LIETUVOS RESPUBLIKOS ŪKIO MINISTRAS IR

LIETUVOS RESPUBLIKOS APLINKOS MINISTRAS

 

Į S A K Y M A S

DĖL IŠEIKVOTŲ BATERIJŲ IR AKUMULIATORIŲ TVARKYMO PROGRAMOS

 

2002 m. gegužės 15 d. Nr. 168/249

Vilnius

 

Vadovaudamiesi Lietuvos Respublikos atliekų tvarkymo įstatymu (Žin., 1998, Nr. 61-1726) ir Valstybinės pavojingų atliekų tvarkymo programos 1999–2003 metų įgyvendinimo priemonių, kurioms pritarta Lietuvos Respublikos Vyriausybės 1999 m. birželio 9 d. nutarimu Nr. 761 (Žin., 1999, Nr. 52-1695), 7.3 punktu:

1. Tvirtiname Išeikvotų baterijų ir akumuliatorių tvarkymo programą (pridedama).

2. Pavedame Ūkio ministerijos Pramonės ir verslo departamentui bei Aplinkos ministerijos Aplinkos kokybės ir Aplinkos strategijos departamentams organizuoti programos priemonių plane numatytų priemonių vykdymą.

 

 

ŪKIO MINISTRAS                                                                                                  PETRAS ČĖSNA

 

APLINKOS MINISTRAS                                                                          ARŪNAS KUNDROTAS

______________


PATVIRTINTA

Lietuvos Respublikos ūkio ministro ir

Lietuvos Respublikos aplinkos ministro

2002 m. gegužės 15 d. įsakymu Nr. 168/249

 

išeikvotų baterijų ir akumuliatorių tvarkymo PROGRAMa

 

I. bendrosios nuostatos

 

1. Šiuo metu atliekų tvarkymas Lietuvoje yra prioritetinė aplinkos apsaugos sritis, kurios svarba pabrėžta ir Valstybinėje aplinkos apsaugos strategijoje. Aktuali pavojingų atliekų tvarkymo problema – sutvarkyti netinkamus tolesniam naudojimui akumuliatorius ir baterijas.

2. Pažymėtina, kad Lietuvoje kasmet susidaro dideli kiekiai buityje išeikvotų baterijų bei akumuliatorių, priskiriamų pavojingų atliekų grupei. Nesant pažangios šių atliekų surinkimo ir perdirbimo ar kitokio sutvarkymo sistemos, jos gali patekti į aplinką ir daryti neigiamą poveikį žmonių sveikatai bei aplinkai.

3. Sukurti išeikvotų baterijų ir akumuliatorių, kaip atskiro pavojingų atliekų srauto, tvarkymo sistemą numatyta Valstybinės pavojingų atliekų tvarkymo programos 1999–2003 metų įgyvendinimo priemonėse, kurioms Lietuvos Respublikos Vyriausybė pritarė 1999 m. birželio 9 d. nutarimu Nr. 761 (Žin., 1999, Nr. 52-1695).

4. Baterijų ir akumuliatorių tvarkymo sistemos tobulinimas yra svarbi integracijos į Europos Sąjungą dalis. Šioje programoje atsižvelgta į Tarybos Direktyvos 91/157/EEC dėl pavojingų medžiagų, turinčių baterijų ir akumuliatorių, bei Komisijos Direktyvos 93/86/EEC dėl Tarybos Direktyvos 91/157/EEC derinimo su technine pažanga nuostatas.

5. Šioje programoje numatytos baterijų ir akumuliatorių tvarkymo sistemos sukūrimo trumpalaikės priemonės. Ateityje, atsižvelgiant į pasiektus rezultatus bei galimus naujus Europos Sąjungos reikalavimus išeikvotų baterijų ir akumuliatorių tvarkymui, programa turės būti peržiūrėta ir atitinkamai pakoreguota.

 

II. Programos tikslai

 

6. Programos tikslai yra šie:

6.1. sukurti ir įgyvendinti išeikvotų baterijų ir akumuliatorių tvarkymo sistemą, užtikrinančią žmonių sveikatos bei aplinkos apsaugą;

6.2. užtikrinti, kad išeikvotų baterijų ir akumuliatorių tvarkymo techninės aplinkosaugos priemonės atitiktų Europos Sąjungos reikalavimus;

6.3. sukurti įstatymų bazę ir ekonomines sąlygas, skatinančias išeikvoti mažiau kenksmingų medžiagų turinčias baterijas bei akumuliatorius ir dalyvauti jų tvarkymo sistemoje;

6.4. skatinti privačių investicijų pritraukimą sprendžiant akumuliatorių ir baterijų tvarkymo problemas;

6.5. sukurti naujų darbo vietų Lietuvos ūkyje;

6.6. informuoti ir šviesti visuomenę apie išeikvotų baterijų ir akumuliatorių galimą žalą žmonių sveikatai bei aplinkai.

 

II. Išeikvotų baterijų ir akumuliatorių tvarkymo sistemos koncepcija

 

7. Atsižvelgiant į Europos Sąjungos direktyvų reikalavimus, išeikvotų baterijų ir akumuliatorių tvarkymo sistema turi remtis bendraisiais atliekų tvarkymo prioritetais:

7.1. atliekų vengimas;

7.2. atliekų perdirbimas;

7.3. atliekų naudojimas energijai gauti;

7.4. saugus atliekų šalinimas.

8. Siekiant įgyvendinti atliekų tvarkymo prioritetus, numatomos tokios baterijų ir akumuliatorių tvarkymo sistemos organizavimo priemonės:

8.1. nustatyti baterijų ir akumuliatorių, kuriuose yra tam tikrų kenksmingų medžiagų, teikimo į rinką reikalavimus, tarp jų – baterijų ir akumuliatorių ženklinimo reikalavimus;

8.2. sukurti išeikvotų baterijų ir akumuliatorių atskiro surinkimo sistemą;

8.3. sukurti išeikvotų baterijų ir akumuliatorių perdirbimo sistemą Lietuvoje, o nesant tokių galimybių, skatinti šių atliekų eksportą perdirbimui, vadovaujantis Bazelio konvencija dėl pavojingų atliekų tarpvalstybinio vežimo bei jų tvarkymo kontrolės;

8.4. sukurti išeikvotų baterijų ir akumuliatorių, kurių aplinkai saugiu būdu neįmanoma perdirbti Lietuvoje ir kitose šalyse, šalinimo sistemą.

9. Išeikvotas baterijas ir akumuliatorius planuojama rinkti per egzistuojančias ir ketinamas įdiegti savivaldybių atliekų tvarkymo sistemas, kuriose turi būti numatyta galimybė surinkti buityje susidarančias pavojingas atliekas, taip pat per pavojingų atliekų, antrinių žaliavų bei stambiagabaričių atliekų surinkimo aikšteles.

10. Būtina įvertinti galimybę įvesti užstatą baterijoms ir akumuliatoriams ir jų surinkimą organizuoti per prekybos tinklus ir įmones, besiverčiančias automobilių bei elektroninės įrangos remontu.

11. Išeikvotų baterijų ir akumuliatorių perdirbimo sistemai sukurti, o prireikus – eksportui organizuoti, numatoma pritraukti privačių investicijų bei Gaminių ar pakuotės atliekų tvarkymo programos lėšomis papildomai finansuoti išeikvotų baterijų ir akumuliatorių tvarkymą tais atvejais, kai ši veikla yra nuostolinga.

12. Siekiant, kad išeikvotų baterijų ir akumuliatorių tvarkymo sistema funkcionuotų efektyviai, būtina užtikrinti griežtą išeikvotų baterijų ir akumuliatorių surinkimo ir tvarkymo reikalavimų vykdymo kontrolę.

13. Išeikvotos baterijos ir akumuliatoriai, kurių neįmanoma perdirbti aplinkai saugiu būdu, bus šalinami pavojingų atliekų sąvartyne, kurį numatoma įrengti vykdant Valstybinės pavojingų atliekų tvarkymo programos priemones.

14. Sėkmingas išeikvotų baterijų ir akumuliatorių tvarkymo sistemos funkcionavimas didele dalimi priklauso nuo visuomenės. Todėl būtina mokyti ir informuoti visuomenę apie išeikvotų baterijų bei akumuliatorių netinkamo tvarkymo keliamą pavojų žmonių sveikatai ir aplinkai, taip pat apie būtinybę gyventojams dalyvauti organizuojamoje išeikvotų baterijų ir akumuliatorių tvarkymo sistemoje. Didžiausią darbą visuomenės švietimo srityje turėtų atlikti įmonės, besiverčiančios išeikvotų baterijų ir akumuliatorių tvarkymu, nes nuo to daugiausia priklauso jų verslo sėkmė.

 

IV. PROGRAMOS PRIEMONIŲ PLANAS

 

Eil. Nr.

Priemonės pavadinimas

Įvykdymo terminas

Atsakingos institucijos

1.

Parengti baterijų ir akumuliatorių, kuriuose yra tam tikrų kenksmingų medžiagų, teikimo į rinką reikalavimus

2002 m.

Ūkio ministerija, Aplinkos ministerija

2.

Išnagrinėti galimybę įvesti užstato sistemą, užtikrinančią efektyvų išeikvotų baterijų ir akumuliatorių surinkimą. Parengti užstato sistemai įgyvendinti būtinų teisės aktų ar jų papildymų projektus

2004 m.

Aplinkos ministerija, Ūkio ministerija

3.

Parengti pasiūlymus dėl išeikvotų baterijų perdirbimo naujausių technologijų pritaikymo galimybių Lietuvoje

2002 m.

Ūkio ministerija

4.

Sukurti išeikvotų baterijų ir akumuliatorių atskiro surinkimo sistemą, panaudojant regionines pavojingų atliekų tvarkymo Aplinkos ministerija aikšteles, savivaldybių pavojingų atliekų surinkimo punktus, antrinių žaliavų bei stambiagabaričių atliekų surinkimo aikšteles

2002–2004 m.

Savivaldybės,

Ūkio ministerija,

5.

Išnagrinėti Lietuvos mokslo institucijų galimybes atlikti mokslinius tyrimus, susijusius su pavojingų medžiagų mažinimu ir mažiau pavojingų medžiagų naudojimu baterijose ir akumuliatoriuose bei išeikvotų baterijų ir akumuliatorių perdirbimo technologijų plėtojimu, ir pateikti pasiūlymus dėl tokių tyrimų Lietuvoje tikslingumo bei perspektyvų

2004 m.

Aplinkos ministerija, Ūkio ministerija

______________