LIETUVOS RESPUBLIKOS ŪKIO MINISTRO

į s a k y m a s

 

DĖL lietuvos respublikos ūkio ministro 2007 m. spalio 23 d. įsakymo Nr. 4-438 „dėl EKOLOGINIO PROJEKTAVIMO REIKALAVIMŲ ENERGIJĄ VARTOJANTIEMS GAMINIAMS NUSTATYMO SISTEMOS IR JOS ĮGYVENDINIMO PRIEMONIŲ TAIKYMO TECHNINIO REGLAMENTO PATVIRTINIMO“ pakeitimo

 

2010 m. gruodžio 17 d. Nr. 4-928

Vilnius

 

P a k e i č i u Lietuvos Respublikos ūkio ministro 2007 m. spalio 23 d. įsakymą Nr. 4-438 „Dėl Ekologinio projektavimo reikalavimų energiją vartojantiems gaminiams nustatymo sistemos ir jos įgyvendinimo priemonių taikymo techninio reglamento patvirtinimo“ (Žin., 2007, Nr. 111-4555) ir išdėstau jį nauja redakcija:

 

„LIETUVOS RESPUBLIKOS ŪKIO MINISTRas

 

įsakymas

DĖL EKOLOGINIO PROJEKTAVIMO REIKALAVIMŲ SU ENERGIJA SUSIJUSIEMS GAMINIAMS NUSTATYMO SISTEMOS IR JOS ĮGYVENDINIMO PRIEMONIŲ TAIKYMO TECHNINIO REGLAMENTO PATVIRTINIMO

 

Įgyvendindamas 2009 m. spalio 21 d. Europos Parlamento ir Tarybos direktyvą 2009/125/EB, nustatančią ekologinio projektavimo reikalavimų su energija susijusiems gaminiams nustatymo sistemą (OL 2009 L 285, p. 10),

t v i r t i n u Ekologinio projektavimo reikalavimų su energija susijusiems gaminiams nustatymo sistemos ir jos įgyvendinimo priemonių taikymo techninį reglamentą (pridedama).“

 

 

 

Ūkio ministras                                                                                  Dainius Kreivys


 

PATVIRTINTA

Lietuvos Respublikos ūkio ministro

2007 m. spalio 23 d. įsakymu Nr.4-438

(Lietuvos Respublikos ūkio ministro

2010 m. gruodžio 17 d. įsakymo 4-928

redakcija)

 

EKOLOGINIO PROJEKTAVIMO REIKALAVIMŲ SU ENERGIJA SUSIJUSIEMS GAMINIAMS NUSTATYMO SISTEMOS IR JOS ĮGYVENDINIMO PRIEMONIŲ TAIKYMO TECHNINIS REGLAMENTAS

 

I. BENDROSIOS NUOSTATOS

 

1. Ekologinio projektavimo reikalavimų su energija susijusiems gaminiams nustatymo sistemos ir jos įgyvendinimo priemonių taikymo techninis reglamentas (toliau – Reglamentas) skirtas ekologinio projektavimo reikalavimų su energija susijusiems gaminiams (toliau – gaminiai) nustatymo sistemai nustatyti siekiant užtikrinti laisvą gaminių judėjimą Europos Bendrijos (toliau – Bendrija) vidaus rinkoje. Reglamentas nustato reikalavimus gaminiams, kuriems taikomos Europos Komisijos nustatytos įgyvendinimo priemonės, kad šiuos gaminius galima būtų pateikti į rinką ir (arba) pradėti naudoti.

2. Reglamentas taikomas visiems gaminiams, išskyrus keleivinio ar krovininio transporto priemones. Reglamentas privalomas visiems gaminių gamintojams, importuotojams ar jų Europos Sąjungos valstybėje narėje įsteigtiems juridiniams asmenims, filialams, atstovybėms ir organizacijoms, neturinčioms juridinio asmens statuso, kurie yra įgaliotieji atstovai ar platintojai, teikiantys gaminius į rinką. Reglamentas ir pagal jį priimtos įgyvendinimo priemonės suderintos su Europos Sąjungos ir Lietuvos teisės aktais, reglamentuojančiais atliekų tvarkymą ir chemines medžiagas, įskaitant teisės aktus dėl fluoro turinčių šiltnamio efektą sukeliančias dujas.

 

II. sąvokos

 

3. Reglamente vartojamos sąvokos:

Aplinkosauginio veiksmingumo gerinimas – tai gaminio aplinkosauginio veiksmingumo didinimo iš vienos gaminio kartos į kitą procesas, tačiau nebūtinai vienu metu visais gaminio aplinkosaugos aspektais.

Aplinkosaugos aspektas – tai atžvilgis, kuriuo nagrinėjamas gaminio elementas ar funkcija, per gaminio būvio ciklą galintys daryti įtaką aplinkai.

Atliekos – kaip apibrėžta Lietuvos Respublikos atliekų tvarkymo įstatyme (Žin., 1998, Nr. 61-1726; 2002, Nr. 72-3016).

Atliekų naudojimas – kaip apibrėžta Atliekų tvarkymo įstatyme.

Atliekų perdirbimas – kaip apibrėžta Atliekų tvarkymo įstatyme.

Bendrasis ekologinio projektavimo reikalavimas – tai ekologinio projektavimo reikalavimas, grindžiamas ekologiniu profiliu ir nenustatantis ribinių verčių atskiriems aplinkosauginiams profiliams.

Būvio ciklas – tai iš eilės einantys ir tarpusavyje susiję gaminio būvio tarpsniai nuo žaliavos panaudojimo iki galutinio šalinimo.

Darnusis standartas – tai techninė specifikacija, patvirtinta pripažintos standartų įstaigos, turinčios Europos Komisijos įgaliojimą pagal 1998 m. birželio 22 d. Europos Parlamento ir Tarybos direktyvą 98/34/EB, nustatančią informacijos apie techninius standartus ir reglamentus teikimo tvarką (OL 2004 m. specialusis leidimas, 13 skyrius, 20 tomas, p. 337), siekiant įtvirtinti įgyvendinimo priemonėse nustatytus reikalavimus, atitiktis kuriai nėra privaloma.

Ekologinio projektavimo reikalavimas – tai su gaminiu ar jo projektavimu susijęs reikalavimas, kuriuo siekiama pagerinti šio gaminio aplinkosauginį veiksmingumą arba informacijos apie gaminio ekologinius aspektus teikimą.

Ekologinis profilis – tai sąnaudų ir išeigos (pvz., medžiagų, teršalų ir atliekų), susijusių su gaminiu per jo būvio ciklą, turinčių pastebimą poveikį aplinkai ir išreikštų fizikiniais dydžiais, kuriuos galima išmatuoti, aprašas pagal gaminiui taikomą įgyvendinimo priemonę.

Ekologinis projektavimas – tai aplinkosaugos aspektų integravimas į gaminio projektą siekiant pagerinti gaminio aplinkosauginį veiksmingumą per visą gaminio būvio ciklą.

Energijos iš atliekų naudojimas – tai degiųjų atliekų naudojimas siekiant išgauti energiją, jas tiesiogiai deginant vienas ar su kitomis atliekomis, bet naudojant šilumą.

Gaminio aplinkosauginis veiksmingumas – tai techninėje dokumentacijoje užfiksuotas gamintojo vykdyto gaminio aplinkosaugos aspektų valdymo rezultatas.

Gaminio projektavimas – tai visuma procesų, kuriais teisiniai, techniniai, saugos, funkciniai, rinkos ar kiti gaminio turimi tenkinti reikalavimai perkeliami į gaminio technines sąlygas.

Gamintojas – tai fizinis arba juridinis asmuo, gaminantis gaminius, kuriems taikomas Reglamentas, ir atsakantis už jų atitiktį Reglamentui pateikiant juos į rinką ir (arba) pradedant naudoti gamintojo vardu ar su jo firmos ženklu arba savo poreikiams. Jeigu nesama tokio gamintojo, kaip nurodyta šios pastraipos pirmajame sakinyje, arba importuotojo, kaip nustatyta apibrėžiant importuotojo sąvoką, tai gamintoju laikomas kiekvienas fizinis arba juridinis asmuo, pateikiantis į rinką ir (arba) pradedantis naudoti gaminius, kuriems taikomas Reglamentas.

Importuotojas – tai Europos Sąjungos valstybėje narėje įsteigtas fizinis ar juridinis asmuo, kuris, vykdydamas savo veiklą, Lietuvos rinkoje pateikia gaminį iš trečiosios šalies.

Įgaliotas atstovas – tai Europos Sąjungos valstybėje narėje įsteigtas fizinis arba juridinis asmuo, gavęs gamintojo rašytinį įgaliojimą jo vardu atlikti visus ar dalį su Reglamentu susijusių įpareigojimų ir formalumų.

Įgyvendinimo priemonės – tai pagal Reglamentą priimtos priemonės, nustatančios ekologinio projektavimo reikalavimus apibrėžtiems gaminiams arba šių gaminių aplinkosauginiams aspektams.

Medžiagos – visos gaminių būvio cikle naudojamos medžiagos.

Pakartotinis naudojimas – tai bet kokia operacija, kai gaminys ar jo sudedamosios dalys, pasiekę pirminio naudojimo pabaigą, naudojami ta pačia paskirtimi, kuriai buvo pagaminti, įskaitant ir pratęstą gaminio naudojimą, kai gaminys buvo perduotas surinkimo punktams, platintojams, atliekų perdirbėjams ar gamintojams, taip pat pakartotinį gaminio naudojimą atlikus jo atnaujinimą.

Pateikimas į rinką – tai pirmas gaminio pasiūlymas rinkai, norint jį išplatinti arba naudoti Lietuvoje, už atlygį arba nemokamai ir nepriklausomai nuo pardavimo būdo.

Pavojingos atliekos – kaip apibrėžta Atliekų tvarkymo įstatyme.

Poveikis aplinkai – tai bet koks aplinkos pokytis, kurį visiškai arba iš dalies sukelia gaminys per savo būvio ciklą.

Pradėjimas naudoti – tai pirmas gaminio naudojimas Bendrijoje pagal paskirtį pas galutinį vartotoją.

Rinkos priežiūros institucija – valstybės institucija, atliekanti Lietuvos Respublikos teisės aktų nustatytas funkcijas ir kontroliuojanti į rinką teikiamų gaminių atitiktį nustatytiems reikalavimams.

Specialus ekologinio projektavimo reikalavimas – tai kiekybinis ir išmatuojamas ekologinio projektavimo reikalavimas, susijęs su atskiru aplinkosauginiu gaminio aspektu, pavyzdžiui, energijos vartojimu gaminio naudojimo metu, apskaičiuotu nurodytam produkcijos vienetui.

Su energija susijęs gaminys – tai bet kokia prekė, kurią naudojant daroma įtaka energijos vartojimui ir kuri pateikiama į rinką ir (arba) pradedama naudoti, įskaitant ir dalis, skirtas įkomponuoti į gaminius, kuriems taikomas Reglamentas, ir pateikiamas į rinką ir (arba) pradedamas naudoti kaip atskiras galutinių vartotojų turimas dalis, kurių aplinkosauginį veiksmingumą galima nustatyti atskirai.

Sudedamosios dalys ir mazgai – tai dalys, skirtos įkomponuoti į gaminius, neteikiamos į rinką ir (arba) galutinių vartotojų nepradedamos naudoti kaip atskiros dalys, arba dalys, kurių aplinkosauginio veiksmingumo atskirai nustatyti negalima.

 

III. gaminių paTEIKIMAS Į RINKĄ ir (AR) Pradėjimas naudoti

 

4. Visi gaminiai, kuriems taikomos įgyvendinimo priemonės, turi būti pateikiami į rinką ir (arba) pradedami naudoti tik tada, kai atitinka šias priemones ir yra pažymėti CE atitikties ženklu, kaip nurodyta Reglamento 3 priede (toliau – CE ženklas).

5. Rinkos priežiūros institucijos, pagal kompetenciją atsakingos už įgyvendinimo priemones, pagal joms priskirtas funkcijas imasi visų būtinų priemonių, kad į rinką būtų teikiami tik tie gaminiai, kurie atitinka Reglamento reikalavimus. Šios rinkos priežiūros institucijos:

5.1. turi teisę organizuoti reikalingus gaminių atitikties patikrinimus reikiamu mastu ir įpareigoti gamintoją arba jo įgaliotą atstovą pašalinti iš rinkos atitikties netenkinančius gaminius, kaip nustatyta Reglamento 12 punkte;

5.2. turi teisę reikalauti, kad su gaminio teikimu į rinką susiję subjektai teiktų visą reikiamą informaciją, kaip nustatyta įgyvendinimo priemonėse;

5.3. turi teisę imti gaminių pavyzdžius, kad būtų atlikti atitikties patikrinimai;

5.4. privalo nuolatos informuoti Europos Komisiją apie rinkos priežiūros rezultatus ir taikytas rinkos priežiūros poveikio priemones;

5.5. privalo užtikrinti, kad gaminių vartotojai ir kiti suinteresuoti subjektai turėtų galimybę pateikti rinkos priežiūros institucijoms savo komentarus dėl gaminio atitikties.

6. Draudžiama drausti, riboti ar trukdyti pateikti į rinką arba pradėti naudoti Lietuvoje gaminį kuris atitinka taikomos įgyvendinimo priemonės nuostatas ir yra pažymėtas CE ženklu.

7. Draudžiama drausti, riboti ar trukdyti Lietuvos Respublikos rinkoje demonstruoti gaminius, neatitinkančius taikomos įgyvendinimo priemonės nuostatų, pvz., prekybos mugėse, parodose ir demonstravimo renginiuose, jeigu yra aiškiai nurodyta, kad šie gaminiai nebus teikiami į rinką ir (arba) pradėti naudoti, kol neturės atitikties.

 

IV. Atitikties žymėjimas ir deklaravimas

 

8. Prieš pateikiant į rinką ir (arba) pradedant naudoti gaminį, kuriam taikomos įgyvendinimo priemonės, ant jo tvirtinamas CE ženklas ir pateikiama Europos Bendrijos atitikties deklaracija, kaip nurodyta Reglamento 9 punkte (toliau – EB atitikties deklaracija), kuriais gamintojas ar jo įgaliotas atstovas užtikrina ir deklaruoja, kad gaminys atitinka visas taikytinas įgyvendinimo priemonės nuostatas.

9. Lietuvių kalba ir gamintojo valstybės oficialia kalba parengta gaminio EB atitikties deklaracija privalo turėti nuorodą į atitinkamą įgyvendinimo priemonę ir šiuos elementus:

9.1. gamintojo arba jo įgalioto atstovo pavadinimas ir adresas;

9.2. modelio aprašas, pakankamas jam vienareikšmiškai identifikuoti;

9.3. jeigu reikia, nuorodos į naudotus darniuosius standartus;

9.4. jeigu reikia, kiti naudoti techniniai standartai ir specifikacijos;

9.5. jeigu reikia, nuoroda į kitą taikytą teisės aktą, nustatantį žymėjimą CE ženklu;

9.6. įsipareigojimus gamintojo arba jo įgalioto atstovo vardu prisiimti įgalioto asmens tapatybė ir parašas.

10. Draudžiama ant gaminio tvirtinti ženklus, kurie galėtų klaidinti naudotojus panašia į CE ženklą reikšme ar forma.

11. Jei gamintojas nėra įsisteigęs Europos Sąjungos valstybėje narėje ir jei nėra įgalioto atstovo, pareiga užtikrinti, kad rinkoje pateiktas arba pradėtas naudoti gaminys atitiktų Reglamentą ir taikytiną įgyvendinimo priemonę, turėti ir pateikti EB atitikties deklaraciją ir techninius dokumentus tenka importuotojui.

12. Apsaugos sąlygos taikymas:

12.1. Jeigu rinkos priežiūros institucija išsiaiškina, kad pažymėtas CE ženklu ir pagal paskirtį naudojamas gaminys neatitinka atitinkamų taikomos įgyvendinimo priemonės nuostatų, gamintojas ar jo įgaliotas atstovas įpareigojamas pateikti gaminį, atitinkantį taikomos įgyvendinimo priemonės nuostatas ir (arba) CE ženklinimo reikalavimus, ir nutraukti pažeidimus rinkos priežiūros institucijos nustatytomis sąlygomis. Jei yra pakankamai įrodymų, kad gaminys galėtų neatitikti įgyvendinimo priemonių nuostatų, rinkos priežiūros institucija turi imtis būtinų priemonių, kurios priklausomai nuo nustatytų reikalavimų neatitikimo gali reikšti draudimą pateikti į rinką gaminį tol, kol bus nustatytas atitikimas. Jeigu gaminys reikiamų nuostatų ir toliau neatitinka, rinkos priežiūros institucija priima sprendimą apriboti ar uždrausti teikti į rinką ir (arba) pradėti naudoti tokį gaminį, arba užtikrina jo pašalinimą iš rinkos. Apie taikytinas rinkos poveikio priemones rinkos priežiūros institucija nedelsdama informuoja Europos Komisiją ir kitas valstybes nares. Rinkos priežiūros institucijų sprendimai dėl šio punkto įgyvendinimo turi būti skelbiami viešai.

12.2. Reglamento 12.1 punkte nurodytame rinkos priežiūros institucijos sprendime būtina nurodyti, kokiu pagrindu apribojama arba draudžiama pateikti gaminį į rinką arba jį pradėti naudoti, ir apie tokį sprendimą nedelsiant informuojama suinteresuotoji šalis, kartu ją informuojant apie galimas teisines priemones ir kokie terminai taikomi tokioms priemonėms.

12.3. Rinkos priežiūros institucija iš karto informuoja Europos Komisiją ir kitas valstybes nares apie sprendimą, priimtą pagal Reglamento 12.1 punktą, nurodydama tokio sprendimo priežastis, kurios gali būti:

12.3.1. taikomos įgyvendinimo priemonės reikalavimų nesilaikymas;

12.3.2. netinkamas įgyvendinimo priemonėse nurodytų darniųjų standartų taikymas;

12.3.3. įgyvendinimo priemonėse nurodytų darniųjų standartų trūkumai.

12.4. Rinkos priežiūros institucija, atsižvelgdama į proporcingumo principą, jeigu pateisinama ir būtina, Lietuvos Respublikos civilinio kodekso (Žin., 2000, Nr. 74-2262) ir kitų teisės aktų nustatyta tvarka imasi reikiamų priemonių informacijos, kurią pateikė suinteresuotoji šalis, konfidencialumui užtikrinti.

13. Esant reikalavimų įgyvendinimo priemonės nustatančiuose dokumentuose, pateikdami į rinką sudedamąsias dalis ir mazgus ir (arba) pradėdami juos naudoti, gamintojai ar jų įgalioti atstovai privalo pateikti gaminio, kuriam taikomos įgyvendinimo priemonės, gamintojui atitinkamą informaciją apie šių sudedamųjų dalių ar mazgų medžiagų sudėtį ir energijos, medžiagų ir (arba) kitų išteklių sąnaudas.

14. Laikydamiesi taikomos įgyvendinimo priemonės gamintojai jiems priimtina forma užtikrina, kad gaminių vartotojams būtų pateikiama:

14.1. būtina informacija apie tai, kokį vaidmenį vartotojai gali atlikti tvariai naudodami gaminį;

14.2. kai to reikalauja įgyvendinimo priemonės, gaminio ekologinis profilis ir ekologinio projektavimo pranašumai.

 

V. Atitikties vertinimas

 

15. Prieš pateikdamas gaminį, kuriam taikomos įgyvendinimo priemonės, į rinką ir (arba) pradėdamas jį naudoti, gamintojas ar jo įgaliotas atstovas užtikrina, kad gaminio atitiktis būtų įvertinta pagal visus atitinkamus taikomos įgyvendinimo priemonės reikalavimus.

16. Atitikties vertinimo tvarką nustato įgyvendinimo priemonės ir ta tvarka turi sudaryti galimybę gamintojams rinktis tarp nustatytos projektavimo vidaus kontrolės, nustatytos Reglamento 1 priede, arba atitikties įvertinimo valdymo sistemos, nustatytos Reglamento 2 priede. Jeigu pakankamai pagrįsta ir proporcinga rizikai, atitikties įvertinimo tvarka detaliau išdėstoma atitinkamuose moduliuose, kaip aprašyta 2008 m. liepos 9 d. Europos Parlamento ir Tarybos sprendimo (EB) Nr. 768/2008, dėl bendrosios gaminių pardavimų sistemos ir panaikinančio Sprendimą 93/465EEB, II priede (OL 2008 L 218, p. 82). Jeigu rinkos priežiūros institucija turi rimtų abejonių dėl galimo gaminio neatitikimo, rinkos priežiūros institucija kuo greičiau paskelbia paskelbtosios įstaigos atliktą pagrįstą gaminio atitikties įvertinimą, kad būtų galima esant būtinybei taikyti rinkos poveikio priemones.

17. Jeigu gaminį, kuriam taikomos įgyvendinimo priemonės, projektuoja pagal 2001 m. kovo 19 d. Europos Parlamento ir Tarybos reglamentą (EB) Nr. 761/2001 dėl organizacijų savanoriško dalyvavimo Bendrijos aplinkosaugos vadybos ir audito sistemoje (EMAS) (OL 2004 m. specialusis leidimas, 13 skyrius, 26 tomas, p. 270) registruota organizacija ir ši registracija apima projektavimo funkcijas, tai tokios organizacijos valdymo sistema laikoma atitinkančia Reglamento 2 priedo reikalavimus.

18. Jeigu gaminį, kuriam taikomos įgyvendinimo priemonės, projektuoja organizacija, turinti gaminio projektavimo funkciją, apimančią valdymo sistemą, įdiegtą laikantis darniųjų standartų, kurių nuorodų numeriai buvo paskelbti Europos Sąjungos oficialiajame leidinyje, tai tokia valdymo sistema laikoma atitinkančia Reglamento 2 priedo reikalavimus.

19. Gaminiai, gavusieji Europos Bendrijos ekologinį ženklą pagal 2000 m. liepos 17 d. Europos Parlamento ir Tarybos reglamentą (EB) Nr. 1980/2000 dėl pakeistos Bendrijos ekologinio ženklo suteikimo sistemos (OL 2004 m. specialusis leidimas, 15 skyrius, 5 tomas, p. 177), laikomi atitinkančiais taikomos įgyvendinimo priemonės ekologinio projektavimo reikalavimus tiek, kiek tuos reikalavimus atitinka ekologinis ženklas.

20. Pateikęs į rinką gaminį, kuriam taikomos įgyvendinimo priemonės, ir (arba) pradėjęs jį naudoti, gamintojas ar jo įgaliotas atstovas saugo gaminio dokumentus, susijusius su atliktu atitikties įvertinimu ir išduotomis atitikties deklaracijomis, taip, kad visą dokumentaciją rinkos priežiūros institucijos galėtų patikrinti per 10 metų nuo paskutinio tokio gaminio pagaminimo. Tokie svarbūs dokumentai parengiami rinkos priežiūros institucijai suprantama viena iš oficialių Europos Sąjungos kalbų ir pateikiami per 10 dienų nuo rinkos priežiūros institucijos prašymo gavimo dienos.

 

VI. įgyvendinimo priemonės

 

21. Įgyvendinimo priemonės nustato ekologinio projektavimo reikalavimus gaminiams pagal bendruosius ekologinio projektavimo reikalavimus ir (arba) specialiuosius ekologinio projektavimo reikalavimus ir apima Reglamento 4 priede išvardytus elementus.

22. Bendrųjų ekologinio projektavimo reikalavimų tikslas yra gerinti gaminių aplinkosauginį veiksmingumą svarbiais aplinkosaugos aspektais, nenustatant ribinių verčių. Bendrieji ekologinio projektavimo reikalavimai yra šie:

22.1. Gaminių ekologinio projektavimo kriterijai:

22.1.1. Svarbūs aplinkosaugos aspektai (tiek, kiek jie susiję su gaminio projektavimu) yra nustatomi atsižvelgiant į šias gaminio būvio ciklo fazes:

22.1.1.1. žaliavų parinkimas ir naudojimas;

22.1.1.2. gamyba;

22.1.1.3. pakavimas, transportavimas ir skirstymas;

22.1.1.4. įrengimas ir eksploatacija;

22.1.1.5. naudojimas;

22.1.1.6. būvio pabaiga, reiškianti būseną, kurioje atsiduria gaminys, pasiekęs savo pirmo naudojimo pabaigą, bet ne galutinai šalinimas.

22.1.2. Kiekvienoje fazėje vertinami šie aplinkosaugos aspektai:

22.1.2.1. numatomos medžiagų, energijos ir kitų išteklių, pavyzdžiui, gėlo vandens, sąnaudos;

22.1.2.2. numatomi į aplinką išmetami teršalai;

22.1.2.3. numatomas poveikis aplinkai ir žmonių sveikatai dėl fizikinių veiksnių, pavyzdžiui, triukšmo, vibracijos, spinduliavimo, elektromagnetinių laukų;

22.1.2.4. tikėtinas atliekų susidarymas;

22.1.2.5. galimybės pakartotinai naudoti, perdirbti ir naudoti medžiagas ir (arba) energiją, atsižvelgiant į 2003 m. sausio 27 d. Europos Parlamento ir Tarybos direktyvą 2002/96/EB dėl elektros ir elektronikos įrangos atliekų (OL 2004 m. specialusis leidimas, 15 skyrius, 7 tomas, p. 359) (toliau – Direktyva 2002/96/EB).

22.1.3. Vertinant aplinkos apsaugos gerinimo galimybę pagal Reglamento 22.1.2 punkte nurodytus aplinkosaugos aspektus, juos, jeigu reikia, galima papildyti kitais kriterijais:

22.1.3.1. gaminio svoris ir tūris;

22.1.3.2. perdirbtų medžiagų naudojimas;

22.1.3.3. energijos, vandens ir kitų išteklių sąnaudos per būvio ciklą;

22.1.3.4. medžiagų, laikomų pavojingomis sveikatai ir (arba) aplinkai pagal 1967 m. birželio 27 d. Tarybos direktyvą 67/548/EEB dėl įstatymų ir kitų teisės aktų, reglamentuojančių pavojingų medžiagų klasifikavimą, pakavimą ir ženklinimą etiketėmis, suderinimo (OL 2004 m. specialusis leidimas, 13 skyrius, 1 tomas, p. 27), taip pat atsižvelgiant į teisės aktus dėl specifinių medžiagų pardavimo ir naudojimo, pavyzdžiui, 2003 m. sausio 27 d. Europos Parlamento ir Tarybos direktyvą 2002/95/EB dėl tam tikrų pavojingų medžiagų naudojimo elektros ir elektroninėje įrangoje apribojimo (OL 2004 m. specialusis leidimas, 13 skyrius, 31 tomas, p. 127), naudojimas;

22.1.3.5. vartojimo reikmenų, kurių reikia tinkamam naudojimui ir eksploatacijai, kiekis ir pobūdis;

22.1.3.6. patogumas pakartotinai naudoti ir perdirbti, reiškiamas naudojamų medžiagų ir sudedamųjų dalių skaičiumi, standartinių sudedamųjų dalių naudojimu, išardymo trukme, išardyti naudojamų įrankių sudėtingumu, sudedamųjų dalių ir medžiagų kodavimo standartų naudojimu siekiant nustatyti pakartotinai naudoti ir perdirbti tinkamas sudedamąsias dalis ir medžiagas (įskaitant plastikinių dalių žymėjimą pagal ISO), lengvai perdirbamų medžiagų naudojimu, lengvai prieinamomis vertingomis ir kitomis perdirbti tinkamomis sudedamosiomis dalimis ir medžiagomis, lengvai prieinamomis sudedamosiomis dalimis ir medžiagomis, turinčiomis pavojingų elementų;

22.1.3.7. naudotų sudedamųjų dalių įkomponavimas;

22.1.3.8. techninių sprendimų, trukdančių pakartotinai naudoti ir perdirbti sudedamąsias dalis ir visą prietaisą, vengimas;

22.1.3.9. būvio trukmės pailginimas, išreiškiamas trumpiausia garantuota būvio trukme, trumpiausiu atsarginių dalių įgijimo laiku, moduliškumu, patobulinimo galimybe, taisymo galimybe;

22.1.3.10. atliekų ir pavojingų atliekų susidarymo kiekiai;

22.1.3.11. išmetami (dujiniai) teršalai (šiltnamio efektą sukeliančių dujų, rūgštinančiųjų medžiagų, lakiųjų organinių junginių, ozono sluoksnį ardančių medžiagų, patvariųjų organinių teršalų, sunkiųjų metalų, smulkių kietųjų dalelių ir suspenduotų kietųjų dalelių), nepažeidžiant 1997 m. gruodžio 16 d. Europos Parlamento ir Tarybos direktyvos 97/68/EB dėl valstybių narių įstatymų, susijusių su priemonėmis, mažinančiomis vidaus degimo variklių, įrengiamų ne kelių mobiliosiose mašinose, dujinių ir kietųjų dalelių teršalų kiekį, suderinimo (OL 2004 m. specialusis leidimas, 13 skyrius, 20 tomas, p. 17);

22.1.3.12. su nuotekomis išleidžiami teršalai (sunkieji metalai, žalingą poveikį deguonies balansui turinčios medžiagos, patvarieji organiniai teršalai);

22.1.3.13. į gruntą išleidžiami teršalai (pirmiausia pavojingų medžiagų nuotėkis ir išsiliejimas gaminių naudojimo fazėse ir dirvožemio išplovimo galimybė pašalinus šias medžiagas kaip atliekas).

22.2. Informacijos teikimo reikalavimai:

22.2.1. Įgyvendinimo priemonėse iš gamintojo gali būti reikalaujama lietuvių kalba teikti informaciją, galinčią turėti įtakos gaminio priežiūrai, naudojimui, perdirbimui, kai tai darys kiti nei gamintojas subjektai. Ši informacija, jei tikslinga, gali apimti:

22.2.1.1. informaciją iš projektuotojo apie gamybos procesą;

22.2.1.2. informaciją vartotojams apie svarbias į rinką pateikiamo gaminio aplinkosaugines charakteristikas ir aplinkosauginį veiksmingumą, kad vartotojas galėtų palyginti gaminius pagal šiuos aspektus;

22.2.1.3. informaciją vartotojams, kaip įrengti, naudoti ir prižiūrėti gaminį, kad būtų sumažintas jo poveikis aplinkai ir pasiekta optimali funkcionavimo trukmė, taip pat kaip grąžinti gaminį pasibaigus jo veikimui ir, jeigu tinkama, informaciją apie atsarginių dalių įsigijimo laikotarpį ir apie galimybes gaminį patobulinti;

22.2.1.4. informaciją perdirbimo pramonei apie išardymą, perdirbimą ir šalinimą veikimo pabaigoje.

22.2.2. Visą informaciją gamintojas turi pateikti atsižvelgdamas į kitais Europos Bendrijos teisės aktais, pavyzdžiui, Direktyva 2002/96/EB, nustatytus įpareigojimus. Jeigu įmanoma, informacija turėtų būti pateikiama ant paties gaminio.

22.3. Reikalavimai gamintojui:

22.3.1. Aplinkosaugos aspektų, kuriuos pagal įgyvendinimo priemones galima paveikti per gaminio projektinį sprendimą, požiūriu iš gamintojų reikalaujama atlikti gaminio modelio įvertinimą per jo būvio ciklą, remiantis prielaidomis apie normalias sąlygas ir naudojimą pagal paskirtį. Kitų aplinkosaugos aspektų tyrimai gali būti atlikti savanoriškai. Remdamiesi tokiu įvertinimu, gamintojai nustato gaminio ekologinį profilį. Profilio pagrindą sudaro aplinkai reikšmingos gaminio charakteristikos ir jo sąnaudos bei išeiga per jo būvio ciklą, išreikštos fizikiniais dydžiais, kurie gali būti išmatuoti.

22.3.2. Gamintojai naudosis šiuo įvertinimu vertindami alternatyvius projektavimo sprendimus ir pasiektą gaminio aplinkosauginį veiksmingumą, palyginti su etalonais, nurodytais įgyvendinimo priemonėje. Konkretus projektinis sprendimas turi būti parenkamas taip, kad, būtų pasiektas atitinkamų teisės aktų reikalavimus tenkintinas įvairių aplinkosaugos aspektų balansas, taip pat aplinkosaugos aspektų ir kitų svarbių veiksnių, kaip saugumo ir sveikatingumo, techninių funkcionalumo, kokybės ir veiksmingumo reikalavimų ir ekonominių aspektų, įskaitant gamybos išlaidas ir perkamumą, balansas.

23. Specialieji ekologinio projektavimo reikalavimai taikomi parinktiems aplinkosaugos aspektams, turintiems poveikį aplinkai. Specialiųjų ekologinio projektavimo reikalavimų tikslas yra gerinti gaminio aplinkosauginį veiksmingumą pasirinktu aplinkosaugos aspektu. Tai gali būti reikalavimas sumažinti duotojo ištekliaus sąnaudas, pavyzdžiui, tokio ištekliaus sąnaudų ribos įvairiuose būvio ciklo tarpsniuose (pvz., vandens sąnaudų riba naudojimo tarpsnyje arba į gaminį įeinančios konkrečios medžiagos sunaudojimo kiekio riba, arba reikalavimas dėl mažiausio perdirbtų medžiagų kiekio).

24. Jeigu gaminys paženklintas atitikties ženklu „CE“, laikoma, kad jis atitinka atitinkamas taikomos įgyvendinimo priemonės nuostatas.

25. Jeigu gaminys atitinka įgyvendinimo priemonėse nurodytus darniuosius standartus, kurių numeriai buvo paskelbti Europos Sąjungos oficialiajame leidinyje, tai reiškia, kad jis atitinka Reglamento reikalavimus.

26. Reglamento nuostatas įgyvendinančios rinkos priežiūros institucijos teisės aktų nustatyta tvarka bendradarbiauja tarpusavyje ir teikia informaciją viena kitai, kad kuo geriau įgyvendintų Reglamento reikalavimus.

27. Reglamento 13 ir 22.2 punktuose nurodyti reikalavimai dėl informacijos teikimo, kai ją teikia gamintojas ir (arba) jo įgaliotas atstovas, turi būti proporcingi ir nustatomi atsižvelgiant į teisėtą komerciniu požiūriu neskelbtinos informacijos konfidencialumą.

 

VII. Baigiamosios nuostatos

 

28. Reglamento reikalavimus pažeidžiantys asmenys atsako Lietuvos Respublikos įstatymų nustatyta tvarka.

 

_________________


Ekologinio projektavimo reikalavimų su

energija susijusiems gaminiams

nustatymo sistemos ir jos įgyvendinimo

priemonių taikymo techninio reglamento

1 priedas

 

projektavimo vidaus kontrolės aprašas

 

1. Projektavimo vidaus kontrolės aprašas (toliau – Aprašas) nustato tvarką, pagal kurią gamintojas arba jo įgaliotas atstovas, vykdantis Aprašo 2 punkte nustatytus reikalavimus, užtikrina ir deklaruoja, kad gaminys atitinka taikomos įgyvendinimo priemonės reikalavimus. Europos Bendrijos atitikties deklaracijoje gali būti įrašytas daugiau nei vienas gaminys ir ją saugo gamintojas.

2. Gamintojas sudaro techninės dokumentacijos rinkinį, leidžiantį įvertinti, kaip gaminys atitinka taikomos įgyvendinimo priemonės reikalavimus. Dokumentaciją turi sudaryti visų pirma:

2.1 bendras gaminio apibūdinimas ir numatoma paskirtis;

2.2. gamintojo atliktų aplinkosauginio įvertinimo tyrimų rezultatai ir (arba) nuorodos į aplinkosauginio įvertinimo literatūrą arba atskirų atvejų nagrinėjimą, kuriais gamintojas naudojasi įvertindamas, dokumentuodamas ir kurdamas gaminio projektinius sprendimus;

2.3. ekologinis profilis, jeigu jo reikalauja įgyvendinimo priemonė;

2.4. gaminio projektavimo specifikacijos elementai, susiję su šio gaminio ekologinio projektavimo aspektais;

2.5. darniųjų standartų, kurie taikytini visi arba iš dalies, sąrašas;

2.6. sprendimų, priimtų taikomos įgyvendinimo priemonės reikalavimams tenkinti, jeigu atitinkami darnieji standartai nebuvo taikomi arba jeigu šie standartai nevisiškai tenkina taikomos įgyvendinimo priemonės reikalavimus, aprašas;

2.7. pagal Ekologinio projektavimo reikalavimų su energija susijusiems gaminiams nustatymo sistemos ir jos įgyvendinimo priemonių taikymo techninio reglamento 22.2 punkte nustatytus reikalavimus teikiamos informacijos apie gaminio ekologinio projektavimo aspektus kopija;

2.8. matavimų, atliktų tenkinant ekologinio projektavimo reikalavimus, rezultatai, įskaitant ir detalesnę informaciją apie šių matavimų atitiktį ekologinio projektavimo reikalavimams, išdėstytiems taikomoje įgyvendinimo priemonėje.

3. Gamintojas turi imtis visų būtinų priemonių, kad gaminys būtų gaminamas laikantis Aprašo 2 punkte nurodytų projektavimo sąlygų ir taikomos priemonės reikalavimų.

 

_________________

 


Ekologinio projektavimo reikalavimų su

energija susijusiems gaminiams

nustatymo sistemos ir jos įgyvendinimo

priemonių taikymo techninio reglamento

2 priedas

 

atitikties įvertinimo valdymo sistemos aprašas

 

1. Atitikties įvertinimo valdymo sistemos aprašas (toliau – Aprašas) nustato tvarką, pagal kurią gamintojas, atitinkantis Aprašo 2 punkte nurodytus reikalavimus, užtikrina ir deklaruoja, kad gaminys atitinka taikomos įgyvendinimo priemonės reikalavimus. Europos Bendrijos atitikties deklaracijoje gali būti įrašytas daugiau nei vienas gaminys ir ją saugo gamintojas.

2. Gaminio atitikties įvertinimui gali būti naudojama valdymo sistema, jeigu gamintojas įgyvendina šiame Apraše išdėstytus aplinkos apsaugos elementus. Svarbiausi valdymo sistemos aplinkos apsaugos elementai, apibūdinantys valdymo sistemos elementus ir procedūras, kuriais gamintojas gali pademonstruoti, kad gaminys atitinka taikomos įgyvendinimo priemonės reikalavimus, yra šie:

2.1. gaminio aplinkosauginio veiksmingumo politika. Gamintojas turi gebėti pademonstruoti gaminio atitiktį taikomos įgyvendinimo priemonės reikalavimams. Gamintojas taip pat turi gebėti pateikti gaminio aplinkosauginio veiksmingumo tikslų ir rodiklių nustatymo ir peržiūros sistemą, kuri padėtų gerinti bendrą gaminio aplinkosauginį veiksmingumą. Visos priemonės, kurių projektavimo ir gamybos metu imasi gamintojas, siekdamas pagerinti bendrą energiją vartojančio gaminio aplinkosauginį veiksmingumą ir sukurti jo ekologinį profilį, kai to reikalauja įgyvendinimo priemonė, turi būti sistemingai ir tvarkingai dokumentuojamos rašytinių procedūrų ir instrukcijų forma. Šios procedūros ir instrukcijos turi turėti visų pirma pakankamus aprašus:

2.1.1. dokumentų, kuriuos reikia parengti, kad būtų galima pademonstruoti gaminio atitiktį ir, jeigu reikia, padaryti juos prieinamus;

2.1.2. gaminio aplinkosauginio veiksmingumo tikslų ir rodiklių bei organizacinės struktūros, atsakomybės, valdymo ir lėšų paskirstymo įdiegimui bei palaikymui įgaliojimų;

2.1.3. tikrinimų ir bandymų, kurie atliktini po pagaminimo, kad būtų patikrintas gaminio veiksmingumas pagal aplinkosauginio veiksmingumo rodiklius;

2.1.4. valdymo sistemai reikiamos dokumentacijos tikrinimo ir atnaujinimo užtikrinimo procedūrų;

2.1.5. valdymo sistemos aplinkos apsaugos elementų įgyvendinimo ir efektyvumo tikrinimo metodo;

2.2. planavimas. Gamintojas turi nustatyti ir palaikyti:

2.2.1. gaminio ekologinio profilio nustatymo procedūras;

2.2.2. gaminio aplinkosauginio veiksmingumo tikslus ir rodiklius, tinkamus technologijų parinkimo variantams nagrinėti, atsižvelgiant į techninius ir ekonominius reikalavimus;

2.2.3. 2.2.2. punkte nurodytų tikslų įgyvendinimo programą;

2.3. įgyvendinimas ir dokumentavimas:

2.3.1. valdymo sistemos dokumentacijoje turi būti:

2.3.1.1. apibrėžtos ir dokumentuojamos atsakomybė ir valdžios institucijos, kad būtų užtikrintas gaminio aplinkosauginis veiksmingumas ir pranešimų apie jo veikimą teikimas peržiūros ir tobulinimo tikslais;

2.3.1.2. parengti dokumentai, kurie parodytų, kokie projekto valdymo ir tikrinimo metodai buvo pritaikyti ir kokie procesai bei sisteminės priemonės naudotos projektuojant gaminį;

2.3.1.3. gamintojas saugo visą parengtą informaciją apie valdymo sistemos pagrindinius aplinkosauginius elementus ir visų reikalingų dokumentų valdymo procedūras;

2.3.2. gaminio dokumentacija visų pirma turi apimti:

2.3.2.1. bendrą gaminio aprašą ir numatomą paskirtį;

2.3.2.2. gamintojo atliktų aplinkosauginio įvertinimo tyrimų rezultatus ir (arba) nuorodas į aplinkosauginio įvertinimo literatūrą arba atskirų atvejų nagrinėjimą, kuriais gamintojas naudojasi įvertindamas, dokumentuodamas ir kurdamas gaminio projektinius sprendimus;

2.3.2.3. ekologinį profilį, jeigu jo reikalauja įgyvendinimo priemonė;

2.3.2.4. dokumentus, aprašančius matavimų, atliktų tenkinant ekologinio projektavimo reikalavimus, rezultatus, įskaitant ir detalesnę informaciją apie šių matavimų atitiktį ekologinio projektavimo reikalavimams, nustatytiems taikomoje įgyvendinimo priemonėje;

2.3.2.5. gamintojas nustato specifikacijas ir nurodo, kokie standartai buvo jose panaudoti; jeigu darnieji standartai nebuvo taikomi arba nevisiškai tenkina taikomos įgyvendinimo priemonės reikalavimus, turi nustatyti kitas priemones, užtikrinančias atitiktį;

2.3.2.6. pagal Ekologinio projektavimo reikalavimų su energija susijusiems gaminiams nustatymo sistemos ir jos įgyvendinimo priemonių taikymo techninio reglamento 22.2 punkte nustatytus reikalavimus teikiamos informacijos apie gaminio ekologinio projektavimo aspektus kopiją;

2.4. tikrinimas ir koregavimo veiksmai:

2.4.1. gamintojas turi imtis visų priemonių, kad gaminys būtų gaminamas laikantis jo projektavimo specifikacijų ir taikomos įgyvendinimo priemonės reikalavimų;

2.4.2. gamintojas nustato ir vykdo neatitikties tyrimo ir valdymo procedūras ir po koregavimo veiksmų keičia procedūrų dokumentus;

2.4.3. gamintojas bent kartą per trejus metus atlieka visą valdymo sistemos vidaus auditą (tikrina aplinkosauginius elementus).

 

_________________


Ekologinio projektavimo reikalavimų su

energija susijusiems gaminiams

nustatymo sistemos ir jos įgyvendinimo

priemonių taikymo techninio reglamento

3 priedas

 

„CE“ ATITIKTIES ŽENKLAS

 

1. Atitikties ženklą sudaro didžiosios „CE“ raidės, jis pateikiamas tokia forma:

 

[ 2]_2

(pav.)

 

2. Jeigu „CE“ ženklas yra mažinamas arba didinamas, būtina išlaikyti proporcijas pagal brėžinio tinklelį.

3. Kiekviena „CE“ ženklo komponentė privalo turėti tą patį vertikalų matmenį, ne mažesnį kaip 5 mm.

4. „CE“ turi būti tvirtinamas ant gaminio. Jeigu to padaryti neįmanoma, jis turi būti tvirtinamas ant pakuotės ir lydimųjų dokumentų.

 

_________________


Ekologinio projektavimo reikalavimų su

energija susijusiems gaminiams

nustatymo sistemos ir jos įgyvendinimo

priemonių taikymo techninio reglamento

4 priedas

 

įgyvendinimo priemonių turinys

 

Įgyvendinimo priemonė turi konkretizuoti:

1. gaminio (-ių), kuriam (-iems) ji taikoma, tikslų tipo (-ų) apibrėžimą;

2. ekologinio projektavimo reikalavimą (-us) gaminiui (-iams), kuriam (-iems) ji taikoma, įgyvendinimo datą (-as), tarpsniais suskirstytas arba pereinamojo laikotarpio priemones ar laikotarpius:

2.1. bendrojo (-ųjų) ekologinio projektavimo reikalavimo (-ų) atveju – atitinkamas fazes ir aspektus iš Ekologinio projektavimo reikalavimų su energija susijusiems gaminiams nustatymo sistemos ir jos įgyvendinimo priemonių taikymo techninio reglamento (toliau – Reglamentas) 22.1.1 ir 22.1.2 punktuose, kartu su kriterijų, parinktų iš Reglamento 22.1.3 punkto, pavyzdžiais kaip gairėmis vertinant patobulinimus pagal nustatytus aplinkosaugos aspektus,

2.2. specialiojo (-iųjų) ekologinio projektavimo reikalavimo (-ų) atveju – jo (jų) lygį (-ius);

3. ekologinio projektavimo kriterijus, nurodytus Reglamento 22.1 punkte, kurie nesaistomi jokiais ekologinio projektavimo reikalavimais;

4. gaminio įrengimo reikalavimus, jeigu tai turi tiesioginę įtaką atitinkamo gaminio aplinkosauginiam veiksmingumui;

5. naudotinus matavimo standartus ir (arba) matavimo metodus; jeigu įmanoma, turi būti naudojami darnieji standartai, kurių nuorodų numeriai buvo paskelbti Europos Sąjungos oficialiajame leidinyje;

6. atitikties įvertinimo detales pagal 2008 m. liepos 9 d. Europos Parlamento ir Tarybos sprendimą (EB) Nr. 768/2008 dėl bendrosios gaminių pardavimo sistemos ir panaikinantis Sprendimą 93/465EEB (OL 2008 L 218, p. 82):

6.1. jeigu taikytinas (-i) modulis (-iai) skiriasi nuo A modulio, veiksnius, dėl kurių pasirinkta ta konkreti procedūra;

6.2. jeigu svarbu, trečiųjų šalių patvirtinimo ir (arba) sertifikavimo kriterijus;

6.3. jeigu kituose atitikties ženklo „CE“ reikalavimuose yra nustatyti skirtingi moduliai tam pačiam gaminiui, pirmenybė dėl atitinkamo reikalavimo turi būti teikiama įgyvendinimo priemonėje apibrėžtam moduliui;

7. reikalavimus informacijai, kurią teikia gamintojai, ypač tiems techninės dokumentacijos elementams, kurie gali padėti patikrinti, ar gaminys atitinka įgyvendinimo priemonės reikalavimus;

8. pereinamojo laikotarpio trukmę, per kurią privaloma leisti pateikti į rinką ir (arba) pradėti naudoti gaminius, kurie atitinka visus nustatytus reikalavimus įgyvendinimo priemonės priėmimo metu;

9. įgyvendinimo priemonės įvertinimo ir galimo peržiūrėjimo datą, atsižvelgiant į technologijų pažangos spartą.

 

_________________