VALSTYBINĖS GYVULIŲ VEISLININKYSTĖS PRIEŽIŪROS TARNYBOS PRIE ŽEMĖS ŪKIO MINISTERIJOS VIRŠININKAS

 

Į S A K Y M A S

DĖL KIAULIŲ VEISLYNŲ VERTINIMO TAISYKLIŲ

 

2005 m. birželio 30 d. Nr. 1A-18

Vilnius

 

Vadovaudamasis Valstybinės gyvulių veislininkystės priežiūros tarnybos prie Žemės ūkio ministerijos nuostatų, patvirtintų 1999 m. gruodžio 21 d. žemės ūkio ministro įsakymu Nr. 460 (Žin., 2000, Nr. 1-20; 2001, Nr. 64-2367), 6.10 punktu bei siekdamas vykdyti kryptingą kiaulių selekciją, didinti jų produktyvumą, gerinti veislines savybes, aprūpinti kiaulių augintojus veislinių kiaulių prieaugliu, sudaryti sąlygas reproduktorius tikrinti pagal palikuonių produktyvumą ir išsaugoti kiaulių genofondą:

1. Tvirtinu Kiaulių veislynų vertinimo taisykles (pridedama).

2. Pavedu:

2.1. Valstybinės gyvulių veislininkystės priežiūros tarnybos prie Žemės ūkio ministerijos valstybiniams veislininkystės inspektoriams rajonuose, Valstybinei kiaulių veislininkystės stočiai ir Lietuvos kiaulių augintojų asociacijai vertinti veislynus vadovaujantis šio įsakymo 1 punktu patvirtintomis taisyklėmis.

2.2. Įsakymo vykdymo kontrolę Valstybinės gyvulių veislininkystės priežiūros tarnybos prie Žemės ūkio ministerijos Kiaulininkystės skyriaus vedėjui.

 

 

VIRŠININKAS                                                                                        KĘSTUTIS SAIKEVIČIUS

______________


PATVIRTINTA

Valstybinės gyvulių veislininkystės priežiūros

tarnybos prie ŽŪM viršininko

2005 m. birželio 30 d. įsakymu Nr. 1A-18

 

KIAULIŲ VEISLYNŲ VERTINIMO TAISYKLĖS

 

I. BENDROSIOS NUOSTATOS

 

1. Pagrindinis kiaulių veislynų tikslas yra selekcijos būdu gerinti veislyne veisiamų kiaulių produktyviąsias, penėjimosi ir mėsines savybes bei platinti aukštos veislinės vertės prieauglį.

2. Kiaulių veislyne turi būti:

2.1. veisiama ne daugiau dviejų veislių paršavedžių grynaveislės bandos;

2.2. pirmos kartos mišrūnams gauti laikoma ne daugiau kaip kitų dviejų veislių kuiliai;

2.3. aukščiausios grupės veislynuose laikoma ne mažiau kaip 20 veislinių paršavedžių, pirmos grupės veislynuose laikoma ne mažiau kaip 15 veislinių paršavedžių;

2.4. sudaryti veisimo planai ir jų laikomasi;

2.5. kuiliai ir paršavedės vertinami kontrolinio penėjimo stotyje pagal palikuonių penėjimosi ir mėsines savybes, o veislinis prieauglis – pagal veislines vertes, nustatytas BLUP metodu;

2.6. nustatyta tvarka vedama veislininkystės apskaita ir kiaulių ženklinimas;

2.7. veislinių kiaulių genealogija ir apskaita registruojama Valstybinės kiaulių veislininkystės stoties (toliau –VKVS) informacinėje sistemoje;

2.8. laikomasi veterinarinių – sanitarinių reikalavimų, laiku atliekamos profilaktinės priemonės;

2.9. geros kiaulių šėrimo, laikymo ir auginimo sąlygos.

3. Fiziniai ir juridiniai asmenys, auginantys veislines kiaules ir norėdami, kad jų ūkis būtų įvertintas ir įrašytas į veislynų sąrašus, teikia prašymą Valstybinės gyvulių veislininkystės priežiūros tarnybos prie Žemės ūkio ministerijos (toliau – Tarnyba) vyriausiajam specialistui – valstybiniam veislininkystės inspektoriui rajone (toliau – inspektorius).

4. Inspektorius, gavęs prašymą, per 30 kalendorinių dienų nuo prašymo gavimo dienos organizuoja pareiškėjo ūkio apžiūrą. Pareiškėjo ūkis vertinamas dalyvaujant inspektoriui, VKVS direktoriui arba skyriaus viršininkui, Lietuvos kiaulių asociacijos atstovui ir Valstybinės maisto ir veterinarijos tarnybos specialistui. Komisija apžiūri pareiškėjo ūkį, įvertina veislinių kiaulių laikymą, priežiūrą ir surašo kiaulių veislynų vertinimo aktą (1 priedas), kurio vieną egzempliorių inspektorius per 3 darbo dienas nuo įvertinimo pateikia Tarnybai.

5. Ūkis pripažįstamas atitinkamos grupės kiaulių veislynu, jei jis atitinka visus tos grupės kiaulių veislynui keliamus reikalavimus ir jei visi komisijos nariai sutaria, jog nėra jokių esminių priežasčių, kliudančių ūkį pripažinti veisliniu. Jei tokios priežastys yra, jos nurodomos pastabose ir komisijos išvadoje.

6. Veisliniam darbui tinkamais pripažinti kiaulių veislynai per 30 kalendorinių dienų nuo komisijos vertinimo akto gavimo dienos tvirtinami Tarnybos viršininko įsakymu.

 

II. KIAULIŲ VEISLYNŲ KLASIFIKACIJA

 

7. Veislinių kiaulių augintojų ūkiai, atsižvelgiant į laikomų gyvulių produktyvumą, veislines savybes, laikymo ir šėrimo sąlygas, skirstomi į tokias kategorijas:

7.1. aukščiausios grupės veislynai;

7.2. pirmos grupės veislynai.

8. Aukščiausios grupės veislynuose pagrindinių paršavedžių vidutinis vislumas turi būti ne mažesnis kaip 11 paršelių, 21 dienos vados svoris – 58 kg, paršeliai iki atjunkymo per parą turi priaugti po 280 g. Visi suaugę kuiliai, vyresni kaip dviejų metų, turi būti įvertinti pagal palikuonių penėjimosi ir mėsines savybes. Ne mažiau kaip 50 procentų pagrindinių paršavedžių turi būti įvertintos pagal palikuonių penėjimosi ir mėsines savybes. Veislinis prieauglis įvertintas BLUP metodu ir suženklintas plastmasiniais ausų įsagais su unikaliais numeriais.

9. Pirmos grupės veislynuose pagrindinių paršavedžių vidutinis vislumas turi būti ne mažesnis kaip 10,5 paršelio, 21 dienos vados svoris – 52 kg, paršeliai iki atjunkymo per parą turi priaugti po 250 g. Visi suaugę kuiliai, vyresni kaip dviejų metų, turi būti įvertinti pagal palikuonių penėjimosi ir mėsines savybes. Ne mažiau kaip 30 procentų pagrindinių paršavedžių turi būti įvertintos pagal palikuonių penėjimosi ir mėsines savybes. Veislinis prieauglis įvertintas BLUP metodu ir suženklintas plastmasiniais ausų įsagais su unikaliais numeriais.

 

III. KIAULIŲ VEISLYNŲ VEIKLOS VERTINIMAS

 

10. Kiaulių veislynai vertinami 100 balų sistema. Aukščiausios grupės veislynai vertinant turi surinkti ne mažiau kaip 70 balų, pirmos grupės – ne mažiau kaip 60 balų.

11. Suaugusių kiaulių kokybinė sudėtis vertinama 25 balais:

11.1. kai pirmosios ir antrosios veislių grupių suaugę kuiliai ir paršavedės (pagrindinės ir pirmaparšės) įvertinti BLUP indeksu (maksimumas 15 balų):

11.1.1. įvertintiems BLUP indeksu nuo 100 iki 124 skiriamas 1 balas;

11.1.2. įvertintiems BLUP indeksu nuo 125 iki 149 skiriami 2 balai;

11.1.3. įvertintiems BLUP indeksu nuo 150 iki 174 skiriami 3 balai;

11.1.4. įvertintiems BLUP indeksu nuo 175 iki 199 skiriami 4 balai;

11.1.5. įvertintiems BLUP indeksu nuo 200 ir daugiau skiriama 5 balai;

11.2. kai trečiosios ir ketvirtosios veislių grupių suaugę kuiliai ir paršavedės (pagrindinės ir pirmaparšės) įvertinti 70 balų, skiriama 15 balų. Už kiekvieną mažesnio kaip 70 balų įvertinimo procentą mažinama po vieną balą;

11.3. aukščiausios grupės veislynuose už patikrintus pagal palikuonių penėjimosi ir mėsines savybes 2 metų ir vyresnius kuilius ir 50% pagrindinės bandos paršavedžių skiriama 10 balų. Už kiekvieną 10 proc. laikomų neįvertintų dviejų metų ir vyresnius kuilius bei paršavedes mažinama po 2 balus;

11.4. pirmos grupės veislynuose už patikrintus pagal palikuonių penėjimosi ir mėsines savybes 2 metų ir vyresnius kuilius ir ne mažiau kaip 30 procentų pagrindinės bandos paršavedžių skiriama 10 balų. Už kiekvieną 10 proc. laikomų neįvertintų dviejų metų ir vyresnius kuilius bei paršavedes mažinama po 2 balus

12. Paršavedžių produktyvumas vertinamas 30 balų:

12.1. jei pagrindinių paršavedžių aukščiausios grupės veislynuose vidutinis vislumas 11 paršelių, paršeliai iki atjunkymo per parą priauga po 280 g, 21 dienos vados svoris 58 kg ir išauginama iki atjunkymo 9,5 paršeliai, o pirmos grupės veislynuose atitinkamai – vislumas 10,5, paršeliai iki atjunkymo per parą priauga po 250 g, 21 dienos vados svoris 52 kg ir iki atjunkymo išauginama 9,5 paršeliai, skiriama 30 balų;

12.2. jei paršavedžių vidutinis vislumas, 21 dienos vados svoris, paršeliai iki atjunkymo vidutiniškai per parą priauga mažiau bei mažiau išauginama paršelių iki atjunkymo, negu nurodyta 8 ir 9 punktuose, balai mažinami:

12.2.1. už vislumą (kiekvieną paršelį) – 3 balais;

12.2.2. už kiekvieną 21 dienos vados svorio kilogramą – 2 balais;

12.2.3. už paršelio iki atjunkymo 25 gramais mažesnį priesvorį – 3 balais;

12.2.4. už kiekvieną neišaugintą paršelį iki atjunkymo – 3 balais.

13. Veislinio prieauglio išauginimo, realizavimo bei palikto savo bandos papildymui kokybė vertinama 15 balų:

13.1. skiriama 10 balų, kai realizuoto, savo bandos papildymui palikto veislinio prieauglio raumeningumas, nustatytas ultragarsiu aparatu yra:

13.1.1. pirmosios veislių grupės kuiliukų 55 proc., kiaulaičių 53 proc.;

13.1.2. antrosios veislių grupės kuiliukų 57 proc., kiaulaičių 54 proc.;

13.1.3. trečiosios veislių grupės kuiliukų 58 proc., kiaulaičių 56 proc., skiriama 10 balų;

13.2. ketvirtosios veislių grupės skiriama 10 balų, jei prieauglis atitinka veislės standartą, laikomasi bandos genealoginės struktūros, vykdoma palaikomoji selekcija;

13.3. kai savo bandos papildymui paliekamas įsigytas visas veislinis prieauglis, kilęs iš patikrintų pagal palikuonių penėjimosi ir mėsines savybes tėvų, skiriami 5 balai;

13.4. kai realizuoto savo bandos papildymui palikto veislinio prieauglio raumeningumas, nustatytas ultragarsiu aparatu, yra mažesnis, negu nurodytas 13.1.1, 13.1.2, 13.1.3. punktuose, už kiekvieną 10 proc. raumeningumo neatitikimą mažinama po 0,5 balo;

13.5. už kiekvieną 10 proc. savo bandos papildymui paliktą ar įsigytą veislinį prieauglį, kilusį iš nepatikrintų pagal penėjimosi ir mėsines savybes tėvų, mažinama po 0,5 balo.

14. Veislininkystės apskaita vertinama 10 balų:

14.1. balai mažinami, jei apskaita vedama netvarkingai, įrašuose yra taisymų, paršeliai lizdo, inventoriniais numeriais ženklinami ne laiku, ne laiku nustatomas paršavedžių 21 dienos vados svoris.

15. Veislinių kiaulių šėrimas, laikymas ir priežiūra vertinama 10 balų.

15.1. vertinant atsižvelgiama į veislinių kiaulių įmitimą, paršelių grupavimą pagal amžių, veisles, kiaulių laikymo zoohigienines sąlygas, veislinio kiaulių prieauglio priesvorius.

16. Veislyno veterinarinė-sanitarinė būklė vertinama 10 balų.

16.1. vertinant atsižvelgiama į atliekamas profilaktines priemones, kiaulių ligas pagal Valstybinės maisto ir veterinarijos tarnybos direktoriaus 2005 m. balandžio 11 d. įsakymo Nr. B1-226 VIII skyriaus V skirsnio reikalavimus.

______________