STUDIJŲ KOKYBĖS VERTINIMO CENTRO DIREKTORIAUS

ĮSAKYMAS

 

DĖL Užsienio institucijose įgytų kvalifikacijų, suteikiančių teisę į aukštąjį mokslą, vertinimo taisyklIŲ ir Užsienio institucijose įgytų kvalifikacijų, suteikiančių teisę į aukštąjį mokslą, dalykų atitikmenų nustatymo ir pažymių pervedimo taisyklIŲ patvirtinimo bei Kai kurių STUDIJŲ KOKYBĖS VERTINIMO CENTRO DIREKTORIAUS ĮSAKYMŲ PRIPAŽINIMO NETEKUSIAIS GALIOS

 

2011 m. birželio 9 d. Nr. 1-01-76

Vilnius

 

Vadovaudamasis Užsienyje įgytų kvalifikacijų, suteikiančių teisę į aukštąjį mokslą, bei aukštojo mokslo kvalifikacijų vertinimo ir akademinio pripažinimo nuostatais, patvirtintais Lietuvos Respublikos Vyriausybės 2005 m. sausio 21 d. nutarimu Nr. 60 (Žin., 2005, Nr. 12-369) bei Užsienio šalių institucijose išsilavinimą įgijusių asmenų konkuravimo dėl priėmimo į valstybės finansuojamas studijų vietas tvarkos aprašu, patvirtintu Lietuvos Respublikos švietimo ir mokslo ministro 2009 m. gegužės 22 d. įsakymu Nr. ISAK-1086 (Žin., 2009, Nr. 63-2516):

1. Tvirtinu Užsienio institucijose įgytų kvalifikacijų, suteikiančių teisę į aukštąjį mokslą, vertinimo taisykles (pridedama).

2. Tvirtinu Užsienio institucijose įgytų kvalifikacijų, suteikiančių teisę į aukštąjį mokslą, dalykų atitikmenų nustatymo ir pažymių pervedimo taisykles (pridedama).

3. Pripažįstu netekusiais galios:

3.1. Studijų kokybės vertinimo centro direktoriaus 2006 m. vasario 3 d. įsakymą Nr. 1-24 „Dėl užsienyje įgytų kvalifikacijų, suteikiančių teisę į aukštąjį mokslą, vertinimo taisyklių patvirtinimo“ (Žin., 2006, Nr. 16-578);

3.2. Studijų kokybės vertinimo centro direktoriaus 2007 m. birželio 21 d. įsakymą Nr. 1-102 „Dėl Studijų kokybės vertinimo centro direktoriaus 2006 m. vasario 3 d. įsakymo Nr. 1-24 „Dėl užsienyje įgytų kvalifikacijų, suteikiančių teisę į aukštąjį mokslą, vertinimo taisyklių patvirtinimo“ pakeitimo“ (Žin., 2007, Nr. 69-2778);

3.3. Studijų kokybės vertinimo centro direktoriaus 2009 m. balandžio 16 d. įsakymą Nr. 1-32 „Dėl Studijų kokybės vertinimo centro direktoriaus 2006 m. vasario 3 d. įsakymo Nr. 1-24 „Dėl užsienyje įgytų kvalifikacijų, suteikiančių teisę į aukštąjį mokslą, vertinimo taisyklių patvirtinimo“ pakeitimo“ (Žin., 2009, Nr. 44-1737);

3.4. Studijų kokybės vertinimo centro direktoriaus 2009 m. liepos 9 d. įsakymą Nr. 1-53 Dėl Studijų kokybės vertinimo centro direktoriaus 2006 m. vasario 3 d. įsakymo Nr. 1-24 „Dėl užsienyje įgytų kvalifikacijų, suteikiančių teisę į aukštąjį mokslą, vertinimo taisyklių patvirtinimo“ pakeitimo“ (Žin., 2009, Nr. 86-3656);

3.5. Studijų kokybės vertinimo centro direktoriaus 2009 m. gruodžio 30 d. įsakymą Nr. 1-124 „Dėl Studijų kokybės vertinimo centro direktoriaus 2006 m. vasario 3 d. įsakymo Nr. 1-24 „Dėl užsienyje įgytų kvalifikacijų, suteikiančių teisę į aukštąjį mokslą, vertinimo taisyklių patvirtinimo“ pakeitimo“ (Žin., 2010, Nr. 3-146).

4. Nustatau, kad užsienyje įgytos kvalifikacijos, suteikiančios teisę į aukštąjį mokslą, dėl kurių vertinimo kreiptasi iki šio teisės akto įsigaliojimo dienos, vertinamos vadovaujantis Studijų kokybės vertinimo centro direktoriaus 2006 m. vasario 3 d. įsakymu Nr. 1-24 „Dėl užsienyje įgytų kvalifikacijų, suteikiančių teisę į aukštąjį mokslą, vertinimo taisyklių patvirtinimo“ (Žin., 2006, Nr. 16-578).

 

 

Direktorius                                                                              Artūras Grebliauskas


PATVIRTINTA

Studijų kokybės vertinimo centro direktoriaus

2011 m. birželio 9 d. įsakymu Nr. 1-01-76

 

UŽSIENIO INSTITUCIJOSE ĮGYTŲ KVALIFIKACIJŲ, SUTEIKIANČIŲ TEISĘ Į AUKŠTĄJĮ MOKSLĄ, VERTINIMO TAISYKLĖS

 

I. BENDROSIOS NUOSTATOS

 

1. Užsienio institucijose įgytų kvalifikacijų, suteikiančių teisę į aukštąjį mokslą, vertinimo taisyklės (toliau vadinama – Taisyklės) reglamentuoja Studijų kokybės vertinimo centro (toliau vadinama – Centras) atliekamą užsienio institucijose įgytų kvalifikacijų, suteikiančių teisę į aukštąjį mokslą (toliau vadinama – kvalifikacija), vertinimą.

2. Taisyklės parengtos vadovaujantis Europos Tarybos ir UNESCO kvalifikacijų, susijusių su aukštuoju mokslu, pripažinimo Europos regiono valstybėse konvencija (Žin., 1998, Nr. 110-3025) (toliau vadinama – Lisabonos pripažinimo konvencija), ratifikuota Lietuvos Respublikos 1998 m. spalio 15 d. įstatymu „Dėl Europos Tarybos ir UNESCO kvalifikacijų, susijusių su aukštuoju mokslu, pripažinimo Europos regiono valstybėse konvencijos ratifikavimo“ (Žin., 1998, Nr. 110-3022), Užsienyje įgytų kvalifikacijų, suteikiančių teisę į aukštąjį mokslą, bei aukštojo mokslo kvalifikacijų vertinimo ir akademinio pripažinimo nuostatais, patvirtintais Lietuvos Respublikos Vyriausybės 2005 m. sausio 21 d. nutarimu Nr. 60 (Žin., 2005, Nr. 12-369) (toliau vadinama – Nuostatai) bei atsižvelgiant į Europos Tarybos ir UNESCO Rekomendacijų dėl užsienio kvalifikacijų vertinimo ir procedūrų (2001, atnaujintos 2010) nuostatas.

3. Šiose Taisyklėse vartojamos sąvokos:

3.1. Esminis skirtumas – tai skirtumas, kai kvalifikacija pagal mokymosi rezultatus, apimtį (trukmę), turinį, pasiekimų vertinimą iš esmės skiriasi nuo atitinkamos Lietuvos Respublikoje teikiamos kvalifikacijos;

3.2. Kilmės šalisvalstybė ar teritorija, kurios švietimo sistemai priklauso kvalifikacija.

4. Kitos Taisyklėse vartojamos sąvokos atitinka sąvokas, vartojamas Lisabonos pripažinimo konvencijoje ir Nuostatuose.

5. Kvalifikacija kiekvienu atveju vertinama individualiai, remiantis turima informacija apie kvalifikaciją, jos kilmės šalies švietimo sistemą bei suformuota praktika ir vadovaujantis šiomis Taisyklėmis bei kitais teisės aktais.

6. Šios Taisyklės netaikomos Europos bakalaureatui, įgytam baigus Europos mokyklas, nurodytas Konvencijos, apibrėžiančios Europos mokyklų statutą (Žin., 2004, Nr. 178-6583), I priede.

 

II. DOKUMENTŲ PATEIKIMAS

 

7. Pareiškėjas, siekiantis kvalifikacijos vertinimo, asmeniškai arba paštu Centrui privalo pateikti:

7.1. nustatytos formos paraišką dėl kvalifikacijos vertinimo;

7.2. dokumentus, nurodytus Nuostatų 10.2–10.4 punktuose;

7.3. dokumentus, nurodytus Lietuvos Respublikos švietimo ir mokslo ministro 2005 m. birželio 7 d. įsakyme Nr. ISAK-1040 „Dėl papildomų dokumentų, pateiktinų užsienyje įgytos kvalifikacijos įvertinimui arba pripažinimui, nustatymo“ (Žin., 2005, Nr. 75-2730; 2006, Nr. 53-1945);

7.4. kitus papildomus dokumentus, nurodytus Taisyklių priede.

8. Centras turi teisę paprašyti teikiamų užsienyje išduotų dokumentų konsulinio legalizavimo arba jų patvirtinimo pažyma „Apostille“.

9. Centrui pateikiami dokumentų originalai arba teisės aktų nustatyta tvarka patvirtintos jų kopijos. Tais atvejais, kai pateikiamos teisės aktų nustatyta tvarka patvirtintos dokumentų kopijos, Centras turi teisę paprašyti pateikti dokumentų originalus.

10. Jei pateikiami dokumentai buvo išduoti ne lietuvių, anglų ar rusų kalba, jie turi būti išversti į lietuvių kalbą, o nesant galimybės išversti dokumentų į lietuvių kalbą – į anglų ar rusų kalbą. Vertimai turi būti susegti su teisės aktų nustatyta tvarka patvirtintomis dokumentų kopijomis; susegimas turi būti patvirtintas vertimų biuro antspaudu ir vertėjo parašu.

11. Jei su paraiška pateikti ne visi dokumentai, nurodyti Taisyklių 7.2, 7.3 punktuose ir (arba) nustatoma, kad reikalingi Taisyklių priede nurodyti dokumentai, apie būtinybę pateikti atitinkamus dokumentus asmuo yra informuojamas raštu Centro direktoriaus nustatyta tvarka.

12. Jei pareiškėjas neturi galimybės pateikti Taisyklių priede nurodytų dokumentų, jis apie tai nedelsdamas raštu turi pranešti Centrui, nurodydamas dokumentų nepateikimo priežastis, o Centras sprendžia, ar galima priimti sprendimą dėl kvalifikacijos įvertinimo neturint šių dokumentų.

13. Įtarus, kad pateikti dokumentai yra suklastoti ar išduoti neteisėtai, Centras tiesiogiai kreipiasi į dokumente nurodytą jo išdavėją ar kitą kompetentingą instituciją, o vertinimo procedūros terminas sustabdomas. Iš dokumente nurodyto jo išdavėjo ar kitos kompetentingos institucijos gavus informaciją, kad:

13.1. įtarimai dėl suklastotų dokumentų ar jų išdavimo neteisėtumo nepasitvirtino, procedūra tęsiama;

13.2. dokumentai yra suklastoti ar išduoti neteisėtai, kaip numatyta Nuostatų 12 punkte, dokumentai perduodami ikiteisminio tyrimo institucijai.

14. Centrui per 1 metus nuo prašymo pateikti dokumentus, nurodytus Taisyklių 7.2, 7.3 punktuose, išsiuntimo iš Centro dienos šių dokumentų negavus, kvalifikacija nevertinama, o apie priimtą sprendimą raštu pranešama pareiškėjui.

15. Centrui per 1 metus nuo prašymo pateikti dokumentus, nurodytus Taisyklių priede, išsiuntimo iš Centro dienos šių dokumentų negavus ir nusprendus, kad sprendimo dėl vertinimo priimti negalima, kvalifikacijos vertinimas nutraukiamas, o apie priimtą sprendimą raštu pranešama pareiškėjui.

 

III. PAGRINDINIAI KVALIFIKACIJŲ VERTINIMO PRINCIPAI

 

16. Kvalifikacijos vertinimą sudaro du etapai:

16.1. kvalifikacijos vertės ir lygmens nustatymas jos kilmės šalyje;

16.2. kvalifikacijos vertės ir lygmens nustatymas Lietuvos Respublikoje, lyginant ją su Lietuvos Respublikoje teikiama vidurinio mokslo kvalifikacija, t.y. kvalifikacijos mokymosi rezultatų, apimties (trukmės), turinio, pasiekimų vertinimo reikalavimų palyginimas su atitinkamais reikalavimais, nustatytais Lietuvos Respublikoje.

17. Taisyklių 16.1. punkte numatyto etapo metu siekiama nustatyti, ar:

17.1. kvalifikacija yra pripažinta jos kilmės šalyje, t.y. ar kvalifikacijos suteikėjas yra įgaliotas teikti tokias kvalifikacijas ir (ar) suteikta kvalifikacija priklauso tos šalies formaliojo švietimo sistemai ir (ar) išduotas nustatyta tvarka patvirtinto pavyzdžio dokumentas;

17.2. remiantis turima informacija apie kilmės šalies švietimo sistemą ir įgytą kvalifikaciją, kvalifikacija liudija sėkmingai baigtą mokymo programą bei teikia teisę būti svarstomam dėl priėmimo į aukštojo mokslo studijas.

18. Tais atvejais, kai kvalifikacija neatitinka Taisyklių 17 punkto nuostatų, tolesnis kvalifikacijos vertinimas nutraukiamas, o apie priimtą sprendimą raštu pranešama pareiškėjui teisės aktų nustatyta tvarka.

19. Taisyklių 16.2. punkte numatyto etapo metu kvalifikacija lyginama su Lietuvos Respublikoje teikiama vidurinio mokslo kvalifikacija pagal šiuos bendruosius reikalavimus:

19.1. mokymosi rezultatų, kurie apima kvalifikacijos teikiamas akademines ir (ar) profesines teises, įgytas žinias, supratimą bei gebėjimus;

19.2. apimties (trukmės), kurie apima formalią bei faktinę mokymosi apimtį ir trukmę;

19.3. turinio, kurie apima priėmimo reikalavimus, mokymo programos turinio elementus, kokybės užtikrinimą, mokymosi programos tikslą, jos baigimo reikalavimus bei jų reglamentavimą;

19.4. pasiekimų vertinimo, kurie apima reikalavimus, keliamus pasiekimų vertinimo sistemai, jos reglamentavimą bei patikimumą.

20. Rasti skirtumai tarp kvalifikacijos ir Lietuvos Respublikoje teikiamos vidurinio mokslo kvalifikacijos yra analizuojami ir nustatoma, ar jie yra esminiai.

 

IV. ESMINIAI SKIRTUMAI

 

21. Esminis skirtumas dėl mokymosi rezultatų gali būti nustatomas, kai kvalifikacija kilmės šalyje nesuteikia tiesioginės teisės pretenduoti į universitetines pirmosios pakopos studijų programas ir tuo iš esmės skiriasi nuo reikalavimų Lietuvos Respublikoje. Tais atvejais, kai teisė pretenduoti į universitetines studijas nėra aiškiai reglamentuota valstybiniu arba regioniniu lygmeniu, nagrinėjami stojimo reikalavimai.

22. Esminis skirtumas dėl apimties (trukmės) gali būti nustatomas, kai bendra mokymosi trukmė arba bendrojo ugdymo elemento, kai baigta integruota programa, mokymosi trukmė yra daugiau nei vieneriais metais trumpesnė, lyginant su mokymosi trukmės reikalavimais teikiant vidurinio mokslo kvalifikaciją Lietuvos Respublikoje. Ši nuostata netaikoma kvalifikacijoms, įgytoms buvusios Sovietų Sąjungos respublikose iki 1990 m. (imtinai).

23. Esminis skirtumas dėl turinio gali būti nustatomas, kai baigta mokymosi programa neatitinka jai keliamų reikalavimų kilmės šalyje ir (ar) iš esmės skiriasi nuo reikalavimų programos turiniui Lietuvos Respublikoje.

24. Esminis skirtumas dėl pasiekimų vertinimo gali būti nustatomas, kai programos ir jos baigimo reikalavimai nėra reglamentuoti valstybiniu arba regioniniu lygmeniu, t.y. nėra patikimos pasiekimų vertinimo sistemos ir tuo iš esmės skiriasi nuo reikalavimų Lietuvos Respublikoje.

25. Esminius skirtumus, nurodytus Taisyklių 22 ir 24 punktuose, gali kompensuoti baigtos studijos ar jų dalis, bet ne trumpesnės kaip vieneri studijų metai, povidurinio formaliojo švietimo institucijoje.

26. Esminį skirtumą, nurodytą Taisyklių 24 punkte, gali kompensuoti išlaikyti stojamieji egzaminai į kilmės šalies aukštąsias mokyklas, jei tokie egzaminai organizuojami valstybiniu arba regioniniu lygmeniu.

27. Esminiams skirtumams nustatyti Centras gali pasitelkti atitinkamų sričių ekspertus.

28. Visais kitais atvejais sprendimą dėl to, ar nustatyti skirtumai yra esminiai ir ar jie gali būti kompensuojami, padeda priimti Kvalifikacijų vertinimo ir dalykų atitikmenų nustatymo bei pažymių pervedimo ypatingais atvejais komisija (toliau – Komisija), sudaryta Centro direktoriaus įsakymu.

 

V. SPRENDIMO PRIĖMIMAS IR ĮFORMINIMAS

 

29. Atlikus kvalifikacijos vertinimą, priimamas vienas iš sprendimų, nurodytų Nuostatų 14 punkte.

30. Kvalifikacija vertinama kaip lygiavertė Lietuvos Respublikoje teikiamai vidurinio mokslo kvalifikacijai, jei nenustatoma esminių skirtumų.

31. Kvalifikacija vertinama kaip lygiavertė Lietuvos Respublikoje teikiamai vidurinio mokslo kvalifikacijai su sąlyga išlaikyti brandos ir (ar) stojamuosius egzaminus Lietuvoje ar kilmės šalyje, jei nustatomas esminis skirtumas, nurodytas Taisyklių 24 punkte.

32. Kvalifikacija vertinama kaip lygiavertė Lietuvos Respublikoje teikiamai vidurinio mokslo kvalifikacijai su sąlyga baigti papildomus kursus, jei nustatomas esminis skirtumas, nurodytas Taisyklių 22 punkte.

33. Kvalifikacija vertinama kaip nelygiavertė Lietuvos Respublikoje teikiamai vidurinio mokslo kvalifikacijai, jei nustatomas esminis skirtumas, nurodytas Taisyklių 21 punkte.

34. Jei nustatomas esminis skirtumas, nurodytas Taisyklių 23 punkte ir visais kitais Taisyklėse nenumatytais arba ypatingais atvejais, rekomendacijas dėl sprendimo, reikalingas praktikai suformuoti, teikia Komisija.

35. Sprendimas dėl vertinimo įforminamas pažyma dėl kvalifikacijos įvertinimo.

36. Tuo atveju, jei kvalifikacija įvertinama kaip lygiavertė, motyvai dėl priimto sprendimo išdėstomi pažymoje dėl įvertinimo.

37. Tuo atveju, jei kvalifikacija įvertinama kaip nelygiavertė arba lygiavertė su sąlyga, kartu su pažyma dėl įvertinimo yra išduodamas jos priedas sprendimui dėl įvertinimo pagrįsti.

38. Pareiškėjui, įvykdžius sprendime iškeltą sąlygą ir pateikus tai liudijančius dokumentus, Centras per 5 darbo dienas priima sprendimą dėl sąlygos įvykdymo ir pažymos, patvirtinančios sąlygos įvykdymą, išdavimo.

 

VI. KVALIFIKACIJŲ VERTINIMO TERMINAI

 

39. Kvalifikacijos vertinimas atliekamas per terminus, nurodytus Nuostatų 13 punkte.

40. Kvalifikacijos vertinimo laikotarpio pradžia laikoma dokumentų, nurodytų Taisyklių 7.1–7.3 punktuose, pateikimo data. Tuo atveju, jei nustatoma, kad pateikti ne visi Taisyklių 7.1–7.3 punktuose nurodyti dokumentai, pareiškėjas Centro direktoriaus nustatyta tvarka yra informuojamas raštu kad juos pateiktų.

41. Tuo atveju, jei pateikus Taisyklių 7.1–7.3 punktuose nurodytus dokumentus, nustatoma, kad yra reikalingi Taisyklių priede nurodyti papildomi dokumentai, vertinimo terminas sustabdomas nuo rašto dėl dokumentų pateikimo išsiuntimo dienos. Šis sustabdymo laikotarpis į Nuostatų 13 punkte nustatytus terminus neįskaitomas.

42. Taisyklių 13 punkte numatytais vertinimo procedūros sustabdymo atvejais sustabdymo laikotarpis neįskaitomas į Nuostatų 13 punkte nustatytus terminus.

 

VII. BAIGIAMOSIOS NUOSTATOS

 

43. Tais atvejais, kai paraiška dėl kvalifikacijos akademinio pripažinimo (toliau vadinama – pripažinimas) Centrui pateikiama dar nepriėmus sprendimo dėl kvalifikacijos įvertinimo, Centras persiunčia Nuostatų 20 punkte nurodytus dokumentus kvalifikacijos pripažinimui į Lietuvos Respublikos švietimo ir mokslo ministeriją per 5 darbo dienas nuo:

43.1. Centro sprendimo dėl kvalifikacijos įvertinimo priėmimo, jei kvalifikacija įvertinta kaip lygiavertė arba nelygiavertė Lietuvos Respublikoje teikiamai vidurinio mokslo kvalifikacijai;

43.2. Centro pažymos dėl iškeltos sąlygos įvykdymo išleidimo dienos, jei kvalifikacija įvertinta su sąlyga.

44. Tais atvejais, kai paraiška dėl kvalifikacijos pripažinimo pateikiama po kvalifikacijos įvertinimo ir yra priimtas Centro sprendimas kvalifikaciją vertinti lygiaverte arba nelygiaverte, arba lygiaverte su sąlyga ir yra išduota Centro pažyma dėl iškeltos sąlygos įvykdymo, Nuostatų 20 punkte nurodytas terminas skaičiuojamas nuo paraiškos dėl pripažinimo gavimo Centre dienos.

45. Pareiškėjas, nesutinkantis su sprendimu dėl kvalifikacijos įvertinimo, turi teisę teikti apeliaciją Užsienyje įgytų kvalifikacijų, suteikiančių teisę į aukštąjį mokslą, bei aukštojo mokslo kvalifikacijų vertinimo ir akademinio pripažinimo apeliacinei komisijai Nuostatų 25 punkte nustatyta tvarka.

 

_________________


Užsienio institucijose įgytų kvalifikacijų,

suteikiančių teisę į aukštąjį mokslą,

vertinimo taisyklių

priedas

 

KITI PAPILDOMI DOKUMENTAI, PATEIKIAMI VERTINIMUI

 

Centras turi teisę paprašyti iš pareiškėjo, siekiančio kvalifikacijos įvertinimo, pateikti šiuos papildomus dokumentus:

1. dokumentą, patvirtinantį išsilavinimo dokumentų suteikimo faktą;

2. išsilavinimą, turėtą iki vertinamos kvalifikacijos įgijimo, liudijančius dokumentus;

3. dokumentą apie laikytus brandos ir (ar) stojamuosius egzaminus į kilmės šalies aukštąsias mokyklas ir šių egzaminų įvertinimą;

4. dokumentą apie dalykus, kurių buvo mokytasi, ir jų įvertinimą;

5. pažymą apie įgytą teisę studijuoti kilmės šalies universitetines aukštojo mokslo programas;

6. dokumentus, liudijančius apie studijas ar jų dalį baigtas po kvalifikacijos, suteikiančios teisę į aukštąjį mokslą, įgijimo;

7. baigtos mokymo programos aprašą;

8. išklausyto mokymo dalyko programos aprašą;

9. mokymosi pasiekimų vertinimo sistemos aprašą;

10. kompetentingos institucijos išduotą dokumentą apie išsilavinimo dokumentą suteikusios institucijos bei mokymo vykdytojo statusą ir (ar) baigtos mokymo programos statusą ir (ar) išsilavinimo dokumento statusą;

11. užpildytą klausimyną dėl informacijos apie mokymosi įgyvendinimo vietą;

12. duomenis ar informaciją, reikalingus kvalifikacijos įgijimui patvirtinti;

13. pareiškėjų paaiškinimus raštu;

14. vardo ir (ar) pavardės keitimą liudijančius dokumentus;

15. gimimo liudijimą;

16. kitus dokumentus, teikiančius informaciją apie kvalifikacijos savininko tapatybę, teikiamų dokumentų autentiškumą, kilmės šalies švietimo sistemą, mokymo programos turinį, pasiekimų vertinimą, trukmę (apimtį) ir mokymosi rezultatus.

 

_________________


PATVIRTINTA

Studijų kokybės vertinimo centro direktoriaus

2011 m. birželio 9 d. įsakymu Nr. 1-01-76

 

UŽSIENIO INSTITUCIJOSE ĮGYTŲ KVALIFIKACIJŲ, SUTEIKIANČIŲ TEISĘ Į AUKŠTĄJĮ MOKSLĄ, DALYKŲ ATITIKMENŲ NUSTATYMO IR PAŽYMIŲ PERVEDIMO TAISYKLĖS

 

I. BENDROSIOS NUOSTATOS

 

1. Užsienio institucijose įgytų kvalifikacijų, suteikiančių teisę į aukštąjį mokslą (toliau vadinama – kvalifikacija), dalykų atitikmenų nustatymo ir pažymių pervedimo taisyklės (toliau vadinama – Taisyklės) reglamentuoja Studijų kokybės vertinimo centro (toliau vadinama – Centras) atliekamą Lietuvos Respublikos vidurinio ugdymo dalykų atitikmenų nustatymą (toliau vadinama – atitikmenų nustatymas) ir pažymių iš kvalifikacijos kilmės šalies mokymosi pasiekimų vertinimo sistemos pervedimą į atitinkamą Lietuvos Respublikoje taikomą mokymosi pasiekimų vertinimo sistemą (toliau vadinama – pažymių pervedimas). Taisyklės taikomos konkuruojantiems dėl priėmimo į valstybės finansuojamas pirmosios pakopos ir vientisąsias studijų vietas.

2. Taisyklės parengtos vadovaujantis Užsienio šalių institucijose išsilavinimą įgijusių asmenų konkuravimo dėl priėmimo į valstybės finansuojamas studijų vietas tvarkos aprašu (toliau – Aprašas), patvirtintu Lietuvos Respublikos švietimo ir mokslo ministro 2009 m. gegužės 22 d. įsakymu Nr. ISAK-1086 (Žin., 2009, Nr. 63-2516).

3. Taisyklėse vartojamos sąvokos:

3.1. Brandos egzaminas – egzaminas, kuriuo patikrinami mokymosi pagal vidurinio ugdymo programą ar ją atitinkančią programą pasiekimai.

3.2. Kilmės šalisvalstybė ar teritorija, kurios švietimo sistemai priklauso kvalifikacija.

4. Atitikmenys nustatomi ir pažymiai pervedami kiekvienu atveju individualiai, vadovaujantis šiomis Taisyklėmis bei kitais teisės aktais, remiantis turima informacija apie kvalifikaciją ir kilmės šalies švietimo sistemą bei suformuota praktika.

5. Atitikmenys nustatomi ir pažymiai pervedami tik tuo atveju:

5.1. jei kvalifikacija teisės aktų nustatyta tvarka Centre buvo įvertinta kaip lygiavertė vidurinio mokslo kvalifikacijai, teikiamai Lietuvos Respublikoje;

5.2. jei kvalifikacija teisės aktų nustatyta tvarka Centre buvo įvertinta kaip lygiavertė vidurinio mokslo kvalifikacijai, teikiamai Lietuvos Respublikoje, su sąlyga ir kurios įvykdymą liudija Centro išduota pažyma.

6. Tarptautinio bakalaureato diplomo atitikmenų nustatymą ir pažymių pervedimą nustato Lietuvos Respublikos švietimo ir mokslo ministras.

 

II. PAGRINDINIAI ATITIKMENŲ NUSTATYMO IR
PAŽYMIŲ PERVEDIMO PRINCIPAI

 

7. Atitikmenys nustatomi ir pažymiai pervedami tik tų dalykų, iš kurių formuojami kriterijai, reikalingi geriausiųjų eilei sudaryti pagal Geriausiai vidurinio ugdymo programą baigusiųjų eilės sudarymo tvarkos aprašą, tvirtinamą Lietuvos Respublikos švietimo ir mokslo ministro įsakymu (toliau – konkursiniai dalykai).

8. Duomenys konkursinių dalykų atitikmenų nustatymui ir pažymių pervedimui imami iš įvertintą kvalifikaciją liudijančių išsilavinimo dokumentų bei kitų oficialių dokumentų, kuriuose teikiama informacija apie įgytą kvalifikaciją, išklausytus metinius dalykus, laikytus brandos ar stojamuosius egzaminus bei jų pasiekimų įvertinimus (toliau – išsilavinimo dokumentai).

9. Kilmės šalies brandos egzaminas laikomas valstybiniu, jei:

9.1. egzamino užduotis parengta centralizuotai nacionaliniu arba savarankiškų administracinių teritorinių vienetų lygmeniu, pagal visiems laikantiesiems bendrą programą;

9.2. egzaminas laikomas vienu metu, paprastai iš anksto paskelbtuose egzaminų laikymo centruose;

9.3. egzaminą laikiusiųjų rezultatai vertinami komisijos ar komisijų pagal vienodus visiems laikantiesiems taikomus vertinimo kriterijus.

10. Kilmės šalies brandos egzaminas, kuris neatitinka 9.1–9.3 punktuose nurodytų sąlygų, laikomas mokykliniu.

11. Jei kilmės šalyje nėra brandos egzaminų sistemos, brandos egzaminais gali būti laikomi stojamieji egzaminai, jei jie organizuojami valstybiniu arba savarankiškų administracinių teritorinių vienetų lygmeniu.

 

III. DOKUMENTŲ PATEIKIMAS

 

12. Pareiškėjas, siekiantis atitikmenų nustatymo ir pažymių pervedimo, Centrui pateikia šiuos dokumentus:

12.1. Centro nustatytos formos paraišką dėl atitikmenų nustatymo ir pažymių pervedimo (toliau – paraiška);

12.2. asmens tapatybę liudijantį dokumentą (įgaliotas asmuo papildomai pateikia teisės aktų nustatyta tvarka patvirtintą įgaliojimą ir savo asmens tapatybę liudijantį dokumentą);

12.3. išsilavinimo dokumentus;

12.4. Centrui nurodžius, kitus papildomus dokumentus, minimus Taisyklių 1 priede.

13. Tuo atveju, jei Taisyklių 12.2–12.4 punktuose nurodyti dokumentai buvo pateikti kvalifikacijos vertinimui ir Centras juos turi, jų pakartotinai pateikti nereikia.

14. Centras turi teisę paprašyti teikiamų užsienyje išduotų dokumentų konsulinio legalizavimo arba jų patvirtinimo pažyma „Apostille“.

15. Centrui pateikiami dokumentų originalai arba teisės aktų nustatyta tvarka patvirtintos jų kopijos. Tais atvejais, kai pateikiamos teisės aktų nustatyta tvarka patvirtintos dokumentų kopijos, Centras turi teisę paprašyti pateikti dokumentų originalus.

16. Jei pateikiami dokumentai buvo išduoti ne lietuvių, anglų ar rusų kalba, jie turi būti išversti į lietuvių kalbą, o nesant galimybės išversti dokumentų į lietuvių kalbą – į anglų ar rusų kalbą. Vertimai turi būti susegti su teisės aktų nustatyta tvarka patvirtintomis dokumentų kopijomis; susegimas turi būti patvirtintas vertimų biuro antspaudu ir vertėjo parašu.

17. Jei su paraiška pateikti ne visi dokumentai, nurodyti Taisyklių 12.2–12.4 punktuose, ir (ar) nustatoma, kad reikalingi papildomi dokumentai, nurodyti Taisyklių 1 priede, pareiškėjas yra informuojamas raštu Centro direktoriaus nustatyta tvarka, kad juos pateiktų.

18. Jei pareiškėjas neturi galimybės pateikti prašomų dokumentų, jis apie tai nedelsdamas turi raštu pranešti Centrui, nurodydamas dokumentų nepateikimo priežastis, o Centras sprendžia, ar galima priimti sprendimą dėl atitikmenų nustatymo ir pažymių pervedimo neturint visų nurodytų dokumentų.

19. Jei kyla pagrįstų įtarimų, kad pateikti dokumentai yra suklastoti ar išduoti neteisėtai, Centras tiesiogiai kreipiasi į dokumente nurodytą jo išdavėją ar kitą kompetentingą instituciją, o dalykų atitikmenų nustatymo ir pažymių pervedimo procedūros terminas sustabdomas. Iš dokumente nurodyto jo išdavėjo ar kitos kompetentingos institucijos gavus informaciją, kad įtarimai dėl suklastotų išsilavinimo dokumentų ar jų išdavimo neteisėtumo nepasitvirtino, procedūra tęsiama. Gavus informaciją, kad dokumentai suklastoti ar išduoti neteisėtai, procedūra nutraukiama, o dokumentai perduodami ikiteisminio tyrimo institucijai.

 

IV. SPRENDIMO DĖL ATITIKMENŲ NUSTATYMO PRIĖMIMAS

 

20. Konkursinių dalykų atitikmenų nustatymui imami dalykai, nurodyti išsilavinimo dokumentuose. Jei išsilavinimo dokumente nurodyti kelerių metų mokomieji dalykai, atitikmenų nustatymui imami tik tie dalykai, kurių mokymasis buvo organizuotas paskutiniais mokymo programos metais.

21. Tuo atveju, kai konkursinio dalyko atitikmens mokymasis nebuvo organizuojamas paskutiniais mokymo programos metais, atitikmuo gali būti nustatomas, jei to dalyko mokymasis buvo organizuojamas:

21.1. priešpaskutiniais tos pačios mokymo programos metais;

21.2. bet kuriais kitais tos pačios mokymo programos metais ir dalyko mokymasis buvo intensyvus.

22. Atitikmenys kiekvienu atveju nustatomi individualiai, atsižvelgiant į dalyko pavadinimą, dalyko ir mokymo programos aprašą, pareiškėjo ir mokyklos ar kitos įgaliotos institucijos suteiktą informaciją bei turimą praktiką.

23. Jei nebuvo mokytasi lietuvių kalbos, lietuvių kalbos dalyko atitikmeniu laikomas mokomosios kalbos dalykas.

24. Tuo atveju, kai dėl kilmės šalies ir Lietuvos Respublikos švietimo sistemų skirtumų pareiškėjas nesimokė jokių konkursinius dalykus atitinkančių dalykų arba mokomosios kalbos ar kitais atvejais, kai sprendimui dėl atitikmenų nustatymo priimti Centrui reikalinga rekomendacija, Centras dėl jos gavimo turi teisę kreiptis į Aprašo 16.3 punkte numatytą komisiją.

 

V. SPRENDIMO DĖL PAŽYMIŲ PERVEDIMO PRIĖMIMAS

 

25. Pervedami tik nustatytų konkursinių dalykų Lietuvos Respublikoje atitikmenų pažymiai. Konkursinio dalyko atitikmens pažymys gali būti pervedamas kaip to dalyko metinis arba egzamino pažymys.

26. Valstybiniu laikomo kilmės šalies brandos egzamino pažymys gali būti pervedamas kaip:

26.1. valstybinio brandos egzamino, kurio laikymas organizuojamas Lietuvos Respublikoje, pažymys;

26.2. mokyklinio brandos egzamino, kurio laikymas organizuojamas Lietuvos Respublikoje, pažymys;

26.3. metinis dalyko pažymys, jei išsilavinimo dokumentuose nenurodyti metiniai dalykai.

27. Mokykliniu laikomo kilmės šalies brandos egzamino pažymys gali būti pervedamas kaip:

27.1. mokyklinio brandos egzamino, kurio laikymas organizuojamas Lietuvos Respublikoje, pažymys;

27.2. valstybinio brandos egzamino, kurio laikymas organizuojamas Lietuvos Respublikoje, pažymys, jei nebuvo laikytas valstybinis to dalyko brandos egzaminas;

27.3. metinis dalyko pažymys, jei išsilavinimo dokumentuose nenurodyti metiniai dalykai.

28. Kilmės šalies metinis dalyko pažymys gali būti pervedamas kaip:

28.1. metinis dalyko pažymys;

28.2. atitinkamo valstybinio arba mokyklinio egzamino, kurio laikymas organizuojamas Lietuvos Respublikoje, pažymys, jei kvalifikacijos kilmės šalyje nėra brandos egzaminų sistemos arba nėra sudaryta galimybė laikyti atitinkamo dalyko brandos egzamino.

29. Vertinimo sistema, iš kurios pervedami pažymiai, vadinama pirmine vertinimo sistema. Vertinimo sistema, į kurią pervedami pažymiai, vadinama antrine vertinimo sistema.

30. Pažymiai, kurie kilmės šalyje yra laikomi patenkinamais (toliau – patenkinami pažymiai) iš pirminės vertinimo sistemos į antrinę vertinimo sistemą pervedami lygių intervalų principu taikant Taisyklių 2 ir 3 prieduose pateiktas formules.

31. Jei išsilavinimo dokumente nurodyti pažymiai, kurie kilmės šalyje yra laikomi nepatenkinamais (toliau – nepatenkinami pažymiai):

31.1. metinio dalyko arba mokyklinio brandos egzamino pažymiai iš pirminės vertinimo sistemos į antrinę vertinimo sistemą pervedami lygių intervalų principu, taikant Taisyklių 2 ir 3 prieduose pateiktas formules;

31.2. valstybinio brandos egzamino pažymiai nepervedami.

32. Jei pirminės vertinimo sistemos pažymiai parašyti ne skaitmenimis, o raidėmis ar žodžiais, pažymiams priskiriamos skaitinės reikšmės (pvz., A – 5, B – 4, C – 3, D – 2, E – 1), o veiksmai atliekami su skaičiais.

33. Pažymiai pirmiausiai pervedami į antrinę vertinimo sistemą ir tik paskui su jais atliekami aritmetiniai veiksmai.

34. Jeigu išsilavinimo dokumente yra keli mokomųjų dalykų, kurie atitinka tą patį konkursinį dalyką, pažymiai, pervedant pažymius, vedamas jų aritmetinis vidurkis, kuris apskaičiuojamas šimtųjų dalių tikslumu; galutinis gautas pažymys suapvalinamas.

 

VI. PAŽYMOS RENGIMAS IR IŠDAVIMAS

 

35. Sprendimas dėl atitikmenų nustatymo ir pažymių pervedimo įforminamas pažyma dėl atitikmenų nustatymo ir pažymių pervedimo (toliau – pažyma).

36. Pažymoje papildomai gali būti įrašoma, kad asmeniui siekiant studijuoti lietuvių kalba būtina kreiptis į Vilniaus universiteto Lituanistinių studijų katedrą dėl lietuvių kalbos įskaitos laikymo. Toks įrašas pažymoje daromas, jei Centrui nėra pateiktas vienas iš šių dokumentų:

36.1. dokumentas, liudijantis, kad formaliojo švietimo institucijoje lietuvių kalbos mokytasi ne mažiau kaip pastaruosius ketverius metus ir išsilavinimo dokumente yra lietuvių kalbos dalyko įvertinimas arba mokytasi ne mažiau kaip aštuonerius metus;

36.2. Vilniaus universiteto Filologijos fakulteto Lituanistinių studijų katedros išduotas dokumentas, liudijantis lietuvių kalbos mokėjimo lygį, nustatytą pasirinkusiems atitinkamas studijų krypčių programas;

36.3. institucijos, Lietuvos Respublikos teisės aktų nustatyta tvarka turinčios teisę tikrinti, kaip asmenys moka valstybinę kalbą, išduotas dokumentas, liudijantis lietuvių kalbos mokėjimo lygį;

36.4. dokumentas, liudijantis išlaikytą lietuvių kalbos brandos egzaminą Lietuvos Respublikoje.

37. Pažyma, jei joje nenurodyta kitaip, galioja konkuruojantiems dėl priėmimo į valstybės finansuojamas studijų vietas tik pažymos išdavimo metais.

38. Pažyma įteikiama asmeniškai, pateikus asmens tapatybę liudijantį dokumentą, arba įgaliotam asmeniui, pateikusiam įgaliojimą ir asmens tapatybę liudijantį dokumentą. Pateikus prašymą, pažyma išsiunčiama paštu nurodytu adresu. Laikoma, kad pareiškėjas išsiųstus dokumentus Lietuvos Respublikos teritorijoje gavo per 5 dienas nuo išsiuntimo dienos, o užsienyje – per 14 dienų nuo išsiuntimo dienos.

 

VII. ATITIKMENŲ NUSTATYMO IR PAŽYMIŲ PERVEDIMO TERMINAI

 

39. Paraiškų priėmimas Centre prasideda likus 20 darbo dienų iki einamųjų metų prašymų priimti studijuoti bendrojo priėmimo į aukštąsias mokyklas registravimo (toliau – registravimas) pradžios ir baigiasi registravimo laikotarpio paskutinę darbo dieną.

40. Atitikmenų nustatymas ir pažymių pervedimas atliekamas per 20 darbo dienų (bet ne vėliau kaip iki registravimo laikotarpio paskutinės darbo dienos pabaigos) nuo:

40.1. paraiškos pateikimo datos, jei kvalifikacija teisės aktų nustatyta tvarka Centre buvo įvertinta kaip lygiavertė vidurinio mokslo kvalifikacijai, teikiamai Lietuvos Respublikoje, arba kaip lygiavertė su sąlyga, kurios įvykdymą liudija Centro išduota pažyma;

40.2. Centro sprendimo įvertinti kvalifikaciją lygiaverte priėmimo dienos arba nuo Centro pažymos, liudijančios apie Centro iškeltos sąlygos įvykdymą, išleidimo dienos, jei paraiška pateikta Centrui dar neatlikus kvalifikacijos vertinimo ar neišdavus pažymos dėl Centro iškeltos sąlygos įvykdymo.

41. Tuo atveju, jei nustatoma, kad pateikti ne visi Taisyklių 12.2–12.4 punktuose nurodyti dokumentai ar reikalingi Taisyklių 1 priede nurodyti papildomi dokumentai, terminas sustabdomas nuo rašto dėl dokumentų pateikimo išsiuntimo dienos iki prašomų dokumentų gavimo dienos. Šis laikotarpis į Taisyklių 40 punkte nustatytą terminą neįskaitomas. Centrui iki termino, nustatyto Taisyklių 39 punkte, pabaigos negavus prašomų dokumentų, dalykų atitikmenų nustatymas ir pažymių pervedimas nutraukiamas, o pareiškėjas apie tai informuojamas teisės aktų nustatyta tvarka.

42. Tuo atveju, jei paraišką pateikus registravimo laikotarpio paskutinę darbo dieną yra nustatoma, kad pateikti ne visi Taisyklių 12.2–12.4 punktuose nurodyti dokumentai ar reikalingi Taisyklių 1 priede nurodyti papildomi dokumentai, Taisyklių 40 punkte nustatytas terminas nestabdomas. Centrui iki Taisyklių 39 punkte nustatyto termino pabaigos negavus prašomų dokumentų, dalykų atitikmenų nustatymas ir pažymių pervedimas nutraukiamas, o pareiškėjas apie tai informuojamas teisės aktų nustatyta tvarka.

43. Taisyklių 19 punkte numatytais atitikmenų nustatymo ir pažymių pervedimo procedūros sustabdymo atvejais sustabdymo laikotarpis neįskaitomas į Taisyklių 40 punkte nustatytą terminą.

 

VIII. BAIGIAMOSIOS NUOSTATOS

 

44. Atitikmenų nustatymą ir pažymių pervedimą atliekantis specialistas turi teisę kreiptis į Kvalifikacijų vertinimo ir dalykų atitikmenų nustatymo bei pažymių pervedimo ypatingais atvejais komisiją, sudarytą Centro direktoriaus įsakymu, teikiančią specialistui rekomendacijas. Praktikai suformuoti Taisyklėse nenumatytais arba ypatingais atvejais minėta komisija priima protokolinį sprendimą, kuriuo vadovaudamasis Centras priima sprendimą dėl atitikmenų nustatymo ir pažymių pervedimo.

45. Sprendimai dėl atitikmenų nustatymo ir pažymių pervedimo gali būti skundžiami Lietuvos Respublikos teisės aktų nustatyta tvarka.

 

_________________


Užsienio institucijose įgytų kvalifikacijų,

suteikiančių teisę į aukštąjį mokslą,

dalykų atitikmenų nustatymo ir

pažymių pervedimo taisyklių

1 priedas

 

PAPILDOMI DOKUMENTAI, PATEIKIAMI ATITIKMENŲ NUSTATYMUI
IR PAŽYMIŲ PERVEDIMUI

 

Centras turi teisę paprašyti iš pareiškėjo, siekiančio atitikmenų nustatymo ir pažymių pervedimo, pateikti šiuos papildomus dokumentus:

1. dokumentą, patvirtinantį išsilavinimo dokumentų suteikimo faktą;

2. išsilavinimą, turėtą iki kvalifikacijos įgijimo, liudijančius dokumentus;

3. dokumentą apie laikytus brandos ir (ar) stojamuosius egzaminus į kilmės šalies aukštąsias mokyklas ir šių egzaminų įvertinimą;

4. dokumentą apie dalykus, kurių buvo mokytasi, ir jų įvertinimą;

5. dokumentus, liudijančius apie studijas ar jų dalį baigtas po kvalifikacijos, suteikiančios teisę į aukštąjį mokslą, įgijimo;

6. baigtos mokymo programos aprašą;

7. išklausyto mokymo dalyko programos aprašą;

8. mokymosi pasiekimų vertinimo sistemos aprašą;

9. dokumentus, patvirtinančius lietuvių kalbos mokymąsi formaliojo švietimo institucijoje, arba išlaikytą lietuvių kalbos įskaitą ar atitinkamo lygmens lietuvių kalbos kvalifikacinį egzaminą darbo tikslais ar lietuvių kalbos brandos egzaminą Lietuvos Respublikoje;

10. kompetentingos institucijos išduotą dokumentą apie išsilavinimo dokumentą suteikusios institucijos bei mokymo vykdytojo statusą ir (ar) baigtos mokymo programos statusą ir (ar) išsilavinimo dokumento statusą;

11. vardo ir (ar) pavardės keitimą liudijančius dokumentus;

12. kitus papildomus dokumentus ir (ar) paaiškinimus raštu, reikalingus dalykų atitikmenų nustatymui ir pažymių pervedimui.

 

____________________


Užsienio institucijose įgytų kvalifikacijų,

suteikiančių teisę į aukštąjį mokslą,

dalykų atitikmenų nustatymo ir

pažymių pervedimo taisyklių

2 priedas

 

PAŽYMIŲ PERVEDIMO FORMULĖ, TAIKOMA TAISYKLIŲ 26, 27.1, 27.3 IR 28.1 PUNKTUOSE NUMATYTAIS ATVEJAIS

 

1. Kai pervedamas patenkinamas pažymys:

Pmin – pirminės vertinimo sistemos žemiausias patenkinamas pažymys;

Pmax – pirminės vertinimo sistemos aukščiausias patenkinamas pažymys;

np – pirminės vertinimo sistemos patenkinamų pažymių skaičius;

Amin – antrinės vertinimo sistemos žemiausias patenkinamas pažymys;

Amax – antrinės vertinimo sistemos aukščiausias patenkinamas pažymys;

nA – antrinės vertinimo sistemos patenkinamų pažymių skaičius;

P – pirminės vertinimo sistemos pažymys, kurį reikia pervesti į antrinę vertinimo sistemą;

A – pervestas į antrinę vertinimo sistemą pažymys.

 

2. Kai pervedamas nepatenkinamas pažymys:

Pmin – pirminės vertinimo sistemos žemiausias nepatenkinamas pažymys;

Pmax – pirminės vertinimo sistemos aukščiausias nepatenkinamas pažymys;

np – pirminės vertinimo sistemos nepatenkinamų pažymių skaičius;

Amin – antrinės vertinimo sistemos žemiausias nepatenkinamas pažymys;

Amax – antrinės vertinimo sistemos aukščiausias nepatenkinamas pažymys;

nA – antrinės vertinimo sistemos nepatenkinamų pažymių skaičius;

P – pirminės vertinimo sistemos pažymys, kurį reikia pervesti į antrinę vertinimo sistemą;

A – pervestas į antrinę vertinimo sistemą pažymys.

 

_________________


Užsienio institucijose įgytų kvalifikacijų,

suteikiančių teisę į aukštąjį mokslą,

dalykų atitikmenų nustatymo ir

pažymių pervedimo taisyklių

3 priedas

 

PAŽYMIŲ PERVEDIMO FORMULĖ, TAIKOMA TAISYKLIŲ 27.2 IR 28.2 PUNKTUOSE NUMATYTAIS ATVEJAIS

 

1. Kai pervedamas patenkinamas pažymys:

Pmin – pirminės vertinimo sistemos žemiausias patenkinamas pažymys;

Pmax – pirminės vertinimo sistemos aukščiausias patenkinamas pažymys;

np – pirminės vertinimo sistemos patenkinamų pažymių skaičius;

Amin – antrinės vertinimo sistemos žemiausias patenkinamas pažymys;

Amax – antrinės vertinimo sistemos aukščiausias patenkinamas pažymys;

nA – antrinės vertinimo sistemos patenkinamų pažymių skaičius;

P – pirminės vertinimo sistemos pažymys, kurį reikia pervesti į antrinę vertinimo sistemą;

A – pervestas į antrinę vertinimo sistemą pažymys.

 

2. Kai pervedamas nepatenkinamas pažymys:

Pmin – pirminės vertinimo sistemos žemiausias nepatenkinamas pažymys;

Pmax – pirminės vertinimo sistemos aukščiausias nepatenkinamas pažymys;

np – pirminės vertinimo sistemos nepatenkinamų pažymių skaičius;

Amin – antrinės vertinimo sistemos žemiausias nepatenkinamas pažymys;

Amax – antrinės vertinimo sistemos aukščiausias nepatenkinamas pažymys;

nA – antrinės vertinimo sistemos nepatenkinamų pažymių skaičius;

P – pirminės vertinimo sistemos pažymys, kurį reikia pervesti į antrinę vertinimo sistemą;

A – pervestas į antrinę vertinimo sistemą pažymys.

 

_________________