LIETUVOS RESPUBLIKOS TEISINGUMO MINISTRO
Į S A K Y M A S
DĖL TEISINGUMO MINISTRO 2002 M. GRUODŽIO 31 D. ĮSAKYMO NR. 432 „DĖL SPRENDIMŲ VYKDYMO INSTRUKCIJOS PATVIRTINIMO“ PAKEITIMO IR PATVARKYMŲ VYKDYTI VYKDOMĄJĮ DOKUMENTĄ FORMŲ PATVIRTINIMO
2003 m. rugsėjo 30 d. Nr. 242
Vilnius
1. Pakeičiu Sprendimų vykdymo instrukciją, patvirtintą Lietuvos Respublikos teisingumo ministro 2002 m. gruodžio 31 d. įsakymu Nr. 432 „Dėl Sprendimų vykdymo instrukcijos patvirtinimo“ (Žin., 2003, Nr. 3-82, Nr. 19-833):
1.1. Išdėstau 2 punktą taip:
„2. Vykdomasis dokumentas pateikiamas vykdyti antstoliui, kurio aptarnaujamoje teritorijoje yra vykdymo vieta. Vykdymo vieta nustatoma pagal vykdomajame dokumente nurodytus duomenis apie skolininką arba išieškotojo pateiktus duomenis. Išieškotojo prašymu antstolis, spręsdamas klausimą dėl vykdomojo dokumento priėmimo vykdyti, gali surinkti papildomą informaciją, reikalingą vykdymo vietai patikslinti. Antstolio procesinius veiksmus vykdant vykdomuosius dokumentus kontroliuoja, antstolio pareiškimus teismui ir skundus dėl antstolio veiksmų nagrinėja apylinkės teismo, kurio veiklos teritorijoje yra vykdomojo dokumento vykdymo vieta, teisėjas. Tuo atveju, kai vykdymo veiksmai atliekami kelių apylinkės teismų teritorijose, antstolio procesinius veiksmus kontroliuoja, skundus dėl antstolio veiksmų nagrinėja apylinkės teismo, kurio teritorijoje yra pirminė vykdomojo dokumento vykdymo vieta, teisėjas. Pirmine vykdymo vieta yra laikoma vykdymo vieta, pagal kurią priimamas vykdyti vykdomasis dokumentas. Antstolio procesinės veiklos kontrolė vykdoma Civilinio proceso kodekso nustatytais atvejais ir tvarka patikrinant ir patvirtinant antstolio surašytus vykdymo proceso dokumentus.“
1.2. Išdėstau 57 punktą taip:
1.3. Išdėstau 59 punktą taip:
„59. Antstolis turi teisę šios Instrukcijos nustatyta tvarka atidėti vykdymo išlaidų apmokėjimą. Gali būti atidėtas ne daugiau kaip pusės bylos administravimo išlaidų apmokėjimas, išskyrus šiame punkte numatytus atvejus. Vykdymo išlaidų apmokėjimas gali būti atidėtas ne ilgiau kaip iki vykdomosios bylos užbaigimo. Visos vykdymo išlaidos išieškomos iš skolininko pagal šioje Instrukcijoje nustatytus dydžius nepriklausomai nuo to, ar išieškotojas buvo atleistas nuo vykdymo išlaidų, ar jos buvo sumažintos, ar atidėtos. Skirtumas tarp išieškotojo apmokėtų ir šioje Instrukcijoje numatytų vykdymo išlaidų dydžių išieškomas antstoliui.
Išieškotojo – fizinio asmens prašymu gali būti atidėtas visų vykdomosios bylos administravimo išlaidų apmokėjimas, bet ne ilgiau kaip iki vykdomosios bylos užbaigimo.
Vykdydamas vykdomuosius dokumentus dėl pinigų sumų išieškojimo valstybės naudai antstolis turi teisę atidėti visų vykdymo išlaidų apmokėjimą arba atleisti išieškotoją nuo šių išlaidų apmokėjimo.
Išieškant valstybės naudai pagal teismų priimtus sprendimus vykdymo išlaidas apmoka Teisingumo ministerija iš teismų sprendimų vykdymui skirtų asignavimų, išskyrus atvejus, kai išieškotojas šios Instrukcijos nustatyta tvarka buvo atleistas nuo vykdymo išlaidų apmokėjimo. Antstolis pateikia Teisingumo ministerijai prašymą ir apskaitos dokumentą, kuriame nurodyta apmokėtina suma. Prašyme nurodoma: vykdomosios bylos numeris, teismo pavadinimas ir teismo sprendimo (vykdomojo rašto) numeris, sprendimo priėmimo (įsiteisėjimo) data, skolininko ir išieškotojo duomenys (vardas, pavardė ar pavadinimas ir adresai), vykdymo išlaidų rūšys ir dydžiai kiekvienoje vykdomojoje byloje. Teisingumo ministerija apmoka vykdymo išlaidas per dešimt dienų nuo šių dokumentų gavimo. Teisingumo ministerijos apmokėtas ir nustatyta tvarka iš skolininko išieškotas vykdymo išlaidas antstolis grąžina į Teisingumo ministerijos sąskaitą Nr. 120234, AB Vilniaus bankas, banko kodas 260101730.“
1.4. Išdėstau 62 punktą taip:
„62. Vykdymo išlaidų, išskyrus šios Instrukcijos 85 punkte nurodytas faktines vykdymo veiksmų atlikimo išlaidas, neapmoka išieškotojai – fiziniai asmenys, kurie teisės aktų nustatyta tvarka yra pripažinti socialiai remtinais. Antstolis, gavęs išieškotojo prašymą ir dokumentus, patvirtinančius, kad išieškotojas yra pripažintas socialiai remtinu, priima patvarkymą dėl vykdymo išlaidų apmokėjimo. Už socialiai remtinus asmenis vykdymo išlaidas apmoka Teisingumo ministerija iš šiam tikslui skirtų asignavimų. Antstolis pateikia Teisingumo ministerijai patvarkymą, prašymą ir apskaitos dokumentą, kuriame nurodyta apmokėtina suma. Prašyme nurodoma: vykdomosios bylos numeris, teismo pavadinimas ir teismo sprendimo (vykdomojo rašto) numeris, sprendimo priėmimo (įsiteisėjimo) data, skolininko ir išieškotojo duomenys (vardas, pavardė ar pavadinimas ir adresai), vykdymo išlaidų rūšys ir dydžiai kiekvienoje vykdomojoje byloje.“
1.5. Išdėstau 74 punktą taip:
„74. Jei skaičiuojant antstolio atlyginimą procentais nuo išieškotos sumos atlyginimo dydis yra mažesnis už šios Instrukcijos 1 lentelėje nustatytą minimalų antstolio atlyginimą, išieškomas minimalus antstolio atlyginimas.
Tuo atveju, jeigu buvo išieškota dalis išieškotinos sumos, o antstolio atlyginimas, atsižvelgiant į išieškotiną sumą, turi būti skaičiuojamas pagal 1 lentelėje nurodytus procentus, nustatant antstolio atlyginimo dydį vadovaujamasi 1 lentelėje nurodytais procentais.
Tuo atveju, jeigu buvo išieškota dalis išieškotinos sumos ir antstolio atlyginimas nustatomas pagal 1 lentelėje nurodytą minimalų atlyginimą, antstolio atlyginimo dydis nustatomas proporcingai minimalaus atlyginimo dydžiui pagal išieškotinos ir realiai išieškotos sumos santykį šia formule:
(R × M) |
= A |
I |
R – realiai išieškota suma;
M – minimalus antstolio atlyginimas pagal 1 lentelę, atsižvelgiant į išieškotiną sumą;
I – išieškotina suma;
A – minimalus antstolio atlyginimo dydis nuo išieškotos sumos.
Pavyzdys:
Antstoliui pateiktas vykdyti vykdomasis dokumentas dėl 2050 litų išieškojimo. Realiai išieškota 1000 litų. Antstoliui tenkantis atlyginimas už vykdomojo dokumento įvykdymą yra 180 Lt (18 procentų nuo 1000 litų).
Minimalus antstolio atlyginimas nuo išieškotos sumos apskaičiuojamas taip:
1000 Lt x 380 |
= 185,36 Lt |
2050 Lt |
Šiuo atveju minimalus antstolio atlyginimas nuo išieškotos sumos yra didesnis, todėl nuo išieškotos sumos yra atskaičiuojamas minimalus antstolio atlyginimas.“
1.7. Išdėstau nurodytosios Instrukcijos 2 lentelės 5 ir 6 punktus taip:
1.9. Papildau nurodytosios Instrukcijos 3 lentelę šiuo 18 punktu:
1.10. Išdėstau 87 punktą taip:
1.11. Išdėstau 90 punktą taip:
„90. Jeigu vykdomoji byla nutraukiama dėl to, kad išieškotojas atsisakė nuo išieškojimo, išieškotojas privalo sumokėti visas vykdymo išlaidas, išskyrus atlyginimą antstoliui už vykdomojo dokumento įvykdymą. Šiuo atveju išieškotojo sumokėtos vykdymo išlaidos iš skolininko neišieškomos ir išieškotojui negrąžinamos.“
1.12. Išdėstau 98 punktą taip:
„98. Jeigu vykdomoji byla nutraukiama dėl to, kad vykdomasis dokumentas buvo neteisėtai priimtas vykdyti, antstolis privalo grąžinti išieškotojui visas šio sumokėtas vykdymo išlaidas. Iš skolininko šiuo atveju vykdymo išlaidos neišieškomos. Tačiau jeigu paaiškėja, kad skolininkas įvykdė sprendimą iki vykdomojo dokumento pateikimo vykdyti, išieškotojas turi sumokėti visas vykdymo išlaidas, kurių mokėjimas išieškotojui buvo atidėtas ar nuo kurių jis buvo atleistas, išskyrus atlyginimą antstoliui už vykdomojo dokumento įvykdymą. Šios išlaidos iš skolininko neišieškomos ir išieškotojui negrąžinamos.“
1.13. Papildau nurodytąją Instrukciją šiuo IX skyriumi:
„IX. NETURTINIO POBŪDŽIO SPRENDIMŲ VYKDYMO YPATUMAI
142. Jei teismo sprendime nurodytas sprendimo įvykdymo terminas, raginimas išsikelti iš gyvenamosios ar negyvenamosios patalpos nesiunčiamas ir antstolis, pasibaigus sprendimo įvykdymo terminui, iš karto pradeda priverstinio vykdymo veiksmus.
143. Vykdant prokuroro sankciją dėl iškeldinimo iš gyvenamųjų patalpų, raginimas išsikelti nesiunčiamas. Šiuo atveju prokuroro sankcija turi būti įvykdoma per septynias dienas nuo jos įteikimo iškeldinamiesiems asmenims dienos. Antstolis gali žodžiu paraginti iškeldinamuosius asmenis, kad nedelsdami išsikeltų iš gyvenamųjų patalpų. Jei gyvenamosios patalpos yra statiniuose, kurie gresia sugriūti, iškeldinimas gali būti vykdomas nedelsiant.
144. Jeigu iškeldinimas vykdomas nedalyvaujant iškeldinamajam ar bent vienam pilnamečiui jo šeimos nariui arba iškeldinamasis atsisako pasiimti iškeldinamą turtą, šis turtas įrašomas į turto aprašą ir esant galimybei įkainojamas. Jei yra didelis kiekis vienarūšių ir (arba) mažaverčių daiktų (namų apyvokos reikmenų, aprangos, avalynės, dokumentų, knygų ir pan.), jie gali būti supakuojami į dėžes, maišus ir kt. arba sudedami į atskiras patalpas, kurios užantspauduojamos ir joms suteikiamas numeris. Šis numeris įrašomas turto apraše.
Forma patvirtinta
Lietuvos Respublikos teisingumo ministro
2003 m. rugsėjo 30 d.
įsakymu Nr. 242
Kam:__________________________________
Kur:___________________________________
PATVARKYMAS
VYKDYTI VYKDOMĄJĮ DOKUMENTĄ
Aš, antstolis _________________ , vadovaudamasis Civilinio proceso kodekso 733–743 str.,
siunčiu Jums vykdyti _______________________________________________________________
____________________________________________________________________ dėl ______ Lt
(nurodyti vykdomąjį dokumentą išdavusios institucijos pavadinimą, vykdomojo dokumento išdavimo datą ir numerį)
skolos ir _______ Lt vykdymo išlaidų, iš viso:___________________ Lt išieškojimo iš:
skolininko (-ės) __________________ (a. k. _______________)
išieškotojui (-ai) __________________ (a. k. _______________)
ir reikalauju iš skolininko darbo užmokesčio ar kitų jam prilygintų išmokų sumos kiekvieną mėnesį išskaičiuoti 70 procentų nuo skolininko darbo užmokesčio dalies, viršijančios Vyriausybės nustatytą vieną minimalų mėnesio atlyginimą (MMA), ir ____ procentų nuo darbo užmokesčio dalies, neviršijančios vieno MMA.
Išskaičiuotas sumas prašau pervesti į antstolio ___________________ (a. k. ____________) depozitinę sąskaitą Nr. _________________, esančią_______________________, banko kodas ______________________.
Jeigu pinigus bus vėluojama pervesti daugiau kaip 15 dienų, privalote apie tai pranešti antstoliui ir nurodyti vėlavimo priežastis.
Sumas išskaityti ir pervesti reguliariai iki visos išieškotinos sumos – ________________Lt išieškojimo arba antstolio nurodymo.
Jeigu skolininkas atleidžiamas iš darbo, vykdomąjį raštą su pažyma apie atliktus išskaitymus, uždėjus antspaudą, nedelsiant grąžinti antstoliui.
Informuoju, kad už antstolio reikalavimo neįvykdymą, pavėluotą išlaikymo išskaičiavimą ir išmokėjimą išieškotojui ar vykdomojo dokumento praradimą teismas Jums gali skirti baudą (Civilinio proceso kodekso 585, 618 straipsniai).
PRIDEDAMA. ____ lapas(-ai) (vykdomasis raštas Nr._______________).
Antstolis
Forma patvirtinta
Lietuvos Respublikos teisingumo ministro
2003 m. rugsėjo 30 d.
įsakymu Nr. 242
Kam: _________________________________
Kur: __________________________________
PATVARKYMAS
VYKDYTI VYKDOMĄJĮ DOKUMENTĄ
Aš, antstolis ____________________________ , vadovaudamasis Civilinio proceso kodekso
733–743 str., siunčiu Jums vykdyti ____________________________________________________
_____________________________________________________________________ dėl išlaikymo
(nurodyti vykdomąjį dokumentą išdavusios institucijos pavadinimą, vykdomojo dokumento išdavimo datą ir numerį)
išieškojimo iš:
skolininko (-ės) __________________ (a. k. _____________)
išieškotojui (-ai) __________________ (a. k. _______________)
ir reikalauju iš skolininko darbo užmokesčio ar kitų jam prilygintų išmokų sumos kiekvieną mėnesį išskaičiuoti__________________________________________________________________________________ Lt. Išlaikymo įsiskolinimas yra ____________Lt.
Kol bus padengtas išlaikymo įsiskolinimas, reikalauju išskaičiuoti 70 procentų nuo skolininko darbo užmokesčio dalies, viršijančios Vyriausybės nustatytą minimalų mėnesio atlyginimą (MMA), ir ____ procentų nuo darbo užmokesčio dalies, neviršijančios MMA.
Išskaičiuotas sumas išmokėti išieškotojui (-ai) asmeniškai, išsiųsti paštu adresu_________________________ arba pervesti į išieškotojo asmeninę sąskaitą Nr. ________________, esančią______________________, banko kodas_______________________, nurodant skolininko darbo užmokesčio dydį ir už kokį laikotarpį siunčiamas išlaikymo išieškojimas.
Iš skolininko darbo užmokesčio taip pat reikalauju išskaičiuoti sprendimo vykdymo išlaidas, kurios sudaro 10 procentų nuo kiekvienos išieškotojui išmokamos sumos. Vykdymo išlaidos išskaičiuojamos iš skolininko. Apmokėjimą už vykdymo išlaidas prašau pervesti į antstolio ____________ (a. k. _____________) sąskaitą Nr.__________, esančią_______, banko kodas ________________.
Jeigu skolininko gaunamo darbo užmokesčio dydis pasikeis arba pinigus pervesti bus vėluojama daugiau kaip 15 dienų, privalote apie tai pranešti išieškotojui (-ai) ir antstoliui, nurodydami vėlavimo priežastis.
Sumas išskaityti ir išmokėti reguliariai iki išieškojimo pabaigimo arba antstolio nurodymo.
Jeigu skolininkas atleidžiamas iš darbo, vykdomąjį raštą su priedu apie atliktus išskaitymus, uždėjus antspaudą, nedelsiant grąžinti antstoliui.
Informuoju, kad už antstolio reikalavimo neįvykdymą, pavėluotą išlaikymo išskaičiavimą ir išmokėjimą išieškotojui ar vykdomojo rašto praradimą teismas Jums gali skirti baudą (Civilinio proceso kodekso 585, 618 straipsniai).
PRIDEDAMA. ____ lapas(-ai) (vykdomasis raštas Nr._______________).
Antstolis