LIETUVOS RESPUBLIKOS VIDAUS REIKALŲ MINISTRAS

 

Į S A K Y M A S

DĖL GINKLŲ, ŠAUDMENŲ, SPROGMENŲ, SPROGSTAMŲJŲ MEDŽIAGŲ SAVANORIŠKO ATIDAVIMO, JŲ PAĖMIMO, PERDAVIMO IR ĮTEISINIMO LAIKINOSIOS INSTRUKCIJOS PATVIRTINIMO

 

1999 m. liepos 16 d. Nr. 433

Vilnius

 

Vadovaudamasis Lietuvos Respublikos ginklų, šaudmenų, sprogmenų, sprogstamųjų medžiagų savanoriško atidavimo bei ginklų ir šaudmenų įteisinimo laikinuoju įstatymu (Žin., 1999, Nr. 55-1769),

ĮSAKAU:

1. Patvirtinti Ginklų, šaudmenų, sprogmenų, sprogstamųjų medžiagų savanoriško atidavimo, jų paėmimo, perdavimo ir įteisinimo laikinąją instrukciją (pridedama).

2. Pavesti Policijos departamento prie Vidaus reikalų ministerijos viešosios policijos Viešosios tvarkos užtikrinimo ir licencijavimo kontrolės tarnybai kontroliuoti šio įsakymo vykdymą.

 

 

VIDAUS REIKALŲ MINISTRAS                                                                 ČESLOVAS BLAŽYS

______________


PATVIRTINTA

vidaus reikalų ministro

1999 m. liepos 16 d. įsakymu Nr. 433

 

Ginklų, šaudmenų, sprogmenų, sprogstamųjų medžiagų savanoriško atidavimo, jų paėmimo, perdavimo ir įteisinimo laikinoji instrukcija

 

I. Bendroji dalis

 

1. Ši instrukcija nustato ginklų, šaudmenų, sprogmenų, sprogstamųjų medžiagų savanoriško atidavimo, jų paėmimo, perdavimo ir įteisinimo tvarką policijos įstaigose.

2. Ginklus, šaudmenis, sprogmenis, sprogstamąsias medžiagas, vadovaudamiesi Lietuvos Respublikos ginklų, šaudmenų, sprogmenų, sprogstamųjų medžiagų savanoriško atidavimo bei ginklų ir šaudmenų įteisinimo laikinojo įstatymo (Žin., 1999, Nr. 55-1769) 4 ir 5 straipsniais, policijai atiduoda (pateikia) fiziniai asmenys, teritoriniai gynybos štabai ir Šaulių sąjungos apskričių šaulių rinktinės.

 

II. gINKLŲ, ŠAUDMENŲ, SPROGMENŲ, SPROGSTAMŲJŲ MEDŽIAGŲ priėmimas

 

3. Asmuo, pageidaujantis atiduoti ginklus, šaudmenis, sprogmenis, sprogstamąsias medžiagas, kurias jis laikė be atitinkamo leidimo, teritoriniam policijos komisariatui pateikia raštišką pareiškimą, kuriame nurodoma, kada ir kokiu būdu jis įgijo ginklus, šaudmenis, sprogmenis, sprogstamąsias medžiagas. Pareiškime asmuo turi nurodyti, ar jis ginklą, šaudmenis nori realizuoti atlygintinai, ar atiduoti neatlygintinai policijai, ar atiduoti valstybės nuosavybėn, ar teisės aktų nustatyta tvarka pateiks prašymą išduoti leidimą laikyti ir nešioti ginklą.

4. Ginklus ir šaudmenis asmuo atneša ir perduoda teritoriniam policijos komisariatui. Asmuo, pageidaujantis atiduoti teritoriniam policijos komisariatui sprogmenis, sprogstamąsias medžiagas, privalo apie jų buvimo vietą informuoti teritorinį policijos komisariatą. Asmenims draudžiama pernešti, pervežti sprogmenis ir sprogstamąsias medžiagas. Vadovaudamiesi Policijos departamento prie Vidaus reikalų ministerijos 1999 m. gegužės 3 d. įsakymu Nr. 145 „Dėl sprogimų, pranešimų apie rastą sprogmenį, grasinimų susprogdinti tyrimo bei plano „Skydas“ paruošimo instrukcijos patvirtinimo“, sprogmenis, sprogstamąsias medžiagas jų buvimo vietoje apžiūri ir įvertina Policijos departamento kriminalinės policijos Greitojo reagavimo rinktinės „Aras“ arba Krašto apsaugos ministerijos padalinių išminuotojai. Po apžiūros ir įvertinimo šie sprogmenys ir sprogstamosios medžiagos perduodamos teritoriniams gynybos štabams. Jeigu atiduotų sprogmenų, sprogstamųjų medžiagų saugiai transportuoti ir (ar) saugoti negalima, juos išminuotojai sunaikina.

5. Teritorinis gynybos štabas ar Šaulių sąjungos apskrities šaulių rinktinė, kuri pateikia ginklus ir šaudmenis, teritoriniam policijos komisariatui turi pateikti prašymą įvertinti ginklo tinkamumą, patikrinti, ar atiduotas ginklas neįregistruotas policijos įstaigose, nebuvo registruotas kaip nusikaltimo įrankis ar dalykas, įteisinti atiduotus ginklus. Prašyme nurodoma, kada, kas ir kokiu būdu įgijo ginklus ir šaudmenis. Jeigu ginklus teritoriniam gynybos štabui ar Šaulių sąjungos apskrities šaulių rinktinei atidavė fizinis asmuo, prie prašymo pridedama asmens, kuris atidavė ginklus ir šaudmenis, pareiškimo kopija. Teritoriniai gynybos štabai aukščiau paminėta tvarka informuoja teritorinį policijos komisariatą apie jų paimtus sprogmenis ir sprogstamąsias medžiagas.

6. Leidimų sistemos pareigūnas (toliau vadinamas – pareigūnas) iš asmenų, teritorinių gynybos štabų, Šaulių sąjungos apskrities šaulių rinktinių priima ginklus ir šaudmenis. Priėmęs ginklus, šaudmenis pareigūnas išrašo nustatytos formos kvitą ir jį atiduoda asmeniui arba įgaliotam teritorinio gynybos štabo ar Šaulių sąjungos apskrities šaulių rinktinės asmeniui. Kvito šaknelė saugoma policijos komisariate. Pareigūnas, patikrinęs, ar asmens pareiškimas, teritorinių gynybos štabo arba Šaulių sąjungos apskrities šaulių rinktinės prašymas tinkamai įformintas, nustatyta tvarka jį užregistruoja. Pareiškimą pareigūnas iš asmens ar įgalioto asmens priima tik jam pateikus asmens dokumentus.

7. Vadovaudamasis Vidaus reikalų ministerijos 1994 m. liepos 22 d. įsakymu Nr. 7 „Apie ginklų, šaudmenų, asmens saugos ir aktyviosios ginties, radiacinės ir cheminės saugos, spec. degazavimo priemonių ir inžinerinės technikos saugojimo ir apskaitos bei normų ir ginkluotės skirstymo į kategorijas taisyklių patvirtinimo“, paimtus ginklus, šaudmenis tą pačią dieną kartu su asmens pareiškimo kopija pareigūnas perduoda saugoti į teritorinio policijos komisariato ginklų saugyklą.

8. Asmuo, pageidaujantis gauti leidimą laikyti ir nešioti atiduotus ginklus ir šaudmenis, turi Lietuvos Respublikos Vyriausybės 1998 m. balandžio 10 d. nutarimu Nr. 436 „Dėl ginklų ir šaudmenų apyvartą reglamentuojančių taisyklių patvirtinimo“ bei Vidaus reikalų ministerijos 1998 m. birželio 16 d. įsakymu Nr. 259 „Dėl ribotos civilinės apyvartos civilinių ginklų ir šaudmenų“ nustatyta tvarka pateikti dokumentus, kurių reikia leidimui įsigyti ginklą gauti.

9. Iš asmens, pageidaujančio įteisinti ginklus ir šaudmenis savo nuosavybėn, pareigūnas, vadovaudamasis Lietuvos Respublikos Vyriausybės 1998 m. balandžio 10 d. nutarimu Nr. 436 „Dėl ginklų ir šaudmenų apyvartą reglamentuojančių taisyklių patvirtinimo“ bei Vidaus reikalų ministerijos 1998 m. birželio 16 d. įsakymu Nr. 259 „Dėl ribotos civilinės apyvartos civilinių ginklų ir šaudmenų“, priima nustatytus dokumentus ir surenka medžiagą dėl leidimo laikyti ir nešioti ginklus išdavimo.

 

III. PATIKRINIMAI

 

10. Pareigūnas per 5 dienas nuo ginklų atidavimo:

10.1. patikrina, ar ginklai neįregistruoti teritoriniame policijos komisariate, ir išsiunčia paklausimą, ar ginklai neįregistruoti Informatikos ir ryšių departamento prie Vidaus reikalų ministerijos ieškomų numerinių daiktų bei registruotų ginklų įskaitose;

10.2. perduoda paimtus ginklus Policijos departamento prie Vidaus reikalų ministerijos kriminalinės policijos Kriminalistinių ekspertizių tarnybai su prašymu patikrinti, ar ginklai nebuvo registruoti kaip nusikaltimo įrankis. Kriminalistinių ekspertizių tarnyba per 25 dienas atlieka patikrinimą ir grąžina ginklus teritoriniam policijos komisariatui;

10.3. informuoja Policijos departamento prie Vidaus reikalų ministerijos kriminalinės policijos Kriminalistinių ekspertizių tarnybą apie paimtus ir teritoriniuose gynybos štabuose laikomus sprogmenis ir sprogstamąsias medžiagas.

11. Policijos departamento prie Vidaus reikalų ministerijos kriminalinės policijos Kriminalistinių ekspertizių ginklų ir sprogmenų tyrimo ekspertai, gavę informaciją apie teritoriniuose gynybos štabuose laikomus sprogmenis ir sprogstamąsias medžiagas, per 15 dienų atlieka jų apžiūrą. Vadovaudamiesi Vidaus reikalų ministerijos 1998 m. balandžio 23 d. įsakymu Nr. 171 patvirtintos Darbo su šaudmenimis, sprogmenimis ir sprogstamosiomis medžiagomis instrukcijos 8 punktu ekspertai sprogmenis ir sprogstamąsias medžiagas, kurias saugoti yra pavojinga, sunaikina.

12. Per 15 dienų po atliktos sprogmenų ir sprogstamųjų medžiagų apžiūros Kriminalistinių ekspertizių tarnybos ginklų ir sprogmenų tyrimo ekspertai, vadovaudamiesi Vidaus reikalų ministerijos 1998 m. balandžio 23 d. įsakymu Nr. 171 patvirtintos Darbo su šaudmenimis, sprogmenimis ir sprogstamosiomis medžiagomis instrukcijos 7.3 punktu, nustato, ar nebuvo panaudoti analogiški sprogmenys, sprogstamosios medžiagos ir paleidimo mechanizmai kitose sprogimo vietose, ir apie tai informuoja teritorinį policijos komisariatą.

 

 

IV. GINKLŲ, ŠAUDMENŲ, SPROGMENŲ IR SPROGSTAMŲJŲ MEDŽIAGŲ įteisinimas

 

13. Atlikus ginklų, šaudmenų, sprogmenų, sprogstamųjų medžiagų patikrinimus pagal šios instrukcijos 10-12 punktus, teritorinių policijos komisariatų viešosios policijos leidimų sistemos padaliniai ginklus, šaudmenis ir surinktą medžiagą dėl ginklų ir šaudmenų perduoda ginklų tinkamumo naudoti nustatymo komisijai (komisija sudaroma vadovaujantis Lietuvos Respublikos Vyriausybės 1998 m. balandžio 10 d. nutarimu Nr. 436 patvirtintų Ginklų paėmimo, vertės nustatymo ir realizavimo taisyklių 9 punktu).

14. Ginklų tinkamumo naudoti nustatymo komisija per 5 dienas įvertina atiduotus ginklus ir šaudmenis ir priima sprendimą, ar ginklai ir šaudmenys tinkami naudoti. Įvertinusi ginklus, šaudmenis ir priėmusi sprendimą dėl jų tinkamumo naudoti, komisija ginklus, šaudmenis ir medžiagą dėl ginklų ir šaudmenų grąžina teritorinio policijos komisariato viešosios policijos leidimų sistemos padaliniui.

15. Gavus medžiagas dėl ginklų, šaudmenų, sprogmenų, sprogstamųjų medžiagų, jos nedelsiant perduodamos teritorinio policijos komisariato kriminalinei policijai, kuri vadovaudamasi Lietuvos Respublikos baudžiamojo, Baudžiamojo proceso kodeksais, Lietuvos Respublikos ginklų, šaudmenų, sprogmenų, sprogstamųjų medžiagų savanoriško atidavimo bei ginklų ir šaudmenų įteisinimo laikinuoju įstatymu bei surinkta medžiaga, priima procesinį sprendimą.

16. Tuo atveju, jeigu teritorinio policijos komisariato kriminalinė policija priima sprendimą atsisakyti kelti baudžiamąją bylą arba iškeltą bylą nutraukia, surinkta medžiaga dėl ginklų ir šaudmenų, sprogmenų, sprogstamųjų medžiagų perduodama teritorinio policijos komisariato viešosios policijos leidimų sistemos padaliniui.

17. Tuo atveju, jeigu teritorinio policijos komisariato kriminalinė policija priima sprendimą iškelti baudžiamąją bylą ir ji perduodama teismui, galutinis sprendimas dėl ginklų, šaudmenų, sprogmenų ar sprogstamųjų medžiagų priimamas gavus teismo nutartį ar nuosprendį.

18. Pareigūnas, gavęs medžiagas dėl ginklų, šaudmenų, sprogmenų ar sprogstamųjų medžiagų atidavimo, atsižvelgdamas į subjekto prašymą, atliktus patikrinimus, priimtą procesinį sprendimą, ginklų tinkamumo naudoti nustatymo komisijos sprendimą, per 3 dienas surašo išvadą ir ją patvirtinus teritorinio policijos komisariato vadovui ar jo įgaliotam pareigūnui informuoja asmenis, atidavusius ginklus, šaudmenis, sprogmenis, sprogstamąsias medžiagas, bei:

18.1. visus netinkamus naudoti ginklus ir šaudmenis, taip pat ginklus ir šaudmenis, kuriuos asmuo savo noru atidavė valstybės nuosavybėn, vadovaudamasis Lietuvos Respublikos finansų ministerijos 1996 m. rugpjūčio 6 d. įsakymu Nr. 72 „Dėl konfiskuoto, bešeimininkio, valstybės paveldėto, į valstybės pajamas paimto arba perduoto turto ir lobių perėmimo, apskaitos, įkainojimo, saugojimo, realizavimo ir grąžinimo instrukcijos patvirtinimo“, perduoda Lietuvos Respublikos ginklų fondui;

18.2. tinkamus naudoti ginklus ir šaudmenis, kuriuos perdavė teritoriniai gynybos štabai, grąžina jiems;

18.3. tinkamus naudoti ginklus ir šaudmenis, kuriuos perdavė Šaulių sąjungos apskričių šaulių rinktinės, grąžina joms;

18.4. tinkamus naudoti ginklus ir šaudmenis, kurie neatlygintinai atiduoti policijos įstaigoms, įtraukia į policijos komisariato balansą arba perduoda Lietuvos Respublikos ginklų fondui;

18.5. tinkamus naudoti ginklus ir šaudmenis, kurie atiduoti atlygintinai realizuoti, perduoda Lietuvos Respublikos ginklų fondui;

18.6. tinkamus naudoti ginklus ir šaudmenis, kuriuos asmenys atidavė įteisinti savo nuosavybėn, vadovaudamasis 8 punkte nustatyta tvarka surinkta medžiaga dėl leidimo laikyti ir nešioti atitinkamą ginklą išdavimo ir išvada, užregistruoja juos atidavusiems asmenims. Už ginklo registravimą imamas nustatyto dydžio žyminis mokestis;

18.7. tinkamus naudoti ginklus grąžina teisėtiems savininkams, jeigu jie buvo nustatyti atliktų patikrinimų metu.

19. Ginklai, šaudmenys teritorinio policijos komisariato vadovui ar jo įgaliotam pareigūnui patvirtinus 18 punkte nurodytą išvadą 18.2, 18.3, 18,5, 18.6 punktuose nurodytais atvejais laikomi įteisintais.

 

V. BAIGIAMOJI DALIS

 

20. Teritorinio policijos komisariato leidimų sistemos padalinys, praėjus 45 dienoms po Lietuvos Respublikos ginklų, šaudmenų, sprogmenų, sprogstamųjų medžiagų savanoriško atidavimo bei ginklų ir šaudmenų įteisinimo įstatymo įsigaliojimo ir pasibaigus jo galiojimui, per 10 dienų Policijos departamento prie Vidaus reikalų ministerijos viešosios policijos Viešosios tvarkos užtikrinimo ir licencijavimo kontrolės tarnybai atsiunčia nustatytos formos ataskaitą (1 priedas).

21. Policijos departamento prie Vidaus reikalų ministerijos viešosios policijos Viešosios tvarkos užtikrinimo ir licencijavimo kontrolės tarnyba, praėjus 45 dienoms po Lietuvos Respublikos ginklų, šaudmenų, sprogmenų, sprogstamųjų medžiagų savanoriško atidavimo bei ginklų ir šaudmenų įteisinimo įstatymo įsigaliojimo ir pasibaigus jo galiojimui, per 20 dienų apibendrina iš teritorinių policijos komisariatų gautas ataskaitas ir išsiunčia Policijos departamento kriminalinės policijos Kriminalistinių ekspertizių tarnybai, Organizuoto nusikalstamumo tyrimo tarnybai ir viešosios policijos Organizacinei tarnybai.

22. Teritorinis policijos komisariatas, gavęs informaciją apie didelį kiekį (tai nustato Lietuvos Respublikos baudžiamojo kodekso 234 straipsnio 2 dalis) atiduodamų ginklų, sprogmenų ar sprogstamųjų medžiagų, nedelsdamas raštu (faksas 72 38 51) informuoja Policijos departamento prie Vidaus reikalų ministerijos kriminalinės policijos Organizuoto nusikalstamumo tyrimo tarnybą.

______________