LIETUVOS RESPUBLIKOS SUSISIEKIMO MINISTRO

 

Į S A K Y M A S

DĖL PAŠTO MOKOS ŽENKLŲ LEIDIMO IR APSKAITOS TVARKOS PATVIRTINIMO

 

1999 m. gruodžio 22 d. Nr. 445

Vilnius

 

Vadovaudamasis Lietuvos Respublikos pašto įstatymo (Žin., 1999, Nr. 36-1070) 4 straipsnio 4 punktu,

1. Tvirtinu Pašto mokos ženklų leidimo ir apskaitos tvarką (pridedama).

2. Laikau netekusiais galios Lietuvos Respublikos ryšių ir informatikos ministro 1998 m. vasario 24 d. įsakymo Nr. 25 „Dėl Pašto ženklų, ženklintų vokų ir atvirukų leidimo ir platinimo bei proginių antspaudų gaminimo ir naudojimo tvarkos patvirtinimo“ (Žin., 1998, Nr. 22-556) 1 ir 2 punktus.

 

 

SUSISIEKIMO MINISTRAS                                                                   RIMANTAS DIDŽIOKAS

______________


 

PATVIRTINTA

susisiekimo ministro

1999 m. gruodžio 22 d. įsakymu Nr. 445

 

PAŠTO MOKOS ŽENKLŲ LEIDIMO IR APSKAITOS TVARKA

 

I. BENDROJI DALIS

 

1. Ši tvarka reglamentuoja pašto mokos ženklų ir filatelinės produkcijos leidybą bei platinimą, proginių antspaudų gaminimą bei naudojimą ir pašto mokos ženklų apskaitą.

 

II. PAGRINDINĖS SĄVOKOS

 

2. Aerograma – oro paštu siunčiamas laiškas iš vieno popieriaus lapo, sulankstomo ir užklijuojamo kaip vokas.

3. Analogiškasis atvirukas (kartmaksimumas) – atvirukas su kurią nors sukaktį žyminčiu vaizdu ir prilipdytu (išspausdintu) pašto ženklu su tokiu pat vaizdu.

4. Atvirukas (atvirlaiškis) – lapelis (dažnai su vaizdais) laiškui, siunčiamam be voko.

5. Filatelinė produkcija – įvairių šalių neantspauduoti ir antspauduoti, buvę ir esantys apyvartoje pašto mokos ženklai, analogiškieji atvirukai (kartmaksimumai), vokai ir atvirukai (atvirlaiškiai) su datos arba proginiu datos antspaudu, taip pat albumai ar aplankai su pašto mokos ženklų rinkiniais.

6. Pašto mokos ženklai – galiojantys Lietuvos Respublikos pašto ženklai, pašto blokai, ženklinti vokai ir atvirukai (atvirlaiškiai) bei ženklintos aerogramos, ženklintuvų antspaudai ir specialūs valstybės pašto patvirtinti mokėjimo spaudai.

7. Pašto vardiniai daiktai – tai datos antspaudas, proginis datos antspaudas, perlaidų kontrolės antspaudas, smalkos antspaudas, plombinės, specialus vardinis antspaudas, kontrolės antspaudas, priemokos antspaudas, termoplokštelė. Jie naudojami pašto siuntoms, dokumentams įforminti, pašto ženklams nuvertinti, pašto siuntoms, maišams su pašto siuntomis, sandėliams ir kitoms pašto vertybių saugykloms antspauduoti.

8. Pašto blokas – vienas ar keli pašto ženklai dekoratyviniais kraštais, kuriuose išspausdinti tekstai, piešiniai, ornamentai ir t. t. Pašto bloke pašto ženklai gali būti perforuoti arba neperforuoti.

9. Proginis datos antspaudas – tai antspaudas, kuris naudojamas pašto ženklams nuvertinti, kai vyksta renginiai, skirti svarbiems valstybės įvykiams, istorinėms bei atmintinoms vietoms ir datoms, parodoms bei pan. paminėti.

10. Proginis pirmos dienos datos antspaudas – tai proginis datos antspaudas, kuris skirtas naujo pašto ženklo išleidimo į apyvartą dienai pažymėti.

11. Ženklinta aerograma – tai aerograma su ant jos išspausdintu pašto ženklu.

12. Ženklintas atvirukas (atvirlaiškis) – tai atvirukas (atvirlaiškis) su ant jo išspausdintu pašto ženklu.

13. Ženklintas vokas – tai vokas su ant jo išspausdintu pašto ženklu.

14. Ženklintuvo antspaudas – tai specialaus įrenginio – ženklintuvo atspausta žyma, kuria įforminamas pašto paslaugų apmokėjimas, taip pat joje nurodoma apmokėjimo data ir mokėtojo adresas.

 

III. PAŠTO ŽENKLŲ, ŽENKLINTŲ VOKŲ, ATVIRUKŲ (ATVIRLAIŠKIŲ), AEROGRAMŲ IR FILATELINĖS PRODUKCIJOS LEIDYBA

 

15. Pašto mokos ženklų leidybos teminį planą tvirtina Lietuvos Respublikos susisiekimo ministras.

16. Pašto mokos ženklų leidybos teminį planą, atsižvelgdama į Lietuvos Respublikos įmonių, įstaigų, organizacijų ar gyventojų pasiūlymus, istorinių ar kalendorinių įvykių datas, žymių asmenybių jubiliejus, visuomeninius – politinius įvykius, rengia ir teikia tvirtinti Lietuvos Respublikos susisiekimo ministrui jo įsakymu sudaryta pašto ženklų, pašto blokų, ženklintų vokų, atvirukų (atvirlaiškių), aerogramų Leidybos komisija (toliau vadinama – Leidybos komisija).

17. Pasiūlymai pašto ženklų ir pašto blokų leidybos teminiam planui turi būti pateikti Leidybos komisijai ne vėliau kaip prieš 8 mėnesius iki leidybinių metų pradžios.

18. Kiekvienais leidybiniais metais numatoma išleisti 20–25 pavyzdžius naujų pašto ženklų ir pašto blokų.

19. Standartinius pašto ženklus, ženklintus vokus ir atvirukus (atvirlaiškius) bei ženklintas aerogramas pagal pašto paslaugų naudotojų poreikius leidžia valstybės įmonė „Lietuvos paštas“ (toliau vadinama – Lietuvos paštas) pagal Leidybos komisijos patvirtintus projektus.

20. Pašto mokos ženklų projektams sukurti kviečiami dailininkai, turintys pašto mokos ženklų projektų kūrimo patirtį (tęstinių serijų autoriai, pašto ženklų ir pašto blokų su heraldika, meno kūriniais apipavidalintojai ir kt.). Naujų pašto mokos ženklų ar jų serijų projektams sukurti paprastai skelbiamas konkursas. Konkurso rezultatus tvirtina Leidybos komisija.

21. Pašto mokos ženklų projektus svarsto Leidybos komisija ir tvirtina Leidybos komisijos posėdžio protokolu. Pašto mokos ženklų projektai turi būti patvirtinti ne vėliau kaip likus trims mėnesiams iki teminiame plane numatytos jų išleidimo į apyvartą dienos.

22. Pašto mokos ženklai gyviems asmenims įamžinti neišleidžiami. Pašto mokos ženklai gali būti leidžiami jubiliejų proga, kai:

22.1. Lietuvos Respublikos įmonei, įstaigai, organizacijai ar įžymiai asmenybei sukanka 100 ir daugiau metų – kas 25 metai;

22.2. miestams sukanka 200 ir daugiau metų – kas 25 metai.

23. Lietuvos paštas nustato spausdinamų pašto mokos ženklų nominalus ir tiražus. Pašto mokos ženklų nominalai ir tiražai nustatomi atsižvelgiant į realius pašto poreikius.

24. Lietuvos paštas atsako už pašto mokos ženklų laiku išleidimą į apyvartą.

25. Spaustuvės turi pateikti Lietuvos paštui po tris bandomųjų pašto mokos ženklų pavyzdžius. Bandomųjų pašto mokos ženklų pavyzdžių ekspertizę ne vėliau kaip per penkias darbo dienas nuo jų gavimo atlieka Lietuvos pašto įsakymu paskirta specialistų komisija, į kurios sudėtį būtinai turi būti įrašytas pašto mokos ženklų projektų autorius (autoriai). Komisija surašo aktą, kuriame nurodomi taisytini bandomuosiuose pašto mokos ženklų pavyzdžiuose pastebėti projekto neatitikimai. Aktą pasirašo visi komisijos nariai. Bandomieji pašto mokos ženklų pavyzdžiai kartu su aktu ne vėliau kaip šeštą darbo dieną nuo jų gavimo pateikiami tvirtinti Lietuvos pašto generaliniam direktoriui. Patvirtintus bandomųjų pašto mokos ženklų pavyzdžius kartu su aktu (po vieną egzempliorių) arba jo vertimu į reikiamą užsienio kalbą Lietuvos paštas siunčia spaustuvei.

26. Bandomųjų pašto mokos ženklų pavyzdžiai, pašto mokos ženklų projektų originalai, proginių datų ir proginių pirmos dienos datų antspaudų projektai saugomi Lietuvos pašte. Lietuvos pašto įsakymu nustatoma saugojimo vieta, registravimo tvarka, paskiriami asmenys, atsakingi už registravimą ir saugojimą. Rengiant parodas arba pašto mokos ženklų autoriui pageidaujant, pašto mokos ženklų projektų originalai gali būti laikinai (iki 6 mėnesių) iš saugyklos skolinami jų autoriui arba perduodami parodų rengėjo įgaliotam asmeniui, prieš tai su juo pasirašius sutartį dėl originalų (projektų) panaudojimo ir vėl grąžinimo Lietuvos paštui.

27. Lietuvos pašte paliekama ir saugoma atsarga – po 1000 vnt. kiekvieno pašto ženklo ar pašto bloko ir po 100 vnt. kiekvieno ženklinto voko, atviruko (atvirlaiškio) ar ženklintos aerogramos.

28. Pašto mokos ženklai, pradedant pirmąja jų išleidimo į apyvartą diena, parduodami klientams visuose paštuose, Lietuvos pašto, apskričių centrinių ir rajonų paštų turimose parduotuvėse bei prekybos taškuose, taip pat per pašto agentus. Lietuvos paštas, apskričių centriniai ir rajonų paštai gali parduoti pagal sutartis platinti tik Lietuvoje pašto mokos ženklus įmonėms, turinčioms prekybos tinklą. Prekybinę nuolaidą šiuo atveju nustato Lietuvos paštas.

29. Užsienio šalyse pašto mokos ženklai platinami pagal sąlygas, numatytas Lietuvos pašto sutartyse su užsienio šalių agentais.

30. Pašto ženklai, pašto blokai parduodami klientams paprastai 4 metus nuo jų išleidimo į apyvartą dienos. Praėjus nurodytam terminui, pašto ženklai, pašto blokai, jei jų dar yra prekybos tinkle, surenkami ir nustatyta tvarka iš apskričių centrinių ir rajonų paštų išsiunčiami į Lietuvos pašto Pašto ženklų leidybos skyrių.

31. Jei dėl įvairių priežasčių esantys apyvartoje pašto ženklai, pašto blokai negali būti naudojami pašto paslaugoms apmokėti (nustatyti masiniai padirbinėjimo atvejai, negalima užklijuoti ant pašto siuntos, nesilaiko ar lengvai gali būti pašalinami datos antspaudų dažai ir kt.), jie gali būti išimami iš apyvartos ir naikinami. Išimami iš apyvartos pašto ženklai ir pašto blokai klientams pakeičiami galiojančiais. Informacija apie pašto ženklų, pašto blokų išėmimą iš apyvartos Lietuvos pašto turi būti paskelbta viešai ne vėliau kaip prieš 60 dienų iki numatytos išėmimo iš apyvartos dienos. Per tris darbo dienas po pašto ženklų, pašto blokų išėmimo iš apyvartos jie turi būti surinkti apskričių centrinių ir rajonų paštų pagrindinėse kasose ir inventorizuoti. Per penkias darbo dienas po pašto ženklų, pašto blokų išėmimo iš apyvartos jie turi būti Lietuvos pašto nustatyta tvarka iš apskričių centrinių ir rajonų paštų išsiųsti į Lietuvos pašto Pašto ženklų leidybos skyrių. Jame gauti pašto ženklai, pašto blokai inventorizuojami ir apskaitomi.

32. Jei išimti iš apyvartos pašto ženklai, pašto blokai dėl įvairių priežasčių negali būti naudojami filatelinei produkcijai gaminti, jie sunaikinami.

33. Pašto ženklams ir pašto blokams naikinti Lietuvos pašto įsakymu paskiriama ne mažiau kaip 5 narių komisija. Komisija nustato naikinimo būdą (utilizavimas popieriaus fabrikuose, sunaikinimas specialiais smulkintuvais, sudeginimas ir kt.) ir juos sunaikina. Surašomas sunaikinimo aktas, kurį pasirašo visi komisijos nariai. Aktą tvirtina Lietuvos pašto generalinis direktorius.

34. Ženklinti vokai, atvirukai (atvirlaiškiai), ženklintos aerogramos gali būti apyvartoje tol, kol tinka pašto paslaugoms apmokėti.

35. Ženklinti vokai, atvirukai (atvirlaiškiai), ženklintos aerogramos išimami iš apyvartos ir naikinami šios tvarkos 33 punkte nustatyta tvarka.

36. Lietuvos paštas nustato išimtų iš apyvartos, bet nesunaikintų pašto mokos ženklų pardavimo kainas, kurios gali skirtis nuo nominalo.

37. Lietuviškos filatelinės produkcijos gamybą organizuoja Lietuvos paštas.

 

III. PROGINIO DATOS ANTSPAUDO BEI PROGINIO PIRMOS DIENOS DATOS ANTSPAUDO GAMINIMAS IR NAUDOJIMAS

 

38. Proginis datos antspaudas ir proginis pirmos dienos datos antspaudas turi atitikti Pašto taisyklių reikalavimus pašto vardiniams daiktams. Ant proginio datos antspaudo turi būti nurodytas pašto, kuriame bus nuvertinami pašto ženklai, pašto blokai, pavadinimas, nuvertinimo data, susijusi su tam tikra proga (istorine data, paroda, atmintina vieta ir kt.), trumpas proginės datos aprašymas arba simbolika. Proginis pirmos dienos datos antspaudas turi būti su panašiu piešiniu ar užrašu kaip pašto ženkle, pašto bloke, nurodyta antspaudavimo vieta bei pašto ženklo, pašto bloko išleidimo į apyvartą data ir su užrašu prancūzų kalba „Premier jour“.

39. Progas ir datas, kurioms paminėti naudojamas proginis datos antspaudas, nustato Leidybos komisija pagal pateiktus Lietuvos Respublikos įmonių, įstaigų, organizacijų ar gyventojų pasiūlymus.

40. Pasiūlymai dėl progų ir datų paminėjimo proginiu datos antspaudu priimami iki kitų metų pradžios arba tais pačiais metais, bet ne vėliau kaip likus 60 dienų iki proginės datos. Leidybos komisija, likus ne mažiau kaip 30 dienų iki proginės datos, tvirtina antspaudo projektą.

41. Proginio datos antspaudo ar proginio pirmos dienos datos antspaudo projektui sukurti gali būti skelbiamas konkursas (tokia pat tvarka kaip ir pašto mokos ženklų projektų konkursas). Konkurso rezultatus tvirtina Leidybos komisija.

42. Pagaminti proginiai datos antspaudai ar proginiai pirmos dienos datos antspaudai registruojami Lietuvos pašte Pašto ženklų leidybos skyriuje specialiame žurnale.

43. Proginiais datos antspaudais, proginiais pirmos dienos datos antspaudais pašto siuntos paštuose antspauduojamos tik numatytomis dienomis.

44. Už laiku ir kokybišką proginių datos antspaudų, proginių pirmos dienos datos antspaudų pagaminimą bei pašto siuntų antspaudavimą jais atsako Lietuvos paštas.

45. Lietuvos pašte Pašto ženklų leidybos skyriuje proginis datos ir proginis pirmos dienos datos antspaudai filatelinei produkcijai gaminti naudojami ne ilgiau kaip penkias savaites. Po to naudoti antspaudai sugadinami – juose padaromos įpjovos. Pašto ženklų leidybos skyrius kas pusę metų sugadintus antspaudus pagal priėmimo aktą perduoda nuolatiniam saugojimui Pašto, telekomunikacijų ir informatikos muziejui. Aktą pasirašo Lietuvos pašto ir Pašto, telekomunikacijų ir informatikos muziejaus įgalioti asmenys.

46. Paštuose naudojami tik šiuose nuostatuose nustatyta tvarka pagaminti proginiai datos antspaudai ar proginiai pirmos dienos datos antspaudai.

 

IV. PAŠTO MOKOS ŽENKLŲ APSKAITA

 

47. Pašto ženklai, pašto blokai Lietuvos pašte, apskričių centrinių ir rajonų paštų pagrindinėse kasose apskaitomi buhalterinės apskaitos sąskaitų plane nulinėje klasėje – specialiosios sąskaitos nominaline verte ir vienetais.

48. Ženklinti vokai, atvirukai (atvirlaiškiai) bei ženklintos aerogramos Lietuvos pašte, apskričių centrinių ir rajonų paštų pagrindinėse kasose apskaitomi buhalterinės apskaitos sąskaitų plane nulinėje klasėje – specialiosios sąskaitos pardavimo klientams kaina ir vienetais.

49. Kitų paštų kasose pašto ženklų, pašto blokų, ženklintų vokų, atvirukų (atvirlaiškių) bei ženklintų aerogramų gavimas, pardavimas ir jų likučiai apskaitomi Pinigų ir vertybių apskaitos dienyne 130 f II skyriuje „Pašto mokos ženklų skaičius ir apyvarta“.

______________