LIETUVOS RESPUBLIKOS
Į S T A T Y M A S
DĖL ATSAKOMYBĖS UŽ PREKYBOS TAISYKLIŲ, PREKIŲ SUPIRKIMO, JŲ IŠVEŽIMO AR IŠSIUNTIMO UŽ LIETUVOS RESPUBLIKOS RIBŲ TVARKOS PAŽEIDIMUS
Šis įstatymas nustato atsakomybę už prekybos taisyklių,prekių išdavimo iš pramonės įmonių tvarkos, tai pat prekių supirkimo, išvežimo ar išsiuntimo iš Lietuvos Respublikos tvarkos pažeidimus, kurie pereinamuoju į rinką laikotarpiu ypač paplito, sukėlė grėsmę Respublikos ekonomikai ir didelį piliečių nepasitenkinimą.
Įstatymo uždavinys – sustiprinti kovą su spekuliacija ir kitais antivisuomeniniais reiškiniais, padėti užtikrinti piliečių teises į materialinį aprūpinimą.
Šiam uždaviniui vykdyti įstatymas apibrėžia, kurios visuomenei pavojingos veikos yra nusikaltimas ar administracinis teisės pažeidimas, ir nustato atitinkamą atsakomybę už padarytas veikas.
1 straipsnis. Prekybos taisyklių ar prekių išleidimo iš įmonių tvarkos pažeidimas
Pardavimas prekių iš prekybos, viešojo maitinimo, buitinio gyventojų aptarnavimo ar komunalinio ūkio įmonių (organizacijų) sandėlių, bazių, pagalbinių patalpų; šių įmonių (organizacijų) darbuotojų padarytas prekių paslėpimas nuo pirkėjų; prekių pardavimo normų viršijimas, taip pat prekių išleidimo iš pramonės įmonių tvarkos pažeidimas užtraukia administracinę nuobaudą baudą nuo vieno tūkstančio rublių iki trijų tūkstančių rublių.
2 straipsnis. Prekių pardavimo kainų pažeidimas
Valstybinėse įmonėse pagamintų ar importinių prekių (gaminių) pardavimas gyventojams ne valstybinės, ne vartotojų kooperacijos ar ne komiso prekybos įmonėse didesne už valstybės nustatytą kainą užtraukia administracinę nuobaudą – baudą nuo vieno tūkstančio rublių iki trijų tūkstančių rublių, konfiskuojant parduodamas prekes.
3 straipsnis. Privačių įmonių (kooperatyvų) prekių pardavimas viršijant valstybės nustatytas kainas
Prekių pardavimas, padarytas privačios įmonės (kooperatyvo), išskyrus vartotojų kooperatyvą, nario ar darbuotojo, viršijant valstybės nustatytas kainas, užtraukia administracinę nuobaudą baudą nuo trijų tūkstančių rublių iki penkių tūkstančių rublių, konfiskuojant parduodamas prekes.
4 straipsnis. Neteisėtas prekių ir kitų materialinių vertybių išvežimas ar išsiuntimas
Prekių, medžiagų, žaliavų, maisto produktų bei kitų materialinių vertybių vežimas ar siuntimas iš Lietuvos Respublikos, pažeidžiant jų išvežimo ar išsiuntimo tvarką, užtraukia administracinę nuobaudą – baudą nuo vieno tūkstančio rublių iki trijų tūkstančių rublių, konfiskuojant neteisėtai vežamas ar siunčiamas prekes ar kitas vertybes.
Tie patys veiksmai, padaryti pakartotinai, užtraukia administracinę nuobaudą – baudą nuo penkių tūkstančių rublių iki dešimties tūkstančių rublių, konfiskuojant neteisėtai vežamas ar siunčiamas prekes ir kitas vertybes.
5 straipsnis. Neteisėtas prekių priėmimas išsiuntimui iš Lietuvos Respublikos
Prekių ir kitų vertybių priėmimas išsiuntimui iš Lietuvos Respublikos, pažeidžiant nustatytą priėmimo tvarką, padarytas pašto įstaigos darbuotojo, užtraukia administracinę nuobaudą baudą nuo trijų šimtų rublių iki vieno tūkstančio rublių.
6 straipsnis. Neteisėtas leidimas išvežti valstybinės, privatinės (kooperatinės) ar individualios gamybos prekes, medžiagas, žaliavas bei maisto produktus už Respublikos ribų
Žinybos, organizacijos, įmonės vadovo, vyriausiojo buhalterio ar kito pareigūno leidimas išvežti už Respublikos ribų, pažeidžiant nustatytąją išvežimo tvarką, valstybinės, kooperatinės ar individualios gamybos prekes, medžiagas, žaliavas, maisto produktus bei kitas materialines vertybes, užtraukia administracinę nuobaudą – baudą nuo dviejų tūkstančių rublių iki penkių tūkstančių rublių.
7 straipsnis. Vartojimui skirtų ne maisto prekių pavertimas žaliava ar pusfabrikačiais
Vartojimui skirtų ne maisto prekių naudojimas kaip žaliavos ar pusfabrikačių kitų prekių gamybai užtraukia administracinę nuobaudą – baudą nuo penkių šimtų rublių iki vieno tūkstančio rublių, konfiskuojant supirktas ar perdirbtas prekes.
8 straipsnis. Pasinaudojimas svetimais vardiniais normuoto prekių pirkimo dokumentais
Pasinaudojimas kito asmens vardiniais normuoto prekių pirkimo dokumentais užtraukia administracinę nuobaudą – baudą nuo trijų šimtų rublių iki penkių šimtų rublių.
9 straipsnis. Prekių dokumentų suklastojimas
Įrašymas į prekių dokumentą melagingų žinių, surašymas ar išdavimas melagingo prekių dokumento, taip pat suklastojimas tokio dokumento, esančio įmonės, įstaigos ar organizacijos byloje, jei veikoje nėra Lietuvos Respublikos baudžiamojo kodekso 182 straipsnyje numatytų požymių, užtraukia administracinę nuobaudą – baudą nuo vieno tūkstančio rublių iki trijų tūkstančių rublių.
10 straipsnis. Pasienio posto patrulio reikalavimų nevykdymas
11 straipsnis. Pasipriešinimas pasienio posto patruliui
12 straipsnis. Kėsinimasis į pasienio posto patrulio gyvybę
13 straipsnis. Nepilnamečio įtraukimas į prekybos tvarkos pažeidimus
Nepilnamečio įtraukimas į prekybos tvarkos ar kitokius teisės pažeidimus, numatytus šio įstatymo 1, 2, 3 straipsniuose, 4 straipsnio 1 ir 2 dalyse, 7, 8, 9 ir 10 straipsniuose, už traukia administracinę nuobaudą – baudą nuo vieno tūkstančio rublių iki trijų tūkstančių rublių.
14 straipsnis. Asmenų, organizavusių prekybos tvarkos pažeidimus, atsakomybė
15 straipsnis. Asmenų, nubaustų pagal šį įstatymą, nušalinimas nuo darbo
Teisėjas, paskyręs administracinę nuobaudą už šiame įstatyme numatytus teisės pažeidimus ir nustatęs, kad pažeidimai padaryti ryšium su tarnybinių pareigų atlikimu, nušalina nubaustąjį asmenį nuo darbo (pareigų).
16 straipsnis. Lietuvos Respublikos baudžiamojo kodekso straipsnių galiojimo stabdymas