LIETUVOS BANKO VALDYBOS

 

N U T A R I M A S

DĖL KREDITO UNIJŲ ABEJOTINŲ AKTYVŲ GRUPAVIMO IR SPECIALIŲJŲ ATIDĖJINIŲ (ATIDĖJIMŲ) ABEJOTINIEMS AKTYVAMS SUDARYMO BEI APSKAITOS TAISYKLIŲ PATVIRTINIMO

 

2003 m. rugsėjo 4 d. Nr. 83

Vilnius

 

Vadovaudamasi Lietuvos Respublikos Lietuvos banko įstatymo (Žin., 1994, Nr. 99-1957; 2001, Nr. 28-890) 9 straipsniu, Lietuvos banko valdyba nutaria:

1. Patvirtinti:

1.1. Kredito unijų abejotinų aktyvų grupavimo ir specialiųjų atidėjinių (atidėjimų) abejotiniems aktyvams sudarymo bei apskaitos taisykles (pridedama);

1.2. Specialiųjų atidėjinių (atidėjimų) abejotiniems aktyvams poreikio ataskaitos 7011 formą (pridedama).

2. Įpareigoti kredito unijas iki 2003 m. gruodžio 31 d. nustatyti skolininko būklės vertinimo tvarką.

3. Nustatyti, kad šis nutarimas, išskyrus jo 2 punktą, įsigalioja nuo 2003 m. gruodžio 31 d.

 

 

VALDYBOS PIRMININKAS                                                              REINOLDIJUS ŠARKINAS

______________


PATVIRTINTA

Lietuvos banko valdybos

2003 m. rugsėjo 4 d. nutarimu Nr. 83

 

KREDITO UNIJŲ ABEJOTINŲ AKTYVŲ GRUPAVIMO IR SPECIALIŲJŲ ATIDĖJINIŲ (ATIDĖJIMŲ) ABEJOTINIEMS AKTYVAMS SUDARYMO BEI APSKAITOS TAISYKLĖS

 

I. BENDROSIOS NUOSTATOS

 

1. Šios taisyklės apibrėžia abejotinų aktyvų sąvoką, nustato jų grupavimo tvarką, pagal kurią nustatoma tikroji kredito unijos turto vertė, apskaičiuojami specialieji atidėjiniai (atidėjimai) (toliau – atidėjiniai) ir nustatoma specialiųjų atidėjinių abejotiniems aktyvams sudarymo bei apskaitos tvarka. Kredito unija, grupuodama abejotinus aktyvus ir apskaičiuodama jiems specialiuosius atidėjinius, vadovaujasi šiomis taisyklėmis ir pačios nustatyta išsamia skolininko būklės vertinimo tvarka, parengta atsižvelgiant į objektyvius (ūkinė ir finansinė veikla) ir subjektyvius (ekonominės veiklos sąlygos, asmens reputacija ir pan.) kriterijus.

2. Taisyklėse vartojamos sąvokos:

2.1. Abejotini aktyvai tai:

2.1.1. kredito unijos balansinėje ataskaitoje parodytos paskolos, lėšos Lietuvos ir užsienio bankuose, Centrinėje kredito unijoje, kitose kredito unijose, taip pat už abejotinus aktyvus sukauptos pajamos ir kitas turtas, susijęs su kredito rizika (toliau – paskolos);

2.1.2. kredito unijos suteiktos garantijos, laidavimai ir kiti nebalansiniai įsipareigojimai, susiję su kredito rizika (toliau – nebalansiniai įsipareigojimai).

2.2. Persvarstyta paskola – paskola, kurios pradinės sutarties sąlygos buvo pakeistos dėl pablogėjusios skolininko finansinės būklės, pratęsiant paskolos ar jos dalies grąžinimo ir (ar) palūkanų mokėjimo terminus, visą ar dalį skolos perkeliant kitam asmeniui, kapitalizuojant sukauptas palūkanas, kai sukauptų palūkanų suma padidinama paskolos suma, taip pat padengiant vieną ar kelias anksčiau išduotas paskolas bei joms sukauptas palūkanas naujai išduota paskola ar kitaip persvarstant paskolos sutarties sąlygas.

2.3. Rizikos grupė – viena iš penkių rizikos grupių, kurioms priskiriami abejotini aktyvai, pasižymintys panašiu kredito rizikos laipsniu.

2.4. Specialieji atidėjiniai – abejotinų aktyvų vertės sumažėjimo dydis, atitinkantis tikėtinų nuostolių galimybę:

2.4.1. specialieji atidėjiniai abejotiniems aktyvams – atidėjiniai, sudaromi konkretaus abejotino aktyvo tikėtiniems nuostoliams padengti;

2.4.2. specialieji atidėjiniai visai abejotinų aktyvų sumai – atidėjiniai, sudaromi visų abejotinų aktyvų tikėtiniems nuostoliams padengti.

2.5. Turto vertintojas – juridinis asmuo, turintis Lietuvos Respublikos audito, apskaitos ir turto vertinimo instituto išduotą kvalifikacijos atestatą, suteikiantį teisę verstis turto vertinimo veikla, arba fizinis asmuo, turintis Lietuvos Respublikos audito, apskaitos ir turto vertinimo instituto išduotą turto vertintojo kvalifikacijos pažymėjimą ir besiverčiantis turto vertinimo veikla, kaip numatyta Turto ir verslo vertinimo pagrindų įstatyme.

2.6. Užtikrinimo priemonė – nekilnojamojo daikto hipoteka, kilnojamojo daikto ar turtinių teisių įkeitimas, laidavimas, garantija, kitos prievolių įvykdymo užtikrinimo priemonės.

2.7. Skolininkas – asmuo, kuriam kredito unija suteikė paskolą arba jo atžvilgiu prisiėmė nebalansinius įsipareigojimus.

2.8. Skolininko būklė – asmens būklė, įvertinta, atsižvelgiant į objektyvius (ūkinė ir finansinė veikla) ir subjektyvius (ekonominės veiklos sąlygos, asmens reputacija ir pan.) kriterijus.

3. Kiekvieno skolininko byloje turi būti saugoma informacija, reikalinga abejotinų aktyvų rizikai įvertinti. Kiekvienoje skolininko byloje, atsižvelgiant į abejotinų aktyvų pobūdį, turi būti šie dokumentai arba jų kopijos (jei originalai saugomi kitur):

3.1. prašymas išduoti paskolą, garantiją, laidavimą ir kt.;

3.2. jei paskolos gavėjas fizinis asmuo – skolininko paso duomenys, informacija apie turimą privalomą registruoti turtą ir pajamas bei turto ir pajamų deklaracijos nuorašas (jei turtą ir pajamas gyventojas privalėjo deklaruoti Lietuvos Respublikos įstatymų nustatytais atvejais);

3.3. jei paskolos gavėjas juridinis asmuo – registracijos pažymėjimas, įstatai, steigimo sutartis;

3.4. informacija apie paskolos gavėjo įsiskolinimą ir (ar) įsipareigojimus kitoms kredito ir finansų įstaigoms;

3.5. jei skolininkas turėjo paskolų ir (ar) kitų įsipareigojimų kredito unijai – informacija apie šių paskolų grąžinimą ir (ar) įsipareigojimų įvykdymą;

3.6. sprendimo išduoti paskolą, suteikti garantiją, laidavimą ir kt. dokumentai (paskolų komiteto ir valdybos nutarimų kopijos);

3.7. paskolos, garantijos, laidavimo ir kitų sutarčių pakeitimai;

3.8. paskolos grąžinimo tvarkaraštis;

3.9. žymos apie palūkanų mokėjimą, paskolos ar jos dalies grąžinimą ir kitų prievolių pasibaigimą;

3.10. skolininko būklės analizės medžiaga ir įvertinimo išvados;

3.11. ekonominis pagrindimas, jei paskola naudojama investiciniam projektui finansuoti;

3.12. dokumentai, patvirtinantys paskolos tikslinį panaudojimą, kai paskola ar kelių paskolų suma tam pačiam paskolos gavėjui lygi arba viršija 10 000 litų;

3.13. visi paskolos užtikrinimo ir kiti su tuo susiję dokumentai: finansinės ataskaitos bei kita informacija apie įkaito davėją, garantą ar laiduotoją, garanto ir laiduotojo ūkinės ir finansinės veiklos įvertinimo medžiaga, dokumentai, patvirtinantys nuosavybės teisę į įkeistą turtą, Registrų centro pažymėjimas, įkeisto turto draudimo sutartis, turto įvertinimo ataskaita ir kt.;

3.14. fizinių asmenų (gyventojų), pasirašančių sutartis kito fizinio asmens (gyventojo) vardu arba įkeičiančių kitiems asmenims priklausantį turtą, notaro patvirtintas įgaliojimas;

3.15. jei paskolos gavėjas juridinis asmuo – paskutinių metų prieš paskolos gavimą finansinės ataskaitos bei visų ataskaitinių laikotarpių paskolos naudojimo metu finansinės ataskaitos;

3.16. kita informacija, susijusi su skolininku (įvairi patikrinimų medžiaga ir kt.).

 

II. PAGRINDINIAI ABEJOTINŲ AKTYVŲ VERTINIMO IR GRUPAVIMO PRINCIPAI

 

4. Abejotinų aktyvų vertinimas atliekamas prieš suteikiant paskolą ar prisiimant įsipareigojimą bei visą laiką, kol abejotinas aktyvas įtrauktas į kredito unijos balansą arba nebalansinius straipsnius. Nurašytas abejotinas aktyvas perkeliamas į kredito unijos nesisteminę apskaitą, o atsiradus galimybei susigrąžinti anksčiau nurašytą kliento skolą, ji iš kredito unijos nesisteminės apskaitos perkeliama į kredito unijos balansą ir toliau grupuojama taisyklėse nustatyta tvarka.

5. Užtikrinimo priemonė yra papildomas paskolintų lėšų atgavimo šaltinis, tiesiogiai nesusijęs su paskolos grąžinimu, todėl vertinant abejotinų aktyvų riziką ir juos grupuojant, į užtikrinimo priemonę neatsižvelgiama. Abejotinų aktyvų užtikrinimas tiesiogiai susijęs su tikėtinų nuostolių dėl abejotinų aktyvų negrąžinimo ir atitinkamų specialiųjų atidėjinių poreikio apskaičiavimu.

6. Abejotinų aktyvų grupavimas turi būti atliekamas ne rečiau kaip kartą per ketvirtį, užpildant Abejotinų aktyvų grupavimo ir specialiųjų atidėjinių (atidėjimų) sudarymo lentelę (pridedama).

7. Jeigu apie skolininką yra faktų, kurie gali pakeisti abejotinų aktyvų rizikos grupę, šie abejotini aktyvai nedelsiant turi būti įvertinami iš naujo.

8. Visų vieno skolininko abejotinų aktyvų rizikos grupė turi būti vienoda. Abejotinų aktyvų rizikos grupė nustatoma taip: pirmiausia nustatoma kiekvieno abejotino aktyvo rizikos grupė, po to nustatoma didžiausią riziką atitinkanti grupė ir jai priskiriami visi to paties skolininko abejotini aktyvai.

 

III. RIZIKOS NUSTATYMO KRITERIJAI

 

9. Abejotini aktyvai, įvertinus jų riziką, grupuojami į penkias grupes:

9.1. standartinė (I rizikos grupė);

9.2. galimos rizikos (II rizikos grupė);

9.3. padidintos rizikos (III rizikos grupė);

9.4. abejotina (IV rizikos grupė);

9.5. nuostolinga (V grupė).

10. Paskolų rizikos grupė nustatoma pagal šiuos vertinimo ir grupavimo kriterijus:

10.1. paskolos (ar jos dalies) grąžinimo ir (ar) palūkanų mokėjimo terminų laikymąsi;

10.2. skolininko būklę;

10.3. paskolos persvarstymo faktus;

10.4. ilgalaikės (investicinės) paskolos gavėjo investicinio projekto faktinį vykdymą.

11. Paskolos (ar jos dalies) grąžinimo ir (ar) palūkanų mokėjimų pradelsimo laikas skaičiuojamas kalendorinėmis dienomis nuo paskolos grąžinimo tvarkaraštyje numatyto mokėjimo termino.

12. Kiekvieno skolininko būklė vertinama kaip labai gera, gera, patenkinama, nepatenkinama ir bloga. Kredito unija, atsižvelgdama į objektyvių ir subjektyvių kriterijų visumą ir savo veiklos specifiką, nustato išsamią skolininko būklės vertinimo tvarką, kurią tvirtina kredito unijos valdyba.

 

IV. PASKOLŲ GRUPAVIMAS

 

13. Nustatant paskolos rizikos grupę, pirmiausiai įvertinama, kaip laikomasi paskolos (ar jos dalies) grąžinimo ir palūkanų mokėjimo terminų. Nustatyta paskolos rizikos grupė yra koreguojama atsižvelgiant į skolininko būklę bei paskolos persvarstymo faktus. Nustatyta ilgalaikių (investicinių) paskolų rizikos grupė yra koreguojama atsižvelgiant į faktinį investicinio projekto vykdymą.

14. Paskolos, kurių konkretūs grąžinimo terminai nenustatyti (neterminuotieji indėliai, specialiosios paskirties lėšos Centrinėje kredito unijoje ir kt.), grupuojamos ir vertinamos atsižvelgiant į skolininko būklę.

15. Atsižvelgiant į paskolos (ar jos dalies) grąžinimo ir (ar) palūkanų mokėjimo terminų laikymąsi, paskolos grupuojamos:

15.1. jei terminai pradelsti iki 30 kalendorinių dienų imtinai, paskola priskiriama I rizikos grupei;

15.2. jei terminai pradelsti nuo 31 iki 60 kalendorinių dienų imtinai, paskola priskiriama II rizikos grupei;

15.3. jei terminai pradelsti nuo 61 iki 90 kalendorinių dienų imtinai, paskola priskiriama III rizikos grupei;

15.4. jei terminai pradelsti nuo 91 iki 180 kalendorinių dienų imtinai, paskola priskiriama IV grupei;

15.5. jei terminai pradelsti daugiau kaip 180 kalendorinių dienų, paskola priskiriama V rizikos grupei.

16. Išimtiniais atvejais 15.5 punkto reikalavimai gali būti netaikomi, o paskola priskirta IV rizikos grupei, jei tam yra pagrindo ir jei kredito unija faktais pagrindžia tokį savo sprendimą.

17. Atsižvelgiant į skolininko būklės pagerėjimą, abejotini aktyvai gali būti priskirti sekančiai mažesnės rizikos grupei, o būklei pablogėjus, turi būti priskirti didesnės rizikos grupei.

18. Persvarsčius paskolą, nedelsiant turi būti iš naujo įvertinta skolininko būklė bei peržiūrėta paskolos rizikos grupė ir, jei reikia, perskaičiuotas specialiųjų atidėjinių poreikis. Atsižvelgiant į paskolos persvarstymo faktus, paskolos grupuojamos:

18.1. Paskola, kuri buvo persvarstyta pratęsiant ar pakeičiant paskolos ar jos dalies grąžinimo ir (ar) palūkanų mokėjimo terminus, turi būti priskirta ne mažesnei kaip prieš persvarstymą rizikos grupei ir ne mažesnei kaip III rizikos grupei. Jei paskola dėl tokių priežasčių buvo persvarstyta du kartus, ji turi būti priskiriama ne mažesnei kaip IV rizikos grupei. Tokios paskolos gali būti perkeltos į mažesnės rizikos grupę (išskyrus I rizikos grupę), jei skolininkas po paskolos persvarstymo tris paskolos sutartyje nustatytus mokėjimo laikotarpius atsiskaito laiku ir nėra jokių požymių, kad nesugebės laiku atsiskaityti ateityje.

18.2. Jei paskola buvo persvarstyta pratęsiant ar pakeičiant paskolos ar jos dalies grąžinimo ir (ar) palūkanų mokėjimo terminus daugiau kaip tris kartus ir skolininko įsiskolinimas per tą laiką nesumažėjo arba padidėjo, paskola priskiriama V rizikos grupei. Tokios paskolos gali būti perkeltos į IV rizikos grupę, jei skolininkas po paskolos persvarstymo tris paskolos sutartyje nustatytus mokėjimo laikotarpius atsiskaito laiku ir nėra jokių požymių, kad nesugebės laiku atsiskaityti ateityje.

18.3. Paskola, kuri persvarstyta kapitalizuojant palūkanas ir šia suma didinant paskolą, priskiriama IV rizikos grupei. Jei paskola dėl tokios priežasties buvo persvarstyta du ir daugiau kartų, ji turi būti priskirta V rizikos grupei.

18.4. Paskola, kuri persvarstyta vieną ar kelias anksčiau išduotas paskolas bei joms sukauptas palūkanas padengiant naujai išduota paskola sudarant naują paskolos sutartį ir nutraukus anksčiau galiojusią sutartį, turi būti priskiriama ne mažesnei kaip prieš persvarstymą rizikos grupei ir ne mažesnei kaip III rizikos grupei. Jei paskola dėl šių priežasčių persvarstoma tris kartus, ji turi būti priskirta V rizikos grupei. Paskola gali būti perkelta į mažesnės rizikos grupę (išskyrus I rizikos grupę), jei skolininkas po paskolos persvarstymo tris paskolos sutartyje nustatytus mokėjimo laikotarpius atsiskaito laiku ir nėra jokių požymių, kad nesugebės laiku atsiskaityti ateityje.

19. Grupuojant paskolas, neatsižvelgiama į paskolų persvarstymą, jeigu tai įvyko ne dėl skolininko finansinių sunkumų.

20. Ilgalaikė (investicinė) paskola, priskirta atitinkamai grupei pagal 15, 16, 17, 18 punktų reikalavimus, perkeliama į didesnės rizikos grupę, jei skolininkas nevykdo investicinio projekto reikalavimų.

21. Paskolos turi būti priskirtos didesnės rizikos grupei šiose taisyklėse nenumatytais atvejais, jeigu:

21.1. paskolos sutartyje numatyta, kad paskola, įskaitant palūkanas, grąžinama vienu mokėjimu arba kad palūkanų mokėjimo terminai neįprastai ilgi (daugiau negu vieneri metai);

21.2. paskola panaudota ne pagal paskirtį;

21.3. paaiškėja dokumentų klastojimo ar kitos neteisėtos veiklos faktai ir pan.

22. Paskola ar kitoks kredito unijos turtas, kuris perkeliamas į atitinkamą kredito unijos turto straipsnį, įvykdžius garantinį ar laidavimo įsipareigojimą trečiajam asmeniui, priskiriama V rizikos grupei. Jei šiam skolininkui jau buvo suteikta paskola, po kredito unijos įsipareigojimų įvykdymo, ji taip pat turi būti priskiriama V rizikos grupei.

23. Sukauptos pajamos priskiriamos tai pačiai rizikos grupei kaip ir išduota paskola.

 

V. NEBALANSINIŲ ĮSIPAREIGOJIMŲ GRUPAVIMAS

 

24. Jei kredito unijos įsipareigojimas yra suteiktas asmeniui, jau turinčiam paskolų toje pačioje kredito unijoje, toks įsipareigojimas priskiriamas tai pačiai rizikos grupei kaip ir išduotos paskolos.

25. Jei kredito unijos įsipareigojimas yra išduotas asmeniui, neturinčiam paskolų kredito unijoje, toks įsipareigojimas grupuojamas atsižvelgiant į skolininko būklę.

 

VI. SPECIALIŲJŲ ATIDĖJINIŲ POREIKIO APSKAIČIAVIMAS

 

26. Specialiųjų atidėjinių abejotiniems aktyvams poreikis skaičiuojamas atsižvelgiant į abejotinų aktyvų rizikos grupę ir užtikrinimo priemonę.

27. Nustatoma tokio dydžio kiekvienos abejotinų aktyvų rizikos grupės specialiųjų atidėjinių abejotiniems aktyvams norma:

27.1. I rizikos grupė – 0 procentų;

27.2. II rizikos grupė – 0 procentų;

27.3. III rizikos grupė – 20 procentų;

27.4. IV rizikos grupė – 40 procentų;

27.5. V rizikos grupė – 100 procentų.

28. Apskaičiuojant specialiųjų atidėjinių abejotiniems aktyvams poreikį, atsižvelgiama į abejotino aktyvo užtikrinimo priemonę. Iš abejotino aktyvo likučio yra atimama užtikrinimo priemonės vertė ar dalis vertės, kaip numatyta 29 punkte, o gautas skirtumas dauginamas iš atitinkamos rizikos grupės specialiųjų atidėjinių abejotiniems aktyvams normos. Gautas rezultatas yra specialiųjų atidėjinių poreikis.

29. Iš paskolos likučio atimama:

29.1. iki 100 procentų:

29.1.1. garantijos ir laidavimo sumos, jei už skolininką garantuoja arba laiduoja Lietuvos Respublikos Vyriausybė;

29.1.2. įkeisto turto vertės, jei paskolai užtikrinti įkeisti Lietuvos Respublikos Vyriausybės vertybiniai popieriai ar indėlis paskolą suteikusioje kredito unijoje;

29.1.3. įkeisto turto vertės, jei įkeistas indėlis laikomas toje pačioje kredito unijoje ir jei įkeisto indėlio savininkui neiškelta bankroto byla;

29.2. iki 80 procentų:

29.2.1. garantijos ir laidavimo sumos, jei už skolininką garantuoja arba laiduoja Lietuvos Respublikos centrinės (išskyrus Vyriausybę) valdymo įstaigos;

29.2.2. garantijos ar laidavimo sumos, neviršijančios paskolos likučio, jei už skolininką garantuoja ar laiduoja Lietuvos banko licenciją (leidimą) turintis bankas;

29.2.3. įkeisto turto vertės, jei įkeistos piniginės lėšos laikomos Lietuvos banko licenciją turinčiame banke ir jei įkeistų lėšų savininkui neiškelta bankroto byla;

29.3. iki 50 procentų:

29.3.1. garantijos ir laidavimo sumos, jei už skolininką garantuoja arba laiduoja Lietuvos Respublikos vietinės valdymo įstaigos;

29.3.2. draudimo sumos, jei paskola apdrausta draudimo įmonėje;

29.3.3. įkeisto turto vertės, jei įkeistas gyvenamasis butas arba gyvenamasis namas, nuosavybės teise priklausantis skolininkui, ir visas šis turtas apdraustas draudimo įmonėje, o paskola išduota neviršijant 70 proc. įkeisto turto, įvertinto turto vertintojo, ir jei kredito unija yra tikra, kad šio turto klientas neįkeitė kitai skolai apdrausti, kad šis turtas nesukels ginčų dėl žemės nuosavybės ir kad yra nuosavybės teisę patvirtinantys dokumentai, nurodyti 3.13 punkte;

29.4. iki 30 procentų:

29.4.1. garantijos ar laidavimo sumos, jei už skolininką garantuoja arba laiduoja juridinis arba fizinis asmuo;

29.4.2. įkeisto turto vertės, jei įkeistas komercinės, gamybinės ar kitokios paskirties nekilnojamasis turtas, kuris yra apdraustas draudimo įmonėje, o paskola išduota neviršijant 70 proc. įkeisto turto, įvertinto turto vertintojo, ir jei šis turtas nesukels ginčų dėl žemės nuosavybės;

29.4.3. įkeisto turto vertės, jei įkeistos pagrindinės priemonės ar apyvartinis turtas, kuris yra apdraustas draudimo įmonėje, o paskola išduota neviršijant 70 proc. įkeisto turto, įvertinto turto vertintojo;

29.4.4. įkeisto turto vertės, jei įkeistos transporto priemonės, kurios yra apdraustos draudimo įmonėje, o paskola išduota neviršijant 70 proc. įkeisto turto rinkos vertės.

30. Jei įkeisto turto vertė viršija paskolos likutį, 29.3.3, 29.4.2, 29.4.3 ir 29.4.4 punktuose nurodytas koeficientas skaičiuojamas nuo įkeisto turto vertės, neviršijančios paskolos likučio.

31. Kredito unijos valdybos nustatyta tvarka konkretus kiekvienos paskolos užtikrinimo priemonės koeficientas nustatomas atsižvelgiant į prieš tai nurodytas normas, į įkeisto turto likvidumą bei vertės pastovumą, garanto, laiduotojo ar draudimo įmonės finansinę būklę.

32. Į paskolos užtikrinimo priemonę neatsižvelgiama, jeigu:

32.1. užsienio bankas, kuris suteikė garantiją ar laidavimą arba kuriame laikomas įkeistas turtas, neturi tarptautinės reitingo agentūros suteikto reitingo;

32.2. juridinis asmuo, suteikęs garantiją, laidavimą arba įkeitęs vertybinius popierius, yra nemokus arba tikėtina, kad negalės įvykdyti finansinių įsipareigojimų;

32.3. fizinis asmuo, suteikęs garantiją arba laidavimą, pats skolingas kredito unijai;

32.4. apdraudus paskolą draudimo įmonėje, draudimo suma viršija 10 proc. draudimo įmonės įstatinio kapitalo;

32.5. kredito unijos teisė į paskolos užtikrinimo priemonę yra ginčijama (vyksta teisminis ginčas);

32.6. ginčijama skolininko (įkaito davėjo) teisė į užtikrinimo priemonę;

32.7. įkeistos greitai savo vertę prarandančios prekės, žaliavos ar kitas apyvartinis turtas (pvz., maisto prekės) arba kredito unija negali užtikrinti įkeisto turto kontrolės;

32.8. paskola yra priskirta V rizikos grupei.

33. Specialiųjų atidėjinių visai abejotinų aktyvų sumai sudaroma ne mažiau kaip 0,1 procento nuo visų abejotinų aktyvų sumos, išskyrus:

33.1. abejotinus aktyvus, užtikrintus Lietuvos Respublikos Vyriausybės garantijomis, laidavimais, indėliu ar jų skolos vertybinių popierių įkeitimu;

33.2. abejotinus aktyvus, užtikrintus piniginių lėšų, laikomų toje pačioje kredito unijoje, įkeitimu.

34. Specialiųjų atidėjinių poreikis visai abejotinų aktyvų sumai apskaičiuojamas taip: iš Abejotinų aktyvų grupavimo ir specialiųjų atidėjinių (atidėjimų) sudarymo lentelėje nurodytos bendros abejotinų aktyvų sumos atimami abejotini aktyvai, nurodyti taisyklių 33.1, 33.2 punktuose, ir apskaičiuota suma padauginama iš specialiųjų atidėjinių visai abejotinų aktyvų sumai normos.

 

VII. SPECIALIŲJŲ ATIDĖJINIŲ ABEJOTINIEMS AKTYVAMS APSKAITA

 

35. Specialieji atidėjiniai sudaromi ir įrašomi į apskaitą tik po to, kai kredito unija, vadovaudamasi šių taisyklių nuostatomis, sugrupuoja aktyvus ir kredito unijos valdyba patvirtina grupavimo rezultatus.

36. Specialiųjų atidėjinių abejotiniems aktyvams apskaita turi būti tvarkoma taip, kad kredito unija, sudarydama ataskaitas, galėtų išskirti specialiuosius atidėjinius ir išlaidas specialiesiems atidėjiniams tiems abejotiniems aktyvams, kurie nurodyti šių taisyklių 2.1 punkte.

37. Specialiųjų atidėjinių apskaita, kai pasikeičia jų poreikis arba kai jie nurašomi:

37.1. sudarant specialiuosius atidėjinius, atliekami papildomi įrašai specialiųjų atidėjinių ir išlaidų specialiesiems atidėjiniams sąskaitose;

37.2. pasikeitus specialiųjų atidėjinių poreikiui, atitinkamai koreguojamos specialiųjų atidėjinių abejotiniems aktyvams ir išlaidų specialiesiems atidėjiniams sąskaitos;

37.3. nurašius abejotinus aktyvus, nurašyta suma koreguojami specialieji atidėjiniai atitinkamai abejotinų aktyvų grupei ir atitinkami abejotini aktyvai, tačiau ir toliau kredito unijos nesisteminėje apskaitoje fiksuojamas įsiskolinimas, kol įstatymų nustatyta tvarka užbaigiamas abejotinų aktyvų išieškojimo procesas.

38. Kredito unijai įvykdžius nebalansinius įsipareigojimus ir šia suma padidinus kredito unijos aktyvus, specialiųjų atidėjinių nebalansiniams įsipareigojimams suma perkeliama į atitinkamą specialiųjų atidėjinių abejotiniems aktyvams sąskaitą.

39. Kai anksčiau nurašyti abejotini aktyvai iš dalies arba visiškai grąžinami, gautų lėšų suma koreguojamos išlaidos specialiesiems atidėjiniams.

40. Specialieji atidėjiniai balansinėje ataskaitoje įrašomi atitinkamame specialiųjų atidėjinių straipsnyje, atskirai nurodant atidėjinius paskoloms, sukauptoms pajamoms, kitam turtui bei atidėjinius visai abejotinų aktyvų sumai. Specialieji atidėjiniai nebalansiniams įsipareigojimams įrašomi balansinės ataskaitos kitų specialiųjų atidėjinių straipsnyje.

Išlaidos naujai sudarytiems specialiesiems atidėjiniams įrašomos atitinkamame pelno (nuostolio) ataskaitos išlaidų specialiesiems atidėjiniams straipsnyje, išskiriant išlaidas paskoloms ir sukauptoms pajamoms, kitam turtui, nebalansiniams straipsniams, atidėjiniams visai abejotinų aktyvų sumai.

41. Nuostolingus V grupės aktyvus kredito unijos privalo nurašyti ne vėliau kaip per du kontroliuojamuosius laikotarpius (ketvirčius).

 

VIII. BAIGIAMOSIOS NUOSTATOS

 

42. Lietuvos bankas, vertindamas kredito unijos atlikto paskolų grupavimo rezultatus, vadovaujasi šiomis taisyklėmis ir kredito unijos priimta skolininko būklės vertinimo tvarka. Ginčytinus klausimus kredito unija ir Lietuvos bankas sprendžia laikydamiesi konservatyvumo principo. Jei nepavyksta įrodyti priešingai, paliekamas Lietuvos banko sprendimas.

43. Kredito unijos abejotinų aktyvų grupavimo rezultatus kas ketvirtį pateikia Lietuvos banko Kredito įstaigų priežiūros departamentui nustatytos formos ataskaitoje (7011 forma).

______________

 

 

 

7011 forma patvirtinta Lietuvos banko

valdybos 2003 m. rugsėjo 4 d. nutarimu Nr. 83

 

_______________________________________

(kredito unijos pavadinimas)

_______________________________________

(kodas, kredito unijos adresas, tel. faks.)

 

Lietuvos banko

Kredito įstaigų priežiūros departamentui

kodas 1200

Jogailos g. 14, LT – 2001 Vilnius

 

Pateikimo terminas iki mėnesio 11 d.

Periodiškumas kas ketvirtį

 

SPECIALIŲJŲ ATIDĖJINIŲ (ATIDĖJIMŲ) ABEJOTINIEMS AKTYVAMS POREIKIO ATASKAITA

 

__________________Nr. __________

                                                                                                                                                (data)

Tūkst. Lt

ABEJOTINI AKTYVAI

SPECIALIEJI ATIDĖJINIAI

 

Rizikos grupė

Skolininkų

skaičius*

Suteiktos paskolos

Indėliai ir lėšos kredito įstaigose

Sukauptos pajamos

Kitas turtas

Nebalansiniai įsipareigojimai

Rizikos koeficientas (%)

Paskoloms

Indėliams,lėšoms kredito įstaigose

Sukauptoms pajamoms

Kitam turtui

Iš viso paskoloms

Nebalansiniams įsipareigojimams

Visai abejotinų aktyvų sumai

Pasko-los likutis

Paskolos likutis, atėmus paskolos užtikrinimo priemonę

Nebalansiniai įsipareigojimai

Nebalansinių įsipareigojimų likutis, atėmus užtikrinimo priemonę

 

1

2

3

4

5

6

7

8

9

10

11

12

13

14

15

16

17

1

Standartinė

 

 

 

 

 

 

 

 

0

 

 

 

 

 

 

 

2

Galimos rizikos

 

 

 

 

 

 

 

 

0

 

 

 

 

 

 

 

3

Padidintos rizikos

 

 

 

 

 

 

 

 

20

 

 

 

 

 

 

 

4

Abejotina

 

 

 

 

 

 

 

 

40

 

 

 

 

 

 

 

5

Nuostolinga

 

 

 

 

 

 

 

 

100

 

 

 

 

 

 

 

6

Iš viso

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

..........................................................................................................................................................................................

                               (vadovo pareigų pavadinimas)                                                                        (parašas)                                       (vardas ir pavardė)

 

Vyriausiasis buhalteris (buhalteris)...................................................................................................................................

                                                                                                     (parašas)                                                                                  (vardas ir pavardė)

................................................................................

                  (vykdytojo vardas ir pavardė, telefonas)

 

*be garantijų ir laidavimų gavėjų

______________

 

 

 

 

Kredito unijų abejotinų aktyvų grupavimo

ar specialiųjų atidėjinių (atidėjimų) abejotiniems

aktyvams sudarymo bei apskaitos taisyklių priedas

 

(Lentelės formos pavyzdys)

_____________________________________________________

(kredito unijos pavadinimas)

 

ABEJOTINŲ AKTYVŲ GRUPAVIMo IR SPECIALIŲJŲ ATIDĖJINIŲ (ATIDĖJIMŲ) SUDARYMO LENTELĖ

________________Nr. ________

                                                                                                                                                    (data)

______________________

(sudarymo vieta)

 

Skolininkas

Valiuta

Sutarties sudarymo data

Paskolos grąžinimo data

Išduotos paskolos suma

Įsiskolinimas ataskaitinę dieną (litais)

Paskolos rizikos grupė pagal mokėjimo terminus

Grupė, atsižvelgiant į

Galutinė paskolos rizikos grupė

Paskolos užtikrinimo priemonės

Nustatytas paskolos užtikrinimo priemonės koef.

Specialieji atidėjiniai

Pastabos

paskolos

sukauptų palūkanų

bendras įsiskolinimas

finans.būklę

persvarstymo faktus

ilgalaikės paskolos investicinį projektą

pavadinimas

vertė

paskolai, atsižvelgiant į už-tikrinimą

sukauptoms palūkanoms

bendra suma

1

2

3

4

5

6

7

8

9

10

11

12

13

14

15

16

17

18

19

20

 

1 grupė

Standartinė

 

 

iš viso

 

2 grupė

Galimos rizikos

 

 

iš viso

 

3 grupė

Padidintos rizikos

 

 

iš viso

 

4 grupė

Abejotina

 

 

iš viso

 

5 grupė

Nuostolinga

 

 

iš viso

 

Iš viso specialiųjų atidėjinių abejotiniems aktyvams

 

 

1. Visa abejotinų aktyvų suma ____________________________________________________________________

iš jų:

1.1. abejotini aktyvai, užtikrinti VVP _______________________________________________________________

1.2. abejotini aktyvai, užtikrinti piniginėmis lėšomis ___________________________________________________

2. Abejotini aktyvai specialiesiems atidėjiniams apskaičiuoti

(1 eil.-1.1 eil.-1.2 eil.)________________________________________________________________

3. Koeficientas 0,1 _____________________________________________________________________________

4. Specialieji atidėjiniai visai abejotinų aktyvų sumai ___________________________________________________

 

...................................................................................                                                                                                       

                         (asmens, atsakingo už paskolų grupavimą,                                                                 (parašas)       (vardas ir pavardė)

                                            pareigų pavadinimas)

 

Vyriausiasis buhalteris (buhalteris)                                              .............................................................            

                                                                                                                                                                          (parašas)                            (vardas ir pavardė)

______________