LIETUVOS RESPUBLIKOS SOCIALINĖS APSAUGOS IR DARBO MINISTRAS
Į S A K Y M A S
DĖL KELIŲ TRANSPORTO PRIEMONIŲ KROVINIAMS IR KELEIVIAMS VEŽTI VAIRUOTOJŲ PRADINĖS KVALIFIKACIJOS SUTEIKIMO IR PERIODINIO MOKYMO TVARKOS APRAŠO PATVIRTINIMO
2007 m. balandžio 19 d. Nr. A1-112
Vilnius
Įgyvendindama 2003 m. liepos 15 d. Europos Parlamento ir Tarybos direktyvos 2003/59/EB dėl tam tikrų kelių transporto priemonių kroviniams ir keleiviams vežti vairuotojų pradinės kvalifikacijos ir kvalifikacijos kėlimo įgyvendinimo priemonių plano, patvirtinto Lietuvos Respublikos susisiekimo ministro 2005 m. rugpjūčio 24 d. įsakymu Nr. 3-363, 3 priemonę ir atsižvelgdama į Lietuvos Respublikos profesinio mokymo įstatymo 6 straipsnio 2 dalies 2 punktą (Žin., 1997, Nr. 98-2478; 1999, Nr. 64-2073; 2000, Nr. 92-2877; 2006, Nr. 108-4091),
Tvirtinu Kelių transporto priemonių kroviniams ir keleiviams vežti vairuotojų pradinės kvalifikacijos suteikimo ir periodinio mokymo tvarkos aprašą (pridedama).
PATVIRTINTA
Lietuvos Respublikos socialinės apsaugos
ir darbo ministro 2007 m. balandžio 19 d.
įsakymu Nr. A1-112
KELIŲ TRANSPORTO PRIEMONIŲ KROVINIAMS IR KELEIVIAMS VEŽTI VAIRUOTOJŲ PRADINĖS KVALIFIKACIJOS SUTEIKIMO IR PERIODINIO MOKYMO TVARKOS APRAŠAS
I. BENDROSIOS NUOSTATOS
1. Kelių transporto priemonių kroviniams ir keleiviams vežti vairuotojų (toliau – vairuotojų) pradinės kvalifikacijos suteikimo ir periodinio mokymo tvarkos aprašas (toliau vadinama – Tvarkos aprašas) nustato reikalavimus mokymo įstaigoms, vairuotojų pradinio ir periodinio mokymo organizavimui, egzaminavimui, pradinės profesinės kvalifikacijos ir jos periodinio tobulinimo pažymėjimų išdavimui.
2. Tvarkos aprašas parengtas vadovaujantis Europos Parlamento ir Europos Tarybos 2003 m. liepos 15 d. direktyva 2003/59/EB dėl tam tikrų kelių transporto priemonių kroviniams ir keleiviams vežti vairuotojų pradinės kvalifikacijos ir periodinio mokymo, Lietuvos Respublikos profesinio mokymo įstatymu (Žin., 1997, Nr. 98-2478; 1999, Nr. 64-2073; 2000, Nr. 92-2877; 2006, Nr. 108-4091), Lietuvos Respublikos saugaus eismo automobilių keliais įstatymu (Žin., 2000, Nr. 92-2883), Darbo rinkos profesinio mokymo tvarka, patvirtinta Lietuvos Respublikos socialinės apsaugos ir darbo ministro 2000 m. spalio 10 d. įsakymu Nr. 89 (Žin., 2000, Nr. 92-2906), Bedarbių ir įspėtų apie atleidimą iš darbo darbuotojų siuntimo mokytis pagal profesinio mokymo programas sąlygų ir tvarkos aprašu, patvirtintu Lietuvos Respublikos socialinės apsaugos ir darbo ministro 2006 m. rugpjūčio 4 d. įsakymu Nr. A1-229 (Žin., 2006, Nr. 88-3477), Kelių transporto priemonių vairuotojų rengimo nuostatais, patvirtintais Lietuvos Respublikos susisiekimo ministro 2000 m. sausio 21 d. įsakymu Nr. 18 (Žin., 2000, Nr. 9-230), ir Kelių transporto priemonių kroviniams ir keleiviams vežti vairuotojų pradinės kvalifikacijos suteikimo bei periodinio mokymo sąlygų ir tvarkos aprašu, patvirtintu Lietuvos Respublikos susisiekimo ministro 2006 m. rugpjūčio 28 d. įsakymu Nr. 3-334 (Žin., 2006, Nr. 94-3701).
3. Šiame Tvarkos apraše vartojamos sąvokos:
Kvalifikacijos egzaminas – egzaminas, kuris laikomas sėkmingai baigus mokymą pagal kelių transporto priemonių kroviniams ir (arba) keleiviams vežti vairuotojų pradinės kvalifikacijos suteikimo mokymo programas, įtrauktas į Studijų ir mokymo programų registrą. Išlaikytas pradinės profesinės kvalifikacijos egzaminas yra pagrindas suteikti profesinę kvalifikaciją.
Kvalifikacijos pažymėjimas – dokumentas, patvirtinantis kelių transporto priemonių kroviniams ir (arba) keleiviams vežti vairuotojų pradinės kvalifikacijos suteikimo mokymo programos, įtrauktos į Studijų ir mokymo programų registrą, sėkmingą baigimą.
Mokymo įstaiga – Lietuvos Respublikos įstatymų nustatyta tvarka įregistruotas juridinis asmuo, kurio steigimo dokumentuose įteisinta profesinio mokymo veikla, turintis Mokymo licencijavimo taisyklių, patvirtintų Lietuvos Respublikos Vyriausybės 2004 m. birželio 29 d. nutarimu Nr. 822 (Žin., 2004, Nr. 103-3797), nustatyta tvarka įgytą licenciją mokyti vairuotojus pagal kelių transporto priemonių kroviniams ir (arba) keleiviams vežti vairuotojų pradinės kvalifikacijos suteikimo mokymo programas bei išduoti vairuotojų pradinės kvalifikacijos suteikimo ir profesinės kvalifikacijos periodinio tobulinimo pažymėjimus.
Vairuotojų profesinės kvalifikacijos periodinio tobulinimo pažymėjimas – dokumentas, patvirtinantis kelių transporto priemonių kroviniams ir (arba) keleiviams vežti vairuotojų profesinės kvalifikacijos tobulinimo mokymo programos, įtrauktos į Studijų ir mokymo programų registrą, sėkmingą baigimą.
Kitos šiame Tvarkos apraše vartojamos sąvokos atitinka Lietuvos Respublikos profesinio mokymo įstatyme, Lietuvos Respublikos saugaus eismo automobilių keliais įstatyme ir Lietuvos darbo rinkos profesinio mokymo reglamentuose vartojamas sąvokas.
II. REIKALAVIMAI MOKYMO ĮSTAIGOMS
4. Mokymo įstaiga turi turėti buveinę ir mokymo patalpas, dokumentus, kurių pagrindu ji naudojasi mokymo patalpomis, visuomenės sveikatos centro išduotą leidimą – higienos pasą. Buveinėje matomoje vietoje turi būti iškabinta: vadovo ir paskirto asmens, kuriam pavesta vadovauti mokymo veiklai, vardai, pavardės bei telefonų numeriai, licencijos mokyti vairuotojus pagal Kelių transporto priemonių kroviniams ir (arba) keleiviams vežti vairuotojų pradinės kvalifikacijos suteikimo ir periodinio mokymo programas (toliau – mokymo programos) kopija, informacija apie darbo laiką, vidaus tvarkos taisyklės.
5. Vairuotojų profesijos rengimo kabinetai, dirbtuvės, laboratorijos ir kt. turi atitikti reikalavimus, nurodytus mokymo programose, atitikti darbuotojų saugos ir sveikatos darbe, darbo higienos ir priešgaisrinės saugos norminių teisės aktų reikalavimus bei turi būti aprūpinti mokymo programose ir jų įgyvendinimo projektuose numatytomis mokymo / mokymosi priemonėmis bei įrenginiais.
6. Mokymo įstaiga privalo turėti mokymo programose nurodytų kategorijų (C1, C1E, C, CE, D1 ir (arba) D) priklausančias nuosavybės teise arba nuomojamas transporto priemones, kurios įregistruotos kaip mokomosios ir atitinka reikalavimus, nustatytus Kelių transporto priemonių vairuotojų egzaminavimo sąlygų ir tvarkos aprašo, patvirtinto Lietuvos Respublikos vidaus reikalų ministro 2005 m. sausio 14 d. įsakymu Nr. IV-11 (Žin., 2005, Nr. 9-292), 3 priede ir Kelių transporto priemonių vairuotojų rengimo nuostatuose, patvirtintuose Lietuvos Respublikos susisiekimo ministro 2000 m. sausio 21 d. įsakymu Nr. 18, bei krovinių įtvirtinimo ir (arba) keleivių vežimo serviso įrangą.
7. Mokymo įstaiga turi turėti priklausančią nuosavybės teise ar nuomojamą autodromą arba specialiai įrengtą uždarą apšviečiamą aikštelę su asfalto, betono ar analogiška kieta danga. Autodrome ar aikštelėje turi būti pagrindiniai elementai ir įranga, leidžiantys atlikti šiuos pratimus: stabdymą ant sauso, šlapio ir slidaus paviršių, taisyklingą vairavimą ir stabdymą posūkiuose, avarinį stabdymą, vandens kliūčių įveikimą, kliūčių apvažiavimą. Šie ir kiti pratimai, kurie užtikrina tinkamą ir saugų profesinį mokymą pakrauti ir vežti krovinius bei keleivius, įtraukiami į mokymo programas.
III. REIKALAVIMAI MOKYMO ĮSTAIGOS DARBUOTOJAMS
8. Asmuo, atsakingas už vairuotojų profesinį mokymą, turi turėti aukštąjį universitetinį (transporto inžinerijos profesijų arba transporto paslaugų švietimo sričių) išsilavinimą, trejų metų darbo, susijusio su kelių transportu, kelių transporto priemonėmis ar saugiu eismu, stažą ir ne žemesnės kaip C arba D transporto priemonės kategorijos vairavimo teisę bei išklausytų Pedagoginių-psichologinių žinių kursų pažymėjimą, išduotą pagal reikalavimus, nustatytus švietimo ir mokslo ministro 2005 m. kovo 17 d. įsakymu Nr. ISAK-456 (Žin., 2005, Nr. 37-1204).
9. Profesijos mokytojas turi turėti ne žemesnį kaip aukštąjį neuniversitetinį (inžinerijos profesijų arba transporto paslaugų švietimo sričių) išsilavinimą, ne žemesnės kaip mokymo programoje nurodytos (pagal kurią moko) transporto priemonių kategorijos vairavimo teisę (arba šią teisę turėjo) ir vairuotojų profesijos mokytojo kvalifikacijos kategoriją bei specialių kursų baigimo liudijimą, išduotą Kelių transporto priemonių vairuotojų rengimo nuostatų nustatyta tvarka.
10. Vairavimo instruktorius – profesijos mokytojas (toliau – vairavimo instruktorius), vykdantis praktinį mokymą, turi turėti ne žemesnį kaip vidurinį išsilavinimą ir profesinę kvalifikaciją, susijusią su automobilių transportu, CE ir D transporto priemonių kategorijų vairavimo teisę ir trejų metų vairavimo patirtį su tų kategorijų transporto priemonėmis, su kuriomis mokomi vairuotojai, siekiantys įgyti profesinę kvalifikaciją, vairuotojų profesijos mokytojo kvalifikacijos kategoriją bei specialių kursų baigimo liudijimą, išduotą Kelių transporto priemonių vairuotojų rengimo nuostatų nustatyta tvarka.
IV. MOKYMO TVARKA
11. Mokymo įstaigoje vairuotojai, siekiantys įgyti pradinę profesinę kvalifikaciją ar ją tobulinti periodinio mokymo kursuose, mokomi pagal mokymo programas, įtrauktas į Studijų ir mokymo programų registrą.
12. Mokymo programų dalykai, jų turinys ir trukmė turi atitikti Kelių transporto priemonių kroviniams ir keleiviams vežti vairuotojų pradinės kvalifikacijos suteikimo bei periodinio mokymo sąlygų ir tvarkos aprašo reikalavimus, patvirtintus Lietuvos Respublikos susisiekimo ministro 2006 m. rugpjūčio 28 d. įsakymu Nr. 3-334.
13. Vairuotojams, siekiantiems vienu metu įgyti krovinių ir keleivių vežimo vairuotojo profesinę kvalifikaciją, mokymo programų valandos sudedamos, tačiau viena iš mokymo programų trumpinama, kad nebūtų kartojamos bendrų dalykų temos. Individualiam praktiniam vairavimui skiriamas mokymo programose numatytas valandų skaičius su kiekviena atitinkamos kategorijos transporto priemone.
14. Pagrindinis dokumentas, reglamentuojantis vairuotojų, siekiančių įgyti krovinių ir (arba) keleivių vežimo pradinę kvalifikaciją arba siekiančių tobulinti kvalifikaciją ir mokymo įstaigos santykius, yra mokymo sutartis, patvirtinta Lietuvos Respublikos socialinės apsaugos ir darbo ministro 2006 m. rugpjūčio 4 d. įsakymo Nr. A1-229 2 priedu (Žin., 2006, Nr. 86-3382) bei 2000 m. spalio 10 d. įsakymo Nr. 89 1 priedu (Žin., 2000, Nr. 92-2906). Mokymo sutartis sudaroma prieš mokymo pradžią dviem egzemplioriais, po vieną kiekvienai šaliai. Sutarčiai sudaryti vairuotojas pateikia mokymo įstaigai:
14.4. nuotrauką, padarytą pagal Lietuvos Respublikos vidaus reikalų ministro 2006 m. rugpjūčio 24 d. įsakymo Nr. 1V-340 „Dėl Lietuvos Respublikos vidaus reikalų ministro 2002 m. gruodžio 6 d. įsakymo Nr. 569 „Dėl nuotraukų asmens dokumentams reikalavimų patvirtinimo“ pakeitimo“ reikalavimus (Žin., 2006, Nr. 93-3657);
14.5. vairuotojų kvalifikacijos pažymėjimą arba vairuotojų profesinės kvalifikacijos periodinio tobulinimo pažymėjimą, jei vairuotojui atitinkamai reikia tobulinti kvalifikaciją, pratęsti jo kvalifikacijos tobulinimą arba įgyti kitą kvalifikaciją pagal Kelių transporto priemonių vairuotojų pradinės kvalifikacijos praplėtimo programą.
15. Vairuotojų profesinį mokymą sudaro teorinis mokymas ir praktinis individualus vairavimo mokymas. Mokymosi pasiekimai mokymo kurso metu vertinami pagal 10 balų sistemą. Per dieną mokymo grupėje leidžiamos ne daugiau kaip 8 teorijos mokymo, o su vienu vairuotoju – 4 praktinio vairavimo mokymo valandos.
16. Kvalifikacijos egzaminus leidžiama laikyti vairuotojams, baigusiems mokymo kursą ir turintiems visų teorinio ir praktinio mokymo dalykų 4–10 balų įvertinimus. Vairuotojams, dėl svarbių priežasčių negalintiems baigti viso mokymo kurso, jų pageidavimu išduodama pažyma apie išklausytą teorijos ir įvykdytą praktinio mokymo kursą.
17. Kvalifikacijos teorinis egzaminas susideda iš testų formos klausimų ir nagrinėjimo užduočių. Testų formos klausimų (ne mažiau kaip 200 klausimų) ir užduočių (ne mažiau kaip 50) pradinį katalogą tvirtina, jį papildo ir atnaujina Lietuvos darbo rinkos mokymo tarnyba jos nustatyta tvarka. Bilietų klausimai ir užduotys turi apimti visus Kelių transporto priemonių kroviniams ir keleiviams vežti vairuotojų pradinės kvalifikacijos suteikimo bei periodinio mokymo sąlygų ir tvarkos apraše pateiktus mokymo dalykus. Testų klausimų ir užduočių katalogai bei egzaminų bilietai viešai neskelbiami.
18. Kvalifikacijos egzaminams vykdyti:
18.1. mokymo įstaigos vadovo įsakymu sudaromos egzaminų komisijos iš ne mažiau kaip trijų narių. Komisijų pirmininkais skiriami automobilių transporto įmonių arba jų asociacijų atstovai. Komisijų pirmininkų ir narių sąrašus dvejiems metams tvirtina Prekybos, pramonės ir amatų rūmai;
18.2. mokymo įstaigos vadovo paskirtas egzaminų komisijos sekretorius ne anksčiau kaip likus vienai darbo dienai iki egzamino iš patvirtinto katalogo atrenka 30 klausimų (ne mažiau kaip po vieną klausimą iš kiekvienos mokymo programos turinio temos) ir 2 situacijų nagrinėjimo užduotis kiekvieno egzaminuojamojo vairuotojo bilietui;
19. Teoriniam egzaminui, laikant tik krovinių arba keleivių vežimo egzaminą, skiriamos ne mažiau kaip 2 valandos, o kartu laikant krovinių ir keleivių vežimo kvalifikacijos egzaminą – ne mažiau kaip 3 valandos.
20. Egzaminas laikomas išlaikytu, jeigu yra teisingai atsakyta į ne mažiau kaip 80% bilieto klausimų ir 50% situacijų nagrinėjimo užduočių.
V. MOKYMO DOKUMENTAI IR VEIKLOS KONTROLĖ
24. Vairuotojams, sėkmingai išlaikiusiems egzaminus, išduodami valstybės pripažinti pažymėjimai:
24.1. kvalifikacijos pažymėjimas (2100 lygmuo) – išlaikiusiems krovinių ir (arba) keleivių vežimo vairuotojų pradinės profesinės kvalifikacijos egzaminus;
25. Vairuotojas, praradęs šio Tvarkos aprašo 24.1 ir 24.2 punktuose nurodytus pažymėjimus, mokymo įstaigos vadovui įteikia prašymą gauti jo dublikatą, nurodydamas originalo išdavimo metus. Jei mokymo įstaiga, kurioje mokėsi asmuo, yra likviduota, prašymas dėl dublikato gavimo pateikiamas mokymo įstaigos, kuriai perduoti saugoti likviduotos mokymo įstaigos dokumentai, vadovui.
27. Įrašai dublikate turi atitikti įrašus šio dokumento pirminio išdavimo apskaitos knygoje. Neleidžiama keisti originalą išdavusios mokymo įstaigos pavadinimo, originalo išdavimo metų, asmens vardo, pavardės ir daryti kitų pakeitimų. Dublikatas tvirtinamas jį išdavusio mokymo įstaigos vadovo parašu ir antspaudu.
28. Mokymo įstaigoje vairuotojų profesinio mokymo apskaita ir kvalifikacijos pažymėjimų išdavimas tvarkomas valstybine kalba, vadovaujantis Lietuvos darbo rinkos mokymo tarnybos prie Lietuvos Respublikos socialinės apsaugos ir darbo ministerijos vadovo 2002 m. sausio 8 d. įsakymu Nr. 08/03-01 „Dėl darbo rinkos profesinio mokymo organizavimui naudojamų būtinų dokumentų sąrašo patvirtinimo“ (Žin., 2002, Nr. 6-254).
29. Mokymo apskaita tvarkoma Lietuvos darbo rinkos mokymo tarnybos nustatyta tvarka. Vairuotojo praktinio vairavimo apskaita pildoma vairuotojo stažuotės lape, kuriame nurodomi:
29.2. vairavimo instruktoriaus vardas, pavardė, jo kvalifikacija, specialiųjų kursų baigimo liudijimo Nr. , išdavimo data;
31. Mokymo įstaigoje organizacinės-tvarkomosios, ūkinės veiklos, raštvedybos, personalo, mokymo apskaitos, saugos darbe ir kiti dokumentai turi būti tvarkomi ir saugomi vadovaujantis Lietuvos Respublikos dokumentų ir archyvų įstatymu (Žin., 1995, Nr. 107-2389; 2004, Nr. 57-1982), Lietuvos Respublikos Vyriausybės nutarimais, kitais teisės aktais.
32. Mokymo įstaigų, vykdančių vairuotojų pradinės kvalifikacijos mokymą ir periodinį kvalifikacijos tobulinimą, priežiūrą atlieka Lietuvos darbo rinkos mokymo tarnyba. Ši tarnyba taip pat kaupia informaciją apie vairuotojų, vežančių keleivius ir krovinius, pradinės kvalifikacijos suteikimą ir periodinį kvalifikacijos tobulinimą bei teikia ją suinteresuotoms institucijoms.
VI. BAIGIAMOSIOS NUOSTATOS
33. Mokymo ir egzaminavimo išlaidas pagal sąmatą apmoka: darbo biržos siunčiamų bedarbių – darbo birža, darbdavio siunčiamų vairuotojų – darbdavys, savarankiškai besimokančių vairuotojų – patys vairuotojai.
34. Ginčai dėl egzamino rezultatų sprendžiami Lietuvos darbo rinkos mokymo tarnyboje, gavus vairuotojų argumentuotą raštišką skundą. Skundas pateikiamas per 10 dienų nuo egzaminavimo rezultatų paskelbimo dienos. Lietuvos darbo rinkos mokymo tarnyba skundą išnagrinėja ir priima sprendimą per 15 kalendorinių dienų nuo skundo gavimo dienos.