LIETUVOS RESPUBLIKOS KRAŠTO APSAUGOS MINISTRAS

 

Į S A K Y M A S

DĖL KOMPENSACIJŲ, MOKAMŲ KARIO ŽŪTIES AR SVEIKATOS SUTRIKIMO ATVEJU, IŠMOKĖJIMO TVARKOS APRAŠO PATVIRTINIMO

 

2005 m. balandžio 12 d. Nr. V-420

Vilnius

 

 

Vadovaudamasis Lietuvos Respublikos krašto apsaugos sistemos organizavimo ir karo tarnybos įstatymo (Žin., 1998, Nr. 49-1325; 2004, Nr. 169-6215) 67 straipsnio 14 dalimi ir vykdydamas Lietuvos Respublikos Vyriausybės 2005 m. vasario 17 d. nutarimo Nr. 191 „Dėl įgaliojimų suteikimo įgyvendinant Lietuvos Respublikos krašto apsaugos sistemos organizavimo ir karo tarnybos įstatymą“ (Žin., 2005, Nr. 25-809) 2 punktą:

1. Tvirtinu Kompensacijų, mokamų kario žūties ar sveikatos sutrikimo atveju, išmokėjimo tvarkos aprašą (pridedama).

2. Įgalioju ministerijos valstybės sekretorių skirti vienkartines kompensacijas kariui žuvus dėl priežasčių, susijusių su tarnybinių pareigų vykdymu, ar dėl tarnybos, arba kariui tapus neįgaliam arba netapus neįgaliam, bet likus sveikatos sutrikimo reiškinių ir sumažėjus tinkamumo tarnybai laipsniui.

 

 

 

Krašto apsaugos ministras                                                       Gediminas Kirkilas


PATVIRTINTA

Lietuvos Respublikos krašto pasaugos ministro

2005 m. balandžio 12 d.įsakymu Nr. V-420

 

KOMPENSACIJŲ, MOKAMŲ KARIO ŽŪTIES AR SVEIKATOS SUTRIKIMO ATVEJU, IŠMOKĖJIMO TVARKOS APRAŠAS

 

I. Bendrosios nuostatos

 

1. Kompensacijų, mokamų kario žūties ar sveikatos sutrikimo atveju, išmokėjimo tvarkos aprašas (toliau – tvarkos aprašas) nustato vienkartinės kompensacijos kariui ar jo šeimos nariams kariui žuvus dėl priežasčių, susijusių su tarnybinių pareigų vykdymu, ar dėl tarnybos arba kariui tapus neįgaliam, arba netapus neįgaliam, bet likus sveikatos sutrikimo reiškinių ir sumažėjus tinkamumo tarnybai laipsniui (toliau – vienkartinė kompensacija), dydžio nustatymo, įforminimo ir išmokėjimo sąlygas.

2. Sprendimas dėl vienkartinės kompensacijos dydžio nustatymo ir išmokėjimo priimamas vadovaujantis Tarnybinio tyrimo komisijos arba teismo sprendimu, kuriuo nustatomas kario žūties ar sveikatos sutrikimo priežastinis ryšys su tarnybinių pareigų vykdymu ar tarnyba.

3. Sprendimas dėl vienkartinės kompensacijos išmokėjimo įforminamas krašto apsaugos ministro įsakymu, kurį pasirašo krašto apsaugos ministro įgaliotas ministerijos valstybės sekretorius.

4. Vienkartinė kompensacija, sumažinta priklausančių išmokėti draudimo iš valstybės biudžeto išmokų dydžiu, mokama iš krašto apsaugos sistemos institucijai ar jos padaliniui (toliau – KAS institucijai), kuriame tarnauja (eina pareigas) ar paskutiniu metu tarnavo (ėjo pareigas) karys, skirtų asignavimų išlaidų straipsnio „Darbdavio socialinės pašalpos pinigais“.

5. Vienkartinė kompensacija nemokama Lietuvos Respublikos krašto apsaugos sistemos organizavimo ir karo tarnybos įstatymo 67 straipsnio 2 dalyje nustatytais atvejais.

6. Tvarkos apraše vartojamos Lietuvos Respublikos krašto apsaugos sistemos organizavimo ir karo tarnybos įstatymo 2 straipsnyje apibrėžtos sąvokos.

 

II. KompensacijOS kariui tapus neįgaliAM arba netapus neįgaliAM, bet LIKUS SVEIKATOS SUTRIKIMO REIŠKINIŲ IR SUMAŽĖJus TINKAMUMO TARNYBAI LAIPSNIui, DYDŽIO nustatymas, įFORMINIMAS IR mokėjimas

 

7. Vienkartinės kompensacijos kariui dėl priežasčių, susijusių su tarnybinių pareigų vykdymu, arba dėl tarnybos tapus neįgaliam arba netapus neįgaliam, bet likus sveikatos sutrikimo reiškinių ir sumažėjus tinkamumo tarnybai laipsniui (toliau – kompensacija dėl sveikatos sutrikimo) dydžiai nustatyti Lietuvos Respublikos krašto apsaugos sistemos organizavimo ir karo tarnybos įstatymo 67 straipsnio 5, 6, 7, 8, 9 ir 10 dalyse.

8. Jeigu kario sveikatos sutrikimas atsirado:

8.1. iki 2004 m. lapkričio 23 d., jam priklausančios kompensacijos dėl sveikatos sutrikimo dydis skaičiuojamas pagal sveikatos sutrikimo metu galiojusią Lietuvos Respublikos krašto apsaugos sistemos organizavimo ir karo tarnybos įstatymo 67 straipsnio redakciją;

8.2. po 2004 m. lapkričio 23 d., jam priklausančio kompensacijos dėl sveikatos sutrikimo dydis mažinamas priklausančių išmokėti iš valstybės biudžeto draudimo išmokų dydžiu.

9. Prašymą dėl kompensacijos dėl sveikatos sutrikimo išmokėjimo karys arba jo įgaliotas atstovas pateikia krašto apsaugos ministrui. Prie prašymo turi būti pridedamas Tarnybinio tyrimo komisijos arba teismo sprendimas, kuriuo nustatomas kario žūties ar sveikatos sutrikimo priežastinis ryšys su tarnybinių pareigų vykdymu ar tarnyba ir įsiteisėjęs Valstybinio socialinio draudimo fondo valdybos teritorinio skyriaus sprendimas dėl draudimo sumos mokėjimo.

10. Vadovaudamasis kario arba jo įgalioto atstovo prašymu ir Tarnybinio tyrimo komisijos sprendimu arba teismo sprendimu, Krašto apsaugos ministerijos Finansų ir biudžeto departamentas rengia krašto apsaugos ministro įsakymo dėl kompensacijos dėl sveikatos sutrikimo išmokėjimo kariui projektą.

11. Įsakymo projekte turi būti nurodyta:

11.1. kompensacijos mokėjimo pagrindas;

11.2. kompensacijos mokėjimo būdas (iškart arba dalimis);

11.3. mokėjimo terminai;

11.4. mokėtojas.

12. Įsakymo projektas derinamas su:

12.1. Tarnybinio tyrimo komisijos pirmininku;

12.2. krašto apsaugos sistemos biudžeto programos, kurioje dalyvauja KAS institucija, kurioje tarnauja (tarnavo) karys, vyr. specialistu biudžetui;

12.3. Lietuvos kariuomenės teisės skyriaus vedėju, kai karys tarnauja (tarnavo) Lietuvos kariuomenėje;

12.4 Krašto apsaugos ministerijos Teisės departamento (toliau – Teisės departamentas) direktoriumi.

13. Įsakymo kopijos išsiunčiamos:

13.1. KAS institucijai, kurioje tarnauja (tarnavo) karys;

13.2. KAS institucijos buhalterinę apskaitą tvarkančiai KAS institucijai;

13.3. KAS institucijos personalo apskaitą tvarkančiai KAS institucijai (įdėti į kario asmens bylą);

13.4. Tarnybinio tyrimo komisijai.

 

III. KOMPENSACIJOS KARIUI ŽUVUS DYDŽIO NUSTATYMAS, ĮFORMINIMAS IR MOKĖJIMAS

 

14. Vienkartinės kompensacijos kariui žuvus (toliau – kompensacija kariui žuvus) dydis nustatytas Lietuvos Respublikos krašto apsaugos sistemos organizavimo ir karo tarnybos įstatymo 67 straipsnio 11 dalyje.

15. Jeigu kario sveikatos sutrikimo ir žūties aplinkybės nesutampa, kompensacija kariui žuvus apskaičiuojama neatsižvelgiant į kompensacijas, kurios buvo išmokėtos pagal Lietuvos Respublikos krašto apsaugos sistemos organizavimo ir karo tarnybos įstatymo 67 straipsnio 5, 6, 7, 8, 9 ir 10 dalis dėl sveikatos sutrikimo.

16. Jeigu kario sveikatos sutrikimo ir žūties aplinkybės sutampa, kompensacija kariui žuvus apskaičiuojama iš kariui priklausančios išmokėti kompensacijos dydžio (apskaičiuojamo atsižvelgiant į Lietuvos Respublikos krašto apsaugos sistemos organizavimo ir karo tarnybos įstatymo 67 straipsnio 11 dalį) atimant jam jau išmokėtos kompensacijos (pagal to paties straipsnio 5, 6, 7, 8, 9 ir 10 dalis) dydį.

17. Kario žūties atveju KAS institucijos, kurioje tarnavo karys, vadovas (vadas, viršininkas) kreipiasi į Tarnybinio tyrimo komisiją, kad ji priimtų sprendimą, ar karys žuvo dėl priežasčių, susijusių su tarnybinių pareigų vykdymu, arba dėl tarnybos.

18. KAS institucijos, kurioje tarnavo karys, teisininkas, o kai jo nėra – personalo apskaitą tvarkantis asmuo (toliau – atsakingas asmuo), gavęs Tarnybinio tyrimo komisijos sprendimą (tuo atveju, kai kreipiasi Lietuvos Respublikos krašto apsaugos sistemos organizavimo ir karo tarnybos įstatymo 67 straipsnio 12 dalyje nurodytas asmuo ar jo atstovas, jo kopiją), kad karys žuvo dėl priežasčių, susijusių su tarnybinių pareigų vykdymu, arba dėl tarnybos, registruotu laišku informuoja Lietuvos Respublikos krašto apsaugos sistemos organizavimo ir karo tarnybos įstatymo 67 straipsnio 12 dalyje ir žuvusio kario asmens byloje nurodytus asmenis ar jų atstovus apie tai, kad jiems priklauso kompensacija kariui žuvus, ir apie jos išmokėjimo sąlygas ir nurodo terminą, per kurį asmenys ar jų įgalioti atstovai turi pateikti prašymą KAS institucijos, kurioje tarnavo žuvęs karys, vadovui (vadui, viršininkui) dėl kompensacijos kariui žuvus išmokėjimo.

19. Lietuvos Respublikos krašto apsaugos sistemos organizavimo ir karo tarnybos įstatymo 67 straipsnio 12 dalyje nurodytas asmuo ar jo atstovas prie prašymo išmokėti kompensaciją kariui žuvus, pateikiamo KAS institucijos, kurioje tarnavo žuvęs karys, vadovui (vadui, viršininkui) privalo pridėti šiuos dokumentus:

19.1. Tarnybinio tyrimo komisijos sprendimą, jei jie asmeniškai kreipėsi į Tarnybinio tyrimo komisiją prašydami nustatyti, ar karys žuvo dėl priežasčių susijusių, su tarnybinių pareigų vykdymu, arba dėl tarnybos;

19.2. ir (ar) teismo sprendimą dėl kompensacijos išmokėjimo;

19.3. asmens tapatybę, giminystės ryšius patvirtinančius dokumentus;

19.4. įsiteisėjusį Valstybinio socialinio draudimo fondo valdybos teritorinio skyriaus sprendimą dėl draudimo sumos mokėjimo;

19.5. kitus dokumentus, susijusius su žūties kompensacijos išmokėjimu.

20. KAS institucijos, kurioje tarnavo karys, atsakingas asmuo, vadovaudamasis Lietuvos Respublikos krašto apsaugos sistemos organizavimo ir karo tarnybos įstatymo 67 straipsnio 12 dalyje nurodytų asmenų ar jų atstovų prašymais ir Tarnybinio tyrimo komisijos arba teismo sprendimu, rengia krašto apsaugos ministro įsakymo dėl kompensacijos kariui žuvus išmokėjimo projektą.

21. Įsakymo projekte turi būti nurodyta kompensacijos kariui žuvus:

21.1. mokėjimo pagrindas;

21.2. gavėjai;

21.3. gavėjams priklausantys kompensacijų kariui žuvus dydžiai ir mokėjimo terminai;

21.4. išmokėjimo sąlygos;

21.5. mokėtojas.

22. Šio tvarkos aprašo 20 punkte nurodytas įsakymo projektas derinamas su:

22.1. KAS institucijos, kurioje tarnavo karys, vyr. specialistu biudžetui;

22.2. KAS institucijos, kurioje tarnavo karys, vadovu (vadu, viršininku);

22.3. Tarnybinio tyrimo komisijos pirmininku;

22.4. Lietuvos kariuomenės teisės skyriaus vedėju, kai karys tarnavo Lietuvos kariuomenėje;

22.5. Teisės departamento direktoriumi.

23. Įsakymo kopijos išsiunčiamos:

23.1. KAS institucijai, kurioje tarnavo karys;

23.2. KAS institucijos buhalterinę apskaitą tvarkančiai KAS institucijai;

23.3. KAS institucijos personalo apskaitą tvarkančiai KAS institucijai (įdėti į kario asmens bylą);

23.4. Tarnybinio tyrimo komisijai.

24. Jeigu Lietuvos Respublikos krašto apsaugos sistemos organizavimo ir karo tarnybos įstatymo 67 straipsnio 12 dalyje nurodytas asmuo ar jo atstovas prašymą išmokėti kompensaciją kariui žuvus pateikė tiesiogiai Krašto apsaugos ministerijos vadovybei, prašymas su pridedamais prie jo dokumentais per 3 darbo dienas turi būti persiunčiamas KAS institucijai, kurioje tarnavo žuvęs karys. KAS institucija apie dokumentų gavimą ir nagrinėjimo pradžią registruotu laišku informuoja prašymą pateikusius asmenis ir toliau atlieka šiame skirsnyje numatytus veiksmus.

 

IV. KOMPENSACIJOS MOKĖJIMO SUSTABDYMAS

 

25. Gavus teismo pranešimą ar sprendimą, dėl kurio gali pasikeisti kompensacijos mokėjimo sąlygos, kompensacijos gavėjams pagal šio tvarkos aprašo II ir III dalis nustatytų kompensacijų mokėjimas sustabdomas krašto apsaugos ministro įsakymu.

26. Ministro įsakymo projektą rengia Teisės departamentas, vadovaudamasis teismo pranešimu ar sprendimu.

27. Įsakymo kopija išsiunčiama šios tvarkos aprašo 13 ir 23 punktuose nurodytoms institucijoms.

28. Priklausomai nuo kompensacijos rūšies karį, Lietuvos Respublikos krašto apsaugos sistemos organizavimo ir karo tarnybos įstatymo 67 straipsnio 12 dalyje nurodytus asmenis ar jų atstovus dėl kompensacijos mokėjimo sustabdymo ir tolesnių veiksmų registruotu laišku informuoja Teisės departamentas.

29. Įvertinus pasikeitusias kompensacijos mokėjimo sąlygas, šio tvarkos aprašo II ir III skirsniuose nustatyta tvarka rengiamas krašto apsaugos ministro įsakymo pakeitimo projektas ir apie tai informuojami suinteresuoti asmenys.

 

V. ATSAKOMYBĖ

 

30. Už šio tvarkos aprašo II ir III skirsnių nuostatų pažeidimus atsakoma teisės aktų nustatyta tvarka.

 

VI. BAIGIAMOSIOS NUOSTATOS

 

31. Šio tvarkos aprašo papildymo ir pakeitimo iniciatyvos teisę turi Ministerijos valstybės sekretorius.

32. Šis tvarkos aprašas papildomas ir keičiamas krašto apsaugos ministro įsakymu.

______________