LIETUVOS RESPUBLIKOS KULTŪROS MINISTRO

Į S A K Y M A S

 

DĖL KULTŪRINIŲ REZERVATŲ (REZERVATŲ-MUZIEJŲ), ISTORINIŲ nacionalinių PARKŲ STEIGIMO KRITERIJŲ APRAŠO PATVIRTINIMO

 

2013 m. liepos 11 d. Nr. ĮV-553

Vilnius

 

Vadovaudamasis Lietuvos Respublikos nekilnojamojo kultūros paveldo apsaugos įstatymo (Žin., 1995, Nr. 3-37; 2004, Nr. 153-5571; 2012, Nr. 136-6960) 21 straipsnio 3 dalimi:

1. T v i r t i n u Kultūrinių rezervatų (rezervatų-muziejų), istorinių nacionalinių parkų steigimo kriterijų aprašą (pridedama).

2. P r i p a ž į s t u netekusiu galios Lietuvos Respublikos kultūros ministro 2005 m. birželio 29 d. įsakymą Nr. ĮV-309 „Dėl Kultūrinių draustinių, kultūrinių rezervatų (rezervatų-muziejų), istorinių valstybinių parkų steigimo kriterijų aprašo patvirtinimo“ (Žin, 2005, Nr. 86-3239).

 

Kultūros ministras                                                                      Šarūnas Birutis

 

_________________

 

PATVIRTINTA

Lietuvos Respublikos kultūros ministro

2013 m. liepos 11 d. įsakymu Nr. ĮV-553

 

KULTŪRINIŲ REZERVATŲ (REZERVATŲ-MUZIEJŲ), ISTORINIŲ nacionalinių PARKŲ STEIGIMO KRITERIJŲ APRAŠAS

 

I. BENDROSIOS NUOSTATOS

 

1. Kultūrinių rezervatų (rezervatų-muziejų), istorinių nacionalinių parkų steigimo kriterijų aprašas (toliau – Aprašas) nustato atrankos steigti kultūrinius rezervatus (rezervatus-muziejus) ir istorinius nacionalinius parkus (toliau kartu vadinama saugomomis vietovėmis) kriterijus bei saugomų vietovių steigimo kriterijus.

2. Aprašu privalo vadovautis:

2.1. saugomų vietovių steigimą galinčios inicijuoti ir tokias vietoves steigiančios institucijos pagal Lietuvos Respublikos nekilnojamojo kultūros paveldo apsaugos įstatymo (Žin., 1995, Nr. 3-37; 2004, Nr. 153-5571) ir Lietuvos Respublikos saugomų teritorijų įstatymo (Žin., 1993, Nr. 63-1188; 2001, Nr. 108-3902) reikalavimus;

2.2. kiti fiziniai ir juridiniai asmenys, kurie atlieka mokslinius tyrimus steigiamų saugomų vietovių ribų planui ar kitiems specialiojo planavimo dokumentams parengti bei kitas teisės aktuose numatytas procedūras.

3. Saugoma vietovė steigiama ir jos ribos nustatomos Saugomų teritorijų įstatymo nustatyta tvarka, atsižvelgiant į Nekilnojamojo kultūros paveldo vertinimo tarybų, veikiančių pagal Nekilnojamojo kultūros paveldo vertinimo tarybų pavyzdinius nuostatus, patvirtintus Lietuvos Respublikos kultūros ministro 2005 m. balandžio 15 d. įsakymu Nr. ĮV-149 (Žin., 2005, Nr. 52-1755), nustatytą kultūros paveldo vietovės ar vietovių reikšmingumo lygmenį ir apibrėžtas kultūros paveldo vietovės ar vietovių teritorijas.

4. Apraše vartojamos sąvokos atitinka Nekilnojamojo kultūros paveldo apsaugos įstatyme, Saugomų teritorijų įstatyme bei kituose teisės aktuose apibrėžtas sąvokas.

 

II. atrankos STEIGTI SAUGOMAS VIETOVES KRITERIJAI

 

5. Kultūros paveldo vietovės ar vietovių apsaugai saugomos vietovės steigiamos, jeigu kultūros paveldo vietovė ar vietovės atitinka šiuos abu kriterijus:

5.1 mokslinių tyrimų ir (ar) stebėsenos duomenimis, dėl ūkinės ar kitos žmogaus veiklos kultūros paveldo vietovei ar vietovėms ir (ar) jose esantiems kultūros paveldo objektams gresia išnykimas, sunaikinimas arba vertingųjų savybių praradimas;

5.2. kultūros paveldo vietovė ar vietovės yra susijusios su Lietuvos valstybingumo arba regioninės svarbos istoriniais centrais.

6. Jeigu Aprašo 5 punkte nurodytų kultūros paveldo vietovių yra ne viena, o kelios, pirmenybė steigti saugomą vietovę teikiama kultūros paveldo vietovei, atitinkančiai daugiausiai šių kriterijų:

6.1. kultūros paveldo vietovei ar vietovėms, kurių visą arba didžiąją dalį žemės ploto, reikalingo saugomai vietovei įsteigti, t. y. nemažiau kaip 80 procentų žemės ploto, sudaro valstybinė žemė;

6.2. kultūros paveldo vietovei ar vietovėms, kurių apsaugai skirtos saugomos vietovės steigimą inicijuoja savivaldybės taryba arba vietos bendruomenė;

6.3. kultūros paveldo vietovei ar vietovėms, patenkančioms į prioritetines turizmo teritorijas.

 

III. SAUGOMų VIETOVių steigimo KRITERIJAI

 

7. Saugomų vietovių steigimo kriterijų taikymas turi remtis mokslinių tyrimų ir (ar) stebėsenos duomenimis.

8. Kultūrinių rezervatų steigimo tikslas apsaugoti tam pačiam lemiančių vertingųjų savybių pobūdžiui priklausančius ir (ar) homogeniškus pagal tarpusavio funkcinį ryšį, chronologiją, semantiką, raidą ar saugojimo būdą nacionalinio reikšmingumo lygmens kultūros paveldo vietovėje esančius kultūros paveldo objektus kartu su supančiu kultūriniu kraštovaizdžiu.

9. Kultūriniai rezervatai (rezervatai-muziejai) steigiami atsižvelgiant į šiuos kriterijus:

9.1. jeigu kultūros paveldo vietovių vertingąsias savybes įmanoma išsaugoti tik nutraukus vykdomą ūkinę veiklą minėtoje kultūros paveldo vietovėje;

9.2. jeigu kultūros paveldo vietovėje esančių kultūros paveldo objektų autentiškumui palaikyti, tipiško arba unikalaus kultūros paveldo vietovės kultūrinio kraštovaizdžio išsaugojimo darbams organizuoti ir nuolatinių vietovės ir joje esančių kultūros paveldo objektų moksliniams tyrimams atlikti, stebėsenai ir (ar) muziejiniam darbui vykdyti reikalinga atskira biudžetinė įstaiga – saugomos vietovės direkcija.

10. Istorinių nacionalinių parkų steigimo tikslas – apsaugoti didelio ploto teritorijas, kuriose yra kultūros paveldo vietovių, kurių vertingosios savybės ir teritorijoje esantys kultūros paveldo objektai kartu su supančia gamtine aplinka atspindi jų sanglaudą ir vientisumą bei tokios teritorijos istorinę raidą.

11. Istoriniai nacionaliniai parkai steigiami atsižvelgiant į šiuos kriterijus:

11.1. jeigu teritorija užima ne mažiau kaip 1 tūkst. hektarų, kuriuose gali būti išskirtos skirtingo prioriteto funkcinės zonos;

11.2. jeigu teritorijoje yra ne mažiau kaip 2 kultūros paveldo vietovės, susijusios su istoriniais Lietuvos valstybingumo centrais ir iš kurių bent viena yra nacionalinio reikšmingumo lygmens;

11.3. jeigu kultūriniu, gamtiniu ir rekreaciniu požiūriais sudėtingos teritorijos apsaugai ir veiklai joje organizuoti reikalinga atskira biudžetinė įstaiga – saugomos vietovės direkcija, kuri šioje teritorijoje:

11.3.1. užtikrintų kultūriniu ir gamtiniu požiūriais vertingo kraštovaizdžio apsaugą;

11.3.2. kontroliuotų ūkinę veiklą bei urbanizacijos plėtotę;

11.3.3. organizuotų sunaikintų ir / ar pažeistų kultūros ar gamtos paveldo objektų ir vietovių atkūrimą;

11.3.4. sudarytų sąlygas vykdyti mokslinius tyrimus kultūros ir gamtos paveldo apsaugos srityse;

11.3.5. propaguotų ir remtų regiono etnokultūros tradicijas;

11.3.6. plėtotų paveldosauginį ir aplinkosauginį švietimą;

11.3.7. sudarytų sąlygas rekreacijai, pirmiausia pažintiniam ir kultūriniam turizmui;

11.3.8. užtikrintų ir propaguotų kultūros paveldo objektų ar vietovių vertingųjų savybių tęstinumą.

 

IV. BAIGIAMOSIOS NUOSTATOS

 

12. Apraše nustatytų kriterijų taikymui metodiškai vadovauja Kultūros ministerija.

13. Saugomai vietovei įsteigti reikalingus mokslinius tyrimus ir stebėseną organizuoja ir finansuoja saugomos vietovės steigimą inicijuojanti arba galinti inicijuoti institucija.

 

_________________