LIETUVOS POLICIJOS GENERALINIO KOMISARO

 

Į S A K Y M A S

DĖL ADMINISTRACINIŲ TEISĖS PAŽEIDIMŲ, IŠSKYRUS KELIŲ EISMO TAISYKLIŲ PAŽEIDIMUS, BYLŲ RENGIMO IR NAGRINĖJIMO POLICIJOS ĮSTAIGOSE TAISYKLIŲ PATVIRTINIMO

 

2005 m. liepos 25 d. Nr. 5-V-461

Vilnius

 

1. Tvirtinu Administracinių teisės pažeidimų, išskyrus kelių eismo taisyklių pažeidimus, bylų rengimo ir nagrinėjimo policijos įstaigose taisykles (pridedama).

2. Nustatau, kad iki pradės veikti Policijos registruojamų administracinių teisės pažeidimų registras, duomenys apie pažeidimus suvedami į Policijos programinio paketo komponentę „Asmenys“.

3. Pavedu:

3.1. teritorinėms policijos įstaigoms paskirti asmenis, atsakingus už šio įsakymo 2 punkto vykdymą;

3.2. Policijos departamento prie Vidaus reikalų ministerijos Policijos informacijos valdybai kartu su Valdymo vyriausiąja valdyba pagal poreikį organizuoti mokymus teritorinių policijos įstaigų pareigūnams, atsakingiems už šio įsakymo 2 punkto vykdymą;

3.3. Lietuvos policijos aptarnavimo paslaugų centrui teisės aktų nustatyta tvarka organizuoti šio įsakymo 1 punktu patvirtintų taisyklių knygelių gamybą;

3.4. Policijos departamento prie Vidaus reikalų ministerijos Finansų valdybai numatyti reikiamas lėšas knygelių gamybai;

3.5. įsakymo vykdymą kontroliuoti Policijos departamento prie Vidaus reikalų ministerijos Valdymo vyriausiajai valdybai ir aukštesnės pakopos policijos komisariatams.

4. Nurodau įsakymą paskelbti Policijos departamento prie Vidaus reikalų ministerijos interneto svetainėje.

5. Nustatau, kad šis įsakymas įsigalioja nuo 2005 m. spalio 10 d.

 

 

POLICIJOS GENERALINIO KOMISARO PAVADUOTOJAS

L. E. POLICIJOS GENERALINIO KOMISARO PAREIGAS              VYTAUTAS NAVICKAS

______________

 


PATVIRTINTA

Lietuvos policijos generalinio komisaro

2005 m. liepos 25 d. įsakymu Nr. 5-V-461

 

ADMINISTRACINIŲ TEISĖS PAŽEIDIMŲ, IŠSKYRUS KELIŲ EISMO TAISYKLIŲ PAŽEIDIMUS, BYLŲ RENGIMO IR NAGRINĖJIMO POLICIJOS ĮSTAIGOSE TAISYKLĖS

 

I. BENDROSIOS NUOSTATOS

 

1. Administracinių teisės pažeidimų, išskyrus kelių eismo taisyklių pažeidimus, bylų rengimo ir nagrinėjimo policijos įstaigose taisyklės (toliau – Taisyklės) reglamentuoja:

1.1. administracinių teisės pažeidimų, išskyrus kelių eismo taisyklių pažeidimus, bylų rengimo ir nagrinėjimo policijos įstaigose tvarką;

1.2. administracinio teisės pažeidimo protokolo, kurio forma patvirtinta policijos generalinio komisaro 2004 m. birželio 16 d. įsakymo Nr. V-279 „Dėl Administracinių teisės pažeidimų protokolų blankų formų patvirtinimo“ (Žin., 2004, Nr. 105-3925) 1.2 punktu, surašymo tvarką;

1.3. nutarimo administracinio teisės pažeidimo byloje, kurio forma patvirtinta policijos generalinio komisaro 2004 m. birželio 16 d. įsakymo Nr. V-279 „Dėl Administracinių teisės pažeidimų protokolų blankų formų patvirtinimo“ 1.2 punktu, priėmimo tvarką;

1.4. išvardytų dokumentų blankų išdavimo bei apskaitos policijos įstaigose tvarką;

1.5. reikalavimus administracinio teisės pažeidimo protokolo (toliau – Protokolas) ir nutarimo administracinio teisės pažeidimo byloje (toliau – Nutarimas) duomenų tvarkymui.

2. Protokolo ir Nutarimo blankų formas nustato policijos generalinis komisaras.

3. Taisyklėse vartojamos sąvokos atitinka sąvokas, vartojamas Lietuvos Respublikos administracinių teisės pažeidimų kodekse (toliau –ATPK).

 

II. BENDROSIOS ADMINISTRACINIO TEISĖS PAŽEIDIMO PROTOKOLO IR NUTARIMO ADMINISTRACINIO TEISĖS PAŽEIDIMO BYLOJE BLANKŲ PILDYMO TAISYKLĖS

 

4. Įrašai Protokolo ir Nutarimo blankuose turi būti aiškūs, tvarkingi bei parašyti juodu, mėlynu ar violetiniu rašalu (tušu).

5. Protokole trinti draudžiama. Išimtiniais atvejais galima išbraukti norimą taisyti žodį, šalia jo parašyti reikiamą žodį, pažymėti „Taisymu tikėti“ ir patvirtinti pareigūno bei asmens, traukiamo administracinėn atsakomybėn, parašais. Asmeniui, traukiamam administracinėn atsakomybėn, nesutinkant pasirašyti prie žymos „Taisymu tikėti“, pareigūnas Protokolą kryžmai perbraukia, įrašo žodį „SUGADINTAS“ ir pasirašo.

6. Nutarime trinti, braukyti ar taisyti draudžiama.

7. Sugadinęs Protokolo ar Nutarimo blanką, pareigūnas turi jį kryžmai perbraukti, įrašyti žodį „SUGADINTAS“ bei pasirašyti.

8. Eilutėse, kuriose būtina įrašyti asmens, surašiusio Protokolą ar priėmusio Nutarimą, pareigas, vardą ir pavardę, galima naudoti ir pareigūno spaudą.

9. Protokole ir Nutarime leidžiama vartoti žodžių raidines santrumpas (pvz.: ATPK, LRV, PK, PN ir pan.).

10. Protokolo ar Nutarimo eilutės, kurios nepildomos, perbraukiamos.

11. Administracinėn atsakomybėn traukiamam asmeniui draudžiama duoti pasirašyti neužpildytą ar nevisiškai užpildytą Protokolą ar Nutarimą. Šiam asmeniui pasirašius, draudžiama protokolą taisyti, braukyti ar daryti kitokius pataisymus.

 

III. ĮRODYMŲ ADMINISTRACINIO TEISĖS PAŽEIDIMO BYLOJE RINKIMAS IR ĮFORMINIMAS

 

12. Įrodymai administracinio teisės pažeidimo byloje yra bet kurie faktiniai duomenys, kuriais remdamiesi organai (pareigūnai) įstatymo numatyta tvarka nustato, ar yra padarytas administracinis teisės pažeidimas, ar jo nėra, ar dėl jo padarymo tas asmuo kaltas, ir kitokias aplinkybes, turinčias reikšmės bylai teisingai išspręsti.

Šie duomenys nustatomi tokiomis priemonėmis: remiantis Protokolu, nuotraukomis, garso ar vaizdo įrašais, liudytojų parodymais, nukentėjusiojo ir patraukto administracinėn atsakomybėn asmens paaiškinimais, eksperto išvada, specialisto paaiškinimais, daiktiniais įrodymais, daiktų ir dokumentų paėmimo protokolu, taip pat kitokiais dokumentais.

Įrodymus renka, prireikus ekspertą ar specialistą skiria pareigūnai, turintys teisę surašyti Protokolą, taip pat administracinio teisės pažeidimo bylą nagrinėjantis pareigūnas.

13. Pareigūnų, dalyvavusių nustatant administracinį teisės pažeidimą, tarnybiniai pranešimai yra laikytini dokumentais, kuriais remiantis nustatomi faktiniai duomenys, reikalingi administracinio teisės pažeidimo bylai išspręsti. Todėl visose administracinio teisės pažeidimo bylose tarnybinius pranešimus privalo surašyti visi policijos pareigūnai, dalyvavę nustatant administracinio teisės pažeidimo faktą.

14. Tarnybiniai pranešimai turi būti nepriekaištingi, nuoseklūs, visapusiški ir detalūs, kad juose kuo išsamiau atsispindėtų visos aplinkybės, turinčios reikšmės pažeidėjo versijoms paneigti, bylai teisingai išspręsti.

15. Nukentėjusysis, liudytojas ir asmuo, traukiamas administracinėn atsakomybėn, į policijos įstaigą kviečiami įteikiant policijos pranešimą (1 priedas).

16. Nukentėjusiajam, liudytojui ir administracinėn atsakomybėn traukiamam asmeniui būtina išaiškinti jo teises, pareigas bei galimą atsakomybę už pareigų nevykdymą.

17. Policijos pareigūnas, prieš apklausdamas liudytoją, ekspertą ar specialistą, dėl melagingų parodymų davimo privalo įspėti pagal administracinę atsakomybę už minėtą veiką numatantį ATPK 1872 straipsnį „Melagingų parodymų teikimas administracinio teisės pažeidimo byloje“.

18. Policijos pranešimo eilutėje, kurioje būtina nurodyti asmens procesinę padėtį, paliekamas tik vienas žodis, apibūdinantis asmens procesinę padėtį. Nereikalingi žodžiai išbraukiami.

19. Lietuvos Respublikos įstatymų numatytais atvejais, siekiant užkirsti kelią administraciniams teisės pažeidimams, surašyti Protokolus, užtikrinti, kad būtų laiku ir teisingai nagrinėjamos bylos ir vykdomi Nutarimai, leidžiama:

19.1. asmens administracinis sulaikymas;

19.2. asmens apžiūra;

19.3. daiktų patikrinimas;

19.4. daiktų ir dokumentų paėmimas;

19.5. priverstinis transporto priemonės nuvežimas, transporto priemonės važiuoklės užblokavimas specialiu įtaisu;

19.7. asmenų, sulaikytų už administracinių teisės pažeidimų padarymą ir įtariamų, kad jie neblaivūs arba apsvaigę nuo narkotinių ar psichotropinių medžiagų, patikrinimas neblaivumui arba apsvaigimui nustatyti;

19.8. kitos ATPK 264 straipsnyje „Administracinių teisės pažeidimų bylų teisenos užtikrinimo priemonės“ numatytos priemonės.

20. Administracinių teisės pažeidimų bylų teisenos užtikrinimo priemones galima taikyti tiek nesurašius, tiek surašius Protokolą.

 

IV. ADMINISTRACINIO TEISĖS PAŽEIDIMO PROTOKOLO SURAŠYMAS

 

21. Protokolas surašomas, kai yra nustatytas administracinio teisės pažeidimo padarymo faktas (vieta, laikas, esmė), žinomas administracinėn atsakomybėn traukiamas asmuo ir galima konstatuoti būtinus administracinio teisės pažeidimo sudėties elementus, išskyrus ATPK 262 straipsnyje „Atvejai ir aplinkybės, kai administracinio teisės pažeidimo protokolas nesurašomas“ numatytus atvejus.

22. Protokolas surašomas pažeidimo padarymo vietoje.

Jeigu negalima Protokolo surašyti pažeidimo padarymo vietoje, o Protokolas yra būtinas, pareigūnai teisės aktų nustatyta tvarka asmenį, traukiamą administracinėn atsakomybėn, gali pristatyti į policijos įstaigos arba savivaldybės seniūnijos kaimo vietovėje patalpas.

Administracinėn atsakomybėn traukiamas asmuo į šias vietas turi būti pristatomas kiek galima greičiau.

Pristatyto į nurodytas vietas asmens sulaikymas reglamentuotas ATPK 263 straipsnyje „Administracinėn atsakomybėn traukiamo asmens pristatymas“ ir 265 straipsnyje „Administracinis sulaikymas“.

23. Administracinėn atsakomybėn traukiamą asmenį pristačius į minėtas vietas, pirmiausia turi būti nustatyta jo asmens tapatybė.

24. Jeigu asmuo, traukiamas administracinėn atsakomybėn, neturi asmens tapatybę patvirtinančių dokumentų arba kyla abejonių dėl šių dokumentų autentiškumo, jo asmens tapatybės duomenys tikrinami Lietuvos Respublikos gyventojų, Vidaus reikalų ministerijos Ieškomų asmenų, Teistų asmenų atpažinimo žymių registruose, taip pat prireikus kituose policijos registruose. Jeigu pagal asmens pateiktus apie save duomenis, remiantis registrų duomenimis, nepavyksta nustatyti asmens tapatybės, jis gali būti fotografuojamas (daromi vaizdo ir garso įrašai) ir atliekama daktiloskopija.

Jeigu per įstatymo nustatytą pristatymo ar administracinio sulaikymo terminą tokio asmens tapatybės nepavyksta nustatyti, toks asmuo turi būti paleidžiamas. Jo asmens tapatybė toliau nustatinėjama kitomis įmanomomis priemonėmis.

Nustačius asmens, traukiamo administracinėn atsakomybėn, asmens tapatybę tokiomis priemonėmis, jos tampa įrodymais administracinio teisės pažeidimo byloje.

Protokolas surašomas tik ATPK 35 straipsnyje „Administracinės nuobaudos skyrimo terminai“ nustatytais terminais nustačius asmens tapatybę.

25. Jei pristatytas asmuo, įtariamas administracinio teisės pažeidimo padarymu, nepateikia apie save duomenų ir akivaizdžiai matyti, jog jis yra nepilnametis, toks asmuo gali būti laikinai apgyvendinamas savivaldybės teritorijoje esančiose laikinosios globos ar kitose panašaus pobūdžio įstaigose.

26. Protokole turi būti nurodoma:

26.1. tikslus jo surašymo laikas (metai, mėnuo, diena, valandos ir minutės) ir vieta;

26.2. Protokolą surašiusio pareigūno pareigos, vardas, pavardė;

26.3. duomenys apie administracinėn atsakomybėn traukiamą asmenį (vardas, pavardė, asmens kodas ir kiti duomenys). Asmens vardas, pavardė ir asmens kodas į Protokolą surašomi remiantis asmens dokumentais arba registrų duomenimis, jeigu pagal šiuos duomenis galima tiksliai nustatyti asmens tapatybę. Kiti duomenys gali būti įrašomi iš dokumentų, registrų, taip pat remiantis žodine informacija;

26.4. administracinio teisės pažeidimo padarymo vieta, tikslus laikas ir esmė;

26.5. ATPK straipsnis, straipsnio dalis bei kitas numatantis atsakomybę už šį pažeidimą teisės aktas (įstatymas, Lietuvos Respublikos Vyriausybės nutarimas, savivaldybės sprendimas ir pan.), kurio reikalavimus asmuo pažeidė;

26.6. liudytojų ir nukentėjusiųjų, jeigu jų yra, vardai, pavardės, adresai;

26.7. administracinėn atsakomybėn traukiamo asmens pasiaiškinimas. Pasiaiškinimą gali rašyti asmuo, traukiamas administracinėn atsakomybėn, arba pareigūnas, surašantis Protokolą;

26.8. kitokia informacija, būtina bylai išspręsti (duomenys apie asmeniui taikytas administracines nuobaudas, teistumą, pilietybę, tautybę ir pan.).

27. Protokolą pasirašo administracinėn atsakomybėn traukiamas asmuo. Preziumuojama, kad taip jis patvirtina savo asmens duomenų teisingumą bei sutikimą, kad jie būtų tvarkomi administracinio teisės pažeidimo byloje. Protokolą taip pat pasirašo jį surašęs pareigūnas. Jeigu yra liudytojų ir nukentėjusiųjų, Protokolą gali pasirašyti ir šie asmenys.

28. Jeigu administracinėn atsakomybėn traukiamas asmuo atsisako pasirašyti Protokolą, tai pažymima Protokole. Prie šios žymos turi pasirašyti ne mažiau kaip du asmenys (gali būti policijos pareigūnai).

Administracinėn atsakomybėn traukiamas asmuo turi teisę pateikti prie Protokolo pridedamus paaiškinimus ir pastabas dėl Protokolo turinio, taip pat išdėstyti savo atsisakymo jį pasirašyti motyvus.

29. Surašant Protokolą, administracinėn atsakomybėn traukiamam asmeniui išaiškinamos jo teisės ir pareigos, numatytos ATPK 272 straipsnyje „Administracinėn atsakomybėn traukiamas asmuo“. Policijos įstaigos vadovas turi užtikrinti, kad pareigūnai, įgalioti surašyti Protokolus, turėtų ATPK straipsnio, kuriame nustatytos administracinėn atsakomybėn traukiamo asmens teisės ir pareigos, išrašą.

30. Protokolas surašomas dviem egzemplioriais. Vienas egzempliorius (nuorašas) nedelsiant įteikiamas administracinėn atsakomybėn traukiamam asmeniui. Protokolo egzempliorius įteikiamas ir tais atvejais, kai administracinėn atsakomybėn traukiamas asmuo atsisako pasirašyti Protokolo eilutėje „Protokolo nuorašą gavau“. Atsisakymas pasirašyti ir Protokolo egzemplioriaus įteikimas (neėmimas) pažymimi Protokole. Tokiais atvejais prie šios žymos turi pasirašyti ne mažiau kaip du asmenys (gali būti policijos pareigūnai).

31. Protokolas ir medžiaga ne vėliau kaip per tris dienas nuo jo surašymo momento išsiunčiamas organui (pareigūnui), įgaliotam nagrinėti administracinio teisės pažeidimo bylą, jeigu Lietuvos Respublikos įstatymų nenustatytas kitoks Protokolo išsiuntimo terminas.

32. Protokole administracinėn atsakomybėn traukiamo asmens vardas ir pavardė, gyvenamosios vietos adresas rašomi didžiosiomis spausdintinėmis raidėmis (į kiekvieną langelį įrašoma viena raidė).

33. Protokolo eilutėje „Liudytojų, nukentėjusiųjų vardai, pavardės, gyvenamosios vietos adresai“ rašomi tik liudytojų ar nukentėjusiųjų duomenys.

34. Protokolo eilutėje „Kiti duomenys, būtini administracinio teisės pažeidimo bylai išspręsti“ nurodoma informacija ar duomenys (pvz., Protokolo surašymo metu nustatytos atsakomybę lengvinančios ar sunkinančios aplinkybės ir pan.), kuriais remiantis byloje bus galima priimti teisingą, teisėtą ir objektyvų sprendimą.

35. Protokolo eilutėje, kurioje turi būti nurodoma informacija apie bylos nagrinėjimą, įrašoma data (konkreti diena ir valanda). Ši eilutė gali būti nepildoma, kai:

35.1. administracinio teisės pažeidimo byla sprendimui priimti bus siunčiama kitai policijos įstaigai ar kitam organui (pareigūnui);

35.2. sprendimas byloje priimamas iš karto surašius Protokolą.

36. Protokolo šaknelėje nurodoma gavimo data, valstybės tarnautojo, priėmusio Protokolą, pareigos, pirmoji vardo raidė, pavardė ir parašas. Šaknelėje taip pat galima nurodyti:

36.1. medžiagos, kurią tiriant buvo išaiškintas administracinis teisės pažeidimas, numerį. Šiuo atveju pasirašo pareigūnas, surašęs Protokolą;

36.2. lydraščio, su kuriuo siunčiamas Protokolas kitam organui (pareigūnui), kad būtų priimtas sprendimas, datą, numerį ir organą (pareigūną), kuriam siunčiamas Protokolas. Šiuo atveju pasirašo pareigūnas, surašęs Protokolą, arba raštinės darbuotojas.

 

V. NUTARIMO ADMINISTRACINIO TEISĖS PAŽEIDIMO BYLOJE PRIĖMIMAS

 

37. Ruošdamasis nagrinėti administracinio teisės pažeidimo bylą, pareigūnas išsiaiškina ir išsprendžia šiuos klausimus:

37.1. ar priklauso jo kompetencijai nagrinėti tą bylą;

37.2. ar teisingai surašytas Protokolas ir kita administracinio teisės pažeidimo bylos medžiaga, ar nustatyta tiksli administracinėn atsakomybėn traukiamo asmens tapatybė;

37.3. ar pranešta asmenims, dalyvaujantiems nagrinėjant bylą, apie jos nagrinėjimo laiką ir vietą;

37.4. ar reikalinga papildoma medžiaga;

37.5. ar tenkintini, ar atmestini administracinėn atsakomybėn traukiamo asmens, nukentėjusiojo, jų atstovų pagal įstatymą, advokatų ar kitų įgaliotų atstovų prašymai.

38. Nustatęs, kad neteisingai surašytas Protokolas ir kita administracinio teisės pažeidimo bylos medžiaga ir nėra galimybių ištaisyti klaidas, pareigūnas grąžina visą medžiagą įstaigai, iš kurios ji buvo gauta, nurodydamas grąžinimo priežastis.

39. Pareigūnas, nagrinėdamas administracinio teisės pažeidimo bylą, turi teisę pakeisti nuorodą į ATPK straipsnį, straipsnio dalį ar kitą teisės aktą, numatantį atsakomybę už šį pažeidimą, jeigu Protokole nurodyta administracinio teisės pažeidimo esmė yra įrodyta, tačiau suklysta nurodant šio kodekso straipsnį, straipsnio dalį ar kitą teisės aktą, numatantį atsakomybę už padarytą administracinį teisės pažeidimą.

40. Administracinių teisės pažeidimų bylos išnagrinėjamos per penkiolika dienų nuo tos dienos, kai turintis teisę nagrinėti bylą pareigūnas gauna Protokolą ir kitą bylos medžiagą.

41. ATPK 170, 174 straipsniuose, 178 straipsnio pirmojoje, antrojoje dalyse ir 187 straipsnyje numatytų administracinių teisės pažeidimų bylos išnagrinėjamos per vieną parą.

42. Jeigu asmuo vengia administracinės atsakomybės, neturi nuolatinės gyvenamosios vietos, ilgam išvykęs ar gyvena užsienyje, ilgai serga arba kai dėl pažeidimo tyrimo arba kitų objektyvių priežasčių nustatytais terminais neįmanoma išnagrinėti administracinio teisės pažeidimo bylos, ATPK 282 straipsnio „Administracinių teisės pažeidimų bylų nagrinėjimo terminai“ pirmojoje ir antrojoje dalyse nurodyti terminai pratęsiami, bet ne ilgiau, negu numatyta ATPK 35 straipsnyje „Administracinės nuobaudos skyrimo terminai“.

43. Išnagrinėjęs administracinio teisės pažeidimo bylą, pareigūnas priima vieną iš tokių nutarimų:

43.1. skirti administracinę nuobaudą;

43.2. nutraukti bylą;

43.3. motyvuotai perduoti bylos nagrinėjimą kitam įgaliotam nagrinėti administracinio teisės pažeidimo bylą organui (pareigūnui).

44. Nutarimas nutraukti bylą gali būti priimamas esant tik vienai iš aplinkybių, numatytų ATPK 250 straipsnyje „Aplinkybės, darančios administracinio teisės pažeidimo bylos teiseną negalimą“ ir 251 straipsnyje „Administracinio teisės pažeidimo bylos nutraukimas dėl kitų aplinkybių“.

45. Nutarimas motyvuotai perduoti bylos nagrinėjimą kitam įgaliotam nagrinėti administracinio teisės pažeidimo bylą organui (pareigūnui) priimamas tik tuomet, kai tą pačią ATPK straipsnyje numatytą administracinio teisės pažeidimo bylą, be policijos, nagrinėti įgaliotas ir kitas organas (pareigūnas).

46. Nutarime turi būti:

46.1. Nutarimą priėmusio pareigūno pareigos, vardas, pavardė;

46.2. bylos nagrinėjimo data;

46.3. duomenys apie asmenį, kurio byla nagrinėjama (vardas, pavardė, asmens kodas);

46.4. duomenys apie kitus byloje dalyvaujančius asmenis (nukentėjusysis, liudytojai);

46.5. išdėstytos bylos nagrinėjimo metu nustatytos aplinkybės ir pateiktas motyvuotas jų vertinimas;

46.6. ATPK straipsnis, straipsnio dalis ar kitas numatantis atsakomybę už šį pažeidimą teisės aktas (įstatymas, Lietuvos Respublikos Vyriausybės nutarimas, savivaldybės sprendimas ir pan.), kurio reikalavimus asmuo pažeidė;

46.7. byloje priimtas sprendimas.

47. Nutarime turi būti išspręstas klausimas dėl paimtų daiktų, dokumentų.

48. Nutarimas skelbiamas tuoj pat, baigus bylos nagrinėjimą.

49. Priėmus Nutarimą asmeniui, dėl kurio jis priimtas, turi būti išaiškinama:

49.1. Nutarimo apskundimo tvarka ir terminai;

49.2. skirtos baudos sumokėjimo tvarka (nurodomas bankas ir sąskaitos, į kurią turi būti sumokėta bauda, numeris) ir terminai;

49.3. priverstinio Nutarimo skirti baudą vykdymo tvarka ir galimos pasekmės.

50. Esant didelei teksto apimčiai, dėstant bylos nagrinėjimo metu nustatytas aplinkybes ir motyvuotai jas vertinant, pozicijos „nustačiau, kad“ paskutinėje eilutėje rašoma „tęsinys kitame lape“ ir toliau tęsiama paprastame lape, kurio dešinėje pusėje nurodoma „Nutarimo Nr. N 000000 tęsinys“. Rezoliucinė dalis pildoma Nutarimo blanke. Papildomas lapas gali būti spausdinamas ir kompiuteriu.

51. Nutarimo nuorašas per tris dienas įteikiamas arba išsiunčiamas asmeniui, dėl kurio Nutarimas priimtas, organui, kurio pareigūnas surašė Protokolą, taip pat nukentėjusiajam.

52. Nutarimo nuorašas įteikiamas pasirašytinai. Jeigu asmuo, dėl kurio jis priimtas, atsisako pasirašyti eilutėje „Nutarimo nuorašą (kopiją) gavau“, Nutarimas tokiam asmeniui per tris dienas išsiunčiamas paštu ir tai pažymima Nutarime.

53. Klausimus, susijusius su Nutarimo skirti administracinę nuobaudą vykdymu, sprendžia Nutarimą priėmęs pareigūnas.

54. Nutarimo skirti administracinę nuobaudą vykdymą kontroliuoja pareigūnas, priėmęs Nutarimą, ar policijos įstaigos vadovo įgaliotas asmuo, kuris:

54.1. Nutarimo eilutėje „Bauda sumokėta“ nurodo faktinę baudos sumokėjimo datą. Data nustatoma pagal pažeidėjo pateiktą baudos sumokėjimo kvitą arba vadovaujantis Lietuvos policijos generalinio komisaro 2004 m. balandžio 6 d. įsakymu Nr. V-158 „Dėl Valstybinės mokesčių inspekcijos prie Finansų ministerijos teikiamų duomenų tvarkymo taisyklių patvirtinimo“ nustatyta tvarka;

54.2. jeigu pažeidėjas nesumoka baudos per ATPK 313 straipsnio „Nutarimo skirti baudą įvykdymo terminai ir tvarka“ nustatytą terminą, Valstybinio socialinio draudimo fondo valdybos prie Socialinės apsaugos ir darbo ministerijos informacinės sistemos duomenų bazėje patikrina, ar asmuo neturi draudžiamų pajamų. Nustačius, kad toks asmuo turi draudžiamų pajamų, Nutarimas skirti baudą siunčiamas atitinkamai įstaigai, kad bauda būtų priverstinai išskaičiuota iš pažeidėjo darbo užmokesčio ar kitokio uždarbio, pensijos ar stipendijos;

54.3. jeigu asmuo, kuriam paskirta bauda, nedirba arba jeigu baudos išieškoti iš pažeidėjo darbo užmokesčio ar kitokio uždarbio, pensijos ar stipendijos negalima dėl kitų priežasčių, Nutarimą pateikia antstoliui.

55. Nutarimas skirti baudą yra vykdytinas dokumentas (Lietuvos Respublikos civilinio proceso kodekso (Žin., 2002, Nr. 36-1340) 584 straipsnio „Vykdytini dokumentai“ 2 dalies 1 punktas), todėl siunčiant priverstiniam vykdymui jis turi būti antspauduotas herbiniu policijos įstaigos antspaudu.

56. Priverstiniam vykdymui siunčiamas Nutarimo originalas, byloje lieka Nutarimo kopija.

 

VI. PROTOKOLŲ IR NUTARIMŲ BLANKŲ IŠDAVIMO IR APSKAITOS TVARKA, REIKALAVIMAI JUOSE ESANČIŲ DUOMENŲ TVARKYMUI

 

57. Protokolų ir Nutarimų blankais policijos įstaigas aprūpina Lietuvos policijos aptarnavimo paslaugų centras. Išduodant blankus, pildomas kompiuterinis blankų išdavimo (priėmimo) apskaitos žurnalas (2 priedas).

Blankų poreikį kontroliuoja ir užsakymą organizuoja Policijos departamento prie Vidaus reikalų ministerijos Valdymo vyriausioji valdyba.

58. Už Protokolų ir Nutarimų blankų išdavimą, priėmimą atsakingi policijos įstaigos vadovo įsakymu paskirti valstybės tarnautojai.

Už tinkamą ir teisėtą Protokolų ir Nutarimų blankų panaudojimą, jų pildymą asmeniškai atsako policijos įstaigos vadovas.

59. Protokolų blankai išduodami tik pareigūnams, įgaliotiems surašyti Protokolus.

60. Nutarimų blankai išduodami tik pareigūnams, įgaliotiems priimti sprendimus administracinių teisės pažeidimų bylose. Nutarimų knygelė išduodama kartu su Nutarimų blankų apyvartos kontrolės ataskaita (3 priedas). Ataskaita turi būti užregistruota policijos įstaigos raštinėje.

Pradėjus veikti Policijos registruojamų administracinių teisės pažeidimų registrui, vedama tiktai kompiuterinė ataskaita.

61. Kiekvienam pareigūnui gali būti išduota ne daugiau kaip viena vienos rūšies dokumentų blankų knygelė. Protokolų ir Nutarimų blankų išdavimas fiksuojamas blankų išdavimo (priėmimo) žurnale (2 priedas). Žurnalas gali būti tvarkomas kompiuteriniu būdu. Žurnalas pildomas remiantis metodiniais reikalavimais (4 priedas).

62. Protokolų ir Nutarimų blankai pareigūnams išduodami pasirašytinai.

63. Nauja Protokolų ar Nutarimų knygelė išduodama pareigūnui pabaigus pildyti dokumentų blankų knygelę, grąžinus Protokolų šakneles ar visiškai užpildytą Nutarimų administracinių teisės pažeidimų byloje blankų apyvartos kontrolės ataskaitą (toliau – Ataskaita).

64. Knygelės paskutiniame viršelio lape Protokolų blankus panaudojęs pareigūnas užrašo savo vardą, pavardę, pareigas, datą bei pasirašo. Pareigūnas, panaudojęs Nutarimų blankus, grąžina tik Ataskaitą.

65. Policijos įstaigos vadovo įgaliotas asmuo, priimdamas baigtą knygelę ar Ataskaitą, privalo patikrinti, ar:

65.1. visos Protokolų šaknelės knygelėje;

65.2. prie Ataskaitoje nurodytų Nutarimų numerių yra nurodytas ir Protokolo numeris.

66. Protokolų šaknelės ir lentelė policijos įstaigoje saugoma 5 metus.

67. Pareigūnas, pametęs ar kitaip praradęs Protokolų ar Nutarimų blankus, nedelsdamas informuoja policijos įstaigos vadovą. Pametimo (praradimo) faktui ištirti turi būti atliktas tarnybinis patikrinimas.

68. Apie Protokolų ir Nutarimų blankų pametimą (praradimą) informacija ne vėliau kaip per penkias dienas suvedama į policijos žinybinį Ieškomų numeruotų daiktų registrą.

69. Į policijos žinybinį Ieškomų numeruotų daiktų registrą duomenis pateikia pareigūnas, pametęs ar kitaip praradęs Protokolų ir Nutarimų blankus.

70. Į Policijos registruojamų administracinių teisės pažeidimų registrą duomenis iš Protokolų ir Nutarimų suveda pareigūnai, surašę protokolą, arba kiti policijos įstaigos vadovo paskirti asmenys.

71. Duomenys į Policijos registruojamų administracinių teisės pažeidimų registrą iš Protokolų ir Nutarimų turi būti suvesti ne vėliau kaip per penkias dienas atitinkamai nuo jų užpildymo.

 

VII. BAIGIAMOSIOS NUOSTATOS

 

72. Visi ginčai, kylantys dėl Protokolų surašymo ar Nutarimo priėmimo, nagrinėjami įstatymų nustatyta tvarka.

73. Pasikeitus teisės aktams, reglamentuojantiems administracinių teisės pažeidimų bylų rengimo ar nagrinėjimo tvarką, Taisyklės taikomos tiek, kiek neprieštarauja minėtiems teisės aktams.

______________

 


 

Administracinių teisės pažeidimų, išskyrus kelių eismo taisyklių pažeidimus, bylų rengimo ir nagrinėjimo policijos įstaigose taisyklių

1 priedas

 

(Policijos pranešimo forma)

 

POLICIJOS PRANEŠIMAS

 

 

200____ m._________ _______ d. administracinio teisės pažeidimo byla Nr.___________

 

Pranešame, kad Jūs esate kviečiamas (šaukiamas) atvykti į administracinio teisės pažeidimo bylos nagrinėjimą,                                                   (kas nereikalinga, išbraukti)

 

kuris įvyks 200 ____ m. __________________  ______  d. __ val. __________________________

 

_______________________________________________________________________________ ,

(policijos įstaigos pavadinimas, adresas, kab. Nr.)

 

nes esate administracinėn atsakomybėn traukiamas asmuo, liudytojas, ekspertas, vertėjas, nukentėjusysis.       (kas nereikalinga, išbraukti)

 

________________________________________________________________________________

 

Kam______________________________________________________________________

                                                                                                           (vardas, pavardė)

 

Kur_______________________________________________________________________

                                                                                                                (adresas)

 

Atvykus į administracinio teisės pažeidimo bylos nagrinėjimą, prašome su savimi turėti asmens tapatybę patvirtinantį dokumentą, transporto priemonės registracijos dokumentus, vairuotojo pažymėjimą, transporto priemonės draudimo dokumentus, o kreipiantis raštu prašome nurodyti bylos numerį.                 (kas nereikalinga, išbraukti)

 


GRĄŽINAMASIS PRANEŠIMAS

 

200____ m. _________  ________  d. administracinio teisės pažeidimo byla Nr. _________

 

Pranešimą atvykti 200____ m._______________ ______________  d. į ________________

 

_______________________________________ administracinio teisės pažeidimo bylos nagrinėjimą

 

gavau 200___ m. ______________________ _______ d.

 

Asmeniškai _________________________

                                                        (kviečiamojo / šaukiamojo parašas)

 

Perduota adresatui___________________________________________________________

__________________________________________________________________________

(ryšys su adresatu arba pareigos, parašas, gavėjo vardas, pavardė)

 

 

ADMINISTRACINĖN ATSAKOMYBĖN TRAUKIAMO ASMENS, NUKENTĖJUSIOJO PAGRINDINĖS PROCESINĖS TEISĖS IR PAREIGOS

 

Lietuvos Respublikos administracinių teisės pažeidimų kodekso 273 straipsnyje „Nukentėjusysis“ nustatyta, kad nukentėjusysis yra asmuo, kuriam administraciniu teisės pažeidimu padaryta moralinė, fizinė ar turtinė žala.

Nukentėjusysis turi teisę susipažinti su bylos medžiaga, duoti paaiškinimus, pateikti įrodymus, pareikšti prašymus; nagrinėjant bylą, naudotis teisine advokato ar kito įgalioto atstovo, turinčio aukštąjį teisinį universitetinį arba jam prilyginamą išsilavinimą, pagalba; apskųsti nutarimą administracinio teisės pažeidimo byloje.

Nukentėjusysis gali būti apklaustas kaip liudytojas pagal šio kodekso 276 straipsnį.

Lietuvos Respublikos administracinių teisės pažeidimų kodekso 276 straipsnyje „Liudytojas“ nustatyta, kad administracinio teisės pažeidimo byloje liudytoju gali būti šaukiamas bet kuris asmuo, kuriam gali būti žinomos kokios nors šioje byloje nustatytinos aplinkybės.

Gavęs bylą nagrinėjančio organo (pareigūno) šaukimą liudytojas privalo atvykti nurodytu laiku, duoti teisingus parodymus, pranešti visa, kas jam žinoma byloje, ir atsakyti į jam duodamus klausimus.

Lietuvos Respublikos administracinių teisės pažeidimų kodekso 272 straipsnyje „Administracinėn atsakomybėn traukiamas asmuo“ nustatyta, kad administracinėn atsakomybėn traukiamas asmuo turi teisę susipažinti su bylos medžiaga, duoti paaiškinimus, pateikti įrodymus, pareikšti prašymus; nagrinėjant bylą, naudotis teisine advokato ar kito įgalioto atstovo, turinčio aukštąjį teisinį universitetinį arba jam prilyginamą išsilavinimą, pagalba; kalbėti gimtąja kalba arba ta kalba, kurią jis moka, ir naudotis vertėjo paslaugomis, jeigu nemoka lietuvių kalbos; apskųsti nutarimą byloje. Administracinio teisės pažeidimo byla nagrinėjama dalyvaujant administracinėn atsakomybėn traukiamam asmeniui. Nesant šio asmens, byla gali būti išnagrinėta tik tais atvejais, kai yra duomenų, jog jam laiku pranešta apie bylos nagrinėjimo vietą ir laiką, ir jeigu iš jo negautas prašymas atidėti bylos nagrinėjimą. Tuo atveju, kai yra gautas prašymas atidėti bylos nagrinėjimą, ji gali būti išnagrinėta nedalyvaujant asmeniui, jeigu administracinio teisės pažeidimo bylą nagrinėjantis organas (pareigūnas), pripažinęs neatvykimo į bylos nagrinėjimą priežastis nesvarbiomis, atmeta administracinėn atsakomybėn traukiamo asmens prašymą.

Nagrinėjant administracinių teisės pažeidimų, numatytų šio kodekso 50, 174 straipsniuose, 178 straipsnio trečiojoje dalyje, 1861, 1862, 1864, 187, 1887 straipsniuose, bylas, administracinėn atsakomybėn traukiamo asmens dalyvavimas yra privalomas. Jei pagal policijos arba teisėjo šaukimą šis asmuo vengia atvykti, policijos pareigūnas jį gali atvesdinti. Jei pagal policijos ar teisėjo šaukimą administracinėn atsakomybėn traukiamas asmuo vengia atvykti ar būti policijos atvesdinamas, administracinio teisės pažeidimo byla nagrinėjama jam nedalyvaujant.

 

NEATVYKIMO Į ADMINISTRACINIO TEISĖS PAŽEIDIMO BYLOS NAGRINĖJIMĄ PASEKMĖS

 

Administracinio teisės pažeidimo byla nagrinėjama dalyvaujant administracinėn atsakomybėn traukiamam asmeniui. Nesant šio asmens, byla gali būti išnagrinėta tik tais atvejais, kai yra duomenų, jog jam laiku pranešta apie bylos nagrinėjimo vietą ir laiką, ir jeigu iš jo nėra gautas prašymas atidėti bylos nagrinėjimą (Lietuvos Respublikos administracinių teisės pažeidimų kodekso 272 straipsnis).

 

Atvyko 200___ m.____________ _____d. __________ val.

 

Išvyko 200___ m. ____________ ____ d. __________ val.

________________________                                                      _______________________

 

_____________________________________

                                         (pareigos)                                                             (parašas)                            (vardas, pavardė)

                                                              A. V.


______________


 

 

 

 

 

 

 

 

 

Administracinių teisės pažeidimų, išskyrus kelių eismo taisyklių pažeidimus, bylų rengimo ir nagrinėjimo policijos įstaigose taisyklių

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

2 priedas

 

 

 

(Blankų išdavimo (priėmimo) apskaitos žurnalo formos pavyzdys)

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

___________________________________

(policijos įstaigos pavadinimas)

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

BLANKŲ IŠDAVIMO (PRIĖMIMO) APSKAITOS ŽURNALAS

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

Eilės Nr.

Data

Blankų pavadinimas

Blankų numeriai

Kiekis (vnt.)

Blankus gavau (pareigos, vardas, pavardė, parašas)

Blankų šaknelių, su blankų apyvarta susijusių dokumentų atidavimo data

Pastabos

nuo

iki

Perdavė

Priėmė

1

2

3

4

5

6

7

8

9

10

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

______________

 

   


Administracinių teisės pažeidimų, išskyrus kelių eismo taisyklių pažeidimus, bylų rengimo ir nagrinėjimo policijos įstaigose taisyklių

3 priedas

 

 

(Nutarimų administracinių teisės pažeidimų bylose apyvartos kontrolės ataskaitos formos pavyzdys)

_____________________________________

(policijos įstaigos pavadinimas)

 

 

NUTARIMŲ ADMINISTRACINIŲ TEISĖS PAŽEIDIMŲ BYLOSE APYVARTOS KONTROLĖS ATASKAITA

 

______________________ Nr.

(data)

 

________________

(vieta)

 

 

Eilės Nr.

Nutarimo numeris

Protokolo numeris

Vardas, pavardė ir parašas

Pastabos

1.

 

 

 

 

2.

 

 

 

 

3.

 

 

 

 

4.

 

 

 

 

5.

 

 

 

 

6.

 

 

 

 

7.

 

 

 

 

8.

 

 

 

 

9.

 

 

 

 

10.

 

 

 

 

11.

 

 

 

 

12.

 

 

 

 

13.

 

 

 

 

14.

 

 

 

 

15.

 

 

 

 

16.

 

 

 

 

17.

 

 

 

 

18.

 

 

 

 

19.

 

 

 

 

20.

 

 

 

 

21.

 

 

 

 

22.

 

 

 

 

23.

 

 

 

 

24.

 

 

 

 

25.

 

 

 

 

26.

 

 

 

 

27.

 

 

 

 

28.

 

 

 

 

29.

 

 

 

 

30.

 

 

 

 

31.

 

 

 

 

32.

 

 

 

 

33.

 

 

 

 

34.

 

 

 

 

35.

 

 

 

 

36.

 

 

 

 

37.

 

 

 

 

38.

 

 

 

 

39.

 

 

 

 

40.

 

 

 

 

41.

 

 

 

 

42.

 

 

 

 

43.

 

 

 

 

44.

 

 

 

 

45.

 

 

 

 

46.

 

 

 

 

47.

 

 

 

 

48.

 

 

 

 

49.

 

 

 

 

50.

 

 

 

 

 

 

      _____________________________                                                                                                 

      (ataskaitą užpildžiusio pareigūno pareigos)                                  (parašas)                                           (vardas, pavardė)

 

 

         _______________________________                    _____________________________                                            

        (ataskaitą priėmusio pareigūno pareigos)                                     (parašas)                                          (vardas, pavardė)

______________

 

 


Administracinių teisės pažeidimų, išskyrus kelių eismo taisyklių pažeidimus, bylų rengimo ir nagrinėjimo policijos įstaigose taisyklių

4 priedas

 

Blankų išdavimo (priėmimo) žurnalO PILDYMO METODINIAI REIKALAVIMAI

 

Blankų išdavimo (priėmimo) žurnalo (toliau – Žurnalas) rekvizitai yra vienodi ir privalomi visoms policijos įstaigoms.

Už tinkamą Žurnalo tvarkymą atsako policijos įstaigos vadovo įgaliotas asmuo. Žurnalo lapai turi būti sunumeruoti, persiūti ir patvirtinti spaudu. Įrašai turi būti tvarkingi ir parašyti rašalu (tušu), taisyti ir trinti draudžiama. Klaidingi įrašai paaiškinami ir patvirtinami atsakingo pareigūno parašu.

Žurnalo 8 skiltyje įrašomas pareigūno, grąžinusio administracinių teisės pažeidimų protokolų šakneles ar nutarimų administracinių teisės pažeidimų byloje blankų apyvartos kontrolės ataskaitą, vardas, pavardė ir nurodoma atidavimo data. Jeigu grąžinamos ne visos šaknelės, tai pažymima 10 skiltyje, nurodant jų numerius ir negrąžinimo priežastis.

Žurnalo 9 skiltyje įrašomas pareigūno, priėmusio administracinių teisės pažeidimų protokolų šakneles ar nutarimų administracinių teisės pažeidimų byloje blankų apyvartos kontrolės ataskaitą, vardas, pavardė ir nurodoma atidavimo data.

Žurnalo skiltyse, kur reikalaujama įrašyti pareigas, vardą ar pavardę, galima naudoti pareigūno spaudą.

Lietuvos policijos aptarnavimo paslaugų centras kompiuteriniame žurnale paprastai pildo tik 1–7 skiltis. Žurnalo 7 skiltyje nurodoma policijos įstaiga, kuriai išduoti blankai.

______________