Lietuvos Respublikos Vyriausybė

NUTARIMAS

 

Dėl LIETUVOS RESPUBLIKOS VALSTYBINIŲ PENSIJŲ ĮSTATYMO 3, 5 IR 7 STRAIPSNIŲ PAKEITIMO ĮSTATYMO PROJEKTO NR. XIP-3432

 

2013 m. birželio 20 d. Nr. 570

Vilnius

 

Vadovaudamasi Lietuvos Respublikos Seimo statuto (Žin., 1994, Nr. 15-249; 1999, Nr. 5-97; 2000, Nr. 86-2617; 2004, Nr. 165-6025) 138 straipsnio 3 dalimi ir atsižvelgdama į Lietuvos Respublikos Seimo valdybos 2013 m. balandžio 19 d. sprendimo Nr. SV-S-175 1 punkto 3 papunktį, Lietuvos Respublikos Vyriausybė nutaria:

Pritarti Lietuvos Respublikos valstybinių pensijų įstatymo 3, 5 ir 7 straipsnių pakeitimo įstatymo projekto Nr. XIP-3432 (toliau – Įstatymo projektas) tikslui – nustatyti objektyvesnius ir teisingesnius pagrindus ir sąlygas mokėti valstybines pensijas, tačiau iš esmės nepritarti Įstatymo projekte pateiktoms teisinio reguliavimo priemonėms dėl toliau nurodytų priežasčių:

1. Įstatymo projektu siūloma nustatyti papildomas griežtesnes sąlygas mokėti Lietuvos Respublikos pirmojo ir antrojo laipsnių valstybines pensijas (toliau – valstybinės pensijos) tik tam tikroms asmenų grupėms, t. y. neginkluoto pasipriešinimo (rezistencijos) dalyviams – laisvės kovų dalyviams, asmenims, kurie ypač nusipelnė Lietuvai kurdami ir plėtodami jos valstybingumą, ūkį, kultūrą, mokslą, meną ir sportą, gindami valstybės nepriklausomybę, teritorijos vientisumą ir konstitucinę santvarką, ir aukščiausiesiems valstybės pareigūnams. Šie valstybinių pensijų gavėjai sudaro tik 3,1 procento visų valstybines pensijas ir kitas valstybines pensines išmokas gaunančių asmenų. Tokia nuostata gali pažeisti Lietuvos Respublikos Konstitucijos 29 straipsnyje įtvirtintą asmenų lygiateisiškumo, taip pat teisėtų lūkesčių principus. Lietuvos Respublikos Konstitucinis Teismas (toliau – Konstitucinis Teismas) 2009 m. rugsėjo 2 d. nutarime (Žin., 2009, Nr. 106-4434) pažymėjo, kad asmenys turi teisę pagrįstai tikėtis, kad jų pagal galiojančius įstatymus ir kitus teisės aktus, neprieštaraujančius Lietuvos Respublikos Konstitucijai, įgytos teisės bus išlaikytos nustatytą laiką ir galės būti realiai įgyvendinamos.

2. Lietuvos Respublikos valstybinių pensijų įstatymo 3, 4, 5, 6, 7 ir 10 straipsnių pakeitimo įstatymu (Žin., 2010, Nr. 82-4309) asmenims, kurie ypač nusipelnė Lietuvai kurdami ir plėtodami jos valstybingumą, ūkį, kultūrą, mokslą, meną ir sportą, gindami valstybės nepriklausomybę, teritorijos vientisumą ir konstitucinę santvarką, teisė gauti valstybinę pensiją panaikinta nuo 2011 m. sausio 1 dienos. Įstatymų leidėjas minėtame įstatyme nustatė, kad iki šios datos paskirtos valstybinės pensijos mokamos iki šio įstatymo įsigaliojimo nustatytomis sąlygomis ir tvarka. Tad Įstatymo projekto 2 straipsnio nuostatos darytų neigiamą įtaką šiems asmenims paskirtų valstybinių pensijų mokėjimui ir taip būtų pažeisti šių asmenų teisėti lūkesčiai. Kaip ne kartą yra konstatavęs Konstitucinis Teismas, neužtikrinus asmens teisėtų lūkesčių apsaugos, teisinio tikrumo ir teisinio saugumo, nebūtų užtikrintas asmens pasitikėjimas valstybe ir teise (Konstitucinio Teismo 2003 m. kovo 4 d. nutarimas (Žin., 2003, Nr. 29-1196).

3. Įstatymo projekto 3 straipsnyje pateiktas pasiūlymas teisminės valdžios aukščiausiesiems pareigūnams (kitaip nei kitų valstybės valdžių aukščiausiesiems pareigūnams – Lietuvos Respublikos Seimo Pirmininkui ir Ministrui Pirmininkui) panaikinti teisę gauti valstybinę pensiją. Tokia nuostata gali pažeisti asmenų lygiateisiškumo principą ir prieštarauja Konstitucinio Teismo pozicijai, kad asmuo, atitinkantis įstatymo nustatytas sąlygas, įgyja teisę į įstatyme nustatytą pensiją. Toks asmuo gali pagrįstai tikėtis, kad ši jo teisė bus valstybės saugoma ir ginama (Konstitucinio Teismo 2003 m. liepos 4 d. nutarimas (Žin., 2003, Nr. 68-3094).

 

 

 

Ministras Pirmininkas                                                                                   Algirdas Butkevičius

 

 

 

Socialinės apsaugos ir darbo ministrė                                                    Algimanta Pabedinskienė

 

_________________