 2000 metų pradžioje buvusį minimalų deklaruoti privalomo turto kainos dydį (Komisijos nustatyta – 45 500 Lt), privalo pagrįsti įstatymų reikalavimus atitinkančiais sandorių ar kitais juridinę galią turinčiais dokumentais, t. y. turi pateikti dokumentus, patvirtinančius pajamų gavimą: anksčiau gauto darbo užmokesčio pažymos, pažymos apie autorinį atlyginimą, parduoto turto, paskolos sutartys (kopijos), pajamų už turto nuomą dokumentai ir kt. Taip pat metų pradžioje turimas pinigines lėšas juridinę galią turinčiais dokumentais turi pagrįsti asmuo, kuris ataskaitiniais kalendoriniais metais tapo nauju šeimos nariu ir kuris turtą ir pajamas pagal Įstatymą deklaruoja pirmą kartą.

40. Jeigu deklaruojamas užsienyje turimas turtas, Deklaracijoje nurodoma:

– jeigu pirktas – įsigijimo vertė;

– jeigu gautas dovanų – dovanojimo sutartyje nurodyta vertė;

– jeigu paveldėtas – notaro išduotame liudijime nurodyta vertė.

41. Jeigu piniginės lėšos turimos užsienio valiuta, skliaustuose reikia nurodyti pagal 2000 m. sausio 1 d. Lietuvos banko nustatytą oficialų lito ir tos užsienio valiutos santykį į litus perskaičiuotą sumą.

42. 2000 m. sausio 1 d. Lietuvos banko nustatytas oficialus lito ir atitinkamos valiutos santykis:

 

Australijos doleris AUD 2,6100 1                         00000 Baltarusijos rublių BYR 0,4444

Čekijos krona CZK 0,1114                                    Danijos krona DKK 0,5412

D. Britanijos svaras sterlingų GBP 6,4752            Estijos krona EEK 0,2573

Euras EUR 4,0260                                                 100 Graikijos drachmų GRD 1,2194

100 Islandijos kronų ISK 5,5294                          100 Japonijos jenų JPY 3,9191

JAV doleris USD 4,0000                                      Kanados doleris CAD 2,7546

100 Kazachijos tengių KZT 2,8870                       Kinijos renminbi juanis CNY 0,4831

Latvijos latas LVL 6,8388                                     Lenkijos zlotas PLN 0,9669

Moldavijos lėja MDL 0,3436                                Norvegijos krona NOK 0,4983

Rusijos rublis RUB 0,1452                                    SDR XDR 5,4935

100 Slovakijos kronų SKK 9,5862                        Švedijos krona SEK 0,4703

Šveicarijos frankas CHF 2,5075                            100000 Turkijos lirų TRL 0,7380

Ukrainos grivina UAH 0,7670                              100 Vengrijos forintų HUF 1,5807

 

1. Privalomas registruoti turtas

 

43. Šiame Deklaracijos punkte nurodomas metų pradžioje turimas toks turtas:

a) kilnojamasis turtas:

– transporto priemonės (automobiliai, automobilių vilkikai, motociklai, motoroleriai, motoriniai vežimėliai, motorinės rogės, automobilių pagrindu sukonstruotos savaeigės mašinos, taip pat jų velkamos priekabos ir puspriekabės). Jų vertės apskaičiavimo tvarka ir pavyzdžiai pateikti Paaiškinimų 1 priede;

– žemės ūkio technika (traktoriai, jų priekabos ir kitos savaeigės važiuoklės, kelių tiesimo mašinos);

– vandens transporto priemonės (jūrų laivai, upių, mažieji ir sportiniai laivai bei kitos plaukiojimo priemonės, išskyrus irklines valtis);

– šaunamieji ginklai (graižtviniai medžiokliniai, lygiavamzdžiai šautuvai, pistoletai (revolveriai) savigynai, arbaletai);

– potencialiai pavojingi įrenginiai (Lietuvos Respublikos Vyriausybės 1994 12 14 nutarimu Nr. 1251 patvirtintas Registruojamų potencialiai pavojingų įrenginių sąrašas, Socialinės apsaugos ir darbo ministerijos 1995 03 13 įsakymu Nr. 32 patvirtintas Registruojamų potencialiai pavojingų įrenginių sąrašas);

– visų tipų civiliniai orlaiviai.

Tais atvejais, kai privalomo registruoti turto rūšis nenurodyta Komisijos nutarime, tai šio turto vertė nurodoma paties deklaruotojo nuožiūra (pvz., įsigijimo vertė).

44. b) nekilnojamasis turtas:

– gyvenamieji namai, butai, negyvenamieji pastatai, statiniai ir patalpos, sodo nameliai, garažai, garažų boksai bei žemė.

Teisiškai įregistruoti nebaigti statyti statiniai, įsigytieji iki ataskaitinių kalendorinių metų pradžios, nurodomi:

– jei deklaruotojas po nebaigto statyti statinio įsigijimo iki ataskaitinių kalendorinių metų pradžios statybos nevykdė, tai nebaigto statyti statinio vertė nurodoma įsigijimo dokumentuose nurodytąja verte;

– jei deklaruotojas po nebaigto statyti statinio įsigijimo iki ataskaitinių metų pradžios savo jėgomis ar rangos būdu vykdė statybos darbus, dėl kurių statinio vertė padidėjo, tai nurodoma įsigijimo dokumentuose nurodytoji vertė ir padidėjusi statinio vertė, atsiradusi dėl atliktų iki ataskaitinių kalendorinių metų statybos darbų;

– arba Komisijos nustatyta tvarka.

45. Nebaigto statyti statinio dėl atliktų darbų vertės padidėjimas apskaičiuojamas pagal faktines statybos darbų ir panaudotų statybinių medžiagų kainas deklaruotojo vertinimu.

46. Be to, šiame punkte turi būti nurodomi nebaigti statyti (nebaigti rekonstruoti) arba pastatyti (rekonstruoti), bet neįregistruoti pastatai ar statiniai (apskaičiavimo tvarka ir pavyzdžiai pateikti Paaiškinimų 1 priede).

Jeigu iki ataskaitinių kalendorinių metų pradžios (2000 01 01) deklaruotojas įsigijo nebaigtą statyti statinį ir toliau pats arba rangos būdu vykdė statybą, tuomet šiame Deklaracijos punkte reikia nurodyti:

pirkimo – pardavimo sutartyje arba kitame to statinio įsigijimo dokumente nurodytą vertę (pvz., paveldėjimo teisės liudijime) ir

neįregistruoto nebaigto statyti statinio vertės padidėjimą, atsiradusį dėl deklaruotojo iki ataskaitinių kalendorinių metų pradžios (2000 01 01) atliktų darbų (apskaičiavimo tvarka ir pavyzdžiai pateikti Paaiškinimų 1 priede).

47. Asmenys, deklaravusieji 1999 metų turtą ir pajamas, žemės vertės iš naujo neperskaičiuoja, o nurodo ją iš ankstesnių metų Deklaracijos. Tie asmenys, kurie turtą ir pajamas deklaruoja pirmą kartą, Deklaracijoje nurodo žemės sklypo vertę, nurodytą mokesčių mokėtojui atsiųstame žemės mokesčio pranešime, apskaičiuotą pagal Lietuvos Respublikos Vyriausybės 1999 02 24 nutarimą Nr. 205 „Dėl žemės įvertinimo tvarkos“ (Žin., 1999, Nr. 21 – 597).

 

2. Meno kūriniai, tauriųjų metalų dirbiniai, dirbiniai su brangakmeniais ir iš jų

 

48. Šiame punkte nurodomi iki 2000 metų pradžios įsigyti ir turimi:

– meno kūriniai (dailės, skulptūros, tapybos, keramikos, juvelyrikos, medžio, gintaro ir pan.),

– taurieji metalai bei tauriųjų metalų dirbiniai (aukso, sidabro, platinos),

– brangakmeniai bei dirbiniai su brangakmeniais,

– kurių bendra vertė didesnė kaip 2000 Lt. Šio turto vertė nurodoma deklaruotojo vertinimu.

 

3. Piniginės lėšos, vertybiniai popieriai

 

49. Šiame Deklaracijos punkte turi būti nurodomos piniginės lėšos, kurių bendra suma (įskaitant indėlius, paskolintas ir negrąžintas pinigines lėšas, nurodytas šio skyriaus 4 punkte) didesnė kaip 2000 Lt. Taip pat šiame punkte reikia nurodyti pasiskolintas ir metų pradžioje faktiškai turimas pinigines lėšas. Jeigu pasiskolintos lėšos buvo išleistos, t. y. faktiškai deklaruotojas metų pradžioje jų jau nebeturi, tuomet Deklaracijoje jų nurodyti nereikia.

50. Atkreipiame dėmesį į tai, kad pagal Įstatymą duomenys apie kalendorinių metų pradžioje ar pabaigoje ne kredito įstaigose turėtas pinigines lėšas gali būti tikslinami teisės aktų nustatyta tvarka tik tuo atveju, kai ankstesnių kalendorinių metų Deklaracijoje nurodyti duomenys apie metų pabaigoje turėtas pinigines lėšas neatitinka tikslinamoje kalendorinių metų Deklaracijoje nurodytų duomenų apie metų pradžioje turėtas pinigines lėšas.

51. Taip pat šiame punkte reikia nurodyti vertybinius popierius: akcijas, obligacijas, vekselius ir kitus vertybinius popierius, pajus, kai jų bendra vertė didesnė kaip 2000 Lt, t. y. jeigu pagal atskirą rūšį vertybinių popierių, pajų suma nesiekia 2000 Lt, tačiau bendra visų vertybinių popierių, pajų suma yra didesnė kaip 2000 Lt, tokiu atveju Deklaracijoje jau reikia nurodyti tuos vertybinius popierius, pajus.

52. 2000 metų pradžioje turimos akcijos, obligacijos, vekseliai ir kiti vertybiniai popieriai (taupymo lakštai) Deklaracijoje nurodomi pagal nominalią vertę.

53. Įrašomi šie duomenys apie turimus pajus: žemės ūkio bendrovės arba ūkinės bendrijos, kurios narys yra pajaus savininkas, pavadinimas, pajaus vertė, data, kada pajus įneštas ar kitaip įsigytas, įsigijimo būdas.

 

4. Paskolinta ir iki metų pradžios negrąžinta lėšų suma, įskaitant indėlius kredito įstaigose

 

54. Šiame Deklaracijos punkte turi būti nurodoma: indėliai (turėti 2000 01 01), paskolintos ir iki metų pradžios negrąžintos piniginės lėšos, kai jų bendra suma (įskaitant pinigines lėšas, kurios nurodomos šio skyriaus 3 punkte) didesnė kaip 2000 Lt. Prie paskolintų piniginių lėšų būtina nurodyti:

jeigu paskolinta fiziniam asmeniui: paskolos sumą, paskolos gavėjo vardą, pavardę, asmens kodą, sandorį patvirtinantį dokumentą (paskolos sutartį), o jo kopiją pridėti prie Deklaracijos. Jeigu sutartis buvo žodinė, prie Deklaracijos reikia pridėti 2000 12 01 Valstybinės mokesčių inspekcijos prie Finansų ministerijos viršininko įsakymu Nr. 224 patvirtintą pažymą (forma – FR 0003);

jeigu paskolinta įmonei: įmonės pavadinimą, paskolos sumą, įmonės kodą, sandorį patvirtinantį dokumentą (pvz., paskolos sutartį).

55. Pagal Civilinio kodekso 4681 straipsnį indėlis – tai pinigų suma, esanti banke ar kitoje kredito įstaigoje pagal indėlio, indėlio pasaugos ar banko sąskaitos sutartį atidarytoje sąskaitoje.

56. Taip pat turi būti nurodoma pinigų suma, esanti banko mokėjimo (kreditinių bei debetinių) kortelių išdavimo ir aptarnavimo sutarčių pagrindu atidarytose sąskaitose.

57. Duomenys apie indėlius (įskaitant ir pinigų sumas, esančias banko mokėjimo (kreditinių bei debetinių) kortelių išdavimo ir aptarnavimo sutarčių pagrindu atidarytose sąskaitose) Deklaracijoje nurodomi iš banko išduotos pažymos. Užsienio valiuta turėti indėliai nurodomi ta valiuta, kuria buvo padėti, tačiau šalia, skliausteliuose, reikia nurodyti sumą litais (pagal 2000 01 01 kursą). Jeigu deklaruotojas turėjo bendrą su kitu asmeniu indėlį, šis indėlis deklaruojamas pažymint, kad tai bendras indėlis.

Indėliai, turimi bankrutuojančiuose, tačiau dar nelikviduotuose bankuose, rodomi iki šių bankų išregistravimo. Indėlių sumos rodomos ir po bankų išregistravimo, jeigu skolas indėlininkams perima valstybė ar kitos įstatymuose nustatytos institucijos.

 

Deklaracijos III skyrius. Kalendoriniais metais (2000 m. sausio 1 d. – 2000 m. gruodžio 31 d.) gautos pajamos ir sumokėti mokesčiai

 

58. Deklaracijoje turi būti nurodoma:

– visos per kalendorinius metus gautos pajamos (pinigais ar natūra), įskaitant ir pajamas, pervestas į deklaruotojo sąskaitą, susigrąžintų paskolintų lėšų sumas (tik tų, kurios buvo suteiktos iki 2000 01 01), taip pat iki 2000 01 01 padėtų ir kalendoriniais metais atsiimtų (tik tų, kurie padėti iki 2000 01 01) indėlių sumas (įskaitant kalendoriniais metais neatlygintinai gautą privalomą registruoti turtą, meno kūrinius bei vertybinius popierius, kurie nurodomi Deklaracijos IV skyriuje);

– gavimo data, davėjo pavadinimas (pavardė), adresas, kodas (jeigu pajamos gautos iš įmonės – įmonės kodas, jeigu pajamos gautos iš fizinio asmens – asmens kodas);

– juridinis pagrindas (visos per metus gautos pajamos ir sumokėti mokesčiai turi būti pagrįsti juridinę galią turinčiais dokumentais. Juridinę galią turinčiais dokumentais laikomi dokumentai, atitinkantys teisės aktų nustatytus reikalavimus: apskaitos dokumentai (atitinkantys Buhalterinės apskaitos pagrindų įstatymo nustatytus reikalavimus), nustatyta tvarka išrašytos pažymos apie išmokėtas sumas, įstatymų reikalavimus atitinkančios sutartys ir kt. Jeigu pajamos gautos iš užsienio valstybės, prie užsienio kalba surašytų dokumentų turi būti pridėtas notarine tvarka patvirtintas jų vertimas į lietuvių kalbą, o užsienio valstybėse išduoti dokumentai privalo būti legalizuoti, išskyrus atvejus, kai pagal galiojančias Lietuvos Respublikoje tarptautines sutartis atleidžiama nuo legalizavimo (pvz., nereikia legalizuoti privataus pobūdžio dokumentų, kuriems nenustatyta notarinė forma). Mokesčių inspektoriui nustačius, kad prie Deklaracijos pridėti dokumentai neatitinka juridinę galią turinčio dokumento reikalavimų, deklaruotojas privalo pataisyti nustatytus trūkumus. Jeigu per kalendorinius metus gautos pajamos nepagrindžiamos įstatymų reikalavimus atitinkančiais sandorių ar kitais juridinę galią turinčiais dokumentais, nuo nepagrįstosios sumos skiriama 20 procentų dydžio bauda;

– gauta pajamų (be mokesčių – pajamų, Sodros, paveldimo ar dovanojamo turto) suma litais;

– sumokėta mokesčių (visų) suma Lt.

59. Jeigu pajamos gaunamos užsienio valiuta, šių pajamų suma nurodoma ta valiuta, kuria jos gautos, tačiau šalia, skliaustuose, reikia nurodyti pagal pajamų gavimo dieną Lietuvos banko nustatytą oficialų lito ir atitinkamos užsienio valiutos santykį į litus perskaičiuotą sumą arba pagal valiutos keitimo į litus metu galiojusį santykį (tokiu atveju pateikiami valiutos keitimo į litus dokumentai).

60. Vadovaujantis Nutarimu patvirtintais deklaravimo metodiniais nurodymais Deklaracijoje nurodomi tik tie indėliai, kurie buvo padėti iki ataskaitinių kalendorinių metų pradžios (2000 01 01). Indėliai, padėti ir atsiimti 2000 metais, Deklaracijoje nenurodomi. Tokiu atveju nurodoma tik bendra palūkanų suma.

 

1. Susijusios su darbo santykiais pajamos (pinigais, natūra ar lengvatinėmis paslaugomis)

 

61. Šiame Deklaracijos punkte turi būti nurodoma faktiškai 2000 metais iš pagrindinių ir iš nepagrindinių darboviečių gautų su darbo santykiais susijusių pajamų (pinigais ar natūra) ir apskaičiuotų mokesčių suma. Šiame punkte nurodomos ir už gruodžio mėnesį apskaičiuotos pajamos, išmokėtos kitų kalendorinių metų sausio mėnesį. Kartu su Deklaracija turi būti pateiktas dokumentas, patvirtinantis deklaruotojo gautas pajamas ir sumokėtus mokesčius. Jeigu pajamos gautos pinigais ar natūra, tai iš darboviečių gautų pažymų turi būti įrašoma:

a) bendra, atskaičius mokesčius, faktiškai gautų pajamų suma;

b) išskaičiuotų ir sumokėtų mokesčių suma.

62. Jei atlyginimas mokamas natūra, darbdavio išduotoje pažymoje jis nurodomas pinigine išraiška.

63. Šiame punkte taip pat turi būti nurodomi gaunami atlyginimai, kuriuos darbdaviai perveda į darbuotojo banko mokėjimo (kreditinių bei debetinių) kortelių ar į kitas banko sąskaitas.

64. Su darbo santykiais susijusiomis pajamomis taip pat laikomos deklaruotojui darbdavio išmokamos kompensacijos.

 

2. Autorinis atlyginimas

 

65. Šiame Deklaracijos punkte nurodomas už mokslo, literatūros, meno kūrinius, atradimus, išradimus bei kitus autorinius darbus autoriams ar jų įpėdiniams išmokamas autorinis atlyginimas. Į šį punktą įrašoma juridinio, fizinio asmens ar juridinio asmens teisių neturinčios įmonės (atsižvelgiant į tai, su kuo buvo pasirašyta autorinė sutartis) išduotoje pažymoje nurodyta pajamų suma (neatsižvelgiant į sumos dydį) ir sumokėti mokesčiai. Jeigu autorinį atlyginimą deklaruotojas gavo iš fizinio asmens, tai gautų pajamų ir į biudžetą sumokėtų mokesčių suma nurodoma iš Fizinio asmens pajamų deklaracijos.

 

3. Pajamos iš ūkinės – komercinės ar kitos veiklos

 

66. Šiame Deklaracijos punkte nurodomos personalios įmonės savininko, patentą įsigijusio fizinio asmens, notaro bei advokato gautos pajamos.

67. Personalios įmonės savininko gautos pajamos apskaičiuojamos pagal duomenis iš 2000 metų juridinio asmens teisių neturinčių individualių (personalių) įmonių ir ūkinių bendrijų deklaracijos. Deklaracijos užpildymo tvarka nustatyta Valstybinės mokesčių inspekcijos prie Finansų ministerijos viršininko 2000 12 08 įsakymu Nr. 233 (FR 0181 forma).

68. Personalios įmonės savininko iš įmonės veiklos gautos pajamos apskaičiuojamos taip:

iš apmokestinamųjų pajamų (deklaracijos 38 eilutė) atimama priklausanti mokėti į biudžetą pajamų mokesčio suma (deklaracijos 45 eilutė). Tuo atveju, jeigu pajamos panaudojamos investicijai ir apmokestinamos pagal 0 procentų pajamų mokesčio tarifą, tai iš apmokestinamųjų pajamų atimama pajamų suma, panaudota investicijai (deklaracijos 40 eilutė). Tokia pat tvarka gautas pajamas apskaičiuoja advokatai.

69. Fizinio asmens, įsigijusio patentą, gautos pajamos apskaičiuojamos taip:

iš visų per kalendorinius metus gautų įplaukų sumos atimama per metus sumokėta patento mokesčio suma ir į biudžetą sumokėtas pridėtinės vertės mokestis (jeigu asmuo yra PVM mokėtojas).

70. Notaro pajamos apskaičiuojamos pagal duomenis iš Fizinio asmens pajamų deklaracijos, patvirtintos Lietuvos Respublikos finansų ministro 1999 02 11 įsakymu Nr. 33. Gautos pajamos apskaičiuojamos taip:

iš per kalendorinius metus faktiškai gautų bendrųjų pajamų sumos (deklaracijos IV dalis) atimama apskaičiuota pridėtinės vertės mokesčio ir pajamų mokesčio suma (deklaracijos „Pajamų mokesčio apskaičiavimas“ skyriaus II dalis).

 

4. Už turto nuomą gautos pajamos (nurodyti, kokio turto)

 

71. Jeigu turtas pagal raštišką nuomos sutartį buvo išnuomotas įmonei, įstaigai, organizacijai, tai gautų pajamų ir sumokėtų mokesčių suma nurodoma iš jų išduotos pažymos.

72. Jeigu raštiška ar žodinė nuomos sutartis buvo sudaryta su fiziniu asmeniu, gautų pajamų ir sumokėtų mokesčių suma nurodoma iš pajamas gavusio asmens metinės Fizinio asmens pajamų deklaracijos.

 

5. Pajamos už parduotą turtą (nurodyti turto rūšį, kiekį)

 

73. Šiame Deklaracijos punkte deklaruotojas nurodo pajamas, gautas už parduotą turtą. Jeigu per metus parduotas vienas vienos rūšies daiktas, tai nereikia mokėti jokių mokesčių ir šiame punkte reikia įrašyti tik pajamų sumą iš civilinių sutarčių ar kitų dokumentų.

Jeigu 2000 metų pirkimo – pardavimo sutartyje numatytas atsiskaitymas dalimis (daugiau nei per 1 metus) už parduotą daiktą, tuomet Deklaracijoje nurodoma 2000 metais už jį faktiškai gautų pajamų suma.

74. Jeigu turtas buvo parduotas Fiziniam asmeniui, tai turi būti nurodoma gautų pajamų ir sumokėtų mokesčių suma iš Fizinio asmens pajamų deklaracijos.

75. Šiame punkte taip pat nurodomos pajamos, gautos už parduotus pajus.

76. Jeigu privalomas registruoti turtas buvo ne parduotas, o, pvz., padovanotas, neatlygintinai perleistas ir pan., t. y. už jį nebuvo gauta pajamų, tai atsižvelgiant į tai, kad nei Įstatyme, nei Nutarime nenurodyta, kad reikia deklaruoti turtą, už kurį negauta pajamų, Deklaracijoje tokio privalomo registruoti turto perleidimas neįrašomas, tačiau deklaruotojas prie Deklaracijos turėtų pridėti raštišką paaiškinimą.

77. Taip pat šiame punkte reikia nurodyti pajamas, gautas už parduotus vertybinius popierius (įskaitant pajamas už vertybinius popierius, kurie įsigyti 2000 metais).

Jei pagal turto pirkimo – pardavimo sutartį numatytas atsiskaitymas dalimis (daugiau nei per 1 metus) už parduotus vertybinius popierius, tai nurodoma už jį faktiškai 2000 metais gauta pajamų suma.

 

6. Piniginės lėšos, gautos paveldėjimo ar dovanojimo būdu

 

78. Šiame Deklaracijos punkte reikia nurodyti atskirai kiekvieną paveldėjimo ar dovanojimo būdu per metus gautų pajamų sumą (neatsižvelgiant į sumos dydį) ir sumokėtą mokesčio sumą (jeigu pajamos buvo apmokestintos). Iš kiekvieno asmens paveldėtos ar gautos dovanų sumos turi būti nurodomos atskirai.

Šioms pajamoms pagrįsti pateikiama dovanojimo sutarties kopija – dovanojimo atveju, paveldėjimo teisės liudijimo kopija – paveldėjimo atveju.

 

7. Gauti alimentai

 

79. Gautų pajamų suma turi būti nurodyta iš alimentus mokančio asmens darbovietės išduotos pažymos.

Jeigu deklaruotojas pajamas gauna tiesiogiai iš alimentus mokančio asmens, turi būti pateiktas raštiškai įformintas sandoris ar dokumentas (abiejų šalių surašytas aktas), patvirtinantis pajamų gavimą.

 

8. Loterijų ir kiti piniginiai laimėjimai

 

80. Asmuo, per metus loterijose ar kituose žaidimuose laimėjęs piniginį prizą, šiame punkte turi nurodyti atitinkamos įstaigos, įmonės, organizacijos išduotoje pažymoje nurodytą išmokėtų pajamų sumą. Jeigu deklaruotojas laimėjimą gauna natūra (pvz., televizorių, baldų komplektą), tokiu atveju šiuos laimėjimus reikia nurodyti Deklaracijos III skyriaus 19 punkte. Jeigu laimėjimas yra privalomas registruoti turtas (butas, automobilis), jis nurodomas ir Deklaracijos IV skyriaus 1 punkte.

Šioms pajamoms pagrįsti pateikiama įmonės, įstaigos ar organizacijos išduota pažyma.

 

9. Dividendai

 

81. Šiame Deklaracijos punkte turi būti nurodomi visi gauti dividendai. Taip pat jame reikia įrašyti įstaigos, įmonės, organizacijos išduotoje pažymoje nurodytą išmokėtą pajamų ir sumokėtų mokesčių sumą. Jeigu dividendai gaunami iš užsienio valstybės – gautų pajamų ir sumokėtų mokesčių suma nurodoma iš Fizinio asmens pajamų deklaracijos.

Prie Deklaracijos pridedama įstaigos, įmonės ar organizacijos išduota pažyma.

 

10. Draudimo išmokos

 

82. Asmeniui, kuriam draudimo įmonė išmokėjo kokias nors išmokas (pvz., už autoavarijoje sudaužytą automobilį), šiame Deklaracijos punkte reikia nurodyti jų išduodamoje pažymoje nurodytą pinigų sumą (sumokėtų mokesčių įrašyti (nurodyti) nereikia, nes draudimo išmokos neapmokestinamos). Tais atvejais, kai fizinis asmuo nutraukia sutartį anksčiau laiko, Deklaracijoje nurodoma jam išmokama, anksčiau deklaruotojo sumokėtų įmokų suma ir išskaičiuoto mokesčio suma, jeigu fizinis asmuo naudojosi pajamų mokesčio lengvatomis, nustatytomis Fizinių asmenų pajamų mokesčio laikinajame įstatyme.

Prie Deklaracijos pridedama draudimo įmonės pažyma arba pavedimo apie pinigų pervedimą banko įstaigai kopija.

 

11. Gautos kompensacijos

 

83. Reikia nurodyti visų per metus gautų kompensacijų (už valstybės išperkamą nekilnojamąjį turtą, atkuriamųjų santaupų, materialinės ar moralinės žalos atlyginimo ir pan.), išskyrus kompensacijų, susijusių su darbo santykiais, sumą. Gauta pajamų suma nurodoma iš pažymos, kurią išduoda kompensaciją išmokėjusi įstaiga, įmonė, organizacija. Deklaruotojui darbdavio išmokamos kompensacijos nurodomos šio Deklaracijos skyriaus 1 punkte.

Prie Deklaracijos pridedama įstaigos, įmonės ar organizacijos išduota pažyma.

 

12. Iš socialinių fondų ir organizacijų gautos pajamos (įskaitant pašalpas, pensijas, premijas)

 

84. Gautų pajamų suma nurodoma iš pažymos, kurią išduoda socialinis fondas ar organizacija. Taip pat šiame Deklaracijos punkte reikia nurodyti minėtos rūšies pajamas, gautas iš užsienio valstybės, bei tam tikrais atvejais sumokėtą pajamų mokestį.

Prie Deklaracijos pridedama socialinio fondo ar organizacijos pažyma.

 

13. Grąžintos ūkio subjektų ar fizinių asmenų paskolos, atsiimti iš kredito įstaigų indėliai ir už juos gautos palūkanos

 

85. Šiame Deklaracijos punkte turi būti nurodomos tos grąžintos ūkio subjektų ar fizinių asmenų paskolos, kurios buvo suteiktos iki 2000 01 01, iš kredito įstaigų atsiimti indėliai (tik tie, kurie buvo padėti iki 2000 01 01), taip pat visos gautos palūkanos, įskaitant ir palūkanas, apskaičiuotas už kalendoriniais metais turėtus indėlius bei už pinigų sumas, esančias banko mokėjimo kortelių išdavimo ir aptarnavimo sutarčių pagrindu atidarytose sąskaitose. Šiame Deklaracijos punkte reikia atskirai nurodyti atsiimto indėlio sumą bei apskaičiuotų palūkanų sumą. Gauta pajamų suma nurodoma iš pažymos (forma FR 0005) ar kitų dokumentų, kuriuos išduoda atitinkamas bankas. Tuo atveju, jeigu indėlio ar pinigų, esančių banko mokėjimo kortelių išdavimo ir aptarnavimo sutarčių pagrindu atidarytose sąskaitose, likutis metų pradžioje didesnis nei metų pabaigoje, tai iš metų pradžioje esančio likučio atėmus metų pabaigoje turėtą likutį skirtumo suma laikoma kalendoriniais metais paimta indėlio ar pinigų, esančių banko mokėjimo kortelių (kreditinių ar debetinių) išdavimo ir aptarnavimo sutarčių pagrindu atidarytose sąskaitose suma (nurodoma iš pažymos formos FR 0005 2 stulpelio), kurią deklaruotojas nurodo šiame Deklaracijos punkte.

86. Taip pat šioje eilutėje turi būti nurodomos palūkanos, apskaičiuotos už užsienio valstybių bankuose laikomus indėlius. Jeigu indėlis yra laikomas užsienio banke, valstybinei mokesčių inspekcijai gali būti pateikta: indėlio sutartis, pažyma, išrašas iš sąskaitos, banko pranešimas ar kiti dokumentai, kuriuose būtų nurodyti duomenys apie apskaičiuotas ir išmokėtas palūkanas.

87. Faktiškai gautomis pajamomis laikomos apskaičiuotos (kuriomis deklaruotojas gali laisvai disponuoti) palūkanos: už terminuotus indėlius arba kai anksčiau laiko nutraukiama terminuoto indėlio sutartis, ir palūkanos už indėlius einamosiose sąskaitose, įskaitant sąskaitas, kai išduodamos mokėjimo (kreditinės ar debetinės) kortelės, neatsižvelgiant į tai, kad jos faktiškai neatsiimamos.

88. Jeigu fizinis asmuo palūkanas už paskolintas pinigines lėšas gavo iš fizinio asmens, tai gautų palūkanų suma apmokestinama 20 proc. pajamų mokesčiu. Duomenys nurodomi iš Fizinio asmens pajamų deklaracijos.

89. Prie Deklaracijos pridedama kredito įstaigos pažyma (dėl indėlių), paskolos sutarties kopija su pažyma apie paskolos grąžinimą ar kitas dokumentas, patvirtinantis paskolos grąžinimą (raštiškas skolintojo ir skolininko patvirtinimas).

 

14. Iš užsienio valstybių ir Lietuvos Respublikos ūkio subjektų bei fizinių asmenų gautos paskolos (nurodyti, kokia valiuta)

 

90. Šiame Deklaracijos punkte taip pat turi būti nurodomos iš juridinių ir fizinių asmenų bei juridinio asmens teisių neturinčių įmonių pasiskolintos piniginės lėšos ir paskolos davėjų duomenys:

jeigu pasiskolinta iš fizinio asmens, nurodomas jo: vardas, pavardė, asmens kodas, sandorį patvirtinantis dokumentas (paskolos sutartis) ir jo kopija pridedama prie Deklaracijos;

jeigu pasiskolinta iš įmonės – pavadinimas, įmonės kodas, sandorį patvirtinantis dokumentas (paskolos sutartis) ir jo kopija pridedama prie Deklaracijos.

91. Atkreipiame dėmesį į tai, kad pagal Įstatymą deklaracijų duomenys apie gautas paskolas negali būti tikslinami.

 

15. Labdaros būdu gautos pajamos

 

92. Labdaros būdu gautomis pajamomis laikomos lėšos ir turtas, gautas pagal Labdaros ir paramos įstatymo (Žin., 1993, Nr. 21-506; 2000, Nr. 61-1818) nustatytą tvarką. Jeigu labdaros būdu pajamos gaunamos iš užsienio valstybės, prie užsienio kalba surašytų dokumentų turi būti pridėtas notarine tvarka patvirtintas jų vertimas į lietuvių kalbą. Jei labdara gauta natūra, skliausteliuose reikia nurodyti natūra gautos labdaros piniginę išraišką.

Prie Deklaracijos turi būti pridėta labdaros davėjo ar fondo išduota pažyma.

 

16. Pajamos, gautos iš žemės ūkio (augalininkystės, gyvulininkystės ir pan.)

 

93. Šiame Deklaracijos punkte turi būti įrašomos įmonės, įstaigos, organizacijos, fizinio asmens, išmokėjusių deklaruotojui pinigų sumas, išduotose pažymose nurodytos sumos.

94. Tuo atveju, jeigu žemės ūkio produkcija yra parduota prekyvietėse ar turgavietėse, tuomet Deklaracijoje nurodoma pajamų suma iš paties deklaruotojo tvarkomo ūkininko žurnalo arba turi būti pridėtas raštiškas paaiškinimas. Prie Deklaracijos turi būti pridėti nuomojamos arba nuosavybės teise priklausančios žemės dokumentų kopijos.

95. Šiame punkte nereikia nurodyti pajamų, gautų už žemės ūkio produkcijos perpardavinėjimą (tokios pajamos nurodomos šio skyriaus 3 punkte, pajamos iš ūkinės – komercinės veiklos), t. y. gautas pajamas šiame punkte nurodo tik tiesioginis žemės ūkio produkcijos augintojas.

 

17. Pagal rangos, tarpininkavimo bei pavedimo sutartis gautos pajamos

 

96. Šiame Deklaracijos punkte turi būti nurodoma pagal rangos, tarpininkavimo ar pavedimo sutartis gauta pajamų ir sumokėtų mokesčių suma iš įmonių, įstaigų ar organizacijų pateiktų pažymų arba iš Fizinių asmenų pajamų deklaracijos. Prie Deklaracijos turi būti pridėta sutarties kopija.

 

18. Nepilnamečių šeimos narių gautos pajamos (nurodyti pajamų rūšis)

 

97. Šiame Deklaracijos punkte nurodomos visos per metus gautos nepilnamečių šeimos narių pajamos (įskaitant stipendiją, darbo užmokestį, paveldėjimo arba dovanojimo būdu gautas lėšas ir sumokėtas mokesčių sumas). Pridedami atitinkami (pagal gautų pajamų rūšis) juridinę galią turintys dokumentai.

 

19. Kitos gautos pajamos, nenurodytos 1–18 punktuose

 

98. Šiame punkte nurodomos gautos pajamos pinigais ir natūra, kurios nenurodytos Deklaracijos 1 – 18 punktuose, ir už atitinkamą pajamų rūšį sumokėti mokesčiai (pvz., 2000 metais atkurtų santaupų, kuriomis deklaruotojas 2000 metais įgijo teisę disponuoti, suma). Šiame punkte taip pat turi būti nurodomas neatlygintinai gautas turtas (įskaitant kalendoriniais metais gautą privalomai registruotą turtą bei vertybinius popierius, kurie taip pat nurodomi Deklaracijos IV skyriuje).

Taip pat šiame punkte reikia nurodyti kartu su turtą ir pajamas deklaruojančio asmens šeima gyvenančių pilnamečių asmenų globotinių (invalidų ir pensininkų) gautas visų rūšių pajamas. Be to, šiame punkte reikia nurodyti pajamų sumas, gautas už išpirktus Vyriausybės vertybinius popierius (įskaitant palūkanas: palūkanos nurodomos atskirai). Pridedami atitinkami (pagal gautų pajamų rūšis) juridinę galią turintys dokumentai.

 

20. Iš viso

 

99. Šiame Deklaracijos punkte susumuojamos visos per metus gautos pajamos ir sumokėti mokesčiai.

 

Deklaracijos IV skyrius. Kalendoriniais metais (2000 m. sausio 1 d. – 2000 m. gruodžio 31 d.) įsigytas turtas ir paskolintos piniginės lėšos (įskaitant nepilnamečių šeimos narių)

 

100. Visas per kalendorinius metus įsigytas privalomas registruoti turtas ir paskolintos piniginės lėšos turi būti pagrįstos juridinę galią turinčiais dokumentais.

Deklaracijoje turi būti nurodytas tiek Lietuvos Respublikoje, tiek ir užsienyje kalendoriniais metais įsigytas turtas.

Taip pat turi būti nurodomas privalomas registruoti turtas, įsigytas išsimokėtinai, arba turtas, įsigytas lizingo būdu, jeigu šis turtas savininko vardu buvo įregistruotas 2000 metais.

101. Šiame Deklaracijos skyriuje reikia nurodyti 2000 metais įsigytus nebaigtus statyti statinius bei anksčiau įsigytų nebaigtų statyti statinių vertės padidėjimą per 2000 metus.

Šiame Deklaracijos punkte įrašomi duomenys apie atlygintinai ar neatlygintinai įsigytą kilnojamąjį ir nekilnojamąjį turtą.

102. Įsigytas privalomas registruoti kilnojamasis ir nekilnojamasis turtas nurodomas pagal įsigijimo vertę ir prie Deklaracijos pridedama turto įsigijimą patvirtinančio dokumento kopija.

103. Neatlygintinai įgytas turtas (tiek kilnojamasis, tiek nekilnojamasis) pagrindžiamas sutarčių kopijomis.

104. Jeigu deklaruotojas kalendoriniais metais įsigyja šaunamąjį ginklą, jis privalo pridėti įsigijimą patvirtinantį dokumentą.

 

Šiame skyriuje nurodoma:

 

1. Įsigytas privalomas registruoti turtas

 

105. Šiame Deklaracijos punkte nurodomas visas ataskaitiniais metais (2000 metais) įsigytas turtas, įskaitant ir tą turtą, kuris buvo perleistas (atlygintinai ar neatlygintinai) kitam asmeniui tais pačiais metais.

106. Šiame Deklaracijos punkte nurodoma ataskaitiniais kalendoriniais metais įsigyto įregistruoto kilnojamojo ir nekilnojamojo turto, kuriam nustatyta teisinė registracija, pavadinimas, buvimo vieta, identifikavimo duomenys, įsigijimo būdas, turto įsigijimą patvirtinančio dokumento pavadinimas, jo data, įsigijimo (faktinė) kaina. Prie Deklaracijos pridedamas turto įsigijimą patvirtinančio dokumento (sutarties, paveldėjimo teisės liudijimo ir kt.) kopija.

107. Kai įsigytasis turtas yra įregistruotas kelių asmenų vardu, tai deklaruotojas turi nurodyti tik jam priklausančią turto dalį ir jos vertę.

108. Jei įsigytasis turtas priklauso sutuoktiniams bendrosios jungtinės nuosavybės teise, tai kiekvienas sutuoktinis savo Deklaracijose gali įrašyti visą turtą, nurodydami, kad tas turtas deklaruotojui priklauso bendros jungtinės nuosavybės teise.

109. Nurodoma teisiškai įregistruoto turto, įskaitant ir įsigytojo užsienio valstybėje, įsigijimo būdai bei juridinę galią turintys dokumentai, patvirtinantys įsigijimo vertę:

– jeigu turtas įsigytas dovanojimo būdu, reikia nurodyti dovanojimo sutartyje nurodytą vertę;

– jeigu turtas įsigytas paveldėjimo būdu, reikia nurodyti vertę iš notaro išduoto liudijimo apie turto paveldėjimą;

– jeigu turtas pirktas, nurodoma pirkimo – pardavimo sutartyje nurodytoji įsigijimo vertė.

110. Jeigu 2000 metais buvo atkurta nuosavybė į nekilnojamąjį turtą, nurodoma Žemės ir kito nekilnojamojo turto kadastro ir registro valstybės įmonės apskaičiuota to turto vidutinė rinkos vertė, nurodytoji techninėje inventorizavimo byloje. Prie Deklaracijos reikia pridėti savivaldybės valdybos sprendimo dėl nuosavybės atkūrimo nuorašą.

111. Šiame punkte nurodomas nebaigtų statyti (rekonstruojamų) statinių, taip pat baigtų statyti (rekonstruotų) statinių (neatsižvelgus į tai, ar tokie statiniai įregistruoti, ar ne) ataskaitinių metų vertės padidėjimas, t. y. statinio vertės padidėjimas, atsiradęs dėl ataskaitiniais metais vykdytų šio statinio statybos darbų ir sunaudotų statybinių medžiagų, nepriklausomai nuo to, kada statybinės medžiagos buvo įsigytos. Statinio vertės padidėjimas deklaruotojo nuožiūra apskaičiuojamas pagal faktinę statybų vertę (ataskaitiniais metais šiam statiniui statyti sunaudotų statybinių medžiagų įsigijimo kainą pridėjus prie statybos darbų kainos) arba pagal Komisijos nutarime nustatytą tvarką (t. y. taip pat kaip ir įvertinant nebaigtus statyti statinius, tačiau dauginant iš statybos užbaigtumo procento, susidariusio ataskaitiniais metais).

112. Nebaigtų statyti arba pastatytų, bet neįregistruotų pastatų ar statinių vertės padidėjimo apskaičiavimo tvarka ir pavyzdžiai pateikti šių Paaiškinimų 1 priede (2 pavyzdys).

113. Jeigu kalendoriniais metais įsigytas nebaigtas statyti statinys ir tais metais nebuvo vykdomi jokie statybos darbai, tai reikia nurodyti tik pirkimo – pardavimo sutartyje nurodytą vertę;

– jeigu 2000 metais įsigytas nebaigtas statyti statinys ir deklaruotojas tais metais pats ar rangos būdu vykdo statybą, reikia nurodyti: įsigyto nebaigto statyti statinio vertę (nurodytą pirkimo – pardavimo ar kitoje sutartyje ar paveldėjimo teisės liudijime) ir statinio vertės padidėjimą (apskaičiavimo tvarka ir pavyzdžiai pateikti Paaiškinimų 1 priede (2 pavyzdys)).

114. Jeigu deklaruotojas statosi statinį per tikrąją ūkinę ar gyvenamųjų namų statybos bendriją, per metus įsigyto statinio dalies vertė turėtų būti nurodoma iš pažymos, kurią išduoda tikroji ūkinė ar gyvenamųjų namų statybos bendrija.

 

2. Įsigyti meno kūriniai, tauriųjų metalų dirbiniai, dirbiniai su brangakmeniais ir iš jų

 

115. Šiame Deklaracijos punkte nurodomi meno kūriniai, tauriųjų metalų dirbiniai, dirbiniai su brangakmeniais, kurių bendra vertė 2000 Lt ar didesnė. Nurodoma kūrinio ar dirbinio pavadinimas, įsigijimo būdas, identifikavimo duomenys, įsigijimo vertė, taip pat įsigijimą patvirtinantis dokumentas, kurio kopija pridedama prie Deklaracijos.

 

3. Įsigyti vertybiniai popieriai

 

116. Šiame Deklaracijos punkte reikia nurodyti: akcijas, obligacijas, vekselius ir kitus vertybinius popierius, pajus, kai jų bendra vertė didesnė kaip 2000 Lt, t. y. jeigu pagal atskirą vertybinių popierių rūšį ar pajus jų suma nesiekia 2000 Lt, tačiau bendra visų įsigytų vertybinių popierių, pajų suma yra didesnė kaip 2000 Lt, tokiu atveju Deklaracijoje jau reikia nurodyti tuos vertybinius popierius, pajus. Deklaruojant vertybinius popierius, nurodomas jų įsigijimo būdas, rūšis, kiekis, įsigijimo kaina, taip pat įsigijimą patvirtinantis dokumentas, kurio nuorašas pridedamas prie Deklaracijos. Deklaruojant pajus, nurodoma jų vertė, žemės ūkio bendrovės (ar ūkinės bendrijos) pavadinimas, data (t. y. kada pajus buvo įneštas ar kitaip įsigytas), įsigijimo būdas.

117. Akcijos, obligacijos, vekseliai ir kiti vertybiniai popieriai, įsigyti 2000 metais, nurodomi pagal jų įsigijimo vertę. Taip pat šiame Deklaracijos punkte reikia nurodyti 2000 metais įsigytus vertybinius popierius nepriklausomai nuo to, kad jie tais pačiais metais buvo parduoti.

 

4. Paskolinta ir negrąžinta lėšų suma, įskaitant į kredito įstaigas įneštus indėlius

 

118. Šiame Deklaracijos punkte turi būti nurodomos paskolintos pinigų sumos, neatsiimtos iki metų pabaigos, į bankus ar kitas kredito įstaigas padėti ir iki metų galo neatsiimti indėliai, įskaitant ir pinigų sumas, esančias banko mokėjimo (kreditinių bei debetinių) kortelių išdavimo ir aptarnavimo sutarčių pagrindu atidarytose sąskaitose.

119. Deklaruojant paskolintas pinigines lėšas, būtina pridėti sandorį patvirtinančio dokumento nuorašą. Jei pinigai skolinami fiziniam asmeniui, Deklaracijoje reikia nurodyti paskolos gavėjo vardą, pavardę bei asmens kodą, paskolos sutarties sudarymo datą, skolinamų pinigų sumą. Jei pinigai skolinami juridiniam asmeniui ar juridinio asmens teisių neturinčiai įmonei, Deklaracijoje reikia nurodyti įmonės pavadinimą, įmonės kodą, paskolos sutarties sudarymo datą, skolinamų pinigų sumą.

120. Tuo atveju, jeigu indėlio likutis metų pradžioje mažesnis nei metų pabaigoje, tai iš metų pabaigoje esančio indėlio likučio atėmus metų pradžioje turėtą indėlio likutį skirtumo suma laikoma kalendoriniais metais padėta indėlio suma, kurią deklaruotojas nurodo šiame Deklaracijos punkte.

121. Jeigu indėlis yra laikomas užsienio banke, apskrities valstybinei mokesčių inspekcijai turi būti pateikta: indėlio sutartis, pažyma, išrašas iš sąskaitos, banko pranešimas ar kiti dokumentai.

122. Šiame Deklaracijos punkte nurodomos 2000 metais paskolintos ir iki metų pabaigos (2000 12 31) negrąžintos piniginės lėšos, į kredito įstaigas įnešti indėliai (tik tie, kurie neatsiimti iki 2000 12 31), kai jų bendra suma kartu su turimomis piniginėmis lėšomis yra 2000 Lt ar didesnė.

123. Taip pat šiame punkte reikia nurodyti per kalendorinius metus padovanotas pinigines lėšas, kai jų bendra suma didesnė kaip 2000 Lt. Tokiu atveju Deklaracijoje reikia nurodyti, kad tai yra padovanotos piniginės lėšos, taip pat nurodyti sutarties sudarymo datą, dovanotų lėšų sumą, asmenį, kuriam jos padovanotos, bei asmens kodą, o dovanojimo sutarties kopiją pridėti prie Deklaracijos. Jei sutartis žodinė, prie Deklaracijos reikia pridėti nustatytos formos pažymą apie Lietuvos Respublikos gyventojams išmokėtas išmokas, nemokamai išduotą turtą, suteiktas paslaugas ir išskaičiuotus mokesčius.

 

Deklaracijos V skyrius. Turtas ir piniginės lėšos metų pabaigoje (2000 m. gruodžio 31 d.), įskaitant nepilnamečių šeimos narių turtą ir pinigines lėšas

 

124. Deklaracijoje turi būti nurodytas tiek Lietuvos Respublikoje, tiek ir užsienyje turimas turtas. Metų pabaigoje (2000 m. gruodžio 31 d.) turimas turtas, turėtas ir metų pradžioje (2000 m. sausio 1 d.), nurodomas pagal tą pačią vertę kaip ir II skyriuje, o įsigytasis 2000 metais – kaip ir IV skyriuje.

125. Kai turtas yra įregistruotas kelių asmenų vardu, tai deklaruotojas turi nurodyti tik jam priklausančią turto dalį ir tos dalies vertę.

126. Jei turtas priklauso sutuoktiniams bendrosios jungtinės nuosavybės teise, tai kiekvienas sutuoktinis savo Deklaracijose gali įrašyti visą turtą, nurodydami, kad tas turtas deklaruotojui priklauso bendros jungtinės nuosavybės teise.

 

1. Privalomas registruoti turtas

 

127. Deklaracijos V skyriuje turtas, turėtas ataskaitinių kalendorinių metų pradžioje, išskyrus teisiškai įregistruotus statinius, kurie buvo baigti statyti ataskaitiniais kalendoriniais metais, taip pat nebaigtus statyti statinius, kurių vertė dėl atliktų statybos darbų ataskaitiniais metais padidėjo, nurodomas ta pačia verte kaip ir II skyriuje. Analogiškai nurodomi ir kiti šio turto duomenys (identifikaciniai: įsigijimo būdas, įsigijimo data, įsigijimą patvirtinantis dokumentas).

128. Deklaruojamų ataskaitiniais metais baigtų statyti statinių, taip pat nebaigtų statyti statinių (tiek teisiškai įregistruotų, tiek neįregistruotų), kurių vertė ataskaitiniais metais padidėjo, vertė apskaičiuojama taip: prie Deklaracijos II skyriuje nurodytos šio statinio vertės pridėjus IV skyriuje nurodytą vertės padidėjimą. Nurodomi tokie šio turto duomenys: statinio pavadinimas, statinio buvimo vieta, identifikavimo duomenys, įsigijimo būdas, įsigijimo faktinė kaina, statinio vertės padidėjimo suma ir bendra vertė.

 

2. Meno kūriniai, tauriųjų metalų dirbiniai, dirbiniai su brangakmeniais ir iš jų

 

129. Šiame Deklaracijos punkte turi būti nurodomi didesnės kaip 2000 Lt vertės: meno kūriniai, tauriųjų metalų dirbiniai, dirbiniai su brangakmeniais ir iš jų. Turtas, turėtas 2000 metų pradžioje, nurodomas pagal tą pačią vertę kaip ir II skyriuje, o įsigytasis 2000 metais – kaip ir IV skyriuje (deklaruotojo vertinimu).

 

3. Piniginės lėšos, vertybiniai popieriai

 

130. Šiame Deklaracijos punkte turi būti nurodoma skaičiais ir skliausteliuose žodžiais bendra piniginių lėšų suma (kai šių lėšų, indėlių ir paskolintų bei negrąžintų piniginių lėšų bendra suma didesnė kaip 2000 Lt): faktiškai turėtos (2000 12 31) piniginės lėšos, įskaitant faktiškai turimas pasiskolintas ir iki 2000 m. gruodžio 31 d. negrąžintas pinigų sumas. Jeigu deklaruotojas pasiskolintas pinigines lėšas išleido, t. y. jų faktiškai jau nebeturi, tokiu atveju jų Deklaracijoje nurodyti nereikia. Metų pabaigoje (2000 m. gruodžio 31 d.) turimi vertybiniai popieriai, turėti metų pradžioje (2000 m. sausio 1 d.), taip pat per metus įsigytieji nurodomi ir pagal įsigijimo, ir pagal nominalią vertę.

131. Jeigu akcijų nominali vertė padidėjo (pvz., kai įmonė iš savo lėšų didina įstatinį kapitalą), tokiu atveju deklaruotojas Deklaracijos II skyriaus 3 punkte turi nurodyti buvusią akcijų nominalią vertę, o V skyriaus 3 punkte – esančią akcijų nominalią vertę (ir pridėti raštišką nominalo padidėjimo paaiškinimą, pvz., akcijų nominali vertė buvo 10 Lt, o vėliau padidėjo iki 15 Lt, tai Deklaracijoje turi būti nurodoma taip: II skyriaus 3 punkte – 10 Lt, V skyriaus 3 punkte – 15 Lt).

132. Jeigu IB, AB ir UAB yra likviduojamos, t. y. dar tik likvidavimo stadijoje, tokiu atveju akcijos šiame Deklaracijos punkte dar turi būti nurodomos. Tik tuomet, kai įmonė yra išregistruota, pateikus įmonės išregistravimo dokumentus, galima Deklaracijoje nenurodyti tokių akcijų.

Piniginės lėšos (valiuta), turėtos metų pradžioje ir kalendoriniais metais įsigytosios, – nurodomos ir valiuta ir litais pagal 2000 12 31 kursą.

133. Atkreipiame dėmesį į tai, kad pagal Įstatymą duomenys apie kalendorinių metų pradžioje ar pabaigoje ne kredito įstaigose turėtas pinigines lėšas gali būti tikslinami teisės aktų nustatyta tvarka tik tuo atveju, kai ankstesnių kalendorinių metų Deklaracijoje nurodyti duomenys apie metų pabaigoje turėtas pinigines lėšas neatitinka tikslinamoje kalendorinių metų Deklaracijoje nurodytų duomenų apie metų pradžioje turėtas pinigines lėšas.

 

4. Paskolinta ir iki metų pabaigos negrąžinta lėšų suma, įskaitant indėlius kredito įstaigose

 

134. Šiame Deklaracijos punkte turi būti nurodomos Deklaracijos II arba IV skyriuje nurodyta paskolinta ir iki 2000 m. gruodžio 31 d. deklaruotojui negrąžinta pinigų suma ar jų dalis, bankuose ir kitose kredito įstaigose kalendorinių metų pabaigoje turimi indėliai (įskaitant pinigų sumas, esančias banko mokėjimo (kreditinių bei debetinių) kortelių išdavimo ir aptarnavimo sutarčių pagrindu atidarytose sąskaitose), kai jų bendra suma didesnė kaip 2000 Lt.

Turimi indėliai bankrutuojančiuose, tačiau dar nelikviduotuose bankuose rodomi iki šių bankų išregistravimo. Indėlių sumos rodomos ir po bankų išregistravimo, jeigu skolas indėlininkams perima valstybė ar kitos įstatymuose nustatytos institucijos.

 

III. BAIGIAMOSIOS NUOSTATOS

 

135. Už Deklaracijoje nurodytų duomenų teisingumą atsako pats deklaruotojas.

136. ATPK 172¹ straipsnyje numatyta administracinė atsakomybė už:

Fizinių asmenų, įstaigų arba organizacijų vadovų ir vyriausiųjų finansininkų (buhalterių), individualių įmonių savininkų, asmenų, įgaliotų tvarkyti ūkinių bendrijų reikalus, uždarųjų akcinių bendrovių ir akcinių bendrovių administracijos vadovų, žemės ūkio bendrovių valdybų pirmininkų ar administracijos vadovų, kooperatinių bendrovių valdybų pirmininkų ar valdytojų, valstybės bei savivaldybės įmonių administracijos vadovų ataskaitų ir dokumentų apie savo (fizinio asmens), įmonės, įstaigos arba organizacijos pajamas, turtą, pelną ir mokesčius pateikimo tvarkos pažeidimą (pvz., už turto ir pajamų deklaracijos pavėluotą pateikimą arba nepateikimą, pateikimą pažeidžiant formą ar pateikimo būdą), neteisingų duomenų apie pajamas, turtą, pelną ir mokesčius pateikimą – užtraukia baudą nuo penkių šimtų iki vieno tūkstančio litų.

Ta pati veika, padaryta siekiant nuslėpti arba nuslepiant mokesčius, jeigu tai neužtraukia baudžiamosios atsakomybės, – užtraukia baudą nuo dviejų tūkstančių iki penkių tūkstančių litų.

137. BK 324 straipsnyje numatyta baudžiamoji atsakomybė už:

Žinomai neteisingų duomenų apie savo arba įmonės pajamas, pelną ar jų naudojimą įrašymą į deklaraciją arba į nustatyta tvarka patvirtintas ataskaitas ar kitus dokumentus ir jų pateikimą valstybinei mokesčių inspekcijai – baudžiamas laisvės atėmimu iki ketverių metų arba pataisos darbais iki dvejų metų arba tik bauda.

Tie patys veiksmai, padaryti pakartotinai, – baudžiami laisvės atėmimu iki penkerių metų.

138. BK 325 str. numatyta baudžiamoji atsakomybė už:

Nepateikimą laiku valstybinei mokesčių inspekcijai deklaracijos ar nustatyta tvarka patvirtintos ataskaitos ir kito dokumento apie savo turtą ar pajamas arba įmonės pajamas, pelną arba nesumokėjimą laiku mokesčių po šių dokumentų pateikimo dėl priežasčių, nesusijusių su nemokumu, po to, kai valstybinė mokesčių inspekcija raštu priminė apie pareigą pateikti deklaraciją ar kitokius nustatyta tvarka patvirtintus dokumentus bei ataskaitas ir sumokėti mokesčius, – baudžiama laisvės atėmimu iki ketverių metų arba bauda.

Ta pati veika, padariusi didelę turtinę žalą valstybei, – baudžiama laisvės atėmimu nuo dvejų iki šešerių metų.

______________


PATVIRTINTA

Valstybinės mokesčių inspekcijos

prie Finansų ministerijos

viršininko 2001 02 06 įsakymu Nr. 19

1 priedas

 

Privalomo registruoti kilnojamojo ir nekilnojamojo turto vertės apskaičiavimo tvarka ir pavyzdžiai

 

Asmenys, kurie pagal Įstatymą turtą deklaruoja pirmą kartą arba jei turtą yra deklaravę tik 1998 metais, t. y. nedeklaravo bent vienų praėjusių metų turto, jo vertę apskaičiuoja remiantis 1999 10 25 Komisijos privalomam registruoti turtui įvertinti prie Lietuvos Respublikos finansų ministerijos nutarimu Nr. 6 „Dėl privalomo registruoti nekilnojamojo ir kilnojamojo turto vidutinių rinkos kainų nustatymo 1999 m. lapkričio 1 d.“ (toliau – Komisijos nutarimas, Žin.,1999, Nr. 92-2707, Nr. 99-2877).

Transporto priemonių, įsigytų iki 2000 m. sausio 1 d., vertė apskaičiuojama remiantis Komisijos nutarimu patvirtintomis III skyriaus A ir B lentelėmis.

Padėvėtų transporto priemonių vidutinės rinkos kainos apskaičiuojamos naujos transporto priemonės kainą sumažinant: po pirmų eksploatacijos metų – 30 proc., po dvejų metų – 38 proc., po trejų metų – 46 proc., po ketverių metų – 54 proc., po penkerių metų – 67 proc., po šešerių metų – 80 proc., po septynerių ir daugiau metų – 85 procentais.

Padėvėtų nesavaeigių transporto priemonių, t. y. priekabų ir puspriekabių, vidutinės rinkos kainos apskaičiuojamos naujos transporto priemonės kainą sumažinant: po pirmų eksploatacijos metų – 15 proc., po dvejų metų – 19 proc., po trejų metų – 23 proc., po ketverių metų – 27 proc., po penkerių metų – 34 proc., po šešerių metų – 40 proc., po septynerių metų – 43 proc., po aštuonerių metų – 50 proc., po devynerių metų – 60 proc., po dešimt ir daugiau metų – 70 procentų.

Skaičiuojant eksploatavimo metus, pirmaisiais eksploatavimo metais laikomi automobilio pagaminimo metai, o paskutiniaisiais – 1999 metai. Tuo atveju, kai turimo automobilio markė Komisijos nutarimo lentelėse nenurodyta, automobilio vertė Deklaracijoje įrašoma apskaičiavus pagal analogišką tos pačios markės automobilio variklio galingumą.

Kai turimo automobilio galingumas faktiškai yra mažesnis už nurodytąjį Komisijos nutarimo lentelėse, tai apskaičiuojant 2000 metų pradžioje turimo automobilio vertę (jei asmuo deklaruoja pirmą kartą), imama Komisijos nutarime nurodyto mažiausio galingumo tos pačios rūšies automobilio vertė.

Automobilio bendrieji duomenys: markė „Volkswagen Golf“, pagamintas 1993 m., darbinis tūris – 1 800 kub. cm.

Automobilio eksploatavimo metai apskaičiuojami tokia tvarka:

1) automobilio pagaminimo metai (1993) laikomi pirmaisiais eksploatavimo metais, o 1999 metai – paskutiniaisiais. Taigi automobilis eksploatuotas 7 metus. Kadangi po 7 eksploatavimo metų skaičiuojamas 85 proc. nusidėvėjimas, o toliau nusidėvėjimas nebeskaičiuojamas, tai laikoma, kad automobilio likutinė vertė yra 15 proc. naujo automobilio vertės;

2) naujo automobilio vertė, nurodyta minėtame Komisijos nutarimo III skyriaus A lentelės (Automobilių kainos pagal markes) „Volkswagen“ grupėje, kai darbinis tūris – 1 800 kub. cm, yra 70609 Lt. Naujo automobilio vertė dauginama iš automobilio likutinės vertės procento (t. y. iš 15 procentų: 70609 x 15 proc. = 10591,35 Lt) ir nustatoma, kad automobilio vertė 2000 m. sausio 1 d. bus 10591,35 Lt (nurodoma Deklaracijos II skyriuje).

Kito privalomo registruoti kilnojamojo turto (žemės ūkio technikos, potencialiai pavojingų įrenginių, civilinių orlaivių, vandens transporto priemonių, ginklų), įsigytų iki 1999 m. gruodžio 31 d., vertė apskaičiuojama taip pat vadovaujantis minėtu Komisijos nutarimu.

2000 m. pradžioje turimo privalomo registruoti turto (buto) vertės apskaičiavimo pavyzdys.

Buto bendrieji duomenys: 3 kambarių butas blokiniame name, bendras plotas – 68 kv. m, pastatytas 1987 metais, adresas: Justiniškių g. 5-48, Vilnius. Vertė nustatoma taip:

1. Bendras buto plotas, nurodytas inventorizacinėje byloje, dauginamas iš 1 kv. m vid. rinkos kainos, nurodytos Komisijos nutarimo I dalies „Pastatų“ lentelėje (šiuo atveju 1 kv. m kaina 3 kamb. blokiniame name – 1430 Lt):

68 x 1430=97240 Lt

2. Ši vertė dauginama iš vietovės pataisos koeficientų lentelėje nurodyto atitinkamo koeficiento (Justiniškių gatvėje esančių 3 ir daugiau kambarių butų vietovės pataisos koeficientas yra 1,15) ir nustatoma, kad buto vertė yra:

97240 x 1,15=111826 Lt

3. Vėliau skaičiuojamas nusidėvėjimas: statybos metai (1987 m.) laikomi pirmaisiais eksploatavimo metais, o 1999 m. – paskutiniaisiais. Pavyzdyje nurodytu atveju pastatas eksploatuotas 13 metų. Eksploatavimo metus padauginus iš „Pastatų“ lentelėje nurodyto kasmetinio eksploatuojamo pastato kainos sumažinimo procento (stambiaplokščių butų – 0,8), gaunamas nusidėvėjimas, kuriuo mažinama bendra buto vertė:

13 x 0,8 = 10,4 proc.

4. Buto vertė, pakoreguota pagal vietovės pataisos koeficientą (111826 Lt), mažinama nusidėvėjimo procentu (10,4 proc.) ir gaunama metų pradžioje turimo pastato vertė:

111826 x 10,4 proc. =11629,9 Lt

Buto vertė 2000 m. sausio 1 d. bus 100196,1 Lt (111826-11629,9 = 100196,1 Lt).

Asmenys, deklaruojantys turtą ir pajamas, Deklaracijoje privalo nurodyti nebaigtus statyti, taip pat pastatytus, bet neįregistruotus statinius.

Metų pradžioje (2000 01 01) turimų nebaigtų statyti statinių vertė, nurodomų Deklaracijos II skyriaus 1 punkte, apskaičiuojama pagal Komisijos nutarimą arba nurodoma faktinė vertė (deklaruotojo pasirinkimu).

2000 m. pradžioje turimų nebaigtų statyti ar baigtų statyti statinių įsigijimą bei vertę patvirtinančių dokumentų apskričių valstybinėms mokesčių inspekcijoms pateikti nereikia.

 

1 pavyzdys

 

I. Metų pradžioje (2000 01 01) turimo neįregistruoto nebaigto statyti gyvenamojo namo – Minties g. 1, Salininkuose, Vilniuje, 500 kub. m, 2 aukštų, plytų, su 250 kub. m rūsiu (plytų), 97 kub. m veranda (plytų), 110 kub. m garažu (plytų), bendras tūris – 957 kub. m, 1999 01 02 leidimas statyti, statybos darbų užbaigtumas – 50 proc. (1999 m. atlikta 50 proc. darbų), vertės apskaičiavimo pavyzdžiai:

1. faktinės statybos vertės:

1999 m. deklaruotojas namo statybai įsigijo statybinių medžiagų už 80 000 Lt. Iki 2000 01 01 šio namo statybai sunaudojo statybinių medžiagų už 55 000 Lt, o už atliktus (iki 2000 01 01) statybos darbus sumokėjo 40 000 Lt. Kadangi kitų išlaidų, susijusių su šio namo statyba, deklaruotojas neturėjo, namui statyti panaudotų statybinių medžiagų kaina, pridėta prie statybos darbų kainos, sudarys nebaigto statyti gyvenamojo namo faktinę statybos vertę:

55 000 Lt + 40 000 Lt = 95 000 Lt.

2. pagal Komisijos nutarimą:

2.1. kadangi gyvenamojo namo bei jo dalių (rūsio, verandos, garažo) 1 kub. m vidutinė statybos vertė yra skirtinga, namo, rūsio, verandos, garažo vertė skaičiuojama atskirai.

Vadovaujantis Komisijos nutarimo Vidutinės rinkos vertės statiniams nustatymo tvarkos (pateiktos po 2 lentele) 1 punktu, apskaičiuojama apytikslė gyvenamojo namo (500 kub. m) statybos vertė. Gyvenamojo namo tūris (500 kub. m) dauginamas iš Komisijos nutarimo 1 lentelės „Statiniai“ 2.1.1 punkte nurodytos atitinkamo statinio (plytų mūro gyvenamųjų namų, dviejų ir daugiau aukštų) 1 kub. m (1 kv. m) statybos vertės (šiuo atveju 207 Lt):

500 kub. m x 207 Lt = 103 500 Lt;

2.2. gauta gyvenamojo namo statybos vertė didinama ar mažinama Komisijos nutarimo Vidutinės rinkos vertės statiniams nustatymo tvarkos 1.4-1.5 punktuose nurodytų procentų suma (šiuo atveju – pagal 1.4.1 punktą mažinama 10 proc., nes po namu yra rūsys):

103 500 Lt x 10 proc. = 10 350 Lt, t. y. 103 500 – 10 350 = 93 150 Lt;

2.3. apskaičiuojama rūsio statybos vertė (rūsio tūris dauginamas iš 1 lentelės „Statiniai“ 2.2.2 punkte nurodytos rūsio 1 kub. m vertės):

250 kub. m x 237 Lt = 59 250 Lt;

2.4. apskaičiuojama verandos statybos vertė (verandos tūris dauginamas iš 1 lentelėje „Statiniai“ 2.2.5.1.2 punkte nurodytos mūrinės 2 aukštų verandos l kub. m vertės):

97 kub. m x 200 Lt = 19 400 Lt;

2.5. apskaičiuojama garažo statybos vertė (garažo tūris dauginamas iš 1 lentelės „Statiniai“ 3.3.1 punkte nurodyto mūrinio garažo 1 kub. m vertės):

110 kub. m x 212 Lt = 23 320 Lt;

2.6. sudėjus kiekvieno statinio dalies statybos vertę, apskaičiuojama viso (įskaitant jo sudėtines dalis) pastatyto (statybos užbaigtumas 100 proc.) gyvenamojo namo statybos vertė:

93 150 Lt + 59 250 Lt + 19 400 Lt + 23 320 Lt = 195 120 Lt;

2.7. kadangi deklaruojamas gyvenamasis namas nebaigtas statyti, gauta viso statinio statybos vertė dauginama iš statinio užbaigtumo procento (savininko vertinimu, 50 proc. darbų):

195 120 Lt x 50 proc. = 97 560 Lt.

Pastaba: vadovaujantis Komisijos nutarimo Vidutinės rinkos vertės statiniams nustatymo tvarkos 3.2 punktu, vietovės pataisos koeficientas nebaigtiems statyti statiniams netaikomas.

 

Deklaracijos II skyriaus 1 punkte įrašoma: neįregistruotas nebaigtas statyti (statybos užbaigtumas 50 proc.) gyvenamasis namas Minties g. 1, Salininkuose, Vilniuje, 2 aukštų, 500 kub. m, su 250 kub. m rūsiu (plytų), 97 kub. m veranda (plytų), bendras statinio tūris 957 kub. m, 1999 01 02 leidimas statyti, viso statinio (50 proc. užbaigtumo) vertė 95 000 Lt arba 97 560 Lt.

 

Neįregistruoto nebaigto statyti gyvenamojo namo vertės padidėjimas (nurodomas Deklaracijos IV skyriaus 1 punkte), susidaręs dėl 2000 m. atliktų darbų ir sunaudotų statybinių medžiagų, apskaičiuojamas pagal faktinę statybos vertę (pagal deklaruotojo faktiškai 2000 m. patirtas statybos išlaidas (išlaidos statybinių medžiagų pirkimui nepriklausomai nuo to, ar jos įsigytos 2000 m., ar anksčiau; statybos darbams apmokėti) arba pagal Komisijos nutarimą (deklaruotojo pasirinkimu).

Kartu su Deklaracija pateikiami statinių įsigijimą patvirtinantys juridinę galią turintys dokumentai (pirkimo-pardavimo, mainų, dovanojimo sutarčių patvirtintos kopijos, paveldėjimo teisės liudijimų patvirtintos kopijos, leidimų statyti statinius patvirtintos kopijos ir kiti) – kai nebaigti statyti ar baigti statyti statiniai (įskaitant teisiškai įregistruotus) buvo įsigyti (nupirkti, paveldėti, gauti dovanų, mainų ar kitokiu būdu) ar pradėti statyti 2000 m. Dokumentų, įrodančių nebaigtų statyti ar baigtų statyti statinių 2000 m. vertės padidėjimą (2000 m. statybos vertę), t. y. patvirtinančių statinio statybos išlaidas, apskričių valstybinėms mokesčių inspekcijoms pateikti nereikia.

 

2 pavyzdys

 

I. Neįregistruoto nebaigto statyti gyvenamojo namo Minties g. 1, Salininkuose, Vilniuje, 500 kub. m, 2 aukštų, plytų, su 250 kub. m rūsiu (plytų), 97 kub. m veranda (plytų), 110 kub. m garažu (plytų), bendras tūris – 957 kub. m, 1999 01 02 leidimas statyti, vertės padidėjimo (ryšium su 2000 metais vykdyta statyba, 2000 m. atlikta 25 proc. statybos darbų) apskaičiavimo pavyzdžiai:

1. faktinės statybos vertės:

2000 m. deklaruotojas sunaudojo gyvenamojo namo statybai (iš viso, įskaitant sudėtines dalis) 1999 m. pirktų statybinių medžiagų už 25 000 Lt, be to, 2000 m. papildomai įsigijo jų dar už 10 000 Lt, o už 2000 m. atliktus statybos darbus (panaudojus minėtas statybines medžiagas) sumokėjo 20 000 Lt.

2000 m. gyvenamojo namo vertės padidėjimas apskaičiuojamas 2000 m. sunaudotų statybinių medžiagų įsigijimo kainą (įsigytų 1999-2000 m.) pridėjus prie 2000 m. atliktų statybos darbų kainos:

25 000 Lt + 10 000 Lt + 20 000 Lt = 55 000 Lt.

Pastaba: jei deklaruotojas neturėjo išlaidų, susijusių su statybos darbais, nurodoma tik statybinių medžiagų įsigijimo kaina;

2. pagal Komisijos nutarimą:

kadangi pastatyto gyvenamojo namo vertė jau buvo apskaičiuota 1 pavyzdžio 2.1-2.6 punktuose (pagal 2.6 punktą jo vertė – 195 120 Lt), galima iš karto apskaičiuoti nebaigto statyti namo 2000 metų vertės padidėjimą, atsiradusį dėl 2000 m. atliktų statybos darbų (25 proc.). Pastatyto namo vertė dauginama iš statinio užbaigtumo procento (deklaruotojo vertinimu, atlikta 25 proc. darbų) ir gaunamas jo 2000 m. vertės padidėjimas:

195 120 Lt x 25 proc. = 48 780 Lt.

Pastaba: vadovaujantis Komisijos nutarimo Vidutinės rinkos vertės statiniams nustatymo tvarkos 3.2 punktu, vietovės pataisos koeficientas nebaigtiems statyti statiniams netaikomas.

 

Deklaracijos IV skyriaus 1 punkte įrašoma: neįregistruotas nebaigtas statyti (statybos užbaigtumas 25 proc.) gyvenamasis namas Minties g. 1, Salininkuose, Vilniuje, 2 aukštų, 500 kub. m, su 250 kub. m rūsiu (plytų), 97 kub. m veranda (plytų), bendras statinio tūris 957 kub. m, 1999 01 02 leidimas statyti, statinio 2000 m. statybos (25 proc. užbaigtumo) vertės padidėjimas 55 000 Lt arba 48 780 Lt.

 

II. Neįregistruoto nebaigto statyti (statybos užbaigtumas 25 proc.) ūkinio pastato Minties g. 1, Salininkuose, Vilniuje, 1 aukšto, plytų, 2000 03 04 leidimas statyti, 2000 metų statybos vertės apskaičiavimo pavyzdžiai:

1. faktinės statybos vertės:

2000 m. ūkinio pastato statybai deklaruotojas sunaudojo statybinių medžiagų už 2 500 Lt, o už 2000 m. atliktus statybos darbus sumokėjo 2 000 Lt.

Ūkinio pastato 2000 m. vertė apskaičiuojama 2000 m. šio statinio statybai sunaudotų statybinių medžiagų (nepriklausomai nuo to, kada jos įsigytos) įsigijimo kainą pridėjus prie 2000 m. statybos darbų kainos:

2 500 Lt + 2 000 Lt = 4 500 Lt;

2. pagal Komisijos nutarimą:

2.1. vadovaujantis Komisijos nutarime nustatyta Vidutinės rinkos vertės statiniams nustatymo tvarkos (pateiktos po 2 lentele) 1.1 punktu, apskaičiuojama naujo ūkinio pastato (pastatyto) vidutinė statybos vertė. Ūkinio pastato tūris, nurodytas projekte (arba apskaičiuotas pagal projektinę dokumentaciją) – 100 kub. m, dauginamas iš Komisijos nutarimo 1 lentelės „Statiniai“ 3.1.1 punkte nurodytos ūkinio pastato, plytų mūro, 1 kub. m statybos vertės (199 Lt):

100 kub. m x 199 Lt = 19 900 Lt;

2.2. atsižvelgus į tai, kad ūkinis pastatas nebaigtas statyti, gauta suma dauginama iš šio statinio statybos užbaigtumo procento (25 proc., nurodomo deklaruotojo vertinimu):

19 900 Lt x 25 proc. = 4 975 Lt.

Gautoji suma – 4 975 Lt yra šio ūkinio pastato 2000 m. statybos vertė, atsiradusi dėl atliktų 2000 m. statybos darbų ir panaudotų statybinių medžiagų.

 

Deklaracijos IV skyriaus 1 punkte įrašoma:

Neįregistruoto nebaigto statyti (statybos užbaigtumas 25 proc.) ūkinio pastato Minties g. 1, Salininkuose, Vilniuje, nebaigta statyba, 1 aukšto, plytų, 2000 03 04 leidimas statyti, 2000 m. statybos vertė – 4 500 Lt arba 4 975 Lt.

III. Deklaruotojas pagal 2000 05 06 sudarytą pirkimo – pardavimo sutartį įsigijo nebaigtą statyti (statybos užbaigtumas 60 proc.) gyvenamąjį namą Ateities g. 5, Kaune, 2 aukštų, 600 kub. m, plytų, su 300 kub. m rūsiu (plytų), bendras statinio tūris – 900 kub. m, įsigijimo kaina – 110 000 Lt.

Statinio statyba 2000 m. buvo tęsiama ir, deklaruotojo vertinimu, iki 2000 12 31 buvo atlikta dar 10 proc. statybos darbų.

Apskaičiuojama šio statinio 2000 m. statybos (10 proc. statybos užbaigtumo) vertė:

1. faktinė statybos vertė:

2000 m. gyvenamojo namo statybai deklaruotojas sunaudojo statybinių medžiagų už 9 000 Lt, o už 2000 m. atliktus statybos darbus sumokėjo 4 000 Lt.

2000 m. gyvenamojo namo vertės padidėjimas apskaičiuojamas 2000 m. šio statinio statybai sunaudotų statybinių medžiagų įsigijimo kainą pridėjus prie statybos darbų kainos:

4 000 Lt + 9 000 Lt = 13 000 Lt;

2. pagal Komisijos nutarimą:

Kadangi gyvenamojo namo ir jo dalies (rūsio) 1 kub. m vidutinė statybos vertė yra skirtinga, namo ir rūsio vertė skaičiuojama atskirai:

2.1. vadovaujantis Komisijos nutarimo Vidutinės rinkos vertės statiniams nustatymo tvarkos (pateiktos po 2 lentele) 1 punktu, apskaičiuojama apytikslė gyvenamojo namo (600 kub. m) statybos vertė. Gyvenamojo namo tūris (600 kub. m) dauginamas iš Komisijos nutarimo 1 lentelės „Statiniai“ 2.1.1 punkte nurodytos atitinkamo statinio (plytų mūro gyvenamųjų namų, dviejų ir daugiau aukštų) 1 kub. m (1 kv. m) statybos vertės (šiuo atveju 207 Lt):

600 kub. m x 207 Lt = 124 200 Lt;

2.2. gauta gyvenamojo namo statybos vertė didinama ar mažinama Komisijos nutarimo Vidutinės rinkos vertės statiniams nustatymo tvarkos 1.4-1.5 punktuose nurodytų procentų suma (šiuo atveju – pagal 1.4.1 punktą mažinama 10 proc., nes po namu yra rūsys):

124 200 Lt x 10 proc. = 12 420 Lt, ir 124 200 Lt – 12 420 Lt = 111 780 Lt;

2.3. apskaičiuojama rūsio statybos vertė (rūsio tūris dauginamas iš 1 lentelės „Statiniai“ 2.2.2 punkte nurodytos rūsio 1 kub. m vertės):

300 kub. m x 237 Lt = 71 100 Lt;

2.4. sudėjus gyvenamojo namo ir rūsio statybos vertę, apskaičiuojama viso pastatyto (statybos užbaigtumas 100 proc.) gyvenamojo namo statybos vertė:

111 780 Lt + 71 100 Lt = 182 880 Lt;

2.5. kadangi deklaruojamas gyvenamasis namas nebaigtas statyti, gauta viso statinio (pastatyto) statybos vertė dauginama iš statinio užbaigtumo procento, atsiradusio 2000 m. (savininko vertinimu, 10 proc. darbų):

182 880 Lt x 10 proc. = 18 288 Lt.

Gyvenamojo namo 2000 m. vertės padidėjimas, apskaičiuotas Komisijos nutarimo nustatyta tvarka, yra 18 288 Lt.

Pastaba: vadovaujantis Komisijos nutarimo Vidutinės rinkos vertės statiniams nustatymo tvarkos 3.2 punktu, vietovės pataisos koeficientas nebaigtiems statyti statiniams netaikomas.

 

Deklaracijos IV skyriaus 1 punkte įrašoma:

1. Nebaigtas statyti (statybos užbaigtumas 60 proc.) gyvenamasis namas Ateities g. 5, Kaune, 2 aukštų, 600 kub. m, su 300 kub. m rūsiu (plytų), įsigytas pagal 2000 05 06 pirkimo-pardavimo sutartį, vertė – 110 000 Lt (pastaba: vertė nurodoma iš šio statinio pirkimo – pardavimo sutarties, t. y. įsigijimo kaina);

2. 2000 05 10 leidimas statyti gyvenamąjį namą Ateities g. 5, Kaune, statybos užbaigtumas 2000 m. – 10 proc., 2000 m. vertės padidėjimas (10 proc. užbaigtumo) – 13 000 Lt arba 18 288 Lt.

 

Metų pabaigoje (2000 12 31) turimo neįregistruoto nebaigto statyti gyvenamojo namo vertė, nurodoma Deklaracijos V skyriaus 1 punkte, apskaičiuojama Deklaracijos II skyriaus 1 punkte (metų pradžioje (2000 01 01) turimo neįregistruoto nebaigto statyti statinio vertę pridėjus prie Deklaracijos IV skyriaus 1 punkte nurodyto kalendorinių metų (2000 01 01 – 2000 12 31) jo vertės padidėjimo.

 

3 pavyzdys

 

I. Metų pabaigoje (2000 12 31) turimo neįregistruoto nebaigto statyti gyvenamojo namo  vertės apskaičiavimo pavyzdys:

Neįregistruoto nebaigto statyti (užbaigtumas 75 proc.: pagal II skyriaus 1 p. ir IV skyriaus 1 p. duomenis, iki 2000 01 01 – 50 proc., 2000 m. – 25 proc.) gyvenamojo namo Minties g. 1, Salininkuose, Vilniuje, 2 aukštų, 500 kub. m, su 250 kub. m rūsiu (plytų), 97 kub. m veranda (plytų), 110 kub. m garažu, bendras statinio tūris 957 kub. m, 1999 01 02 leidimas statyti, 2000 m. pabaigoje viso statinio vertė apskaičiuojama taip:

Deklaracijos II skyriaus 1 punkte (t. y. 2000 m. pradžioje buvusi) nurodyta šio statinio vertė – 95 000 Lt (faktinė) arba 97 560 Lt (apskaičiuota pagal Komisijos nutarimą) pridedama prie IV skyriaus 1 punkte nurodytos šio statinio vertės padidėjimo – 55 000 Lt (faktinio) arba 48 780 Lt (apskaičiuoto pagal Komisijos nutarimą).

Metų pabaigoje (2000 12 31) šio neįregistruoto nebaigto statyti gyvenamojo namo bendra vertė yra:

95 000 Lt + 55 000 Lt = 150 000 Lt (faktinė)

97 560 Lt + 48 780 Lt = 146 340 Lt (apskaičiuota pagal Komisijos nutarimą).

 

Deklaracijos V skyriaus 1 punkte įrašoma:

Neįregistruotas nebaigtas statyti (statybos užbaigtumas 75 proc.) gyvenamasis namas Minties g. 1, Salininkuose, Vilniuje, 2 aukštų, 500 kub. m, su 250 kub. m rūsiu (plytų), 97 kub. m veranda (plytų), 110 kub. m garažu (plytų), bendras statinio tūris 957 kub. m, 1999 01 02 leidimas statyti, statybos (75 proc. užbaigtumo) vertė -150 000 Lt arba 146 340 Lt.

 

II. Kadangi ūkinis pastatas buvo pradėtas statyti tik 2000 m., tai Deklaracijos V skyriaus 1 punkte nurodytina jo vertė, buvusi 2000 m. pabaigoje (2000 12 31), sutaps su jo 2000 m. statybos verte, nurodyta Deklaracijos IV skyriaus 1 punkte.

 

Deklaracijos V skyriaus 1 punkte įrašoma:

Neįregistruotas nebaigtas statyti (statybos užbaigtumas 25 proc.) ūkinis pastatas Minties g. 1, Salininkuose, Vilniuje, 1 aukšto, plytų, 2000 03 04 leidimas statyti, vertė – 4 500 Lt arba 4 975 Lt.

 

III. Ataskaitiniais kalendoriniais metais nusipirkto gyvenamojo namo Ateities g. 5, Kaune, kurio statyba buvo tęsiama 2000 metais, vertė 2000 12 31 apskaičiuojama taip:

Šio statinio įsigijimo kaina 110 000 Lt (nurodyta Deklaracijos II skyriaus 1 punkte) + 2000 m. statybos vertė 13 000 Lt (arba 18 288 Lt; nurodyta Deklaracijos IV skyriaus 1 punkte).

 

Deklaracijos V skyriaus 1 punkte įrašoma:

Nebaigtas statyti (statybos užbaigtumas 70 proc.) gyvenamasis namas Ateities g. 5, Kaune, 2 aukštų, 600 kub. m, su 300 kub. m rūsiu (plytų), įsigytas pagal 2000 05 06 pirkimo-pardavimo sutartį ir 2000 05 10 leidimą statyti, vertė – 123 000 Lt (arba 128 288 Lt).

 

Rekonstruotų statinių vertės apskaičiavimo tvarka ir pavyzdžiai

 

4 pavyzdys

 

Pateikiame pavyzdį, kaip apskaičiuojama 2000 01 01 turėto teisiškai įregistruoto sodo namelio, kurio rekonstravimas pradėtas 2000 m., Vyšnių g. 3, Vilniuje, 2 aukštų, 500 kub. m, 1998 m. statybos, plytų, 1998 02 15 leidimas statyti, vertė (kuri įrašoma Deklaracijos II skyriaus 1 punkte („Metų pradžioje turimas privalomas registruoti turtas“):

1. bendras sodo namelio tūris, nurodytas techninėje inventorizavimo byloje, dauginamas iš 1 kub. metro vidutinės rinkos kainos, nurodytos Komisijos nutarimo I dalies („Statiniai“) lentelėje (šiuo atveju 1 kub. m mūrinio sodo namelio kaina – 203 Lt):

500 kub. m x 203 Lt = 101 500 Lt;

2. kadangi sodo namelis pastatytas ir priimtas eksploatuoti 1998 m., apskaičiuojamas nusidėvėjimas. Statybos metai (1998 m.) laikomi pirmaisiais eksploatavimo metais, o 1999 – paskutiniaisiais. Sodo namelis eksploatuotas 2 metus. Eksploatavimo metų skaičių padauginus iš „Pastatų“ lentelėje nurodyto kasmetinio eksploatuojamo statinio kainos sumažinimo procento (mūrinių sodo namelių – 1,2 proc.), gaunamas nusidėvėjimas:

2 x 1,2 = 2,4 (proc.).

Nusidėvėjimas yra lygus – 101 500 Lt x 2,4 proc.= 2 436 Lt;

3. sodo namelio vertė mažinama nusidėvėjimo procentu ir apskaičiuojama turimo sodo namelio vertė:

101 500 Lt- 2436 Lt = 99 064 Lt.

 

Deklaracijos II skyriaus 1 punkte įrašoma: sodo namelis Vyšnių g. 3, Vilniuje, 500 kub. m, 2 aukštų, 1998 m. statyba, plytų, 1998 02 15 leidimas statyti, vertė – 99 064 Lt.

 

Deklaracijos IV skyriaus 1 punkte („Kalendoriniais metais įsigytas privalomas registruoti turtas“) reikia nurodyti tokius kalendoriniais metais rekonstruoto statinio duomenis:

rekonstruoto statinio identifikavimo duomenis; jei pasikeitė pastato plotas ar tūris, tai jo padidėjimą (skirtumą tarp buvusio ir esamo), taip pat jo vertės padidėjimą, atsiradusį dėl rekonstravimo (deklaruotojo pasirinkimu, apskaičiuotą pagal faktinę vertę arba Komisijos nutarimą), o jei pastato tūris ir plotas nesikeitė, tačiau buvo pakeisti pagrindiniai elementai, arba kai po rekonstravimo pasikeitė pastato paskirtis), – statinio vertės padidėjimą (apskaičiuotą pagal faktinę vertę, savininko įvertinimu). Pasikeitus pastato ar statinio paskirčiai, turi būti nurodyta naujoji jo paskirtis.

 

5 pavyzdys

 

Rekonstruoto statinio vertės padidėjimo apskaičiavimo pavyzdys:

2000 metais buvo atlikta 500 kub. m tūrio dviejų aukštų mūrinio sodo namelio, pastatyto 1997 m. Vyšnių g. 3, Vilniuje, rekonstravimas. Dėl rekonstravimo statinio tūris padidėjo iki 700 kub. m.

Statinio vertės padidėjimą galima apskaičiuoti dviem būdais:

1 būdas – deklaruotojas nurodo pagal faktiškai patirtas rekonstravimo išlaidas (pagal statybinių medžiagų įsigijimo ir statybos darbų apmokėjimo), pavyzdžiui, 47 000 Lt.

Pastaba: jei deklaruotojas neturėjo išlaidų, susijusių su statybos darbais, nurodoma tik statybinių medžiagų įsigijimo kaina;

2 būdas – deklaruotojas statinio vertės padidėjimą apskaičiuoja pagal Komisijos nutarimą:

1. pirmiausia apskaičiuojamas statinio tūrio padidėjimas (skirtumas tarp esamo ir buvusio iki rekonstravimo):

700 kub. m – 500 kub. m= 200 kub. m;

2. apskaičiuojama padidėjusio tūrio (200 kub. m) vidutinė rinkos vertė:

apskaičiuotas padidėjęs statinio tūris (plotas) dauginamas iš naujo statinio 1 kub. m (kv. m) vidutinės statybos vertės, nurodytos Komisijos nutarimo I dalies („Statiniai“) lentelėje (2000 01 12 1 kub. ar kv. metro dviaukščio mūrinio sodo namelio kaina buvo 203 Lt):

200 kub. m x 203 Lt= 40 600 Lt.

Deklaracijos IV skyriaus 1 punkte („Kalendoriniais metais įsigytas privalomas registruoti turtas“) įrašoma: sodo namelio Vyšnių g. 3, Vilniuje, rekonstravimas, leidimas statyti (rekonstruoti) 2000 01 12; 2 aukštų, dėl rekonstrukcijos statinio tūris padidėjo 200 kub. m, rekonstravimo vertė – 47 000 (arba 40 600) Lt.

Pastaba: kai po rekonstravimo statinio tūris (plotas) nepasikeitė, tačiau buvo pakeisti pagrindiniai statinio elementai, arba kai po rekonstravimo pasikeitė statinio paskirtis, deklaruojamas faktinis vertės padidėjimas (atsiradęs dėl faktiškai patirtų rekonstravimo išlaidų).

 

Rekonstruoto statinio vertė, nurodoma Deklaracijos V skyriaus I punkte („Metų pabaigoje turimas privalomas registruoti turtas“), apskaičiuojama prie iki rekonstravimo buvusios statinio vertės pridėjus vertės padidėjimą rekonstravus statinį (prie Deklaracijos IV skyriaus 1 punkte nurodytos vertės pridėjus jo vertės padidėjimą (atsiradusį dėl rekonstravimo), nurodyto Deklaracijos IV skyriaus 1 punkte). Deklaracijos V skyriaus 1 punkte nurodoma šio pastato paskirtis (gyvenamasis namas, parduotuvė, dirbtuvės ar kita), adresas, plotas, kiek aukštų, iš kokių statybinių medžiagų pasistatytas, įsigijimo data ir būdas, rekonstruoto statinio teisinės registracijos data (jei statinys po rekonstravimo buvo teisiškai įregistruotas).

 

6 pavyzdys

 

Metų pradžioje nerekonstruoto sodo namelio vertė (nurodyta Deklaracijos II skyriaus 1 punkte) buvo 99 064 Lt (4 pavyzdys).

2000 m. vertės padidėjimas (2000 m. rekonstravimo vertė – pagal faktiškai patirtas rekonstravimo išlaidas (savininko įvertinimu) – 47 000 Lt arba pagal Komisijos nutarime nurodytas vidutines rinkos kainas – 40 600 Lt.

Metų pradžioje turėto šio sodo namelio vertė pridedama prie 2000 m. vertės padidėjimo, susidariusio dėl jo rekonstravimo:

metų pabaigoje turimo rekonstruoto sodo namelio vertė (nurodoma Deklaracijos V skyriaus 1 punkte) bus lygi:

99 064 + 47 000 = 146 064 Lt

arba 99 064 + 40 600 = 139 664 Lt (deklaruotojo vertinimu).

Deklaracijos V skyriaus 1 punkte nurodoma: sodo namelis Vyšnių g. 3, Vilniuje, pasistatytas 1998 m. (1998 02 15 leidimas statyti), 2 aukštų, rekonstruotas 2000 m. (2000 01 12 leidimas statyti), plytų, 700 kub. m, vertė – 146 064 Lt (arba 139 664 Lt).

______________


PATVIRTINTA

Valstybinės mokesčių inspekcijos

prie Finansų ministerijos

viršininko 2001 02 06 įsakymu Nr. 19

2 priedas

 

Deklaracijos užpildymo pavyzdys

Pateikiamas kaip rekomendacinio pobūdžio informacija

 

Deklaracijos I skyrius. Bendrieji duomenys

 

Nurodoma:

1 punkte – Jonas Jonaitis,

2 punkte – xxxxxxxxxxx,

3 punkte – Paberžės g. 12 – 51, Vilnius,

4 punkte – SD Nr. 1111111,

5 punkte – vertimo patentas, A 7777777

6 punkte – UAB „Rykštė“, Mindaugo g. 11, tel. 62 25 31,

7 punkte – direktorius,

8 punkte-,

9 punkte-,

10 punkte – šeimos narių skaičius – 3, tarp jų išlaikytinių – 1, iš jų iki 18 metų – 1,

žmona – Eglė Jonaitienė, a. k. xxxxxxxxxxx, knygynas „Vaga“, vedėja;

duktė – Aistė Jonaitytė, a. k. xxxxxxxxxxx, Radvilų vidurinė mokykla, moksleivė.

 

Deklaracijos II skyrius. Turtas ir piniginės lėšos atitinkamų metų pradžioje

(2000 m. sausio 1 d.) (įskaitant nepilnamečių šeimos narių)

 

Nurodoma:

1 punkte – privalomas registruoti turtas: (pvz., automobilis: „WV Golf“, 1986 m., valst. Nr. MVM 656, 1990 04 07 pirkimo-pardavimo sutartis Nr. 1111111, galingumas – 1800 kub. cm, vertė 6000 Lt; butas: Paberžės g. 12 – 15, Vilniuje, 3 kambarių, pirkimo-pardavimo sutartis Nr. 1111111, 1993 m. statybos, plotas – 72 kv. m, vertė 86 000 Lt; neįregistruotas nebaigtas statyti (atlikta 50 proc. darbų) gyvenamasis namas Salininkuose, Minties g. 1, Vilniaus r., 500 kub. m, 1999 01 02 leidimas statyti (paties statomas). Pirmas aukštas su rūsiu, veranda, garažu sudaro 50 proc. darbų. Vertė – 116 401,5 Lt.

2 punkte – meno kūriniai, tauriųjų metalų dirbiniai, dirbiniai su brangakmeniais ir iš jų (pvz., auksinė apyrankė, 1998 11 15 dovanojimo sutartis Nr. 1111111, vertė – 3200 Lt).

3 punkte – piniginės lėšos, vertybiniai popieriai (pvz., 20 000 Lt (dvidešimt tūkst. litų), 3000 USD (trys tūkstančiai JAV dolerių – 12 000 Lt).

4 punkte – paskolinta ir iki metų pradžios negrąžinta lėšų suma, įskaitant indėlius kredito įstaigose (pvz., 5000 Lt (penki tūkst. litų), LTB, Savanorių pr. 25, terminuoto indėlio sutartis Nr. 6666666, 2000 11 23).

 

Deklaracijos III skyrius. Kalendoriniais metais (2000 m. sausio 1 d. – 2000 m. gruodžio 31 d.) gautos pajamos ir sumokėti mokesčiai

 

Gautos pajamos

Gavimo data, davėjo pavadinimas (pavardė), adresas, kodas

Juridinis pagrindas

Gauta pajamų (atskaičius mokesčius) suma, Lt

Sumokėta mokesčių suma, Lt

1. Nurodomos visos kalendoriniais metais gautos su darbo santykiais susijusios pajamos

nuo 2000 01 01 iki 2000 12 31, UAB „Rykštė“, Ūlo g. 11, kodas Nr. 7777777

FR 0003 formos pažyma Nr. xxxxxxx

5933 Lt

2047 Lt

2. Autorinis atlyginimas

2000 03 01, UAB „Panevėžio balsas“, Tujų g. 16, Vilnius, k. 7777777 FR 0003 formos pažyma Nr. xxxxxxx

1740 Lt

260 Lt

 

3. Iš ūkinės – komercinės ar kitos veiklos gautos pajamos

2000 01 01 – 2000 12 31

vertimo patentas

Nr. A 7777777

Nr. xxxxxxx

900 Lt

100 Lt

4. Pajamos už turto nuomą

nuo 2000 01 01 iki 2000 12 31, Jonas Petraitis, Rygos g. 10-15, Vilnius, a. k. 36012250013

FR 0003 formos pažyma Nr. xxxxxxx

1920 Lt

480 Lt

5. Pajamos už parduotą turtą (butas)

2000 04 05, Antanas Antanaitis, Justų g. 1-5, Vilnius, a. k. 37101319562

FR 0003 formos pažyma Nr. xxxxxxx ir 2000 08 03 pirk.- pard. sutart. Nr. 1111111

80 000 Lt

________

6. Paveldėjimo ar dovanojimo būdu gautos piniginės lėšos

2000 02 26, pusseserė Ramunė Rimkutė, Kauno g. 45-23, a. k. 45612039595

paveld. turto liudijimas Nr. 1111111

35 000 Lt

2 450 Lt

7. Gauti alimentai

2000 01 01 – 2000 12 31, Vito Radžio, Kauno g. 12-10, Vilnius, a. k. xxxxxxxxxxx

FR 0003 formos pažyma Nr. xxxxxxx

2 400 Lt

________

8. Loterijų ir kiti piniginiai laimėjimai

2000 03 20, loterija „Perlas“, Pušų g. 14, Vilnius k. 555555555 Nr. xxxxxxx

FR 0003 formos pažyma

2 000 Lt

________

9. Dividendai

2000 10 04, UAB „Piguva“, Justų g. 56, Vilnius, k. 5555555 Nr. xxxxxxx

FR 0003 formos pažyma

3 550 Lt

1 450 Lt

10. Draudimo išmokos

2000 04 12, UAB „Drauda“, Veiverių g. 42, Vilnius, k. 56265654 Nr. xxxxxxx

FR 0003 formos pažyma

1 500 Lt

________

11. Gautos kompensacijos

2000 07 10, LRV, Gedimino pr. 11, Vilnius, k. 888888 Nr. xxxxxxx

FR 0003 formos pažyma

1 000 Lt

________

12. Iš socialinių fondų ir organizacijų gautos pajamos (įskaitant pašalpas, pensijas, premijas)

2000 01 01 – 2000 12 31

FR 0003 formos pažyma Nr. xxxxxxx

500 Lt

________

13. Grąžintos ūkio subjektų ar fizinių asmenų paskolos, atsiimti iš kredito įstaigų indėliai ir už juos gautos palūkanos

2000 11 23, LTB, Savanorių pr. 25, Vilnius, k. 999999 Nr. xxxxxxx

FR 0005 formos pažyma

5 350 Lt

________

14. Iš užsienio valstybių ir Lietuvos Respublikos ūkio subjektų bei fizinių asmenų gautos paskolos (nurodant, kokia valiuta)

2000 08 30, Vilniaus bankas, Gedimino pr. 12, Vilnius, k. 999999999

Paskolos sutartis Nr. 999999, pažyma Nr. 66666666

100 000 Lt25 000 USD1999 05 06

________

15. Labdaros būdu gautos pajamos

2000 03 26 „SOS – pagalba vaikams“, Lokių g. 56, Vilnius, k. 4444444

FR 0003 formos pažyma Nr. xxxxxxx

1 000 Lt

________

16. Pajamos, gautos iš žemės ūkio (augalininkystės, gyvulininkystės ir pan.)

2000 06 12, UAB „Grūduva“, Vyšnių g. 6, Vilnius, k. 8888888

FR 0003 formos pažyma Nr. xxxxxxx

1 000 Lt

________

17. Pagal rangos, tarpininkavimo bei pavedimo sutartis gautos pajamos

2000 02 19, UAB „Alsa“, Gerūdos g. 26, Vilnius, k. 5555555

FR 0003 formos pažyma Nr. xxxxxxx

4 000 Lt

1 000 Lt

18. Nepilnamečių šeimos narių gautos pajamos (nurodyti pajamų rūšis)

________

________

________

________

19. Kitos gautos pajamos, nenurodytos 1-18 punktuose

2000 05 12, UAB „Loterija“, baldų komplektas(laimėtas loterijoje)

FR 0003 formos pažyma Nr. xxxxxxx

________

________

20. Iš viso

19

19

247 793 Lt

7 787 Lt

 

Deklaracijos IV skyrius. Kalendoriniais metais (2000 m. sausio 1 d. – 2000 m. gruodžio 31 d.) įsigytas turtas ir paskolintos piniginės lėšos (įskaitant nepilnamečių šeimos narių)

 

Nurodoma:

1 punkte – įsigytas privalomas registruoti turtas (3 kambarių butas Vilniuje: Justiniškių g. 5 – 48, 1987 m. statybos, plotas – 68 kv. m, 2000 04 05 pirkimo-pardavimo sutartis Nr. 1111111, vertė – 100 196 Lt); neįregistruotas nebaigtas statyti (2000 metais atlikta 25 proc. darbų) gyvenamasis namas Salininkuose, Minties g. 1, Vilniaus r., 500 kub. m, 1999 01 02 leidimas statyti (paties statomas). Antras aukštas sudaro 25 proc. darbų. Vertė – 58 200,5 Lt.

2 punkte – įsigyti meno kūriniai, tauriųjų metalų dirbiniai, dirbiniai su brangakmeniais ir iš jų (pvz., auksinė grandinėlė, 2000 05 11 dovanojimo sutartis Nr. 1111111, vertė – 4 000 Lt).

3 punkte – įsigyti vertybiniai popieriai (pvz., akcijų paketas UAB „Vilniaus baldai“, Jogailos g. 20, FR 0003 formos pažyma, vertė – 5 000 Lt).

4 punkte – paskolinta ir negrąžinta lėšų suma, įskaitant į kredito įstaigas įneštus indėlius pinigų sumos (pvz., LTB, Savanorių pr. 25, k. 4444444, 2000 Lt (du tūkstančiai litų), FR 0005 formos pažyma, 1999 05 26).

 

Deklaracijos V skyrius. Turtas ir piniginės lėšos metų pabaigoje (2000 m. gruodžio 31 d.) (įskaitant nepilnamečių šeimos narių turtą ir pinigines lėšas)

 

Nurodoma:

1 punkte – privalomas registruoti turtas (pvz., automobilis: „WV Golf“, 1986 m., valst. Nr. MVM 656, 1990 04 07, galingumas – 1800 kub. cm, 1990 04 07 pirkimo-pardavimo sutartis Nr. 1111111, vertė – 6 000 Lt; 3 kambarių butas Vilniuje: Justiniškių g. 5 – 48, 1987 m. statybos, plotas – 68 kv. m, 2000 04 05 pirkimo-pardavimo sutartis Nr. 1111111, vertė – 100 196 Lt); neįregistruotas nebaigtas statyti (atlikta 75 proc. darbų, t. y. II skyriaus 1 p. + IV skyriaus 1 p. duomenys) gyvenamasis namas Salininkuose, Minties g. 1, Vilniaus r., 500 kub. m, 1999 01 02 leidimas statyti (paties statomas). Pastato baigtumas 75 proc. (pirmas aukštas su rūsiu (darbai atlikti iki 2000 01 01 (50 proc.) ir antras aukštas (2000 metais atlikti darbai – 25 proc.). Vertė – 174 602 Lt (II skyriaus 1 punkto – 116 401,5 Lt ir IV skyriaus 1 punkto – 58 200,5 Lt bendra vertė).

2 punkte – meno kūriniai, tauriųjų metalų dirbiniai, dirbiniai su brangakmeniais ir iš jų (pvz., auksinė apyrankė, 1998 11 15 dovanojimo sutartis Nr. 1111111, vertė – 3 200 Lt; auksinė grandinėlė, 2000 05 11 dovanojimo sutartis Nr. 1111111, vertė – 4000 Lt).

3 punkte – piniginės lėšos, vertybiniai popieriai (pvz., akcijų paketas UAB „Vilniaus baldai“, Jogailos g. 20, Vilnius, FR 0003 formos pažyma, vertė 5000 Lt; 44000 Lt (keturiasdešimt keturi tūkst. litų) santaupos už 1997 – 1999 metus).

4 punkte – paskolinta ir iki metų pabaigos negrąžinta lėšų suma, įskaitant indėlius kredito įstaigose (pvz., LTB, Savanorių pr. 25, k. 4444444, 2 000 Lt (du tūkstančiai litų), FR 0005 formos pažyma, 2000 05 26).

______________