LIETUVOS RESPUBLIKOS FINANSŲ MINISTERIJA
R A Š T A S
DĖL FINANSINĖS ATSKAITOMYBĖS
1992 m. kovo 26 d. Nr. 44N
Vilnius
Ministerijoms
Departamentams
Miestų ir rajonų mokesčių inspekcijoms
Miestų ir rajonų valdyboms
Lietuvos Respublikos įmonės, turinčios juridinio asmens teises, 1992 metais sudaro finansinę atskaitomybę, susidedančią iš buhalterinio balanso ir finansinės apyskaitos.
Pirmojo ketvirčio, pirmojo pusmečio ir 9 mėnesių finansinė atskaitomybė pateikiama miesto (rajono) valstybinei mokesčių inspekcijai, steigėjui, Lietuvos Respublikos statistikos departamentui iki kito ketvirčio pirmo mėnesio 15 d.
Buhalterinis balansas pateikiamas Lietuvos Respublikos Finansų ministerijos 1992 m. sausio 6 d. rašto Nr. 1N „Dėl finansinės atskaitomybės už 1991 metus“ nustatyta forma. Balanso lentelėje įrašomi metų pradžios ir ataskaitinio laikotarpio pabaigos duomenys, 1 lentelėje „Pelno paskirstymas“ pirmojo ketvirčio, pirmojo pusmečio ir 9 mėnesių duomenys nepildomi.
Žemės ūkio įmonės ir organizacijos buhalterinį balansą pateikia Lietuvos Respublikos Žemės ūkio ministerijos nustatyta forma. Pramonės įmonės, pavaldžios Žemės ūkio ministerijai, sudaro finansinę atskaitomybę remdamosi šiuo raštu.
Vykdant Lietuvos Respublikos 1992 m. vasario 6 d. įstatymą Nr. 1-2275 „Dėl Lietuvos Respublikos juridinių asmenų pelno mokesčio įstatymo 3, 5, 6 ir 7 straipsnių pakeitimo“ ir Lietuvos Respublikos Aukščiausiosios Tarybos 1992 m. vasario 6 d. nutarimus Nr. 1-2276 „Dėl Lietuvos Respublikos Aukščiausiosios Tarybos nutarimo „Dėl juridinių asmenų apmokestinamojo pelno nustatymo“ pakeitimo ir papildymo“, Nr. 1-2277 „Dėl Lietuvos Respublikos įstatymo „Dėl Lietuvos Respublikos juridinių asmenų pelno mokesčio įstatymo 3, 5, 6 ir 7 straipsnių pakeitimo“ įsigaliojimo“, keičiama juridinių asmenų finansinių rezultatų apyskaita (1 priedas), kuri sudaroma didėjančia tvarka nuo metų pradžios.
Produkcijos, darbų ir patarnavimų realizavimo įplaukas (010 eil.) sudaro ataskaitiniu laikotarpiu gautos ūkinės-komercinės veiklos įplaukos priklausomai nuo pramonėje, statyboje, žemės ūkyje, prekyboje ir kitur galiojančių realizavimo apimties nustatymo ypatumų (balansinės sąskaitos 46 „Realizacija“ kreditas už produkciją, darbus ir patarnavimus).
020 eilutėje įrašoma individualaus akcizo, tenkančio realizuotai produkcijai (prekėms), suma.
Nustatant apmokestinamąjį pelną, gautą iš produkcijos, darbų ir patarnavimų (040), iš realizavimo įplaukų atimamos šios gamybos (cirkuliacijos) išlaidos, tenkančios realizuotai produkcijai (030)
1) išlaidos, susijusios su materialinėmis ir joms prilygintomis sąnaudomis, įskaitant komandiruočių išlaidas;
6) mokesčiai už valstybinius gamtos išteklius ir aplinkos teršimą, neviršijant nustatytų normatyvų ir limitų, žemės ir pridėtosios vertės mokesčiai;
7) palūkanos už kreditus ir žemės nuomos mokestis.
Materialinėms sąnaudoms priskiriama gamyboje sunaudotų pirktų žaliavų ir medžiagų, pusfabrikačių ir komplektuojamų gaminių, atsarginių dalių, kuro ir visų rūšių energijos vertė, mažaverčių instrumentų, specialiųjų drabužių ir inventoriaus nusidėvėjimas, materialinių vertybių trūkumai ir nuostoliai natūralaus sumažėjimo normų ribose. Materialinės išlaidos nustatomos įkainojant sąnaudas jų pirkimo kaina, pridedant transportavimo, paruošimo išlaidas bei muitus.
Iš materialinių sąnaudų atimamos grįžtamosios atliekos, įkainotos galimo naudojimo arba nustatytomis atliekų bei sunaudotų žaliavų kainomis.
Išlaidoms, susijusioms su materialinėmis ir joms prilygintomis sąnaudomis, taip pat priskiriamos išlaidos už kitų įmonių suteiktas transporto, pašto, telefono, telegrafo, pagrindinių gamybinių fondų remonto paslaugas, už darbuotojų atvežimą į darbą, taip pat vienkartinės prekių fondų biržų, sargybos, priešgaisrinės ir sukarintos apsaugos, patalpų nuomos, sanitarinės-higieninės, mašininio informacijos apdorojimo, piniginių operacijų atlikimo, dokumentų įrišimo, informacinių ir konsultacinių bei kitų gamybinio pobūdžio patarnavimų išlaidos, konsultacinės, reklamos, materialinės parodų ir mugių organizavimo bei lengvųjų automobilių išlaikymo, taip pat kadrų paruošimo, komandiruočių išlaidos, kompensacijos už nuosavų automobilių naudojimą tarnybos bei gamybiniams reikalams, atskaitymai keliams tiesti ir taisyti, masinės informacijos priemonių įsigijimo ir prenumeratos išlaidos, neapyvartinių aktyvų amortizacija.
Amortizacinių atskaitymų sąnaudoms priskiriamas eksploatuojamų, esančių atsargoje ir išsinuomotų pagrindinių priemonių nusidėvėjimas pagal Lietuvos Respublikos Vyriausybės nustatytus normatyvus (1990 m. gruodžio 14 d. nutarimas Nr. 378).
Išlaidas darbui apmokėti sudaro gamybiniam įmonės personalui apskaičiuotas visų rūšių darbo užmokestis už atliktą darbą ar dirbtą laiką, įskaitant įvairias priemokas, premijas, pašalpas, kompensacijas už nedirbtą, bet įstatymų numatytą apmokėti laiką (atostogas, prastovas ir pan.), visų rūšių natūrinės išmokos, įvertintos galiojančiomis kainomis, bei kitos išlaidos darbui apmokėti, įskaitant visas darbo užmokesčio formas ir visus įstatymo nustatytus išmokėjimus, tarp jų ir kompensacijas darbuotojų maitinimui.
Darbo apmokėjimo išlaidoms nepriskiriamos
- iš pelno mokamas atlyginimas (tantjema) valstybinių, valstybinių akcinių įmonių ir akcinių bendrovių valdybų ir stebėtojų tarybų nariams bei premijos, mokamos kalendoriniams metams pasibaigus iš praėjusių metų pelno;
- valstybinių ir valstybinių-akcinių įmonių vadovams mokamas papildomas atlyginimas (tantjema), didesnis negu Lietuvos Respublikos Vyriausybės nustatytos maksimalios piniginės algos (1992 m. vasario 26 d. LRV nutarimo Nr. 129 „Dėl darbo užmokesčio, pensijų ir kitų išmokų indeksavimo“ 4.4 str.).
Minėtos išlaidos apskaitomos 81 sąskaitoje „Pelno panaudojimas“ ir parodomos finansinių rezultatų apyskaitos 130 eilutėje.
Gamybos išlaidoms ir cirkuliacijos kaštams priskiriami valstybinio socialinio draudimo įnašai, apskaičiuoti pagal nustatytą tvarką ir tarifus. Šie įnašai skaičiuojami nuo uždarbio ir jam prilygintų su darbo santykiais susijusių pajamų pagal valstybinio socialinio draudimo biudžeto sudarymo ir vykdymo taisykles. Gamybos išlaidoms ir cirkuliacijos kaštams nepriskiriamos sumokėtos ekonominės sankcijos už neteisėtai sumažintas socialiniam draudimui priklausančias įmokas.
Privalomojo draudimo įmokoms priskiriami mokėjimai pagal privalomojo draudimo sutartis.
Mokesčiai už valstybinius gamtos išteklius pagal Lietuvos Respublikos 1991m. kovo 21d. įstatymą Nr. 1-1163 ir už aplinkos teršimą pagal Lietuvos Respublikos 1991 m. balandžio 2 d. įstatymą Nr. 1-1189, mokesčiai už žemę pagal Lietuvos Respublikos 1990 m. spalio 10 d. įstatymą Nr. 1-714 įskaitomi į gamybos ir cirkuliacijos kaštus. Ekonominės sankcijos už gamtos išteklių naudojimo limitų viršijimą, už nuslėptą teršalų kiekį, delspinigiai už laiku nesumokėtus mokesčius gamybos ir cirkuliacijos kaštams nepriskiriami.
Gamybos ir cirkuliacijos kaštams priskiriamos palūkanos už banko ir kitų įmonių suteiktus kreditus, žemės nuomos mokesčiai, mokami vadovaujantis Lietuvos Respublikos Vyriausybės 1992 m. kovo 13 d. nutarimu Nr. 160 „Dėl valstybinės žemės nuomos mokesčio“. Palūkanos už kreditus, grąžintus po nustatytų terminų, gamybos ir cirkuliacijos kaštams nepriskiriamos.
Materialinių vertybių realizavimo įplaukoms, išlaidoms ir rezultatui (050, 051, 052 eil.) kartu su materialinių vertybių realizavimu priskiriamas valiutos pardavimas ir rezultatas, gautas iš taros operacijų.
Materialinių vertybių realizavimo rezultatui nepriskiriamas pelnas (nuostolis), gautas realizavus pagrindines priemones ir neapyvartinius aktyvus, taip pat pajamos už išnuomotą turtą. Pelnas gautas už likviduotas pagrindines priemones ir išnuomotą turtą, apskaitomas 80 sąskaitoje „Pelnas ir nuostolis“. Pajamos, gautos už išnuomotą turtą, priskiriamos apmokestinamoms nerealizacinėms pajamoms (080 eil.), o pagrindinių priemonių ir neapyvartinių aktyvų realizavimo rezultatas įskaitomas į neapmokestinamas nerealizacines pajamas (090 eil.).
Realizavimo įplaukoms priskiriamos įmonių negamybinių padalinių ir įstaigų gaunamos įplaukos (060 eil.) už butų-komunalinio ūkio, socialinių-kultūrinių bei švietimo įstaigų, poilsio namų, sanatorijų ir kitokias teikiamas paslaugas bei patarnavimus. Šios įplaukos (29 sąskaitos kreditas), visos išlaidos (29 sąskaitos debetas) (061 eil.), susijusios su minėtų padalinių išlaikymų, taip pat ir minėtos veiklos rezultatas (062 eil.) apskaitomi atsižvelgiant į minėtų padalinių veiklos ypatumus bei šiuo metu galiojančią tvarką.
Realizacinį pelną (070 eil.) sudaro pelnas, gautas realizavus produkciją, atlikus darbus ir patarnavimus (040 eil.) materialines vertybes (052 eil.) bei įmonės negamybinių padalinių teikiamas paslaugas (062 eil.).
Apmokestinamoms nerealizacinėms pajamoms (080 eil.) priskiriamos gautos ekonominės sankcijos ir kitos įplaukos, nesusijusios su produkcijos gamyba, realizavimu bei paslaugų teikimu (pvz., praėjusių metų pelnas (nuostolis), išaiškintas apyskaitiniais metais, gautos pajamos už išnuomotą turtą, pradelstas kreditorinis įsiskolinimas, įskaitant deponentinį).
Neapmokestinamoms nerealizacinėms pajamoms bei nuostoliams (090 eil.) priskiriami
1) gauti dividendai ir palūkanos už akcijas ir obligacijas, pajamos iš pajinių įnašų, iš draudimo organizacijų gauto turto draudimo atlyginimo sumos;
2) pagrindinių priemonių ir neapyvartinių aktyvų realizavimo pelnas (nuostolis) bei jų nurašymo nuostoliai;
8) kiti nuostoliai (anuliuotų užsakymų vykdymo, užkonservuotų gamybinių pajėgumų bei objektų išlaikymo išlaidos).
Apmokestinamasis pelnas (110 eil.) apskaičiuojamas prie realizacinio pelno pridedant apmokestinamąsias nerealizacines pajamas arba atimant nuostolius.
Išlaidoms, didinančioms apmokestinamąjį pelną (120 eil.), priskiriamas pagrindinių fondų nusidėvėjimas, didesnis už Lietuvos Vyriausybės patvirtintus mokestinius normatyvus. Įmonės, kurios į gamybos sąnaudas įskaito pagrindinių fondų nusidėvėjimą, didesnį už patvirtintus mokestinius normatyvus, analitinėje apskaitoje išskiria
2) nusidėvėjimą, viršijantį Lietuvos Respublikos Vyriausybės patvirtintus normatyvus.
Išlaidoms, mažinančioms apmokestinamąjį pelną (130 eil.), priskiriamos išlaidos labdarai, kultūrai, švietimui ir kitiems visuomenei naudingiems reikalams (130 eil.), kurių nomenklatūra ir dydis priklausomai nuo juridinių asmenų kategorijos patvirtinti Lietuvos Respublikos Aukščiausiosios Tarybos 1990 m. spalio 31 d. nutarimo Nr. 1-723. Išlaidoms, mažinančioms apmokestinamąjį pelną, taip pat priskiriamos iš pelno išmokėtos tantjemos, premijos ir kitos išmokos, apmokestintos fizinių asmenų pajamų mokesčiu (132 eil.). Įmokos socialiniam draudimui nuo šių išmokų priskiriamos gamybos išlaidoms bei cirkuliacijos kaštams ir apyskaitoje įskaitomos į 030 eilutę.
Neapmokestinamajam pelnui (140 eil.) priskiriamas pelnas, pervestas į oficialiai užregistruotus labdaros fondus.
Apmokestinamasis pelnas (150 eil.) apskaičiuojamas prie per ataskaitinį laikotarpį gauto realizacinio pelno bei apmokestinamų nerealizacinių pajamų (nuostolių) sumos (110 eil.) pridedant išlaidas, didinančias apmokestinamąjį pelną (120 eil.), bei atimant išlaidas, mažinančias apmokestinamąjį pelną (130 eil.), ir neapmokestinamąjį pelną (140 eil.).
Pakeitus finansinę apyskaitą, Lietuvos Respublikos Finansų ministerijos 1991 m. birželio 28 d. rašto Nr. 80N „Dėl finansinės atskaitomybės“ 3 ir 4 priedai neteko galios.
Lietuvos Respublikos
Finansų ministerijos
1992 m. kovo 26 d. rašto Nr. 44N
1 priedas
Juridinis asmuo __________________________________________ ___________________
(pavadinimas) (kodas)
Adresas ___________________________________________________________________
(miestas, gatvė, telefonas)
Įmonės steigėjas ____________________________________________________________
(pavadinimas)
199 m.__________ ___ d. JURIDINIŲ ASMENŲ FINANSINIAI REZULTATAI (tūkst. rb)
Rodikliai |
Eilutė |
Suma |
Produkcijos, darbų ir patarnavimų realizavimo _________________ |
|
__________ |
įplaukos _______________________________________________ |
010 |
__________ |
Individualus akcizas _____________________________________ |
020 |
__________ |
Sąnaudos, tenkančios realizavimo įplaukoms __________________ |
030 |
__________ |
Pelnas (nuostolis) (010 eil. minus 020, 030 eil.)________________ |
040 |
__________ |
Materialinių vertybių realizavimo – įplaukos __________________ |
050 |
__________ |
– išlaidos ____________________ |
051 |
__________ |
(050 eil. minus 051 eil.) ___________________________________ |
052 |
__________ |
Įmonės negamybinių padalinių teikiamų paslaugų ______________ |
|
__________ |
realizavimo – įplaukos ____________________________________ |
060 |
__________ |
- išlaidos _______________________________________________ |
061 |
__________ |
(060 eil. minus 061 eil.) ___________________________________ |
062 |
__________ |
Realizacinis pelnas (040 eil. plius 052, 062 eil.) |
070 |
__________ |
Apmokestinamosios nerealizacinės pajamos ___________________ |
|
__________ |
(nuostoliai) _____________________________________________ |
080 |
__________ |
Neapmokestinamosios nerealizacinės pajamos _________________ |
|
__________ |
(nuostoliai) _____________________________________________ |
090 |
__________ |
Pelnas (nuostolis) iš viso __________________________________ |
|
__________ |
(070 eil. plius 080, 090 eil.) ________________________________ |
100 |
__________ |
Pelnas apmokestinimui (070 eil. plius 080 eil.) _________________ |
110 |
__________ |
Išlaidos, didinančios apmokestinamąjį pelną ___________________ |
120 |
__________ |
Išlaidos, mažinančios apmokestinamąjį pelną __________________ |
|
__________ |
iš viso _________________________________________________ |
130 |
__________ |
iš to skaičiaus ___________________________________________ |
|
__________ |
reikmėm _______________________________________________ |
131 |
__________ |
pajamų mokesčių ________________________________________ |
132 |
__________ |
Neapmokestinamasis pelnas _______________________________ |
140 |
__________ |
Apmokestinamasis pelnas _________________________________ |
|
__________ |
(110 eil. plius 120 eil. minus 130, 140 eil.) ____ |
150 |
__________ |