LIETUVOS RESPUBLIKOS VALSTYBINĖS MAISTO IR VETERINARIJOS TARNYBOS DIREKTORIUS

 

ĮSAKYMAS

DĖL VETERINARIJOS REIKALAVIMŲ VANDENS GYVŪNAMS IR JŲ PRODUKTAMS PATVIRTINIMO

 

2002 m. lapkričio 21 d. Nr. 524

Vilnius

 

 

Siekdamas įgyvendinti Europos Sąjungos Tarybos direktyvą 91/67/EB ir vadovaudamasis Lietuvos Respublikos veterinarijos įstatymu (Žin., 1992, Nr. 2-15):

1. Tvirtinu pridedamus Veterinarijos reikalavimus vandens gyvūnams ir jų produktams.

2. Nustatau, kad reikalavimai įsigalioja nuo jų paskelbimo „Valstybės žiniose“ dienos.

3. Pavedu įsakymo vykdymo kontrolę Valstybinės maisto ir veterinarijos tarnybos Gyvūnų sveikatingumo skyriui ir Pasienio ir transporto valstybinei veterinarijos tarnybai.

 

 

 

Direktorius                                                                                  Kazimieras Lukauskas


PATVIRTINTA

Valstybinės maisto ir veterinarijos tarnybos

direktoriaus 2002 m. lapkričio 21 d.

įsakymu Nr. 524

 

VETERINARIJOS reikalavimai Vandens gyvūnAMS ir jŲ produktAMS

 

Veterinarijos reikalavimai vandens gyvūnams ir jų produktams (toliau – Reikalavimai) parengti vadovaujantis Lietuvos Respublikos veterinarijos įstatymu (Žin., 1992, Nr. 2-15) ir įgyvendina Europos Sąjungos Tarybos direktyvą 91/67/EB.

 

I SKYRIUS

Bendrosios nuostatos

 

1. Reikalavimų tikslas – nustatyti vandens gyvūnų bei jų produktų tiekimo į rinką tvarką.

2. Vartojamos sąvokos:

Kontinentinė teritorija – teritorija, apimanti vandens baseiną nuo jo ištakų iki žiočių arba daugiau negu vieną vandens baseiną, kuriame žuvys auginamos, laikomos arba gaudomos, arba vandens baseino dalis nuo jo ištakų iki natūralių ar dirbtinų užtvarų, kurios neleidžia žuvims migruoti pasroviui.

Ligų neapimta teritorija – teritorija, kurioje nėra nustatyta registruojamų vandens gyvūnų ligų.

Ligų neapimtas ūkis – ūkis, kuriame nėra nustatyta registruojamų vandens gyvūnų ligų.

Pajūrio teritorija – teritorija, apimanti pajūrio ar jūros vandenis, upių žiotis, kuri turi apibrėžtas geografines ribas ir sudaro vienalytę hidrologinę sistemą arba sistemas.

Patvirtinta laboratorija – VMVT patvirtinta laboratorija vandens gyvūnų ir jų produktų tyrimams atlikti.

Patvirtinta teritorija – VMVT patvirtinta teritorija, turinti Europos Sąjungos leidimą importuoti bei eksportuoti vandens gyvūnus.

Patvirtintas ūkis – VMVT patvirtintas ūkis, turintis Europos Sąjungos leidimą importuoti bei eksportuoti vandens gyvūnus ir jų produktus.

Tiekimas į rinką – vandens gyvūnų laikymas ir siūlymas parduoti, pardavimas, pristatymas, perdavimas arba bet kuri kita tiekimo į rinką forma, išskyrus mažmeninę prekybą.

Trečiosios šalys – šalys, nepriklausančios Europos Sąjungai.

Ūkis – bet koks ūkis ar geografinė teritorija, kuriuose vandens gyvūnai laikomi ar auginami, siekiant juos tiekti į rinką.

Valstybinė maisto ir veterinarijos tarnyba (toliau – VMVT) – Lietuvos Respublikos kompetentinga institucija.

Valstybinis veterinarijos gydytojas – VMVT paskirtas arba įgaliotas veterinarijos gydytojas.

Vandens gyvūnai – gyvos žuvys, vėžiagyviai bei moliuskai, užaugę natūralioje aplinkoje ir auginami ūkiuose.

Vandens gyvūnų produktai – vandens gyvūnų produktai, skirti vandens gyvūnų veisimui (gametos, ikrai) arba žmonių maistui.

Žuvys, vėžiagyviai, moliuskai – bet kurios vystymosi stadijos žuvis, vėžiagyvis ar moliuskas.

 

II SKYRIUS

VANDENS GYVŪNŲ IR JŲ PRODUKTŲ TIEKIMO Į RINKĄ REIKALAVIMAI

 

3. Į rinką tiekiami vandens gyvūnai turi atitikti šiuos reikalavimus:

3.1. pakrovimo dieną turi būti kliniškai sveiki;

3.2. neturi būti skirti sunaikinti ar nužudyti pagal užkrečiamųjų ligų likvidavimo programą;

3.3. nekilę iš ūkio, kuriam taikomi apribojimai dėl užkrečiamųjų gyvūnų ligų, bei nekontaktavo su gyvūnais, kilusiais ūkyje, kuriam taikomi apribojimai dėl užkrečiamųjų gyvūnų ligų.

4. Vandens gyvūnų produktai, skirti veislei (ikrai ir gametos), turi būti gauti iš vandens gyvūnų, kurie atitinka 3 punkto reikalavimus.

5. Vandens gyvūnų produktai, skirti žmonių maistui, turi būti gauti iš vandens gyvūnų, kurie atitinka 3.1 punkto reikalavimus.

6. Vandens gyvūnai turi būti kaip galima greičiau nuvežti į paskirties vietą VMVT patvirtintomis transporto priemonėmis. Transporto priemonės turi būti išvalytos ir, jeigu reikia, išdezinfekuotos VMVT patvirtintais dezinfekantais. Jeigu vandens gyvūnai transportuojami vandenyje sausumos transportu, transporto priemonė turi būti nelaidi vandeniui. Vandens gyvūnai turi būti transportuojami tokiu būdu, kad transportavimas nepakenktų jų sveikatai. Vanduo vandens gyvūnams turi būti keičiamas VMVT patvirtintose vandens keitimo vietose, kurios turi atitikti šiuos reikalavimus: keičiamame vandenyje neturi būti užkrečiamųjų ligų, nurodytų 29.1 punkte, sukėlėjų; pakeistas vanduo turi būti dezinfekuojamas arba turi būti užtikrinama, kad jis nepatektų į atvirą jūrą arba atvirus tekančius vandens telkinius. VMVT sudaro patvirtintų vandens keitimo vietų sąrašą, kurį perduoda Europos Sąjungos Komisijai.

7. VMVT teritorijai suteikia neapimtos vienos ar daugiau užkrečiamųjų ligų, nurodytų 29.1.2 punkte, teritorijos statusą, jeigu įgyvendinti 31–32, 39–40 ir 42–43 punktų reikalavimai. VMVT, atsižvelgusi į teritorijos statusą, sudaro patvirtintų teritorijų sąrašą ir pristato jį ES Komisijai. Patvirtintų teritorijų sąrašas gali būti papildomas arba keičiamas.

8. VMVT patvirtina vienos ar daugiau užkrečiamųjų ligų, nurodytų 29.1.2 punkte, neapimto ūkio nepatvirtintoje teritorijoje statusą, jei ūkyje įgyvendinti 49–50, 52–53 ir 55–56 punktų reikalavimai.

9. Tiekiant į rinką žuvis, kurios imlios 29.1.2 punkte nurodytoms ligoms, jų ikrus arba gametas, taikomi šie reikalavimai:

9.1. tiekiant į patvirtintą teritoriją, judėjimo dokumente (1 ir 2 priedai) nurodoma, kad tiekiama iš patvirtintos teritorijos ar patvirtinto ūkio;

9.2. tiekiant į ūkį nepatvirtintoje teritorijoje, tačiau atitinkantį 49 punkto reikalavimus, judėjimo dokumente nurodoma, kad tiekiama iš patvirtintos teritorijos arba ūkio, kuris turi tokį pat statusą, kaip ir paskirties ūkis.

10. Tiekiant į rinką gyvus moliuskus (3 ir 4 priedai), kurie imlūs 29.3.1 punkte nurodytoms ligoms, taikomi šie reikalavimai:

10.1. tiekiant į patvirtintą pajūrio teritoriją, judėjimo dokumente nurodoma, kad jie kilę patvirtintoje pajūrio teritorijoje arba ūkyje, kuris turi tokį pat statusą, kaip ir paskirties ūkis;

10.2. tiekiant į ūkį nepatvirtintoje pajūrio teritorijoje, tačiau atitinkantį 55 punkto reikalavimus, judėjimo dokumente nurodoma, kad jie kilę iš patvirtintos pajūrio teritorijos arba ūkio, kuris turi tokį pat statusą, kaip ir paskirties ūkis.

11. Patvirtintoje teritorijoje tiekiant į rinką vandens gyvūnus bei jų produktus, skirtus žmonių maistui, kilusius iš nepatvirtintos teritorijos, taikomi šie reikalavimai:

11.1. žuvys, imlios 29.1.2 punkte nurodytoms ligoms, prieš išsiuntimą iš kilmės vietos turi būti išskrodžiamos ir išdarinėjamos; žuvys gali būti neišdarinėtos, jeigu jos siunčiamos iš patvirtinto ūkio į nepatvirtintą teritoriją;

11.2. gyvi moliuskai, imlūs 29.3.1 punkte nurodytoms ligoms, turi būti tiekiami tiesiogiai žmonių maistui arba perdirbti; jų paskirtis gali būti kita, jei jie:

11.2.1. kilę iš patvirtinto ūkio nepatvirtintoje pajūrio teritorijoje,

11.2.2. laikinai laikomi VMVT patvirtintame vandens telkinyje arba apsivalymo centre, kuriame yra panaudoto vandens apdorojimo ir dezinfekavimo sistema.

12. VMVT, siekdama įgyvendinti 7 ir 8 punktus, paruošia užkrečiamųjų ligų likvidavimo programą, kurioje turi būti nurodyta:

12.1. geografinė teritorija arba ūkiai, kuriems taikoma ši programa;

12.2. VMVT priemonės šiai programai įgyvendinti;

12.3. VMVT patvirtintų laboratorijų, atliekančių vandens gyvūnų ir jų produktų tyrimus, skaičius ir išsidėstymas;

12.4. vandens gyvūnų užkrečiamųjų ligų, nurodytų 29.1.1 ir 29.1.2 punktuose, paplitimas;

12.5. priemonės kovai su vandens gyvūnų užkrečiamosiomis ligomis.

13. Judėjimo dokumentą vandens gyvūnams ir jų produktams išduoda valstybinis veterinarijos gydytojas per 48 val. prieš siuntos pakrovimą. Judėjimo dokumentas turi:

13.1. būti surašytas viename lape;

13.2. būti skirtas vienai siuntai;

13.3. galioti 10 dienų.

14. Vandens gyvūnų arba jų produktų kiekviena siunta turi būti aiškiai paženklinta, kad būtų galima atsekti kilmės ūkį ir įvertinti vandens gyvūnų arba dvigeldžių atitikimą judėjimo dokumentą ar kitą dokumentą. Vandens gyvūnų ir jų produktų siuntos ženklinamos tiesiogiai ant konteinerių arba ant jų klijuojamos ženklinimo etiketės.

15. VMVT paruošia vandens gyvūnų užkrečiamųjų ligų, nurodytų 29.1.3 ir 29.2 punktuose, kontrolės programą, kurioje turi būti nurodyta:

15.1. užkrečiamųjų ligų paplitimas;

15.2. programos sudarymo priežastys;

15.3. geografinė teritorija, kurioje taikoma programa;

15.4. ūkių statusas ir jo nustatymo kriterijai;

15.5. vandens gyvūnų judėjimo kontrolė tarp skirtingą statusą turinčių ūkių;

15.6. priemonės, taikomos ūkiams, praradusiems patvirtintą statusą;

15.7. programos įgyvendinimo kontrolės priemonės.

16. VMVT, siekdama patvirtinti, kad Lietuvos Respublika ar jos teritorijos dalis yra neapimta vandens gyvūnų užkrečiamųjų ligų, nurodytų 29.1.3 ir 29.2 punktuose, turi pateikti Europos Sąjungos Komisijai pranešimą, kuriame turi būti nurodyta:

16.1. ligos pavadinimas ir paplitimas;

16.2. kad liga yra privalomai registruojama;

16.3. serologinio, virusologinio, mikrobiologinio, patologinio ar parazitologinio tyrimo rezultatai pagal VMVT patvirtintą užkrečiamųjų ligų kontrolės programą, nurodant:

16.3.1. užkrečiamųjų ligų kontrolės laikotarpį,

16.3.2. užkrečiamųjų ligų neapimtos teritorijos vertinimo ir kontrolės kriterijus.

17. Tiekiant į rinką gyvas išaugintas žuvis, kurios yra neimlios užkrečiamosioms ligoms, nurodytoms 29.1.3 ir 29.2 punktuose, taip pat jų ikrus ir gametas, taikomi šie reikalavimai:

17.1. tiekiant į patvirtintą teritoriją, išduodamas judėjimo dokumentas, kuriame nurodoma, kad tiekiama iš teritorijos, kuri turi tokį pat statusą, ar iš patvirtinto ūkio nepatvirtintoje teritorijoje, kuriame nelaikomos žuvys, imlios užkrečiamosioms ligoms, nurodytoms 29.1.2 punkte, ir kurio vandenys nėra sujungti su stovinčio ar tekančio vandens telkiniais, pajūrio ar upių vandenimis;

17.2. tiekiant į ūkį nepatvirtintoje teritorijoje, bet atitinkantį VI skyriaus reikalavimus, išduodamas judėjimo dokumentas, kuriame nurodoma, kad tiekiama iš patvirtintos teritorijos ar iš ūkio, kuris turi tokį pat statusą, ar iš ūkio nepatvirtintoje teritorijoje, kuriame nelaikomos žuvys, imlios užkrečiamosioms ligoms, nurodytoms 29.1.2 punkte, ir kurio vandenys nėra sujungti su stovinčio ar tekančio vandens telkiniais, pajūrio ar upių vandenimis.

18. 17 punkto reikalavimai taikomi į rinką tiekiamiems užaugintiems moliuskams, kurie nėra imlūs užkrečiamosioms ligoms, nurodytoms 29.3.1 punkte.

19. Nepažeidžiant 15 ir 16 punkto reikalavimų, tiekiant į rinką natūralioje aplinkoje užaugusias žuvis, moliuskus ir vėžiagyvius, jų ikrus ir gametas, taikomi šie reikalavimai:

19.1. tiekiant į patvirtintą teritoriją, išduodamas judėjimo dokumentas, kuriame nurodoma, kad tiekiama iš patvirtintos teritorijos;

19.2. tiekiant į ūkį nepatvirtintoje teritorijoje, tačiau atitinkantį VI skyriaus reikalavimus, išduodamas judėjimo dokumentas, kuriame nurodoma, kad tiekiama iš patvirtintos teritorijos;

19.3. jūroje pagautos žuvys, moliuskai, vėžiagyviai, veislei tiekiami į patvirtintas teritorijas ir patvirtintus ūkius, karantinuojami vandens gyvūnams pritaikytomis sąlygomis pagal VMVT nustatytą tvarką.

20. 17–19 punktų reikalavimai netaikomi tuo atveju, jei praktinis patyrimas ir/arba moksliniai tyrimai rodo, kad užkrečiamosios ligos, kurioms nėra imlūs vandens gyvūnai, jų ikrai ir gametos, gali išplisti dėl jų tiekimo iš nepatvirtintos teritorijos į patvirtintą teritoriją.

21. 17–20 punktų reikalavimai netaikomi akvariumo žuvytėms, kurios visą laika laikomos akvariume.

22. VMVT tvirtina vandens gyvūnų ir jų produktų mėginių paėmimo ir jų tyrimo metodiką užkrečiamosioms ligoms diagnozuoti.

 

III SKYRIUS

VANDENS GYVŪNŲ IR JŲ PRODUKTŲ IMPORTO IŠ TREČIŲJŲ ŠALIŲ REIKALAVIMAI

 

23. Vandens gyvūnai ir jų produktai, importuojami į Lietuvos Respubliką iš trečiųjų šalių, turi atitikti 24–27 punktų reikalavimus.

24. VMVT sudaro trečiųjų šalių ar jų teritorijos dalių, iš kurių leidžiama importuoti į Lietuvos Respubliką vandens gyvūnus ir jų produktus, sąrašą. VMVT gali keisti ar papildyti šį sąrašą.

25. VMVT, sudarydama 24 punkte nurodytą sąrašą, atsižvelgia į:

25.1. pranešimus apie vandens gyvūnų užkrečiamąsias ligas ir aplinkos užterštumą šalyje;

25.2. vandens gyvūnų užkrečiamųjų ligų prevencijos ir kontrolės priemones, taikomas šalyje;

25.3. kompetentingos institucijos, atsakingos už vandens gyvūnų sveikatą ir jų produktų saugą, struktūrą ir įgaliojimus;

25.4. vandens gyvūnų užkrečiamųjų ligų prevencijos priemonių organizavimą ir įgyvendinimą;

25.5. šių Reikalavimų taikymą ir įgyvendinimą.

26. Importuojami vandens gyvūnai ir jų produktai turi atitikti VMVT nustatytus reikalavimus.

27. Vandens gyvūnams ir jų produktams, kurie neatitinka VMVT nustatytų reikalavimų, VMVT gali taikyti šias priemones:

27.1. uždrausti importą iš šalies ar jos teritorijos dalies;

27.2. uždrausti vandens gyvūnų (tam tikro išsivystymo laikotarpio) importą;

27.3. nurodyti apdoroti vandens gyvūnų produktus, pvz., dezinfekuoti ikrus;

27.4. nurodyti pakeisti vandens gyvūnų ir jų produktų panaudojimo paskirtį;

27.5. taikyti kitas priemones, pvz., karantinuoti ikrus.

28. Importuojami gyvūnai ir jų produktai privalo turėti vandens gyvūnams ir jų produktams išduotą veterinarijos sertifikatą, kuris turi:

28.1. būti išduotas siuntos pakrovimo dieną;

28.2. lydėti siuntą iki paskirties vietos;

28.3. nurodyti, kad vandens gyvūnai ir jų produktai atitinka šiuos Reikalavimus;

28.4. galioti 10 dienų;

28.5. būti surašytas viename lape;

28.6. būti skirtas vienam siuntos gavėjui.

 

IV SKYRIUS

VANDENS GYVŪNŲ UŽKREČIAMOSIOS LIGOS

 

29. Žuvų, moliuskų ir vėžiagyvių užkrečiamosios ligos ar patogenai:

29.1. ligos, kuriomis serga žuvys:

29.1.1. infekcinė lašišų anemija (serga atlantinės lašišos-Salmon salar),

29.1.2. virusinė hemoraginė septicemija (VHS) (serga lašišinės žuvys, pilkžuvės-Thymallus thymallus, baltosios žuvys-coregonus rūšis, lydekos-Esox lucius, otai-Scophthalmus maximus) ir infekcinė hematopoezinė nekrozė (IHN) (serga lašišinės žuvys ir lydekų mailius-Esox lucius),

29.1.3. infekcinė kasos nekrozė, pavasarinė karpių anemija, bakterinė inkstų liga – Renibacterium salmonidarum, furunkuliozė – Aaeromonas salmonicida, enterinė raudonosios burnos liga – Yersinia ruckeri ir girodaktiliozė;

29.2. ligos, kuriomis serga vėžiagyviai:

29.2.1. vėžių maras – Aphanomyces astaci;

29.3. moliuskų patogenai:

29.3.1. Bonamia ostrae ir Marteilla refringens – serga plokščiosios austrės-Ostrea edulis.

 

V SKYRIUS

Reikalavimai teritorijų patvirtinimui

 

I SKIRSNIS

Reikalavimai kontinentinių teritorijų patvirtinimui

 

30. Kontinentinės teritorijos dydis ir geografinė padėtis turi būti tokia, kad migruojančios žuvys, nurodytos 29.1.2 punkte, turėtų kuo mažesnę galimybę pernešti užkrečiamąsias ligas. Apie kontinentinę teritoriją turi būti sudaryta tarpinė zona, kurioje atliekamas užkrečiamųjų ligų stebėjimas, nesuteikiant jai patvirtintos teritorijos statuso.

31. Kontinentinei teritorijai suteikiamas patvirtintos teritorijos statusas, jeigu ji atitinka šiuos reikalavimus:

31.1. teritorijoje laikomos žuvys ne mažiau kaip 4 metus neturėjo jokių klinikinių užkrečiamųjų ligų, nurodytų 29.1.2 punkte, požymių;

31.2. visi kontinentinės teritorijos ūkiai yra kontroliuojami valstybinio veterinarijos gydytojo, kuris ne mažiau kaip 2 kartus per metus patikrina ūkius; patikrinimas turi būti atliekamas tokiu metų laiku, kai vandens temperatūra yra palanki užkrečiamųjų ligų sukėlėjams vystytis; patikrinimas susideda iš žuvų, turinčių pokyčių, apžiūrėjimo ir mėginių, kurie nedelsiant siunčiami tyrimui į VMVT patvirtintą laboratoriją, paėmimo, kaip nurodyta 22 punkte;

31.3. teritorijoje pagal ilgalaikio stebėjimo duomenis niekada nebuvo registruotos užkrečiamosios žuvų ligos, nurodytos 29.1.2 punkte, jos geografinis išsidėstymas apsaugo nuo užkrečiamųjų ligų patekimo, užkrečiamųjų ligų stebėsena buvo atliekama ne mažiau kaip 10 metų, kurios metu buvo reguliariai kontroliuojami visi ūkiai, privaloma pranešti apie užkrečiamąsias ligas, nediagnozuota užkrečiamųjų ligų, naudojami žuvų ikrai ar gametos iš ligų neapimtų teritorijų ar ūkių, kuriuose atliekama veterinarinė priežiūra.

31.4. Teritorijoms, nurodytoms 31.3 punkte, siekiančioms ligų neapimtų teritorijų patvirtinimo, stebėsenos laikotarpis nuo 10 metų gali būti sumažintas iki 5 metų, jeigu užkrečiamųjų ligų stebėsena atliekama visuose ūkiuose ir ne mažiau kaip 2 kartus per metus ūkiai patikrinami. Patikrinimas susideda iš:

31.4.1. žuvų, turinčių pokyčių, apžiūrėjimo;

31.4.2. ne mažesnio kaip 30 žuvų mėginio ėmimo.

31.5. Jeigu kontinentinėje teritorijoje nėra patvirtintų ūkių, ūkių stebėjimas turi būti atliekamas ne mažiau kaip 4 metus, atliekant jų tikrinimą ne rečiau kaip 2 kartus per metus, kaip nurodyta 31 punkte.

31.6. Žuvų mėginių laboratoriniai tyrimai dėl užkrečiamųjų ligų turi būti neigiami.

31.7. Jei vandens baseinas apima kelių valstybių teritoriją, Lietuvos Respublika laikosi šių Reikalavimų.

32. Teritorija išlaiko patvirtintos teritorijos statusą, jeigu:

32.1. žuvys įvežamos tik iš patvirtintų ūkių ar teritorijų;

32.2. visi ūkiai tikrinami pagal 31.2–31.4 punktų reikalavimus 2 kartus per metus, išskyrus ūkius, kuriuose nelaikomos veislei skirtos žuvys; tokie ūkiai tikrinami vieną kartą per metus; mėginiai kasmet imami iš 50 % žuvų ūkių;

32.3. atlikus laboratorinius tyrimus nenustatoma ligų, nurodytų 29.1.2 punkte;

32.4. ūkio savininkas ar įgaliotas asmuo registruoja žuvų ar jų produktų judėjimą, užkrečiamųjų ligų stebėsenos rezultatus.

33. Įtarus žuvų užkrečiamąją ligą, nurodytą 29.1.2 punkte, nedelsiant pranešama VMVT, kuri laikinai sustabdo teritorijos ar jos dalies patvirtinimą.

34. Ne mažiau kaip 10 sergančių žuvų mėginys turi būti pristatomas tyrimui į VMVT patvirtintą laboratoriją patogenų nustatymui. Tyrimų rezultatai nedelsiant perduodami VMVT. Nenustačius tiriamų patogenų, o išaiškinus kitas žuvų gaišimo priežastis, teritorijos ar jos dalies patvirtinimas atstatomas.

35. Nenustačius diagnozės per 15 dienų nuo pirmojo mėginio paėmimo, imamas ir pristatomas į VMVT patvirtintą laboratoriją pakartotinis sergančių žuvų mėginys.

36. Nenustačius užkrečiamosios ligos arba jeigu žuvys nustoja gaišti, teritorijos ar jos dalies patvirtinimas atstatomas.

37. Gavus teigiamus tyrimų rezultatus, teritorijos ar jos dalies patvirtinimas panaikinamas.

38. Teritorijai ar jos daliai patvirtinimas atstatomas, jeigu ji atitinka šiuos reikalavimus:

38.1. užkrečiamosios ligos protrūkio atveju:

38.1.1. užkrėstuose ūkiuose visos žuvys buvo paskrostos, o užsikrėtusios žuvys buvo sunaikintos,

38.1.2. ūkiuose naudojamos priemonės ir įranga buvo dezinfekuota pagal VMVT nustatytus reikalavimus;

38.2. likvidavus užkrečiamosios ligos protrūkį, teritorija ar jos dalis atitinka 31 punkto reikalavimus.

 

II SKIRSNIS

Reikalavimai pajūrio teritorijų, AUGINANČIŲ ŽUVIS, patvirtinimui

 

39. Pajūrio teritorijai, auginančiai 29.1.2 punkte nurodytas žuvis, suteikiamas patvirtintos teritorijos statusas, jeigu ji atitinka 31 punkto reikalavimus.

40. Pajūrio teritorija išlaiko patvirtintos teritorijos statusą, jeigu ji atitinka 32 punkto reikalavimus.

41. Pajūrio teritorijos patvirtinimas sulaikomas, atstatomas ar panaikinamas pagal 33–38 punktų reikalavimus. Jeigu pajūrio teritoriją sudaro keletas hidrologinių sistemų, turinčių apibrėžtas geografines ribas, šio punkto reikalavimai gali būti taikomi kiekvienai hidrologinei sistemai individualiai.

 

III SKIRSNIS

REIKALAVIMAI PAJŪRIO TERITORIJŲ, AUGINANČIŲ MOLIUSKUS, PATVIRTINIMUI

 

42. Pajūrio teritorijai, auginančiai 29.3.1 punkte nustatytus moliuskus, suteikiamas patvirtinimas, jeigu ji atitinka šiuos reikalavimus:

42.1. paskutinius 2 metus moliuskams nenustatyta klinikinių užkrečiamųjų ligų požymių ar užkrečiamųjų ligų patogenų, nurodytų 29.3.1 punkte;

42.2. ūkius kontroliuoja valstybinis veterinarijos gydytojas (ūkiai tikrinami, mėginiai imami reguliariai ir tiriami VMVT patvirtintoje laboratorijoje);

42.3. jeigu pajūrio teritorijoje nėra ūkių, auginančių moliuskus, valstybinis veterinarijos gydytojas turi pristatyti natūraliai pajūrio teritorijose augančių moliuskų mėginius tyrimui, kaip nurodyta 42.2 punkte; jeigu pajūrio teritorijoje nėra moliuskų, kurie gali pernešti užkrečiamąją ligą, VMVT gali suteikti pajūrio teritorijai patvirtinimą, kol dar pajūrio teritorijoje nepradėta auginti imlių užkrečiamosioms ligoms moliuskų;

42.4. moliuskai neužsikrėtę užkrečiamųjų ligų patogenais.

43. Pajūrio teritorija išlaiko patvirtintos teritorijos statusą, jeigu ji atitinka šiuos reikalavimus:

43.1. į pajūrio teritoriją leidžiama įvežti moliuskus iš patvirtintų pajūrio teritorijų arba nepatvirtintose pajūrio teritorijose esančių patvirtintų ūkių;

43.2. kiekviena ūkis tikrinamas pagal 42 punkto reikalavimus;

43.3. moliuskai yra neužsikrėtę patogenais, nurodytais 29.3.1 punkte;

43.4. ūkio savininkas ar jo įgaliotas asmuo reguliariai registruoja moliuskų judėjimą ir jų patogenų stebėjimo rezultatus.

44. Įtarus moliuskų užkrečiamąją ligą, nurodytą 29.3.1 punkte, nedelsiant pranešama VMVT, kuri laikinai sustabdo pajūrio teritorijos ar jos teritorijos dalies patvirtinimą.

45. Sergančių moliuskų mėginys yra siunčiamas į VMVT patvirtintą laboratoriją. Tyrimų rezultatai nedelsiant perduodami VMVT. Nenustačius tiriamų patogenų, o išaiškinus kitas moliuskų gaišimo priežastis, pajūrio teritorijos ar jos dalies patvirtinimas atstatomas.

46. Nenustačius diagnozės per 15 dienų nuo pirmojo mėginio paėmimo, imamas ir pristatomas į laboratoriją pakartotinis moliuskų mėginys. Nenustačius patogenų, nurodytų 29.3.1 punkte arba jeigu moliuskai nustoja gaišti, pajūrio teritorijos ar jos dalies patvirtinimas atstatomas.

47. Gavus teigiamus tyrimų rezultatus, pajūrio teritorijos ar jos dalies patvirtinimas panaikinamas.

48. Pajūrio teritorijai ar jos daliai patvirtinimas atstatomas, jeigu ji atitinka šiuos reikalavimus:

48.1. užkrečiamosios ligos protrūkio atveju;

48.1.1. užsikrėtę moliuskai buvo sunaikinti,

48.1.2. naudotos priemonės buvo dezinfekuotos VMVT nustatyta tvarka;

48.2. likvidavus užkrečiamosios ligos protrūkį, pajūrio teritorija ar jos dalis atitinka 42 punkto reikalavimus.

 

VI SKYRIUS

REIKALAVIMAI PATVIRTINTIEMS ŪKIAMS NEPATVIRTINTOJE TERITORIJOJE

 

I SKIRSNIS

REIKALAVIMAI KONTINENTINIŲ TERITORIJŲ ŪKIŲ PATVIRTINIMUI

 

49. Ūkiams, auginantiems 29.1.2 punkte nurodytas žuvis, suteikiamas patvirtinimas, jeigu jie yra nepatvirtintoje teritorijoje, bet atitinka šiuos reikalavimus:

49.1. vanduo turi būti tiekiamas iš šulinio, gręžinio ar šaltinio; jei vandens šaltinis yra toliau nuo ūkio, vanduo turi būti tiekiamas vamzdžiais ar kanalu, užtikrinant, kad natūralioje aplinkoje augančios žuvys nepateks į kanalus; kanalus kontroliuoja pats ūkis arba VMVT;

49.2. naudojami natūralūs ar dirbtiniai barjerai, neleidžiantys žuvims patekti į ūkį;

49.3. ūkis yra apsaugotas nuo vandens potvynio bei vandens išsekimo;

49.4. ūkis atitinka 31 punkto reikalavimus; jei patvirtinimas suteikiamas pagal 10 metų stebėjimo duomenis, ūkis turi būti tikrinamas bent kartą per metus ir mėginiai turi būti pristatomi tyrimui į VMVT patvirtintą laboratoriją.

49.5. VMVT savo nuožiūra gali taikyti ir kitas papildomas apsaugos priemones dėl užkrečiamųjų ligų, pvz., apie ūkį sudaryti apsaugos zoną, kurioje būtų vykdoma užkrečiamųjų ligų stebėsenos programa ir taikomos priemonės užkrečiamųjų ligų pernešėjams kontroliuoti.

49.6. Ūkis, pradedantis auginti žuvis, ikrus ar gametas, gautus iš patvirtintų teritorijų ar patvirtintų ūkių nepatvirtintoje teritorijoje, kuris atitinka 49.1–49.3 ir 49.5 punktų reikalavimus, gali būti patvirtintas nereikalaujant mėginių tyrimo.

49.7. Ūkis, kuris atitinka 49.1–49.3 ir 49.5 punktų reikalavimus ir po ilgesnės pertraukos atnaujina veiklą, naudodamas žuvis, ikrus ar gametas, gautus iš patvirtintų teritorijų ar patvirtintų ūkių nepatvirtintoje teritorijoje, gali būti patvirtintas, jeigu jis atitinka šiuos reikalavimus:

49.7.1. paskutinius 4 metus ūkis buvo kontroliuojamas VMVT;

49.7.2. ūkyje nebuvo registruotos 29.1.2 punkte nurodytos žuvų užkrečiamosios ligos;

49.7.3. prieš atvežant žuvis, gametas ar ikrus į ūkį atliekamas valymas ir dezinfekcija.

50. Ūkis išlaiko patvirtinimą, jeigu jis atitinka 32 punkto reikalavimus. Mėginiai turi būti tiriami vieną kartą per metus.

51. Ūkio patvirtinimas sustabdomas, atstatomas, panaikinamas pagal 33–38 punktų reikalavimus.

 

II SKIRSNIS

REIKALAVIMAI PAJŪRIO TERITORIJOS ŪKIŲ, AUGINANČIŲ ŽUVIS, PATVIRTINIMUI

 

52. Ūkiams, auginantiems 29.1.2 punkte nurodytas žuvis, suteikiamas patvirtinimas, jeigu jie yra nepatvirtintoje pajūrio teritorijoje, bet atitinka šiuos reikalavimus:

52.1. tiekiamas į ūkį vanduo turi būti apdorotas taip, kad būtų sunaikinti užkrečiamųjų ligų, nurodytų 29.1.2 punkte, sukėlėjai;

52.2. ūkis turi atitikti 31 punkto reikalavimus.

52.3. Ūkis, atitinkantis 52.1–52.2 punktų reikalavimus, pradedantis auginti žuvis, ikrus ir gametas, gautus iš patvirtintų pajūrio teritorijų ar patvirtintų ūkių nepatvirtintoje pajūrio teritorijoje, gali būti patvirtintas nereikalaujant mėginių tyrimo.

52.4. Ūkis, kuris atitinka 52.1–52.2 punktų reikalavimus ir po ilgesnės pertraukos atnaujina veiklą, naudodamas žuvis, ikrus ar gametas iš patvirtintų pajūrio teritorijų ar patvirtintų ūkių nepatvirtintoje teritorijoje, gali būti patvirtintas, jeigu atitinka šiuos reikalavimus:

52.4.1. paskutinius 4 metus ūkis buvo kontroliuojamas VMVT; jei ūkio veikla trumpesnė nei 4 metai, atsižvelgiama į visą ūkio veiklos laikotarpį;

52.4.2. ūkyje nebuvo registruotos 29.1.2 punkte nurodytos žuvų užkrečiamosios ligos;

52.4.3. prieš atvežant žuvis, gametas ar ikrus į ūkį atliekamas valymas ir dezinfekcija, išgaudomos žuvys, vandens telkiniai ne mažiau kaip 15 dienų neįžuvinami.

53. Ūkis išlaiko patvirtinimą, jeigu jis atitinka 32 punkto reikalavimus.

54. Ūkio patvirtinimas sustabdomas, atstatomas ar panaikinamas pagal 33–38 punktų reikalavimus.

 

III SKIRSNIS

REIKALAVIMAI PAJŪRIO TERITORIJOS ŪKIŲ, AUGINANČIŲ MOLIUSKUS, PATVIRTINIMUI

 

55. Ūkiui, auginančiam moliuskus, suteikiamas patvirtinimas, jeigu jis yra nepatvirtintoje pajūrio teritorijoje, bet atitinka šiuos reikalavimus:

55.1. tiekiamas į ūkį vanduo turi būti apdorotas taip, kad būtų sunaikinti užkrečiamųjų ligų, nurodytų 29.3.1 punkte, sukėlėjai;

55.2. ūkis turi atitikti 42 punkto reikalavimus.

55.3. Ūkis, kuris atitinka 55.1–55.2 punktų reikalavimus, pradedantis auginti moliuskus, gautus iš patvirtintų teritorijų ar patvirtintų ūkių nepatvirtintoje teritorijoje, gali būti patvirtintas nereikalaujant mėginių tyrimo.

55.4. Ūkis, kuris atitinka 55.1–55.2 punktų reikalavimus ir po ilgesnės pertraukos atnaujina veiklą, naudodamas moliuskus, gautus iš patvirtintos teritorijos ar patvirtinto ūkio nepatvirtintoje teritorijoje, gali būti patvirtintas, jeigu atitinka šiuos reikalavimus:

55.4.1. paskutinius 2 metus ūkis buvo kontroliuojamas VMVT;

55.4.2. ūkyje nebuvo registruotos 29.3.1 punkte nurodytos moliuskų užkrečiamosios ligos;

55.4.3. prieš atvežant moliuskus į ūkį, jis išvalomas ir išdezinfekuojamas, išgaudomi moliuskai ir į vandens telkinius ne mažiau kaip 15 dienų neįleidžiami moliuskai.

56. Ūkis išlaiko patvirtinimą, jeigu jis atitinka 43 punkto reikalavimus.

57. Ūkio patvirtinimas sustabdomas, atstatomas arba panaikinamas pagal 44–48 punktų reikalavimus.

 

VII. ATSAKOMYBĖ

 

58. Juridiniai ir fiziniai asmenys, pažeidę Reikalavimus, atsako įstatymų bei teisės aktų nustatyta tvarka.

______________


Veterinarijos reikalavimų vandens gyvūnams

ir jų produktams

1 priedas

 

JUDĖJIMO DOKUMENTAS

GYVOMS ŽUVIMS, IKRAMS IR GAMETOMS IŠ PATVIRTINTOS TERITORIJOS

 

_____________ Nr. _____

                                                                           (Data)

________________________

(Išdavimo vieta)

 

1. Šalis siuntėja

 

2. Patvirtinta teritorija

 

3. Kilmės ūkio pavadinimas ir adresas

 

4. Gyvūnai ir jų produktai

 

 

Gyva žuvis

Ikrai

Gametos

Šeima (bendrinis ir mokslinis pavadinimai)

 

Rūšis (bendrinis ir mokslinis pavadinimai)

 

 

 

 

 

Kiekis

 

Skaičius

 

 

 

Bendras svoris

Vidutinis svoris

 

5. Paskirtis

 

Siunčiami į (šalis ir paskirties vieta)

 

Gavėjo pavadinimas ir adresas

 

6. Transporto priemonė (registracijos numeris)

 

7. Sveikatos būklės patvirtinimas

Aš, žemiau pasirašęs valstybinis veterinarijos gydytojas, patvirtinu, kad:

Gyvūnai ir jų produktai yra siunčiami iš patvirtintos teritorijos ir atitinka ES direktyvos 91/67/EB reikalavimus.

 

 

Valstybinis veterinarijos gydytojas

 

______________________________

(Parašas)

 

 

______________________________

(Vardas, pavardė didžiosiomis raidėmis)

 

Spaudo vieta

 

______________

 


Veterinarijos reikalavimų

vandens gyvūnams

ir jų produktams

2 priedas

 

JUDĖJIMO DOKUMENTAS

GYVOMS ŽUVIMS, IKRAMS IR GAMETOMS IŠ PATVIRTINTO ŪKIO

 

_____________ Nr. _____

(Data)

________________________

(Išdavimo vieta)

 

1. Šalis siuntėja

 

2. Kilmės ūkis (pavadinimas ir adresas)

 

3. Gyvūnai ir jų produktai

 

 

Gyva žuvis

Ikrai

Gametos

Šeima (bendrinis ir mokslinis pavadinimai)

 

Rūšis (bendrinis ir mokslinis pavadinimai)

 

 

 

 

 

Kiekis

 

Skaičius

 

 

 

Bendras svoris

Vidutinis svoris

 

4. Paskirtis

 

Siunčiami į (šalis ir paskirties vieta)

 

Gavėjo pavadinimas ir adresas

 

5. Transporto priemonė (registracijos numeris)

 

6. Sveikatos būklės patvirtinimas

Aš, žemiau pasirašęs valstybinis veterinarijos gydytojas, patvirtinu, kad:

Gyvūnai ir jų produktai yra siunčiami iš patvirtinto ūkio ir atitinka ES direktyvos 91/67/EB reikalavimus.

 

 

Valstybinis veterinarijos gydytojas

 

 

______________________________

(Parašas)

 

 

______________________________

(Vardas, pavardė didžiosiomis raidėmis)

 

Spaudo vieta

 

______________

 


Veterinarijos reikalavimų

vandens gyvūnams

ir jų produktams

3 priedas

 

JUDĖJIMO DOKUMENTAS

MOLIUSKAMS IŠ PATVIRTINTOS PAJŪRIO TERITORIJOS

 

_____________ Nr. _____

(Data)

________________________

(Išdavimo vieta)

 

1. Šalis siuntėja

 

2. Patvirtinta teritorija

 

3. Kilmės ūkis (pavadinimas ir adresas)

 

4. Moliuskai

 

 

Moliuskai

Šeima (bendrinis ir mokslinis pavadinimai)

 

Rūšis (bendrinis ir mokslinis pavadinimai)

 

 

 

Kiekis

 

Skaičius

Bendras svoris

Vidutinis svoris

 

5. Paskirtis

 

Siunčiami į (šalis ir paskirties vieta)

 

Gavėjo pavadinimas ir adresas

 

6. Transporto priemonė (registracijos numeris)

 

7. Sveikatos būklės patvirtinimas

Aš, žemiau pasirašęs valstybinis veterinarijos gydytojas, patvirtinu, kad:

Moliuskai yra siunčiami iš patvirtintos pajūrio teritorijos ir atitinka ES direktyvos 90/67/EB reikalavimus.

 

 

Valstybinis veterinarijos gydytojas

 

 

______________________________

(Parašas)

 

 

______________________________

(Vardas, pavardė didžiosiomis raidėmis)

 

Spaudo vieta

 

______________


 

Veterinarijos reikalavimų

vandens gyvūnams

ir jų produktams

4 priedas

 

JUDĖJIMO DOKUMENTAS

MOLIUSKAMS IŠ PATVIRTINTO ŪKIO

 

_____________ Nr. _____

(Data)

________________________

(Išdavimo vieta)

 

1. Šalis siuntėja

 

2. Kilmės ūkio pavadinimas ir adresas

 

3. Moliuskai:

 

 

Moliuskai

Šeima (bendrinis ir mokslinis pavadinimai)

 

Rūšis (bendrinis ir mokslinis pavadinimai)

 

 

 

Kiekis

 

Skaičius

Bendras svoris

Vidutinis svoris

 

4. Paskirtis

 

Siunčiami į (šalis ir paskirties vieta)

 

Gavėjo pavadinimas ir adresas

 

5. Transporto priemonė (registracijos numeris)

 

6. Sveikatos būklės patvirtinimas

Aš, žemiau pasirašęs valstybinis veterinarijos gydytojas, patvirtinu, kad:

Moliuskai yra siunčiami iš patvirtinto ūkio ir atitinka ES direktyvos 91/67/EB reikalavimus.

 

 

Valstybinis veterinarijos gydytojas

 

 

______________________________

(Parašas)

 

 

______________________________

(Vardas, pavardė didžiosiomis raidėmis)

 

Spaudo vieta

 

______________