RYŠIŲ REGULIAVIMO TARNYBOS PRIE LIETUVOS RESPUBLIKOS VYRIAUSYBĖS DIREKTORIUS
Į S A K Y M A S
DĖL TARPTAUTINIŲ, EUROPOS SĄJUNGOS IR NACIONALINIŲ STANDARTŲ, TECHNINIŲ SPECIFIKACIJŲ IR (AR) REKOMENDACIJŲ, SUSIJUSIŲ SU TELEKOMUNIKACIJŲ PASLAUGŲ TEIKIMU, TELEKOMUNIKACIJŲ TINKLŲ TECHNINĖMIS SĄSAJOMIS IR (AR) TINKLŲ FUNKCIONAVIMU, TAIKYMO LIETUVOS RESPUBLIKOJE TVARKOS PATVIRTINIMO
2002 m. gruodžio 19 d. Nr. 180
Vilnius
Vadovaudamasis Lietuvos Respublikos telekomunikacijų įstatymo (Žin., 1998, Nr. 56-1548; 2002, Nr. 75-3215) 8 straipsnio 28 punktu ir Lietuvos Respublikos telekomunikacijų įstatymo pakeitimo įstatymo (Žin., 2002, Nr. 75-3215) 3 straipsnio 3 dalimi ir atsižvelgdamas į 1990 m. birželio 28 d. Tarybos direktyvą 90/387/EEB dėl vidaus rinkos sukūrimo telekomunikacijų paslaugų rinkoje įdiegiant atviro tinklo nuostatą ir į 1997 m. spalio 6 d. Europos Parlamento ir Tarybos direktyvą 97/51/EB, pakeičiančią Tarybos direktyvas 90/387 EEB ir 92/44/EEB siekiant prisitaikyti prie konkurencinės aplinkos telekomunikacijose:
1. Tvirtinu Tarptautinių, Europos Sąjungos ir nacionalinių standartų, techninių specifikacijų ir (ar) rekomendacijų, susijusių su telekomunikacijų paslaugų teikimu, telekomunikacijų tinklų techninėmis sąsajomis ir (ar) tinklų funkcionavimu, taikymo Lietuvos Respublikoje tvarką (pridedama).
PATVIRTINTA
Ryšių reguliavimo tarnybos prie Lietuvos
Respublikos Vyriausybės direktoriaus
2002 m. gruodžio 19 d. įsakymu Nr. 180
TARPTAUTINIŲ, EUROPOS SĄJUNGOS IR NACIONALINIŲ STANDARTŲ, TECHNINIŲ SPECIFIKACIJŲ IR (AR) REKOMENDACIJŲ, SUSIJUSIŲ SU TELEKOMUNIKACIJŲ PASLAUGŲ TEIKIMU, TELEKOMUNIKACIJŲ TINKLŲ TECHNINĖMIS SĄSAJOMIS IR (AR) TINKLŲ FUNKCIONAVIMU, TAIKYMO LIETUVOS RESPUBLIKOJE TVARKA
I. BENDROSIOS NUOSTATOS
1. Tarptautinių, Europos Sąjungos ir nacionalinių standartų, techninių specifikacijų ir (ar) rekomendacijų, susijusių su telekomunikacijų paslaugų teikimu, telekomunikacijų tinklų techninėmis sąsajomis ir (ar) tinklų funkcionavimu, taikymo Lietuvos Respublikoje tvarka (toliau – Tvarka) nustato, kokiu būdu ir kokia prioriteto tvarka Lietuvos Respublikoje yra taikomi tarptautiniai, Europos Sąjungos ir nacionaliniai standartai, techninės specifikacijos ir (ar) rekomendacijos, susijusios su telekomunikacijų paslaugų teikimu, telekomunikacijų tinklų techninėmis sąsajomis ir (ar) tinklų funkcionavimu.
2. Tvarka parengta vadovaujantis Lietuvos Respublikos telekomunikacijų įstatymo (Žin., 1998, Nr. 56-1548; 2002, Nr. 75-3215) 8 straipsnio 28 punktu ir atsižvelgiant į 1990 m. birželio 28 d. Tarybos direktyvą 90/387/EEB dėl vidaus rinkos sukūrimo telekomunikacijų paslaugų rinkoje įdiegiant atviro tinklo nuostatą ir į 1997 m. spalio 6 d. Europos Parlamento ir Tarybos direktyvą 97/51/EB, pakeičiančią Tarybos direktyvas 90/387/EEB ir 92/44/EEB siekiant prisitaikyti prie konkurencinės aplinkos telekomunikacijose.
II. PAGRINDINĖS SĄVOKOS
4. Šioje Tvarkoje naudojamos sąvokos:
Standartas – sutarimu parengtas ir pripažintos standartizacijos institucijos priimtas dokumentas, kuris nustato bendram ir daugkartiniam naudojimui tinkančias taisykles, bendruosius principus ar charakteristikas ir yra skirtas įvesti optimalią tvarką tam tikroje srityje.
Tarptautinis standartas – tarptautinės standartizacijos organizacijos priimtas ir visuomenei skirtas standartas.
Nacionalinis standartas – nacionalinės standartizacijos institucijos priimtas ir visuomenei skirtas standartas.
Darnusis Europos standartas – standartas, kurį Europos standartizacijos organizacijos parengia ir priima Europos Komisijos pavedimu ir kurio nuorodinis žymuo paskelbtas oficialiajame ES leidinyje „Official Journal of the European Communities“.
Darnusis Lietuvos standartas – darnusis Europos standartas, perimtas kaip Lietuvos standartas.
Techninė specifikacija – dokumentas, kuriame pateiktus techninius reikalavimus turi atitikti produktas, procesas ar paslauga.
Rekomendacija – leidinys, kuriame rekomenduojami techniniai reikalavimai produktui, procesui ar paslaugai.
Išskirtinė nuoroda į standartus, specifikacijas ar rekomendacijas – nuoroda į vieną ar keletą standartų vietoj detalaus jų nuostatų kartojimo, kuria pabrėžiama, kad vienintelis būdas pasiekti konkrečių techninio reglamento reikalavimų atitiktį yra taikyti nurodytus standartus, specifikacijas ar rekomendacijas.
Kitos Tvarkoje naudojamos sąvokos suprantamos taip, kaip apibrėžtos Lietuvos Respublikos telekomunikacijų įstatyme.
5. Šioje Tvarkoje naudojamos santrumpos:
CEN – Europos standartizacijos komitetas;
CENELEC – Europos elektrotechnikos standartizacijos komitetas;
ETSI – Europos telekomunikacijų standartų institutas;
ISO – Tarptautinė standartizacijos organizacija;
IEC – Tarptautinė elektrotechnikos komisija;
ITU – Tarptautinė telekomunikacijų sąjunga;
CEPT – Europos pašto ir telekomunikacijų administracijų konferencija.
III. STANDARTŲ, TECHNINIŲ SPECIFIKACIJŲ, REKOMENDACIJŲ TAIKYMO TVARKA
6. Techninės charakteristikos ir parametrai, susiję su telekomunikacijų paslaugų teikimu, telekomunikacijų tinklų techninėmis sąsajomis, tinklų funkcionavimu, yra nurodomi standartuose, specifikacijose ir rekomendacijose.
7. Standartai, specifikacijos ir rekomendacijos taikomi savanoriškai, išskyrus atvejus, kai teisės aktuose į juos yra pateikta išskirtinė nuoroda.
8. Asmeniui, savanoriškai pasirinkusiam ir teisės aktų nustatyta tvarka deklaravusiam telekomunikacijų paslaugų, telekomunikacijų tinklų techninių sąsajų ar tinklų funkcionavimo atitiktį atitinkamiems standartams, specifikacijoms, rekomendacijoms, deklaruotų standartų, techninių specifikacijų, rekomendacijų techniniai reikalavimai tampa privalomi.
9. Teisės aktuose standartai, specifikacijos ir rekomendacijos, susiję su telekomunikacijų paslaugų teikimu, telekomunikacijų tinklų techninėmis sąsajomis ir tinklų funkcionavimu, taikomi šia prioritetine tvarka:
9.2. nesant 9.1 punkte nurodytų darniųjų Lietuvos standartų, turi būti taikomi atitinkami darnieji Europos standartai;
9.3. nesant 9.1 ir 9.2 punktuose nurodytų standartų, turi būti taikomos specifikacijos, kurias Europos standartizacijos organizacijos parengia ir priima Europos Komisijos pavedimu ir kurių nuorodiniai žymenys paskelbti oficialiajame ES leidinyje „Official Journal of the European Communities“;
9.4. nesant 9.1, 9.2 ir 9.3 punktuose nurodytų standartų ir (ar) specifikacijų, turi būti taikomi atitinkami Lietuvos Respublikoje perimti CEN, CENELEC ar ETSI standartai;
9.5. nesant 9.1, 9.2, 9.3 ir 9.4 punktuose nurodytų standartų ir (ar) specifikacijų, turi būti taikomi atitinkami CEN, CENELEC ar ETSI standartai ir (ar) specifikacijos;
9.6. nesant 9.1, 9.2, 9.3, 9.4 ir 9.5 punktuose nurodytų standartų ir (ar) specifikacijų, turi būti taikomi atitinkami Lietuvos Respublikoje perimti ISO, IEC standartai;
9.7. nesant 9.1, 9.2, 9.3, 9.4, 9.5 ir 9.6 punktuose nurodytų standartų ir (ar) specifikacijų, turi būti taikomi atitinkami ISO, IEC ar ITU standartai ir (ar) rekomendacijos;