LIETUVOS RESPUBLIKOS SOCIALINĖS APSAUGOS IR DARBO MINISTRO

 

Į S A K Y M A S

DĖL VALSTYBINIŲ ŠALPOS IŠMOKŲ MOKĖJIMO ŠIŲ IŠMOKŲ GAVĖJAMS, APGYVENDINTIEMS AR SLAUGOMIEMS GLOBOS, AUKLĖJIMO AR SLAUGOS ĮSTAIGOSE, TVARKOS APRAŠO PATVIRTINIMO

 

2005 m. liepos 13 d. Nr. A1-201

Vilnius

 

 

Vadovaudamasi Valstybinių šalpos išmokų skyrimo ir mokėjimo nuostatų, patvirtintų Lietuvos Respublikos Vyriausybės 2005 m. kovo 29 d. nutarimu Nr. 346 (Žin., 2004, Nr. 47-1558; 2005, Nr. 83-3069), 66 punktu:

1. Tvirtinu Valstybinių šalpos išmokų mokėjimo šių išmokų gavėjams, apgyvendintiems ar slaugomiems globos, auklėjimo ar slaugos įstaigose, tvarkos aprašą (pridedama).

2. Pripažįstu netekusiu galios Lietuvos Respublikos socialinės apsaugos ir darbo ministro 2004 m. balandžio 2 d. įsakymą Nr. A1-85 „Dėl Valstybinių šalpos išmokų mokėjimo šių išmokų gavėjams, apgyvendintiems ar slaugomiems globos, auklėjimo ar slaugos įstaigose, tvarkos patvirtinimo“ (Žin., 2004, Nr. 52-1736).

 

 

 

SOCIALINĖS APSAUGOS IR DARBO Ministrė                           Vilija Blinkevičiūtė


 

PATVIRTINTA

Lietuvos Respublikos socialinės apsaugos

ir darbo ministro 2005 m. liepos 13 d.

įsakymu Nr. A1-201

 

VALSTYBINIŲ ŠALPOS IŠMOKŲ MOKĖJIMO ŠIŲ IŠMOKŲ GAVĖJAMS, APGYVENDINTIEMS AR SLAUGOMIEMS GLOBOS, AUKLĖJIMO AR SLAUGOS ĮSTAIGOSE, TVARKOS APRAŠAS

 

I. BENDROSIOS NUOSTATOS

 

1. Valstybinių šalpos išmokų mokėjimo šių išmokų gavėjams, apgyvendintiems ar slaugomiems globos, auklėjimo ar slaugos įstaigose, tvarkos aprašas (toliau – tvarkos aprašas) reglamentuoja valstybinių šalpos išmokų (toliau – šalpos išmokos), paskirtų pagal Lietuvos Respublikos valstybinių šalpos išmokų įstatymą (Žin., 1994, Nr. 96-1873; 2005, Nr. 71-2556) (toliau – Šalpos išmokų įstatymas), mokėjimą šių išmokų gavėjams, apgyvendintiems ar slaugomiems stacionariose socialinės globos, auklėjimo ar slaugos įstaigose (toliau – globos, auklėjimo ar slaugos įstaigos), visiškai finansuojamose iš valstybės ir (ar) savivaldybės biudžetų arba Privalomojo sveikatos draudimo fondo Savivaldybių administracijos, skirdamos ir mokėdamos valstybines šalpos išmokas apgyvendintiems ar slaugomiems globos, auklėjimo ar slaugos įstaigose asmenims, privalo vadovautis:

1.1. Šalpos išmokų įstatymo 2 straipsnio 1, 5, 8–10 dalių, 12 straipsnio 3 dalies, 20 straipsnio 3 dalies 5 punkto, 22 straipsnio 1–4 ir 6 dalių, 24 straipsnio 3 dalies ir 26 straipsnio 2 dalies 4 punkto nuostatomis;

1.2. Valstybinių šalpos išmokų skyrimo ir mokėjimo nuostatų (toliau – nuostatai) 62–66 punktų nuostatomis;

1.3. Lietuvos Respublikos Vyriausybės 1998 m. sausio 29 d. nutarimo Nr. 111 „Dėl Apmokėjimo už socialines paslaugas principų ir tvarkos patvirtinimo“ (Žin., 1998, Nr. 12-278) 20 punkto nuostatomis;

1.4. šiuo tvarkos aprašu.

2. Šalpos pensijų, paskirtų vienam iš tėvų (įtėvių), globėjui ar rūpintojui (toliau – invalidus slaugantieji asmenys) pagal iki 2004 m. balandžio 1 d. galiojusią tvarką už vaikų invalidų arba I grupės invalidų nuo vaikystės, arba tapusių I grupės invalidais iki 18 metų slaugą namuose (toliau – už invalidų slaugą namuose), mokėjimo tvarka šių šalpos pensijų gavėjams, kai jų slaugomi invalidai apgyvendinami arba slaugomi globos, auklėjimo ar slaugos įstaigose, nustatoma šio tvarkos aprašo 18–20 punktuose.

3. Šiame tvarkos apraše vartojamos pagrindinės sąvokos apibrėžtos Šalpos išmokų įstatymo 2 straipsnyje.

 

II. ŠALPOS IŠMOKŲ MOKĖJIMAS ŠIŲ IŠMOKŲ GAVĖJAMS, APGYVENDINTIEMS AR SLAUGOMIEMS GLOBOS, AUKLĖJIMO AR SLAUGOS ĮSTAIGOSE

 

4. Asmens teisė gauti šalpos išmoką tuo metu, kai jis gyvena ar slaugomas globos, auklėjimo ar slaugos įstaigoje, priklauso nuo:

4.1. asmens amžiaus;

4.2. socialinės globos, auklėjimo ar slaugos įstaigos finansavimo šaltinių, tai yra nuo to, ar įstaiga yra visiškai finansuojama iš valstybės ir (ar) savivaldybės biudžetų arba Privalomojo sveikatos draudimo fondo lėšų, ar ji finansuojama iš kitų šaltinių.

5. Globos, auklėjimo ar slaugos įstaiga laikoma visiškai finansuojama iš valstybės ir (ar) savivaldybės biudžetų arba Privalomojo sveikatos draudimo fondo lėšų tais atvejais, kai nurodytos lėšos tiesiogiai ir nuolat sudaro ne mažiau kaip 2/3 atitinkamoje įstaigoje apgyvendintų ar slaugomų asmenų išlaikymui skirtų išlaidų. Ar globos, auklėjimo ar slaugos įstaiga yra visiškai finansuojama iš valstybės ir (ar) savivaldybės biudžetų arba Privalomojo sveikatos draudimo fondo lėšų, nustato šalpos išmoką mokanti savivaldybės administracija, remdamasi šių įstaigų išduotomis pažymomis. Iškilus neaiškumams savivaldybės administracija gali remtis ir atitinkamos įstaigos nuostatais (įstatais).

6. Šalpos išmokų gavėjams, iš jų ir asmenims iki 18 metų, apgyvendintiems ar slaugomiems kitose, ne stacionariose socialinės globos, auklėjimo ar slaugos įstaigose arba lankantiems stacionarias socialinės globos, auklėjimo ar slaugos įstaigas, nepaisant šių įstaigų pavadinimo, pavaldumo bei finansavimo šaltinių, taip pat apgyvendintiems ar slaugomiems stacionariose socialinės globos, auklėjimo ar slaugos įstaigose, kurios nėra visiškai finansuojamos iš valstybės ir (ar) savivaldybės biudžetų arba Privalomojo sveikatos draudimo fondo lėšų, mokama bet kuri jiems paskirta šalpos išmoka.

7. Šalpos pensijos, socialinės pensijos ir šalpos našlaičių pensijos, paskirtos asmenims iki 18 metų, išskyrus šio tvarkos aprašo 14 punkte išvardytus asmenis nuo 16 iki 18 metų, nemokamos per tą laiką, kai šie asmenys gyvena ar slaugomi globos, auklėjimo ar slaugos įstaigose, kurios yra visiškai finansuojamos iš valstybės ir (ar) savivaldybės biudžetų arba Privalomojo sveikatos draudimo fondo lėšų. Šiame punkte išvardytiems asmenims šalpos pensijos, socialinės pensijos ir šalpos našlaičių pensijos mokamos tik šio tvarkos aprašo 9 punkte numatytais atvejais.

8. Slaugos ar priežiūros (pagalbos) išlaidų tikslinės kompensacijos neįgaliesiems (invalidams) (nepaisant jų amžiaus) nemokamos per laiką, kai šie neįgalieji (invalidai) gyvena ar slaugomi globos, auklėjimo ar slaugos įstaigose, kurios yra visiškai finansuojamos iš valstybės ir (ar) savivaldybės biudžetų arba Privalomojo sveikatos draudimo fondo lėšų, išskyrus šio tvarkos aprašo 9 punkte numatytus atvejus.

9. Šio tvarkos aprašo 7 ir 8 punktuose nurodytiems asmenims minėtuose punktuose išvardytos šalpos išmokos mokamos tik šiais atvejais:

9.1. kai nurodyti asmenys ir neįgalieji (invalidai) paimami iš nurodytų globos, auklėjimo ar slaugos įstaigų į namus savaitgaliais, atostogų, švenčių, ligos ir kitomis dienomis – už namuose būtas dienas;

9.2. kai nurodyti asmenys ir neįgalieji (invalidai) iš nurodytų globos, auklėjimo ar slaugos įstaigų paguldomi į stacionarias gydymo stacionarines asmens sveikatos priežiūros įstaigas – už stacionarinėse asmens sveikatos priežiūros įstaigose būtas dienas.

10. Šio tvarkos aprašo 9.1–9.2 punktuose nurodytais atvejais asmenims priklausančias šalpos išmokas Šalpos išmokų įstatymo 19 straipsnio 11 dalies nustatyta tvarka jiems patiems arba jų tėvams, globėjams ar rūpintojams moka savivaldybės administracija pagal asmens, kuriam turi būti mokama šalpos išmoka, gyvenamąją vietą, pateikus globos, auklėjimo ar slaugos įstaigų pažymas apie šiose įstaigose apgyvendintų asmenų namuose būtas dienas arba stacionarinių asmens sveikatos priežiūros įstaigų pažymas apie nurodytų asmenų būtas dienas šiose įstaigose. Jeigu šalpos išmokos gavėjo byla buvo persiųsta savivaldybės administracijai pagal globos, auklėjimo ar slaugos įstaigos buvimo vietą, šalpos išmokas moka savivaldybės administracija pagal atitinkamos įstaigos buvimo vietą.

 

III. ŠALPOS PENSIJŲ, ŠALPOS NAŠLAIČIŲ PENSIJŲ, ŠALPOS KOMPENSACIJŲ IR SOCIALINIŲ PENSIJŲ MOKĖJIMAS SUKAKUSIEMS 18 METŲ IR VYRESNIEMS ŠIŲ IŠMOKŲ GAVĖJAMS, KURIE APGYVENDINTI AR SLAUGOMI GLOBOS, AUKLĖJIMO AR SLAUGOS ĮSTAIGOSE

 

11. Šalpos pensijos ir šalpos našlaičių pensijos, paskirtos asmenims, sukakusiems 18 metų ir vyresniems, taip pat šalpos kompensacijos bei socialinės pensijos šių išmokų gavėjams, apgyvendintiems ar slaugomiems auklėjimo ar slaugos įstaigose, kurios yra visiškai finansuojamos iš valstybės ir (ar) savivaldybės biudžetų arba Privalomojo sveikatos draudimo fondo lėšų, mokamos viso dydžio Šalpos išmokų įstatymo 19 straipsnio 11 dalies nustatyta tvarka jiems patiems arba jų globėjams ar rūpintojams. Nurodytais atvejais šiame punkte išvardytas išmokas moka savivaldybės administracija pagal asmens, kuriam turi būti mokama šalpos išmoka, gyvenamąją vietą, pateikus auklėjimo ar slaugos įstaigų pažymas apie asmens, kuriam paskirta šalpos išmoka, šiose įstaigose būtą laiką.

12. Šalpos pensijos ir šalpos našlaičių pensijos, paskirtos asmenims, sukakusiems 18 metų ir vyresniems, taip pat šalpos kompensacijos bei socialinės pensijos šių išmokų gavėjams, apgyvendintiems ar slaugomiems globos įstaigose, kurios yra visiškai finansuojamos iš valstybės ir (ar) savivaldybės biudžetų arba Privalomojo sveikatos draudimo fondo lėšų, mokamos šia tvarka:

12.1. suma, kurią šalpos pensijos, šalpos našlaičių pensijos, šalpos kompensacijos ar socialinės pensijos gavėjas turi sumokėti už išlaikymą ar teikiamas socialines paslaugas globos įstaigoje, esant jos gavėjo arba jo globėjo ar rūpintojo (priklausomai nuo to, kam mokama šiame punkte nurodyta šalpos išmoka) rašytiniam sutikimui, pervedama į globos įstaigos sąskaitą banke, kurioje kaupiamos gautos pajamos už teikiamas paslaugas. Globos įstaiga šias sumas sumoka į valstybės ar savivaldybės biudžetą (pagal įstaigos pavaldumą) specialiajai programai sudaryti. Šalpos išmokos gavėjo išlaikymo arba teikiamų socialinių paslaugų globos įstaigoje išlaidos, neviršijant šių įstaigų sumokėtų į biudžetą sumų, padengiamos iš valstybės arba savivaldybės biudžeto asignavimų pagal atitinkamas specialiąsias programas. Likusi atitinkamos šalpos pensijos, šalpos našlaičių pensijos, šalpos kompensacijos ar socialinės pensijos suma išmokama pačiam išmokos gavėjui arba jo globėjui ar rūpintojui;

12.2. jeigu atitinkamos išmokos gavėjo arba jo globėjo ar rūpintojo rašytinio sutikimo išskaityti iš atitinkamos išmokos mokestį už išlaikymą ar teikiamas socialines paslaugas nėra, visa atitinkama išmoka išmokama jos gavėjui arba jo globėjui ar rūpintojui (priklausomai nuo to, kam mokama išmoka);

12.3. jeigu atitinkamos išmokos gavėjas arba jo globėjas ar rūpintojas prašyme nurodo konkrečią sumą, kuri iš jo šalpos išmokos turi būti išskaityta kaip mokestis už išlaikymą ar teikiamas socialines paslaugas, išskaitoma jo nurodyta suma;

12.4. kai šalpos išmokų gavėjai išvyksta iš globos įstaigų į namus savaitgaliais, švenčių, atostogų, ligos ir kitomis dienomis arba paguldomi į stacionarines asmens sveikatos priežiūros įstaigas, viso dydžio išmokos mokamos už namuose ar stacionarinėse asmens sveikatos priežiūros įstaigose būtas dienas.

13. Šio tvarkos aprašo 12.1–12.4 punktuose numatytais atvejais išmokas moka globos įstaigos buvimo vietos savivaldybės administracija.

14. Šio tvarkos aprašo 11–13 punktuose nustatyta šalpos pensijų, socialinių pensijų ir šalpos našlaičių pensijų mokėjimo tvarka taikoma taip pat asmenims nuo 16 iki 18 metų, kurie I, II ar III grupės invalidais buvo pripažinti iki 2004 m. balandžio 1 d. ir kurie iki nurodytos datos buvo apgyvendinti ar slaugomi globos, auklėjimo ar slaugos įstaigose.

 

IV. ŠALPOS PENSIJŲ, ŠALPOS NAŠLAIČIŲ PENSIJŲ, ŠALPOS KOMPENSACIJŲ IR SOCIALINIŲ PENSIJŲ MOKĖJIMO DOKUMENTŲ ĮFORMINIMAS, KAI SUKAKĘ 18 METŲ IR VYRESNI ŠIŲ IŠMOKŲ GAVĖJAI APGYVENDINAMI AR SLAUGOMI STACIONARIOSE SOCIALINĖS GLOBOS ĮSTAIGOSE, BEI IŠSKAITYMAI IŠ ŠIŲ IŠMOKŲ

 

15. Globos įstaiga iki mėnesio, einančio prieš šalpos pensijos, šalpos našlaičių pensijos, šalpos kompensacijos ar socialinės pensijos mokėjimo mėnesį, 25 dienos pateikia globos įstaigos buvimo vietos savivaldybės administracijai šioje globos įstaigoje gyvenančių nurodytų šalpos išmokų gavėjų sąrašą. Jame nurodomas kiekvienam gavėjui nustatytas mokestis už išlaikymą ar teikiamas socialines paslaugas. Kartu pateikiami ir rašytiniai šių asmenų arba jų globėjų ar rūpintojų sutikimai dėl atitinkamos šalpos išmokos sumos pervedimo į globos įstaigos banko sąskaitą. Šiame punkte nurodytų šalpos išmokų pervedimo į globos įstaigos sąskaitą ir atitinkamos šių išmokų dalies išmokėjimo pačiam išmokos gavėjui arba jo globėjui ar rūpintojui formalumai įforminami šio tvarkos aprašo 12.1 punkte nustatyta tvarka. Šalpos išmokos dalis šalpos išmokos gavėjui gali būti išmokama arba pagal savivaldybės administracijos suformuotus žiniaraščius, arba pervedama į asmens atsiskaitomąją sąskaitą Lietuvos teritorijoje esančiame banke ar banko skyriuje. Tokia pat tvarka išmokama viso dydžio šalpos pensija, šalpos našlaičių pensija, šalpos kompensacija ar socialinė pensija šio tvarkos aprašo 12.2 punkte numatytu atveju.

16. Šio tvarkos aprašo 15 punkte nurodytas šalpos išmokas gali išmokėti:

16.1. šalpos išmokas pristatančios organizacijos, sudariusios sutartis su savivaldybės administracija;

16.2. globos įstaigos pagal šių įstaigų bei savivaldybės administracijos rašytines sutartis. Šiais atvejais savivaldybės administracijos sudaryti šalpos išmokų išmokėjimo žiniaraščiai pateikiami globos įstaigai. Pastaroji, išmokėjusi šalpos išmokų gavėjams arba jų globėjams ar rūpintojams priklausančią šalpos išmoką ar jos dalį, atsiskaito su savivaldybės administracija pagal tą pačią tvarką ir laikydamasi tokių pat terminų, kaip kad valstybinės įmonės „Lietuvos paštas“ teritoriniai pašto skyriai atsiskaito su Valstybinio socialinio draudimo fondo valdybos teritoriniais skyriais (Valstybinės įmonės „Lietuvos paštas“ ir Valstybinio socialinio draudimo fondo valdybos 1999 m. spalio 5 d. raštas Nr. 206/811).

17. Remiantis teismo sprendimais, nutartimis, nutarimais ir nuosprendžiais dėl turto išieškojimo, kitais sprendimais ir nutarimais, kurie pagal Lietuvos Respublikos įstatymus vykdomi kaip teismų sprendimai, iš globos įstaigos gyventojo šalpos išmokos turi būti išskaitytos baudos, alimentai ir kt. Tai daroma vadovaujantis Šalpos išmokų įstatymo 23 straipsnio 2 dalies 2 punkto nuostata. Šiais atvejais išskaitoma iš šalpos pensijos, šalpos našlaičių pensijos, šalpos kompensacijos ar socialinės pensijos gavėjui paskirtos viso dydžio išmokos, bet ne daugiau kaip 50 procentų išmokėtinos šalpos išmokos sumos per mėnesį dydžio. Po to iš likusios atitinkamos šalpos išmokos dalies išskaičiuojamas mokestis už išlaikymą ar teikiamas socialines paslaugas globos įstaigoje.

 

V. ŠALPOS PENSIJŲ UŽ INVALIDŲ SLAUGĄ, PASKIRTŲ INVALIDUS SLAUGANTIEMS ASMENIMS, MOKĖJIMAS, KAI NAMUOSE SLAUGOMI INVALIDAI APGYVENDINAMI AR SLAUGOMI GLOBOS, AUKLĖJIMO AR SLAUGOS ĮSTAIGOSE

 

18. Šalpos pensija už invalidų slaugą invalidus slaugantiems asmenims nemokama per laiką, kurį invalidai gyvena ar slaugomi globos, auklėjimo ar slaugos įstaigose, kurios yra visiškai finansuojamos iš valstybės ir (ar) savivaldybės biudžetų arba Privalomojo sveikatos draudimo fondo lėšų. Tais atvejais, kai invalidai paimami iš globos, auklėjimo ar slaugos įstaigų į namus savaitgaliais, atostogų, švenčių, ligos ir kitomis dienomis, šalpos pensija už invalidų slaugą invalidus slaugantiems asmenims mokama už tas dienas, kuriomis invalidai vėl buvo slaugomi namuose (Šalpos išmokų įstatymo 26 straipsnio 2 dalies 4 punktas).

19. Šio tvarkos aprašo 18 punkte nurodytais atvejais šalpos pensijas invalidus slaugantiems asmenims už invalidų slaugą – už dienas, kurias invalidai buvo namuose, pateikus apie tai globos, auklėjimo ar slaugos įstaigos pažymą – moka globos, auklėjimo ar slaugos įstaigos buvimo vietos savivaldybės administracija.

20. Šalpos pensija už invalidų slaugą invalidus slaugantiems asmenims mokama visa, kai invalidai apgyvendinami ar slaugomi kitose, ne stacionariose socialinės globos, auklėjimo ar slaugos įstaigose, nepaisant šių įstaigų finansavimo šaltinių, taip pat kai jie apgyvendinami ar slaugomi stacionariose socialinės globos, auklėjimo ar slaugos įstaigose, kurios nėra visiškai finansuojamos iš valstybės ir (ar) savivaldybės biudžetų arba Privalomojo sveikatos draudimo fondo lėšų.

 

VI. ŠALPOS IŠMOKŲ MOKĖJIMAS ŠIŲ IŠMOKŲ GAVĖJŲ MIRTIES ATVEJU

 

21. Mirus globos, auklėjimo ar slaugos įstaigose, kurios yra visiškai finansuojamos iš valstybės ir (ar) savivaldybės biudžetų arba Privalomojo sveikatos draudimo fondo lėšų, apgyvendintiems ar slaugomiems šalpos pensijų, šalpos našlaičių pensijų, šalpos kompensacijų bei socialinių pensijų gavėjams, mirusįjį laidojusiems fiziniams ar juridiniams asmenims išmokama:

21.1. kai šalpos pensijos, šalpos našlaičių pensijos, šalpos kompensacijos ar socialinės pensijos gavėjui, gyvenančiam ar slaugomam globos, auklėjimo ar slaugos įstaigoje, buvo mokama visa šiame punkte nurodyta šalpos išmoka arba šios šalpos išmokos dalis, mirusiajam už mirties mėnesį priklausiusi atitinkama šiame punkte nurodyta visa šalpos išmoka ar jos dalis, jei ji dar nebuvo išmokėta, neatsižvelgiant, kurią mėnesio dieną šalpos išmokos gavėjas mirė;

21.2. iki mirties dienos asmens negauta šio tvarkos aprašo 21.1 punkte nurodyta šalpos išmoka ar jos dalis už praėjusį mėnesį, jei ji dar nebuvo išmokėta;

21.3. mirties mėnesį galiojusio šalpos pensijos, šalpos našlaičių pensijos, šalpos kompensacijos ar socialinės pensijos dydžio 2 mėnesių suma.

22. Kai miręs asmuo laidojamas valstybės ar savivaldybės biudžeto lėšomis, šio tvarkos aprašo 21.3 punkte nurodytų šalpos išmokų dydžio 2 mėnesių suma nemokama.

 

VII. BAIGIAMOSIOS NUOSTATOS

 

23. Jeigu šia tvarka reglamentuotais šalpos išmokų mokėjimo atvejais šios išmokos permokamos arba neprimokamos, šalpos išmokų nepriemokos išmokamos, o permokos išieškomos Šalpos išmokų įstatymo 23 straipsnyje nustatyta tvarka.

24. Prašymai ir skundai dėl šiuo tvarkos aprašu reglamentuotų šalpos išmokų mokėjimo klausimų sprendžiami įstatymų nustatyta tvarka.

 

_________________