LIETUVOS RESPUBLIKOS RYŠIŲ REGULIAVIMO TARNYBOS DIREKTORIUS

 

Į S A K Y M A S

DĖL EKONOMINIŲ SANKCIJŲ SKYRIMO TAISYKLIŲ PATVIRTINIMO

 

2004 m. rugsėjo 16 d. Nr. 1V-293

Vilnius

 

 

Vadovaudamasis Lietuvos Respublikos elektroninių ryšių įstatymo (Žin., 2004, Nr. 69-2382) 75 straipsnio 1 dalimi:

1. Tvirtinu Ekonominių sankcijų skyrimo taisykles (pridedama).

2. Nurodau šį įsakymą paskelbti „Valstybės žiniose“.

 

 

 

DIREKTORIUS                                                                                       TOMAS BARAKAUSKAS


 

PATVIRTINTA

Lietuvos Respublikos ryšių reguliavimo

tarnybos direktoriaus 2004 m. rugsėjo 16 d.

įsakymu Nr. 1V-293

 

EKONOMINIŲ SANKCIJŲ SKYRIMO TAISYKLĖS

 

I. BENDROSIOS NUOSTATOS

 

1. Ekonominių sankcijų skyrimo taisyklės (toliau – Taisyklės) nustato ekonominių sankcijų skyrimo ūkio subjektams, pažeidusiems Lietuvos Respublikos elektroninių ryšių įstatymo (Žin., 2004, Nr. 69-2382) bei jo lydimųjų teisės aktų nuostatas, procedūrą.

2. Taisyklės parengtos vadovaujantis Lietuvos Respublikos elektroninių ryšių įstatymu (toliau – Įstatymas).

3. Taisyklėse vartojamos sąvokos suprantamos taip, kaip jos apibrėžtos Įstatyme.

 

II. EKONOMINĖS SANKCIJOS SKYRIMO PROCEDŪROS INICIJAVIMAS

 

4. Ekonominės sankcijos skyrimo procedūra inicijuojama Lietuvos Respublikos ryšių reguliavimo tarnybos direktoriaus įgalioto pareigūno (toliau – Pareigūnas) teikimu Lietuvos Respublikos ryšių reguliavimo tarnybos (toliau – Tarnybos) direktoriui ar jo įgaliotam asmeniui. Teikimo tekste nurodoma:

4.1. ūkio subjekto, kuriam ketinama skirti ekonominę sankciją, pavadinimas, buveinės adresas (jei ūkio subjektas yra asmenų grupė, informacija nurodoma apie kiekvieną asmenį, taip pat nurodomi jų tarpusavio ryšiai grupėje, taip pat kiekvieno asmens sąsajos su pažeidimu, dėl kurio ketinama skirti ekonominę sankciją);

4.2. žinomos faktinės pažeidimo aplinkybės, kuriomis Pareigūnas grindžia savo teikimą;

4.3. dėl kokio teisės akto pažeidimo ūkio subjektui siūloma skirti ekonominę sankciją;

4.4. Pareigūno siūloma sankcija (jei ūkio subjektas yra asmenų grupė, nurodoma, kokie asmenys pagal Įstatymo 74 straipsnio 6 dalį ir 76 straipsnio 6 dalį turėtų solidariai atsakyti už sankcijos įvykdymą);

4.5. kiti suinteresuoti ūkio subjektai bei asmenys, taip pat asmenys, kurių dalyvavimas reikalingas klausimui dėl ekonominės sankcijos skyrimo tinkamai išnagrinėti.

5. Pareigūnas prie teikimo turi pridėti visus reikalingus dokumentus ar kitą medžiagą, turinčią reikšmės ekonominės sankcijos skyrimui.

6. Tarnybos direktorius ar jo įgaliotas asmuo ne vėliau kaip per 5 darbo dienas nuo Pareigūno teikimo gavimo dienos savo sprendimu inicijuoja posėdžio dėl ekonominės sankcijos skyrimo surengimą. Posėdį organizuoja Pareigūnas, kuris parengia Tarnybos direktoriaus ar jo įgalioto asmens įsakymo projektą dėl ekonominės sankcijos skyrimo posėdžio ir kartu su 4 punkte nurodytu teikimu pateikia jį Tarnybos direktoriui ar jo įgaliotam asmeniui pasirašyti. Įsakyme nurodoma posėdžio data, vieta, laikas, posėdžio pirmininkas bei sekretorius, ar posėdis viešas ar ne, ūkio subjektai ir (ar) asmenys (įskaitant Tarnybos valstybės tarnautojus), kviečiami dalyvauti posėdyje dėl ekonominės sankcijos skyrimo. Tarnybos direktoriaus ar jo įgalioto asmens sprendimas dėl posėdžio dėl ekonominės sankcijos skyrimo sušaukimo skelbiamas Tarnybos interneto tinklalapyje.

7. Posėdyje dėl ekonominės sankcijos skyrimo kviečiami dalyvauti ir savo paaiškinimus gali teikti visi suinteresuoti ūkio subjektai bei asmenys, taip pat asmenys, kurių dalyvavimas reikalingas klausimui dėl ekonominės sankcijos skyrimo tinkamai išnagrinėti (liudytojai, ekspertai, specialistai ar kiti asmenys. Suinteresuoti ūkio subjektai bei asmenys, kurie nėra kviečiami dalyvauti posėdyje dėl ekonominės sankcijos skyrimo, gali prašyti Tarnybos direktoriaus ar jo įgalioto asmens leisti dalyvauti posėdyje. Tarnybos direktorius ar jo įgaliotas asmuo priima motyvuotą sprendimą dėl tokio ūkio subjekto ar asmens dalyvavimo posėdyje.

8. Pareigūnas, inicijavęs ekonominės sankcijos skyrimo procedūrą, ne vėliau kaip 15 dienų iki posėdžio dėl ekonominės sankcijos skyrimo pradžios raštu informuoja ūkio subjektą, kuriam ketinama skirti ekonominę sankciją, ir kitus ūkio subjektus bei asmenis, kurie kviečiami dalyvauti posėdyje dėl ekonominės sankcijos skyrimo, pranešdamas jiems:

8.1. posėdžio dėl ekonominės sankcijos skyrimo datą, laiką bei vietą;

8.2. apie teisę susipažinti su medžiaga dėl ekonominės sankcijos skyrimo bei šios teisės realizavimo būdus;

8.3. apie reikalavimus atstovams;

8.4. kad ne vėliau kaip iki posėdžio dėl ekonominės sankcijos skyrimo pradžios pateiktų Tarnybai visus pageidaujamus pateikti įrodymus, turinčius reikšmės ekonominės sankcijos skyrimui;

9. Visi Tarnybos direktoriaus ar jo įgalioto asmens sprendimai susiję su ekonominių sankcijų skyrimu įforminami atskiru Tarnybos direktoriaus ar jo įgalioto asmens įsakymu, o sprendimai priimti posėdžio metu – įrašomi posėdžio protokole.

10. Pareigūnas, ūkio subjektas, kuriam ketinama skirti ekonominę sankciją, ir kiti suinteresuoti ūkio subjektai bei asmenys turi teisę pateikti įrodymus, reikšmingus ekonominės sankcijos skyrimui, iki posėdžio pradžios.

 

III. POSĖDŽIO TVARKA

 

11. Posėdžiams dėl ekonominės sankcijos skyrimo pirmininkauja Tarnybos direktorius ar jo įgaliotas asmuo.

12. Posėdyje dėl ekonominės sankcijos skyrimo gali dalyvauti ir savo paaiškinimus pateikti ūkio subjektas, kuriam ketinama skirti sankciją, ir, Tarnybos direktoriaus ar jo įgalioto asmens sprendimu, kiti suinteresuoti ūkio subjektai bei asmenys, taip pat asmenys, kurių dalyvavimas reikalingas klausimui dėl ekonominės sankcijos skyrimo tinkamai išnagrinėti (liudytojai, ekspertai, specialistai ar kiti asmenys).

13. Ūkio subjekto, kuriam ketinama skirti sankciją, ir kitų suinteresuotų ūkio subjektų ir (ar) asmenų atstovai turi turėti įgaliojimą, atitinkantį Lietuvos Respublikos civilinio kodekso nuostatas (Žin., 2000, Nr. 74-2262), ir prieš posėdį pateikti jį posėdžio sekretoriui. Visi posėdyje dalyvaujantys asmenys prieš posėdį posėdžio sekretoriui pateikia savo asmens dokumentus tapatybei nustatyti.

14. Ūkio subjekto, kuriam ketinama skirti ekonominę sankciją, ar kitų ūkio subjektų ar asmenų neatvykimas nekliudo surengti posėdį ir jame išnagrinėti klausimą dėl ekonominės sankcijos skyrimo.

15. Visi Tarnybos posėdžiai dėl ekonominių sankcijų skyrimo vyksta Tarnybos patalpose ar Tarnybos direktoriaus ar jo įgalioto asmens sprendimu, kitose tinkamose patalpose.

16. Posėdis yra viešas, išskyrus atvejus, kai siekiama apsaugoti valstybės, tarnybos ar komercines paslaptis arba užtikrinti asmens teisę į privataus gyvenimo neliečiamumą. Sprendimas dėl posėdžio viešumo Tarnybos direktoriaus ar jo įgalioto asmens iniciatyva priimamas prieš posėdį apie tai nurodant Taisyklių 6 punkte įvardytame įsakyme arba Tarnybos direktoriaus ar jo įgalioto asmens motyvuotu protokoliniu sprendimu posėdyje dalyvaujantiems asmenims pasiūlius ar Tarnybos direktoriaus ar jo įgalioto asmens iniciatyva.

17. Posėdžio sekretorius prieš posėdį nustato posėdyje dalyvaujančių asmenų tapatybes, patikrina dalyvaujančių asmenų įgaliojimus bei apie tai posėdžio pradžioje informuoja Tarnybos direktorių ar jo įgaliotą asmenį.

18. Posėdis vyksta lietuvių kalba. Asmuo, nesuprantantis ar nekalbantis lietuviškai ir pageidaujantis, kad posėdis dėl ekonominės sankcijos skyrimo būtų verčiamas į jam suprantamą kalbą ir (ar) iš jos, ne vėliau kaip prieš 5 darbo dienas iki posėdžio dėl ekonominės sankcijos skyrimo pradžios privalo raštu informuoti Tarnybą apie vertėjo būtinybę, nurodant kokios kalbos vertėjas bus reikalingas. Tokiu atveju Tarnyba kviečia į posėdį vertėją. Asmuo, šiame punkte nustatyta tvarka neinformavęs Tarnybos apie vertėjo būtinybę, vertėją kviečia savo iniciatyva ir savo sąskaita.

19. Tarnybos direktorius ar jo įgaliotas asmuo užtikrina, kad būtų iš esmės, visapusiškai ir objektyviai išaiškintos visos ekonominės sankcijos skyrimui reikšmingos aplinkybės, ir šalina iš nagrinėjimo visa tai, kas neturi ryšio su nagrinėjamu ekonominės sankcijos skyrimu. Tarnybos direktorius ar jo įgaliotas asmuo imasi reikiamų priemonių tvarkai posėdyje užtikrinti. Visi posėdžio dalyviai privalo laikytis tvarkos ir vykdyti Tarnybos direktoriaus ar jo įgalioto asmens nurodymus.

20. Posėdis pradedamas Tarnybos Pareigūno, inicijavusio ekonominės sankcijos skyrimo procedūrą, pranešimu. Pranešime Pareigūnas trumpai pristato pažeidimo sudėtį bei kitas svarbias aplinkybes, turinčias reikšmės ekonominės sankcijos skyrimui.

21. Posėdyje dalyvaujantys ūkio subjekto, kuriam ketinama skirti ekonominę sankciją, kitų ūkio subjektų bei asmenų atstovai turi teisę pateikti pranešimus ar paaiškinimus.

22. Kiekvienam asmeniui, pateikusiam pranešimą ar paaiškinimą, kiti posėdžio dalyviai turi teisę užduoti klausimų. Paskutinio žodžio teisė visada priklauso ūkio subjekto, kuriam siūloma skirti ekonominę sankciją, atstovui (-ams).

23. Posėdžio sekretorius posėdžio metu protokoluoja asmenų pranešimus bei pasisakymus ir ne vėliau kaip per 3 darbo dienas po posėdžio dėl ekonominės sankcijos skyrimo pateikia jį pasirašyti Tarnybos direktoriui ar jo įgaliotam asmeniui. Posėdžio protokolas ne vėliau kaip per 5 darbo dienas po posėdžio dėl ekonominės sankcijos skyrimo turi būti pasirašytas Tarnybos direktoriaus ar jo įgalioto asmens ir posėdžio sekretoriaus. Posėdžio sekretorius Tarnybos direktoriaus ar jo įgalioto asmens pasirašytą posėdžio dėl ekonominės sankcijos skyrimo protokolą per 1 darbo dieną išsiunčia ūkio subjektui, kuriam ketinama skirti ekonominę sankciją. Jei posėdis buvo uždaras, tai su protokolu gali susipažinti tik į posėdį kviesti ūkio subjektai ir (ar) asmenys, kuriems leista dalyvauti posėdyje Tarnybos direktoriui ar jo įgaliotam asmeniui priėmus atitinkamą sprendimą posėdžio metu.

24. Tarnybos direktoriaus ar jo įgalioto asmens protokoliniu sprendimu gali būti daromas posėdžio vaizdo ar garso įrašas, apie tai informuojant posėdyje dalyvaujančius asmenis. Kitiems posėdyje dalyvaujantiems asmenims, be Tarnybos direktoriaus ar jo įgalioto asmens leidimo, daryti vaizdo bei garso įrašus ar fotografuoti draudžiama.

25. Posėdžio protokole turi atsispindėti visi esminiai svarstomo klausimo momentai. Protokole nurodoma:

25.1. posėdžio data ir vieta;

25.2. Tarnybos direktoriaus ar jo įgalioto asmens, Pareigūno, posėdžio sekretoriaus ir kitų posėdyje dalyvaujančių asmenų vardai ir pavardės, pareigos;

25.3. svarstomas klausimas dėl ekonominės sankcijos skyrimo;

25.4. posėdyje priimti nutarimai, dalyvavusių asmenų pareiškimai, paaiškinimai, išvados, nuomonės ir pasiūlymai.

26. Posėdyje dėl ekonominės sankcijos skyrimo dalyvaujantys asmenys turi teisę prašyti, kad į protokolą būtų įrašytos aplinkybės, kurias jie laiko esminėmis svarstomu klausimu.

27. Tarnybos direktorius ar jo įgaliotas asmuo posėdžio metu turi teisę atidėti posėdį, paskirdamas naujo posėdžio laiką. Apie tai pranešama posėdyje dalyvaujantiems asmenims. Jeigu ūkio subjekto, kuriam ketinama skirti ekonominę sankciją, ir (arba) kitų kviestų į posėdį (arba kuriuos nuspręsta kviesti į kitą posėdį) ūkio subjektų ir (ar) asmenų atstovai nedalyvauja – jiems išsiunčiamas pranešimas apie posėdžio atidėjimą, nurodant naujai paskirtą posėdžio datą ir vietą.

28. Tarnybos direktorius ar jo įgaliotas asmuo turi teisę sustabdyti ekonominės sankcijos skyrimo procedūrą:

28.1. kai išnyksta asmuo;

28.2. kai negalima nagrinėti bylos dėl ekonominės sankcijos skyrimo, kol bus išspręsta kita byla, nagrinėjama civiline, baudžiamąja ar administracine tvarka;

28.3. kai Tarnybos direktorius ar jo įgaliotas asmuo nusprendžia, kad būtina gauti reikalingus įrodymus (dokumentus) iš užsienio valstybės.

29. Ekonominės sankcijos skyrimo procedūra atnaujinama pašalinus ar išnykus aplinkybėms, dėl kurių ji buvo sustabdyta, posėdžio dalyvių prašymu ar Tarnybos direktoriaus ar jo įgalioto asmens iniciatyva.

30. Atidėjus posėdį ar sustabdžius ekonominės sankcijos skyrimo procedūrą, Pareigūnas, ūkio subjektas, kuriam ketinama skirti ekonominę sankciją, ir kiti suinteresuoti ūkio subjektai bei asmenys turi teisę pateikti papildomus įrodymus iki kito posėdžio pradžios.

31. Ūkio subjektas, kuriam ketinama skirti ar yra paskirta ekonominė sankcija, ir kiti suinteresuoti ūkio subjektai bei asmenys, kurie buvo kviesti dalyvauti posėdyje dėl ekonominės sankcijos skyrimo ar kuriems buvo leista dalyvauti šiame posėdyje, turi teisę susipažinti su Tarnybos surinkta medžiaga, išskyrus medžiagą, kuri yra valstybės, tarnybos ar komercinė kitų ūkio subjektų paslaptis arba kurią atskleidus būtų pažeista fizinio asmens teisė į privataus gyvenimo neliečiamumą ir kuri Tarnybos direktoriaus ar jo įgalioto asmens motyvuotu sprendimu neteikiama.

32. Ūkio subjekto, kuriam ketinama skirti sankciją, atstovas, pateikęs įgaliojimą patvirtinantį dokumentą, visada turi teisę susipažinti su Tarnybos Pareigūno teikimo tekstu ir posėdžio dėl ekonominės sankcijos skyrimo protokolu.

 

IV. EKONOMINĖS SANKCIJOS SKYRIMAS

 

33. Ūkio subjektas, kuriam ketinama skirti ekonominę sankciją, turi teisę per 2 darbo dienas nuo posėdžio dėl ekonominės sankcijos skyrimo protokolo gavimo dienos pareikšti pastabas raštu bei prašyti pataisyti protokolą. Tarnybos direktorius ar jo įgaliotas asmuo, įvertinęs gautų pastabų dėl protokolo pataisų pagrįstumą, priima sprendimą dėl protokolo pataisymo arba atsisakymo jį taisyti.

34. Tarnybos direktorius ar jo įgaliotas asmuo ne vėliau kaip per 30 dienų po posėdžio protokolo surašymo dienos nusprendžia dėl Tarybos posėdžio sušaukimo klausimui dėl ekonominės sankcijos apsvarstyti. Tarybai pateikiamas Pareigūno teikimas (kartu su visa medžiaga) bei posėdžio dėl ekonominės sankcijos skyrimo protokolas bei kita medžiaga, turinti reikšmės ekonominės sankcijos skyrimui.

35. Taryba, apsvarsčiusi klausimą dėl ekonominės sankcijos skyrimo ūkio subjektui, pateikia savo išvadą Tarnybos direktoriui ar jo įgaliotam asmeniui. Tarybos išvada dėl ekonominės sankcijos skyrimo Tarnybos direktoriui ar jo įgaliotam asmeniui yra neprivaloma, patariamojo pobūdžio.

36. Tarnybos direktorius ar jo įgaliotas asmuo gavęs Tarybos išvadą dėl ekonominės sankcijos skyrimo per 5 darbo dienas priima galutinį sprendimą dėl ekonominės sankcijos skyrimo ūkio subjektui. Tarnybos direktorius ar jo įgaliotas asmuo išnagrinėjęs visą medžiagą dėl ekonominės sankcijos skyrimo priima vieną iš šių sprendimų:

36.1. skirti ūkio subjektui ekonominę sankciją;

36.2. atsisakyti skirti ekonominę sankciją, jei:

36.2.1. nėra pažeidimo įvykio ir sudėties;

36.2.2. panaikinamas atsakomybę nustatantis teisės aktas;

36.2.3. yra kitų esminių aplinkybių, darančių ekonominės sankcijos skyrimą negalimu;

36.3. grąžinti ekonominės sankcijos skyrimo medžiagą papildyti.

37. Priimdamas šių Taisyklių 36 punkte numatytą sprendimą, Tarnybos direktorius ar jo įgaliotas asmuo taip pat gali nuspręsti perduoti ekonominės sankcijos skyrimo medžiagą spręsti klausimui dėl atsakomybės, numatytos Lietuvos Respublikos baudžiamajame kodekse (Žin., 2000, Nr. 89-2741), Lietuvos Respublikos administracinių teisės pažeidimų kodekse (Žin., 1985, Nr. 1-1), Lietuvos Respublikos konkurencijos įstatyme (Žin., 1999, Nr. 30-856) ar kituose teisės aktuose, taikymo. Šį sprendimą kartu su reikalinga medžiaga Pareigūnas per 5 darbo dienas nuo jo priėmimo dienos perduoda kompetentingoms institucijoms ar pareigūnams.

38. Sprendimas dėl ekonominės sankcijos skyrimo įforminamas Tarnybos direktoriaus ar jo įgalioto asmens įsakymu dėl ekonominės sankcijos skyrimo.

39. Tarnybos direktorius ar jo įgaliotas asmuo nustatęs, kad trūksta įrodymų dėl ekonominės sankcijos skyrimo ūkio subjektui ar dėl kitokių objektyvių priežasčių, bet kuriuo ekonominės sankcijos skyrimo procedūros momentu turi teisę duoti nurodymą Pareigūnui, inicijavusiam ekonominės sankcijos skyrimo procedūrą, papildyti surinktą medžiagą. Pareigūnas papildytą teikimą dėl ekonominės sankcijos skyrimo pateikia Tarnybos direktoriui ar jo įgaliotam asmeniui, tokiu atveju ekonominės sankcijos skyrimo procedūra pradedama iš naujo šių Taisyklių nustatyta tvarka.

40. Pareigūnas per 3 darbo dienas nuo įsakymo dėl ekonominės sankcijos skyrimo ar atsisakymo ją skirti priėmimo dienos išsiunčia šį įsakymą ūkio subjektui, kuriam paskirta ekonominė sankcija arba atsisakyta ją skirti, bei yra atsakingas už tolesnių veiksmų dėl ekonominės sankcijos įvykdymo atlikimą.

 

V. BAIGIAMOSIOS NUOSTATOS

 

41. Tarnybos veiksmai arba neveikimas susijęs su šių Taisyklių taikymu ir įgyvendinimu gali būti skundžiami Lietuvos Respublikos administracinių bylų teisenos įstatymo ir Lietuvos Respublikos elektroninių ryšių įstatymo nustatyta tvarka ir sąlygomis.

 

______________