KALĖJIMŲ DEPARTAMENTO PRIE LIETUVOS RESPUBLIKOS
TEISINGUMO MINISTERIJOS DIREKTORIAUS
ĮSAKYMAS
DĖL PATAISOS ĮSTAIGŲ ĮRENGIMO IR EKSPLOATAVIMO TAISYKLIŲ patvirtinimo
2011 m. kovo 3 d. Nr. V-82
Vilnius
Vadovaudamasis Lietuvos Respublikos Vyriausybės 2004 m. spalio 21 d. nutarimo Nr. 1316 „Dėl normatyvinių statinio saugos ir paskirties dokumentų normavimo sričių paskirstymo tarp valstybės institucijų“ (Žin., 2004, Nr. 156-5701) 9 punktu, Pataisos įstaigų vidaus tvarkos taisyklių, patvirtintų Lietuvos Respublikos teisingumo ministro 2003 m. liepos 2 d. įsakymu Nr. 194 (Žin., 2003, Nr. 76-3498; 2010, Nr. 10-494), 10 punktu ir Areštinių vidaus tvarkos taisyklių, patvirtintų Lietuvos Respublikos teisingumo ministro 2003 m. birželio 9 d. įsakymu Nr. 182 (Žin., 2003, Nr. 68-3095; 2010, Nr. 9-451), 5 punktu:
2. Pripažįstu netekusiais galios:
2.1. Kalėjimų departamento prie Lietuvos Respublikos teisingumo ministerijos direktoriaus 2003 m. rugsėjo 30 d. įsakymą Nr. 4/07-187 „Dėl Areštinių kardomojo kalinimo vietose ir pataisos įstaigose įrengimo, saugos ir eksploatavimo taisyklių patvirtinimo“;
2.2. Kalėjimų departamento prie Lietuvos Respublikos teisingumo ministerijos direktoriaus 2003 m. spalio 10 d. įsakymą Nr. 4/07-193 „Dėl Drausmės grupės pataisos įstaigose statinių įrengimo, saugos ir eksploatavimo taisyklių patvirtinimo“;
2.3. Kalėjimų departamento prie Lietuvos Respublikos teisingumo ministerijos direktoriaus 2004 m. kovo 4 d. įsakymą Nr. 4/07-62 „Dėl Kalėjimų departamento prie Lietuvos Respublikos teisingumo ministerijos direktoriaus 2003 m. spalio 10 d. įsakymo Nr. 4/07-193 „Dėl Drausmės grupės pataisos įstaigose statinių įrengimo, saugos ir eksploatavimo taisyklių patvirtinimo“ pakeitimo“;
2.4. Kalėjimų departamento prie Lietuvos Respublikos teisingumo ministerijos direktoriaus 2010 m. gegužės 18 d. įsakymą Nr. V-129 „Dėl Laisvės atėmimo vietų ilgalaikių ir trumpalaikių pasimatymų patalpų įrengimo ir eksploatavimo taisyklių patvirtinimo“ (Žin., 2010, Nr. 58-2875).
3. Pavedu Kalėjimų departamento prie Lietuvos Respublikos teisingumo ministerijos Administracijos reikalų skyriui šį įsakymą nustatyta tvarka teikti skelbti leidinyje „Valstybės žinios“ ir Kalėjimų departamento prie Lietuvos Respublikos teisingumo ministerijos interneto tinklalapyje.
PATVIRTINTA
Kalėjimų departamento prie Lietuvos
Respublikos teisingumo ministerijos
direktoriaus 2011 m. kovo 3 d.
įsakymu Nr. V-82
PATAISOS ĮSTAIGŲ ĮRENGIMO IR EKSPLOATAVIMO TAISYKLĖS
I. BENDROSIOS NUOSTATOS
1. Pataisos įstaigų įrengimo ir eksploatavimo taisyklės (toliau –Taisyklės) nustato pataisos namų, atvirų kolonijų, areštinių ir kalėjimų (toliau – pataisos įstaigos) nuteistųjų gyvenamųjų patalpų, pasivaikščiojimo gryname ore kiemų, ilgalaikių ir trumpalaikių pasimatymų patalpų įrengimo ir eksploatavimo reikalavimus.
2. Šios Taisyklės privalomos visoms veikiančioms pataisos įstaigoms ir yra privalomos rengiant norminius ir techninius dokumentus, technines sąlygas, instrukcijas bei metodikas, susijusias su pataisos įstaigų įrengimu ir eksploatavimu.
3. Pataisos įstaigose laikomiems nuteistiesiems turi būti sudaromos gyvenimo ir buities sąlygos, atitinkančios Lietuvos higienos normą HN 76: 2010 „Laisvės atėmimo vietos: Bendrieji sveikatos reikalavimai“, patvirtintą Lietuvos Respublikos sveikatos apsaugos ministro 2010 m. kovo 30 d. įsakymu Nr. V-241 (Žin., 2010, Nr. 41-1999).
4. Taisyklėse vartojamos sąvokos:
Nuteistųjų gyvenamieji kambariai – pataisos namuose ir atvirosiose kolonijose specialiai įrengtos patalpos, skirtos nuteistiesiems gyventi.
Kameros – kalėjimų, areštinių, pataisos namų kamerų tipo patalpos, baudos, drausmės izoliatorių patalpos, skirtos nuteistiesiems gyventi.
Stacionaraus priežiūros posto arba korpuso vyresniojo pareigūno patalpa – specialiai įrengta tarnybinė patalpa, skirta budinčiajam prižiūrėtojui arba korpuso vyresniajam pareigūnui.
Socialinių darbuotojų kabinetai – tarnybinės patalpos, skirtos socialiniams darbuotojams.
Nuteistųjų priėmimo asmeniniais klausimais kabinetas – tarnybinės patalpos, skirtos pataisos įstaigų darbuotojams besikreipiančių nuteistųjų asmeniniais ir kitais klausimais priėmimui.
Laisvalaikio kambarys – patalpa, skirta nuteistųjų laisvalaikiui praleisti.
Kambarys maisto produktams laikyti – patalpa, skirta nuteistųjų individualaus vartojimo ir naudojimo maisto produktams laikyti.
Pasivaikščiojimo kiemas – specialiai įrengta teritorija nuteistiesiems pasivaikščioti ir mankštintis gryname ore.
II. NUTEISTŲJŲ GYVENAMŲJŲ PATALPŲ ĮRENGIMAS
Pataisos įstaigų nuteistųjų gyvenamųjų korpusų patalpos
5. Pataisos namuose nuteistųjų, kurie priskirti lengvajai ir paprastajai grupei, gyvenamuosiuose korpusuose įrengiamos šios patalpos:
5.2. stacionaraus priežiūros posto patalpa gyvenamuosiuose korpusuose, kuriuose nuteistieji užrakinami nakčiai;
5.4. įrengiant naujus arba rekonstruojant ar kapitaliai remontuojant esamus gyvenamuosius korpusus, nuteistųjų priėmimo asmeniniais klausimais kabinetas;
5.6. valymo inventoriaus ir dezinfekavimo medžiagų laikymo ir paruošimo sandėlis (kiekvienam būriui);
6. Kai esamose pataisos įstaigose dėl nuteistųjų gyvenamųjų korpusų pastatų konstrukcijos yra išimtinių aplinkybių, kliudančių įrengti Taisyklių 5.6–5.10 punktuose nurodytas patalpas kiekvienam būriui, ir nuteistųjų judėjimas būriuose neribojamas, šios patalpos gali būti įrengiamos dviem būriams.
7. Pataisos namuose nuteistųjų, kurie priskirti drausmės grupei, gyvenamuosiuose korpusuose įrengiamos šios patalpos:
7.4. įrengiant naujus arba rekonstruojant ar kapitaliai remontuojant esamus gyvenamuosius korpusus, nuteistųjų priėmimo asmeniniais klausimais kabinetas;
8. Atvirose kolonijose nuteistųjų gyvenamuosiuose korpusuose įrengiamos šios patalpos:
8.4. valymo inventoriaus ir dezinfekavimo medžiagų laikymo ir paruošimo sandėlis (kiekvienam būriui);
9. Kalėjimuose nuteistųjų gyvenamosiose korpusuose įrengiamos patalpos:
9.4. įrengiant naujus arba rekonstruojant ar kapitaliai remontuojant esamus gyvenamuosius korpusus, nuteistųjų priėmimo asmeniniais klausimais kabinetas;
9.7. jeigu kalėjime nėra įrengtos bendros pirties arba dušinės nuteistiesiems, sanitarinis ir higienos mazgas nuteistiesiems;
10. Areštinėse nuteistųjų gyvenamuosiuose korpusuose įrengiamos šios patalpos:
10.6. jeigu pataisos įstaigoje nėra įrengtos bendros pirties arba dušinės nuteistiesiems, sanitarinis ir higienos mazgas nuteistiesiems;
Lengvajai ir paprastajai grupei priskirtų nuteistųjų gyvenamųjų kambarių įrengimo reikalavimai
11. Lengvajai ir paprastajai grupei priskirtų nuteistųjų gyvenamieji kambariai įrengiami pagal šiuos reikalavimus:
11.2. Perdangos išliejamos iš gelžbetonio, mūro arba iš surenkamų gelžbetoninių plokščių, kurių storis turi būti ne mažesnis kaip 12 cm.
11.4. Gyvenamųjų kambarių grindų, sienų, lubų vidaus apdailai naudojamos medžiagos turi būti lengvai valomos ir dezinfekuojamos, danga turi būti atspari drėgnam valymui ir dezinfekcinių medžiagų poveikiui.
11.5. Gyvenamuosiuose kambariuose turi būti skaidraus stiklo langai, ne mažesni kaip 80x80 cm, užtikrinantys natūralaus gyvenamųjų patalpų apšvietimo normą. Langai iš lauko pusės gali būti apsaugomi grotomis. Nesant galimybės įrengti langų sienose, denginyje įrengiami šviesos langai.
11.6. Gyvenamuosiuose kambariuose įrengiamas dieninis ir naktinis elektros apšvietimas, atitinkantis dirbtinio dieninio ir naktinio apšvietimo normas.
12. Lengvajai ir paprastajai grupei priskirtų nuteistųjų gyvenamieji kambariai, kurie užrakinami nakčiai, įrengiami pagal šių Taisyklių 13–14 punktuose nustatytus reikalavimus.
Drausmės grupei priskirtų nuteistųjų gyvenamųjų kambarių įrengimo reikalavimai
13. Drausmės grupei priskirtų nuteistųjų gyvenamieji kambariai įrengiami pagal šiuos reikalavimus:
13.1. Išorinės lauko sienos statomos iš mūro arba monolitinio gelžbetonio. Sienos tarp gyvenamųjų kambarių turi būti ne plonesnės kaip 25 cm storio.
13.2. Perdangos išliejamos iš gelžbetonio, mūro arba iš surenkamų gelžbetoninių plokščių, kurių storis turi būti ne mažiau kaip 12 cm.
13.4. Gyvenamųjų kambarių grindų, sienų, lubų vidaus apdailai naudojamos medžiagos turi būti lengvai valomos ir dezinfekuojamos, danga turi būti atspari drėgnam valymui ir dezinfekcinių medžiagų poveikiui.
13.5. Gyvenamuosiuose kambariuose įrengiama ne mažesnė kaip 100x142 cm ploto sanitarinio mazgo kabina. Sanitarinio mazgo kabinoje įrengiamas metalinis praustuvas ir unitazas arba nerūdijančio plieno klozetas. Sienos dengiamos glazūruotomis plytelėmis, grindys dengiamos glazūruotomis arba akmens masės plytelėmis.
13.6. Įrengiant naujus arba rekonstruojant ar kapitaliai remontuojant esamus gyvenamuosius kambarius vamzdynai, santechnikos prietaisai montuojami paslėptu būdu.
13.7. Gyvenamuosiuose kambariuose turi būti skaidraus stiklo langai, ne mažesni kaip 80x80 cm, užtikrinantys natūralaus gyvenamųjų patalpų apšvietimo normą. Nesant galimybės įrengti langų sienose, denginyje įrengiami šviesos langai. Iš lauko pusės ant langų įrengiamos apsauginės grotos. Apsauginės grotos gaminamos iš skersinių plieninių juostų, į jas įstatant ne plonesnius kaip 1,6 cm skersmens plieninius virbus. Grotų akutė negali būti didesnė kaip 30 x 15 cm. Langų grotų tvirtinimo strypai į sieną įtvirtinami ne mažesniame kaip 20 cm gylyje.
13.8. Gyvenamuosiuose kambariuose įrengiamas dieninis ir naktinis elektros apšvietimas, atitinkantis dirbtinio dieninio ir naktinio apšvietimo normas.
13.9. Elektros instaliacija montuojama paslėptu būdu, gyvenamųjų kambarių sienose ir lubose. Kameroje ir koridoriuje prie gyvenamųjų kambarių įmontuojami elektros jungikliai, atliekantys ir saugiklių funkciją, kuriais galima būtų valdyti naktinio, dieninio apšvietimo veikimą ir elektros energijos tiekimą į patalpas.
14. Gyvenamųjų kambarių durys įrengiamos pagal šiuos reikalavimus:
14.1. Durys turi būti metalinės. Durų aukštis – ne mažesnis kaip 198 cm, plotis – ne mažesnis kaip 74 cm, storis – ne mažesnis kaip 4 cm. Durų ertmė turi būti užpildyta garsą izoliuojančia medžiaga. Vidinis durų paviršius turi būti lygus, visos suvirinimo siūlės turi būti nušlifuotos.
14.2. Viršutinėje durų dalyje, ne mažesniame kaip 150 cm aukštyje nuo grindų, įrengiamas stebėjimo langelis arba akutė. Stiklinis stebėjimo langelis apklijuojamas apsaugine plėvele ir gali būti užtemdytas. Išorinėje durų pusėje gali būti numatytas langelio uždengimas plieniniu lakštu, kuris uždarytoje ir atidarytoje padėtyse neturi išsikišti iš durų plokštumos. Langelio konstrukcija turi būti tokia, kad jo negalima būtų išmontuoti iš gyvenamojo kambario pusės.
14.3. Durys turi atsidaryti tiktai į koridoriaus pusę. Durų atidarymo kampą turi fiksuoti ribotuvas.
Atviros kolonijos nuteistųjų gyvenamųjų kambarių įrengimo reikalavimai
15. Atviros kolonijos nuteistųjų gyvenamieji kambariai įrengiami pagal šių Taisyklių 11 punkte nustatytus reikalavimus.
Kamerų įrengimo reikalavimai
16. Kameros įrengiamos pagal šiuos reikalavimus:
16.1. Išorinės lauko sienos statomos iš mūro arba monolitinio gelžbetonio. Sienos tarp kamerų turi būti ne plonesnės kaip 25 cm storio.
16.2. Perdangos išliejamos iš monolitinio betono, mūro arba iš surenkamų gelžbetoninių plokščių, kurių storis turi būti ne mažesnis kaip 12 cm.
16.3. Pirmajame aukšte esančios kameros pagrindas įrengiamas iš cementinio skiedinio. Įrengiant naujas arba rekonstruojant ar kapitaliai remontuojant esamas kameras, kamerų pagrindas turi būti armuojamas 10 mm skersmens armatūra ir tinklu, kurio akutė turi būti ne didesne kaip 30x15.
16.4. Kameros grindų, sienų, lubų vidaus apdailai naudojamos medžiagos turi būti lengvai valomos ir dezinfekuojamos, danga turi būti atspari drėgnam valymui ir dezinfekcinių medžiagų poveikiui.
16.5. Įrengiant naujas arba rekonstruojant ar kapitaliai remontuojant esamas kameras, kamerose turi būti įrengiamos ne mažesnės kaip 100x142 cm ploto sanitarinio mazgo kabinos. Sanitarinio mazgo kabinoje įrengiamas metalinis praustuvas ir unitazas arba nerūdijančio plieno klozetas. Sienos dengiamos glazūruotomis plytelėmis, grindys dengiamos glazūruotomis arba akmens masės plytelėmis. Nesant techninių galimybių esamose kamerose įrengti sanitarinio mazgo kabinos, sanitarinio mazgo vieta turi būti atitverta nuo likusio kameros ploto ne žemesne kaip 1,5 metro aukščio pertvara ir padengta lengvai valoma, drėgmei ir dezinfekcijos medžiagoms atsparia danga.
16.6. Įrengiant naujas arba rekonstruojant ar kapitaliai remontuojant esamas kameras vamzdynai, santechnikos prietaisai montuojami paslėptu būdu.
16.7. Kamerose įrengiamas dieninis ir naktinis elektros apšvietimas, atitinkantis dirbtinio dieninio ir naktinio apšvietimo normas.
16.8. Elektros instaliacija montuojama paslėptu būdu, kameros sienose ir lubose. Kameroje ir koridoriuje prie kameros įmontuojami elektros jungikliai, atliekantys ir saugiklių funkciją, kuriais galima būtų valdyti naktinio, dieninio apšvietimo veikimą ir elektros energijos tiekimą į kamerą.
16.9. Kamerose turi būti skaidraus stiklo langai, ne mažesni kaip 80x80 cm, užtikrinantys natūralaus gyvenamųjų patalpų apšvietimo normą. Nesant galimybės įrengti langų sienose, denginyje įrengiami šviesos langai. Iš lauko ir vidinės pusės ant langų įrengiamos apsauginės grotos. Lauko apsauginės grotos gaminamos iš skersinių plieninių juostų, į jas įstatant ne plonesnius kaip 1,6 cm skersmens plieninius virbus. Grotų akutė negali būti didesnė kaip 30 x 15 cm. Langų grotų tvirtinimo strypai į sieną įtvirtinami ne mažesniame kaip 20 cm gylyje. Iš lauko pusės ant langų gali būti įrengtas metalinis tinklas.
17. Kamerų durys įrengiamos pagal šiuos reikalavimus:
17.2. Išorinės kameros durys turi būti metalinės. Durų aukštis – ne mažesnis kaip 198 cm, plotis – ne mažesnis kaip 74 cm, storis – ne mažesnis kaip 4 cm. Durų ertmė turi būti užpildyta garsą izoliuojančia medžiaga. Vidinis durų paviršius turi būti lygus, visos suvirinimo siūlės turi būti nušlifuotos.
17.3. Viršutinėje išorinių durų dalyje, ne mažesniame kaip 150 cm aukštyje nuo grindų, įrengiamas stebėjimo langelis arba akutė ir užskleidžiamas langelis maistui, knygoms ir kitiems daiktams perduoti. Stiklinis stebėjimo langelis apklijuojamas apsaugine plėvele ir gali būti užtemdytas. Išorinėje durų pusėje gali būti numatytas stebėjimo langelio uždengimas plieniniu lakštu, kuris uždarytoje ir atidarytoje padėtyse neturi išsikišti iš durų plokštumos. Užskleidžiamo langelio maistui, knygoms ir kitiems daiktams perduoti durelės turi atsidaryti tiktai į koridoriaus pusę ir turi būti rakinamos. Langelių konstrukcijos turi būti tokios, kad jų negalima būtų išmontuoti iš vidinės kameros pusės.
17.5. Vidinėse ir išorinėse duryse tvirtinami mechaniniai arba elektromechaniniai ar kitos konstrukcijos užraktai, kad jų negalėtų atsklęsti kameroje laikomi nuteistieji.
III. PASIVAIKŠČIOJIMO KIEMAI
18. Kad nuteistieji galėtų pasivaikščioti ir mankštintis gryname ore, pataisos įstaigų uždarojoje teritorijoje ant žemės arba ant nuteistųjų gyvenamųjų korpusų pastatų stogų įrengiami pasivaikščiojimo kiemai. Ant žemės įrengti pasivaikščiojimo kiemai gali būti sujungti su gyvenamaisiais pastatais antžeminėmis arba požeminėmis perėjomis nuteistiesiems lydėti.
19. Pasivaikščiojimo kiemuose įrengiamos rakinamos kameros su atviru stogu, uždengtu metaliniu grotuotu rėmu. Grotų akutė negali būti didesnė kaip 30 x 15 cm. Pasivaikščiojimo kiemų kamerų durys įrengiamos pagal šių Taisyklių 14 punkte nustatytus reikalavimus. Išilgai pasivaikščiojimo kiemų kamerų sienų, viršuje, priešpriešiais prižiūrėtojo pakylą, kuria jis vaikšto stebėdamas nuteistuosius, įrengiami 1,2 metro pločio stogeliai, kad nuteistieji galėtų pasislėpti nuo atmosferos kritulių. Pasivaikščiojimo kiemų kamerose turi būti atmosferos kritulių šalinimo sistema.
20. Pasivaikščiojimo kiemuose gali būti sumontuota sporto įranga ar sporto inventorius, skirtas nuteistiesiems mankštintis gryname ore. Sporto įranga ir inventorius turi būti techniškai tvarkingi, patikimai pritvirtinti prie sienų ar grindų, nekelti pavojaus pataisos įstaigose laikomų asmenų ir personalo sveikatai ir gyvybei.
IV. TRUMPALAIKIŲ PASIMATYMŲ PATALPOS
22. Visose pataisos įstaigose nuteistųjų trumpalaikiams pasimatymams su sutuoktiniu, sugyventiniu bei artimaisiais ir kitais asmenimis įrengiamos trumpalaikių pasimatymų patalpos.
23. Trumpalaikių pasimatymų patalpose įrengiamas lankytojų laukiamasis, trumpalaikių pasimatymų salė, sanitarinis mazgas lankytojams.
24. Lankytojų laukiamajame turi būti sieninė viršutinių drabužių kabykla arba spinta, stalas, kėdės, šiukšlių dėžė ir sieninis informacinis stendas.
25. Trumpalaikių pasimatymų salėje išilgai salės įrengiamas ne siauresnis kaip 120 centimetrų ir ne aukštesnis kaip 70 centimetrų stalas. Stalas vienu galu turi remtis į salės sieną. Nuo stalviršio apačios iki grindų stalas pertveriamas ištisine pertvara. Pagal stalo ilgį nuo lubų iki stalo viršaus įrengiama saugi permatoma pertvara, izoliuojanti lankytoją ir nuteistąjį nuo fizinio kontakto. Toje stalo pusėje, kurioje turi sėdėti nuteistieji, įrengiamos kabinos. Visos kabinos nuo grindų iki lubų atskiriamos pertvaromis. Nuo grindų iki stalo viršaus pertvarų šonai turi būti nepermatomi. Likusioje pertvarų dalyje iki lubų įrengiamos saugios permatomos pertvaros. Kiekvienos kabinos viduje įrengiamas telefoninis pasikalbėjimo su priešais kabiną kitoje pertvaros pusėje esančiais asmenimis įrenginys, kuris įjungiamas ir išjungiamas iš pasimatymų prižiūrėtojo vietos; pastatoma po vieną taburetę, nejudamai pritvirtintą prie grindų. Kabinos uždaromos užsklendžiamomis arba rakinamomis durimis. Kabinos sunumeruojamos. Toje stalo pusėje, kurioje turi sėdėti asmenys, atvykę pasimatyti su nuteistaisiais, pastatomas reikiamas kiekis taburečių arba kėdžių. Šioje stalo pusėje kabinos neįrengiamos ir taburetės arba kėdės prie grindų nepritvirtinamos. Šiame punkte nustatyti reikalavimai netaikomi nepilnamečių nuteistųjų trumpalaikių pasimatymų salės įrengimui. Nepilnamečių nuteistųjų trumpalaikių pasimatymų salė įrengiama, kad nepilnamečių trumpalaikiai pasimatymai vyktų atviroje aplinkoje sėdint prie stalo betarpiškai bendraujant su lankytoju.
26. Trumpalaikių pasimatymų salėje įrengiama pasimatymų prižiūrėtojo vieta, kurioje pastatomas stalas, kėdė ir įrengiamas telefono ryšys su kontrolės leidimų punktu ir aliarmo signalizacija.
V. ILGALAIKIŲ PASIMATYMŲ PATALPOS
28. Nuteistųjų ilgalaikiams pasimatymams suteikiant teisę kartu gyventi su sutuoktiniu, sugyventiniu ar artimiausiais giminaičiais pataisos namuose įrengiamos ilgalaikių pasimatymų patalpos.
29. Ilgalaikių pasimatymų patalpose įrengiami ilgalaikių pasimatymų gyvenamieji kambariai, sanitariniai mazgai, virtuvės.
30. Ilgalaikių pasimatymų gyvenamųjų kambarių skaičius nustatomas atsižvelgiant į nustatytą didžiausią pataisos įstaigoje leidžiamų laikyti nuteistųjų skaičių – vienas ilgalaikių pasimatymų kambarys ne daugiau kaip 100 asmenų.
31. Įrengiant naujas arba rekonstruojant ar kapitaliai remontuojant esamas ilgalaikių pasimatymų patalpas, sanitarinis mazgas ir virtuvė įrengiama kiekvienam ilgalaikio pasimatymo gyvenamajam kambariui. Nesant techninių galimybių esamas ilgalaikių pasimatymų patalpas įrengti pagal šiame punkte nustatytą reikalavimą, sanitariniai mazgai ir virtuvės gali būti įrengiami bendram naudojimui.
32. Sanitariniame mazge įrengiama šalto ir karšto vandens tiekimo sistema su vandens apskaitos prietaisais. Sanitariniame mazge įrengiama vonia arba dušo kabina, klozetas, praustuvas, rankšluosčių džiovintuvas, veidrodis, tualeto reikmenų spintelė.
33. Virtuvėje įrengiama viryklė, praustuvė, spintelės indams ir įrankiams sudėti, atliekų surinktuvė (šiukšlių dėžė), pakankamas įrankių ir indų kiekis. Visa įranga turi būti tvarkinga, nekelti pavojaus sveikatai ir gyvybei.
34. Ilgalaikių pasimatymų gyvenamajame kambaryje turi būti stalas, kėdės, spintelės, lovos, televizorius, užuolaidos, buitinis šaldytuvas, sieninis veidrodis, sieninė kabykla rūbams. Prireikus, išduodama vaikiška lovytė.
VI. INŽINERINĖS IR TECHNINĖS APSAUGOS PRIEMONĖS
VII. BAIGIAMOSIOS NUOSTATOS