LIETUVOS RESPUBLIKOS
DIZAINO ĮSTATYMO 16, 17, 18, 20, 21, 24, 29, 31, 32, 334, 35, 40, 41 STRAIPSNIŲ PAKEITIMO IR PAPILDYMO
ĮSTATYMAS
2012 m. lapkričio 8 d. Nr. XI-2397
Vilnius
(Žin., 2002, Nr. 112-4980; 2004, Nr. 73-2538; 2008, Nr. 81-3171)
1 straipsnis. 16 straipsnio pakeitimas ir papildymas
Pakeisti 16 straipsnio 1, 2, 3, 4 ir 5 dalis, straipsnį papildyti 7 dalimi ir jį išdėstyti taip:
„16 straipsnis. Paraiškos padavimas
1. Pareiškėjas, norintis įregistruoti dizainą, turi paduoti paraišką Valstybiniam patentų biurui. Paraiška dėl tarnybinio dizaino registravimo Valstybiniam patentų biurui paduodama darbdavio arba užsakovo vardu. Už paraiškos padavimą pareiškėjas privalo sumokėti nustatyto dydžio mokestį.
2. Paraišką pareiškėjo vardu gali paduoti ir jo atstovas. Užsienio valstybių fiziniai asmenys, nuolat negyvenantys Lietuvos Respublikoje arba kitoje Europos Sąjungos valstybėje narėje ar kitoje Europos ekonominės erdvės valstybėje, ir užsienio valstybių juridiniai asmenys, neturintys Lietuvos Respublikoje įregistruoto filialo arba atstovybės arba kitoje Europos Sąjungos valstybėje narėje ar kitoje Europos ekonominės erdvės valstybėje savo buveinės, filialo arba atstovybės, paraiškas Valstybiniam patentų biurui paduoda ir visus su dizaino registracija susijusius veiksmus Valstybiniame patentų biure, įskaitant atstovavimą Apeliaciniame skyriuje, atlieka per patentinį patikėtinį, įrašytą į Lietuvos Respublikos patentinių patikėtinių registrą.
3. Paraiškoje gali būti prašoma įregistruoti daugiau negu vieną, bet ne daugiau kaip šimtą to paties gaminio dizaino pavyzdžių. Gaminys, išskyrus ornamentiką, kurio dizaino pavyzdžius prašoma įregistruoti paraiškoje, turi priklausyti vienai Lokarno klasifikacijos klasei, išskyrus daugiafunkcius gaminius, kurie pagal savo funkcijas gali priklausyti kelioms Lokarno klasifikacijos klasėms.
4. Paraišką dizainui įregistruoti sudaro:
1) prašymas įregistruoti dizainą ir išduoti dizaino registracijos liudijimą, pasirašytas pareiškėjo ar jo atstovo;
8) kompetentingų institucijų išduotas leidimas arba sutikimas pagal šio Įstatymo 9 straipsnio 3 ar 4 punktą (jeigu reikia);
9) teisių savininko išduotas sutikimas pagal šio Įstatymo 10 straipsnio 1 dalies 5 ar 6 punktą (jeigu reikia);
5. Prašyme įregistruoti dizainą ir išduoti dizaino registracijos liudijimą nurodoma:
5) pirmosios paraiškos padavimo valstybė, šios paraiškos numeris, data arba eksponavimo tarptautinėje parodoje data ir valstybė (jeigu reikia). Šių duomenų nurodymas laikomas prašymu suteikti prioritetą pagal šio Įstatymo 11 straipsnio 1, 2 dalis;
6. Jeigu prašoma įregistruoti daugiau negu dešimt dizaino pavyzdžių, už kiekvieną po dešimtojo paraiškoje nurodytą dizaino pavyzdį mokamas nustatytas papildomas mokestis.
2 straipsnis. 17 straipsnio 1 ir 2 dalių pakeitimas
1. Pakeisti 17 straipsnio 1 dalį ir ją išdėstyti taip:
„1. Paraiškos padavimo data laikoma ta diena, kurią Valstybinis patentų biuras gavo šio Įstatymo 16 straipsnio 4 dalies 1 punkte nurodytą prašymą, kuriame yra pateikti bent šio Įstatymo 16 straipsnio 5 dalies 1, 2 ir 3 punktuose nurodyti duomenys, ir šio Įstatymo 16 straipsnio 4 dalies 2 punkte nurodytą dokumentą.“
2. Pakeisti 17 straipsnio 2 dalį ir ją išdėstyti taip:
„2. Jeigu nepateikiami šio straipsnio 1 dalyje nurodyti dokumentai arba jeigu jie neatitinka šio Įstatymo ar Taisyklėse nustatytų reikalavimų, padavimo data paraiškai nesuteikiama, paraiškos dokumentai grąžinami pareiškėjui ir nurodomi motyvai, dėl kurių paraiška nepriimta. Paraiškos padavimo data laikoma nesuteikta ir paraiškos dokumentai grąžinami pareiškėjui, jeigu per šio Įstatymo 16 straipsnio 7 dalyje nurodytą terminą nesumokamas mokestis už paraiškos įregistruoti dizainą padavimą.“
3 straipsnis. 18 straipsnio pakeitimas
Pakeisti 18 straipsnį ir jį išdėstyti taip:
„18 straipsnis. Paraiškos ekspertizė
1. Valstybinis patentų biuras per Taisyklėse nustatytą terminą atlieka formalią paraiškos dokumentų ekspertizę: patikrina, ar pateikti šio Įstatymo 16 straipsnio 4 dalyje nurodyti dokumentai.
2. Valstybinis patentų biuras, nustatęs, kad pateikti šio Įstatymo 17 straipsnio 1 dalyje nurodyti dokumentai, paraišką pripažįsta paduota ir suteikia jai padavimo datą ir numerį.
3. Atlikęs šio straipsnio 2 dalyje numatytus veiksmus, Valstybinis patentų biuras išsiunčia pareiškėjui ar jo atstovui paraiškos priėmimo pažymą, kurioje nurodo suteiktą paraiškos padavimo datą ir paraiškai suteiktą numerį.
4. Nustatęs, kad nepateikti šio Įstatymo 16 straipsnio 4 dalies 1–8 punktuose nurodyti dokumentai arba kad jie neatitinka šio Įstatymo ar Taisyklėse nustatytų reikalavimų, Valstybinis patentų biuras apie tai raštu praneša pareiškėjui arba jo atstovui, nurodydamas trūkumus ir pasiūlymus, kaip juos ištaisyti. Jeigu per Taisyklėse nustatytą terminą trūkumai neištaisomi, Valstybinis patentų biuras dokumentą ar paraišką pripažįsta nepaduotais ir apie tai raštu praneša pareiškėjui ar jo atstovui.
5. Paraiškai suteikus padavimo datą, gali būti išduodama patvirtinta paraiškos kopija, jeigu pareiškėjas pateikia prašymą ir sumoka nustatytą mokestį.
6. Šio Įstatymo 16 straipsnio 4 dalies 10 ir 11 punktuose nurodyti prašymai gali būti pateikiami paduodant paraišką kaip nuoroda prašyme įregistruoti dizainą ir išduoti dizaino registracijos liudijimą pagal šio Įstatymo 16 straipsnio 5 dalies 6 punktą arba per 5 mėnesius po paraiškos padavimo datos.“
4 straipsnis. 20 straipsnio 1 dalies pakeitimas
Pakeisti 20 straipsnio 1 dalį ir ją išdėstyti taip:
„1. Pareiškėjas ar jo atstovas, nesutikdamas su Valstybinio patentų biuro priimtu sprendimu neregistruoti dizaino, turi teisę per 3 mėnesius nuo šio sprendimo išsiuntimo dienos paduoti Valstybinio patentų biuro Apeliaciniam skyriui (toliau – Apeliacinis skyrius) rašytinę apeliaciją su motyvuotu prašymu persvarstyti ekspertizės išvadas. Už apeliacijos padavimą turi būti teisės aktų nustatyta tvarka sumokėtas nustatytas mokestis.“
5 straipsnis. 21 straipsnio 2 dalies pakeitimas
6 straipsnis. 24 straipsnio pakeitimas
Pakeisti 24 straipsnį ir jį išdėstyti taip:
„24 straipsnis. Apeliacijų ir protestų nagrinėjimo Valstybiniame patentų biure tvarka
1. Apeliacijos ir protestai nagrinėjami Apeliacinio skyriaus posėdyje rašytinio arba viešo žodinio proceso tvarka.
2. Apeliacijos ir protestai paprastai nagrinėjami rašytinio proceso tvarka. Apeliacijas ar protestus nagrinėjant rašytinio proceso tvarka, pareiškėjas, šio Įstatymo 44 straipsnyje nurodytas asmuo, užprotestuoto dizaino savininkas ar jų atstovai į Apeliacinio skyriaus posėdį nekviečiami ir nagrinėjimas vyksta jiems nedalyvaujant.
3. Apeliacijos ir protestai žodinio proceso tvarka nagrinėjami viešame Apeliacinio skyriaus posėdyje išimtiniais atvejais, kai ginčas yra sudėtingas arba turi reikšmės formuojant Apeliacinio skyriaus naują praktiką. Apeliacijas ar protestus nagrinėjant žodinio proceso tvarka, pareiškėjas, šio Įstatymo 44 straipsnyje nurodytas asmuo, užprotestuoto dizaino savininkas ar jų atstovai kviečiami į Apeliacinio skyriaus posėdį, tačiau jų neatvykimas nekliudo nagrinėti apeliacijos ar protesto.
7 straipsnis. 29 straipsnio 2 ir 3 dalių pakeitimas
1. Pakeisti 29 straipsnio 2 dalį ir ją išdėstyti taip:
„2. Pareiškėjas, dizaino savininkas ar jo atstovas, prašydamas įrašyti pakeitimą į paraišką ar Lietuvos Respublikos dizaino registrą, turi sumokėti nustatytą mokestį ir pateikti šiuos dokumentus:
2. Pakeisti 29 straipsnio 3 dalį ir ją išdėstyti taip:
„3. Gavęs šio straipsnio 2 dalyje nurodytus dokumentus, Valstybinis patentų biuras per Taisyklėse nustatytą terminą juos patikrina ir, jeigu dokumentai atitinka šio Įstatymo ir Taisyklėse nustatytus reikalavimus, pakeitimą įrašo į paraišką ar Lietuvos Respublikos dizaino registrą. Jeigu pateikti dokumentai neatitinka šio Įstatymo ar Taisyklėse nustatytų reikalavimų, pareiškėjui, dizaino savininkui ar jo atstovui išsiunčiamas pranešimas apie trūkumus. Jeigu per vieną mėnesį nuo pranešimo išsiuntimo dienos trūkumai neištaisomi, prašymas pripažįstamas nepaduotu.“
8 straipsnis. 31 straipsnio 2 dalies pakeitimas
9 straipsnis. 32 straipsnio pakeitimas
Pakeisti 32 straipsnio 1, 3 ir 4 dalis ir visą straipsnį išdėstyti taip:
„32 straipsnis. Terminai
1. Jeigu pareiškėjas ar jo atstovas pateikia rašytinį prašymą ir sumoka už termino pratęsimą nustatytą mokestį, šio Įstatymo 18 straipsnio 4 dalyje, 19 straipsnio 3 dalyje, 20 straipsnio 1 dalyje, 22 straipsnio 1 dalyje, 31 straipsnio 1 dalyje, 334 straipsnio 1 ir 2 dalyse nustatyti terminai gali būti vieną kartą pratęsti, bet ne ilgiau kaip 2 mėnesiams nuo pirminio termino pabaigos dienos.
2. Sumokėjęs mokestį už termino pratęsimą, pareiškėjas, dizaino savininkas arba jo atstovas ne vėliau kaip per 2 mėnesius nuo pirminio termino pabaigos dienos gali pateikti prašymą pratęsti praleistą terminą. Terminas pratęsiamas Valstybinio patentų biuro sprendimu.
3. Pareiškėjo praleistas šio Įstatymo 22 straipsnio 1 dalyje nustatytas terminas gali būti atnaujintas pareiškėjui sumokėjus nustatytą mokestį ir pateikus Valstybiniam patentų biurui šiuos dokumentus:
4. Šio straipsnio 3 dalyje nurodytas terminas atnaujinamas, jeigu dokumentai pateikiami per 2 mėnesius nuo aplinkybių, dėl kurių pareiškėjas negalėjo laiku sumokėti nustatyto mokesčio, išnykimo, bet ne vėliau kaip per vienus metus nuo termino, kurio turėjo būti laikomasi, pabaigos dienos. Terminas atnaujinamas Valstybinio patentų biuro sprendimu.
10 straipsnis. 334 straipsnio 5 dalies pakeitimas
11 straipsnis. 35 straipsnio 2, 3 ir 6 dalių pakeitimas
1. Pakeisti 35 straipsnio 2 dalį ir ją išdėstyti taip:
2. Pakeisti 35 straipsnio 3 dalį ir ją išdėstyti taip:
3. Pakeisti 35 straipsnio 6 dalį ir ją išdėstyti taip:
„6. Jeigu dizaino savininkas ar jo atstovas šio straipsnio 3 ir 4 dalyse nustatytais terminais nepateikia prašymo pratęsti dizaino registracijos galiojimą, dizaino registracijos galiojimas nepratęsiamas ir šio Įstatymo 30 straipsnyje nustatyta tvarka dizainas išregistruojamas iš Lietuvos Respublikos dizaino registro.“
12 straipsnis. 40 straipsnio pakeitimas
Pakeisti 40 straipsnį ir jį išdėstyti taip:
„40 straipsnis. Teisės į pareikštą registruoti ar įregistruotą dizainą perdavimas
1. Teisė į pareikštą registruoti ar įregistruotą dizainą gali būti perduota pagal sutartį kartu su kitomis su dizaino savininko veikla susijusiomis teisėmis arba atskirai, išskyrus atvejus, kai teisės perėmėjas nėra gavęs leidimo ar sutikimo pagal šio Įstatymo 9 straipsnio 3 ar 4 punktą. Teisė į dizainą pereina kartu su įmone, jeigu sutartyje nenustatyta kitaip.
2. Teisė į pareikštą registruoti ar įregistruotą dizainą gali būti perduota daliai dizaino pavyzdžių.
3. Teisės į pareikštą registruoti ar įregistruotą dizainą perdavimas įrašomas į Lietuvos Respublikos dizaino registrą vienos iš teisės perdavimo šalių prašymu, jeigu yra sumokėtas nustatytas mokestis ir Valstybiniam patentų biurui pateikiami šie dokumentai:
2) šalių pasirašytas teisės perdavimą patvirtinantis dokumentas arba vienos iš šalių ar jos atstovo pasirašytas išrašas iš teisės perdavimo sutarties;
4. Valstybinis patentų biuras per Taisyklėse nustatytą terminą gautus dokumentus patikrina ir, jeigu dokumentai atitinka šio Įstatymo ir Taisyklėse nustatytus reikalavimus, duomenis apie teisės į pareikštą registruoti ar įregistruotą dizainą perdavimą įrašo į Lietuvos Respublikos dizaino registrą. Nustatęs, kad pateikti dokumentai neatitinka šio Įstatymo ar Taisyklėse nustatytų reikalavimų, Valstybinis patentų biuras išsiunčia pareiškėjui, dizaino savininkui ar jo atstovui pranešimą, kuriame nurodo trūkumus ir pasiūlymus, kaip juos ištaisyti. Jeigu per vieną mėnesį nuo pranešimo išsiuntimo dienos trūkumai neištaisomi, prašymas įrašyti teisės perdavimą į Lietuvos Respublikos dizaino registrą laikomas nepaduotu.
5. Teisės į pareikštą registruoti ar įregistruotą dizainą perdavimas įsigalioja nuo jo įrašymo į Lietuvos Respublikos dizaino registrą dienos. Duomenys apie teisės į įregistruotą dizainą perdavimą skelbiami Valstybinio patentų biuro oficialiame biuletenyje.
6. Jeigu perdavus teisę į pareikštą registruoti ar įregistruotą dizainą teisės perėmėjas nėra gavęs leidimo ar sutikimo pagal šio Įstatymo 9 straipsnio 3 ar 4 punktą, Valstybinis patentų biuras priima sprendimą neįrašyti teisės į pareikštą įregistruoti ar įregistruotą dizainą perdavimo duomenų į Lietuvos Respublikos dizaino registrą.“
13 straipsnis. 41 straipsnio 2, 4 ir 5 dalių pakeitimas
1. Pakeisti 41 straipsnio 2 dalį ir ją išdėstyti taip:
„2. Duomenys apie licencinę sutartį įrašomi į Lietuvos Respublikos dizaino registrą, jeigu yra sumokėtas nustatytas mokestis ir pateikiamas vienos iš licencinės sutarties šalių prašymas. Kartu su prašymu Valstybiniam patentų biurui pateikiami šie dokumentai:
1) šalių pasirašytas licencinės sutarties sudarymą patvirtinantis dokumentas ar vienos iš šalių arba jos atstovo pasirašytas išrašas iš licencinės sutarties;
2. Pakeisti 41 straipsnio 4 dalį ir ją išdėstyti taip:
„4. Valstybinis patentų biuras per Taisyklėse nustatytą terminą gautus dokumentus patikrina ir, jeigu dokumentai atitinka šio Įstatymo ir Taisyklėse nustatytus reikalavimus, duomenis apie licencinės sutarties sudarymą įrašo į Lietuvos Respublikos dizaino registrą. Nustatęs, kad pateikti dokumentai neatitinka šio Įstatymo ar Taisyklėse nustatytų reikalavimų, Valstybinis patentų biuras išsiunčia pareiškėjui, dizaino savininkui ar jo atstovui pranešimą, kuriame nurodo trūkumus ir pasiūlymus, kaip juos ištaisyti. Jeigu per vieną mėnesį nuo pranešimo išsiuntimo dienos trūkumai neištaisomi, prašymas duomenis apie licencinę sutartį įrašyti į Lietuvos Respublikos dizaino registrą laikomas nepaduotu.“
14 straipsnis. Įstatymo įsigaliojimas
15 straipsnis. Pasiūlymas Valstybiniam patentų biurui