LIETUVOS POLICIJOS GENERALINIO KOMISARO
Į S A K Y M A S
DĖL LIETUVOS KRIMINALINĖS POLICIJOS BIURO NUOSTATŲ IR STRUKTŪROS SCHEMOS PATVIRTINIMO
2007 m. rugpjūčio 3 d. Nr. 5-V-522
Vilnius
Vadovaudamasis Lietuvos Respublikos policijos veiklos įstatymo (Žin., 2000, Nr. 90-2777) 11 straipsnio 4 dalimi, 12 straipsnio 2 dalies 2, 4 punktais, Lietuvos Respublikos biudžetinių įstaigų įstatymo (Žin., 1995, Nr. 104-2322) 5 straipsniu, siekdamas užtikrinti Lietuvos policijos sistemos plėtros programos, patvirtintos Lietuvos Respublikos Seimo 2006 m. gruodžio 21 d. nutarimu Nr. X-1010 „Dėl Lietuvos policijos sistemos plėtros programos patvirtinimo“ (Žin., 2006, Nr. 144-5466), įgyvendinimą bei vykdydamas Lietuvos policijos generalinio komisaro 2007 m. gegužės 16 d. įsakymo Nr. 5-V-324 „Dėl Lietuvos policijos operatyvinės veiklos tarnybos ir Lietuvos policijos liudytojų ir nukentėjusiųjų apsaugos tarnybos reorganizavimo bei Policijos departamento prie Vidaus reikalų ministerijos Kriminalinės policijos valdybos funkcijų perskirstymo plano patvirtinimo ir komisijos reorganizavimo planui įgyvendinti sudarymo“ ir 2007 m. liepos 25 d. įsakymo Nr. 5-V-502 „Dėl Lietuvos policijos generalinio komisaro 2007 m. gegužės 16 d. įsakymo Nr. 5-V-324 „Dėl Lietuvos policijos operatyvinės veiklos tarnybos ir Lietuvos policijos liudytojų ir nukentėjusiųjų apsaugos tarnybos reorganizavimo bei Policijos departamento prie Vidaus reikalų ministerijos Kriminalinės policijos valdybos funkcijų perskirstymo plano patvirtinimo ir komisijos reorganizavimo planui įgyvendinti sudarymo“ pakeitimo“ nuostatas:
1. Tvirtinu pridedamus:
2. Pripažįstu netekusiu galios Lietuvos policijos generalinio komisaro 2005 m. gegužės 10 d. įsakymą Nr. 5-V-300 „Dėl Lietuvos kriminalinės policijos biuro nuostatų ir struktūros schemos patvirtinimo“.
PATVIRTINTA
Lietuvos policijos generalinio komisaro
2007 m. rugpjūčio 3 d. įsakymu Nr. 5-V-522
LIETUVOS KRIMINALINĖS POLICIJOS BIURO NUOSTATAI
I. BENDROSIOS NUOSTATOS
2. Biuro paskirtis – apsaugoti visuomenės interesus nuo nusikalstamo poveikio, užkardant, atskleidžiant ir tiriant nusikalstamas veikas.
3. Biuras savo veikloje vadovaujasi Lietuvos Respublikos Konstitucija, Policijos veiklos įstatymu, Baudžiamuoju bei Baudžiamojo proceso kodeksais, kitais Lietuvos Respublikos įstatymais, Lietuvos Respublikos Prezidento dekretais, Lietuvos Respublikos Vyriausybės nutarimais, Lietuvos Respublikos tarptautinėmis sutartimis, kitais teisės aktais, taip pat šiais Lietuvos kriminalinės policijos biuro nuostatais.
4. Darbuotojus į pareigas Biure skiria ir atleidžia iš pareigų Biuro viršininkas teisės aktų nustatyta tvarka.
5. Biuras yra juridinis asmuo, turintis biudžetinės įstaigos identifikavimo kodą, blanką, antspaudą su Lietuvos Respublikos herbu bei savo pavadinimu „Lietuvos kriminalinės policijos biuras“ ir sąskaitą banke. Biuro adresas: Saltoniškių g. 19, LT-08105 Vilnius.
II. BIURO UŽDAVINIAI IR FUNKCIJOS
7. Pagrindiniai Biuro uždaviniai yra:
7.1. tirti sunkius ir labai sunkius tarpregioninius ar tarptautinio pobūdžio nusikaltimus, taip pat nusikalstamas veikas, sukeliančias platų atgarsį visuomenėje ar darančias didelę žalą valstybei ir asmenims; koordinuoti tokių nusikalstamų veikų tyrimą šalyje. Užkardyti, atskleisti ir tirti nusikalstamų susivienijimų, organizuotų grupuočių ir jų narių daromas ir padarytas nusikalstamas veikas;
7.2. koordinuoti besislapstančių nuo teisėsaugos institucijų ar teismo, taip pat dingusių be žinios asmenų paieškos procesą. Organizuoti ir vykdyti asmenų, padariusių labai sunkius nusikaltimus arba kitas nusikalstamas veikas, sukėlusias atgarsį visuomenėje, taip pat organizuotų nusikalstamų grupių lyderių ir jų narių paiešką;
7.3. teisės aktų nustatyta tvarka fiksuoti, kaupti, tikrinti informaciją apie įtariamuosius ir operatyvinės veiklos objektus. Teikti informaciją pagal policijos, kitų operatyvinės veiklos subjektų, paklausimus. Tvarkyti policijos ir kitų operatyvinės veiklos subjektų operatyvines įskaitas, administruoti policijos, kitų operatyvinės veiklos subjektų operatyvinę informacinę sistemą;
7.4. organizuoti ir vykdyti kompleksines apsaugos nuo nusikalstamo poveikio priemones, siekiant apsaugoti šalies baudžiamojo proceso bei operatyvinės veiklos dalyvių, teisingumo ir teisėsaugos institucijų pareigūnus ir kitus su baudžiamąja byla susijusius asmenis bei Lietuvos Respublikos tarptautinių sutarčių pagrindu perkeltų kitų šalių saugomų asmenų gyvybę, sveikatą, turtą, konstitucines teises ir laisves;
7.5. vertinti kriminogeninių procesų įtaką valstybės raidai, tvarkyti informaciją, atlikti jos strateginę ir taktinę analizę, teikti ją šalies policijos ir kitoms suinteresuotoms institucijoms;
7.6. organizuoti Biuro padalinių administravimo veiklą, padėti įstaigos vadovui įgyvendinti Biuro veiklos strategiją. Vykdyti personalo valdymo ir logistikos funkcijas;
8. Biuras, įgyvendindamas jam pavestus uždavinius, atlieka šias funkcijas:
8.1. Organizuoto nusikalstamumo tyrimo padaliniai užkardo, atskleidžia ir tiria nusikalstamas veikas, susijusias su nusikalstamų susivienijimų ar organizuotų grupių veikla ir nariais. Užkardo sunkius ir labai sunkius nusikaltimus, sukėlusius platų atgarsį šalyje, teroro išpuolių atvejus, nusikalstamas veikas, susijusias su neteisėta narkotikų apyvarta. Renka, kaupia, apdoroja ir analizuoja duomenis apie organizuotas grupes ir nusikalstamus susivienijimus, jų neteisėtą veiklą, lyderius, narius, ryšius, ekonominį potencialą ir neteisėtai įgytą turtą.
8.2. Nusikaltimų tyrimo padaliniai užkardo, atskleidžia ir tiria sunkius, labai sunkius tarpregioninio ar tarptautinio pobūdžio nusikaltimus, taip pat nusikalstamas veikas elektroninėje erdvėje, intelektinei ir pramoninei nuosavybei, ekonomikai ir verslo tvarkai, finansų sistemai. Organizuoja asmenų, padariusių labai sunkius nusikaltimus, paiešką, taip pat padariusių nusikalstamas veikas, sukėlusias atgarsį visuomenėje, organizuotų nusikalstamų grupių lyderių ir jų narių paiešką. Koordinuoja nusikalstamų veikų tyrimą, teritorinių policijos įstaigų veiksmus vykdant ieškomų įtariamų, kaltinamų ar nuteistų bei dingusių be žinios asmenų paiešką šalyje. Renka, kaupia, analizuoja ir apibendrina informaciją.
8.3 Operatyvinės veiklos padaliniai organizuoja ir atlieka operatyvinius veiksmus dėl operatyvinės veiklos objektų; užtikrina policijos, kitų operatyvinę veiklą vykdančių padalinių operatyvinės informacinės sistemos funkcionavimą, apibendrina šią veiklą, formuoja operatyvinės informacinės sistemos strategiją ir taktiką šalies mastu, atlieka vadovaujančias tvarkymo funkcijas. Pagal policijos, kitų operatyvinės veiklos subjektų pavedimus atlieka asmenų ar transporto priemonių, vietovių ir objektų, kuriuose gali būti vykdoma nusikalstama veika ar viešosios tvarkos pažeidimai, slaptą ir operatyvinį sekimą, operatyvinį patikrinimą.
8.4. Liudytojų ir nukentėjusiųjų apsaugos valdyba vykdo asmens bei jo turto apsaugą nuo nusikalstamo poveikio siekiant apsaugoti šalies baudžiamojo proceso bei operatyvinės veiklos dalyvių, teisingumo ir teisėsaugos institucijų pareigūnus ir kitus su baudžiamąja byla susijusius asmenis bei Lietuvos Respublikos tarptautinių sutarčių pagrindu perkeltų kitų šalių saugomus asmenis, jų turtą. Renka, kaupia, sistemina ir analizuoja duomenis apie realią grėsmę saugomų asmenų gyvybei ir jų turtui.
8.5. Tarptautinių ryšių valdyba vykdo, koordinuoja policijos ir kitų vidaus reikalų sistemos įstaigų bei teisėsaugos institucijų bendradarbiavimą su Tarptautinės kriminalinės policijos organizacijomis. Vykdo Interpolo priimtus nutarimus, sprendimus ir tarptautinio bendradarbiavimo principus bei Europolo konvencijos nuostatas, Šengeno sutartyje apibrėžtus policijos bendradarbiavimo reikalavimus. Atlieka Interpolo generalinio sekretoriato duomenų bazės administravimo funkcijas. Organizuoja ir vykdo ekstradicijas.
8.6. Korupcijos kontrolės valdyba užkardo ir tiria korupcijos, piktnaudžiavimo apraiškas, jeigu tokie pažeidimai padaryti policijos įstaigų darbuotojų.
8.7. Informacijos analizės valdyba tvarko informaciją, susijusią su policijos uždavinių ir funkcijų įgyvendinimu, vertina kriminogeninių procesų įtaką valstybei, atlieka jos strateginę ir taktinę analizę. Siekdama nustatyti rizikos veiksnius ir jų kontrolės būdus, stebi ir analizuoja kriminogeninę situaciją bei teikia informaciją ir siūlymus suinteresuotoms institucijoms.
8.8. Veiklos organizavimo valdyba rengia Biuro strateginius veiklos, pagrindinių priemonių ir kitus planus bei kontroliuoja jų vykdymą, rengia teisės aktų projektus, dalyvauja darbo grupių veikloje, organizuoja pasitarimus, konferencijas, seminarus ir kitus renginius. Vykdo ikiteisminio tyrimo pradžios registravimą. Padeda Biuro viršininkui formuoti įstaigos personalą, atlieka personalo administravimo funkcijas. Organizuoja Biuro dokumentų valdymą, užtikrina įslaptintos informacijos naudojimo reikalavimų laikymąsi, vykdo dokumentų kaupimą, saugojimą. Atlieka logistikos funkcijas.
8.9. Finansų skyrius formuoja, įgyvendina ir kontroliuoja Biuro finansinę politiką, tvarko Biuro buhalterinę apskaitą, rengia Biuro biudžeto projektą, analizuoja darbo užmokesčio fondo, kitų programos sąmatos straipsnių lėšų panaudojimą Biure, įvertina įsiskolinimų kreditoriams ir debitoriams dinamiką, sudaro finansinę ir statistinę atskaitomybę, rengia organizacinių ir kitų dokumentų projektus. Tvarko turto apskaitą.
III. BIURO TEISĖS
9. Biuras, įgyvendindamas jam pavestus uždavinius ir funkcijas, turi teisę:
9.3. gauti iš teritorinių policijos įstaigų viešą ir operatyvinę tarnybinėms funkcijoms vykdyti skirtą informaciją bei ataskaitas;
9.4. skirti lėšas policijos įstaigų operatyvinę veiklą vykdantiems padaliniams, pagal kompetenciją kontroliuoti šių lėšų panaudojimą;
IV. BIURO DARBO ORGANIZAVIMAS
10. Biurui vadovauja viršininkas, kurį nustatyta tvarka skiria į pareigas ir atleidžia iš pareigų policijos generalinis komisaras.
11. Biuro viršininkas tiesiogiai pavaldus policijos generalinio komisaro pavaduotojui, kuruojančiam kriminalinės policijos veiklą ir atskaitingas policijos generaliniam komisarui.
12. Biuro viršininkas:
12.1. asmeniškai atsako už Biurui pavestų uždavinių ir funkcijų vykdymą, taip pat organizuoja, planuoja, kontroliuoja Biuro veiklą;
12.2. užtikrina, kad Biuro veikloje būtų laikomasi Lietuvos Respublikos įstatymų bei kitų teisės aktų reikalavimų;
12.3. teikia policijos generaliniam komisarui tvirtinti Biuro nuostatų, struktūros schemos projektus, tvirtina Biuro struktūrinių padalinių valstybės tarnautojų ir kitų darbuotojų pareigybių aprašymus, pareigybes priskiria lygiams ir kategorijoms, tvirtina Biuro struktūrinių padalinių nuostatus;
12.4. atstovauja Biurui ir bendradarbiauja su kitomis šalies teisėsaugos, tarptautinėmis bei kitų šalių teisėtvarkos institucijomis;
12.6. Biuro viršininko pavaduotojų ir padalinių viršininkų teikimu skatina valstybės tarnautojus ir kitus darbuotojus bei skiria tarnybines nuobaudas, sprendžia valstybės tarnautojų ir kitų darbuotojų priėmimo ir atleidimo iš darbo klausimus, teikia siūlymus dėl struktūros, pareigybių pakeitimų, sprendžia kitus su Biuro veikla susijusius klausimus;
12.7. pagal gautus pareiškimus, pranešimus, skundus Biuro darbuotojams paveda atlikti ikiteisminį tyrimą ir tarnybinius patikrinimus;
13. Biuro viršininkas turi pavaduotojus, kuriuos policijos generalinio komisaro sutikimu skiria Biuro viršininkas. Laikinai nesant Biuro viršininko, jo pareigas eina vienas iš jo pavaduotojų.
14. Viršininko pavaduotojas organizuoto nusikalstamumo tyrimo padaliniams planuoja, organizuoja, kontroliuoja ir atsako už organizuoto nusikalstamumo tyrimo padaliniams numatytų funkcijų įgyvendinimą.
15. Viršininko pavaduotojas nusikaltimų tyrimo padaliniams planuoja, organizuoja, kontroliuoja ir atsako už nusikaltimų tyrimo padaliniams numatytų funkcijų įgyvendinimą.
V. BIURO FINANSINĖS VEIKLOS KONTROLĖ IR VIDAUS AUDITAS
VI. BAIGIAMOSIOS NUOSTATOS