Lietuvos Respublikos Vyriausybė

NUTARIMAS

 

DĖL LIETUVOS RESPUBLIKOS piliečių nuosavybės teisių į išlikusį nekilnojamąjį turtą atkūrimo įstatymo 16 ir 20 straipsnių pakeitimo įstatymo projekto Nr. xp-1384

 

2007 m. lapkričio 21 d. Nr. 1264

Vilnius

 

Vadovaudamasi Lietuvos Respublikos Seimo statuto (Žin., 1994, Nr. 15-249; 1999, Nr. 5-97; 2000, Nr. 86-2617; 2004, Nr. 165-6025) 138 straipsnio 3 dalimi ir atsižvelgdama į Lietuvos Respublikos Seimo valdybos 2007 m. rugsėjo 5 d. sprendimą Nr. 1761, Lietuvos Respublikos Vyriausybė nutaria:

Iš esmės pritarti Lietuvos Respublikos piliečių nuosavybės teisių į išlikusį nekilnojamąjį turtą atkūrimo įstatymo 16 ir 20 straipsnių pakeitimo įstatymo projektui Nr. XP-1384 ir pasiūlyti Lietuvos Respublikos Seimui jį tikslinti:

1. Atkreipti dėmesį į tai, kad perduodamo neatlygintinai nuosavybėn skirtingų rūšių nekilnojamojo turto vertė apskaičiuojama skirtingai (pagal skirtingus teisės aktus). Lietuvos Respublikos piliečių nuosavybės teisių į išlikusį nekilnojamąjį turtą atkūrimo įstatymo (Žin., 1997, Nr. 65-1558) 16 straipsnio 3 ir 4 dalyse nustatyta, kad tuo atveju, kai atlyginama už valstybės išperkamą žemę, mišką ir vandens telkinį, vietoj jų perduodamų nuosavybėn žemės, miško, vandens telkinio vertė ir mokamų pinigų suma nustatomos pagal Lietuvos Respublikos Vyriausybės patvirtintą metodiką. Tokia metodika patvirtinta Lietuvos Respublikos Vyriausybės 1999 m. vasario 24 d. nutarimu Nr. 205 „Dėl žemės įvertinimo tvarkos“ (Žin., 1999, Nr. 21-597; 2002, Nr. 102-4574). Pagal Lietuvos Respublikos piliečių nuosavybės teisių į išlikusį nekilnojamąjį turtą atkūrimo įstatymo 16 straipsnio 10 dalį, atlyginant už valstybės išperkamus gyvenamuosius namus, jų dalis, butus, atlyginimas (perduodamų neatlygintinai nuosavybėn pastatų, statinių, jų dalių, kito turto vertė, pinigų suma) apskaičiuojamas vadovaujantis Lietuvos Respublikos turto ir verslo vertinimo pagrindų įstatymu (Žin., 1999, Nr. 52-1672). Atlyginant už valstybės išperkamą visų rūšių nekilnojamąjį turtą akcijomis, jų vertė ir skaičius nustatomi vadovaujantis Lietuvos Respublikos Vyriausybės 2002 m. liepos 12 d. nutarimu Nr. 1130 „Dėl atlyginimo piliečiams už valstybės išperkamą išlikusį nekilnojamąjį turtą valstybei nuosavybės teise priklausančiais vertybiniais popieriais (akcijomis)“ (Žin., 2002, Nr. 72-3078) patvirtintomis taisyklėmis.

2. Siekiant išvengti įstatymo nuostatų skirtingo interpretavimo, patikslinti Lietuvos Respublikos piliečių nuosavybės teisių į išlikusį nekilnojamąjį turtą atkūrimo įstatymo 16 straipsnio 3 dalies redakciją ir įstatymo projekto 1 straipsnį išdėstyti taip:

„1 straipsnis. 16 straipsnio 3 dalies pakeitimas

Pakeisti 16 straipsnio 3 dalį ir ją išdėstyti taip:

3. Kai atlyginama už valstybės išperkamą žemę, mišką ir vandens telkinius, taip pat už žemę, mišką, vandens telkinius, kurių šio įstatymo nustatytais atvejais piliečiai nepageidauja susigrąžinti natūra, perduodamų neatlygintinai nuosavybėn žemės, miško, vandens telkinių vertė, mokamų pinigų suma apskaičiuojamos pagal Vyriausybės patvirtintą vertinimo metodiką. Atlyginant už valstybės išperkamus gyvenamuosius namus, jų dalis, butus, taip pat gyvenamuosius namus, jų dalis, butus, kurių piliečiai šio įstatymo nustatytais atvejais nepageidauja susigrąžinti natūra, perduodamų neatlygintinai nuosavybėn pastatų, statinių ar jų dalių, butų vertė, mokamų pinigų suma apskaičiuojamos pagal Turto ir verslo vertinimo pagrindų įstatymą, atsižvelgiant į realią išperkamo turto ir perduodamo kito turto vertę atlyginimo metu. Kai atlyginama už valstybės išperkamą nekilnojamąjį turtą vertybiniais popieriais, išduodamų vertybinių popierių skaičius nustatomas Vyriausybės nustatyta tvarka. Atlyginant už miesto teritorijoje esančią žemę, laikomasi nuostatos, kad po neteisėto žemės nacionalizavimo miestams priskirta žemė vertinama priemiestinėse teritorijose esančios žemės ūkio paskirties žemės vidutine rinkos kaina, o kitai miesto teritorijoje esančiai žemei taikoma tam miestui Vyriausybės nustatyta vidutinė atlyginimo kaina.“

 

Ministras Pirmininkas                                                                                      Gediminas Kirkilas

 

Žemės ūkio ministrė                                                                         Kazimira Danutė Prunskienė

 

_________________