LIETUVOS RESPUBLIKOS ŪKIO MINISTRO

Į S A K Y M A S

 

DĖL VIEŠŲJŲ PASLAUGŲ SMULKIAJAM IR VIDUTINIAM VERSLUI PLĖTROS 2010–2015 METAIS PROGRAMOS PATVIRTINIMO

 

2010 m. vasario 22 d. Nr. 4-134

Vilnius

 

 

Vykdydamas Penkioliktosios Lietuvos Respublikos Vyriausybės programos, kuriai pritarta Lietuvos Respublikos Seimo 2008 m. gruodžio 9 d. nutarimu Nr. XI-52 (Žin., 2008, Nr. 146-5870), ketvirtos dalies pagrindines nuostatas dėl smulkiojo ir vidutinio verslo sektoriaus rėmimo:

1. T v i r t i n u Viešųjų paslaugų smulkiajam ir vidutiniam verslui plėtros 2010–2015 metais programą (pridedama).

2. P a v e d u ūkio viceministrui Rimantui Žyliui kontroliuoti, kaip vykdomas šis įsakymas.

 

 

 

Ūkio ministras                                                                                  Dainius Kreivys


PATVIRTINTA

Lietuvos Respublikos ūkio ministro

2010 m. vasario 22 d. įsakymu Nr. 4-134

 

VIEŠŲJŲ PASLAUGŲ SMULKIAJAM IR VIDUTINIAM VERSLUI PLĖTROS

2010–2015 METAIS PROGRAMA

 

I. BENDROSIOS NUOSTATOS

 

1. Viešųjų paslaugų smulkiajam ir vidutiniam verslui plėtros 2010–2015 metais programa (toliau – Programa) parengta vadovaujantis Ūkio ministerijos ir Lietuvos smulkiojo ir vidutinio verslo tarybos 2009 m. liepos 14 d. susitarimo memorandumo nuostatomis dėl verslo konsultavimo, paramos ir eksporto skatinimo bei rėmimo sistemos Lietuvoje optimizavimo ir Lietuvos Respublikos Vyriausybės 2009 m. rugsėjo 16 d. nutarimu Nr. 1115 „Dėl viešosios įstaigos „Eksportuojančioji Lietuva“ įsteigimo ir valstybės turto investavimo“ (Žin., 2009, Nr. 112-4772).

2. Programa nustato pagrindines viešųjų paslaugų, skatinančių verslumą bei mažų ir vidutinių įmonių steigimąsi, plėtrą, jų konkurencingumo ir eksporto potencialo augimą (toliau – viešosios paslaugos verslui), teikimo nuostatas (toliau – verslumo skatinimo schema) ir konkrečias viešąsias paslaugas verslui.

3. Programa parengta, remiantis atliktu Informacinių ir konsultacinių paslaugų bei ekonominio atstovavimo verslui poreikio tyrimu, identifikavus viešųjų paslaugų verslui poreikį, jų teikimo problemas Lietuvoje, išanalizavus Europos Sąjungos šalių patirtį ir apibendrinus verslo atstovų, verslininkus vienijančių organizacijų bei pagrindinių viešųjų paslaugų teikėjų – VšĮ „Eksportuojančioji Lietuva“, verslo informacijos centrų ir verslo inkubatorių – pasiūlymus dėl viešųjų paslaugų verslui asortimento išplėtimo, kokybės užtikrinimo ir šių paslaugų teikimo mechanizmo tobulinimo.

4. Programoje vartojamos sąvokos yra suprantamos taip, kaip jos apibrėžtos Lietuvos Respublikos smulkiojo ir vidutinio verslo plėtros įstatyme (Žin., 1998, Nr. 109-2993; 2007, Nr. 132-5354).

 

II. PROGRAMOS TIKSLAS IR UŽDAVINIAI

 

5. Programos pagrindinis tikslas – teikiant įvairias ir kokybiškas viešąsias paslaugas smulkiajam ir vidutiniam verslui ir kitoms tikslinėms grupėms skatinti verslumą bei mažų ir vidutinių įmonių steigimąsi ir plėtrą, jų konkurencingumo ir eksporto potencialo augimą. Tikslas įgyvendinamas vykdant uždavinius:

5.1. verslo informacijos sklaidą;

5.2. jaunimo verslumo skatinimą;

5.3. norinčiųjų pradėti savo verslą verslumo skatinimą;

5.4. verslo įkūrimo skatinimą ir jo pradžios rėmimą;

5.5. verslo inkubavimą;

5.6. inovatyvių, į pokyčius ir eksporto galimybių didinimą orientuotų, didesnę pridėtinę vertę kuriančių smulkiojo ir vidutinio verslo subjektų verslo plėtotės skatinimą;

5.7. smulkiojo ir vidutinio verslo subjektų skatinimą naudoti įvairias finansavimo priemones.

6. Programos įgyvendinimo priemonės nustatytos Programos priede.

 

III. PROGRAMOS ĮGYVENDINIMO PRIELAIDOS

 

7. Visų šalies savivaldybių teritorijose smulkiojo ir vidutinio verslo subjektams turi būti teikiamos viešosios paslaugos. Jos gali būti teikiamos įvairiomis formomis.

8. Šalies miestų ir miestelių, turinčių ne mažiau kaip 20 tūkst. gyventojų ir nors vieną aukštojo mokslo įstaigą, teritorijoje turi veikti ir teikti viešąsias paslaugas verslo centras arba verslo inkubatorius.

 

IV. VERTINIMO RODIKLIAI

 

9. Programa vertinama kiekvienų kalendorinių metų pabaigoje – nuo 2010 iki 2015 metų.

10. Programai vertinti naudojami šie rodikliai:

10.1. verslo plėtros klausimais konsultuoti smulkiojo ir vidutinio verslo subjektai – ne mažiau kaip 600 verslo subjektų per metus;

10.2. įkurti nauji smulkiojo ir vidutinio verslo subjektai – ne mažiau kaip 15 naujų smulkiojo ir vidutinio verslo subjektų per metus;

10.3. smulkiojo ir vidutinio verslo subjektai, pradėję eksportuoti produkciją ir (arba) išplėtę eksportą į naujas rinkas, – ne mažiau kaip 1 smulkiojo ir vidutinio verslo subjektas per metus.

11. Programos įgyvendinimo priemones numatoma įgyvendinti Europos Sąjungos struktūrinių fondų lėšomis pagal ūkio ministro patvirtintą finansavimo sąlygų aprašą.

 

_________________


Viešųjų paslaugų smulkiajam ir vidutiniam

verslui plėtros 2010–2015 metais programos

priedas

 

VIEŠŲJŲ PASLAUGŲ SMULKIAJAM IR VIDUTINIAM VERSLUI PLĖTROS

2010–1015 METAIS PROGRAMOS ĮGYVENDINIMO PRIEMONĖS

 

Uždaviniai

Priemonės

Įvykdymo terminas

Atsakingi vykdytojai

Verslo informacijos sklaida

1.1. Susistemintos informacijos apie verslo galimybes prieinamumo didinimas visoms verslo ir visuomenės grupėms, įskaitant neįgaliuosius, visoje šalies teritorijoje panaudojant tam interneto portalą, el. paštą.

Informacijos apie verslo galimybes sklaida spaudoje, informaciniuose leidiniuose.

Interneto portalo, skirto informacijos prieinamumui, internetu teikiamų paslaugų įvairovei smulkiojo ir vidutinio verslo subjektams (toliau – SVV subjektai) didinti, sukūrimas.

1.2. Sėkmingų verslo istorijų sklaida iš pirmų lūpų.

2010–2015 m.

VšĮ „Eksportuojančioji Lietuva“ (toliau – EL), verslo inkubatoriai (toliau – VI),

verslo informaciniai centrai (toliau – VIC)

2. Jaunimo verslumo skatinimas

2.1. Jaunimo verslumo skatinimo metodikų, simuliacinių verslo modelių parengimas ir panaudojimas seminaruose moksleiviams ir studentams.

2010–2015 m.

EL, VI, VIC

2.2. Moksleivių, studentų, kitų konkursų dalyvių verslo idėjos, verslo plano konkursų organizavimas.

2010–2015 m.

EL

2.3. Finansinė parama įmones steigiantiems viešai skelbiamų konkursų laimėtojams steigiant įmones, suteikiant verslo pradžios subsidiją, kompensuojant garantijos suteikimo mokestį viešajai įstaigai „Invega“ (toliau – VšĮ „Invega“), iš dalies kompensuojant banko arba kredito unijos paskolos verslo pradžiai palūkanas.

2011–2015 m.

EL

3. Norinčiųjų pradėti savo verslą verslumo skatinimas

3.1. Informacijos pradedantiems ar norintiems pradėti verslą, įskaitant neįgaliuosius, parengimas.

2010–2015 m.

EL, VI, VIC

3.2. Seminarų pradedantiems ar norintiems pradėti verslą organizavimas:

supažindinimas su verslo vykdymo formomis;

supažindinimas su verslo pradžios veiksmais ir darbais, reikalavimais;

simuliacinių verslo situacijų modulių parengimas.

2010–2015 m.

EL, VI, VIC

4. Verslo įkūrimo skatinimas ir jo pradžios rėmimas

4.1. SVV subjektų mokymo planų verslo pradžios paketui parengimas ir įgyvendinimas, atsižvelgiant ir į neįgaliųjų poreikius.

SVV subjektų konsultavimas ir mokymai verslo pradžios klausimais:

dokumentų tvarkymo ir apskaitos;

darbo teisės, sutarčių sudarymo, buhalterinės apskaitos, licencijų, leidimų gavimo, verslo finansavimo, paramos verslui, verslo planų rengimo, pareiginių nuostatų rengimo, tinkamo įmonės pristatymo, reklamos, komercinių pasiūlymų rengimo, pardavimo organizavimo ir eksporto pagrindų,

informacinių technologijų naudojimo.

2010–2015 m.

EL, VI, VIC

4.2. SVV subjektų konsultavimas rengiant projektus gauti finansinę paramą.

2010–2015 m.

EL, VI,VIC

4.3. Pasirengimas administruoti SVV subjektams teikiamą finansinę paramą.

2010–2011 m.

EL

5.Verslo inkubavimas

5.1. Biuro patalpų nuoma, patalpų nuoma renginiams, kompiuterinės ir kopijavimo įrangos nuoma.

2010–2015 m.

EL, VI, VIC

5.2. Adreso, pašto dėžutės suteikimas, interneto prieigos, elektroninio pašto, fakso, spausdinimo, kopijavimo, skenavimo, buhalterinės apskaitos tvarkymo viešųjų paslaugų teikimas besikuriančiai įmonei.

2010–2015 m.

EL, VI, VIC

6. Inovatyvių, į pokyčius ir eksporto galimybių didinimą orientuotų, didesnę pridėtinę vertę kuriančių SVV subjektų verslo plėtotės skatinimas.

6.1. SVV subjektų konsultavimas inovacijų, eksporto rėmimo galimybių, informacinių technologijų (toliau – IT) priemonių pritaikymo, finansavimo instrumentų naudojimo galimybių išplėtimo klausimais.

2010–2015 m.

EL, VI, VIC,

6.2. SVV subjektų mokymų organizavimas inovacijų, eksporto rėmimo galimybių, IT priemonių pritaikymo, įvairių finansavimo priemonių ir jų naudojimo galimybių klausimais.

2010–2015 m.

EL, VI, VIC

7. SVV subjektų skatinimas naudoti įvairias finansavimo priemones.

7.1. SVV subjektų konsultavimas rengiant projektus, kuriais siekiama pasinaudoti įvairių finansavimo priemonių teikiamomis galimybėmis.

2010–2015 m.

EL

7.2. Paramos teikimas SVV subjektams, kurių paskoloms garantijas teikia VšĮ „INVEGA“, dalies garantijos atlyginimui kompensuoti.

2011–2015 m.

EL

7.3. Paramos teikimas SVV subjektams, pradedantiems kotiruoti akcijas alternatyvioje biržoje Vilniuje.

2011–2015 m.

EL

 

_________________