LIETUVOS RESPUBLIKOS ŠVIETIMO IR MOKSLO MINISTRAS
Į S A K Y M A S
DĖL MOKSLO POPULIARINIMO DARBŲ KONKURSO
2004 m. kovo 22 d. Nr. ISAK-404
Vilnius
Siekdamas pagerinti Lietuvos Respublikos švietimo ir mokslo ministerijos rengiamo mokslo populiarinimo darbų konkurso organizavimą,
2. Laikau netekusiu galios lietuvos Respublikos švietimo ir mokslo ministro 2003 m. balandžio 24 d. įsakymą Nr. ISAK-540 „dėl mokslo populiarinimo darbų konkurso nuostatų patvirtinimo“ (Žin., 2003, Nr. 43-1978).
Patvirtinta
Lietuvos Respublikos švietimo ir mokslo
ministro 2004 m. kovo 22 d.
įsakymu Nr. ISAK-404
mokslo populiarinimo darbų konkurso nuostatai
I. BENDROSIOS NUOSTATOS
1. Mokslo populiarinimo darbų konkurso (toliau – konkursas) nuostatai reglamentuoja mokslo populiarinimo darbų (toliau – darbai) atrankos ir lėšų, numatytų mokslo populiarinimo darbų autoriams (toliau – autoriai) premijuoti, skyrimo tvarką.
2. Lėšos premijoms už praėjusių metų rezultatus mokslo populiarinimo srityje konkurso būdu skiriamos iš einamųjų metų valstybės biudžeto asignavimų, skirtų mokslo ir studijų sistemos bendrųjų poreikių tenkinimui.
3. Konkursą, siekdama nustatyti geriausius praėjusių metų šalies mokslo populiarinimo darbus ir paskatinti jų autorius, kiekvienais metais organizuoja Lietuvos Respublikos švietimo ir mokslo ministerija.
4. Darbus atrenka ir pasiūlymą švietimo ir mokslo ministrui dėl darbų autorių premijavimo teikia Mokslo populiarinimo darbų konkurso atrankos komisija (toliau – komisija), kurios sudėtį tvirtina Lietuvos Respublikos švietimo ir mokslo ministras.
II. Konkurso tikslai
6. Vykdant konkursą siekiama šių tikslų:
6.1. propaguoti mokslo svarbą visuomenės raidai siekiant, kad visuomenė tinkamai vertintų mokslinę veiklą ir jos rezultatus, didinti mokslininko profesijos ir mokslinės veiklos patrauklumą, skatinti mokslinės bendruomenės ir likusios visuomenės dalies dialogą, plėtoti visuomenės gebėjimus veiksmingai pasinaudoti naujausiais mokslo pasiekimais.
6.2. skatinti autorių, populiarinančių mokslą bei mokslinę veiklą, siekiant į šį darbą įtraukti kuo platesnį jų ratą, taip pat skatinti autorių tarpusavio konkurenciją šioje veikloje ir didinti mokslo populiarinimo darbo profesionalumą.
6.3. pasiekti, kad visuomenė būtų objektyviai informuojama apie naujausius mokslo pasiekimus, darnaus vystymosi ir žinių visuomenės raidos tendencijas bei perspektyvas, įtraukiant į mokslo populiarinimo darbą labiausiai kvalifikuotą mokslo visuomenės dalį.
III. Konkurso objektas
IV. Konkurso dalyviai
9. Darbus konkursui teikia autoriai (gali būti ne daugiau kaip trys vieno darbo autoriai). paraiškoje nurodoma, kurių (jei ne visų) autorių darbas ir kuri dalis pristatomi konkursui.
V. Konkurso organizavimo tvarka
12. Kiekvienais metais iki balandžio 1 d. Švietimo ir mokslo ministerija skelbia mokslo populiarinimo darbų konkursą.
VI. paraiškų pateikimas
16. Autoriai komisijai privalo pateikti:
16.1. Konkursui pristatomą mokslo populiarinimo darbą arba darbų ciklą arba mokslo populiarinimo veiklą atspindinčią medžiagą (arba kopijas).
16.2. Nustatytos formos paraišką (pridedama). Pagrindinė informacija apie darbą pateikiama laisva forma, tačiau darbo apibūdinimas turi būti visapusiškas, jame būtina atskleisti darbo esmę ir pobūdį, atspindėti darbo originalumo ir sudėtingumo laipsnį, nagrinėtų temų aktualumą ir reikšmę mokslo populiarinimui.
VII. atrankos komisija
17. atrankos komisiją savo įsakymu kiekvienais metais sudaro švietimo ir mokslo ministras. Komisiją sudaro ne mažiau kaip 7 asmenys.
19. Komisijos sprendimai priimami, dalyvaujant ne mažiau kaip 2/3 komisijos narių, paprasta balsų dauguma. Balsams pasiskirsčius po lygiai, galutinį sprendimą priima komisijos pirmininkas.
20. Komisija sudaro atrinktų ir įvertintų mokslo populiarinimo darbų sąrašą, parengia siūlymus dėl geriausių darbų autorių skatinimo premijomis ir teikia švietimo ir mokslo ministrui.
VIII. Darbų atrankos tvarka ir kriterijai
23. Konkursui pristatomas darbas turi atitikti šiuos reikalavimų mokslo populiarinimo darbams kriterijus:
23.1. Darbo tikslu turi būti siekis skleisti mokslo žinias ir pasiekimus visuomenėje. (Mokslo populiarinimo darbams nepriskirtina: monografijos, pedagoginės ir metodinės priemonės; menotyros ir mokslotyros sričių darbai, biografiniai ar memuariniai darbai, priskirtini grožinės literatūros žanrui, kurios nors mokslo srities ar krypties specialistams skirti informaciniai darbai, kiti ne mokslo populiarinimo srities darbai.)
23.2. Darbas, pateikiamas konkursui, negali būti tiesioginių autorių pareigų ir funkcijų vykdymo veiklos rezultatas.
23.3. Darbas, pateikiamas konkursui, turi būti pateiktas (paskelbtas) šalies visuomenei praėjusiais kalendoriniais metais per Lietuvos masines informavimo priemones.
24. Iš pateiktų darbų vertinimui atrenkami tie, kurie tenkina šių nuostatų reikalavimus. Komisija darbų atranką vykdo pagal Mokslo populiarinimo darbų konkurso atrankos komisijos darbo reglamentą.
25. Darbai, komisijos pripažinti mokslo populiarinimo srities darbais, toliau dalyvauja konkurse ir yra vertinami pagal Mokslo populiarinimo darbų vertinimo metodiką.
26. Mokslo populiarinimo darbai vertinami pagal tris kriterijų grupes:
26.1. Darbo turinio vertinimas (darbo temos aktualumas ir originalumas, darbo turinio atitikimas pasirinktai temai ir išsikeltiems tikslams, naujausių šiuolaikinių mokslo pasiekimų atspindėjimas darbo turinyje, ar darbo turinys integruoja įvairių sričių žinias, ar susietas su skaitytojo aplinkos realijomis, ar padeda ugdyti visuomenės narių vertybines nuostatas, ar darbas skatina prisiminti ir naudoti sukauptą informaciją).
26.2. darbo kokybės vertinimas (darbo apimtis, dalykinis tikslumas, aiški loginė sistema, darbo struktūros ir dėstymo originalumas, dėstymo aiškumas, vaizdumas, įtaigumas, tinkamas ir visapusis vaizdinės medžiagos panaudojimas, naujų informacinių technologijų panaudojimas, darbo apimtis, autoriaus atlikto darbo apimtis, kalbos taisyklingumas ir stiliaus sklandumas).
IX. Konkurso laimėtojų skatinimas
28. Mokslo populiarinimo konkurso laimėtojams skiriamos šios premijos:
29. Be šių premijų, atrankos komisijos teikimu, švietimo ir mokslo ministras konkurso dalyviams gali skirti ne didesnes kaip 1000 Lt paskatinamąsias premijas.
priedas
Mokslo populiarinimo darbų konkurso dalyvio paraiškos forma
2. Autoriaus vardas, pavardė, mokslo laipsnis, pedagoginis vardas, asmens kodas, darbovietė, pareigos, adresas, telefonai, elektroninio pašto adresas.
3. Trumpa informacija apie darbą (spausdintas arba kitos formos leidinys ar kūrinys, televizijos ar radijo laida, interneto svetainės, paskaitų ciklas ir pan.), kur ir kada darbas skelbtas, darbo aktualumas ir originalumas, naujausių šiuolaikinių mokslo pasiekimų atspindėjimas darbo turinyje, darbo apibūdinimas, darbo ryšys su tiesioginėmis autoriaus pareigomis ir funkcijomis, darbo apimtis, autoriaus atlikto darbo apimtis, sklaidos apimtis, prieinamumas visuomenei.