LIETUVOS RESPUBLIKOS KRAŠTO APSAUGOS MINISTRAS
Į S A K Y M A S
DĖL KARIŪNŲ, STUDIJUOJANČIŲ UŽSIENIO VALSTYBIŲ MOKYMO INSTITUCIJOSE, STUDIJŲ PRIEŽIŪROS IR PROFESINĖS KARO TARNYBOS SUTARTIES, BAIGUS STUDIJAS, SUDARYMO TVARKOS APRAŠO TVIRTINIMO
2007 m. rugpjūčio 29 d. Nr. V-852
Vilnius
Vadovaudamasis Lietuvos Respublikos krašto apsaugos sistemos organizavimo ir karo tarnybos įstatymo (Žin., 1998, Nr. 49-1325; 2004, Nr. 169-6215) 10 straipsnio 2 dalies 3 punktu ir 3 dalimi ir siekdamas tobulinti kariūnų, studijuojančių užsienio valstybių mokymo institucijose, studijų priežiūros ir profesinės karo tarnybos sutarties, baigus studijas, sudarymo tvarką,
tvirtinu Kariūnų, studijuojančių užsienio valstybių mokymo institucijose, studijų priežiūros ir profesinės karo tarnybos sutarties, baigus studijas, sudarymo tvarkos aprašą (pridedama).
PATVIRTINTA
krašto apsaugos ministro 2007 m. rugpjūčio 29
d. įsakymu Nr. V-852
KARIŪNŲ, STUDIJUOJANČIŲ UŽSIENIO VALSTYBIŲ MOKYMO INSTITUCIJOSE, STUDIJŲ PRIEŽIŪROS IR PROFESINĖS KARO TARNYBOS SUTARTIES, BAIGUS STUDIJAS, SUDARYMO TVARKOS APRAŠAS
I. BENDROSIOS NUOSTATOS
1. Kariūnų, studijuojančių užsienio valstybių mokymo institucijose, studijų priežiūros ir profesinės karo tarnybos sutarties, baigus studijas, sudarymo tvarkos aprašas (toliau – Tvarkos aprašas) nustato Generolo Jono Žemaičio Lietuvos karo akademijos (toliau – Karo akademija) pareigybes užimančių kariūnų, pasiųstų mokytis į užsienio mokymo institucijas, priežiūros, aprūpinimo ir profesinės karo tarnybos sutarties, baigus studijas, sudarymo tvarką.
2. Kariūnai, studijuojantys užsienio valstybių mokymo institucijose (toliau – kariūnai), privalo vadovautis krašto apsaugos sistemos (toliau – KAS), Karo akademijos ir užsienio mokymo institucijų veiklą reglamentuojančiais teisės aktais, vadų ir viršininkų įsakymais ir nurodymais.
3. Kariūnai tarnybos administravimo klausimais pavaldūs Karo akademijos Kariūnų bataliono kuopos, kuriai jie priklauso, taktikos karininkui (toliau – atsakingasis karininkas).
II. PASIRENGIMAS KARIŪNŲ IŠVYKIMUI MOKYTIS Į UŽSIENIO MOKYMO INSTITUCIJAS
5. Kariūnai, prieš išvykdami mokytis į užsienio mokymo institucijas, privalo:
5.2. atvykti į Karo akademijos S-1 skyriaus Rikiuotės poskyrį pasirašyti kariūno mokymosi sutarties;
5.3. ne vėliau kaip prieš 5 darbo dienas iki išvykimo mokytis į užsienio mokymo instituciją atvykti į Karo akademijos Finansų tarnybą ir pateikti duomenis apie banko, kurio paslaugomis naudojasi, rekvizitus (banko pavadinimas, kortelės pavadinimas ir numeris, banko sąskaitos numeris) bei kitą Finansų tarnybai reikalingą informaciją. Kariūnams pageidaujant ir esant galimybei, Finansų tarnyba pateikia preliminarių KAS išlaidų, tiesiogiai susijusių su kariūnų studijomis užsienio valstybių mokymo institucijose, apskaičiavimą.
6. Kariūnus instruktuoja atsakingasis karininkas, kuris instruktažo metu:
6.1. pasirašytinai supažindina kariūnus su Lietuvos Respublikos Vyriausybės 1997 m. kovo 27 d. nutarimu Nr. 288 „Dėl Profesinės karo tarnybos karių, karių savanorių ir kariūnų tarnybos ir aprūpinimo stažuotės ar mokymosi laikotarpiu sąlygų aprašo patvirtinimo“ (Žin., 1997, Nr. 28-677; 2005, Nr. 70-2534; 2007, Nr. 37-1372), Karių, pasiųstų stažuotis ar mokytis, dienpinigių dydžio nustatymo ir išlaidų apmokėjimo tvarkos aprašu, patvirtintu Lietuvos Respublikos krašto apsaugos ministro 2007 m. balandžio 13 d. įsakymu Nr. V-383, ir šiuo Tvarkos aprašu bei įteikia kariūnams minėtų dokumentų kopijas;
6.2. įteikia kariūnams karių ir civilių tarnautojų, besimokančių užsienio valstybėse, ataskaitos formą ir paaiškina jos pildymo ir pateikimo tvarką;
7. Atsakingasis karininkas kontroliuoja, kad vykstantys studijuoti į užsienio mokymo institucijas kariūnai pagal galiojančias normas būtų aprūpinti apranga ir ekipuote.
III. KARIŪNŲ TARNYBOS ADMINISTRAVIMAS JŲ MOKYMOSI UŽSIENIO MOKYMO INSTITUCIJOSE METU
9. Kariūnai, nuvykę į mokymosi vietą, privalo nedelsdami pranešti atsakingajam karininkui ir Lietuvos gynybos atašė, reziduojančiam toje valstybėje, laišku, faksu ar elektroniniu paštu:
10. Pasikeitus kuriems nors iš šios Tvarkos aprašo 9 punkte nurodytų duomenų, kariūnai privalo nedelsdami, bet ne vėliau kaip per tris darbo dienas, atsakingajam karininkui ir Lietuvos gynybos atašė pateikti naujus duomenis.
11. Atsakingasis karininkas, gavęs iš kariūnų šio Tvarkos aprašo 9 punkte nurodytą informaciją, kuruojantiems asmenims išsiunčia raštą, kuriame pateikia informaciją apie save (nurodo savo pareigas, laipsnį, vardą, pavardę, darbovietės adresą, telefono numerį, elektroninio pašto adresą), ir paprašo kuruojančių asmenų informuoti jį apie numatomas kariūnų atostogas ir stažuotes Lietuvoje bei palaikyti su juo ryšį dėl su kariūno mokymu susijusių klausimų.
12. Kariūnai, besimokydami užsienio mokymosi institucijoje, privalo:
12.1. kartą per šešis mėnesius atsakingajam karininkui teikti krašto apsaugos ministro patvirtintos formos ataskaitas;
12.2. nedelsdami informuoti atsakingąjį karininką iškilus problemoms (pvz., dėl pažangumo, drausmės, susirgus ir t. t.);
13. Karo akademijos S-1 skyriaus Rikiuotės poskyrio viršininkas kontroliuoja kariūnų karinės medicinos komisijos ekspertinio nutarimo galiojimo terminus ir ne vėliau kaip prieš šešis mėnesius iki karinės medicinos komisijos ekspertinio nutarimo galiojimo termino pabaigos apie tai informuoja atsakingąjį karininką.
14. Atsakingasis karininkas:
14.1. palaiko ryšį su kariūnais ir jų prašymu padeda spręsti tiek su tarnyba susijusias, tiek asmeninio pobūdžio problemas;
14.2. informuoja kariūnus apie besibaigiantį karinės medicinos komisijos ekspertinio nutarimo galiojimo terminą ir suderina su jais laiką, kada kariūnai galės atvykti į Lietuvą pasitikrinti sveikatą karinėje medicinos ekspertizės komisijoje;
14.3. apibendrina kariūnų siunčiamas ataskaitas ir, Karo akademijos vadovybei pareikalavus, teikia jai informaciją apie kariūnus;
14.4. nedelsdamas raštu informuoja Karo akademijos viršininką ir teikia siūlymus dėl reikiamų priemonių taikymo, jeigu kariūnai neatlieka šiame Tvarkos apraše nurodytų pareigų, jas atlieka netinkamai, taip pat jei gaunama informacija iš kuruojančio asmens apie kariūno padarytą kitą drausmės pažeidimą.
IV. KARIŪNŲ ATOSTOGOS LIETUVOJE
16. Kariūnai ne vėliau kaip prieš mėnesį, iki jiems bus suteiktos ilgesnės kaip savaitės trukmės mokymosi programoje numatytos atostogos, raštu (laišku, faksu ar elektroniniu paštu) teikia atsakingajam karininkui:
16.1. apytikslį lėšų poreikį kelionės išlaidoms į Lietuvą ir atgal, jeigu jie atostogų metu planuoja grįžti į Lietuvą;
16.2. prašymą, adresuotą Karo akademijos viršininkui, dėl atostogų suteikimo ir oficialų dokumentą iš užsienio mokymo institucijos, kuriame būtų nurodyta, kad kariūnas išleidžiamas mokymosi programoje numatytų atostogų. Prašymuose turi būti nurodyta, kurioje valstybėje kariūnai planuoja atostogauti.
17. Atsakingasis karininkas:
17.1. gavęs šio Tvarkos aprašo 16.1 punkte minėtą informaciją, nedelsdamas ją pateikia Karo akademijos Finansų tarnybai;
18. Karo akademijos S-1 skyriaus Rikiuotės poskyris, gavęs šio Tvarkos aprašo 16.2 punkte nurodytus dokumentus, ruošia Karo akademijos viršininko įsakymo dėl kariūnų atostogų projektą. Karo akademijos viršininkui pasirašius įsakymą, apie tai informuoja atsakingąjį karininką.
19. Atsakingasis karininkas informuoja kariūnus apie jiems Karo akademijos viršininko įsakymu suteiktas atostogas.
V. KARIŪNŲ STAŽUOTĖ LIETUVOJE
21. Kariūnai atvyksta stažuotis į Lietuvą tik tuo atveju, kai juos siunčia užsienio mokymo institucija, kurioje jie mokosi, ir jų atvykimas yra suderintas su Karo akademijos viršininku.
22. Kariūnai ne vėliau kaip prieš dvi savaites iki numatomos stažuotės Lietuvoje privalo atsiųsti į Karo akademiją oficialų užsienio mokymo institucijos dokumentą, kuriame būtų nurodyta, kad kariūnas siunčiamas į Lietuvą stažuotei.
23. Karo akademijos S-2/S-3 skyrius, gavęs šio Tvarkos aprašo 22 punkte minėtą dokumentą, ruošia Karo akademijos viršininko rašto, adresuoto kariuomenės vadui, dėl kariūnų stažuotės Lietuvoje projektą.
24. Krašto apsaugos ministerijos Gynybos štabo J1 skyrius parengia įsakymo projektą dėl kariūnų stažuotės. Kariuomenės vadui pasirašius įsakymą, Karo akademijos S-2/S-3 skyrius apie tai informuoja atsakingąjį karininką.
Kariūnų atsakingasis karininkas informuoja kariūnus apie kariuomenės vado pasirašytus įsakymus dėl jų stažuočių Lietuvoje.
VI. KARIŪNŲ SVEIKATOS DRAUDIMAS
25. Atsakingasis karininkas privalo kontroliuoti kariūnų sveikatos draudimo galiojimo terminus ir ne vėliau kaip prieš mėnesį iki sveikatos draudimo galiojimo termino pabaigos apie tai informuoti S-5 skyrių.
26. Karo akademijos S-5 skyrius organizuoja sveikatos draudimo galiojimo termino pratęsimą. Pratęsus sveikatos draudimo galiojimo terminą, apie tai informuoja atsakingąjį karininką.
VII. KARIŪNŲ APRŪPINIMAS
28. Kariūnų aprūpinimo mokymosi užsienio valstybių mokymo institucijose laikotarpiu sąlygas nustato Lietuvos Respublikos Vyriausybės 1997 m. kovo 27 d. nutarimas Nr. 288 „Dėl Profesinės karo tarnybos karių, karių savanorių ir kariūnų tarnybos ir aprūpinimo stažuotės ar mokymosi laikotarpiu sąlygų aprašo patvirtinimo“.
29. Kariūnai aprūpinami apranga ir ekipuote:
29.1. išvykstant išduodamas visas krašto apsaugos ministro patvirtintose aprūpinimo apranga ir ekipuote normose nustatytas aprangos ir ekipuotės komplektas;
30. Kariūnai ne vėliau kaip likus mėnesiui iki kiekvienų mokymosi programoje numatytų atostogų, kurių metu ketina grįžti į Lietuvą, raštu (laišku, faksu ar elektroniniu paštu) teikia atsakingajam karininkui aprangos ir ekipuotės poreikį nurodydami aprangos dydžius, jeigu jie pasikeitė.
31. Atsakingasis karininkas, gavęs šio Tvarkos aprašo 30 punkte nurodytą informaciją, nedelsdamas ją teikia Karo akademijos Ginkluotės ir aprangos skyriui, kuris iki kariūnų grįžimo atostogų į Lietuvą privalo sukomplektuoti reikiamą aprangą ir ekipuotę ir informuoti atsakingąjį karininką, kada kariūnas gali atsiimti jam priklausančią aprangą ir ekipuotę.
VIII. PROFESINĖS KARO TARNYBOS SUTARTIES SUDARYMAS SU KARIŪNAIS, BAIGUSIAIS STUDIJAS UŽSIENIO VALSTYBIŲ MOKYMO INSTITUCIJOSE
33. Kariūnui pageidaujant pirmąjį karininko laipsnį gauti per ceremoniją užsienio mokymo institucijoje:
33.1. jis, likus ne mažiau kaip 4 savaitėms iki studijų baigimo, atvykęs į Lietuvą atostogų ar kitais teisės aktų nustatytais atvejais turi prisistatyti į Karo akademiją ir čia duoti karininko priesaiką, o nusprendęs tarnauti – ir pasirašyti PKT sutartį, taip pat pristatyti kuruojančio asmens parengtą pažymą apie kariūno pažangumą ir tikėtinus užsienio mokymo institucijos baigiamųjų egzaminų rezultatus. Apie šią galimybę kariūnas privalo informuoti atsakingąjį karininką ne vėliau kaip likus dviem mėnesiams iki užsienio mokymo institucijos baigimo dienos;
33.2. kitais atvejais, t. y. kariūnui šio Tvarkos aprašo 33.1 punkte nustatyta tvarka nepranešus apie galimybę atvykti į Karo akademiją:
33.2.1. atsakingasis karininkas, likus ne mažiau kaip 6 savaitėms iki užsienio mokymo institucijos baigimo dienos, registruotu laišku kariūnui išsiunčia PKT sutarties projektą ir karininko priesaikos lapą ir apie tai informuoja Lietuvos gynybos atašė;
33.2.3. kariūnas, davęs karininko priesaiką, ne vėliau kaip likus 4 savaitėms iki studijų baigimą patvirtinančių dokumentų įteikimo Karo akademijai registruotu laišku išsiunčia pasirašytą priesaikos lapą, o nusprendęs tarnauti – ir pasirašytą PKT sutartį, taip pat kuruojančio asmens parengtą pažymą apie kariūno pažangumą ir tikėtinus užsienio mokymo institucijos baigiamųjų egzaminų rezultatus.
34. Kariūnas šio Tvarkos aprašo 33.1 ir 33.2.3 punktuose nurodytus dokumentus gali pateikti ir mišria tvarka, t. y. dalį šių dokumentų pasirašyti ar pateikti Karo akademijoje, kitą dalį atsiųsti registruotu laišku.
35. Karo akademijos S-1 skyriaus Rikiuotės poskyris, gavęs kariūnų pasirašytus karininko priesaikos lapus ir kuruojančio asmens parengtą pažymą apie kariūno pažangumą ir tikėtinus užsienio mokymo institucijos baigiamųjų egzaminų rezultatus, nedelsdamas teikia:
35.1. Krašto apsaugos ministerijos Personalo ir socialinės saugos departamentui dokumentus pirmajam karininko laipsniui gauti:
35.1.1. užpildytas, Karo akademijos viršininko ir kariuomenės vado pasirašytas pristatymo dėl kario laipsnio suteikimo formas;
35.1.2. pažymas (jų kopijas) apie kariūnų pažangumą ir tikėtinus užsienio mokymo institucijos baigiamųjų egzaminų rezultatus;
36. Personalo ir socialinės saugos departamentas, gavęs šio Tvarkos aprašo 35.1 punkte nurodytus dokumentus:
36.1. parengia ir teisės aktų nustatyta tvarka teikia Respublikos Prezidentui Lietuvos Respublikos Prezidento dekreto dėl pirmojo karininko laipsnio suteikimo projektą. Jei kariūnas atsisako duoti karininko priesaiką, jis neteikiamas pirmajam karininko laipsniui gauti;
37. Krašto apsaugos ministrui pasirašius įsakymą dėl kario skyrimo kariuomenės vado žinion, Gynybos štabo J-1 skyrius rengia kariuomenės vado įsakymo dėl kario skyrimo į pareigas ar skyrimo kariuomenės pajėgų vado žinion, nurodant skyrimo į pareigas dieną, įsakymo projektą. Įsakymo projektą kartu su kariūno pasirašyta PKT sutartimi teikia kariuomenės vadui pasirašyti.
38. Respublikos Prezidentui pasirašius dekretą dėl pirmojo karininko laipsnio suteikimo, dekreto kopiją Personalo ir socialinės saugos departamentas nedelsdamas perduoda Karo akademijai, o Karo akademija šio dekreto kopiją nedelsdama išsiunčia Lietuvos gynybos atašė, reziduojančiam toje valstybėje, kurios mokymo institucijoje studijuoja kariūnas. Lietuvos gynybos atašė dalyvauja organizuojant pirmojo karininko laipsnio suteikimo ceremoniją užsienio mokymo institucijoje atsižvelgdamas į joje nustatytą tvarką.
39. Kariūnas, kuriam pirmasis karininko laipsnis buvo suteiktas užsienio mokymo institucijoje, sugrįžęs į Lietuvą kitą darbo dieną po sugrįžimo į Lietuvą privalo atvykti į Karo akademiją ir Karo akademijos S-1 skyriaus Rikiuotės poskyrio viršininkui pateikti užsienio mokymo institucijos baigimą patvirtinantį dokumentą (diplomą) ir pasirašyti pažymą apie KAS išlaidas, tiesiogiai susijusias su kario mokymu, profesiniu rengimu ar kvalifikacijos kėlimu.
40. Kai kariūnas neatliko šio Tvarkos aprašo 33 punkte nustatytų veiksmų ir dėl to ceremonijos užsienio mokymo institucijoje metu jam nebuvo suteiktas pirmasis karininko laipsnis:
40.1. baigęs studijas ir grįžęs į Lietuvą jis privalo kitą darbo dieną atvykti į Karo akademiją, prisistatyti atsakingajam karininkui, Karo akademijos S-1 skyriaus Rikiuotės poskyrio viršininkui pateikti užsienio mokymo institucijos baigimą patvirtinantį dokumentą (diplomą), pasirašyti profesinės karo tarnybos sutartį ir pažymą apie KAS išlaidas, tiesiogiai susijusias su kario mokymu, profesiniu rengimu ar kvalifikacijos kėlimu, taip pat duoti karininko priesaiką bei pasirašyti priesaikos lapą;
40.2. Karo akademijos S-1 skyriaus Rikiuotės poskyris gautus dokumentus teikia šio Tvarkos aprašo 35 punkte nustatyta tvarka (vietoj pažymos apie kariūno pažangumą ir tikėtinus užsienio mokymo institucijos baigiamųjų egzaminų rezultatus teikiamas užsienio mokymo institucijos baigimą patvirtinantis dokumentas (diplomas));
40.3. kariūnas, atlikęs šio Tvarko aprašo 40.1 punkte nurodytus veiksmus, iki pirmojo karininko laipsnio suteikimo ceremonijos dienos Karo akademijos viršininko įsakymu išleidžiamas į namus;
41. Kariūnai iki jų PKT sutarčių įsigaliojimo dienos turi kariūno statusą. Krašto apsaugos ministro arba jo įgaliotų vadovų įsakymuose dėl skyrimo į pareigas numatytu laiku kariai privalo prisistatyti į tolesnės tarnybos vietas.
IX. KARIŪNŲ, NUSPRENDUSIŲ NEPASIRAŠYTI PROFESINĖS KARO TARNYBOS SUTARTIES, IŠLEIDIMAS Į ATSARGĄ
43. Kariūnas, nusprendęs netarnauti profesinėje karo tarnyboje ir nepasirašyti PKT sutarties, apie tai nedelsdamas raštu informuoja Karo akademiją, o baigęs studijas ir grįžęs į Lietuvą privalo kitą darbo dieną atvykti į Karo akademiją ir pasirašyti mokymosi išlaidų grąžinimo sutartį.
44. Karo akademijos viršininkas, gavęs šio Tvarkos aprašo 43 punkte nurodytą informaciją, nedelsdamas apie tai informuoja krašto apsaugos ministrą raštu, kuriame nurodo, ar kariūnas turi galiojantį leidimą dirbti su įslaptinta informacija ir kokias išlaidas, tiesiogiai susijusias su kariūno mokymu, profesiniu parengimu ar kvalifikacijos kėlimu, yra patyrusi krašto apsaugos sistema.
45. Studijas baigusiems ir nusprendusiems netarnauti profesinėje karo tarnyboje kariūnams karininko laipsniai suteikiami ceremonijos užsienio mokymo įstaigoje metu (Tvarkos aprašo 33–38 punktai) ar baigus studijas grįžus į Lietuvą (Tvarkos aprašo 40 punktas).
46. Respublikos Prezidentui pasirašius dekretą dėl pirmojo karininko laipsnio suteikimo, Personalo ir socialinės saugos departamentas parengia ir teikia ministrui pasirašyti ministro įsakymo projektą dėl kariūno, kuris atsisakė atlikti profesinę karo tarnybą, išleidimo į atsargą.