VALSTYBINĖS MOKESČIŲ INSPEKCIJOS PRIE LIETUVOS RESPUBLIKOS FINANSŲ MINISTERIJOS VIRŠININKAS

 

Į S A K Y M A S

DĖL VALSTYBINĖS MOKESČIŲ INSPEKCIJOS PRIE LIETUVOS RESPUBLIKOS FINANSŲ MINISTERIJOS VIRŠININKAS 2002 M. BIRŽELIO 26 D. ĮSAKYMO NR. 179“DĖL ĮREGISTRAVIMO Į ŪKININKŲ, KURIEMS TAIKOMA KOMPENSACINIO PRIDĖTINĖS VERTĖS MOKESČIO TARIFO SCHEMA, REGISTRĄ/ IŠREGISTRAVIMO IŠ ŪKININKŲ, KURIEMS TAIKOMA KOMPENSACINIO PRIDĖTINĖS VERTĖS MOKESČIO TARIFO SCHEMA, REGISTRO TAISYKLIŲ“ PAKEITIMO

 

2004 m. vasario 22 d. Nr. VA-18

Vilnius

 

 

Vadovaudamasi Lietuvos Respublikos pridėtinės vertės mokesčio įstatymo (Žin., 2002, Nr. 35-1271; 2004, Nr. 17-505) 97 straipsniu ir Valstybinės mokesčių inspekcijos prie Finansų ministerijos nuostatų, patvirtintų Lietuvos Respublikos finansų ministro 1997 m. liepos 29 d. įsakymu Nr. 110 (Žin., 1997, Nr. 87-2212; 2001, Nr. 85-2991; 2002, Nr. 20-786), 18.11 punktu:

1. Pakeičiu Įregistravimo į Ūkininkų, kuriems taikoma kompensacinio pridėtinės vertės mokesčio tarifo schema, registrą / išregistravimo iš Ūkininkų, kuriems taikoma kompensacinio pridėtinės vertės mokesčio tarifo schema, registro taisykles (toliau – Taisyklės) ir Prašymo įregistruoti į Ūkininkų, kuriems taikoma kompensacinio pridėtinės vertės mokesčio tarifo schema, registrą / išregistruoti iš Ūkininkų, kuriems taikoma kompensacinio pridėtinės vertės mokesčio tarifo schema, registro FR0352 formą (toliau – FR0352 forma), patvirtintas Valstybinės mokesčių inspekcijos prie Lietuvos Respublikos finansų ministerijos viršininko 2002 m. birželio 26 d. įsakymu Nr. 179 „Dėl įregistravimo į ūkininkų, kuriems taikoma kompensacinio pridėtinės vertės mokesčio tarifo schema, registrą, išregistravimo iš ūkininkų, kuriems taikoma kompensacinio pridėtinės vertės mokesčio tarifo schema, registro taisyklių“ (Žin., 2002, Nr. 66-2745):

1.1. Taisyklių 2 punktą išdėstau taip:

2. Šios Taisyklės parengtos vadovaujantis Lietuvos Respublikos pridėtinės vertės mokesčio įstatymo (Žin., 2002, Nr. 35-1271; 2004, Nr. 17-505, toliau – PVM įstatymas), Lietuvos Respublikos mokesčių administravimo įstatymo (Žin., 1995, Nr. 61-1525), Lietuvos Respublikos ūkininko ūkio įstatymo (Žin.,1999, Nr. 43-1358; 2002, Nr. 123-5537), Lietuvos Respublikos Vyriausybės 2002 m. gegužės 15 d. nutarimo Nr. 671 „Dėl įgaliojimų suteikimo įgyvendinant Lietuvos Respublikos pridėtinės vertės mokesčio įstatymo nuostatas „ (Žin., 2002, Nr. 51-1939) ir Lietuvos Respublikos Vyriausybės 2002 m. birželio 12 d. nutarimo Nr. 861 „Dėl Lietuvos Respublikos pridėtinės vertės mokesčio įstatymo įgyvendinimo“ (Žin., 2002, Nr. 60-2429) nuostatomis“.

1.2. Taisyklių 3.1 punkto antrą ir trečią pastraipas išdėstau taip:

„Kai į Registrą nori įsiregistruoti ūkininkas, kuris Lietuvos Respublikos ūkininko ūkio įstatymo nustatyta tvarka yra įregistravęs ūkininko ūkį, tai, jeigu visų to ūkininko partnerių atlygio už vykdant ekonominę veiklą patiektas prekes ir suteiktas paslaugas bendra suma yra didesnė kaip 100 000 Lt, laikoma, kad ūkininkas šio reikalavimo neatitinka (neatsižvelgiant į tai, kad paties pageidaujančio įsiregistruoti ūkininko gauto ar gautino atlygio suma yra mažesnė už 100 000 Lt).

Į Registrą negali būti registruojamas ir toks ūkininkas, kurio bent vienas partneris yra įregistruotas PVM mokėtoju. Pagal PVM įstatymo 711 ir 72 straipsnių nuostatas prekes iš kitos ES valstybės narės įsigyjantys ūkininkai gali įsiregistruoti PVM mokėtojais. Todėl į Registrą negali būti registruojami tie ūkininkai, kurie įsiregistravo PVM mokėtojais, nes įsigyja prekes iš kitos ES valstybės narės.“

1.3 Taisyklių 4 punktą išdėstau taip:

 

4. Šiose Taisyklėse vartojamos sąvokos:

Atlygis – visa tai, kas pinigais ar bet kokia kita forma gauta arba gautina kaip atlyginimas už tiekiamas prekes ir teikiamas paslaugas iš pirkėjų (klientų) ir (arba) trečiosios šalies;

Ekonominė veikla – tai veikla (įskaitant gamybą, prekybą, paslaugų teikimą, žemės ūkio veiklą, žuvininkystę, kasybą, profesinę veiklą, naudojimąsi turto ir/ar turtinių teisių turėjimu), kurią vykdant siekiama gauti bet kokių pajamų (neatsižvelgiant į tai, ar ją vykdant siekiama gauti pelno).

Tačiau ekonomine veikla nelaikoma darbo veikla, t. y. kai darbas atliekamas pagal darbo sutartį, taip pat bet kokia kita veikla, vykdoma teisinių santykių, kurie iš esmės (susitarimu dėl darbo apmokėjimo sąlygų, darbo vietos ir funkcijų, darbo drausmės ir kt.) atitinka darbo sutarties sukuriamus darbdavio ir darbuotojo santykius, pagrindu;

Žemės plotas – tai ūkininko ūkio naudojamas ar asmeniniam ūkiui suteiktas naudotis žemės plotas, kurį sudaro žemės ūkio, miškų ūkio, konservacinės bei kitos paskirties žemė;

Ūkininko partneriai – fiziniai asmenys (ūkininko sutuoktinis, pilnamečiai šeimos nariai ar kiti fiziniai asmenys), kurie kartu su ūkininku verčiasi žemės ūkio veikla pagal sudarytą jungtinės veiklos (partnerystės) sutartį;

Žemės ūkio produkcija – tai produkcija, gaunama vykdant veiklą, nurodytą Ekonominės veiklos rūšių klasifikatoriaus (EVRK) A sekcijos 01.1, 01.2, 01.3 grupėse, taip pat tvenkinių ir kitų vidaus vandenų žuvininkystės produktai:

01.1 grupė – žemės ūkio augalų auginimas; pramoninė daržininkystė; sodininkystė;

01.2 grupė – gyvulininkystė;

01.3 grupė – žemės ūkio augalų ir gyvulių auginimas (mišrusis žemės ūkis);

Žemės ūkio paslauga – tai:

lauko darbai, javų ir žolės pjovimas, kūlimas, ryšulių formavimas, rinkimas, derliaus nuėmimas, sėjimas ir sodinimas;

žemės ūkio produktų pakavimas ir ruošimas pardavimui, pavyzdžiui, džiovinimas, valymas, smulkinimas, dezinfekavimas ir silosavimas;

žemės ūkio produktų sandėliavimas;

gyvulių priežiūra, veisimas ir šėrimas;

įrengimų, įprastai naudojamų žemės ūkio veikloje, nuoma žemės ūkio tikslams;

piktžolių ir kenkėjų naikinimas, augalų ir dirvos barstymas ir purškimas;

drėkinimo ir nusausinimo įrangos eksploatavimas.

Kitos Taisyklėse vartojamos sąvokos atitinka PVM įstatyme nustatytas sąvokas.“

1.4. Taisyklių 16.1 punktą išdėstau taip:

16.1. kai paaiškėja, jog jie nebeatitinka Taisyklių 3 punkte nurodytų reikalavimų, tai yra kai po įregistravimo į Registrą Ūkininkas (ar jo partneriai) papildomai įsigijo žemės ir bendras jos plotas, atsižvelgiant ir į nuosavybės teise turimą arba naudojamą nuomos (panaudos) sutarties pagrindu, tapo didesnis už nustatytą 7 hektarų plotą arba kai jo gautas atlygis iš vykdomos ekonominės veiklos didesnis kaip 100 000 Lt, ar visų ūkininko partnerių bendras atlygis vykdant ekonominę veiklą didesnis negu 100 000 Lt, ar Ūkininkas, ar jo bent vienas partneris įsiregistravo PVM mokėtoju, nes šalies teritorijoje įsigyja prekes iš kitos valstybės narės.

Jeigu Ūkininkas (ar jo partneris) įsiregistravo PVM mokėtoju, nes Lietuvoje įsigyja prekes iš kitos ES valstybės narės, tai jie iš PVM mokėtojų registro yra išregistruojami, jeigu nuo savanoriško pasirinkimo būti PVM mokėtoju praėjo daugiau kaip 24 kalendoriniai mėnesiai. Tuo atveju, jeigu Ūkininkas (ar jo partneris), įsigyjantis prekes iš kitos ES valstybės narės įsiregistravo privalomai (šalies teritorijoje iš kitų valstybių narių įsigytų prekių (kitų nei transporto priemonės ar akcizais apmokestinamos prekės) vertė per praėjusius kalendorinius metus buvo didesnė negu 35 000 Lt ir einamaisiais kalendoriniais metais numatė viršyti šią ribą), tai iš PVM mokėtojų registro jie išregistruojami vietos mokesčių administratoriaus iniciatyva, kai neįsigyja prekių iš ES valstybių narių.“

1.5. Taisyklių 8.1, 8.2, 18.2.3 ir 18.2.8 papunkčiuose vietoje žodžių „ūkio narys“, „ūkio narių“ atitinkamai įrašau „partneris“, „partnerių“.

1.6. FR0352 formą išdėstau nauja redakcija (pridedama).

2. Įsakau:

2.1. Valstybinės mokesčių inspekcijos prie Lietuvos Respublikos finansų ministerijos (toliau – Inspekcijos) Duomenų valdymo skyriui pagal Inspekcijos viršininko 1999 m. rugpjūčio 26 d. įsakymo Nr. 165 „Dėl dokumentų formų registro“ nustatytą tvarką naujos redakcijos FR0352 formą įtraukti į Dokumentų formų registrą, o Informacinių sistemų plėtros skyriui parengti programinę įrangą FR0352 formoje pateiktiems duomenims apdoroti.

2.2. Apskričių valstybinių mokesčių inspekcijų (toliau –AVMI) viršininkams kontroliuoti, kad būtų naudojama FR0352 forma ir vadovaujamasi Taisyklėmis.

2.3. Atitinkamas sritis kuruojantiems Inspekcijos viršininko pavaduotojams ir AVMI viršininkams pagal kompetenciją kontroliuoti šio įsakymo vykdymą.

3. Nustatau:

3.1. Ūkininkai, norintys įsiregistruoti į Ūkininkų, kuriems taikoma kompensacinio pridėtinės vertės mokesčio tarifo schema, registrą arba išsiregistruoti iš jo, nuo 2004 m. gegužės 1 d. turi vadovautis šiuo įsakymu patvirtintomis Taisyklėmis ir naujos redakcijos FR0352 forma.

3.2. Šis įsakymas įsigalioja nuo 2004 m. gegužės 1 dienos.

 

 

 

Viršininkė                                                                                                  Violeta Latvienė