LIETUVOS RESPUBLIKOS VYRIAUSYBĖ

 

N U T A R I M A S

DĖL PREKIŲ IMPORTO IR EKSPORTO TARIFINIŲ KVOTŲ ADMINISTRAVIMO

 

2002 m. birželio 13 d. Nr. 901

Vilnius

 

Siekdama užtikrinti, kad būtų tinkamai administruojamos Europos sutartimi, steigiančia asociaciją tarp Europos Bendrijų bei jų šalių narių, iš vienos pusės, ir Lietuvos Respublikos, iš kitos pusės (Žin., 1998, Nr. 11-266), Lietuvos prisijungimo prie Marakešo sutarties, įsteigiančios Pasaulio prekybos organizaciją, protokolu (Žin., 2001, Nr. 46-1620) ir kitomis Lietuvos Respublikos tarptautinėmis sutartimis (toliau vadinama – Lietuvos Respublikos tarptautinės sutartys) nustatytos tarifinės kvotos, ir vadovaudamasi Lietuvos Respublikos muitų tarifų įstatymo (Žin., 1998, Nr. 28-727) 11 straipsniu, Lietuvos Respublikos Vyriausybė nutaria:

1. Patvirtinti Prekių importo ir eksporto tarifinių kvotų paskirstymo Lietuvos Respublikoje taisykles (pridedama).

2. Nustatyti, kad:

2.1. Prekių importo ir eksporto tarifinės kvotos (toliau vadinama – tarifinės kvotos) nustatomos ir administruojamos šio nutarimo nustatyta tvarka. Administruojant Lietuvos Respublikos tarptautinėmis sutartimis nustatytas tarifines kvotas, taip pat turi būti laikomasi šiose sutartyse nustatytų tarifinių kvotų taikymo sąlygų.

Šis nutarimas netaikomas nustatant ir administruojant protekcines (apsaugos) kvotas ir netarifines kvotas.

2.2. Šiame nutarime vartojamos sąvokos:

Tarifinė kvota – atsakingos ministerijos arba kitos valstybės institucijos ūkio subjektui išduotas leidimas per nustatytą laikotarpį importuoti į Lietuvos Respublikos muitų teritoriją tam tikrą ne Lietuvos kilmės prekių kiekį arba eksportuoti iš Lietuvos Respublikos muitų teritorijos tam tikrą Lietuvos kilmės prekių kiekį su sumažinta arba nuline bendrojo muito norma.

Kvotuojama prekė – prekė, kuriai nustatyta tarifinė kvota.

Tarifinių kvotų administravimas – teikimo Lietuvos Respublikos Vyriausybei tarifinėms kvotoms nustatyti rengimo, tarifinių kvotų skirstymo, kontrolės, informacijos pateikimo tvarkos ir taisyklių įgyvendinimas.

Kvotų administratorius – ministerija ar kita valstybės institucija, kurios kompetencijai priklauso kvotuojamos prekės ir kuri atsakinga už šių prekių tarifinių kvotų administravimą.

Asmuo, pageidaujantis gauti kvotą, – Lietuvos Respublikos ūkio subjektas, kuris yra įvykdęs kvotos gavimo sąlygas ir pageidauja gauti tarifinę kvotą.

Kvotos turėtojas – Lietuvos Respublikos ūkio subjektas, kuris šio nutarimo nustatyta tvarka yra gavęs tarifinę kvotą.

Kitos šiame nutarime vartojamos sąvokos apibrėžtos Lietuvos Respublikos muitinės kodekse (Žin., 1996, Nr. 52-1239).

2.3. Tarifinių kvotų administravimas yra taikomas:

2.3.1. žemės ūkio ir maisto prekių, importuojamų į Lietuvos Respubliką išleisti laisvai cirkuliuoti ir turinčių Europos Sąjungos valstybių prekių kilmės sertifikatus, tarifinėms kvotoms, nustatytoms Europos sutartimi, steigiančia asociaciją tarp Europos Bendrijų bei jų šalių narių, iš vienos pusės, ir Lietuvos Respublikos, iš kitos pusės;

2.3.2. tarifinėms kvotoms, nustatytoms Lietuvos prisijungimo prie Marakešo sutarties, įsteigiančios Pasaulio prekybos organizaciją, protokolo tarifinių nuolaidų ir įsipareigojimų sąraše, skirtame Lietuvai (Žin., 2001, Nr. 46-1620);

2.3.3. tarifinėms kvotoms, nustatytoms kitomis Lietuvos Respublikos tarptautinėmis sutartimis;

2.3.4. kitoms tarifinėms kvotoms, nustatomoms Lietuvos Respublikos Vyriausybės nutarimuose.

2.4. Tarifinių kvotų, kurios nustatytos Lietuvos Respublikos tarptautinėmis sutartimis, dydis, taip pat bendrojo muito normos dydis ir laikotarpiai, kuriems skiriama tarifinė kvota, nustatomos šiomis sutartimis. Jose gali būti nustatytos ir šių tarifinių kvotų taikymo sąlygos.

Jeigu yra priimami Lietuvos Respublikos Vyriausybės nutarimai dėl Lietuvos Respublikos tarptautinių sutarčių vykdymo, šiuose nutarimuose gali būti reglamentuotas ir šiomis tarptautinėmis sutartimis nustatytų tarifinių kvotų taikymas. Tuo atveju, kai derybomis tarp Lietuvos Respublikos ir užsienio šalies (ar šalių grupių) priimami tarifinių kvotų taikymo pataisų suderinti protokolai, priimami ir atitinkamų Lietuvos Respublikos Vyriausybės nutarimų pakeitimai.

2.5. Lietuvos Respublikos Vyriausybė kvotų administratoriaus, kurio kompetencijai priklauso kvotuojamos prekės, teikimu nustato ir tvirtina tarifinių kvotų, nurodytų šio nutarimo 2.3.4 punkte, dydį, taip pat bendrojo muito normos dydį, laikotarpį, kuriam nustatoma tarifinė kvota, ir tarifinių kvotų paskirstymo būdą.

2.6. Nurodytos šio nutarimo 2.3.4 punkte tarifinės kvotos, kurias nustato ir tvirtina Lietuvos Respublikos Vyriausybė, gali būti padidintos, jų galiojimo terminai pailginti, o neišnaudotų per nustatytą laikotarpį kvotų dalis perkelta kitam laikotarpiui atskirais Lietuvos Respublikos Vyriausybės nutarimais.

2.7. Kvotų administratoriai skelbia „Valstybės žinių“ priede „Informaciniai pranešimai“ pranešimą:

2.7.1. apie tarifinių kvotų nustatymą, jų gavimo sąlygas ir terminą, iki kurio asmenys, pageidaujantys gauti kvotą, turi pateikti paraiškas, – priėmus Lietuvos Respublikos Vyriausybės nutarimą dėl tarifinių kvotų nustatymo;

2.7.2. apie tarifinių kvotų, kurios nustatytos Lietuvos Respublikos tarptautinėmis sutartimis, paskirstymo sąlygas – ne vėliau kaip prieš 45 dienas iki kvotos galiojimo pradžios.

2.8. Pateikti paraišką gauti tarifinę kvotą ir ją gauti turi teisę asmuo, pageidaujantis gauti tarifinę kvotą, įvykdęs kvotos gavimo sąlygas, išskyrus šio nutarimo 2.10 punkte nustatytą atvejį.

2.9. Paraiškoje gauti tarifinę kvotą turi būti nurodyta:

2.9.1. asmens, pageidaujančio gauti kvotą, pavadinimas, kodas, adresas (buveinė);

2.9.2. prekės, kuriai prašoma skirti kvotą:

2.9.2.1. pavadinimas;

2.9.2.2. kodas pagal Kombinuotąją prekių nomenklatūrą;

2.9.2.3. pageidaujama kvotos apimtis;

2.9.2.4. numatoma prekės kilmės šalis (tuo atveju, jeigu teikiama paraiška gauti importo tarifinę kvotą);

2.9.2.5. numatoma paskirties šalis (tuo atveju, jeigu teikiama paraiška gauti eksporto tarifinę kvotą);

2.9.3. kvotos laikotarpis;

2.9.4. kita informacija, arba dokumentai, nurodyti pranešime.

2.10. Lietuvos Respublikos Vyriausybei priėmus sprendimą paskirstyti tarifinę kvotą pagal muitinės deklaracijos kvotuojamų prekių išleidimo laisvai cirkuliuoti muitinės procedūrai įforminti priėmimo laiką, paraiškų pateikti nereikia ir pasinaudoti tarifine kvota gali bet kuris importuotojas, importavęs prekes neviršydamas kvotos.

2.11. Tarifines kvotas asmenims, pageidaujantiems jas gauti, paskirsto kvotų administratoriai, remdamiesi šiuo nutarimu patvirtintomis Prekių importo ir eksporto tarifinių kvotų paskirstymo Lietuvos Respublikoje taisyklėmis.

2.12. Asmeniui, kuris pageidavo gauti tarifinę kvotą ir kuriam šio nutarimo 2.11 punkte nustatyta tvarka paskirta tarifinė kvota, kvotos administratorius išduoda su Muitinės departamentu prie Finansų ministerijos (toliau vadinama – Muitinės departamentas) suderintų formų:

2.12.1. kvotos turėtojo pažymėjimą – ne vėliau kaip per 10 darbo dienų po kvotų paskirstymo;

2.12.2. pažymą apie suteiktą vienkartinę tarifinę kvotą – ne vėliau kaip per 10 darbo dienų po prašymo išduoti pažymą apie suteiktą vienkartinę kvotą.

Lietuvos Respublikos Vyriausybei priėmus sprendimą paskirstyti tarifinę kvotą pagal muitinės deklaracijos kvotuojamų prekių išleidimo laisvai cirkuliuoti muitinės procedūrai įforminti priėmimo laiką, kvotos turėtojo pažymėjimai ir pažymos apie suteiktą vienkartinę kvotą neišduodamos.

2.13. Kvotos turėtojo pažymėjimai ir pažymos apie suteiktas vienkartines kvotas yra numeruojami kvotų administratoriaus nustatyta ir su Muitinės departamentu suderinta tvarka.

2.14. Kvotos turėtojas kartu su kvotos turėtojo pažymėjimu pateikia pažymą apie suteiktą vienkartinę importo tarifinę kvotą muitinės įstaigai, įforminančiai prekių išleidimo laisvai cirkuliuoti muitinės procedūrą, arba pažymą apie suteiktą vienkartinę eksporto tarifinę kvotą – muitinės įstaigai, įforminančiai negrąžinamojo eksporto muitinės procedūrą.

2.15. Muitinės įstaiga, įformindama kvotuojamų prekių išleidimo laisvai cirkuliuoti arba negrąžinamojo eksporto muitinės procedūrą, taiko šioms prekėms nustatytą sumažintą arba nulinę muito normą tik tuo atveju, kai procedūros vykdytojas pateikia pažymą apie suteiktą vienkartinę kvotą.

Paskirstant tarifinę kvotą pagal muitinės deklaracijos kvotuojamų prekių išleidimo laisvai cirkuliuoti muitinės procedūrai įforminti priėmimo laiką, nustatyta muito norma taikoma toms kvotuojamoms prekėms, kurioms išleidimo laisvai cirkuliuoti muitinės procedūra įforminama laikantis kvotos.

2.16. Kvotos turėtojas neturi teisės jam paskirtų kvotų perduoti kitiems asmenims.

2.17. Visiškai ar iš dalies nepanaudojęs pažymoje apie suteiktą vienkartinę tarifinę kvotą nurodytos kvotos, išskyrus atvejus dėl nenugalimos jėgos (force majeure) poveikio, kvotos turėtojas ne vėliau kaip po 10 darbo dienų nuo kvotos galiojimo pabaigos turi ją išdavusiam kvotų administratoriui grąžinti pažymą apie suteiktą vienkartinę tarifinę kvotą.

Asmenys, neturintys pažymų apie suteiktas vienkartines tarifines kvotas ir visiškai ar iš dalies nepanaudoję jiems skirtų kvotų, taip pat turi ne vėliau kaip po 10 darbo dienų nuo kvotų galiojimo laikotarpio pabaigos apie tai pranešti kvotų administratoriui.

2.18. Jeigu prarandamas kvotos turėtojo pažymėjimas ir kvotos turėtojas raštu tai patvirtina, įsipareigodamas pažymėjimo nebenaudoti, nors jis ir atsirastų, šį dokumentą išdavęs kvotų administratorius gali išduoti kvotos turėtojo pažymėjimo dublikatą.

Surastas prarastasis kvotos turėtojo pažymėjimas negali būti naudojamas ir turi būti grąžintas jį išdavusiam kvotų administratoriui.

Praradus kvotos turėtojo pažymėjimo dublikatą, kiti dublikatai neišduodami.

Pažymų apie suteiktą vienkartinę kvotą dublikatai neišduodami.

2.19. Jeigu kvotos galiojimo laikotarpiu kvotos turėtojai du ar daugiau kartų nevykdė šio nutarimo 4.1 punkto reikalavimų, jiems skirtų kvotų galiojimas sustabdomas.

Jeigu kvotos turėtojai paraiškoje gauti tarifinę kvotą arba prašyme išduoti dublikatą sąmoningai arba per didelį neatsargumą buvo pateikę klaidingą informaciją, arba pasibaigus kvotos galiojimo laikotarpiui nevykdo šio nutarimo 2.17 ar 4.1 punkto reikalavimų, tarifinių kvotų administravimo komisijos, nurodytos šio nutarimo 2.21 punkte, gali priimti sprendimą neišduoti naujų pažymų apie suteiktą vienkartinę importo tarifinę kvotą ir ūkio subjektams atimti teisę vienerius metus dalyvauti tarifinių kvotų paskirstyme.

2.20. Tarifinės kvotos, išduotos asmenims iki šio nutarimo įsigaliojimo dienos, galioja ir yra administruojamos pažymose apie suteiktą vienkartinę kvotą nustatytą galiojimo laikotarpį.

2.21. Ministerijose ar kitose valstybės institucijose, kurių kompetencijai priklauso kvotuojamos prekės ir kurios atsakingos už šių prekių tarifinių kvotų administravimą, vadovo įsakymu sudaromos prekių importo ir eksporto tarifinių kvotų administravimo komisijos, tvirtinami šių komisijų nuostatai, kvotos turėtojo pažymėjimo ir pažymos apie suteiktą vienkartinę tarifinę kvotą formos. Muitinės departamente tokia komisija nesudaroma: tarifinių kvotų administravimą vykdo už tai atsakingas šio departamento padalinys.

3. Pakeisti Lietuvos Respublikos Vyriausybės 1995 m. gegužės 8 d. nutarimu Nr. 653 (Žin., 1995, Nr. 39-979; 1997, Nr. 36-881) patvirtintus Prekių importo ir eksporto tarifinių kvotų paskirstymo Lietuvos Respublikoje konkurso nuostatus ir išdėstyti 20 punkto pirmąją pastraipą taip:

20. Prekių importo ir eksporto tarifines kvotas gavusiam ūkio subjektui išduodamas kvotos turėtojo pažymėjimas (suderintos su Ūkio ministerija ir Muitinės departamentu prie Finansų ministerijos formos), pasirašytas ministerijos valstybės sekretoriaus arba ministerijos sekretoriaus. Šis pažymėjimas turi būti išduotas ne vėliau kaip per 10 darbo dienų nuo konkurso rezultatų paskelbimo dienos“.

4. Įpareigoti:

4.1. kvotos turėtojus per 10 kalendorinių dienų nuo išleidimo laisvai cirkuliuoti arba negrąžinamojo eksporto muitinės procedūros įforminimo informuoti kvotą išdavusį kvotų administratorių apie tai, kiek prekių importuota arba eksportuota pagal gautas kvotas, ir grąžinti kvotų administratoriui vieną pažymos apie suteiktą vienkartinę kvotą egzempliorių;

4.2. Ūkio ministeriją ir Žemės ūkio ministeriją iki 2002 m. spalio 1 d. parengti ir suderinti su Muitinės departamentu pavyzdinę duomenų apie išleistas laisvai cirkuliuoti arba negrąžinamai eksportuotas kvotuojamas prekes mainų tvarką.

5. Pripažinti netekusiais galios:

5.1. Lietuvos Respublikos Vyriausybės 1995 m. gegužės 8 d. nutarimą Nr. 653 „Dėl bendros prekių importo ir eksporto tarifinių kvotų administravimo tvarkos“ (Žin., 1995, Nr. 39-979);

5.2. Lietuvos Respublikos Vyriausybės 1997 m. balandžio 21 d. nutarimą Nr. 379 „Dėl Lietuvos Respublikos Vyriausybės 1995 m. gegužės 8 d. nutarimo Nr. 653 „Dėl bendros prekių importo ir eksporto tarifinių kvotų administravimo tvarkos“ dalinio pakeitimo“ (Žin., 1997, Nr. 36-881);

5.3. Lietuvos Respublikos Vyriausybės 2000 m. liepos 5 d. nutarimą Nr. 790 „Dėl Lietuvos Respublikos Vyriausybės 1995 m. gegužės 8 d. nutarimo Nr. 653 „Dėl bendros prekių importo ir eksporto tarifinių kvotų administravimo tvarkos“ dalinio pakeitimo“ (Žin., 2000, Nr. 56-1665);

5.4. Lietuvos Respublikos Vyriausybės 2000 m. liepos 21 d. nutarimą Nr. 870 „Dėl Lietuvos Respublikos Vyriausybės 1995 m. gegužės 8 d. nutarimo Nr. 653 „Dėl bendros prekių importo ir eksporto tarifinių kvotų administravimo tvarkos“ dalinio pakeitimo“ (Žin., 2000, Nr. 61-1869).

6. Šis nutarimas, išskyrus 3 ir 4.2 punktus, įsigalioja nuo 2002 m. spalio 1 d., o jo nuostatos, reglamentuojančios tarifinių kvotų paskirstymą pagal muitinės deklaracijos kvotuojamų prekių išleidimo laisvai cirkuliuoti muitinės procedūrai įforminti priėmimo laiką, taikomos nuo 2003 m. sausio 1 dienos.

 

 

 

Ministras Pirmininkas                                                               Algirdas Brazauskas

 

 

 

Finansų ministrė,

pavaduojanti ūkio ministrą                                                      Dalia Grybauskaitė

 


 

PATVIRTINTA

Lietuvos Respublikos Vyriausybės

2002 m. birželio 13 d. nutarimu Nr. 901

 

PREKIŲ IMPORTO IR EKSPORTO TARIFINIŲ KVOTŲ PASKIRSTYMO LIETUVOS

RESPUBLIKOJE TAISYKLĖS

 

I. BENDROSIOS NUOSTATOS

 

1. Lietuvos Respublikos Vyriausybės patvirtintos ir Lietuvos Respublikos tarptautinėmis sutartimis nustatytos prekių eksporto ir importo tarifinės kvotos paskirstomos asmenims, pageidaujantiems gauti tarifinę kvotą ir įvykdžiusiems kvotų gavimo sąlygas.

Lietuvos Respublikos Vyriausybei priėmus sprendimą paskirstyti tarifinę kvotą pagal muitinės deklaracijos kvotuojamų prekių išleidimo laisvai cirkuliuoti muitinės procedūrai įforminti priėmimo laiką, importo tarifinės kvotos paskirstomos chronologine tvarka pagal muitinės deklaracijos kvotuojamų prekių išleidimo laisvai cirkuliuoti muitinės procedūrai įforminti priėmimo laiką.

2. Kvotas asmenims, pageidaujantiems gauti tarifinę kvotą, skirsto kvotų administratoriai, atsakingi už kvotuojamų prekių tarifinių kvotų administravimą.

Tarifines kvotas, skirstomas pagal muitinės deklaracijos kvotuojamų prekių išleidimo laisvai cirkuliuoti muitinės procedūrai įforminti priėmimo laiką, paskirsto muitinė.

3. Kvotų administratoriai per „Valstybės žinių“ priede „Informaciniai pranešimai“ publikuotame pranešime nurodytą terminą priima paraiškas iš asmenų, pageidaujančių gauti tarifinę kvotą, ir pranešime nurodytu laiku pradeda šios tarifinės kvotos skirstymą.

4. Tarifinės kvotos skirstomos šiais būdais:

4.1. konkurso būdu;

4.2. tarifinių kvotų paskirstymo, pagrįsto tradiciškai susiklosčiusios prekybos srautais, būdu;

4.3. tarifinių kvotų paskirstymo, pagrįsto paraiškų pateikimo eilės tvarka (vadovaujantis eiliškumo principu), būdu;

4.4. tarifinių kvotų proporcingo paskirstymo atsižvelgiant į paraiškų pateikimo metu prašomą kiekį būdu;

4.5. taikant tarifinių kvotų paskirstymo būdų, nurodytų šių taisyklių 4.1-4.4 punktuose, kombinaciją;

4.6. pagal muitinės deklaracijos kvotuojamų prekių išleidimo laisvai cirkuliuoti muitinės procedūrai įforminti priėmimo laiką.

5. Nepaskirstyta tarifinės kvotos dalis ir grąžintos kvotos (ar jų dalis) perskirstomos šių taisyklių 4.1-4.6 punktuose nurodytais tarifinių kvotų paskirstymo būdais.

 

II. TARIFINIŲ KVOTŲ PASKIRSTYMAS KONKURSO BŪDU

 

6. Tarifinių kvotų paskirstymo konkurso būdu tvarką nustato kvotų administratorius šios institucijos vadovo įsakymu.

7. Tarifinių kvotų paskirstymas konkurso būdu turi būti vykdomas laikantis bendrų ekonominių konkursų organizavimo principų (viešumo, prieinamumo, konfidencialumo, vienodų sąlygų laikymosi, skaidrumo ir panašiai).

8. Paskirstant tarifines kvotas konkurso būdu, turi būti reglamentuota:

8.1. informavimo apie tarifinės kvotos nustatymą ir rengiamą jos skirstymą tvarka;

8.2. tarifinės kvotos gavimo sąlygų nustatymo ir paraiškų dalyvauti konkurse pateikimo tvarka;

8.3. privalomai pateiktina paraiškose informacija ir papildomi dokumentai prie paraiškos;

8.4. paraiškų priėmimo tvarka;

8.5. paraiškų nagrinėjimo tvarka;

8.6. paraiškų vertinimo ir kvotos paskirstymo asmenims, pageidaujantiems gauti tarifinę kvotą, tvarka;

8.7. pranešimo apie konkurso rezultatus pateikimo tvarka;

8.8. konkurso rezultatų apskundimo tvarka;

8.9. kvotos turėtojo pažymėjimo ir pažymų apie suteiktą vienkartinę kvotą išdavimo tvarka;

8.10. papildomo konkurso organizavimo sąlygos.

 

III. TARIFINIŲ KVOTŲ PASKIRSTYMAS, PAGRĮSTAS TRADICIŠKAI

SUSIKLOSČIUSIOS PREKYBOS SRAUTAIS

 

9. Kai tarifinė kvota skirstoma atsižvelgiant į tradiciškai susiklosčiusius prekybos srautus, viena jos dalis paliekama tradiciniams importuotojams arba eksportuotojams, o kita atidedama kitiems importuotojams ar eksportuotojams.

10. Skirtina kitiems importuotojams ar eksportuotojams tarifinės kvotos dalis nustatoma tokia, kad kiekvienam asmeniui, pageidaujančiam gauti kvotą, atitektų vienodas minimalus kvotuojamų prekių kiekis. Nustatant minimalų kiekį, vienodą visiems asmenims, pageidaujantiems gauti kvotą, turi būti atsižvelgiama į tai, kad pagal prekių pobūdį ekonomine prasme šis kiekis būtų pakankamai didelis.

Kita tarifinės kvotos dalis skiriama tradiciniams importuotojams ar eksportuotojams.

11. Tradiciniais importuotojais arba eksportuotojais laikomi importuotojai ir eksportuotojai, kurie gali įrodyti, kad per praėjusį laikotarpį, kuris vadinamas referenciniu laikotarpiu, jie importavo į Lietuvos Respubliką ar eksportavo iš jos prekes, kurioms buvo nustatytos kvotos.

12. Kad įrodytų, jog per referencinį laikotarpį buvo vykdytas prekių importas ar eksportas, tradiciniai importuotojai ar eksportuotojai kartu su paraiška gauti kvotą turi pateikti tai patvirtinantį Muitinės departamento raštą ir išleidimo laisvai cirkuliuoti arba negrąžinamojo eksporto deklaracijų patvirtintas kopijas.

13. Skirstant tradiciniams importuotojams ar eksportuotojams skirtiną dalį, tradicinių importuotojų ar eksportuotojų paraiškos turi būti tenkinamos taip:

13.1. jeigu paraiškose nurodytų apimčių suma yra lygi arba mažesnė už tradiciniams importuotojams ar eksportuotojams skirtą dalį, paraiškos visiškai patenkinamos;

13.2. jeigu paraiškose nurodytų apimčių suma viršija tradiciniams importuotojams ar eksportuotojams skirtą dalį, paraiškos tenkinamos proporcingai pagal kiekvieno asmens, pageidaujančio gauti kvotą, dalį, turėtą referencinio laikotarpio importe ar eksporte.

14. Netradiciniams importuotojams ar eksportuotojams skirta tarifinių kvotų dalis skirstoma laikantis šių taisyklių 16-18 punktų nuostatų.

15. Jeigu nebuvo gauta paraiškų iš tradicinių importuotojų ar eksportuotojų, jiems numatyta dalis paskirstoma paraiškas pateikusiems importuotojams ir eksportuotojams laikantis šių taisyklių 16-18 punktų nuostatų.

 

IV. TARIFINIŲ KVOTŲ PASKIRSTYMAS, PAGRĮSTAS PARAIŠKŲ PATEIKIMO

EILĖS TVARKA (VADOVAUJANTIS EILIŠKUMO PRINCIPU)

 

16. Skirstant tarifines kvotas pagal paraiškų pateikimo eiliškumą, kvotų administratorius nustato minimalų kvotuojamų prekių kiekį, kuris gali būti skiriamas asmenims, pageidaujantiems gauti kvotą. Nustatant minimalų kiekį, vienodą visiems asmenims, pageidaujantiems gauti kvotą, turi būti atsižvelgiama į tai, kad pagal prekių pobūdį ekonomine prasme šis kiekis būtų pakankamai didelis.

17. Kai kvotos turėtojas išnaudoja jam skirtą kvotą ir gali pateikti įrodymus, kad kvotuojamos prekės buvo importuotos ar eksportuotos (turi importo vidaus vartojimui arba negrąžinamojo eksporto deklaracijų patvirtintas kopijas), jis gali pateikti naują paraišką gauti tarifinę kvotą. Tokia paraiška nagrinėjama pagal šių taisyklių 16 punkto sąlygas. Pakartotinių paraiškų gauti tarifinę kvotą priėmimas gali būti kartojamas tol, kol išnaudojama nustatyta (patvirtinta) tarifinė kvota.

18. Kad visi asmenys, pageidaujantys gauti tarifinę kvotą, turėtų vienodą galimybę naudotis kvotomis, kvotos administratoriai turi nustatyti ir paskelbti konkrečias datas ir laiką, per kurį išduodami tarifinės kvotos likučiai.

 

V. TARIFINIŲ KVOTŲ PROPORCINGAS PASKIRSTYMAS ATSIŽVELGIANT Į

PARAIŠKŲ PATEIKIMO METU PRAŠOMĄ KIEKĮ

 

19. Kai tarifinės kvotos skirstomos proporcingai ir atsižvelgiant į paraiškų pateikimo metu prašomą kiekį, kvotų administratoriai, laikydamiesi nustatytų terminų ir sąlygų, susumuoja paraiškas, gautas iš asmenų, pageidaujančių gauti kvotas.

20. Jeigu paraiškose nurodytų apimčių suma yra lygi patvirtintam bendram tarifinės kvotos dydžiui arba už jį mažesnė, paraiškos visiškai patenkinamos.

21. Jeigu paraiškose nurodytų apimčių suma viršija patvirtintą bendrą tarifinės kvotos dydį, paraiškos tenkinamos proporcingai pagal kiekvieno asmens, pageidaujančio gauti kvotą, paraiškose nurodytą kiekį.

 

VI. TARIFINIŲ KVOTŲ PASKIRSTYMAS NAUDOJANT ĮVAIRIŲ BŪDŲ

KOMBINACIJĄ

 

22. Tarifinės kvotos gali būti paskirstytos taikant šių taisyklių 4.1-4.4 punktuose nurodytų būdų kombinaciją. Kvotų administratorius sprendžia, kokią tarifinių kvotų paskirstymo kombinaciją pasirinkti, kokioms kvotos dalims taikyti pasirinktąjį būdą. Kvotos paskirstomos šių taisyklių 7-21 punktuose nustatyta tvarka.

 

VII. TARIFINIŲ KVOTŲ SKYRIMAS PAGAL MUITINĖS DEKLARACIJOS

KVOTUOJAMŲ PREKIŲ IŠLEIDIMO LAISVAI CIRKULIUOTI MUITINĖS

PROCEDŪRAI ĮFORMINTI PRIĖMIMO LAIKĄ

 

23. Lietuvos Respublikos Vyriausybei priėmus sprendimą paskirstyti tarifinę kvotą pagal muitinės deklaracijos kvotuojamų prekių išleidimo laisvai cirkuliuoti muitinės procedūrai įforminti priėmimo laiką, kvota paskirstoma šių taisyklių 24-29 punktuose nustatyta tvarka.

24. Muitinės įstaiga, priėmusi muitinės deklaraciją (bendrąjį dokumentą), kuria kvotuojamos prekės deklaruojamos išleidimo laisvai cirkuliuoti muitinės procedūrai Muitinės departamento nustatyta tvarka nurodžius, kad deklarantas pageidauja pasinaudoti tarifine kvota, nedelsdama, tą pačią darbo dieną, išsiunčia Muitinės departamento padaliniui, atsakingam už tarifinių kvotų administravimą, Muitinės departamento nustatytos formos pranešimą. Tokios muitinės deklaracijos priėmimas laikomas deklaranto prašymo suteikti tarifinę kvotą priėmimu.

25. Muitinės departamento padalinys, atsakingas už tarifinių kvotų administravimą, įregistruoja gautą pranešimą ir, peržiūrėjęs tarifinės kvotos balansą, priima sprendimą:

25.1. suteikti tarifinę kvotą, jeigu muitinės deklaracijos išleidimo laisvai cirkuliuoti muitinės procedūrai įforminti priėmimo metu buvęs kvotuojamų prekių likutis kvotos balanse ne mažesnis už muitinės deklaracijoje nurodytų kvotuojamų prekių kiekį;

25.2. suteikti tarifinę kvotą daliai muitinės deklaracijoje nurodyto kvotuojamų prekių kiekio, jeigu vienu metu keliose muitinės įstaigose priimtos kelios muitinės deklaracijos kvotuojamų prekių išleidimo laisvai cirkuliuoti muitinės procedūrai įforminti, o likutis kvotos balanse yra mažesnis už bendrą kvotuojamų prekių kiekį, nurodytą šiose deklaracijose. Tokiais atvejais kvotos balanso likutis paskirstomas proporcingai pagal muitinės deklaracijose nurodytą prekių kiekį;

25.3. nesuteikti tarifinės kvotos, jeigu muitinės deklaracijos kvotuojamų prekių išleidimo laisvai cirkuliuoti muitinės procedūrai įforminti priėmimo metu visa kvota išnaudota (kvotos balanse likučio nėra).

26. Paskirstant kvotas šiame skyriuje nustatyta tvarka, muitinės deklaracijos, priimtos tą pačią dieną, laikomos priimtomis vienu metu.

27. Kvotuojamų prekių, kurioms taikomos tarifinės kvotos paskirstomos šiame skyriuje nustatyta tvarka, išleidimo laisvai cirkuliuoti muitinės procedūros įforminamos Muitinės departamento nustatytose muitinės įstaigose.

28. Muitinės departamento padalinys, atsakingas už kvotų administravimą, apie šių taisyklių 25 punkte nurodytus sprendimus dėl tarifinės kvotos suteikimo informuoja muitinės įstaigas, priėmusias muitinės deklaracijas kvotuojamų prekių išleidimo laisvai cirkuliuoti muitinės procedūrai įforminti, kitą darbo dieną po šių deklaracijų priėmimo, iki 12 valandos. Vadovaujantis gautais sprendimais, baigiamas praėjusią darbo dieną priimtų muitinės deklaracijų muitinis įforminimas.

29. Kai importuojamas visas kvotuojamų prekių kiekis, Muitinės departamentas „Valstybės žinių“ priede „Informaciniai pranešimai“ paskelbia apie tarifinės kvotos išnaudojimą. Muitinės administruojamų tarifinių kvotų einamieji balansai skelbiami Muitinės departamento interneto tinklalapyje.

______________

 

part_702b7f6d748243b89b38fefcf29b75d4_end