LIETUVOS RESPUBLIKOS VERTYBINIŲ POPIERIŲ KOMISIJA

 

N U T A R I M A S

DĖL SUTARČIŲ TARP VERTYBINIŲ POPIERIŲ VIEŠOSIOS APYVARTOS TARPININKŲ IR JŲ KLIENTŲ SUDARYMO TAISYKLIŲ

 

2000 m. birželio 29 d. Nr. 15

Vilnius

 

Lietuvos Respublikos vertybinių popierių komisija nutaria:

1. Patvirtinti Sutarčių tarp vertybinių popierių viešosios apyvartos tarpininkų ir jų klientų sudarymo taisykles.

2. Pripažinti netekusiais galios:

2.1. Vertybinių popierių komisijos 1998 m. spalio 16 d. nutarimą Nr. 31 „Dėl sutarčių tarp finansų maklerio įmonių ir jų klientų sudarymo taisyklių“;

2.2. Vertybinių popierių komisijos 1999 m. gegužės 21 d. nutarimą Nr. 14 „Dėl Vertybinių popierių komisijos 1998 m. spalio 16 d. nutarimo Nr. 31 „Dėl sutarčių tarp finansų maklerio įmonių ir jų klientų sudarymo taisyklių“ dalinio pakeitimo“.

 

 

 

PIRMININKAS                                                                                                              V. PODERYS

 

 

PATVIRTINTA

Lietuvos Respublikos

vertybinių popierių komisijos

2000 m. birželio 29 d. nutarimu Nr. 15

 

SUTARČIŲ TARP VERTYBINIŲ POPIERIŲ VIEŠOSIOS APYVARTOS TARPININKŲ

IR JŲ KLIENTŲ SUDARYMO TAISYKLĖS

 

I. BENDROSIOS NUOSTATOS

 

1. Šios taisyklės nustato reikalavimus finansų maklerio įmonių ir komercinių bankų, turinčių teisę vykdyti vertybinių popierių operacijas, su klientais sudaromoms sutartims, pagal kurias apskaitomi ir saugomi klientų vertybiniai popieriai, priimami ir vykdomi klientų pavedimai bei valdomi klientų vertybinių popierių portfeliai.

2. Šių taisyklių teisinis pagrindas – Lietuvos Respublikos vertybinių popierių viešosios apyvartos įstatymo 13 straipsnio 2 dalis ir 11 straipsnio 4 dalis.

3. Šiose taisyklėse vartojamos sąvokos:

3.1. vertybinių popierių viešosios apyvartos tarpininkai – tai finansų maklerio įmonės ir komerciniai bankai, turintys teisę vykdyti vertybinių popierių operacijas;

3.2. profesionalūs investuotojai – tai asmenys, kurių veiklą jų kilmės valstybė reguliuoja, licencijuoja ir jie pripažįstami kredito įstaigomis, finansų maklerio įmonėmis, draudimo įmonėmis, investicinėmis bendrovėmis ir šių bendrovių valdymo įmonėmis, pensijų fondais ir jų valdymo įmonėmis, profesionaliais investuotojais taip pat laikomos valstybių vyriausybės, centriniai bankai, tarptautinės finansinės institucijos; Lietuvos Respublikos vertybinių popierių komisijos sprendimu profesionaliais investuotojais gali būti pripažįstami ir kiti asmenys.

4. Kitos šiose taisyklėse vartojamos sąvokos turi tą pačią reikšmę kaip ir Lietuvos Respublikos vertybinių popierių viešosios apyvartos įstatyme.

 

II. BENDRIEJI REIKALAVIMAI SUTARTIMS

 

5. Visos sutartys tarp vertybinių popierių viešosios apyvartos tarpininkų ir jų klientų, taip pat visi šių sutarčių pakeitimai ir papildymai turi būti sudaromi raštu.

6. Sutartyse turi būti nurodyti šie vertybinių popierių viešosios apyvartos tarpininko rekvizitai:

6.1. visas įmonės pavadinimas;

6.2. įmonės kodas;

6.3. būstinės adresas;

6.4. licencijos numeris;

6.5. atstovo, pasirašančio sutartį, pareigos, vardas, pavardė ir atstovavimo pagrindas.

7. Sutartyse turi būti nurodyti šie vertybinių popierių viešosios apyvartos tarpininko kliento rekvizitai:

7.1. jeigu sutarties šalis yra fizinis asmuo, – jo vardas, pavardė, asmens kodas, gyvenamoji vieta;

7.2. jeigu sutarties šalis yra juridinis asmuo, – visas jo pavadinimas, kodas, būstinės adresas, atstovo (atstovų) pareigos, vardas, pavardė ir atstovavimo pagrindas.

8. Vertybinių popierių viešosios apyvartos tarpininkas, prieš sudarydamas sutartį su klientu ir ją sudaręs, privalo kaupti apie klientą rašytinius duomenis, apibūdinančius jo investavimo į vertybinius popierius tikslus, investavimo į atskirų rūšių vertybinius popierius patirtį, turimas žinias apie atskirų rūšių vertybinius popierius, pasirengimo rizikuoti laipsnį bei finansinę būklę.

9. Vertybinių popierių viešosios apyvartos tarpininkas, sudarydamas su klientu sutartį ir šios sutarties pagrindu teikdamas paslaugas, privalo atsižvelgti į duomenis, surinktus apie klientą, ir sutartyje sulygta forma bei būdais įspėti jį apie Vertybinių popierių komisijoje neregistruotų vertybinių popierių įsigijimo, jų apskaitos ir nuosavybės teisių realizavimo ypatumus ir riziką, taip pat apie kiekvieną kitą padidėjusią riziką ar ypatumus, paprastai nebūdingus anksčiau teiktoms paslaugoms, sandoriams, vertybiniams popieriams ar jų apskaitai.

10. Vertybinių popierių viešosios apyvartos tarpininkas, sudarydamas sutartį su klientu, turi išvengti nesąžiningų sutarties sąlygų, galinčių iš esmės pažeisti šalių teisių ir pareigų pusiausvyrą ar kliento teises ir interesus. Nesąžiningomis yra laikytinos sutarčių sąlygos, kurios:

10.1. neproporcingai panaikina ar apriboja kliento teisę reikalauti apginti jo pažeistas teises, jei kita šalis neįvykdo sutarties prievolių, jas įvykdo tik iš dalies ar netinkamai;

10.2. nustato neproporcingai didelę kliento civilinę atsakomybę už sutarties nevykdymą;

10.3. suteikia vertybinių popierių viešosios apyvartos tarpininkui teisę atsisakyti bet kada sutarties savo nuožiūra ir nesuteikia tokios pat galimybės klientui;

10.4. suteikia vertybinių popierių viešosios apyvartos tarpininkui teisę be pakankamo pagrindo nutraukti neterminuotą sutartį iš anksto apie tai neįspėjus kliento;

10.5. suteikia vertybinių popierių viešosios apyvartos tarpininkui teisę automatiškai pratęsti terminuotos sutarties galiojimą, o klientas apie tai, kad sutinka ar nesutinka pratęsti sutartį, turi pranešti neprotingai anksti;

10.6. suteikia vertybinių popierių viešosios apyvartos tarpininkui teisę vienašališkai, be sutartyje numatyto ir (ar) pakankamo pagrindo keisti sutarties sąlygas;

10.7. suteikia vertybinių popierių viešosios apyvartos tarpininkui teisę vienašališkai nustatyti paslaugų kainą jų teikimo metu arba teisę vienašališkai padidinti kainą nesuteikiant klientui teisės atsisakyti sutarties;

10.8. apriboja vertybinių popierių viešosios apyvartos tarpininko civilinę atsakomybę už jos atstovo (atstovų) veiksmus arba nustatančios tam tikrus formalumus tokių reikalavimų pareiškimui;

10.9. suteikia vertybinių popierių viešosios apyvartos tarpininkui teisę be kliento sutikimo perleisti savo teises ir prievoles tais atvejais, kai toks teisių ar prievolių perleidimas gali sumažinti klientui suteiktas garantijas;

10.10. panaikina ar apsunkina kliento teisę pareikšti ieškinį ar pasinaudoti kitais pažeistų jo teisių gynimo būdais (reikalauja ginčą perduoti spręsti išimtinai arbitražui, riboja galimybę panaudoti įrodymus, perkelia įrodinėjimo pareigą klientui ir pan.).

11. Sutartyje privalo būti tiksliai apibrėžtos paslaugos, kurias vertybinių popierių viešosios apyvartos tarpininkas įsipareigoja teikti konkrečiam klientui.

12. Sutartyje privalo būti nustatyta, už kokias paslaugas vertybinių popierių viešosios apyvartos tarpininkui turi būti mokama, taip pat atlyginimo dydžio už konkrečias paslaugas nustatymo tvarka.

 

III. SUTARČIŲ YPATUMAI

13. Sutarčių, sudaromų su profesionaliais investuotojais, ypatumai

13.1. vertybinių popierių viešosios apyvartos tarpininkas turi teisę su klientais, kurie pagal šių taisyklių kriterijus laikomi profesionaliais investuotojais, sudaryti sutartį nesilaikydamas šių taisyklių 8–10 ir 15.1 punktų;

13.2. profesionalus investuotojas rašytiniu prašymu gali atsisakyti profesionalaus investuotojo statuso konkretaus vertybinių popierių viešosios apyvartos tarpininko atžvilgiu; tokiu atveju sutartyje turi būti nustatyta, kokių paslaugų ar sandorių atžvilgiu jis nelaikomas profesionaliu investuotoju.

14. Sutarčių, sudaromų su užsienio juridiniu asmeniu, ypatumai

Vertybinių popierių viešosios apyvartos tarpininkas, prieš sudarydamas sutartį su užsienio juridiniu asmeniu, turi teisę pareikalauti, kad jis pateiktų legalizuotą įmonės įregistravimo pažymėjimą ar kitą juridinę galią turintį dokumentą, patvirtinantį jo egzistavimą.

15. Sutarčių, pagal kurias valdomi klientų vertybinių popierių portfeliai, ypatumai

15.1. Vertybinių popierių portfelio valdymo sutartyje turi būti nurodyta:

15.1.1. vertybinių popierių portfelio pradinė sudėtis;

15.1.2. tikslai, kurių klientas siekia sudarydamas šią sutartį;

15.1.3. vertybinių popierių viešosios apyvartos tarpininko teisės ir pareigos valdant vertybinių popierių portfelį;

15.1.4. vertybinių popierių viešosios apyvartos tarpininko tam tikrų veiksmų apribojimai;

15.1.5. vertybinių popierių portfelio valdymo ataskaitų teikimo tvarka ir turinys;

15.2. vertybinių popierių viešosios apyvartos tarpininkas, valdydamas savo klientų vertybinių popierių portfelius, privalo vadovautis kliento interesų viršenybės, konfidencialumo, bešališko požiūrio į jį, didžiausios jo naudos ir mažiausios rizikos siekimo, profesionalumo ir ekonomiškumo principais.

 

IV. BAIGIAMOSIOS NUOSTATOS

 

16. Sutarčiai pasibaigus arba ją nutraukus, vertybinių popierių viešosios apyvartos tarpininkas privalo tą sutartį, visus jos pakeitimus ir papildymus bei kitą su sutartimi susijusią dokumentaciją saugoti 10 metų.

17. Lietuvos Respublikos vertybinių popierių komisija, nustačiusi sutartyse šių taisyklių pažeidimų, gali duoti nurodymus vertybinių popierių viešosios apyvartos tarpininkams pasiūlyti klientams pakeisti sudarytas sutartis pagal šių taisyklių reikalavimus.

18. Vertybinių popierių viešosios apyvartos tarpininkas, teikdamas paslaugas klientams pagal sutartis, sudarytas iki šių taisyklių įsigaliojimo momento, privalo įspėti klientus apie 9 punkte apibrėžtą riziką ir ypatumus.

19. Asmenims, pažeidusiems šių taisyklių reikalavimus, gali būti taikomos sankcijos, numatytos Lietuvos Respublikos vertybinių popierių viešosios apyvartos įstatyme bei Lietuvos Respublikos administracinių teisės pažeidimų kodekse.

______________