KALĖJIMŲ DEPARTAMENTO PRIE LIETUVOS RESPUBLIKOS TEISINGUMO MINISTERIJOS DIREKTORIUS

 

Į S A K Y M A S

DĖL PROGRAMOS, METODINIŲ REKOMENDACIJŲ IR DOKUMENTŲ FORMŲ, SUSIJUSIŲ SU PATAISOS INSPEKCIJŲ VEIKLA, PATVIRTINIMO

 

2003 m. gegužės 8 d. Nr. 4/07-79

Vilnius

 

Vadovaudamasis Lietuvos Respublikos teisingumo ministro 2003 m. balandžio 7 d. įsakymo Nr. 90 „Dėl teismo nuosprendžių (nutarčių), kuriuos vykdo pataisos inspekcijos, vykdymo užtikrinimo“ 1.1, 1.2, 1.3 ir 1.4 punktais ir Pataisos inspekcijų darbo tvarkos, patvirtintos Lietuvos Respublikos teisingumo ministro 2003 m. balandžio 17 d. įsakymu Nr. 107 „Dėl Pataisos inspekcijų pareigūnų įgaliojimų skiriant nuteistiesiems, atliekantiems viešųjų darbų ir laisvės apribojimo bausmes, bei lygtinai paleistiems iš pataisos įstaigų paskatinimo priemones ir nuobaudas, bei jų skyrimo tvarkos, Lygtinai paleistų iš laisvės atėmimo vietų asmenų itin piktybiškų viešosios tvarkos ir nustatytų pareigų pažeidimų sąrašo ir Pataisos inspekcijų darbo tvarkos patvirtinimo“ (Žin., 2003, Nr. 40-1856), 26 punktu:

1. Tvirtinu pridedamus:

1.1. Lygtinai paleistų iš pataisos įstaigų bei lygtinai atleistų nuo laisvės atėmimo bausmės prieš terminą asmenų socialinės integracijos programą;

1.2. Individualaus darbo su asmenimis, lygtinai paleistais iš pataisos įstaigų, ir asmenimis, lygtinai atleistais nuo laisvės atėmimo bausmės prieš terminą, plano sudarymo metodines rekomendacijas;

1.3. Individualaus darbo su asmenimis, lygtinai paleistais iš pataisos įstaigų, ir asmenimis, lygtinai atleistais nuo laisvės atėmimo bausmės prieš terminą, plano formą;

1.4. Sutikimo atlikti viešųjų darbų bausmę, baudžiamojo poveikio priemonę – nemokamus darbus – formą;

1.5. Leidimo išvykti ilgiau kaip septynioms paroms už gyvenamosios vietos rajono ribų formą;

1.6. Pažymos apie supažindinimą su bausmės atlikimo tvarka ir sąlygomis formą.

2. Pavedu Kalėjimų departamento prie Teisingumo ministerijos regionų pataisos inspekcijų direktoriams užtikrinti šio įsakymo vykdymą bei laikymąsi pavaldžiose teritorinėse pataisos inspekcijose.

3. Pripažįstu netekusiu galios Kalėjimų departamento prie Lietuvos Respublikos teisingumo ministerijos direktoriaus 2002 m. lapkričio 18 d. įsakymą Nr. 169 „Dėl socialinės adaptacijos programos asmenims, lygtinai paleistiems iš laisvės atėmimo vietų, patvirtinimo“.

 

 

DIREKTORIUS                                                                                                   RIMVIDAS KŪGIS

______________


PATVIRTINTA

Kalėjimų departamento prie Lietuvos

Respublikos teisingumo ministerijos

direktoriaus

2003 m. gegužės 8 d. įsakymu Nr. 4/07-79

 

LYGTINAI PALEISTŲ IŠ PATAISOS ĮSTAIGŲ BEI LYGTINAI ATLEISTŲ NUO LAISVĖS ATĖMIMO BAUSMĖS PRIEŠ TERMINĄ ASMENŲ SOCIALINĖS INTEGRACIJOS PROGRAMA

 

I. BENDROSIOS NUOSTATOS

 

1. Lygtinai paleistų iš pataisos įstaigų bei lygtinai atleistų nuo laisvės atėmimo bausmės prieš terminą asmenų socialinės integracijos programos (toliau – programa) tikslas – padėti asmenims, lygtinai paleistiems iš pataisos įstaigų (toliau – lygtinai paleistieji), bei asmenims, lygtinai atleistiems nuo laisvės atėmimo bausmės prieš terminą (toliau – lygtinai atleistieji), pritaikyti žinias, įgytas laisvės atėmimo bausmės metu socialinio orientavimo, dorovinio ir teisinio švietimo užsiėmimuose, bei suteikti socialinių (teisinių) žinių, kurios padėtų integruotis į visuomenės gyvenimą ir patenkinti savo socialinius poreikius teisėtais būdais bei priemonėmis.

2. Vykdant šią programą, siekiama ugdyti joje dalyvaujančių asmenų socialiai priimtinam gyvenimui reikalingus įgūdžius (gebėjimą prisitaikyti visuomenėje ir pozityvią elgseną, asmens savarankiško brandaus gyvenimo pagrindus), suteikti žinių ir konsultuoti teisiniais bei socialinės paramos klausimais.

3. Programa nuolat vykdoma visuose regionų pataisos inspekcijų teritoriniuose padaliniuose paskaitų ar seminarų forma. Regiono pataisos inspekcijos direktorius už šios programos vykdymą savo įsakymu paskiria atsakingą pareigūną, turintį teisinį, socialinį ar pedagoginį išsilavinimą bei darbo patirtį. Šis pareigūnas rengia užsiėmimus.

 

II. SITUACIJOS APIBŪDINIMAS

 

4. Iš laisvės atėmimo vietų per 2002 metus buvo paleisti 6 tūkst. 498 asmenys, iš jų prieš terminą – net 4 tūkst. 336 ir tai sudaro daugiau kaip 66 % visų asmenų, paleidžiamų iš laisvės atėmimo vietų. Daugelis jų laisvės atėmimo vietose yra išbuvę metus ir ilgiau. Per tą laiką nuteistieji praranda socialiai naudingus įgūdžius, ryšius su šeimomis, teisę į gyvenamąjį plotą, be to, pasikeičia situacija darbo rinkoje ir pan. Taip pat atkreiptinas dėmesys į tai, kad asmenys, išėję iš laisvės atėmimo vietų, dažnai nebesugeba bendrauti su darbdaviu. Iš pataisos inspekcijų įskaitoje 2003 m. sausio 1 d. buvusių 3 tūkst. 164 lygtinai paleistųjų dirbo tik 407 asmenys, tai yra 12,9 %. Ilgalaikės laisvės atėmimo bausmės metu asmenys praranda įgūdžius savarankiškai tvarkyti elementariausius gyvenimiškus, net buitinius reikalus. Išėjęs į laisvę, nuteistasis susiduria su tokiais sunkumais kaip pasikeitusios gyvenimo aplinkybės, neigiamas visuomenės požiūris, buities sunkumai. Tokie asmenys, neturėdami kur gyventi, darbo bei negaudami reikiamos socialinės paramos, vėl nusikalsta ir grįžta į įkalinimo įstaigas.

5. Ši programa turi padėti lygtinai paleistiesiems bei lygtinai atleistiesiems pritaikyti žinias, įgytas laisvės atėmimo bausmės metu socialinio orientavimo, dorovinio auklėjimo ir teisinio švietimo užsiėmimuose, orientuotis jiems naujoje aplinkoje, įgyti elementarių teisinių žinių ir išmokti jas pritaikyti pradedant savarankišką gyvenimą. Atkreiptinas dėmesys į tai, kad kiekvienos savivaldybės galimybės, jos teikiamos socialinės paramos turinys ir formos yra skirtingos, ir tik išėjęs į laisvę asmuo gali gauti visą jam reikiamą informaciją.

 

III. PROGRAMOS TURINYS

 

6. Vykdant šią programą, lygtinai paleistieji bei lygtinai atleistieji supažindinami su Lietuvos Respublikos teisine ir socialinės apsaugos sistema, gyventojų užimtumo, aprūpinimo gyvenamuoju plotu situacija, paramos asmenims, grįžusiems iš įkalinimo įstaigų, turiniu ir formomis. Užsiėmimų metu ugdomi juose dalyvaujančių asmenų įgūdžiai, reikalingi socialiai priimtinam gyvenimui. Siūlomas 4 akademinių valandų užsiėmimų kursas, po 1 akademinę valandą per savaitę. Rekomenduojama, kad užsiėmimuose vienu metu dalyvautų ne daugiau kaip 10 asmenų.

7. Užsiėmimų tematika:

7.1. Tema Nr. 1. Lygtinai paleistųjų ir lygtinai atleistųjų teisės ir pareigos

Lygtinai paleistieji ir lygtinai atleistieji supažindinami su Lietuvos Respublikos teisine sistema, Konstitucijoje įtvirtintomis žmogaus teisėmis ir laisvėmis, atkreipiant dėmesį į pareigas. Lygtinai paleistiesiems ir lygtinai atleistiesiems išaiškinamos jiems teismo paskirtų pareigų, įpareigojimų ir taikomų apribojimų esmė bei jų nesilaikymo teisinės pasekmės.

Lygtinai paleistieji ir lygtinai atleistieji supažindinami su jų teisėmis ir pareigomis, su Administracinių teisės pažeidimų kodekso (toliau – ATPK) administraciniais teisės pažeidimais, kuriais kėsinamasi į viešąją tvarką, už kuriuos jie gali būti pasiųsti atlikti likusios neatliktos laisvės atėmimo bausmės dalies. Taip pat šie asmenys supažindinami su lygtinai paleistų iš laisvės atėmimo vietų asmenų itin piktybiškų viešosios tvarkos ir nustatytų pareigų pažeidimų sąrašu, kitais teisės aktais, kurie reglamentuoja lygtinio paleidimo bei lygtinio atleidimo nuo laisvės atėmimo bausmės prieš terminą vykdymą. Be to, jiems išaiškinamos Baudžiamojo proceso kodekso nuostatos dėl teistumo laiko sutrumpinimo arba teistumo panaikinimo bei ATPK nuostatos, kaip ir kur galima apskųsti nutarimus administracinių teisės pažeidimų bylose.

7.2. Tema Nr. 2. Socialinės paramos teikimas lygtinai paleistiesiems ir lygtinai atleistiesiems. Būsto problemų sprendimas

Lygtinai paleistieji ir lygtinai atleistieji supažindinami su pašalpų, terminuoto nemokamo maitinimo skyrimo sąlygomis ir tvarka jų gyvenamojoje vietoje, apnakvindinimu laikinuose namuose (nakvynės namuose), taikomas kitas nematerialines pagalbos formas. Šių užsiėmimų metu rekomenduojama kviesti savivaldybės socialinės paramos skyriaus darbuotojus.

7.3. Tema Nr. 3. Užimtumo problemų sprendimas

Lygtinai paleistieji bei lygtinai atleistieji informuojami apie jų gyvenamųjų vietų rajonuose veikiančias darbo biržas, supažindinami su jų teikiamomis paslaugomis, siūlomomis darbo vietomis, registravimosi darbo biržoje tvarka, viešaisiais darbais ir Užimtumo fondo remiamais darbais, padėtimi darbo rinkoje. Lygtinai paleistieji ir lygtinai atleistieji turi būti supažindinti su paklausiomis darbo rinkoje profesijomis bei galimybėmis jas įgyti ar persikvalifikuoti. Daugelis grįžusių iš laisvės atėmimo vietų asmenų neturi reikiamo išsilavinimo paklausioms profesijoms, todėl užsiėmimų metu reikia akcentuoti išsilavinimo svarbą, siūlyti jiems įgyti atitinkamą išsilavinimą. Šių užsiėmimų metu rekomenduojama kviesti teritorinės darbo biržos darbuotojus.

7.4. Tema Nr. 4. Nevyriausybinių (religinių) organizacijų vaidmuo teikiant pagalbą asmenims, grįžusiems iš laisvės atėmimo vietų

Lygtinai paleistieji ir lygtinai atleistieji supažindinami su nevyriausybinių (religinių) organizacijų veikla socialinės paramos (pvz.: teisinio švietimo, psichologinio konsultavimo, šalpos daiktais ir pan.) teikimo srityje, padedant asmenims, išėjusiems iš laisvės atėmimo vietų, integruotis visuomenėje. Užsiėmimų metu supažindinama su nevyriausybinių (religinių) organizacijų, pavyzdžiui, Lietuvos kalinių globos draugijos, Lygtinai išleistų asmenų priežiūros organizacijos, Lietuvos Carito (ypač Carito Kalinių globos projektu), Evangelikų liuteronų parapijos labdaros ir kultūros draugijos „Sandora“, Krikščioniškosios labdaros fondo „Samarija“ ir pan., veikla. Šių užsiėmimų metu siūloma kviesti atstovus iš nevyriausybinių (religinių) organizacijų, padedančių teistiems asmenims.

8. Minimalus įstatymų, teisės aktų ir kitų šaltinių, reikalingų šios programos vykdymui, sąrašas:

8.1. Lietuvos Respublikos Konstitucija (Žin., 1992, Nr. 33-1014);

8.2. Lietuvos Respublikos baudžiamasis kodeksas (Žin., 2000, Nr. 89-2741);

8.3. Lietuvos Respublikos baudžiamojo proceso kodeksas (Žin., 2002, Nr. 37-1341);

8.4. Lietuvos Respublikos bausmių vykdymo kodeksas (Žin., 2002, Nr. 73-3084);

8.5. Lietuvos Respublikos administracinių teisės pažeidimų kodeksas (Žin., 1985, Nr. 1-1);

8.6. Lietuvos Respublikos valstybinių socialinio draudimo pensijų įstatymas (Žin., 1994, Nr. 59-1153);

8.7. Lietuvos Respublikos bedarbių rėmimo įstatymas (Žin., 1991, Nr. 2-25);

8.8. Lietuvos Respublikos darbo kodeksas (Žin., 2002, Nr. 64-2569);

8.9. Labdaros ir paramos įstatymo pakeitimo įstatymas (Žin., 2000, Nr. 61-1818);

8.10. Lietuvos Respublikos Vyriausybės nutarimas dėl socialiai remtinų asmenų, neturinčių nuolatinės gyvenamosios vietos arba praradusių teisę į ją, apskaitos (Žin., 1993, Nr. 32-753);

8.11. Lietuvos Respublikos Vyriausybės nutarimas dėl našlaičių, baigusių atitinkamas mokymo įstaigas, asmenų, grįžusių iš įkalinimo vietų ir neturinčių nuolatinės gyvenamosios vietos, apgyvendinimo, įregistravimo ir įdarbinimo (Žin., 1991, Nr. 26-703);

8.12. Lietuvos Respublikos Vyriausybės nutarimas dėl socialinės paramos teikimo asmenims, grįžusiems iš laisvės atėmimo, kardomojo kalinimo vietų, socialinės bei psichologinės reabilitacijos įstaigų, ir šių asmenų įdarbinimo (Žin., 1996, Nr. 119-2796);

8.13. Lietuvos Respublikos Vyriausybės nutarimas dėl nakvynės namų steigimo grįžusiems iš įkalinimo vietų bei kai kuriems kitiems asmenims (Žin., 1992, Nr. 18-540);

8.14. Lietuvos Respublikos Vyriausybės nutarimas dėl Lietuvos darbo biržos prie Socialinės apsaugos ministerijos įsteigimo bei gyventojų užimtumą reguliuojančių normatyvinių aktų tvirtinimo (Žin., 1991, Nr. 3-89);

8.15. Lietuvos Respublikos Vyriausybės nutarimas dėl Viešųjų darbų atlikimo tvarkos patvirtinimo (Žin., 1998, Nr. 17-414);

8.16. Lietuvos Respublikos Vyriausybės nutarimas dėl Savanoriškų darbų organizavimo tvarkos patvirtinimo (Žin., 2001, Nr. 106-3801);

8.17. Lietuvos Respublikos Vyriausybės nutarimas dėl Lietuvos Respublikos gyventojų apsirūpinimo gyvenamosiomis patalpomis įstatymo įgyvendinimo tvarkos (Žin., 1992, Nr. 29-908);

8.18. kiti teisės aktai, reglamentuojantys lygtinio paleidimo bei lygtinio atleidimo nuo laisvės atėmimo bausmės prieš terminą vykdymą;

8.19. vietos savivaldybės priimti teisės aktai;

8.20. Darbo biržos siūlomos programos;

8.21. Lietuvos kalinių globos draugijos žurnalas „Kryžkelė“ (redakcijos adresas – J. Basanavičiaus g.16/5, LT-2009 Vilnius);

8.22. Lietuvos Caritas: tikslai, veiklos kryptys, programos, projektai (http://www.caritas.lt);

8.23. Nevyriausybinių organizacijų informacijos ir paramos centro leidinys „Trečias sektorius“ (A. Jakšto g. 9-309, LT-2001 Vilnius, http://www.nisc.lt);

8.24. Nevyriausybinių organizacijų, registruotų savivaldybėje ir dirbančių su teistais asmenimis bei socialinės paramos teikimo srityje, sąrašas.

 

IV. BAIGIAMOSIOS NUOSTATOS

 

9. Užsiėmimuose lygtinai paleistieji bei lygtinai atleistieji dalyvauja savanoriškai. Jų sutikimas patvirtinamas raštišku prašymu, kuris dedamas į asmens bylą.

10. Pataisos inspekcijų pareigūnai turi skatinti lygtinai paleistųjų ir lygtinai atleistųjų dalyvavimą šioje programoje. Įstatymų nustatyta tvarka švelninant lygtinai paleistiesiems ar lygtinai atleistiesiems lygtinio paleidimo ar lygtinio atleidimo nuo laisvės atėmimo bausmės sąlygas, gali būti atsižvelgiama į tai, ar jie yra išklausę visą 4 akademinių valandų užsiėmimų kursą.

______________


PATVIRTINTA

Kalėjimų departamento prie Lietuvos

Respublikos teisingumo ministerijos

direktoriaus

2003 m. gegužės 8 d. įsakymu Nr. 4/07-79

 

INDIVIDUALAUS DARBO SU ASMENIMIS, LYGTINAI PALEISTAIS IŠ PATAISOS ĮSTAIGŲ, IR ASMENIMIS, LYGTINAI ATLEISTAIS NUO LAISVĖS ATĖMIMO BAUSMĖS PRIEŠ TERMINĄ, PLANO SUDARYMO METODINĖS REKOMENDACIJOS

 

1. Individualaus darbo su asmenimis, lygtinai paleistais iš pataisos įstaigų, ir asmenimis, lygtinai atleistais nuo laisvės atėmimo bausmės prieš terminą, planai (toliau – individualaus darbo planai) sudaromi kiekvienam pataisos inspekcijos įskaitoje esančiam lygtinai paleistam iš pataisos įstaigos ir lygtinai atleistam nuo laisvės atėmimo bausmės prieš terminą asmeniui (toliau – lygtinai paleistasis ir lygtinai atleistasis).

2. Individualaus darbo planai yra skirti padėti formuoti nuteistųjų įgūdžius, didinti pasitikėjimą savimi tuo metu, kai to labiausiai reikia. Asmuo, išėjęs iš įkalinimo įstaigos, dažnai nėra parengtas reintegracijai į visuomenę, neturi asmens dokumentų, darbo ar nuolatinės gyvenamosios vietos, neretai iširusi jo šeima. Todėl didelė tikimybė, kad jis pakartotinai nusikals, nes nėra potencialių veiksnių, kurie minėtą asmenį sulaikytų nuo blogų poelgių.

3. Individualaus darbo planus sudaro pataisos inspekcijos pareigūnas su lygtinai paleistuoju ar lygtinai atleistuoju, atsižvelgdamas į jo asmenines savybes, intelektą, lytį, amžių, išsilavinimą, gyvenimo sąlygas, elgesį, padarytos nusikalstamos veikos pobūdį, sąlygas, jų daromas išvadas iš praeities, kuriamus ateities planus, socialines reikmes ir pan., susipažinęs su iš įkalinimo įstaigos gauta to asmens byla.

Sudarant individualaus darbo planus, svarbu žinoti, su kokia asmenybe susiduriama. Pvz., teistam už tyčinį nužudymą gali būti būdingi žiaurumo, neapykantos bruožai; teistam už vagystę ar sukčiavimą būdingi neatvirumo, veidmainiškumo bruožai. Tik teisingai nustačius kiekvieno nuteistojo vertybes ir pricipus, galimas darbas su kiekvienu individu kaip su atskira asmenybe (būtina sužinoti charakterio savybes, įvertinti santykius su artimaisiais, šeimos nariais, pomėgius, požiūrį į tolesnį gyvenimą).

4. Individualaus darbo plane nurodomos pagrindinės nuteistojo problemos tam tikru laikotarpiu, numatomi galimi šių problemų sprendimo būdai ir priemonės. Jei pirmo susitikimo metu dėl objektyvių priežasčių plano parengti negalima, jį reikia baigti rengti antro susitikimo metu, bet ne vėliau kaip per 1 mėnesį nuo nuteistojo paleidimo iš laisvės atėmimo vietos.

5. Individualaus darbo plane numatomos tos problemos, kurių sprendimas lygtinai paleistajam ar lygtinai atleistajam tuo metu yra svarbiausias ir padėtų įsitvirtinti visuomenėje.

6. Individualaus darbo planas sudaromas atsižvelgiant į konkrečius lygtinai paleistojo ar lygtinai atleistojo poreikius konkrečiu laikotarpiu. Pavyzdžiui, per 10 darbo dienų susitvarkyti dokumentus, reikalingus pasui (asmens tapatybės kortelei) gauti ar užsiregistruoti teritorinėje darbo biržoje, per 1 mėnesį aplankyti miesto (rajono) įmones, organizacijas, kuriose galima būtų gauti darbą, ir pan.

7. Individualaus darbo plane turi būti numatytos šios priemonės:

7.1. Lygtinai paleistųjų ir lygtinai atleistųjų pareigos.

Plane reikia numatyti, kaip nuteistasis rengiasi laikytis teismo skirtų pareigų, jo požiūrį į jam paskirtas pareigas, kaip pataisos inspekcijos pareigūnas kontroliuos pareigų laikymąsi, kontrolės periodiškumą. Taip pat nuteistajam reikia išaiškinti, kokiais atvejais jam gali būti paskirtos paskatinimo priemonės.

7.2. Asmens dokumentai.

Jei lygtinai paleistasis ar lygtinai atleistasis neturi jokių asmens dokumentų, reikia sužinoti, ar reikia padėti juos įsigyti. Asmeniui būtina išaiškinti, kad be asmens dokumentų, konkrečiai – paso (asmens tapatybės kortelės), asmuo nebus registruojamas teritorinėje darbo biržoje, negaus pašalpos iš socialinės rūpybos skyriaus, nebus priimtas į darbą ir pan.

7.3. Būstas. Socialinė parama.

Būtina žinoti, ar lygtinai paleistasis ar lygtinai atleistasis turi kur gyventi. Jei neturi – jam galima pasiūlyti apsigyventi Nakvynės namuose (ar panašiose įstaigose) ir tarpininkauti Nakvynės namų (ar panašios įstaigos) administracijai, kad tokiam asmeniui būtų suteikta vieta Nakvynės namuose (ar panašioje įstaigoje). Taip pat, esant galimybei, būtina pasikalbėti su lygtinai paleistojo ar lygtinai atleistojo artimaisiais dėl gyvenamojo ploto suteikimo šiam asmeniui. Reikia nuteistąjį supažindinti su pašalpų, terminuoto nemokamo maitinimo skyrimo sąlygomis ir tvarka jų gyvenamojoje vietoje. Nuteistasis gali pasiūlyti ir savo sprendimo būdus.

7.4. Užimtumas.

Pirmą kartą atvykus nuteistajam į pataisos inspekciją, būtina išaiškinti, kad jis privalo pasistengti įsidarbinti ar užsiregistruoti teritorinėje darbo biržoje. Reikia sužinoti, kokią profesiją asmuo turėjo iki nuteisimo, kur ir kuo dirbo, ką veikė įkalinimo įstaigoje, ar ten dirbo, ar mokėsi kokios nors profesijos. Lygtinai paleistajam galima patarti, kaip susirasti darbą, kaip elgtis pokalbio metu su darbdaviu (pvz., susirinkti medžiagą apie darbą, organizaciją; atsakant į klausimus, turėti įrodymų, kad jo patirtis yra tinkama šiam darbui; jeigu nori gauti darbą, reikia parodyti entuziazmą; nesiderėti iš karto dėl atlyginimo ir darbo sąlygų – tai daryti reikia vėliau, kai jau rimtai susitariama dėl darbo; po pokalbio reikia padėkoti, net jei lieki nepatenkintas rezultatu). Individualaus darbo plane reikia numatyti, per kokį laikotarpį (pvz., per 30 dienų) nuteistasis aplankys įmones ar organizacijas, kurios galėtų jį įdarbinti. Taip pat individualaus darbo plane būtina akcentuoti išsilavinimo svarbą ir skatinti jį įgyti.

7.5. Šeima. Draugai.

Po ilgesnio laisvės atėmimo bausmės atlikimo nuteistiesiems gali kilti įvairių problemų bendraujant su artimaisiais. Esant tokiai situacijai, pataisos inspekcijos pareigūnui būtina apsilankyti nuteistojo gyvenamojoje vietoje ir bendrauti su artimaisiais, kad jie nuteistojo neatstumtų, suprastų jį, pasitikėtų juo. Individualaus darbo plane numatomos ir tos priemonės, kurias pats nuteistasis siūlo siekiant išvengti galimų problemų šeimoje (pvz., nuteistasis nori pradėti gydytis nuo priklausomybės alkoholiui, nes juo piktnaudžiauja).

7.6. Laisvalaikis.

Būtina nuteistąjį skatinti, kad savo laisvalaikį praleistų prasmingai, jį skirtų šeimai ar vaikams, taip pat aktyviai dalyvautų vietos bendruomenės gyvenime, užsiimtų savišvieta. Individualaus darbo plane galima kartu numatyti tai (pvz., kad jis pradės lankytis vietos bibliotekoje, pradės dalyvauti saviveiklos kolektyvo veikloje ir pan.).

7.7. Nevyriausybinių (religinių) organizacijų vaidmuo teikiant pagalbą lygtinai paleistiesiems ir lygtinai atleistiesiems.

Siekiant kuo geriau padėti nuteistiesiems adaptuotis visuomenėje, būtina supažindinti juos su nevyriausybinių (religinių) organizacijų veikla socialinės paramos teikimo srityje (pvz., teisinio švietimo, psichologinio konsultavimo, šalpos daiktais ir pan.). Individualaus darbo plane numatoma, per kokį laiko tarpą ir kokiu tikslu nuteistasis apsilankys vienoje ar kitoje nevyriausybinėje (religinėje) organizacijoje dėl tam tikros paramos suteikimo (pvz., gal gaus maisto produktų, rūbų) ar siekdamas įsitraukti į jos veiklą.

8. Individualaus darbo planai saugomi lygtinai paleistųjų ir lygtinai atleistųjų asmens bylose.

9. Individualaus darbo planai turi būti atnaujinami (koreguojami) ne rečiau kaip kartą per 3 mėnesius. Individualaus darbo plane numatytos priemonės padės lygtinai paleistajam ir lygtinai atleistajam įsitvirtinti visuomenėje, surasti čia savo vietą ir tapti naudingu jos nariu.

10. Individualaus darbo plano galima nesudaryti, jei lygtinio paleidimo iš pataisos įstaigos ar lygtinio atleidimo nuo laisvės atėmimo bausmės prieš terminą laikotarpis yra trumpesnis nei mėnuo.

______________


 


Forma patvirtinta Kalėjimų departamento prie

Lietuvos Respublikos teisingumo ministerijos

direktoriaus

2003 m. gegužės 8 d. įsakymu Nr. 4/07-79

________________________________________________________________________________

(pataisos inspekcijos pavadinimas)

 

INDIVIDUALAUS DARBO SU ASMENIMIS, LYGTINAI PALEISTAIS IŠ PATAISOS ĮSTAIGŲ, IR ASMENIMIS, LYGTINAI ATLEISTAIS NUO LAISVĖS ATĖMIMO BAUSMĖS PRIEŠ TERMINĄ,

PLANAS

 

200__ m. ____________ ___ d. Nr. _____

___________________

(vietovė)

 

Nuteistojo vardas ir pavardė, gimimo metai _______________________________________

Individualaus darbo laikotarpis – nuo 200 ___ – ____ – ___ iki 200 ___ – ____ – ___.

 

1. Lygtinai paleistųjų ir lygtinai atleistųjų pareigos._______________________________

________________________________________________________________________________

________________________________________________________________________________

________________________________________________________________________________

________________________________________________________________________________

 

2. Asmens dokumentai. ______________________________________________________

                                                                                              (esama problema, galimi sprendimo būdai, terminas)

________________________________________________________________________________

________________________________________________________________________________

________________________________________________________________________________

________________________________________________________________________________

________________________________________________________________________________

3. Būstas. _________________________________________________________________

                                                                             (esama problema, galimi sprendimo būdai, terminas)

________________________________________________________________________________

________________________________________________________________________________

________________________________________________________________________________

________________________________________________________________________________

________________________________________________________________________________

 

4. Užimtumas. _____________________________________________________________

                                                                                      (esama problema, galimi sprendimo būdai, terminas)

________________________________________________________________________________

________________________________________________________________________________

________________________________________________________________________________

________________________________________________________________________________

________________________________________________________________________________

________________________________________________________________________________

________________________________________________________________________________

 

5. Šeima. Draugai. __________________________________________________________

 

                                                                                          (esama problema, galimi sprendimo būdai, terminas)

________________________________________________________________________________

________________________________________________________________________________

________________________________________________________________________________

________________________________________________________________________________

________________________________________________________________________________

________________________________________________________________________________

 

6. Laisvalaikis. _____________________________________________________________

                                                                                      (esama problema, galimi sprendimo būdai, terminas)

________________________________________________________________________________

________________________________________________________________________________

________________________________________________________________________________

________________________________________________________________________________

________________________________________________________________________________

________________________________________________________________________________

 

7. Socialinė parama. Nevyriausybinės (religinės) organizacijos. _____________________

________________________________________________________________________________

                                                             (esama problema, galimi sprendimo būdai, terminas)

________________________________________________________________________________

________________________________________________________________________________

________________________________________________________________________________

________________________________________________________________________________

________________________________________________________________________________

________________________________________________________________________________

 

8. Kita. ___________________________________________________________________

                                                                             (esama problema, galimi sprendimo būdai, terminas)

________________________________________________________________________________

________________________________________________________________________________

________________________________________________________________________________

________________________________________________________________________________

________________________________________________________________________________

 

9. Individualaus darbo plane numatytų priemonių vykdymas. ______________________

________________________________________________________________________________

________________________________________________________________________________

________________________________________________________________________________

________________________________________________________________________________

________________________________________________________________________________

________________________________________________________________________________

________________________________________________________________________________

 

PASTABA. Individualaus darbo planas sudaromas atsižvelgiant į Individualaus darbo su asmenimis, lygtinai paleistais iš pataisos įstaigų, ir asmenimis, lygtinai atleistais nuo laisvės atėmimo bausmės prieš terminą, plano sudarymo rekomendacijas.

__________________________________                                                ______________________

                                 (pareigos)                                                                  (parašas)                                     (vardas ir pavardė)

 

Susipažinau

____________________________

                    (nuteistojo parašas)

____________________________

                    (vardas ir pavardė)

200___-____-____

______________


Forma patvirtinta Kalėjimų departamento prie

Lietuvos Respublikos teisingumo ministerijos

direktoriaus

2003 m. gegužės 8 d. įsakymu Nr. 4/07-79

 

____________________________________________

(nuteistojo vardas ir pavardė)

____________________________________________

(gimimo metai, gyvenamoji vieta)

 

____________________________

                           (adresatas)

____________________________

 

SUTIKIMAS

ATLIKTI VIEŠŲJŲ DARBŲ BAUSMĘ, BAUDŽIAMOJO POVEIKIO PRIEMONĘ – NEMOKAMUS DARBUS

 

200 __ m. ____________ ___ d.

________________________

(vietovė)

 

 

Sutinku atlikti man _____________________________________________________ teismo

                                                                                             (apygardos, apylinkės)

200 __ m. _____________ ___ d. nuosprendžiu Nr. _______ paskirtą viešųjų darbų bausmę, baudžiamojo poveikio priemonę – nemokamus darbus (reikalingą pabraukti), kuriuos man nustatyta atlikti iki 200 ___ m. _____________ ___ d. po _________________________________________________________________ valandų

(nurodoma tik tada, jei paskirta viešųjų darbų bausmė)

per mėnesį.

Esu supažindintas ir įspėtas dėl atsakomybės už vengimą atlikti viešųjų darbų bausmę, baudžiamojo poveikio priemonę – nemokamus darbus.

 

____________________________

                             (parašas)

 

 

Sutikimą paėmė:

____________________________

                             (pareigos)

____________________________

                             (parašas)

____________________________

                    (vardas ir pavardė)

______________


Forma patvirtinta Kalėjimų departamento prie

Lietuvos Respublikos teisingumo ministerijos

direktoriaus

2003 m. gegužės 8 d. įsakymu Nr. 4/07-79

___________________________________________________________

(pataisos inspekcijos pavadinimas)

 

LEIDIMAS

IŠVYKTI ILGIAU KAIP SEPTYNIOMS PAROMS UŽ GYVENAMOSIOS VIETOS RAJONO RIBŲ

 

200 __ m. ________________ ___ d. Nr. _____

_____________________

(vietovė)

 

Vadovaujantis Lietuvos Respublikos bausmių vykdymo kodekso 160 straipsnio 3 punktu, nuteistajam _______________________________________________________________________________ ,

                                                                                                        (vardas ir pavardė)

asmens kodas ___________________, gyvenančiam _____________________________________

                                                                                                                                                (nesutrumpintas adresas)

_______________________________________________________________________________ ,

lygtinai paleistam 200 ___ m. __________________ ____ d., bausmės pabaiga 200 __ m. __________ ___ d. bei kuriam teismo nustatytos pareigos _________________________________

_______________________________________________________________________________ ,

leista 200 __ m. _____________ __ d. išvykti_____________________________________ paroms

                                                                                                                                 (parų skaičius žodžiais)

už jo gyvenamosios vietos rajono ribų, vykstant į _________________________________________

                                                                                                                                           (nesutrumpintas adresas)

________________________________________________________________________________

ir sugrįžtant į _____________________________________________________________________

                                                                        (nuteistojo gyvenamosios vietos rajono pavadinimas)

iki 200 __ m. ____________________ ____________________ d.

                                                                                    (diena įrašoma žodžiu)

Nuteistasis turi ne vėliau kaip kitą darbo dieną nuo išvykimo informuoti miesto ar rajono, į kurį atvyko, pataisos inspekciją ________________________________________________________________________

                                                                                                       (adresas ir telefonas)

apie savo atvykimą.

Nuteistasis privalo ne vėliau kaip nustatytą dieną sugrįžti į savo gyvenamosios vietos rajoną ir apie tai pranešti pataisos inspekcijai. Laiku negrįžusiam nuteistajam gali būti taikomos įstatymu nustatytos poveikio priemonės.

___________________________________       ____________________       __________________

           (pataisos inspekcijos vadovo pareigos)                                        (parašas)                                     (vardas ir pavardė)

A. V.

 

Susipažinau

____________________________

                    (nuteistojo parašas)

____________________________

                    (vardas ir pavardė)

200__ – _____ – _____

 

PASTABA. Leidimas galioja tik kartu su asmens dokumentu.

______________


Forma patvirtinta Kalėjimų departamento prie

Lietuvos Respublikos teisingumo ministerijos

direktoriaus

2003 m. gegužės 8 d. įsakymu Nr. 4/07-79

 

_____________________________________________________________________

(pataisos inspekcijos pavadinimas)

 

PAŽYMA

APIE SUPAŽINDINIMĄ SU BAUSMĖS ATLIKIMO TVARKA IR SĄLYGOMIS

 

200__ m. ____________ ___ d. Nr. ____

___________________

(vietovė)

 

Nuteistasis ________________________________________________________________ ,

(vardas ir pavardė, gimimo metai)

įrašytas į pataisos inspekcijos įskaitą, pirmo atvykimo į ją metu išsamiai supažindintas su bausmės atlikimo tvarka ir sąlygomis, savo teisėmis ir pareigomis.

Jam paaiškintas bausmės atlikimo turinys, jis įspėtas dėl galimų teisinių pasekmių už vengimą atlikti bausmę ir teismo skirtų įpareigojimų ar pareigų nevykdymą, draudimų nesilaikymą, teisės pažeidimų, nurodytų Pataisos inspekcijų darbo tvarkos 12.5 punkte, padarymą.

Nuteistajam išsamiai paaiškintos galimybės gauti paskatinimo priemones.

 

____________________________________________________________                                       

                                 (pareigos)                                                                  (parašas)                                     (vardas ir pavardė)

 

Susipažinau

____________________________

                    (nuteistojo parašas)

____________________________

                    (vardas ir pavardė)

200__ – _____ – _____

______________