LIETUVOS RESPUBLIKOS SOCIALINĖS APSAUGOS IR DARBO MINISTERIJOS
Į S A K Y M A S
DĖL DARBŲ SAUGOS MOKYMO ORGANIZAVIMO
1996 m. gruodžio 2 d. Nr. 153
Vilnius
Vadovaudamasis Lietuvos Respublikos žmonių saugos darbe įstatymu, Lietuvos Respublikos Vyriausybės 1995 m. gruodžio 29 d. nutarimu Nr. 1637 „Dėl mokymo įstaigų ir įmonių steigimo licencijavimo taisyklių patvirtinimo“ (Žin.,1996, Nr. 1-30) bei Lietuvos Respublikos Vyriausybės 1996 m. kovo 29 d. nutarimu Nr. 404 „Dėl švietimo įstaigų steigimo, reorganizavimo ir likvidavimo nuostatų patvirtinimo“ (Žin.,1996, Nr. 31-775),
ĮSAKAU:
1. Patvirtinti Mokymo, instruktavimo ir atestavimo saugos darbe klausimais nuostatus (pridedama). Šiuos nuostatus taikyti nuo 1997 m. vasario 1 d.
2. Nuo šių nuostatų įsigaliojimo dienos laikyti netekusiais galios Socialinės apsaugos ir darbo ministerijos 1994 m. rugpjūčio 1 d. įsakymu Nr. 2 patvirtintus Mokymo, instruktavimo ir atestavimo saugos darbe klausimais nuostatus.
3. Nustatyti, kad:
3.1. Vadovaujantis Žmonių saugos darbe įstatymo 4 ir 5 straipsniais šiuo įsakymu patvirtinti Mokymo, instruktavimo ir atestavimo saugos darbe klausimais nuostatai taikomi visų ekonominės veiklos rūšių įmonėse, įstaigose ir organizacijose.
Visi norminiai aktai, reglamentuojantys darbdavių, jų įgaliotų asmenų ir asmenų, atsakingų už darbų saugą, potencialiai pavojingų įrenginių priežiūrą ir pavojingus darbus (gamybos procesus), mokymą, atestavimą ir instruktavimą saugos darbe klausimais, derinami su Socialinės apsaugos ir darbo ministerija.
3.2. Darbų saugos pažymėjimai darbdaviams, jų įgaliotiems asmenims, darbų saugos tarnybų specialistams bei asmenims, atsakingiems už potencialiai pavojingų įrenginių priežiūrą, pavojingų darbų vykdymą, išduoti pagal Mokymo, instruktavimo ir atestavimo saugos darbe klausimais nuostatų, patvirtintų Socialinės apsaugos ir darbo ministerijos 1994 m. rugpjūčio 1 d. įsakymu Nr. 2, reikalavimus, galioja 5 metus nuo jų išdavimo datos.
4. Pavesti Lietuvos darbo rinkos mokymo tarnybai iki 1996 m. gruodžio 30 d. parengti ir pateikti tvirtinimui Socialinės apsaugos ir darbo ministerijos 1995 m. vasario 7 d. įsakymu Nr. 13 „Dėl darbų saugos mokymo ir atestavimo organizavimo“ patvirtintų „Laikinųjų licencijų darbdaviams ir darbuotojams mokyti išdavimo taisyklių“ naujos redakcijos projektą.
Patvirtinta
Socialinės apsaugos ir darbo ministerijos
1996 m. gruodžio 2 d. įsakymu Nr. 153
Mokymo, instruktavimo ir atestavimo saugos darbe klausimais nuostatai
Bendroji dalis
1. Mokymo, instruktavimo ir atestavimo saugos darbe klausimais nuostatai reglamentuoja vieningą darbuotojų instruktavimo, darbdavių, jų įgaliotų asmenų, saugos darbe tarnybos specialistų, potencialiai pavojingų įrenginių priežiūros meistrų, pavojingų darbų (gamybos procesų) vadovų, dirbančiųjų su potencialiai pavojingais įrenginiais bei pavojingus darbus mokymo ir atestavimo saugos darbe klausimais tvarką.
Šie nuostatai nereglamentuoja privalomo saugos darbe mokymo, rengiant darbuotojus specialybei bei keliant jų profesinę kvalifikaciją.
2. Nuostatai parengti vadovaujantis Lietuvos Respublikos žmonių saugos darbe įstatymu ir taikomi visų ekonominės veiklos rūšių įmonėms, įstaigoms bei organizacijoms (toliau – įmonės), nepriklausomai nuo jų nuosavybės formų ir pavaldumo (Žmonių saugos darbe įstatymo 4 ir 5 straipsniai).
4. Šiuose nuostatuose:
Saugos darbe (darbų sauga), darbdavio, jo įgalioto asmens, darbuotojo ir potencialiai pavojingo įrenginio sąvokos, apibrėžtos Žmonių saugos darbe įstatymu (1 straipsnis).
Pavojingo darbo (gamybos proceso) sąvoka, taip pat potencialiai pavojingų įrenginių ir pavojingų darbų (gamybos procesų) sąrašai, patvirtinti Lietuvos Respublikos Vyriausybės 1994 m. gruodžio 14 d. nutarimu Nr. 1251 „Dėl potencialiai pavojingų įrenginių ir pavojingų darbų (gamybos procesų) sąrašų patvirtinimo“.
Potencialiai pavojingo įrenginio priežiūros meistras – tai asmuo, prižiūrintis tokį įrenginį (atsakingas už jo techninę būklę).
Pavojingo darbo (gamybos proceso) vadovas – tai asmuo, vadovaujantis pavojingiems darbams (gamybos procesams) arba vadovaujantis darbams su potencialiai pavojingais įrenginiais.
Saugos darbe tarnybos specialistas – tai darbdavio paskirtas asmuo, koordinuojantis ir kontroliuojantis organizacinių, teisinių, ekonominių, techninių ir higienos priemonių įgyvendinimą, siekiant mažinti darbuotojų traumatizmą, profesines ligas, sudaryti darbo vietose sąlygas jų sveikatai ir darbingumui išsaugoti.
Padalinio vadovas – tai asmuo, turintis teisę duoti privalomus vykdyti nurodymus bent vienam darbuotojui.
Darbų saugos mokymo institucija – tai mokslo, mokymo, studijų įstaiga arba įmonė, turinti Švietimo ir mokslo ministerijos licenciją saugos darbe mokymui ir žinių tikrinimui.
Saugos darbe mokymas – tai bendrųjų saugos darbe žinių ir specialių žinių pagal atskiras ekonominės veiklos rūšis, būtinų dirbant pavojingus darbus arba jiems vadovaujant, prižiūrint potencialiai pavojingus įrenginius bei dirbant su jais, suteikimas.
Atestavimas – tai tikrinimas, ar darbdavių ir darbuotojų žinios (bei sugebėjimai) atitinka nustatytus reikalavimus.
Stažuotė – tai saugos darbe žinių taikymas per tam tikrą laikotarpį darbo vietoje po mokymo bei pirminio instruktavimo.
Instruktavimas – privalomas darbuotojo, neatsižvelgiant į darbo stažą ir kvalifikaciją, supažindinimas su saugiais veikimo būdais dirbant ir saugos darbe reikalavimais pagal įmonėje patvirtintas galiojančias instrukcijas.
5. Darbdavio (jo įgalioto asmens), saugos darbe tarnybos specialisto, potencialiai pavojingų įrenginių priežiūros meistro, pavojingų darbų (gamybos procesų) vadovo, taip pat dirbančio su potencialiai pavojingais įrenginiais bei pavojingus darbus kompetenciją saugos darbe nurodytos ekonominės veiklos rūšies įmonėje patvirtina nustatytos formos pažymėjimas, galiojantis 5 metus nuo jo išdavimo datos.
Darbuotojo instruktavimas patvirtinamas jo ir instruktuojančiojo parašais įmonės saugos darbe instruktavimų registravimo žurnaluose.
7. Darbų saugos mokymo institucijos steigėjas pateikia paraišką licencijai gauti Socialinės apsaugos ir darbo ministerijos Lietuvos darbo rinkos mokymo tarnybai, kuri nustatyta tvarka atlieka steigiamos darbų saugos mokymo institucijos ekspertizę. Jeigu ekspertizės rezultatai teigiami, Lietuvos darbo rinkos mokymo tarnyba pateikia dokumentus Švietimo ir mokslo ministerijai licencijai įforminti.
8. Įmonė įgyja teisę atestuoti darbuotojus, dirbančius su potencialiai pavojingais įrenginiais bei vykdančius pavojingus darbus (gamybos procesus), turinčius galiojančius nustatytos formos pažymėjimus, tik gavusi Valstybinės darbo inspekcijos prie Socialinės apsaugos ir darbo ministerijos (toliau – Valstybinė darbo inspekcija) leidimą (1 priedas).
Dirbančiojo saugos darbe atestavimo rezultatas įmonėje įforminamas protokolu.
9. Lietuvos darbo rinkos mokymo tarnyba, suderinusi su Valstybine darbo inspekcija ir Vyriausybės įgaliotomis potencialiai pavojingų įrenginių priežiūros institucijomis, nustato išduodamų (5 p.) pažymėjimų formas, kurias įregistruoja Švietimo ir mokslo ministerijoje.
Švietimo ir mokslo ministerija nustato registruojamų pažymėjimų apsaugos nuo klastojimo būdus ir suteikia teisę užsakyti pažymėjimų blankų gamybą.
10. Valstybinė darbo inspekcija, vadovaudamasi visų ekonominės veiklos rūšių tarptautine standartine gamybine klasifikacija, nustato įmonių ekonominės veiklos rūšių kodus, darbuotojų saugos darbe atestavimo protokolų ir instruktavimo registracijos žurnalų formas, leidimų įmonėms atestuoti dirbančius su potencialiai pavojingais įrenginiais, vykdančius pavojingus darbus (gamybos procesus) išdavimo tvarką.
11. Valstybinė darbo inspekcija informaciniuose leidiniuose skelbia darbų saugos mokymo institucijų sąrašą, turinčių teisę mokyti ir atestuoti saugos darbe klausimais darbdavius ir darbuotojus nurodant mokymo programų pavadinimus.
12. Šių nuostatų vykdymą kontroliuoja Lietuvos darbo rinkos mokymo tarnyba, Valstybinė darbo inspekcija bei Švietimo ir mokslo ministerija.
Lietuvos darbo rinkos mokymo tarnyba ir Valstybinė darbo inspekcija nagrinėja ir sprendžia kitus, šiuose nuostatuose nenumatytus, saugos darbe mokymo organizavimo klausimus.
Darbdavių mokymas ir atestavimas
13. Darbdavys, jo įgaliotas asmuo prieš pradedant eksploatuoti įmonę (teikti paslaugas), o vėliau ne rečiau kaip kas 5 metai pateikia Valstybinei darbo inspekcijai pranešimą (2 priedas) apie darbdavio, jo įgalioto asmens atestavimą saugos darbe klausimais (Žmonių saugos darbe įstatymo 29 straipsnis). Veikiančios įmonės, įstaigos ar organizacijos naujai skiriamas vadovas turi būti atestuotas saugos darbe klausimais.
14. Darbdavys, vykdantis saugos darbe tarnybos funkcijas, turi būti atestuotas kaip saugos darbe tarnybos specialistas. Darbdavio pažymėjimui saugos darbe klausimais prilyginamas saugos darbe tarnybos specialisto pažymėjimas.
15. Darbdaviai, jų įgalioti asmenys mokomi darbų saugos mokymo institucijose pagal Socialinės apsaugos ir darbo ministerijos įsakymu patvirtintus mokymo planus arba atestavimui rengiasi savarankiškai.
16. Darbdavius, jų įgaliotus asmenis atestuoja darbų saugos mokymo institucijos sudaryta atestacinė komisija, kuriai pirmininkauja arba joje dalyvauja darbo inspektorius (mokymo institucijai suderinus su Valstybine darbo inspekcija). Teigiamai įvertinus žinias, išduodamas nustatytos formos pažymėjimas.
Atestuojamojo žinias įvertinus nepatenkinamai, leidžiama pakartotinai jas tikrinti ne anksčiau kaip po dviejų savaičių.
Saugos darbe tarnybos specialistų mokymas ir atestavimas
18. Saugos darbe tarnybos specialistai privalo turėti aukštąjį arba aukštesnįjį techninį išsilavinimą.
Padalinių vadovų atestavimas
20. Darbdavys, sudarydamas darbo sutartį su padalinio vadovu, privalo organizuoti jo saugos darbe žinių tikrinimą (atestavimą) ir, tik teigiamai įvertinus jo žinias, leisti jam pradėti dirbti.
21. Padalinių vadovai gali būti mokomi ir atestuojami darbų saugos mokymo institucijoje arba pačioje įmonėje pagal darbdavio sudarytą, suderintą su Valstybinės darbo inspekcijos teritoriniu skyriumi ir patvirtintą mokymo planą (programą). Padalinių vadovai atestavimui gali pasirengti savarankiškai.
Padalinio vadovo kompetencija saugos darbe klausimais įmonėje patvirtinama atestavimo protokolo įrašu.
22. Padalinių vadovų, turinčių potencialiai pavojingų įrenginių priežiūros meistrų ar pavojingų darbų vadovų pažymėjimus, saugos darbe žinios tikrinamos ir jie atestuojami šiais nuostatais nustatyta tvarka.
23. Padalinių vadovų saugos darbe žinias tikrina darbdavio įsakymu (potvarkiu) patvirtina komisija. Komisiją turi sudaryti ne mažiau kaip trys asmenys. Komisijai vadovauja darbdavys, jo įgaliotas asmuo ar saugos darbe tarnybos specialisto pažymėjimą turintis asmuo. Komisijoje gali dalyvauti darbo inspektorius.
Atestacijos rezultatai įforminami protokolu. Protokolai įmonėje saugomi 10 metų.
24. Padalinių vadovai saugos darbe klausimais peratestuojami:
25. Padalinio vadovo saugos darbe žinias įvertinus nepatenkinamai arba jeigu jis atsisako žinių patikrinimo, visi įgaliojimai saugos darbe klausimais, kuriuos darbdavys buvo perdavęs padalinio vadovui, grįžta darbdaviui. Toliau eiti padalinio vadovo pareigas jis gali tik pakartotinai patikrinus ir teigiamai įvertinus jo saugos darbe žinias.
Darbuotojų instruktavimas, mokymas ir atestavimas
26. Visi įmonės darbuotojai, nepriklausomai nuo darbo stažo, kvalifikacijos, gamybos pobūdžio, turi būti instruktuojami. Instruktuojama pagal nustatyta tvarka įmonėje patvirtintas instrukcijas. Darbuotojų instruktavimas įforminamas instruktavimų registracijos žurnaluose.
27. Privalomi saugos darbe instruktavimai:
įvadinis;
pirminis darbo vietoje;
periodinis darbo vietoje;
papildomas darbo vietoje;
specialusis.
28. Įvadinis instruktavimas:
28.1. visi darbuotojai, sudarydami darbo sutartį, privalo išklausyti įvadinį instruktavimą ir tai turi būti įforminta įvadinių instruktavimų registracijos žurnale;
28.2. instruktuoja darbdavys arba jo įgaliotas asmuo (įmonės saugos darbe tarnybos specialistas), turintis atitinkamą pažymėjimą;
29. Pirminis instruktavimas darbo vietoje:
29.1. pirminį instruktavimą darbo vietoje privalo išklausyti darbuotojai, gaminantys produkciją, teikiantys paslaugas, dirbantys su medžiagomis, žaliavomis, įrankiais, įrengimais arba kurių darbas susijęs su kenksmingais bei pavojingais veiksniais, potencialiai pavojingais įrenginiais;
29.2. pirminis instruktavimas darbo vietoje yra privalomas ir nuolatiniams darbuotojams, ir laikinai dirbantiems bei komandiruotiems dirbti darbus, nurodytus 29.1 punkte, asmenims;
29.3. pavaldžius ir priskirtus darbuotojus instruktuoja darbdavys arba jo įgaliotas asmuo, atsakantis už darbuotojų saugų darbą jam paskirtuose įmonės padaliniuose, darbo vietose pagal darbo sutartyje numatytus įgaliojimus;
29.4. profesijų, kurioms nerengiamos saugos darbe instrukcijos, sąrašą (3 priedas) sudaro darbdavys, suderinęs su Valstybine darbo inspekcija (Žmonių saugos darbe įstatymo 23 straipsnis). Šių profesijų darbuotojai darbo vietoje neinstruktuojami.
Jei tokio sąrašo nėra, tai saugos darbe instrukcijos rengiamos visiems darbuotojams.
Padalinio vadovą instruktuoti darbo vietoje neprivalu;
29.5. išklausiusiems instruktavimą darbo vietoje darbuotojams leidžiama dirbti tik po to, kai padalinio vadovas tai įformina instruktavimų darbo vietoje registracijos žurnale;
29.6. naujai priimtiems darbuotojams, kad geriau išmoktų saugos darbe reikalavimus, skiriama stažuotė, prižiūrint padalinio vadovui arba kvalifikuotam darbuotojui, darbdavio ar jo įgalioto asmens paskirtam raštu.
Profesijų ir darbų, kuriuos leidžiama dirbti savarankiškai tik po stažuotės, sąrašą tvirtina ir stažuotės trukmę nustato darbdavys ar jo įgaliotas asmuo vadovaudamasis norminių aktų reikalavimais;
30. Periodinis instruktavimas darbo vietoje:
31. Papildomas instruktavimas darbo vietoje.
Darbdavys arba jo įgaliotas asmuo privalo papildomai instruktuoti darbuotojus:
31.4. valstybiniam darbo inspektoriui, saugos darbe tarnybos specialistui arba padalinio vadovui įsitikinus, kad darbuotojo žinios yra nepakankamos;
31.5. pasikeitus darbo sąlygoms, turinčioms įtakos saugai darbe, papildomai instruktuojama esminiais pasikeitimų klausimais, kurie nurodomi instruktavimų darbo vietoje registracijos žurnale;
32. Specialusis instruktavimas darbo vietoje:
33. Darbuotojų mokymas ir atestavimas:
33.1. potencialiai pavojingų įrenginių priežiūros meistrai, pavojingų darbų (gamybos procesų) vadovai privalo turėti aukštąjį arba aukštesnįjį techninį išsilavinimą;
33.2. potencialiai pavojingų įrenginių priežiūros meistrai, pavojingų darbų (gamybos procesų) vadovai prieš atestavimą mokomi darbų saugos mokymo institucijose arba rengiasi savarankiškai pagal mokymo planus (ir programas), suderintus su saugos darbe arba įrenginių priežiūros norminiuose aktuose numatytomis valstybinėmis kontrolės (priežiūros) institucijomis.
Dirbantieji su potencialiai pavojingais įrenginiais bei pavojingus darbus (gamybos procesuose) mokomi darbų saugos mokymo institucijose;
33.3. potencialiai pavojingų įrenginių priežiūros meistrus, pavojingų darbų (gamybos procesų) vadovus, dirbančius su potencialiai pavojingais įrenginiais bei pavojingus darbus (gamybos procesuose) atestuoja darbų saugos mokymo institucijos sudaryta atestacinė komisija, kurioje dalyvauja saugos darbe arba įrenginių priežiūros norminiuose aktuose numatytų valstybinės kontrolės arba Vyriausybės įgaliotų potencialiai pavojingų įrenginių priežiūros institucijų pareigūnai. Teigiamai įvertinus žinias, išduodamas nustatytos formos pažymėjimas.
Atestuojamojo žinias įvertinus nepatenkinamai, jas leidžiama pakartotinai tikrinti ne anksčiau kaip po dviejų savaičių;
33.5. darbuotojai peratestuojami saugos darbe klausimais:
33.5.1. darbdavio iniciatyva:
33.6. Darbuotojus peratestuoja 33.3 punkte nustatyta tvarka sudaryta komisija.
Dirbantieji su potencialiai pavojingais įrenginiais arba pavojingus darbus (gamybos procesuose) gali būti peratestuojami įmonėse, turinčiose Valstybinės darbo inspekcijos leidimą. Komisiją turi sudaryti ne mažiau kaip trys asmenys, kurios sąstatas tvirtinamas darbdavio įsakymu. Komisijai vadovauja darbdavys, jo įgaliotas asmuo arba darbdavio įsakymu paskirtas asmuo, turintis tos pačios ekonominės veiklos rūšies galiojantį saugos darbe tarnybos specialisto pažymėjimą.
Atestuojant dirbančius su potencialiai pavojingais įrenginiais, komisijos sudėtyje turi būti darbuotojas, turintis galiojantį, tos pačios potencialiai pavojingų įrenginių rūšies, priežiūros meistro pažymėjimą ir ne mažesnį kaip 3 metų praktinio darbo stažą prižiūrint tos rūšies įrenginius.
Atestuojant dirbančius pavojingus darbus (gamybos procesuose), komisijos sudėtyje turi būti darbuotojas, turintis galiojantį tos rūšies pavojingų darbų vadovo pažymėjimą ir ne mažesnį kaip 3 metų praktinio darbo stažą vadovaujant jiems.
Jos sudėtyje privalo būti asmuo, turintis saugos darbe tarnybos specialisto pažymėjimą.
Komisijoje gali dalyvauti saugos darbe arba įrenginių priežiūros norminiuose aktuose numatytų valstybinės kontrolės arba Vyriausybės įgaliotų potencialiai pavojingų įrenginių priežiūros institucijų pareigūnai;
Atsakomybė
35. Darbdaviai, jų įgalioti asmenys, saugos darbe tarnybos specialistai, padalinių bei darbų vadovai, nevykdantys šių nuostatų reikalavimų, atsako įstatymų nustatyta tvarka.
36. Darbuotojai, nevykdantys saugos darbe reikalavimų, su kuriais buvo supažindinti, atsako įstatymų nustatyta tvarka.
37. Darbų saugos mokymo institucijai, pažeidusiai šių nuostatų reikalavimus, gali būti anuliuota Švietimo ir mokslo ministerijos išduota licencija mokymui arba įmonei išduotas Valstybinės darbo inspekcijos leidimas atestuoti dirbančiuosius darbų saugos klausimais. Joms taikoma įstatymų numatyta atsakomybė.
1 priedas
prie Mokymo, instruktavimo ir atestavimo
saugos darbe klausimais nuostatų
Lietuvos Respublikos valstybinė darbo inspekcija
Leidimas Nr._____
Vadovaujantis Mokymo, instruktavimo ir atestavimo saugos darbe klausimais nuostatais, patvirtintais Socialinės apsaugos ir darbo ministerijos 199........... įsakymu Nr......
Leidžiama_________________________________________________________________
(įmonės pavadinimas, adresas)
_________________________________________________________________________
_________________________________________________________________________
(darbdavio pareigos, vardas, pavardė)
atestuoti___________________________________________________________________
(darbuotojų, dirbančių su potencialiai pavojingais įrenginiais bei vykdančių pavojingus darbus
_________________________________________________________________________
(gamybos procesus) vardinimas)
_________________________________________________________________________
_________________________________________________________________________
Leidimas galioja iki 199_____________________
_________________________________________________________________________
(pareigos) (parašas) (vardas, pavardė)
Vilnius, 199______________________
A. V.
______________
2 priedas
prie Mokymo, instruktavimo ir atestavimo
saugos darbe klausimais nuostatų
Pranešimas apie darbdavio ar jo įgalioto asmens atestavimą
________________________________________________________________________________
(atestuoto asmens vardas, pavardė, pareigos)
Atestavimo data___________________________________________________________________
Dokumento, patvirtinančio darbdavio atestavimą, pavadinimas ir Nr._________________________
________________________________________________________________________________
Organizacija, išdavusi dokumentą, ____________________________________________________
Įmonės pavadinimas, kodas, adresas, tel., faksas_________________________________________
________________________________________________________________________________
________________________________________________________________________________
Įmonės ekonominės veiklos rūšis (pobūdis)______________________________________________
________________________________________________________________________________
________________________________________________________________________________
Dirbančiųjų skaičius _______________________________________________________________
Užpildymo data __________________________________________________________________
A. V.
____________________
(atestuoto asmens parašas)
_____________
3 priedas
prie Mokymo, instruktavimo ir atestavimo
saugos darbe klausimais nuostatų
_______________________________________________________________________________
(įmonės pavadinimas)
_______________________________________________________________________________
(veiklos rūšis)
Profesijų, kurių darbuotojams nerengiamos saugos darbe instrukcijos,
sąrašas
________________________________________________________________________________
Eil. Nr. Profesija Profesijos apibūdinimas*
_______________________________________________________________________________
_______________________________________________________________________________
_______________________________________________________________________________
Darbdavys
(parašas) (vardas, pavardė)
Suderinta su Valstybine darbo inspekcija
_______________________________________________________________________________
(darbo inspektoriaus asmens spaudas, suderinimo data, parašas)
* Nurodomi duomenys apie šios profesijos darbuotojų veiklą, patvirtinantys, kad profesija nesusijusi su 29.1 punkte nurodyta veikla.
______________