LIETUVOS RESPUBLIKOS
VALSTYBINIŲ PAŠALPŲ ŠEIMOMS, AUGINANČIOMS VAIKUS,
ĮSTATYMAS

 

1994 m. lapkričio 3 d. Nr. I-621

Vilnius

 

1 straipsnis. Įstatymo paskirtis

Šis įstatymas reglamentuoja valstybinių pašalpų mokėjimą auginančioms vaikus šeimoms, kurioms labiausiai reikalinga valstybės socialinė parama, taip pat našlaičių ir likusių be tėvų globos vaikų rėmimą.

Įstatymo numatytos pašalpos mokamos Lietuvos Respublikos piliečiams, taip pat Lietuvoje nuolat gyvenantiems užsienio piliečiams ir asmenims be pilietybės, jeigu kitaip nenustatyta Lietuvos Respublikos įstatymuose ir tarpvalstybinėse sutartyse.

 

2 straipsnis. Vienkartinė pašalpa gimus kūdikiui

Gimus kūdikiui, motinai mokama 6 minimalių gyvenimo lygių (toliau – MGL) dydžio vienkartinė pašalpa. Ji mokama už kiekvieną gimusį kūdikį. Jei motina atsisako kūdikio arba jį palieka, vienkartinė pašalpa jai neskiriama.

Jei motina mirė ar iš jos atimtos motinystės teisės iki pašalpos gavimo, taip pat kai ji neaugina vaiko dėl šio straipsnio pirmojoje dalyje nurodytų priežasčių ar dėl kitų svarbių priežasčių, pašalpa mokama kūdikio tėvui arba kitam jį paėmusiam auginti asmeniui.

 

3 straipsnis. Nėštumo pašalpa besimokančioms moterims

Moterims, besimokančioms mokymo įstaigų dieniniuose skyriuose ir pagal Valstybinio socialinio draudimo įstatymą nėštumo ir gimdymo laikotarpiu neturinčioms teisės gauti motinystės pašalpos, mokama 0,75 MGL dydžio nėštumo pašalpa kas mėnesį.

Nėštumo pašalpa besimokančioms moterims mokama pagal medicinos įstaigos išduotą pažymėjimą už 70 kalendorinių dienų iki gimdymo, suteikus nėštumo atostogas.

 

4 straipsnis. Šeimos pašalpa

Gimus kūdikiui, šeimai, pagal Valstybinio socialinio draudimo įstatymą neturinčiai teisės gauti motinystės (tėvystės) pašalpos, mokama 0,75 MGL dydžio pašalpa kas mėnesį už kiekvieną vaiką nuo jo gimimo iki trejų metų.

Šeimai, pagal Valstybinio socialinio draudimo įstatymą turinčiai teisę gauti motinystės (tėvystės) pašalpą, mokama 0,75 MGL dydžio pašalpa kas mėnesį už kiekvieną nuo vienerių iki trejų metų vaiką.

Jei motina atsisako vaiko arba jį palieka, pašalpa jai neskiriama.

Jei motina mirė ar iš jos atimtos motinystės teisės, taip pat kai ji neaugina vaiko, pašalpa mokama kūdikio tėvui arba globėjui.

 

5 straipsnis. Vaiko globos (rūpybos) pašalpa

Asmenims arba nevalstybinėms globos įstaigoms, įstatymų nustatyta tvarka paskirtiems našlaičių ar likusių be tėvų globos vaikų globėjais (rūpintojais), šių vaikų išlaikymui mokama 1,5 MGL dydžio pašalpa kas mėnesį. Ji mokama už kiekvieną globojamą (rūpinamą) ikimokyklinio amžiaus arba besimokantį bendrojo lavinimo mokykloje vaiką, kuriam nėra numatytas valstybės išlaikymas.

Ši pašalpa taip pat mokama neturintiems lėšų našlaičiams ir likusiems be tėvų globos vaikams, pasibaigus jų buvimo pas globėją (rūpintoją) ar valstybinėje vaikų įstaigoje laikui, ir kitiems negaunantiems valstybės arba artimųjų paramos našlaičiams bei likusiems be tėvų globos vaikams jų mokymosi dieninėse bendrojo lavinimo mokyklose metu ir po mokyklos baigimo iki tų pačių metų rugsėjo 1 dienos, jeigu jie tuo metu nedirba ir ketina toliau mokytis.

 

6 straipsnis. Pašalpa tikrosios krašto apsaugos tarnybos karių (prievolininkų) vaikams

Lietuvos Respublikos tikrosios krašto apsaugos tarnybos karių (prievolininkų) vaikams išlaikyti tėvų tarnybos laikotarpiu mokama 1,5 MGL dydžio pašalpa kas mėnesį.

Ši pašalpa mokama už kiekvieną vaiką motinai arba kitam faktiškai jį auginančiam asmeniui.

 

7 straipsnis. Našlaičio stipendija

Našlaičiams ir likusiems be tėvų globos aukštųjų mokyklų studentams, aukštesniųjų ir profesinių mokyklų moksleiviams mokama 1,5 MGL dydžio našlaičio stipendija ir paliekama jiems teisė gauti stipendijas pagal mokymosi rezultatus.

 

8 straipsnis. Pašalpa našlaičiams ir likusiems be tėvų globos vaikams įsikurti

Našlaičiams ir likusiems be tėvų globos vaikams, kurie buvo auklėjami vaikų namuose (šeimyniniuose vaikų namuose), taip pat kuriuos globojo atskiri asmenys, baigusiems (arba toliau nebesimokantiems) bendrojo lavinimo mokyklą, internatinę mokyklą, profesinę mokyklą, kai toliau nebeteikiamas valstybės išlaikymas bei kita parama, išmokama vienkartinė 18 MGL dydžio pašalpa įsikurti.

Pašalpų sumos pervedamos į šių vaikų asmenines sąskaitas banke.

 

9 straipsnis. Lėšos pašalpoms mokėti

Pašalpos, nurodytos šio įstatymo 2, 4, 5, 6 ir 8 straipsniuose, mokamos iš savivaldybių biudžeto lėšų.

Pašalpos, nurodytos šio įstatymo 3 ir 7 straipsniuose, mokamos iš valstybės biudžeto lėšų mokymo įstaigoms skirtų asignavimų.

 

10 straipsnis. Atsakomybė už neteisėtą pašalpos gavimą

Asmenys, nuslėpę ar pateikę žinomai neteisingas žinias, reikalingas pašalpai skirti, ir todėl neteisėtai gavę šio įstatymo nustatytas pašalpas, privalo jas grąžinti ir sumokėti trigubo išmokėtos sumos dydžio baudą. Jei to jie nepadaro per mėnesį nuo pareikalavimo dienos, nuostoliai ir bauda išieškoma teismine tvarka pagal pašalpų mokėtojų ar įgaliotų institucijų ieškinį.

 

11 straipsnis. Įstatymo įsigaliojimas

Įstatymas įsigalioja nuo 1995 m. sausio 1 dienos.

 

 

Skelbiu šį Lietuvos Respublikos Seimo priimtą įstatymą.

 

 

RESPUBLIKOS PREZIDENTAS                                                       ALGIRDAS BRAZAUSKAS